واکنش آمریکا به معاملات تسلیحاتی بین روسیه و ترکیه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

واکنش آمریکا به معاملات تسلیحاتی بین روسیه و ترکیه

موضع آمریکا درباره تحویل اف‌۳۵ به ترکیه تغییر نمی‌کند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
موضع آمریکا درباره تحویل اف‌۳۵ به ترکیه تغییر نمی‌کند
سرپرست پنتاگون در واکنش به تحویل نخستین محموله اس‌400 روسی به ترکیه مدعی شد: موضع آمریکا درباره اف‌35 مثل گذشته است.

اعتمادآنلاین| «مارک اسپر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا می‌گوید موضع واشنگتن در قبال نقش ترکیه در پروژه اف‌۳۵ آمریکایی آن هم در صورت برخورداری این کشور از اس‌۴۰۰ روسی، تغییر نکرده است.

پیشتر اسپر در دیداری که اواخر ماه ژوئن با «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه داشت، به او گفته بود که آنکارا نمی‌تواند همزمان اس‌۴۰۰ و اف‌۳۵ را داشته باشد.

این در حالی است که ترکیه دیروز جمعه نخستین محموله اس‌۴۰۰ را از روسیه تحویل گرفت.

در واکنش به این اقدام، اسپر گفت: از این موضوع که ترکیه در حال تحویل گرفتن اس‌۴۰۰ است؛ آگاه هستیم. موضع ما در قبال اف‌۳۵ تغییر نکرده و در این باره با همتای ترکیه‌ای خود گفتگو می‌کنم. بعد از این مکالمه، خبرهای بیشتری برای دنبال کردن وجود دارد.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

اس-۴۰۰ ترکیه، تهدیدی برای ناتو

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اس-۴۰۰ ترکیه، تهدیدی برای ناتو
ترکیه دیروز، جمعه پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان نخستین قطعات اس-۴۰۰ را تحویل گرفت، تا این موضوع به تنش اصلی میان آنکارا، واشنگتن و ناتو تبدیل شود؛ حتی به قیمت حذف ترکیه از پروژه اف -۳۵ آمریکایی و همچنین تحریم این کشور.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، ترکیه دیروز، جمعه پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان نخستین قطعات اس-۴۰۰ را تحویل گرفت، تا این موضوع به تنش اصلی میان آنکارا، واشنگتن و ناتو تبدیل شود؛ حتی به قیمت حذف ترکیه از پروژه اف -۳۵ آمریکایی و همچنین تحریم این کشور. هر چند غرب اقدام به برخی تهدیدها می‌کند، اما رییس‌جمهوری ترکیه صراحتا اعلام کرد اگر آنکارا مورد حمله قرار گیرد، از سامانه‌های دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه استفاده خواهد کرد.

با افزایش شمار اف-۳۵های فعال در اروپا و جاافتادن این جنگنده در قاره سبز، مقام‌های آمریکایی و ناتو تمام تلاش خود را کرده و می‌کنند که روسیه را از دسترسی به مشخصات و اطلاعات مربوط به این جنگنده دور نگه دارند؛ اما مسکو با در اختیار آنکارا گذاشتن اس-۴۰۰ می‌تواند نسبت به این‌گونه اطلاعات جنگنده‌ها دسترسی یابد؛ موضوعی که موجب نگرانی اروپایی‌ها و ناتو شده است. بحث خرید سامانه پدافندی پیشرفته اس-۴۰۰ از روسیه، به چالشی در روابط آمریکا و ترکیه بدل شده است. آمریکایی‌ها می‌گویند که یک سلاح روسی نباید به جنگ‌افزار یک کشور عضو ناتو وارد شود.

آن‌گونه که گفته می‌شود؛ علت نگرانی ناتو و آمریکا از خرید اس-۴۰۰ توسط ترکیه به این دلیل است که دستیابی ترکیه به سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰»، این امکان را به روسیه می‌دهد که از ویژگی‌های جنگنده‌های «اف-۳۵» مطلع شود.

