اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 19 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 19 تیرماه

مخالفت یک شورای عالی و یک مجمع با واردات خودروهای هیبریدی و برقی

رکناخبرگزاری رکنا
مخالفت یک شورای عالی و یک مجمع با واردات خودروهای هیبریدی و برقی
رکنا : نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس اصلی‌ترین علت مخالفت مجمع با طرح مذکور را ماده 4 طرح اعلام کرد.

مخالفت یک شورای عالی و یک مجمع با واردات خودروهای هیبریدی و برقی - 1

به گزارش رکنا، عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به دلیل وضعیت خاص ارزی و اقتصادی کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل ضد تولید و اقتصاد مقاومتی دانستن واردات خودروهای هیبریدی و برقی مخالف اجرای ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو هستند.

عبدالله رضیان اظهار کرد: طرح ساماندهی بازار خودرو پس از ایرادات و اشکالات شورای نگهبان و اصرار مجلس بر مصوبات خود به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد و نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور در جلسه اواسط خردادماه مجمع تشخیص‌ در خصوص آن توضیحات مختلفی ارائه کرد اما شورای نگهبان و مجمع تشخیص طرح مذکور را در مغایرت با سیاست‌های کلی نظام به ویژه در مغایرت با تولید ملی و اقتصاد مقاومتی می‌دانند.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس اصلی‌ترین علت مخالفت مجمع با طرح مذکور را ماده ۴ طرح اعلام کرد و افزود: ماده ۴ طرح درخصوص واردات خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی بر مبنای تعرفه صفر تا زمان تولید آنها در داخل کشور است که رییس و برخی اعضای مجمع تشخیص آن را مغایر سیاستهای نظام در بخش حمایت از تولید ملی می‌دانند البته مجمع تشخیص هنوز رای نهایی خود را به نفع مجلس یا شورای نگهبان اعلام نکرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که با وجود آگاهی نمایندگان مجلس از اوضاع و احوال اقتصادی و ذخائر ارزی کشور چرا مصوبه‌ای به تصویب رساندند که اجرا نخواهد شد، گفت: نظر شخص بنده این بود که مجلس با توجه به وضعیت ارزی و اقتصادی کشور اصلا نباید چنین ماده‌ای تصویب می‌کرد تا در افکار عمومی توقع ایجاد می‌شد.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: نگاه مجمع تشخیص این است که این بند طرح مذکور موجب ایجاد رانت جدید برای برخی واردکنندگان خودروهای برقی و هیبریدی می‌شود.

رضیان سپس به تبیین نقش شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در این زمینه پرداخت و یادآوری کرد: این شورا با اجازه‌ای که از مقام معظم رهبری در شرایط خاص اقتصادی کشور دارد، به عنوان شورایی مافوق قانون اجازه دارد از اجرای قوانین مصوب مجلس جلوگیری کند. حذف شورای رقابت از نظام قیمت‌گذاری خودرو و سپردن این موضوع مهم به ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز دال بر مطلب است.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس تاکید کرد: به فرض عبور سلامت طرح ساماندهی بازار خودرو از فیلتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سد دیگری در برابر اجرای این طرح به ویژه ماده ۴ آن وجود دارد به نام شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا که با استناد به شرایط جنگ اقتصادی و محدودیت‌های ارزی با اجرای این ماده مخالف است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

تولید خودروهای چینی در آستانه توقف

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
تولید خودروهای چینی در آستانه توقف
تولید خودروهای چینی در یک سال گذشته روندی نزولی داشته و حتی تولید برخی از آنها متوقف شده که دو سناریوی کاهش مدیریت شده تولید و مشکل تامین قطعات برای این اتفاق در میان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تولید محصولات چینی در ایران‌خودرو و سایپا طی یک سالی که از نقض توافق هسته‌ای و برجام توسط آمریکا می‌گذرد، روندی نزولی داشته و احتمالا برخی از آنها فعلا جایی در سبد تولید این دو شرکت طی سال‌جاری نخواهند داشت.

در باب این ماجرا دو سناریوی کلی مطرح است که یکی حاکی از افت مدیریت شده تولید خودروهای چینی است و دیگری بر چالش تامین قطعات و بی‌میلی چشم‌بادامی‌ها به ادامه همکاری با شرکت‌های ایرانی دلالت دارد.

اگرچه اوایل ورود خودروهای چینی به بازار داخل (توسط بخش خصوصی)، تولید و عرضه این محصولات در دو شرکت خودروساز بزرگ کشور عملیاتی نشد، اما در نهایت آنها نیز میزبان چشم‌بادامی‌ها شدند. البته در میانه‌های دهه ۸۰، ایران‌خودرو قصد داشت با چری چین وارد فاز همکاری مشترک شود، اما وزارت صنایع و معادن اجازه این شراکت را نداد و چری تمرکز خود را روی مشارکت با بخش خصوصی گذاشت.

