اخبار روز بازار خودرو - شنبه 22 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - شنبه 22 تیرماه

خودروهای ۵۰۰ تا ۷۰۰میلیونی بازار تهران +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
خودروهای ۵۰۰ تا ۷۰۰میلیونی بازار تهران +جدول
اقتصاد آنلاین - محمد نقدی: آنچه در زیر می‌آید قیمت روز خودروهای صفر بازار تهران طی تیر ماه ۹۸ است که بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در سطح بازار قیمت خورده که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد؛

آخرین وضعیت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آخرین وضعیت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: تاکنون ۵هزار دستگاه از گمرکات کشور ترخیص شده‌اند.

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ مهدی دادفر در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره آخرین وضعیت خودرو‌های وارداتی توضیح داد: تا کنون ۵۰۰۰ دستگاه خودرو از گمرک خارج شده و به دلیل اتمام زمان مصوبه هیات وزیران که تا تاریخ ۱۶/۴/۹۸ مهلت داشت، ۸۹هزار خودرو ۸ بلاتکلیف هستند.

دادفر با بیان این که خودروهای مانده در گمرک مشکلی برای ترخیص ندارند و نباید معطل خروج شوند، تاکید کرد: ما درخواست تمدید مهلت داده‌ایم اما به طور کل مصوبه نباید برای اجرا دارای محدودیت زمانی باشد.

او درباره پروسه شماره‌گذاری این خودروها نیز بیان کرد: از زمان خروج اولین خودرو از گمرک خودروها منتظر ارائه گواهی اسقاط از طرف ستاد سوخت بوند که با پیگیری وزارت راه و سازمان بازرسی سامانه باز شد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: روند تخصیص گواهی اسقاط انجام شده و خودروها در حال شماره‌گذاری است، همچنین برخی از این خودرو‌ها با پلاک و برخی دیگر بدون پلاک به مشتری تحویل داده شده‌اند و تاثیر این اقدام را می‌توانیم در کاهش قیمت‌ خودروهای داخلی حس کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

بحث خودروهای هیبریدی بیهوده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بحث خودروهای هیبریدی بیهوده است
در پی برخی اظهارنظرها مبنی بر مخالفت شورای نگهبان با مصوبه صفر شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی، یک کارشناس صنعت خودرو می‌گوید که با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی فعلی، بحث بر سر صفر شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی عملا بیهوده است ضمن اینکه در شرایط فعلی مدیر مناسب‌تری از دولت برای اداره خودروسازی وجود ندارد.

پس از آنکه در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای با عنوان «طرح ساماندهی بازار خودرو»، مقرر کردند که واردات خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آنها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شود؛ به تازگی شورای نگهبان

در این رابطه حسن کریمی سنجری - کارشناس صنعت خودرو - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: واقعیت این است که در حال حاضر به دلیل آنکه مجلس و نمایندگان در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند، اصولا وقوف کامل به شرح ایرادات وارد شده شورای نگهبان به طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو میسر نیست؛ اما با توجه به اینکه برخی نمایندگان موضوع صفر شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را دلیل عودت طرح به مجلس توسط شورای نگهبان می‌دانند، باید منتظر باشیم و ببینیم ایراد وارده دقیقا به چه مسائلی اشاره می‌کند.

وی افزود: البته موضوع تعرفه‌گذاری واردات از جمله ابزارهای اقتصادی در اختیار قوه مجریه است که بعضا برای ساماندهی بخشی از بازار و یا حمایت از صنعتی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ لذا ورود مجلس به تغییر یکی از ابزارهای مهم در اختیار دولت، صحیح نیست اما اگر این باشد، بایستی گفت ایراد شورای نگهبان کاملا وارد است؛ چراکه تصویب طرحی در مجلس که منجر به محدود کردن تصمیم‌سازی‌های دولت در حوزه ساماندهی بازار می‌شود، نوعی دخالت در امر اجرا است.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: نکته مهم‌تر در حال حاضر این است که اکنون شرایط اقتصادی و سیاسی به گونه‌ای رقم خورده که حتی اگر واردات این نوع خودروها بدون تعرفه و یا حتی با وضع تعرفه هم آزاد شود، شرکت‌های واردکننده خودرو به دلیل محدودیت‌های ارزی و محدودیت انتقال پول و نیز تحریم‌های موجود، عملا امکان واردات برایشان میسر نیست؛ لذا بحث بر سر این نکات در شرایط فعلی تقریبا موضوعیت ندارد.

