واکنش‌های متفاوت به سریال جنجالی گاندو
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

واکنش‌های متفاوت به سریال جنجالی گاندو

اعتراض همسر شهید آوینی به سازنده «گاندو»

فراروخبرگزاری فرارو
اعتراض همسر شهید آوینی به سازنده «گاندو»
خانواده‌ی شهید آوینی فارغ از مجادلات مرتبط با سریال «گاندو» و بحث‌های محتوایی آن، اعلام می‌کند که در «مؤسسه‌ی آرای شهید آوینی» نقشی نداشته و انتظار دارد آن مؤسسه خود را به رعایت قوانین نظام جمهوری اسلامی ملتزم بداند، کلیه‌ی فعالیت‌های خود را با نام جدیداً ثبت‌شده‌اش ادامه دهد و موجب سردرگمی مخاطبان نشود.
اعتراض همسر شهید آوینی به سازنده «گاندو» - 0

مریم امینی همسر شهید مرتضی آوینی در یادداشتی که در اختیار خبرآنلاین قرار داده درباره موسسه‌ شهید آوینی توضیح داده است.

متن یادداشت مریم امینی که به صورت اختصاصی در اختیار خبرآنلاین قرار داده به شرح زیر است:

این روزها به بهانه‌ی پخش سریال تلویزیونی گاندو، نام «مؤسسه‌ی شهید آوینی» و آقای مجتبی امینی، مدیر عامل پیشین آن به عنوان تهیه‌کننده‌ی سریال، زیاد مطرح می‌شود. خانواده‌ی شهید آوینی لازم می‌داند به اطلاع عموم برساند که این نام که قانونا پس از شهادت سید مرتضی آوینی باید به خانواده تعلق می‌داشته به سبب بعضی بی‌قانونی‌ها در اختیار مؤسسه‌ی دیگری قرار گرفته که هیچ‌یک از اعضای خانواده در آن حضور نداشته‌اند، با آن همکاری نکرده‌اند و اطلاعی از ساز و کار آن ندارند. سرانجام پس از دوندگی‌های فراوان سال پیش این نام به مؤسسه‌ای باز پس داده شد که زیر نظر خانواده اداره می‌شود، و نام مؤسسه‌ی قبلی به انتخاب مدیرانشان به «مؤسسه‌ی آرای شهید آوینی» تغییر یافت.

در کمال تعجب، مؤسسه به نام انتخابی خود وفادار نماند و فعالیت‌هایش را کماکان با همان عنوان قبلی ادامه می‌دهد. گویی تنها جایی که این تغییر نام را به رسمیت می‌شناسد، دفتر ثبت شرکت‌هاست! مدیر محترم مؤسسه هم ظاهرا این موضوع را فراموش کرده‌اند و با استفاده از عنوان پیشین به معرفی خود می‌پردازند. حال آنکه «آرای شهید آوینی» هم قابلیت کافی دارد برای آنکه مؤسسه‌ای را به نام خود مزین کند.

خانواده‌ی شهید آوینی فارغ از مجادلات مرتبط با سریال «گاندو» و بحث‌های محتوایی آن، اعلام می‌کند که در «مؤسسه‌ی آرای شهید آوینی» نقشی نداشته و انتظار دارد آن مؤسسه خود را به رعایت قوانین نظام جمهوری اسلامی ملتزم بداند، کلیه‌ی فعالیت‌های خود را با نام جدیدا ثبت‌شده‌اش ادامه دهد و موجب سردرگمی مخاطبان نشود.

مریم امینی همسر شهید سید مرتضی آوینی

خواندن خبر در سایت منبع

گفت و گو با بازیگران سریال گاندو+ فیلم

رکناخبرگزاری رکنا
رکنا: مجموعه تلویزیونی گاندو یک مجموعه جذاب و پرفراز و نشیب بود که مخاطبان زیادی را پای تلویزیون نشاند.

گفت و گو با بازیگران سریال گاندو+ فیلم - 1

حجم ویدیو: 15.48M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۲۸

سریال تلویزیونی گاندو مجموعه‌ای بود که توانایی ماموران امنیتی کشور را به خوبی به تصویر کشید و مخاطبان زیادی را پای تلویزیون نشاند در ادامه به گفت و گوی کوتاهی با بازیگران این سریال و رضایت آن‌ها از بازخورد این سریال را می‌بینید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

برای «گاندو۲» آماده باشید!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
برای «گاندو۲» آماده باشید!
جواد افشار: هجمه‌های اشتباهی سبب شد تا دیالوگ‌هایی که اتفاقا به نفع دولت بود، حذف شود.

