گزارش وضعیت آب و هوایی چند استان طی روزهای آینده
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

گزارش وضعیت آب و هوایی چند استان طی روزهای آینده

کیفیت هوای تهران در ۱۹ تیر ۹۸ سالم است

موجخبرگزاری موج
کیفیت هوای تهران در ۱۹ تیر ۹۸ سالم است
سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص 85 در شرایط سالم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، لیلا نظری سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از آخرین وضعیت کیفی هوای تهران چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸ خبر داد و اظهار کرد: کیفیت هوای تهران طی ۲۴ ساعت گذشته با شاخص میانگین ۹۸ در وضعیت سالم قرار داشت و همچنین وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با شاخص ۸۵ در شرایط سالم قرار دارد.

وی گفت: بر اساس نتایج حاصل از پیش بینی وضعیت کیفیت هوا برای شهر تهران، با افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی در روز جاری (چهارشنبه، ۱۹ تیر ۹۸) برای برخی ساعات وزش باد انتظار می‌رود که احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال خواهد داشت.

نظری افزود: همچنین در طول روز همراه با افزایش تابش نور خورشید و حضور آلاینده‌های لازم، شرایط برای شکل گیری آلاینده ازن فراهم شده، به گونه‌ای که بین ساعات ۲ الی ۶ بعدازظهر چهارشنبه افزایش نسبی در غلظت آلاینده مذکور مشاهده خواهد شد.

وی بیان کرد: از این رو، با توجه به افزایش موقتی غلظت ذرات معلق و آلاینده ازن در برخی ساعات نوزدهمین روز از تابستان ۹۸، احتمال برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا به ویژه برای گروه‌های حساس طی بعضی ساعات دور از انتظار نخواهد بود.

نظری اظهار داشت: به تدریج با افزایش میزان ناپایداری جوی در ساعات آغازین روز پنجشنبه، برای برخی ساعات وزش باد نسبتا شدید (با بزرگی بالاتر از ۵ متربرثانیه) انتظار می‌رود که احتمال خیزش گرد و خاک، افزایش موقتی غلظت ذرات معلق و به تبع آن کاهش کیفیت هوا را به دنبال خواهد داشت.

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان گفت: بر طبق نتایج پیش بینی کیفیت هوا، احتمال می‌رود در طول روز پنجشنبه بر غلظت برخی آلاینده‌ها (به ویژه ذرات معلق) افزوده گردد و وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت در آستانه شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گیرد. همچنین تا روز آینده دما روند افزایشی خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

‌تندباد ‌استان سمنان را دربر می‌گیرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
‌تندباد ‌استان سمنان را دربر می‌گیرد
سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: تندباد برای آسمان این استان پیش‌بینی می‌شود و باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش‌سوزی احتمالی جنگل‌ها و مراتع صورت گیرد.

- اخبار استانها -

ایرج مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: با توجه به تحلیل آخرین الگوهای پیش‌یابی برای آسمان استان سمنان تا اواخر هفته وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه وزش باد شدید برای برخی از نقاط مستعد آن وجود دارد گفت: این پدیده جوی بیشتر در نواحی جنوبی، مرکزی و قسمت‌هایی از شرق استان دیده می‌شود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان با اشاره به دیگر پدیده‌های جوی برای آسمان این استان تا اواخر هفته گفت: تندباد، گردوخاک و غبار آلودگی از دیگر پدیده‌های جوی برای آسمان این استان است که این گردوغبار سبب کاهش دید افقی نیز خواهد شد.

مصطفوی با اشاره به وضعیت جوی در ارتفاعات و نواحی شمالی استان سمنان گفت: برای این نواحی بارش‌های پراکنده، مه آلودگی و در برخی ساعات ابرناکی پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه دمای هوا تا اواخر هفته افزایش نسبی خواهد داشت به میزان افزایش دما نیز اشاره کرد و گفت: در برخی نقاط افزایش دما بین ۱ تا ۳ درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان با بیان این‌که باید تمهیدات لازم برای خسارت ناشی از وزش باد شدید در این استان اندیشیده شود خاطرنشان کرد: همچنین باید برای جلوگیری از آتش‌سوزی احتمالی جنگل‌ها و مراتع نیز تمهیدات لازم صورت گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای ایلام از امروز گرم‌تر می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
هوای ایلام از امروز گرم‌تر می‌شود
ایلام - کارشناس پیش بینی هواشناسی ایلام از گرم‌تر شدن هوای استان به ویژه در روزهای پایانی هفته جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ساسان رستمی اظهار داشت: موج جدید گرما از فردا وارد استان شده و تا چند روز هوای نقاط مختلف استان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

وی افزود: با این افزایش دما انتظار می‌رود دمای هوا در مناطق سردسیر تا ۳۹ درجه و در مناطق گرمسیر به ۴۹ تا ۵۰ درجه برسد.