در شرایط فعلی صنعت و بازار خودرو، دولت برای اداره خودروسازی‌ها مناسب‌تر است

کریمی سنجری ادامه داد: البته در مورد کلیت طرح مورد نظر مجلس، باید گفت که این طرح مشابه بسیاری از طرح‌هایی که در حوزه صنعت و بازار خودرو پیش از این نیز تدوین شده است، چندان کارشناسی شده و دقیق نیست. در شرایط فعلی که دولت نباید پای خود را از صنعت خودرو بیرون بکشد، همین اصرار نمایندگان مجلس بر واگذاری سهم دولت در شرکت‌های خودروسازی، نشان از ناپختگی طرح دارد که البته در جای خود حتما به آن پرداخته خواهد شد.

به اعتقاد این کارشناس خودرویی کشور، در مورد صنعت خودرو باید واقعیت‌ها را به مردم گفت. درست است که دولت کفایت کامل برای اداره شرکت‌های خودروسازی را ندارد اما در مقابل بخش خصوصی با کفایتی نیز در حال حاضر در کشور برای پذیرش این مسئولیت وجود ندارد. بنابراین اگر بخواهیم بین مدیریت بخش دولتی و بخش خصوصی در شرکت‌های خودروسازی یکی را انتخاب کنیم، به عنوان کارشناسی که سال‌ها در این حوزه فعال داشته‌ام، معتقدم که در شرایط تحریمی امروز بخش دولتی برای اداره این شرکت‌ها مناسب‌تر است.

وی افزود: واگذاری را باید در زمان برجام و یا شرایط غیرتحریمی انجام می‌دادیم که شرایط برای حضور همه بخش خصوصی حتی بخش خصوصی خارجی هم مهیا بود. برای اثبات این موضوع کافی است نگاهی به شرکت‌های خصوصی فعال در خودروسازی بیاندازیم. بخش خصوصی فعال که در شرایط غیرتحریمی خوب عمل می‌کرد، در حال حاضر تقریبا متوقف شده است. این در حالی است که شرکت‌های خودروساز با مدیریت دولتی هنوز چراغشان روشن است و نیازهای بازار را هرچند کج‌دار و مریض، اما برطرف می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران‌خودرو شرایط فروش پژو ۲۰۷ با سقف شیشه‌ای را اعلام کرد

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
ایران‌خودرو شرایط فروش پژو ۲۰۷ با سقف شیشه‌ای را اعلام کرد
گروه صنعتی ایران‌خودرو در نظر دارد امروز شنبه 22/4/98، پیش‌فروش خودرو پژو 207 جدید با سقف شیشه‌ای را آغاز کند.

به گزارش «اخبار خودرو»، بدین‌وسیله به اطلاع کلیه مشتریان و نمایندگی‌های مجاز می‌رساند طرح مشارکت در تولید خودرو پژو ۲۰۷ دستی و اتوماتیک سقف پانوراما از تاریخ ۲۲تا ۳۱تیرماه یا تازمان تکمیل ظرفیت و به شرح جداول‌پیوست و با توضیحات ذیل ارائه می‌شود. ظرفیت ثبت‌نام برای هر کد ملی، از کل بخشنامه یک دستگاه خودرو است و درصورت ثبت‌نام ازسوی مشتریان مغایر با این بند، قرارداد به‌صورت یک‌طرفه ازسوی شرکت ایران‌خودرو لغو خواهد شد. مبلغ پیش‌پرداخت درنظرگرفته‌شده در این طرح برای خرید پژو ۲۰۷ دنده دستی با سقف پانوراما، ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای نسخه دنده اتوماتیک، ۶۰ میلیون تومان اعلام شده است. همچنین برای خودرو ۲۰۷ دستی پانوراما با موعد تحویل مهر ۹۹ مبلغ ۳۰۰ هزارتومان به‌عنوان تخفیف خرید محصول ایرانی، در نظر گرفته شده است. مبلغ تخفیف اعلامی در بخشنامه با احتساب مالیات ارزش افزوده است. تنظیم صلح‌نامه در این بخشنامه تا یکبار قابل اجرا خواهد بود. موعد تحویل خودروها در این طرح تیر، مرداد، شهریور و مهر ۱۳۹۹ اعلام شده است که بنا بر موعد تحویل، سود مشارکت درنظر گرفته‌شده از۱۷ تا ۱۸ درصد متغیر خواهد بود. در این بخشنامه امکان ثبت‌نام برای افراد بالای ۱۸سال امکان‌پذیر خواهد بود. ارائه گواهینامه رانندگی هنگام تحویل مدارک به نمایندگی الزامی است.