ورود همه‌جانبه خودروسازان چینی به ایران از اوایل دهه ۸۰ کلید خورد و هرچه گذشت، حضور آنها در بازار خودرو پررنگ و پررنگ‌تر شد. چینی‌ها در آن مقطع به‌دنبال آزمون و خطا در بازار ایران بودند و توانستند ظرف مدتی نه‌چندان طولانی، بیشتر سنگرهای بخش خصوصی صنعت خودروی کشور را فتح کنند.

با تحریم خودروسازی ایران در سال‌های ۹۱ و ۹۲، چینی‌ها بهترین استفاده را از انزوای صنعت خودروی کشور برده و نفوذشان را گسترده‌تر کردند و بعدها پای ایران‌خودرو و سایپا نیز به مونتاژ محصولات چینی باز شد.

ابتدا سایپایی‌ها بودند که با مونتاژ محصولی از شرکت زوته به نام آریو، تولید اولین خودروی چینی را با خودروسازی نیمه‌دولتی کشور رقم زدند. در ادامه اما ایران‌خودرویی‌ها نیز به سراغ دانگ‌فنگ رفتند تا از رقیب نارنجی‌پوش خود عقب نمانند.

غول‌های جاده مخصوص به آریو و دانگ‌فنگ بسنده نکرده و بعدها سه محصول دیگر به نام‌های برلیانس، چانگان و هایما را نیز به سبد محصولات چینی خود افزودند. چانگان و برلیانس میهمان سایپا و زیرمجموعه‌اش پارس‌خودرو شدند و ایران‌خودرو نیز میزبانی از‌ هایما را در سایت خراسان بر عهده گرفت.

نگاهی به آمار تولید خودروسازان طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶ نشان می‌دهد تیراژ مونتاژی‌های چینی ایران‌خودرو و سایپا روندی رو به رشد داشته و این خودروها توانستند در این مدت بازار نسبتا قابل‌توجهی را برای خود دست و پا کنند.

این در حالی است که تولید مونتاژی‌های چینی ایران‌خودرو و سایپا طی یک سال گذشته رو به افت رفته و برخی حتی در آستانه توقف قرار گرفته‌اند. هرچند گمان می‌رفت تولید خودروهای چینی در تحریم‌های جدید نیز مانند دور قبلی روندی رو به رشد یا حداقل با ثبات داشته باشد، با این حال عکس این اتفاق رخ داد.

آمارها نشان می‌دهد هرچه از آغاز تحریم علیه خودروسازی ایران گذشته، آمار مونتاژی‌های چینی در «جاده مخصوص» آب رفته است و حالا نیز احتمال می‌رود تولید برخی از آنها طی سال‌جاری به‌طور کامل متوقف شود.

در این شرایط پرسش اینجاست که دلیل افت شدید و حتی توقف تولید خودروهای چینی در ایران‌خودرو و سایپا چیست؟ آیا کمبود قطعات و بی‌میلی چینی‌ها به ادامه همکاری با خودروسازی ایران دلیل این ماجرا است؟ یا اینکه خودروسازان بزرگ کشور به‌دلیل به‌صرفه نبودن تولید خودروهای چینی با توجه به هزینه‌ها و قیمت‌های فعلی، تولید را قطره‌چکانی یا متوقف کرده‌اند؟

بی‌میلی خودروسازان چینی

طبق سناریوی اول، دلیل اصلی افت تولید محصولات چینی در ایران‌خودرو و سایپا به کمبود قطعات و بی‌میلی چینی‌ها به ادامه همکاری با خودروسازی ایران مربوط می‌شود. اردیبهشت سال گذشته که آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام خارج شد، خودروسازی را در اولویت تحریم قرار داد و سه ماه بعد به وعده‌اش عمل کرد.

از همان زمانی که آمریکا از برجام خارج شد، روند خروج خودروسازان خارجی از کشور نیز آغاز و در این بین، چینی‌ها خلاف پیش‌بینی‌های اولیه عمل کردند. گمان می‌رفت با توجه به تجربه قبلی، خودروسازان چینی نه‌تنها بی‌اعتنا به تحریم، در ایران بمانند؛ بلکه با توجه به خروج شرکت‌های اروپایی و آسیایی معتبر، از فرصت استفاده و گستره فعالیت‌شان را نیز بیشتر کنند.

با این حال این اتفاق رخ نداد و خودروسازان چینی نیز خواسته یا ناخواسته بر موج تحریم سوار و سطح مشارکت آنها با خودروسازی ایران پایین آمد. در این شرایط اگر سناریوی بی‌میلی چینی‌ها برای همکاری با صنعت خودروی ایران را لحاظ کنیم، افت شدید و توقف تولید برخی خودروهای چینی در کشور، منشأ خارجی پیدا می‌کند.

در واقع هرچند در اصل اینکه خودروسازان چینی نیز تحت‌تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته‌اند تردیدی نیست، اما اینکه تولید برخی محصولات کاملا متوقف شود، فعلا در حد یک سناریو اثبات نشده است.