وی تصریح کرد: امروز نیز دمای هوای استان نسبت به روز گذشته کاهش یافته و شاهد هوای خنک در سطح استان هستیم.

رستمی یادآور شد: با توجه به وزش باد در کشور عراق احتمال شکل گیری پدیده گرد و غبار و ورود آن به نوار مرزی وجود دارد.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان ایلام تاکید کرد: باتوجه به گرمای هوا در نقاط مختلف استان ایلام ضروری است که مشترکان نسبت به مصرف و مدیریت بهینه حامل‌های انرژی آب و برق صرفه جویی و دقت بیشتری داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

علت آلودگی هوای تهران

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
علت آلودگی هوای تهران
یک متخصص آلودگی هوا ضمن بیان اینکه ازن عامل اصلی آلودگی هوای تهران است، نسبت به خطرات تنفسی و ریوی ناشی از آلاینده ازن هشدار داد و راهکارهای اولیه کنترل این آلاینده را تشریح کرد.

این روزها تنفس در فضای باز به رغم آسمان آبی پایتخت برای برخی شهروندان سخت شده است، شاید باورش برایتان دشوار باشد اما باز هم پای آلودگی هوا در میان است و اگر فکر می‌کنید که آلودگی هوا مختص فصل سرد سال است و با آغاز گرما حداقل از هوای آلوده خلاص می‌شوید، سخت در اشتباهید؟ آلودگی هوا دشمنی است که همیشه در کمین شماست حتی اگر در جریان تغییر فصل از زمستان به تابستان تغییر لباس داده باشد.

ازن مقصر اصلی آلودگی هوای این روزهای تهران و تعدادی از شهرهای کشور معرفی می‌شود. صحبت از یک آلاینده تازه‌وارد نیست اما تنها دو سال است که اندازه‌گیری غلظت آن تا حدی دقیق‌تر شده است و آلودگی ناشی از آن اعلام می‌شود. بنا به گفته محمودرضا مؤمنی - متخصص حوزه آلودگی هوا - متاسفانه تحقیقات لازم در مورد آلاینده ازن در کشور ما انجام نشده و نیاز است که دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بیشتر در این زمینه ورود کنند تا راهکارهای روشنی برای کنترل این آلاینده مخرب ارائه شود.

این دانشجوی دکترای مدل‌سازی عددی آلودگی هوا در دانشگاه درکسل آمریکا، در گفت‌وگو با با تأکید بر اینکه آلاینده ازن بسیار واکنش‌پذیراست، می‌گوید: در این شرایط اثرات مخربی بر سلامت انسان و گیاهان می‌گذارد.

وی با اشاره به برخی اثرات مخرب این آلاینده اظهارمی‌کند: ایجاد تنگی نفس و خس‌خس سینه، ایجاد درد وقتی نفس عمیق کشیده می‌شود و سرفه و خارش‌گلو، تشدید بیماری‌های ریه مانند آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن، افزایش تعداد حملات آسم، حساس‌تر شدن یه به عفونت، به‌طوری‌که حتی وقتی هم علایم آن ناپدید می‌شود همچنان آسیب‌رساندن به ریه ادامه دارد، ایجاد بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) از اثرات مخرب این آلاینده است حتی این عوارض در افراد سالم هم دیده شده‌ است ولی برای افراد با مشکلات ریوی و گروه‌های خاص بیشتر است.