به گزارش مشرق، «گاندو» که این روزها نامش به واسطه داستان و جریانی که برای انعکاس در رسانه ملی انتخاب کرده، بر سر زبان‌ها افتاده، به تازگی بعد از ۳۰ شب به پایان خود رسید و به همین بهانه روز گذشته نشست خبری آن در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. در این نشست که جواد افشار کارگردان، پیام دهکردی، خسرو شهراز، وحید رهبانی، مجید نوروزی، عرفان ابراهیمی، علی افشار، کمند امیرسلیمانی و آزیتا ترکاشوند حضور داشتند و به سوالات اصحاب رسانه تا حدی پاسخ دادند، صحبت‌های مختلفی مطرح شد؛ از شکل‌گیری فیلمنامه که بخشی از آن تخیلی است گرفته تا سانسورهای اتفاق افتاده و انتقادات و …. پیش از شروع نشست هم عوامل و بازیگران در مجموعه روابط عمومی سازمان، پاسخگوی مردم بودند.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 2

ملاقات تلفنی‌ای که تعداد تماس‌های برقرار شده آن، نشان از میزان استقبال مردم داشت. در این صحبت‌ها خیلی‌ها از بازی‌هایی که در سریال بود می‌گفتند و گروهی هم داستان و فضا را مورد توجه قرار داده بودند و بابت بیان بخشی از تاریخ سیاسی معاصرمان تشکر می‌کردند. بعد از حضور عوامل و شروع نشست هم، افشار بابت آن‌که توانسته‌اند با این مجموعه مطالبات مردم را بدون واسطه منعکس کنند ابراز خوشحالی کرد و گفت: احساس می‌کنیم گاندو مجموعه‌ای است که در همه ابعاد موثر بوده. مطالبات مردم خط و جناح نمی‌شناسد. خوشحالیم سریالی را ساختیم که ابعاد ملی و اسلامی بودن دارد. از همه کسانی که در تمام دستگاه‌ها با ما بودند تشکر می‌کنم.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 4

وحید رهبانی، (محمد سریال گاندو) هم درباره موضوعات مطرح‌شده در تماس‌های مخاطبان گفت: فیلمنامه مورد توجه عده زیادی بود و سوالاتی در این خصوص داشتند. به عبارت دیگر این‌که پیگیر ادامه ماجرا بودند و می‌خواستند هرچه زودتر فصل دوم گاندو ساخته شود. رهبانی گفت: البته زمزمه‌هایی از ساخت فصل دوم این سریال به گوش می‌رسد.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 6

بعد از حضور عوامل در محل نشست هم، مجتبی امینی صحبت‌هایش را با اشاره به همان ملاقات تلفنی شروع کرد و گفت: ما به قدری پیام‌ها و تلفن‌های صمیمی و دوستانه‌ای داشتیم که انرژی عجیبی گرفتیم. گاندو با همه سختی‌ها و مشقت‌ها به سرمنزل مقصود رسید خیلی وقت‌ها از ابتدای امر ذهن ما درگیر بود که شرایط پخش این کار چگونه خواهد بود. با همه سختی‌ها شاهد هستیم که این ۳۰ قسمت پخش شد و خستگی همه با نظر مردم رفع شد آنقدر مردم از استان‌های مختلف به ما زنگ می‌زدند که شگفت‌زده شدیم و مزد خود را از مردم گرفتیم.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 8

او در ادامه به روند تولید گاندو اشاره کرد و گفت: ما فکر نمی‌کردیم مردم با این سریال تا این اندازه همزات‌پنداری کنند، خیلی زمان طولانی درگیر این موضوع بودم که شرایط پخش این سریال به چه صورت پیش خواهد رفت ولی با همه این سختی‌ها ۳۰ قسمت آن پخش شد و به نوعی خستگی ما با نقطه نظرات مردم نسبت به آن برطرف شد. همه عوامل این سریال به مجموعه گاندو اعتقاد داشتند به همین دلیل هم توانست در دل مردم بنشیند.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 10

موسسه آوینی همراه ما بود

در بخشی از نشست، افشار در پاسخ به سوال جام‌جم مبنی بر این که بعد از سال‌ها چنین سریالی دست به بیان حقایقی زده که تا کنون حداقل در تلویزیون به آن پرداخته نشده است، این اتفاق به طور حتم جدا از مدیران سازمان به پشتوانه‌ای نیاز دارد که با وجود این حجم از فشارهای دولتی و انتقادات، ادامه پیدا کند، آن پشتوانه چه کسی یا کجاست‌، گفت: سیاست‌های موسسه آوینی معلوم است، کارهایی که در گذشته ساخته هم بیشتر در جهت منافع ملی و موضوعاتی بوده که شاید خیلی‌ها کمتر جرات کردند به آن ورود کنند. ما در روزهای اول ساخت گاندو نگران بودیم که شاید این همه زحمت اصلا پخش نشود اما شکر خدا این جسارتی که از ما شروع شد به تلویزیون هم سرایت کرد و این اتفاق افتاد. در این بین ملاحظاتی هم وجود داشت و به دلیل همان منافع ملی ممیزی‌هایی لحاظ شد تا شائبه‌ای را در بدنه دولت و دستگاه‌ها به وجود نیاورد.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 13