بر پایه این سناریو، خودروسازان چینی نمی‌خواهند این بار و با توجه به شدت و سختی تحریم‌ها، زیر بار ریسک این ماجرا بروند و قصد دارند تولید محصولات خود را در ایران به حداقل ممکن رسانده یا حتی متوقف کنند.

اگر این سناریو را بپذیریم، معنایش این است که خودروسازان چینی تهدیدهای آمریکا را مبنی بر جرایم سنگین مادی و معنوی، کاملا جدی گرفته و بنابراین قید حضور گسترده در بازار ایران را زده‌اند. البته یک نکته مهم دیگر نیز وجود دارد و آن، سخت شدن نقل‌و‌انتقال پول با محوریت ایران است.

درست است که کونلون بانک چین همکاری با ایران راقطع نکرده، اما تاکید کرده فقط در چارچوب اقلام غیر‌تحریمی مشارکت خود را ادامه می‌دهد؛ بنابراین چون قطعات خودرو جزو لیست تحریم است، خودروسازان چینی نمی‌توانند برای ارسال قطعات به ایران، نقل‌و‌انتقال پول انجام دهند.

طبعا وقتی امکان نقل‌و‌انتقال پول فراهم نباشد، انگیزه خودروسازان چینی برای ادامه فعالیت در ایران کاهش می‌یابد و حتی ممکن است به سمت قطع ارتباط کامل بروند. البته پیش‌تر گفته شده که توافقاتی برای تسویه‌حساب با خودروسازان چینی از محل منابع مالی ایران در این کشور، صورت گرفته و بنابراین امکان ارسال قطعات همچنان هست، هرچند آمارهای تولید صحت این موضوع را زیر سوال می‌برد.

به هر حال اگر این سناریو را در نظر بگیریم، مونتاژ محصولات چینی در ایران‌خودرو و سایپا به‌دلیل بی‌میلی چشم‌بادامی‌ها به ادامه همکاری، رو به توقف خواهد رفت.

آن‌طور که در گزارش ارائه شده به بورس توسط خودروسازان آمده است، برنامه ایران‌خودرو و سایپا برای محصولات چینی، حول محور افت شدید و توقف تولید می‌چرخد. در این بین، گویا تولید برلیانس طی سال‌جاری متوقف خواهد شد و برای چانگان و آریو نیز تیراژی بسیار پایین در نظر گرفته شده است.

البته با توجه به اطلاعیه اخیر سایپا، احتمالا آریو نیز بر خلاف آنچه در صورت‌های مالی آمده، به سمت توقف تولید خواهد رفت. از آن‌سو اما ایران‌خودرو نیز به بورس اعلام کرده تولید هایما و دانگ‌فنگ را ادامه می‌دهد، منتها با تیراژی پایین. با در نظر گرفتن سناریوی مورد بحث، هیچ بعید نیست میهمانان چینی ایران‌خودرو نیز بر خلاف آنچه پیش‌بینی شده، با توقف تولید مواجه شوند.

توقف مدیریت شده تولید؟

به سراغ سناریو دوم برویم، همان که می‌گوید تولید محصولات چینی ایران‌خودرو و سایپا به‌طور موقت و به‌دلیل ناهمخوانی هزینه‌های تولید و قیمت فروش، افت کرده یا متوقف شده است. ریشه این سناریو را باید در قیمت‌گذاری دستوری دانست، چه آنکه خودروسازان مجبورند با وجود رشد هزینه‌های تولید مربوط به مواد اولیه و ارز و دستمزد نیروی انسانی و بیمه و…، محصولات خود را با قیمت‌های قدیم بفروشند.

این یعنی محصولات چینی ایران‌خودرو و سایپا با هزینه‌ای گزاف به تولید می‌رسند و با قیمتی بسیار پایین‌تر به فروش می‌روند و در نتیجه، ضرر و زیان کلانی نصیب آنها می‌شود. بنابراین اگر این سناریو را ملاک قرار دهیم، خودروسازان به عمد و برای آنکه بیش از اینها دچار ضرر و زیان ناشی از تفاوت قیمت تمام شده و نرخ فروش محصولات چینی نشوند، تولید را محدود یا متوقف کرده‌اند.

در حال حاضر اگرچه در ظاهر قیمت خودروها مطابق فرمول حاشیه بازار تعیین می‌شود، اما در عمل، تعیین قیمت‌ها دستوری است و به همین دلیل، هزینه تولید با قیمت فروش همخوانی ندارد. به گفته یکی از مدیران خودروسازی، در حال حاضر هزینه تولید فلان خودروی چینی چیزی حدود ۱۳۰ میلیون تومان است، اما شرکت سازنده مجبور است آن را چند ۱۰میلیون تومان پایین‌تر به مشتریان تحویل دهد.