علت نگرانی ناتو از خرید اس-۴۰۰ توسط ترکیه

موضوعی که ژنرال تاد والترز، فرمانده نیروی هوایی ناتو بر آن تاکید و عنوان می‌کند که اس-۴۰۰ به «دشمنان شناخته‌شده» ناتو، این امکان را به روسیه می‌دهد که از توانمندی‌های جنگنده‌های رادار گریز اف-۳۵ شناختی عمیق پیدا کند.

به گزارش رویترز، آن‌طور که یک سخنگوی نیروی هوایی آمریکا گفته، قرار است نروژ، انگلیس و ایتالیا تا خاتمه سال جاری میلادی به ۴۰ فروند جنگنده اف-۳۵ مجهز شوند و سال بعد نیز ۲۴ فروند دیگر از این نوع هواپیما برای آن‌ها ارسال شود. هلند نیز قرار است به دو فروند از این نوع جنگنده مجهز شود.

برنامه‌های ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی ساخت روسیه تنش‌هایی را در آمریکا موجب شده و قانون‌گذاران آمریکایی در پی ممانعت از انتقال جنگنده‌های اف-۳۵ به این کشور هستند. این اقدام در حالی شکل اجرایی به خود گرفت که ترکیه همچنان به تکمیل اس-۴۰۰ اصرار دارد ولی آمریکا تهدید کرده است که چنانچه این قرارداد اجرایی شود، آنکارا و مسکو را تحریم خواهد کرد؛ تحریم‌هایی که پیش از این بارها روی داده است ولی ترک‌ها و روس‌ها واکنش چندانی نسبت به این‌گونه رفتارهای دولت ترامپ نداشته‌اند. البته اتحادیه اروپا هم پیش از این تحریم‌هایی را نسبت به ترکیه اعمال کرده بود، نه به این دلیل، بلکه به این خاطر که ترکیه در انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل قبرس اقداماتی را انجام داده بود که کشورهای اروپایی از این موضوع ناخرسند بودند. گفتنی است ماه گذشته از نخستین فروند از اف-۳۵های سفارش ترکیه در آمریکا رونمایی شد، اما این هواپیما برای سپری کردن مراحل آموزش خلبان‌ها فعلا در آمریکا مانده است و این احتمال می‌رود که با وجود خرید اس-۴۰۰ از روسیه، آمریکا دیگر اف-۳۵ تحویل ترکیه ندهد. ناتو ورود سامانه روسی اس-۴۰۰ به ساختار یکپارچه پدافندی ناتو را تهدیدی برای این ساختار دانسته و ضمنا می‌گوید پرواز اف-۳۵ در نزدیکی این سامانه می‌تواند مشخصات این جنگنده را برای روسیه روشن کرده و خاصیت غافلگیری را از این جنگنده سلب کند. در راستای همین تنش، «وس میچل» معاون اروپا-اوراسیای وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که در صورت خریداری اس-۴۰۰ از سوی ترکیه، ترمیم روابط بین دو کشور مشکل خواهد شد. وی در این خصوص گفته: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که اگر ترکیه اس-۴۰۰ بخرد، این کارش عواقبی به‌دنبال خواهد داشت. ما در قالب قانون مقابله تحریمی با دشمنان آمریکا (کاتسا) علیه آن‌ها تحریم‌هایی اعمال خواهیم کرد.