خورده داستان‌های تخیلی

در ادامه صحبت از داستان و متن این مجموعه شد، قصه‌ای که اصل آن برپایه واقعیت است اما بخش‌هایی از آن گویا حاصل تخیل نویسنده و تیم تولید است، موضوعی که برای لحظاتی باعث جنجالی شدن فضا شد و قادری در پاسخ به این سوال که ۸۰ درصد داستان سریال تخیل نویسنده بوده، گفت: پرونده اصلی سریال گاندو، پرونده واقعی درباره جیسون رضاییان بوده که ما صد در صد به آن وفادار بودیم ولی برای ۳۰ قسمت سریال نیاز به داستان‌های فرعی دیگری بود. باید این را در نظر گرفت که اداره امنیتی مثل سایر نهادها نیست و اگر داستان‌هایی که به شما می‌دهند را نتوانید به هم مرتبط کنید گره‌ها از بین می‌رود و ارتباط بین این پرونده‌ها براساس خرده تخیل بوده است اما مثلا نحوه دستگیری و ضد تعقیب زدن و تردد او در خیابان عین واقعیت بود. به نوعی باید بگویم ۸ درصد این سریال عین حقیقت بوده و ۲۰ درصد دیگر نیز اجازه گفتن آن داده نشده است.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 16

او همچنین با اشاره به تعداد دفعات بازنویسی فیلمنامه اضافه کرد: ما پنج نقطه بازنویسی فیلمنامه داشتیم یعنی بنده پنج هزار صفحه سریال گاندو نوشتم که با توجه به صلاحدید خودمان و انتقادات اجتماعی که پیش آمد، این بخش‌ها برای مجموعه اصلی انتخاب شدند.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 19

فیلمنامه باید دراماتیزه می‌شد

جواد افشار هم در ادامه این موضوع بیان کرد: در جریان نگارش داستان یک سری مستندات واقعی در اختیار نویسنده قرار گرفت که مدارک آن موجود است اما وظیفه نویسنده این است که این مستندات را دراماتایزه کند و این که قادری می‌گوید ۱۰۰ درصد تخیلی است از آن جهت است که خورده قصه‌ها و اتفاقات برای شکل‌گیری و دراماتیزه شدن به تخیل نیاز داشتند اما اصل داستان براساس واقعیت است.

امینی نیز از حساسیت‌ها و بازنویسی که روی متن صورت گرفته گفت و افزود: یک سال تحقیق و پژوهش این سریال طول کشید. این متن چندین بار بازنویسی شد. ما حساسیت‌هایی داشتیم و سعی کردیم به صددرصد واقعیت بپردازیم اما برای ارتباط آنها باید از تخیل استفاده می‌کردیم اما همه پرونده بر اساس واقعیت بود.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 23

ما کجا و برجام کجا!

در بخش دیگری از نشست، افشار به سراغ واکنش مردم رفت و گفت: ما از بازخوردهایی که داشتیم متوجه شدیم شخصیت «محمد» موردعلاقه مردم بود. نه تنها با محمد بلکه با بقیه بچه‌ها هم ارتباط گرفته بودند. یادم هست روزهای اول این ارتباط را نداشتند ولی رفته‌رفته با آنها همراه شدند و این نشان‌دهنده توانمندی آنهاست و همه از ما تقاضا می‌کنند اگر سریال ادامه‌دار است این شخصیت‌ها حضور داشته باشند.

او درباره موضع سریال نسبت به برجام هم توضیح داد: ما در اندازه‌ای نیستیم که بخواهیم در مورد مسائل سیاسی صحبت کنیم و موضوع سریال ما چیزی دیگری است اما به اعتقاد شخصی بنده برجام اتفاق خیلی خوبی بوده است و به نوعی باید یک بار اتفاق می‌افتاد تا مردم و ما متوجه می‌شدیم که ما اهل مذاکره‌ایم و آنها عهدشکن هستند که این به نوعی در سریال هم عنوان شده است.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 27

«گاندو» چقدر خرج برداشت؟

وی همچنین درباره بودجه این سریال و شائبه‌هایی که درباره آن مطرح می‌شود، گفت: سریال قبلی که بنده ساختم مجموعه آنام بود که اتفاقا بودجه آن هم توسط منابع دولتی تامین شده بود. این‌که به‌تازگی دولت درباره سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف نقدهایی را مطرح می‌کند را نمی‌فهم چراکه آنها هم می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند همانطور که در گذشته این کار را انجام دادند.