به گفته وی، از همین رو برای شرکت سازنده صرف نمی‌کند در این شرایط که قیمت‌گذاری دستوری بر بازار خودرو حاکم است، تمام توان خود را برای تولید محصولات چینی به کار گیرد و فعلا صبر می‌کند تا پس از فراهم شدن فضای مناسب (امکان فروش محصول با قیمت نزدیک به بازار)، تولید را احیا کرده یا افزایش دهد.

اگر این سناریو درست باشد، تلاش خودروسازان برای جلب رضایت مشتریان به انصراف از خرید محصولات چینی، در راستای حواله کردن تولید به آینده است.

در واقع خودروسازان می‌خواهند ابتدا از پیش‌فروش‌های قبلی که با قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر از نرخ فعلی بازار انجام شده‌اند، خلاص و سپس تولید را از سر گرفته و محصولات چینی را با قیمت‌های جدید بفروشند.

جدا از اینکه این رفتار خودروسازان در شرایط فعلی توجیه دارد یا نه، نکته دیگر اینجاست که این سناریو (در صورت درست بودن) نتیجه سیاست دولت مبنی بر سرکوب قیمت است. به نظر می‌رسد اگر قیمت‌گذاری آزاد بود و خودروسازان می‌توانستند محصولات خود به ویژه چینی‌های مونتاژی را نزدیک به نرخ بازار بفروشند، دلیلی برای توقف تولید وجود نداشت.

منبع: دنیای‌اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت خودروهای وارداتی در بازار/ جدول

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/ جدول
دنیای اقتصاد در جدولی فهرست پرفروش ترین خودروهای وارداتی را اعلام کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

جدول زیر دربردارنده قیمت خودروهای وارداتی است. ممکن است بهای این خودروها در بازار تفاوت اندکی را دارا باشد.

قیمت خودروهای وارداتی در بازار/ جدول - 3

خواندن خبر در سایت منبع

گواهی سلامت برای خودروهای دوگانه‌سوز تبدیلی صادر می‌شود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
گواهی سلامت برای خودروهای دوگانه‌سوز تبدیلی صادر می‌شود
مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور از صدور گواهی سلامت سامانه‌ سوخت‌رسانی گاز خودروهای دوگانه‌سوز تبدیل کارگاهی با هدف تأمین ایمنی تردد این دست خودروها و افزایش ایمنی جایگاه‌های عرضه سوخت گاز طبیعی خبر داد.

اعتمادآنلاین|مرضیه حصاری اظهار کرد: به تازگی موضوع صدور گواهی سلامت برای سامانه‌ سوخت‌رسانی گاز خودروهای دوگانه‌سوز تبدیل کارگاهی با هدف تأمین ایمنی تردد آنها و افزایش ایمنی جایگاه‌های عرضه سوخت گاز طبیعی توسط وزارت کشور به دولت پیشنهاد شد که در نهایت منتج به مصوبه هیات وزیران گردید.

وی ادامه داد: این اتفاق برای نخستین بار به‌منظور خدمت‌دهی به مالکین خودروهای دوگانه‌سوز تبدیلی در سطح کشور به اجرا درخواهد آمد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اضافه کرد: این طرح برای افزایش ایمنی تردد خودروهای دوگانه‌سوز و جایگاه‌های عرضه سوخت گاز طبیعی و به‌عنوان یکی از نیازهای اساسی مالکین این دست‌خودروها، در سطح ملی انجام‌شده و تا کسب نتیجه کامل در دست پیگیری خواهد بود.

به گفته وی، با توجه به وجود بیش از دو میلیون خودرو دوگانه‌سوز تبدیلی که بخش قابل توجهی از ناوگان خودروهای دوگانه‌سوز را در برمی گیرند، وجود گواهی سلامت سامانه سوخت‌رسانی و تغییر نوع سوخت مصرفی در مدارک شناسایی خودروها لازم و ضروری است. بنابراین این طرح به صورت ملی و با رویکرد افزایش ایمنی تردد ناوگان گازسوز کشور و به محض مهیا شدن زیرساخت‌های لازم به اجرا در خواهد آمد.

حصاری تصریح کرد: بر اساس مصوبات دولت در سال‌های گذشته حدود ۲٫۵ میلیون خودرو به صورت کارگاهی دوگانه‌سوز شده‌اند که به دلیل عدم رعایت اصول فنی، سامانه سوخت‌رسانی برخی از این خودروها با مشکل مواجه شده؛ که متاسفانه شاهد انفجار مخازن گاز آن‌ها و کشته شدن شماری از هم وطنان در سال‌های اخیر بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی در این زمینه نبود پایگاه اطلاعاتی قابل اتکا این خودروها است، اظهار کرد: از آنجا که این خودروها در کارخانه دوگانه‌سوز نشده‌اند، مورد تایید سازمان ملی استاندارد نبوده و عبارت گازسوز (نوع سوخت) در مدارک شناسایی این خودروها، درج نشده است. همچنین با توجه به اتصال سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) به بانک اطلاعات خودرو پلیس راهور ناجا، که بر اساس اتصال دوربین‌های پلاک‌خوان واقع در مراکز معاینه فنی، مشخصات مندرج در پشت کارت وسایل نقلیه به صورت برخط از بانک اطلاعات پلیس دریافت و در سامانه سیمفا ثبت می‌شود، در حقیقت در عمل امکان شناسایی این خودروها در سامانه به عنوان دوگانه‌سوز وجود نداشته و اکثر این خودروها تنها با بررسی بخش بنزین‌سوز، گواهی معاینه فنی دریافت می‌کنند.