مومنی با بیان اینکه ازن جزو معدود آلاینده‌هایی است که اگر کیفیت هوا در شرایط سالم هم باشد بازمی‌تواند برای برخی از افراد جامعه از جمله گروه‌های حساس مشکلاتی ایجاد کند، تاکید می‌کند: تحقیقات نشان داده‌ است که به‌طور کوتاه‌مدت در معرض ازن قرار گرفتن، میزان مرگ‌ومیر زودرس را افزایش می‌دهد البته در مورد اثرات طولانی‌مدت این آلاینده هم شواهدی از وجود مشکلات دیده شده است ولی کافی نیست و بررسی‌ها ادامه دارد.

انواع آلاینده‌هایی که تنفس می‌کنیم

این متخصص آلودگی هوا در ادامه با اشاره به اینکه آلاینده‌ها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند، اظهار می‌کند: آلاینده‌های اولیه، آلاینده‌هایی هستند که به‌طور مستقیم از منابع آلاینده منتشر می‌شوند مانند مونواکسیدکربن (CO)، اکسیدهای ازت (NOx)، دی‌اکسیدگوگرد (SO۲) و برخی ذرات معلق. آلاینده‌های ثانویه، آلاینده‌هایی هستند که از ترکیب سایر گازها و ترکیبات در جو زمین تشکیل می‌شوند و از منابع آلاینده به‌طور مستقیم منتشر نمی‌شوند. ازن یک آلاینده ثانویه است که به‌طور مستقیم از هیچ منبع آلاینده‌ای منتشر نمی‌شود بلکه از ترکیب سایر گازها و ترکیبات در جو به‌وجود می‌آید.

چرا ازن در تابستان بالاست؟

وی در تشریح نحوه شکل‌گیری و انتشار ازن و ارتباط آن با سایر آلاینده‌ها با تأکید بر اینکه برای تشکیل ازن سه عامل نورخورشید و اکسیدهای ازت (NOx) و مواد آلی فرار (VOC) نیاز است، می‌گوید: اکسیدهای ازت (NOx) از خودروها، منابع خانگی و صنایع تولید و مواد آلی فرار (VOC) نیز از صنایع به‌ویژه پالایشگاه‌، خودروها و درختان منتشر می‌شود اما نکته مهم در این واکنش شیمیایی، نورخورشید است که هر چه شدت آن بیشتر باشد با وجود ثابت ماندن میزان بقیه ترکیبات، آلاینده ازن بیشتری تولید می‌شود و به‌همین دلیل است که میزان تشکیل این آلاینده و غلظت آن در تابستان بیشتر از سایر فصول هست.

وضعیت ازن در ایران

مؤمنی ادامه می‌دهد: متاسفانه در کلانشهرهای کشور ما در همه فصول میزان انتشار اکسیدهای ازت (NOx) و مواد آلی فرار (VOC) بالاست که در فصل تابستان به دلیل تابش شدید نور خورشید شرایط برای تولید آلاینده ازن فراهم است.

روش‌های کنترل ازن

این فعال محیط زیست در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه راهکاری برای کنترل آلاینده ازن وجود دارد، با تأکید بر اینکه ازن یک آلاینده ثانویه است و برای کنترل آن باید پیش‌مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن کنترل شود، می‌گوید: برای تشکیل ازن نیاز به اکسیدهای ازت (NOx) و مواد آلی فرار (VOC) با حضور نور خورشید است. پس اگر می‌خواهیم میزان ازن را کنترل کنیم باید میزان انتشار اکسیدهای ازت (NOx) و یا مواد آلی فرار (VOC) و یا هر دو کنترل شود.

وی ادامه می‌دهد: یکی از راهکارهای موثر در کنترل ازن، شناسایی پیش‌ماده اولیه حاکم بر آن است. باید مشخص شود که آیا میزان تشکیل ازن بیشتر تحت تاثیر اکسیدهای ازت (NOx) است که اصطلاحا «مواد آلی فرار محدودشده» (VOC-Limited) نامیده می‌شود و یا بیشتر تحت تاثیر مواد آلی فرار (VOC) است که به آن اصطلاحا «اکسیدهای ازت محدودشده» (NOx-Limited) گفته می‌شود و یا هر دو.

مؤمنی می‌افزاید: این موضوع اهمیت دارد چراکه اگر تشکیل ازن بر اثر «مواد آلی فرار محدودشده» (VOC-Limited) باشد، با کنترل و کاهش میزان کم مواد آلی فرار می‌توان غلظت ازن را به‌میزان قابل توجهی کاهش داد و یا اگر تشکیل ازن تحت «اکسیدهای ازت محدودشده» (NOx-Limited) باشد، با کنترل و کاهش میزان کم اکسیدهای ازت می‌توانیم غلظت ازن را به‌میزان قابل توجهی کمتر کنیم.