وی افزود: به نوعی می‌توان گفت بودجه سریال گاندو از سریال آنام هم کمتر بوده است چون زمانی که ما سریال آنام را کار می‌کردیم پراید ۲۰ میلیون تومان بود ولی حالا ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است و با توجه به شرایط فعلی بودجه این سریال ۳۰ درصد بیشتر از آنام بوده است در صورتی که می‌توانست دو و نیم برابر آن باشد.

امینی هم در این باره گفت: سریال‌ها در سازمان بر اساس درجه کیفی‌شان بودجه دریافت می‌کنند، مجموعه گاندو سریال «ب» به‌شمار آمده و برآورد آن نیز بر این اساس بوده است اما به این موضوع نیز توجه داشته باشید که این کار در سال گذشته و با توجه به وضعیت اقتصادی آن زمان تولید شده است.

کلیشه بودن بعضی از جملات و اسم‌ها در این مجموعه هم از موضوعاتی بود که قادری، به عنوان نویسنده این سریال درباره‌اش گفت: یکسری نکات وجود دارد که در اختیار نویسنده نیست. اسم خود من فارسی است و آنقدر حساسیت دارم که اسم‌های فارسی به عنوان اسم‌های جاسوس‌ها انتخاب نشود و البته در این موضوع نیز فشاری روی ما نبود. درباره کلیشه نیز باید بگویم که کلیشه وجود دارد این‌که ما از کلیشه اسم‌ها عبور نکردیم شاید به این دلیل بوده که آنقدر ماجراهای فرعی زیادی بوده که از آنها عبور کردیم و به نوعی این موضوع را هم فراموش کردیم.

برای «گاندو۲» آماده باشید! - 33

دولتی‌ها چرا انتقاد کردند؟

جواد افشار نیز درباره هجمه‌هایی که از سوی دولت به این سریال وارد شده، توضیح داد: این هجمه‌ها اشتباهی بود که از سوی آنها صورت گرفت و به نوعی سبب شد تا دیالوگ‌هایی که اتفاقا به نفع دولت بود، حذف شود. دلیل این همه انتقاد از سوی دولت را نمی‌فهمم چراکه در سال گذشته سریال عالیجناب با همین موضوع ساخته شد و حتی در آن جیسون رضائیان و رئیس‌جمهور نیز نشان داده شدند اما آن زمان صدایی از کسی درنیامد. از آنها می‌پرسم چون ما صداوسیما هستیم و سریال را ساختیم، باید این طور به ما اعتراض کنند؟ پسر نوح هم خطا کرد ولی نوح خطای او را پنهان نکرد. پخش شدن صحنه‌هایی که گفته شد به اعتراض دولت سانسور شده ولی در فضای مجازی منتشر شد هم موضوعی بود که امینی درباره‌اش توضیح داد: وقتی فیلمی ساخته می‌شود ده نقطه از آن برای دریافت مجوزهای مختلف و قسمت‌های فنی بیرون فرستاده شده و نمی‌توان بررسی کرد که چطور صحنه سانسور شده به فضای مجازی آمده است به نوعی صداوسیما باید توضیح دهد که این صحنه‌ها چطور به فضای مجازی رسیدند. طبق صحبت‌های مطرح شده برنامه‌ریزی شده که فصل‌های مختلف این سریال نیز ادامه پیدا کند. منبع: جام جم آنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

دوئل سریالی آشنا و عوامل «گاندو»

رکناخبرگزاری رکنا
دوئل سریالی آشنا و عوامل «گاندو»
رکنا: پس از رویارویی توئیتری حسام‌الدین آشنا به عنوان مخالف و سیدمحمود رضوی و مجتبی امینی به عنوان موافق سریال «گاندو» که روز دوشنبه اتفاق افتاد، جنگ لفظی بر سر «گاندو» دیروز هم ادامه داشت.

دوئل سریالی آشنا و عوامل «گاندو» - 1

دقیقا ۳۰ دقیقه بعد از طلوع آفتاب به افق تهران، اولین توئیت حسام‌الدین آشنا علیه سریال «گاندو» منتشر شد و تا این لحظه، شش توئیت نوشته است!

از سوی دیگر عوامل سریال «گاندو» در نشست خبری دیروز، به طور غیرمستقیم و گاهی مستقیم، پاسخ توئیت‌های دیروز آشنا را دادند تا ماجرا همچنان ادامه یابد.