وی در ادامه افزود: زیرا برخی از این خودروها با بازکردن اتصالات و مخازن و مراجعه به مراکز، بدون انجام آزمون‌های تکمیلی مرتبط با سامانه سوخت‌رسانی، گواهی معاینه فنی بنزینی دریافت می‌کنند. همچنین برخی دیگر که آزمون‌های تکمیلی بر روی آن‌ها انجام می‌شود و موفق به دریافت گواهی معاینه فنی نمی‌شوند نیز به دلیل سهل‌انگاری اقدام به تعویض مخزن نمی‌کنند و از آنجا که در شرایط کنونی امکان نظارت در جایگاه‌های عرضه سوخت CNG نیز وجود ندارد، این خودروها بدون داشتن گواهی معاینه فنی اقدام به سوخت‌گیری می‌کنند که برخی از آن‌ها در جایگاه و تعدادی نیز در حین تردد دچار حادثه و انفجار مخزن می‌گردند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها بااشاره به اینکه بیشتر انفجارهای رخ داده به دلیل تغییر در ابعاد مخزن و جوشکاری دستی جهت قاچاق و یا نگهداری نامناسب مخازن توسط مالکین وانت بار بوده است گفت: بنا به دلایل گفته شده، وزارت کشور با تشکیل جلسات متعدد با دستگاه‌های مرتبط اقدام به ارسال مصوبه پیشنهادی به دولت کرد که این مصوبه به مدت پنج ماه در کمیسیون تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت تصویب شد.

به گفته حصاری، بر این اساس مقرر است بر اساس فراخوان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مالکین خوردوهای دوگانه‌سوز به مراکز خدمات فنی مجاز وزارت صنعت، معدن و تجارت که در آن‌ها شرکت‌های بازرسی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد حضور دارند مراجعه کرده و پس از بررسی سیستم سوخت رسانی و مخزن و در صورت نیاز انجام آزمون هیدرواستاتیک و تعویض مخازن معیوب برای آن‌ها گواهی سلامت سامانه سوخت رسانی خودرو صادر شود.

وی افزود: در ادامه با ارسال گواهی‌های سلامت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به پلیس راهور ناجا، کارت شناسایی این خودروها اصلاح شده و در آن‌ها عبارت «دوگانه سوز تبدیلی» درج می‌گردد. به موازات این کار جایگاه‌های عرضه سوخت CNG توسط وزارت نفت هوشمند شده و از طریق اتصال سامانه هوشمند جایگاه‌ها به سامانه وزارت صنعت و سامانه سیمفا از ابتدای دی ماه سال جاری تنها خودروهای دوگانه‌سوزی که در کارت شناسایی آن‌ها عبارت دوگانه‌سوز یا دوگانه‌سوز تبدیلی درج شده و گواهی معاینه فنی دارند مجاز به سوخت‌گیری هستند.

به گفته حصاری این فرآیند به گونه‌ای طراحی شده که خودروهایی که به صورت غیراستاندارد دوگانه سوز می‌شوند به هیچ‌عنوان امکان تردد نداشته باشند و در نتیجه احتمال بروز انفجار به صفر برسد.

همچنین بر اساس این مصوبه قیمت گاز CNG از ابتدای خرداد ماه سال جاری ۳۹۵ ریال افزایش یافته است، تا صرف هوشمند سازی و استاندارد سازی جایگاه‌های عرضه سوخت گاز طبیعی، کمک هزینه فرآیند صدور گواهی‌های سلامت و مهم‌تر از همه تعمیر و نگهداری و تعویض مخازن معیوب CNG ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی شهری شود.

مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها در خاتمه با بیان اینکه دستورالعمل واریز و هزینه کرد مبالغ مذکور توسط وزارت نفت با همکاری وزارتخانه‌های کشور و صنعت، معدن و تجارت تهیه شده و جهت تصویب به دولت ارسال شده است، گفت: با توجه به اهمیت بسیار بالای موضوع و به منظور حفظ جان شهروندان انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت هرچه سریع‌تر نسبت به اعلام فراخوان عمومی اقدام کنند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟!

چرخانخبرگزاری چرخان
بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟!