تلاش مشترک روسیه و ترکیه برای تولید اس-۵۰۰

از سویی دیگر، «رجب طیب اردوغان» که با این استدلال آمریکایی‌ها به شدت مخالف است، ضمن اشاره به وجود اس-۳۰۰ در سامانه پدافندی یکی دیگر از اعضای ناتو یعنی یونان، به همتای روس خود پیشنهاد داده که سامانه اس-۵۰۰ به صورت مشترک تولید شود. اردوغان در خصوص خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ به خبرنگاران توضیح داد: «برخی می‌پرسند که به چه دلیل سامانه‌های اس-۴۰۰ را خریداری کردیم و چنین سرمایه‌گذاری‌ای انجام دادیم. اگر نیاز باشد، ما حق استفاده از آن‌ها (اس-۴۰۰) را داریم. اگر برخی به ما حمله کنند، ما از این سامانه‌های دفاع هوایی استفاده می‌کنیم، به همین دلیل بوده است که چنین سرمایه‌گذاری‌ای را انجام دادیم. رییس‌جمهوری ترکیه در خصوص تولید مشترک سامانه‌های اس-۴۰۰ گفت: «در خصوص تولید مشترک، ما مشکلی با روسیه نداریم. در همان ابتدای گفت‌وگوهایمان با رییس‌جمهوری پوتین، در این زمینه به توافق رسیدیم. امیدوارم که تولید مشترک را آغاز کنیم. در حال حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد اما آن‌هایی که خواستار متوقف شدن خرید اس-۴۰۰ هستند، همچنان خیالاتی را در سر می‌پرورانند». ترکیه یکی از کشورهای سرمایه‌گذار در پروژه هزینه‌بر ساخت جنگنده رادارگریز و عمودپرواز اف-۳۵ بوده و خواهان خرید ۱۰۰ فروند از این جنگ‌افزار مدرن است. دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش‌پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به‌صورت وام به ترکیه قبول می‌کند.

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

با انتقال اس - ۴۰۰ به ترکیه رویارویی ترامپ و اردوغان حتمی می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
با انتقال اس - ۴۰۰ به ترکیه رویارویی ترامپ و اردوغان حتمی می‌شود
احتمالا رهبری ترکیه با تحویل اولین و دومین محموله سامانه موشکی پیشرفته "اس ـ ۴۰۰" روسیه، آخرین شریان باقی مانده در روابط ائتلافی و استراتژیک ۷۰ ساله خود با آمریکا را در راستای منافع دشمن یعنی روسیه که برای مقابله با آن (آمریکا) به پا خاسته، قطع کند.

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور مسائل منطقه و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در تحلیلی درباره تحویل اولین محموله سامانه‌های موشکی «اس ۴۰۰» روسیه به ترکیه آورده است: "رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه حساب کارش را کرده و به همین منظور تن دادن به تمامی فشارها و تهدیدات یا وسوسه‌های آمریکایی را رد کرد و قدم در راه تصمیم خود برای خرید این سامانه موشکی روسیه گذاشت و به دنبال آن به ریاست ناتو پشت کرد.

استدلال‌ها و بهانه‌های آمریکا برای قطع کردن ارتباط نظامی با ترکیه بر اساس این نظریه است که می‌گوید جمع میان این موشک‌های روس و جنگنده‌های پیشرفته «اف ۳۵» آمریکا غیرممکن است، چرا که موشک‌های اس ۴۰۰ این نوع از جنگنده‌ها را به خطر می‌اندازند. این استدلال‌ها و بهانه جویی‌ها به طور کلی متقاعد کننده نیست، چراکه یونان عضو ناتو است و در عین حال این موشک‌های روس را خریداری کرده است و با فشارهای مشابه آمریکا بر ترکیه مواجه نشده است.

دولت آمریکا به هیچ کشور اسلامی اعتماد ندارد و مهم نیست که این کشور به چه اندازه مطیع آن و دیکته‌های آن است و آنچه بر ایران اعمال می‌شود بر ترکیه، سوریه، عراق، مصر و حتی کشورهای حوزه خلیج (فارس) نیز اعمال می‌شود، چراکه آمریکا می‌خواهد که ما تابع و کوچک و پست باشیم.

آمریکا تنها به یک «دولت» اعتماد دارد و آن اسرائیل است و مخالفت آن با دستیابی ترکیه به این موشک‌ها به دلیل ترس از امنیت اسرائیل و حفظ برتری نظامی آن در منطقه است، چراکه پس از آمریکا تنها «دولت» در جهان است که جنگنده اف ۳۵ در اختیار دارد.

آنچه باعث نگرانی آمریکا و اسرائیل شده این است که ترکیه یک توافقنامه نه تنها برای خرید چنین سامانه‌های موشکی بلکه برای مشارکت در تولید آن در اراضی خود و آشنایی با تمامی اسرار تکنولوژیک آن با روسیه امضا کرده است و همین مسأله برای دو طرف خط قرمز محسوب می‌شود.