آشنا چه گفت؟

اولین توئیت حسام‌الدین آشنا، پاسخی به توئیت «آخیش! بالاخره تموم شد!» بود که یکی از کاربران برای کنایه به آشنا نوشته بود. آشنا نوشت: «اشتباه نکنید. تازه شروع شد.» این آغاز توئیت‌های متوالی وی علیه «گاندو» بود. آشنا در توئیت بعدی پاسخ جواد کریمی قدوسی نماینده مجلس را در ماجرای طعم آدامس رئیس‌جمهور داد: «خودش ادعا کرده یا دوستان در سریال از قول او ادعا کرده‌اند؟ حالا واقعا طعم آن آدامس در پرونده ثبت شده است؟ کسی تا به حال از خود یا تیم حفاظت سوال کرده که آیا رئیس جمهور اساسا از آدامس با مزه مشخصی استفاده می‌کنند یا نه؟»

او در سه توئیت بعدی هم صحبت‌های قبلی خود درباره «گاندو» را تکرار کرد و یک بار هم به جمله منقول از نویسنده سریال در مصاحبه او مبنی بر تخیلی بودن ۸۰ درصد قصه، کنایه زد. توئیت آخر آشنا، از بقیه صریح‌تر بود و به یک نقد پربسامد در میان صحبت‌های منتقدان سریال اشاره کرد: «سریال ضدجاسوسی وقتی «ملی» تلقی می‌شود که جایگاه، نقش، دیدگاه‌ها و ملاحظات نهادهایی چون: نهاد رهبری، شورای عالی امنیت ملی، ریاست جمهوری، سپاه، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه به صورتی درست و متوازن در تولید آن لحاظ شده باشد، نه این که عده‌ای را قهرمان و دیگران را منفعل نشان دهد.»

در نشست خبری سریال «گاندو»، جواد افشار کارگردان سریال گفت: «من پیشتر سریال «آنام» را با بودجه دولت ساختم اما کل بودجه سریال «گاندو» را سازمان صداوسیما پرداخت کرده است.» او با این جمله، بدون ذکر نام به دو توئیت آشنا که گفته بود دولت بودجه سریال‌سازی ندارد و بودجه «گاندو» از جای دیگری آمده، پاسخ داد. آرش قادری نویسنده نیز درباره ماجرای تخیلی بودن ۸۰ درصد متن سریال، این گونه گفت: «تیتری که از مصاحبه من منتشر شد واقعی نبود. ما کارمان بر اساس یک پرونده واقعی بود، اما ما برای درام و قصه مجموعه نیاز به داستان داشتیم. در پرونده جیسون رضاییان همه اتفاقاتی که شاهد بودید، موبه‌مو رقم خورده است. ما چند پرونده واقعی داشتیم که باید آن‌ها را با رابط و قصه به هم مرتبط می‌کردیم. اگر بنا به تکذیبیه است من تکذیب می‌کنم و ۸۰ درصد از کار ما واقعی است و اگر آن ۲۰ درصد هم بیان نشده، برای این است که شاید دیگر اجازه بیان کردن آن را نداشتیم.» مجتبی امینی هم که پیشتر درگیری توئیتری با آشنا داشت، درباره ادامه این سریال صحبت کرد و گفت: «سوژه فصل‌های بعدی «گاندو» چندین گزینه است که باید به آن بپردازیم و متناسب با شرایط روز جامعه و اولویت‌های جامعه باشد. من پیشنهاد می‌کنم برخی عملکرد خود را اصلاح کنند وگرنه سوژه گاندو می‌شوند.» این جمله آخر او، شبیه به نوعی تهدید علیه مخالفان سریال به نظر می‌رسد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

چراغ گاندو بر تاریکخانه جریان نفوذ + صوت

باشگاه خبرنگارانخبرگزاری باشگاه خبرنگاران
سریال گاندو، حقاق پنهان زیادی را برای مردم شفاف سازی کرد.
چراغ گاندو بر تاریکخانه جریان نفوذ + صوت - 1

به گزارش گروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان، برنامه پیک بامدادیرادیو ایران به موضوع نقش سریال گاندو در برخی شفاف سازی‌ها است.

پخش سریال گاندو با وجود واکنش برخی مسئولان، با استقبال کم سابقه مردم روبرو شده است.

به گفته دست اندرکاران گاندو، این استقبال نشان می‌دهد که شفاف سازی، یکی از خواسته‌های اصلی مردم است.

بیشتر بخوانید: واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به سریال گاندو +فیلم

خواندن خبر در سایت منبع

چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند؟
حملات به «گاندو» از زاویه‌های مختلف و به‌اشکال گوناگون صورت می‌گیرند. برخی تلاش می‌کنند، ضعف‌های فنی را شناسایی و با برجسته‌سازی و درشت‌نمایی آن، «زیرآب» کل سریال را بزنند. برخی با حملات حساب شده اما عصبی، بازیگران این فیلم را آماج اهانت قرار دادند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، پیش از این در همین ستون راجع به «بازخوردها» نوشتیم. اینکه بازخورد اصلا چیست و به چه دردی می‌خورد. گفتیم بازخورد، مدتی پس از پیاده‌سازی یک ایده یا طرح، خود را نشان می‌دهد. اگر مثبت بود (ما را به هدف نزدیک کرد) آن مسیر تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه می‌یابد. اگر منفی بود (از هدف دورمان کرد) کمک می‌کند مسیر را تصحیح کرده و به راه ادامه دهیم. چیزی شبیه به قطب‌نما. مثال هم زدیم. نوشتیم، فرض کنید دانش‌آموزی به دنبال شرکت در کنکور سراسری است. بدون مشورت با کار‌بلد‌ها و بی‌توجه به تجربیات دیگران برنامه‌ریزی درسی می‌کند. پس از مثلا دو ماه بازخورد کارش را بررسی می‌کند. اگر سرعت و کیفیت یادگیری بالا بود با همان برنامه ادامه می‌دهد اگر نه، تغییر برنامه و روش می‌دهد. «بازخورد» مثل یک علامت هشدار عمل می‌کند.