در رده قیمتی ۱۳۰ الی ۱۷۰ میلیون تومان، در حال حاضر چند خودرو وجود دارند که معمولا افراد در انتخاب آنها کمی با مشکل روبرو می‌شوند. در این بازه قیمتی می‌توان رنو ساندرو، پژو 207، برلیانس H۳۳۰، دانگ‌فنگ اچ30 کراس، سایپا آریو، جک J۴، ایران‌خودرو دنا پلاس و جیلی GC۶ را نام برد که این روزها در بازار هم‌رده محسوب می‌شوند. البته شاید خودروهای دیگری را بیابید که از لحاظ کلاس و مشخصات شبیه به این گزینه‌ها باشند اما در این لیست قرار ندارند که بسترن بی۳۰ یکی از آنهاست. این خودرو در حال حاضر قیمتی در حدود ۱۹۵ میلیون تومان دارد، بنابراین نمی‌تواند در این لیست قرار گیرد.

امروز در سایت چرخان به سراغ مشخصات این خودروها رفته‌ایم و آنها را بر اساس معایب و مزایا رده‌بندی کرده‌ایم بنابر این اگر قصد خرید خودرو دارید، این مطلب می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند.

با ما همراه باشید…

۸- جیلی GC۶

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 6

جیلی GC۶ محصولی هست که تولید آن حاشیه‌هایی داشت و هنوز هم حاشیه‌هایی دارد و در ابتدا کارشناسان معتقد بودند با قیمتی که این خودرو عرضه خواهد شد، رقبا را براحتی کنار می‌گذارد اما افزایش قیمت این خودرو به‌شکل ناباورانه‌ای انجام شد و ارزش خرید آن را نسبت به مشخصاتش، تحت تاثیر قرار داد. جیلی GC۶ از موتور ۱٫۵ لیتری با ۱۰۵ اسب بخار قدرت و گشتاوری معادل ۱۴۶ نیوتن متر بهره می‌برد که به جعبه دنده ۴ سرعته اتوماتیک مجهز شده است. این موتور اگر چه از لحاظ قدرت تولید مشابه اکثر رقباست، اما از لحاظ شتاب، شرایط خوبی ندارد.

عدم وجود آپشن‌های کافی و متداول یک ضعف مهم دیگر این خودرو است و طراحی قدیمی جیلی GC۶ باعث شده تا خریداران را با تردید روبرو کند. اگر چه اکثر خودروهای داخلی در حال حاضر از لحاظ تامین قطعات با مشکل روبرو هستند، بنظر می‌رسد این مشکل در جیلی GC۶ کمی جدی‌تر است. قیمت ۱۵۵ میلیون تومانی و بررسی معایب این خودرو باعث شده تا جیلی GC۶ در جایگاه هشتم لیست ما قرار گیرد.

۷- جک J۴

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 11

خودروی ۱۵۰ میلیون تومانی جک از موتور موتور ۱٫۵ لیتری ۴ سیلندر با ۱۰۳ اسب بخار قدرت و ۱۴۶ نیوتن متر گشتاور بهره می‌برد که به جعبه دنده اتوماتیک CVT مجهز شده و در مدت زمان ۱۳٫۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. ضعف گیربکس، شتاب فوق‌العاده ضعیف، طراحی نچندان زیبا، کیفیت متریال ضعیف باعث شدند تا نماینده جک در لیست ما رتبه هفتم را کسب کند.

۶- سایپا آریو S۳۰۰

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 15

این خودرو در حال حاضر با موتور ۱٫۶ لیتری توانایی تولید قدرتی معادل ۱۱۲ اسب بخار را دارد که به گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک مجهز شده است. اگر چه از لحاظ پیشرانه آریو، اسب بخار بیشتری دارد اما این دلیل بی‌نقص بودن این خودرو نیست. البته آریو با موتور ۱٫۵ لیتری هم عرضه شده که اصلا در لیست ما جایی ندارد. سیستم تعلیق یا همان کمک فنر‌های بی‌کیفیت یک ضعف اساسی آریو هستند که کیفیت سواری خشک را به‌ارمغان آورده‌اند. نفوذ صدای موتور به داخل کابین بیش از حد است و باعث آزار سرنشینان می‌شود. گیربکس اتوماتیک قدیمی با عملکرد نا امید کنند، متریال بی‌کیفیت، ضعف ایمنی، استهلاک بالا و تجهیزات کم، از دیگر ضعف‌های آریو هستند. تمام مطالب گفته شده دلیل قانع‌کننده‌ای هستند تا آریو در جایگاه ششم قرار گیرد.