خواندن خبر در سایت منبع

تکذیب استعفای دسته جمعی مدیران ایران خودرو

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
تکذیب استعفای دسته جمعی مدیران ایران خودرو
استعفای دسته جمعی مدیران ایران خودرو در اعتراض به عملکرد مدیران ارشد این خودروسازی تکذیب شد.

به گزارش وانانیوز،

روز گذشته خبری مبنی بر استعفای دسته جمعی تعدادی از مدیران داخلی ایران خودرو منتشر شد.

در این خبر که به نقل از مدیر روابط عمومی ایران خودرو دیزل منتشر شده بود؛ عنوان شده مدیران این خودروسازی در اعتراض به عملکرد مدیران ارشد نسبت به بی ثبات کردن بازار و افزایش قیمت‌ها تصمیم به استعفا گرفتند.

اما پیگیری‌ها از روابط عمومی ایران خودرو دیزل نشان می‌دهد این خبر صحت ندارد.

روابط عمومی ایران خودرو دیزل اعلام کرد: چنین مطلبی از اساس کذب است و صحت ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

زیان ۴میلیاردتومانی خودروساز وطنی از اعتماد به تایرهای چینی

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
زیان ۴میلیاردتومانی خودروساز وطنی از اعتماد به تایرهای چینی
تایرهای بی‌کیفیت چینی برای یکی از خودروسازان 3 میلیارد و 750میلیون تومان هزینه تراشید.

به گزارش «اخبار خودرو»، در شرایطی که خودروسازان به بهانه بالارفتن هزینه‌های تولید، ‌قیمت محصولات خود را در بازار افزایش داده‌اند، ‌انتشار صورت‌های مالی یکی از خودروسازان در سال گذشته خبر از زیان نزدیک به ۴میلیارد تومانی این خودروساز از لاستیک‌های بی‌کیفیتی دارد که شریک چینی روی خودروهایی که به صورت CBU به کشور وارد کرده‌اند، نصب کرده است.

براساس این گزارش مالی، مبلغ ۳میلیارد و ۷۵۱میلیون و ۵۰۰هزارتومان برای کلیم تایرهای نامنطبق روی یکی از خودروهای چینی این کمپانی هزینه شده است که این امر سوالات بسیاری را مطرح می‌کند.

کلیم تایر به چه معناست؟

بر اساس قانون تمام خودروسازان برای تامین تایرهای موردنیاز خودروهایشان باید از تایرهای ایرانی استفاده کنند. حال وقتی تایرسازان، ‌ لاستیک را به خودروسازی‌ها ارسال می‌کنند، ‌اگر تایرها مشکلات فنی داشته باشند، هنگام رینگ کردن یا قبل از آن، تایر به عنوان محصول معیوب شناخته می‌شود و در اصطلاح «کلیم» می‌شود.

این تایرها به تولیدکننده عودت داده شده و به جای آن تایر جدید و باکیفیت راهی خط تولید خودروساز می‌شود. اگر چنین رویه‌ای در خطوط تولید خودروساز رعایت شود، ‌خودروساز هیچ‌گاه هزینه‌ای بابت کلیم پرداخت نخواهدکرد. اما اگر خودرویی که به‌صورت CBU وارد کشور شده یا تایر نیز همراه قطعات CKDازسوی شریک خارجی به خودروساز داخلی تحویل شود، ‌ هزینه‌های ناشی‌از کیفیت پایین تایر بر‌عهده خودروساز خواهد بود.