گفتیم، صف گوشت، وضعیت بیکاری، اوضاع مسکن و مستاجران، وضعیت فروش نفت و حتی وضعی که امروز «برجام» دچار آن شده همه و همه «بازخورد» راه و روشی هستند که رفته‌ایم. اینها علائم هشداری هستند که نشان می‌دهند، یک جای کار می‌لنگد و مسیری که در این ۶ سال و اندی رفته‌ایم، «درست» نیست. اینجا و این نقطه، جای جرزنی و فرار از مسئولیت هم نیست. وقت زمین و زمان را به هم بافتن و همه الا خود را مقصر معرفی کردن هم نیست. با مشاهده این علائم، باید ایستاد، برگشت و کمی به عقب نگاه کرد، ‌ اشتباهات را دید و دید کجای کار می‌لنگد. پس از یافتن ایراد برنامه، برنامه را باید تغییر داد و به جلو جرکت کرد.

سریال تلویزیونی «گاندو»، تقریبا همین کار را کرد. کمی ما را به عقب برد و روی یکی از موثرترین و بدترین ‌اشتباهات برنامه‌ریزان و مدیران دولت و روش کار آنها متمرکز شد. در آن نقطه «ریز» شد و یکی از آن دهها جایی که کار می‌لنگید را پیدا کرد و به مسئولین دولتی و مردم نشان داد. این سریال گفت: «نفوذ شوخی و توهم توطئه نیست». اما بر خلاف استقبال مردمی از این سریال، دولت آن را برنتابید.

این سریال این را هم گفت که، برخی نقاطی که در آنها «بد» می‌لنگیم، همان نقاطی هستند که در آنها «جاسوس» و «نفوذی» داشتیم. راستی امروز مگر ما در دو نقطه فروش نفت خام و برجام! نمی‌لنگیم؟ مگر در همین دو نقطه جاسوس نگرفتیم؟ در جریان مذاکرات هسته‌ای و در تیم مذاکره‌کننده کشورمان، کارشناس مسائل مالی و روابط بانکی ما آیا جاسوس نبود؟! او همان کسی نیست که پس از توافق هسته‌ای عضو ستاد پیگیری برجام هم شد؟

درباره نفت هم دو نکته مشابه رسانه‌ای شده است. یکی ماجرای آن زن و شماری از تصمیم‌گیران نفتی که دادستان کل کشور هم کلیت ماجرا را تایید کرد، و دیگری ماجرای مشکوک نفتکش ایرانی و راهزنی دریایی انگلیس. در این ماجرا اعلام شد، نفت‌کش روسی است، مقصد آن سوریه است، نفت آن از دبی بارگیری شده، پرچمش متعلق به کشور پاناماست و مدارک نیز به نام یک عراقی صادر شده است. اگر این اطلاعات درست است، آیا نباید بپرسیم دشمن، چگونه متوجه شد نفت این کشتی ایرانی است؟ آیا این راهزنی دریایی، ارتباطی با ماجرای آن‌جاسوسه و ۱۶ تصمیم‌گیر نفتی نمی‌تواند داشته باشد؟

سریال گاندو، تجزیه و تحلیل «بازخورد» های نقشه راه دولت در این ۶ سال و اندی بود. به دنبال یافتن پاسخ این سؤال‌های مهم همه ما ایرانی‌ها بود که، «چرا وضعیت این طور شد؟»؛ «چرا از مذاکره با غرب و برجام آبی برای مردم گرم نشد؟» و اصلا «چرا ما ۴۰ سال است که مرگ بر آمریکا می‌گوییم؟». خلاصه اینکه، این سریال به اندازه خود موفق بود و توانست لااقل به یکی از دلایل مهم به وجود آمدن «وضعیت موجود» بپردازد. اما چه کسانی و چرا به «گاندو» حمله می‌کنند؟

دو طیف به این سریال حمله کردند. یکی ضدانقلاب خارج‌نشین که، تکلیف آنها معلوم است و ارزش بررسی را ندارد. طیف دوم اما از داخل همین مملکت بود! از طیف اصلاح‌طلب بگیر تا برخی جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای نزدیک به دولت. شاید برای رسانه‌ای جماعت کمی عجیب باشد اما، یکی از روزنامه‌های مدعی اصلاحات، در شماره دیروز خود ۶ مطلب علیه این سریال رفته بود! مثل یک «پرونده ویژه»!