۵- ایران‌خودرو دنا پلاس

این رو هم بخون:

جدیدترین شرایط فروش اقساطی خودرو جک J4 (تیر98) تیر ۱۵, ۱۳۹۸

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 21

دنا پلاس تیپ ۲، در بازار قیمت ۱۵۵ میلیون تومانی دارد و بعنوان یک محصول ایرانی، در کشور عرضه شده است. دنا پلاس موتور EF۷ با ۱٫۷ لیتر حجم بهره می‌برد که قدرتی برابر با ۱۱۵ اسب بخار و گشتاوری معادل ۱۵۷ نیوتن متر دارد. این قدرت به وسیله جعبه دنده ۵ سرعته دستی منتقل می‌شود و در مدت زمان ۱۳٫۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. شتاب اولیه فوق‌العاده ضعیف، جعبه دنده دستی و بی‌کیفیت، کیفیت متریال ضعیف، فضای کابین نچندان زیاد، تجهیزات معمولی باعث شده تا به دنا پلاس جایگاه پنجم اعطا شود.

۴- دانگ‌فنگ اچ۳۰ کراس

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 26

دانگ فنگ H۳۰ Cross با موتور ۴ سیلندر TU۵ پژو و ۱٫۶ لیتر، توانایی تولید ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتون متر گشتاور را دارد که به گیربکس اتوماتیک ۴ سرعته ساخت شرکت AISIN ژاپن مجهز شده است. از جمله معایب این خودرو می‌توان به کیفیت ساخت پایین، موتور نچندان قدرتمند اشاره کرد و کشش این خودرو در سربالایی‌ها کمی نا امید کننده است. قیمت ۱۳۵ میلیون تومانی، امکانات رفاهی قابل قبولی و ایمنی متوسط باعث شد تا اچ۳۰ کراس در جایگاه چهارم قرار گیرد.

۳- برلیانس H۳۳۰

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 30

نسل جدید این خودروها با موتور ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر عرضه شده که قدرتی برابر با ۱۱۴ اسب بخار، و گشتاوری معادل ۱۵۴ نیوتن متر شرایط بهتری نسبت به برخی از رقبا دارد. طراحی ظاهری بروز و جذاب‌تر نسبت به سایر محصولات لیست ما، باعث شده تا برلیانس اچ۳۳۰ فروش خوبی را تجربه کند اما ایراداتی نظیر قیمت بالای قطعات، سواری خشک، کیفیت متریال داخلی، این خودرو را در جایگاه سوم قرار داد.

۲- پژو ۲۰۷

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 34

خریداران این خودرو معمولا به دلیل نام پژو آن را انتخاب می‌کنند و همین باعث شده تا ۲۰۷، قیمتی در حدود ۱۷۰ میلیون تومان داشته باشد. موتور TU۵ در ۲۰۷ باعث شده تا قدرتی برابر با ۱۰۵ اسب بخار و گشتاوری معادل ۱۴۲ نیوتن متر داشته باشد. ضعف گیربکس و کیفیت پایین قطعات شاید باعث شود تا ۲۰۷ در جایگاه بسیار بدتری قرار گیرد، اما کیفیت سواری و در عین حال شتاب و بازار دست دوم مناسب، باعث شد تا جایگاه دوم به ۲۰۷ اختصاص داده شود.

۱- رنو ساندرو

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 38

کیفیت ساخت بالا و پیشرانه با کیفیت باعث شد تا ساندرو به‌شدت محبوب شود اما در حال حاضر این خودرو دیگر تولید نمی‌شود و شاید بزودی موتور ۲۰۶ در قلب بدنه ساندرو قرار داده شود که دیگر نمی‌توان آن را ساندرو سابق دانست. ساندرو با دنده دستی قیمتی در حدود ۱۵۰ میلیون تومان دارد. رنو ساندرو از یک موتور ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر بهره می‌برد که می‌تواند ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۵ نیوتن متر گشتاور تولید کند. ساندرو با گیربکس دستی شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر ۱۰٫۵ ثانیه‌ای دارد و کیفیت ساخت بالا باعث شد تا جایگاه نخست را برای این خودرو در نظر بگیریم.

کلام آخر

بهترین خودرو‌ها در رده ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان کدام است؟! - 42

شاید شما نظری متفاوت داشته باشید اما با بررسی دقیق بازار و خودروها، این رتبه‌بندی حاصل خواهد شد. البته کاملا طبیعی هست که همه دوست دارند، خودرویی که سوار می‌شوند در جایگاه بالا قرار بگیرد اما واقعیت چیز دیگری است. در پایان جای تاسف دارد که این قیمت‌ها را باید برای چنین خودرویی اعلام کنیم، چرا که یک کارمند با متوسط حقوق ۲٫۵ میلیون، اگر همه حقوق خود را پس‌انداز کند، بعد از ۵ سال می‌تواند یکی از این خودروها را بخرد، البته این در صورتی امکان‌پذیر است که اوضاع از این خراب‌تر نشود و قیمت‌ها تغییری نکنند.اشتراک

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت فروش خودروسازی فولکس واگن به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروسازان جهان + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
وضعیت فروش خودروسازی فولکس واگن به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروسازان جهان + جدول
اقتصاد نیوز: فولکس‌واگن به عنوان یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین برندهای خودرو در جهان، وضعیت فروش متفاوتی در کشورهای مختلف جهان دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، فولکس واگن که بدون شک یکی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی در جهان به شمار می‌رود و سهم قابل توجهی از بازار فروش اروپا را تحت سلطه خود درآورده است، در سال‌های اخیر تحت تأثیر رسوایی خودروهای دیزلی موسوم به دیزل گیت کاهش قابل توجهی را در میزان فروش خودورهای تولیدی و محبوبیت خود تجربه کرده است.