دولت آمریکا سامانه‌های موشکی پاتریوت را به عنوان جایگزین اس ۴۰۰ به ترکیه پیشنهاد داد اما اسطوره این نوع از موشک‌ها توسط ارتش یمن و نیروهای مقاومت وابسته به جنبش انصارالله و هم‌پیمانان آن در هم شکست، همچنین این موشک‌ها توسط جنبش مقاومت اسلامی در نوار غزه منهدم شدند، جایی که سامانه گنبدهای آهنین که از این موشک‌های پاتریوت تشکیل می‌شود و اسم‌های اسرائیلی دارد در مقابله با موشک‌های مقاومت که توان انفجاری و دقت آن روز به روز افزایش می‌یابد، شکست خورد.

ارزش موشک پاتریوت دست کم به شش میلیون دلار می‌رسد، این درحالی است که هزینه تولید موشک‌های مقاومت فلسطین، یمن و لبنان روی هم رفته بیش از ۲۰۰۰ دلار نیست.

ورود این موشک‌های روسیه به پایگاه‌های ارتش ترکیه تبعات بسیار خطرناکی به همراه خواهد داشت که بارزترین آنها احتمال اعمال تحریم اقتصادی شدید علیه دولت ترکیه از سوی آمریکا است و این همان چیزی است که کاهش ۱٫۶ درصدی ارزش ارز ترکیه را تفسیر می‌کند.

دولت ترکیه با اصرار به پیشبرد خرید موشک‌های روسیه بر استقلال در تصمیم‌گیری خود، رد تبعیت از آمریکا و قرار دادن منافع امنیت ملی خود بالاتر از تمامی ملاحظات دیگر تأکید می‌کند.

الحاق ترکیه به اردوگاه روسیه چین و ایران و دور شدن از تبعیت از آمریکا، این کشور را با خطرهای زیادی مواجه می‌کند که بارزترین آن تحریم‌های اقتصادی انتقام جویانه آمریکا و حمایت مالی و مسلح کردن برخی از گروه‌های کرد جدایی طلب توسط واشنگتن است و مقابله با این تهدیدها مستلزم بازنگری‌های سیاسی و ریشه‌ای به ویژه در محیط منطقه و در دو پرونده، یعنی پرونده سوریه و عراق است.

بنابراین آیا اردوغان به سیاست «به صفر رساندن مشکلات» در دو نهضت سیاسی و اقتصادی که ترکیه از سال ۲۰۰۲ و با روی کار آمدن حزب حاکم عدالت و توسعه با آن دست و پنجه نرم کرده، باز خواهد گشت؟

ترکیه پس از آنکه روابط خود را با آمریکا و غرب قطع کرد و یا در آستانه قطع کردن آن است، هیچ جایگزینی برای توجه به شمال و شرق و همچنین تحکیم روابط با همسایه‌های عرب، روس، هم‌پیمانان چینی و دیگر کشورهای اسلامی ندارد تا بدین ترتیب آمریکا نتواند بر این کشور چیره شود و آن را غرق در جنگ‌های اقتصادی و امنیتی فرسایشی کند که فصل‌هایی از آن را دو سال پیش زمانی که ارزش نرخ لیره به پایین‌ترین سطح خود یعنی هفت لیره در مقابل یک دلار رسیده بود، تجربه کرده است. "

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰

ایلناخبرگزاری ایلنا
کاهش ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰
ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰ توسط این کشور و احتمال اعمال تحریم از سوی واشنگتن، کاهش یافت.

کاهش ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰ - 1

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، لیر ترکیه در پی نگرانی‌ها از اعمال تحریم آمریکا علیه این کشور به دلیل دریافت سامانه اس-۴۰۰ به میزان یک و سه دهم درصد در برابر دلار کاهش ارزش داشت.