تقریبا تمام کسانی هم که گاندو، جیغشان را درآورده، در یک چیز مشترکند. همه آنها به شکلی در به وجود آمدن وضعیت موجود، نقش دارند و مقصر وضع موجودند.

حملات به «گاندو» هم، از زاویه‌های مختلف و به‌اشکال گوناگون صورت می‌گیرند. برخی تلاش می‌کنند، ضعف‌های فنی را شناسایی و با برجسته‌سازی و درشت‌نمایی آن، «زیرآب» کل سریال را بزنند. برخی با حملات حساب شده اما عصبی، بازیگران این فیلم را آماج اهانت قرار داده و بعضا حتی تهدیدشان می‌کنند، برخی این داستان را از اساس «کذب» خوانده و برای اثبات آن، مثل خبرگزاری رسمی دولت از قول نویسنده سریال، اخبار «کذب» منتشر می‌کنند. برخی نیز تلاش می‌کنند با روش غیر حرفه‌ای «مشابهت‌سازی» از تاثیرگذاری این سریال بکاهند.

اما دلایل این همه جیغ و حمله؛ یکی همانی است که بالا ‌اشاره شد. تقریبا همه آنها به شکلی و به اندازه خود، در به وجود آمدن این وضع، مقصرند و باید پاسخگو باشند. منتها بهترین پاسخ را حمله می‌بینند! اما مهم‌ترین علت این حملات کنترل نشده و عصبی شاید، وحشت از ادامه این روند فلیم‌سازی باشد. لااقل بخشی از آنها می‌دانند، در این ۶ سال چه دسته گلی به آب داده‌اند. ممکن است، «گاندو ۱» نوک کوه یخ باشد! در این سال‌ها، کم جاسوس نگرفتیم، این طیف هم کم به شکارچیان جاسوس حمله نکردند. نگرانی از ساخت گاندوی ۲، ۳ و … می‌تواند علت اصلی این همه خشم و نگرانی و وحشت باشد وگرنه، اگر این سریال به لحاظ فنی ضعیف بود یا به قول آن یکی روزنامه زنجیره‌ای، صدا و سیما با ساخت و پخش چنین سریال‌هایی تیشه به ریشه خود می‌زند، آنها باید خیلی هم خوشحال باشند. مگر یکی از کارویژه‌های تعریف‌شده‌شان، سوتی گرفتن از تلویزیون برای کاستن از مخاطبان آن نیست؟ راستی اگر صدا و سیما مخاطب ندارد، چرا این همه از پخش این سریال، عصبانی‌اند؟ این سریال اگر فقط یک خوبی داشت این بود که نشان داد، کسانی که می‌گویند صدا و سیما مخاطب ندارد دروغ می‌گویند.

یک دلیل مهم دیگر برای این همه نگرانی می‌تواند این باشد که آنها- به هر دلیلی- قصد تغییر نقشه راه را ندارند و به بازخوردها هم اهمیتی نمی‌دهند و قصد تکرار مذاکرات خسارت‌بار برجام را دارند. شاهد این ادعا، عقب‌نشینی «میلیمتری» ما از تعهدات برجامی‌مان در مقابل عقب‌نشینی «کامل» آنها از اجرای تعهداتشان است و همینطور، اظهارات حماسی اما خالی از عمل برخی مسئولین دولتی علیه اروپا پس از پایان هر گام ضرب‌الاجل است که به نظر می‌رسد، صرفا برای بستن دهان منتقدان است که با صدای بلند رسانه‌ای می‌شود.

طی این یکی دو روزی که از مهلت ۶۰ روزه دولت به اروپا گذشته، به ازای هر خط و نشانی که برای حریف کشیده شده، چند پیام «مذاکره» هم برای خنثی شدن شوک آن خط و نشان، فرستاده شده است! این، می‌تواند یک «خطر» جدی باشد. مذاکره مجدد بر سر برجام آن هم با مشارکت ترامپ یعنی همان «مذاکرات تکمیلی برجام» ی که ترامپ و اروپا صرفا و صرفا در‌باره نحوه برگزاری آن با هم اختلاف دارند. ترامپ می‌گوید باید اول از برجام خارج شد و سپس از ابتدا یک مذاکره جدید را با محدودیت‌های بیشتر برای ایران در حوزه هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای آغاز کرد، اما اروپا می‌گوید، همین محدودیت‌ها باید طی یک مذاکرات جدید و تکمیلی علیه ایران اعمال شود! شما پاسخ دهید، وقتی مسئولین دولتی ما ضمن عقب‌نشینی میلی‌متری از اجرای تعهدات، پیام مذاکره مجدد می‌فرستند، این پیام، در پازل آمریکا و اروپا قرار نمی‌گیرد؟ وقتی قرار می‌گیرد، دیگر چه فرقی می‌کند آن را با لبخند بگوییم یا حماسی و انقلابی! هدف از این ضرب‌الاجل‌ها اگر، وارد کردن شوک به حریف جهت نقد شدن طلبهاست، این روش «شوک» وارد نمی‌کند، اگرچه با سروصدای زیاد اعلامش کنیم.