حالا بر اساس آمار و گزارشی که در وب سایت best selling cars منتشر شده است، می‌توان دریافت که مجموع کل فروش خودروهای شرکت خودروسازی فولکس واگن در جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۰ میلیون و ۷۴۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه بوده که در سال گذشته با ۰٫۹ درصد رشد و افزایش به ۱۰ میلیون و ۸۳۴ هزار دستگاه خودرو رسیده است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی فولکس واگن در اروپا توانسته است، در مجموع ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو بفروشد که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی معادل ۴ میلیون و ۳۲۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو، یک رشد ۱٫۲ درصدی را تجربه کرده است.

فروش فولکس واگن در بازار آلمان نیز در سال گذشته میلادی، یک میلیون و ۲۸۴ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو بوده است که در سال قبل از آن معادل یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو بوده است که منجر به یک کاهش ۰٫۱ درصدی برای این خودروساز آلمانی پرآوازه شده است.

آمار فروش خودروهای فولکس واگن در روسیه نیز در سال ۲۰۱۷، ۱۹۱ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو بوده که با ۱۹٫۸ درصد رشد به ۲۲۹ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۸ میلادی رسیده است.

در آمریکای شمالی نیز که به نظر می‌رسد مهد و سرآغاز رسانه‌ای کردن رسوایی خودروهای دیزلی فولکس واگن بوده است، ۹۵۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودروی فولکس واگن در سال گذشته میلادی به فروش رفته است که نسبت به سال قبل از آنکه ۹۷۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه بوده، ۲ درصد ریزش پیدا کرده است.

این برند در کشورهای آمریکای لاتین نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی توانسته است ۵۲۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه به فروش برساند و در سال بعد از آن، این رقم را با ۱۳٫۱ درصد افزایش به ۵۹۰ هزار دستگاه خودرو برساند.

برزیل یکی از کشورهایی است که با ۳۰٫۴ درصد افزایش بیشترین رشد و میزان فروش خودروهای فروخته شده فولکس واگن در بازارهای جهانی را به نام خود ثبت کرده و آمار فروش این خودروساز آلمانی در این کشور را از ۳۰۸ هزار به ۴۰۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو رسانده است.

در کشورهای شرق آسیا نیز، میزان فروش خودروهای این برند آلمانی در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۴ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۸۰۰ دستگاه بوده که در سال بعد از آن به ۴ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو رسیده و ۰٫۹ رشد را برای خود به ثبت رسانده است.

فروش فولکس واگن همچنین در چین به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین بازارهای فروش خودرو در جهان، با ۰٫۵ درصد رشد از ۴ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۲۰۰ به ۴ میلیون ۲۰۷ هزار و ۱۰۰ در سال ۲۰۱۸ میلادی دستگاه رسیده است.

وضعیت فروش خودروسازی فولکس واگن به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروسازان جهان + جدول - 12وضعیت فروش خودروسازی فولکس واگن به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروسازان جهان + جدول - 13

بر اساس نقشه بالا، می‌توان به وضوح وضعیت فروش خودروهای فولکس واگن در سال ۲۰۱۸ را در کشورها و مناطق مختلف جهان مشاهده کرد که در این میان همانند آنچه بسیاری از تحلیلگران برآورد کرده بودند، آمریکای شمالی کمترین و آمریکای جنوبی توانسته است بیشترین استقبال را از خودروهای این برند آلمانی به نام خود ثبت کند. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

گوگل بزرگترین نقشه اتصالات مغزی را منتشر می‌کند +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از انگجت، گوگل موفق شده گام قابل توجهی در نقشه‌برداری از مغز بردارد. این شرکت با همکاری موسسه پژوهشی «جانلیا» (Janelia)، بزرگترین نقشه واضح از اتصالات مغزی را ارائه داده است. این نقشه، یک مدل سه‌بعدی از نورون‌های موجود در مغز مگس میوه است که طیف متنوعی از انواع سلول و چندین ناحیه مغز را به نمایش می‌گذارد. نتیجه این کار، نقشه پیچیده‌ای از مغز است که کمترین میزان اختلال در آن وجود دارد و می‌تواند کاربرد زیادی در ردیابی نورون‌های مغز داشته باشد. اگرچه این نقشه بسیار گسترده است اما فقط یک چهارم از ۱۰۰ هزار نورون موجود در مغز مگس میوه را به نمایش می‌گذارد.

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.

اخبار بیشتر