به گزارش ایسنا، موضوع افزایش غلظت ازن در تهران به حدی داغ شده که چهارشنبه هفته گذشته (۱۲ تیر)، در دستور جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا قرار گرفت و مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - ضمن ارائه گزارش مختصر از تعداد روزهای ناسالم تهران بر اثر افزایش غلظت ازن گفته بود: با اینکه هوای تهران تمیز به نظر می‌رسد و آسمان آبی است اما.

همچینین در همان جلسه تاکید کرده بود: احتراق خودروها و موتورسیکلت‌ها و نبود کاتالیست مناسب باعث افزایش غلظت ناکس و در نتیجه غلظت ازن می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

رگبار باران همراه با رعد و برق در ۱۱ استان کشور؛ آسمان تهران بارانی است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رگبار باران همراه با رعد و برق در ۱۱ استان کشور؛ آسمان تهران بارانی است
طبق آخرین نقشه‌های هواشناسی امروز برای ۱۱ استان کشور رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می‌شود.

طبق تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی، امروز در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی نقاط استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، برخی نقاط استان‌های تهران، البرز، ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، سمنان همچنین در برخی مناطق کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می‌شود.

همچنین در استان‌های ساحلی خزر رگبار باران گاهی رعد و برق، وزش باد و کاهش نسبی دما پیش بینی می‌شود.

روز پنج شنبه نیز این وضعیت در بعدازظهر و اوایل شب در شمال آذربایجان غربی، در برخی نقاط اردبیل، استان‌های ساحلی خزر و خراسان شمالی و نقاط کردستان، زنجان، همدان، قزوین، مرکزی، برخی نقاط استان‌های سمنان، تهران، البرز، قم، شمال اصفهان و همچنین برخی نقاط استان‌های کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان پیش بینی می‌شود.

لازم به ذکر است؛ طی ۵ روز آینده وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک، در شرق کشور به ویژه منطقه زابل را خواهیم داشت. همچنین در سه روز آینده در جنوب سمنان، جنوب استان‌های تهران و البرز، قم، مرکزی، استان اصفهان و یزد وزش باد شدید گاهی گرد و خاک پیش بینی می‌شود.

رگبار باران همراه با رعد و برق در ۱۱ استان کشور؛ آسمان تهران بارانی است - 6رگبار باران همراه با رعد و برق در ۱۱ استان کشور؛ آسمان تهران بارانی است - 7رگبار باران همراه با رعد و برق در ۱۱ استان کشور؛ آسمان تهران بارانی است - 8رگبار باران همراه با رعد و برق در ۱۱ استان کشور؛ آسمان تهران بارانی است - 9رگبار باران همراه با رعد و برق در ۱۱ استان کشور؛ آسمان تهران بارانی است - 10

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مازن آنلاینمازن آنلاین21 ساعت قبل
پیام مازند - نوشهر - مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر از رهاسازی یا سرریز فاضلاب مجتمع‌های مسکونی و تجاری در کوچه و خیابان‌ها به عنوان معضلی فراگیری در این شهرستان یاد کرد و گفت که تاکنون پرونده تخلف ۱۰ مجتمع مسکونی و تجاری برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارسال شده است. سیدرحیم سیدپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رهاسازی فاضلاب در کوچه‌ها و خیابان‌ها نه تنها به لحاظ قانونی تخلف محسوب می‌شود، بلکه تهدید جدی برای سلامت جامعه است. سیدپور با اعلام این که بقیه پرونده‌ها هم مراحل قانونی را در دستگاه قضایی طی می‌کنند، افزود: دست اندرکاران ساخت و ساز و صاحبان مجتمع‌ها باید پاسخگوی سرزیر شدن فضلاب در خیابان باشند. سیدپور گفت‌: سرریز شدن فاضلاب این مجتمع‌ها در معابر عمومی و برای ساکنان، همسایگان و شهروندان نوشهری چالش بهداشتی ایجاده کرده است و همواره مورد اعتراض ساکنان این مناطق قرار می‌گیرد. برچسب‌هانوشهر آب و فاضلاب مازندران

زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل

ساخت و ساز‌هایی که روز و شب را از مردم گرفته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
ساخت و ساز‌هایی که با وجود قوانین درباره زمان و شیوه ساخت و ساز در شهرها، آسایش را از مردم گرفته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بیش از ۱۸ هزار کارگاه ساختمانی در تهران فعال است که در هر ساعت از شبانه روز تولید صدا می‌کنند، به نظر می‌رسد با توجه به شکایت‌های مکرر مردم در این خصوص مسئولان شهری باید اقدامی فوری و اساسی اتخاذ کنند.