زیان ۴میلیاردتومانی چینی‌ها به خودروساز وطنی

بررسی صورت‌های مالی این خودروساز در سال گذشته و مقایسه آن با صورت‌های مالی سال ۹۶نشان از کلاه بزرگی دارد که چینی‌ها در یک مورد کوچک بر سر صنعت خودرو کشور گذاشته‌اند. اما اصل ماجرا چیست و چرا نزدیک به ۴میلیارد تومان برای تعویض تایرهای یک مدل خاص از خودروهای چینی به این خودروساز تحمیل شده است؟

این خودروها که برای اولین‌بار وارد کشور شدند در نخستین محموله به‌صورت CBUبه گمرک رسیدند و تنها چند‌ماه بعد از معطلی در انبارها با مشکل عجیبی مواجه شدند. لاستیک‌های چینی نصب‌شده روی چند هزار دستگاه از این خودروها با مشکل کم کردن باد مواجه شدند و مسئولان این شرکت خودروساز را مجبور به تعویض تایرها با نمونه‌های ایرانی کردند.

این خودروها که درنهایت تایرهایشان توسط گروه صنعتی بارز تعویض شد، ‌ سال گذشته در بازار به فروش رفتند اما نکته حائزاهمیت، هزینه سنگینی است که حالا سر از صورت‌های مالی خودروساز مذکور درآورده، اگرچه این اتفاق را می‌توان به سهل‌انگاری مدیران داخلی و حتی شیطنت چینی‌ها نسبت داد اما آنچه عجیب است و جای بررسی دارد، تمایل خودروسازان برای خریدهای خارجی تایر و واردات آن از چین است. درحالی‌که تجربه‌های اینچنینی را نیز دیده‌اند.

درحال‌حاضر ۵شرکت تایرساز مسئولیت تامین تایرهای موردنیاز خودروسازان را برعهده دارند و تایرهای موردنیاز را بدون تحمیل هزینه‌های کلیم برای خودروساز به آنها تحویل می‌دهند، ‌این درحالی است که خودروسازان تایر را به‌مراتب ارزان‌تر از قیمت بازار از تولیدکننده‌های لاستیک خریداری می‌کنند و همواره در حال گلچین کردن نمونه‌های باکیفیت در خطوط تولید هستند. با این‌حال خرید‌های نقدی از خارج کشور را ترجیح می‌دهند و از پرداخت معوقات چندصد‌میلیارد تومانی خود به تایرسازان طفره می‌روند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

گوگل بزرگترین نقشه اتصالات مغزی را منتشر می‌کند +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از انگجت، گوگل موفق شده گام قابل توجهی در نقشه‌برداری از مغز بردارد. این شرکت با همکاری موسسه پژوهشی «جانلیا» (Janelia)، بزرگترین نقشه واضح از اتصالات مغزی را ارائه داده است. این نقشه، یک مدل سه‌بعدی از نورون‌های موجود در مغز مگس میوه است که طیف متنوعی از انواع سلول و چندین ناحیه مغز را به نمایش می‌گذارد. نتیجه این کار، نقشه پیچیده‌ای از مغز است که کمترین میزان اختلال در آن وجود دارد و می‌تواند کاربرد زیادی در ردیابی نورون‌های مغز داشته باشد. اگرچه این نقشه بسیار گسترده است اما فقط یک چهارم از ۱۰۰ هزار نورون موجود در مغز مگس میوه را به نمایش می‌گذارد.

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

حمایت انصارالله یمن از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق

ایسنا4 دقیقه قبل

دهمین جشنواره فیلم فجر در اصفهان

سینماپرس5 دقیقه قبل

تهدیدهای سازمان یافته داشتیم برای تصویب نشدن FATF

ایرنا6 دقیقه قبل

پیش‌بینی رگبار باران برای نوار جنوبی کشور

آفتاب‌نیوز6 دقیقه قبل

رهایی پزشک گروگان از شکنجه گاه مخوف! +عکس

مشرق‌نیوز6 دقیقه قبل

یک دست شدن یک جریان در حاکمیت به مصلحت کشور نیست/تاکید بر مشارکت اصلاح‌طلبان با وجود رد صلاحیت کاندیداهای این جریان، ناجوانمردانه است

ایلنا6 دقیقه قبل

برگزاری نمایشگاه عکس، پوستر و اقلام تبلیغاتی

صدا و سیما6 دقیقه قبل