به نظر می‌رسد اگر این تحلیل درست باشد، و دولتمردان محترم بخواهند بدون توجه به بازخوردها و خسارت‌ها و وضعیتی که مردم را دچارش کرده‌اند، با همان نقشه معیوب قبلی حرکت کنند، عوامل سریال گاندو ایام پر کاری را خواهند داشت!

یادداشت: جعفر بلوری

منبع: کیهان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

علی مطهری: سریال «گاندو» بیشتر تخیلی بود تا واقعی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
علی مطهری: سریال «گاندو» بیشتر تخیلی بود تا واقعی
من این اقدامات را افراطی و دنباله اقدامات کسانی می‌دانم که مصمم بودند برجام اجرا نشود و آنقدر کارشکنی کردند تا به هدف‌شان رسیدند و زمینه خروج ترامپ از برجام فراهم شد.
علی مطهری: سریال «گاندو» بیشتر تخیلی بود تا واقعی - 0

علی مطهری نماینده مجلس به شدت از سریال گاندو انتقاد کرد.

به گزارش عصر ایران، علی مطهری در روزنامه ایران نوشت:

سریال «گاندو» بیشتر تخیلی بود تا واقعی؛ این سریال براساس پروژه نفوذ ساخته شده بود، در حالی که احتمال نفوذ در دولت پنهان به دلیل قدرت برتر آن بیشتر است.

امریکا، انگلیس و اسرائیل که معمولا مبدأ ارسال نفوذی یا جاسوس هستند می‌دانند که معمولا دولت‌ها در ایران قدرت تعیین کننده نیستند و قدرت تأثیرگذار در جای دیگری است.

لذا احتمال نفوذ در نهادهای حکومتی و نیروهای مسلح بیشتر از احتمال نفوذ و جاسوسی در دولت است.

سریال «گاندو» در واقع رهبری را هم زیر سؤال برده است چون این گونه تصمیمات و آزادی این گونه افراد بدون اطلاع ایشان انجام نمی‌شود.

اگر آزاد شدن جیسون رضائیان آن گونه که سریال بر آن تأکید دارد صرفا برای دریافت پول‌های بلوکه شده بوده است، پس تکلیف مجازات جاسوس چه می‌شود؟ و اگر از اول برای معامله بازداشت شده بوده قبح بیشتری دارد و با اصول اخلاقی اسلام سازگار نیست.

این سریال غیر از اینکه عملکرد نظام را زیر سؤال برد، با توجه به اینکه اختلاف میان بخش‌های نظام ایجاد کرده پخش آن در شرایط امروز صلاح نبود، چرا که امروز باید صدای واحد از کشور شنیده شود.

من این اقدامات را افراطی و دنباله اقدامات کسانی می‌دانم که مصمم بودند برجام اجرا نشود و آنقدر کارشکنی کردند تا به هدف‌شان رسیدند و زمینه خروج ترامپ از برجام فراهم شد. اگر آن بخش از نظام مصمم به اجرای برجام بود، امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود.

امروز هم این افراد به جای آنکه رفتارشان را تغییر دهند همان راه را ادامه می‌دهند و توجهی به منافع ملی و آرمان‌های انقلاب ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

گرو بعدی که میان میگن گفارورفتارما بهترحالا که همه هفتیرکشن کارگردان همین فیلم بگذارم جای ظریف

5 ماه قبل

در ادامه بخوانید

اظهارات تکان دهنده خانمی که سوار بر خودروی مسافربر شخصی شده بود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

سیل سیستان و بلوچستان/ ارتش: خیلی از هموطنانمان را از بالای درخت نجات دادیم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

نماز جمعه ۲۷دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمیا أیها الذین آمنوا إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا إلیٰ ذکر الله وذروا البیع ذٰلکم خیر لکم إن کنتم تعلموندر آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در طلیعه گام دوم انقلاب، نماز جمعه این هفته به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و ملت مؤمن و سرافراز ایران اسلامی بار دیگر صحنه‌هایی از همبستگی، شکوه و عظمت خود را به نمایش خواهند گذاشت. توضیح بیشتر در مورد این مراسم و نحوه حضور نمازگزاران محترم از طریق ستاد نماز جمعه تهران اعلام خواهد شد.» بیشتر بخوانید: تصاویری از ۴۰ سال حضور رهبر معظم انقلاب در نماز جمعهانتهای پیام/

اخبار بیشتر