نیمه نخست بهمن سردتر از همیشه

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیمحمد اصغری در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امسال نیمه نخست بهمن در تمام کشور از میانگین سال‌های گذشته سردتر است، اما در نیمه دوم بهمن شرایط به حالت عادی بازخواهد گشت هرچند پیش بینی در این زمینه به زمان نیاز دارد و باید منتظر اتفاقات جوی ماند. کارشناس هواشناسی افزود: سامانه خوبی در کشور بود و به مناطق جنوب شرقی کشور رسیده و اکنون شهروندان هرمزگان و سیستان و بلوچستان در بیشتر شهر‌ها شاهد بارش باران خواهند بود و بهترین باران در جزیره ابوموسی در حال بارش است. وی اضافه کرد: سامانه سردی از شمال غربی کشور در حال ورود است و ابر‌های باران زا وارد کشور شده‌اند که استان‌های آذربایجان غربی و کردستان را در بر گرفته است. اصغری با بیان این که بیشتر بارش‌های این سامانه به صورت برف خواهد بود، گفت: با گذشت زمان، مناطق بیشتری از این سامانه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. وی گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل خزر با کاهش دما و بارش برف مواجه می‌شود. اصغری اضافه کرد: استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال و غرب استان فارس نیز تحت تاثیر این بارش‌ها خواهند بود. کارشناس هواشناسی گفت: هسته بارش‌های این سامانه سرد در سواحل غربی خزر متمرکز است، اما کوه‌های زاگرس رانیز در بر خواهد گرفت. اصغری گفت: دمای تهران تا روز دوشنبه کاهش می‌یابد و به منهای ۴ درجه سانتی گراد زیر صفر خواهد رسید. کارشناس هواشناسی گفت: دمای چهاردرجه زیر صفر برای تهران غیر معمول نیست.

پرستار شجاع

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما احمد محمدی سال ۹۴ به عنوان پرستار برای امداد و کمک به مدافعان حرم عازم سوریه میشود و در اذر همان سال در پست امداد به اسارت داعشی‌ها در می‌اید. تعداد بازدید: ۱۳ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

مسیر ریلی سوادکوه مازندران در برف (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

حذف مالیات پلکانی در کمیسیون تلفیق به نفع حقوق بگیران نجومی است

مهر1 روز قبل

میدل ایست آی: مصر لغو حمایت‌های خود از حفتر را بررسی می‌کند

ایسنا1 روز قبل

هلاکت شرور معروف جنوب شرق کشور در سیستان و بلوچستان

فارس19 ساعت قبل

مدیر برنامه‌‎های عدنان یانوزای: امیدوار هستیم طی روزهای آینده، انتقال او به رم قطعی شود

طرفداری9 ساعت قبل

میرتاج‌الدینی: احمدی‌نژادی‌ها کاندیدایی در انتخابات مجلس ندارند /لیست شورای ائتلاف براساس سهم دهی بسته نمی‌شود/امضای میثاق‌نامه از سوی کاندیداهای اصولگرا صحت دارد؟

ساعت ۲۴19 ساعت قبل

تور ایروان چند تمام می‌شود؟

اقتصاد آنلاین17 ساعت قبل

روایتی از سیل بلوچستان / آیا کسی صدای من «دانش‌آموز بلوچ» را می‌شنود؟! +فیلم

رکنا16 ساعت قبل

بالندگی هنر یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود

مهر1 روز قبل

منطق فقه نظام با تمام مولف‌ها راه رسیدن به تمدن اسلامی است

فارس19 ساعت قبل

دستگیری اعضای باند قاچاق اسلحه در خوزستان

برترین‌ها12 ساعت قبل