اولین محموله این سامانه در یک فرودگاه نظامی نزدیک آنکارا به زمین نشست که ممکن است باعث تنش‌های بیشتر بین ترکیه و آمریکا شود.

آمریکا پیش از این اعلام کرده است که سامانه اس-۴۰۰ با سامانه‌های ناتو همخوانی ندارد و خرید این سامانه توسط ترکیه ممکن است به لغو قرارداد خرید جنگنده اف ۳۵ از آمریکا منجر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

گفت‌و‌گوی آنکارا و واشنگتن درباره دستیابی ترکیه به اس ۴۰۰

موجخبرگزاری موج
گفت‌و‌گوی آنکارا و واشنگتن درباره دستیابی ترکیه به اس ۴۰۰
وزارت دفاع ترکیه از تماس تلفنی وزیر دفاع ترکیه با جانشین وزیر دفاع آمریکا درباره سامانه موشکی اس ـ ۴۰۰ روسیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای تاکید کرد: خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در تماس تلفنی با مارک اسپر، جانشین وزیر دفاع آمریکا درباره دستیابی آنکارا به سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه گفتگو کردند.

طبق این گزارش، دو طرف درباره خرید این سامانه موشکی دور برد توسط ترکیه و و مسائل امنیتی درباره سوریه گفتگو کردند.

آکار در این تماس تلفنی گفت: ترکیه همچنان با تهدیدات هوایی و موشکی مواجه است و خرید سامانه پدافندی اس ۴۰۰ برای این کشور ضروری است نه یک انتخاب و گزینه و ترکیه همچنان پیشنهاد خرید سامانه موشکی پاتریوت آمریکا را هم بررسی می‌کند.

وی افزود: مشارکت ترکیه در برنامه‌های ویژه جنگنده‌های «اف ۳۵» آمریکا باید ادامه یابد و پیشنهاد ترکیه درباره تشکیل یک کارگروه مشترک متشکل از نمایندگان ناتو برای ارزیابی جنگنده‌های اف ۳۵ و سامانه موشکی اس ۴۰۰ همچنان وجود دارد.

آکار در ادامه تأکید کرد: ترکیه به تمامی تعهدات خود در قبال برنامه جنگنده‌های اف ۳۵ عمل کرده است و همچنان به موضع خود پایبند باقی خواهد ماند. خرید اس ۴۰۰ توسط ترکیه به معنای تغییر استراتژی آنکارا نیست و بحرانی شدن روابط نه به سود ترکیه است و نه به سود آمریکا و ناتو.

وی درباره سوریه نیز اظهار کرد: حفاظت از مرزهای ترکیه و ملت آن برای آنکارا در اولویت قرار دارد و چنانچه این مرزها از طرف اراضی سوریه مورد حمله قرار بگیرند آنکارا نیز ناگزیر به انجام اقدامات ضروری در این باره خواهد شد و اجازه نخواهد داد تا تروریست‌ها از مرزهای آن عبور کنند.

همچنین در ادامه بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است که آکار و اسپر در این تماس تلفنی درباره ضرورت اعزام فوری یک تیم نظامی آمریکایی به آنکارا در روزهای آتی توافق کردند.

وزارت دفاع ترکیه هدف از اعزام این تیم نظامی را بررسی ایجاد منطقه امن در سوریه عنوان کرد.

این گفتگوی تلفنی پس از آن انجام شد که وزارت دفاع روسیه جمعه خبر از ارسال نخستین محموله سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ خود و انتقال آن به یک پایگاه هوایی در آنکارا داد.

در همین راستا، وزارت دفاع ترکیه روز جمعه در بیانیه‌ای از تحویل گرفتن اولین محموله سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه خبر داد.

همچنین سخنگوی کمیته نظامی روسیه در این باره گفت که سیستم‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ که به ترکیه صادر و تحویل داده شد پس از مونتاژ کامل در این کشور آغاز به کار خواهد کرد.

در همین راستا وزارت دفاع روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که محموله‌های دیگر این سامانه طبق معامله انجام شده میان دو طرف و طی جدول زمانی توافق شده تحویل آنکارا داده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست سناتورهای آمریکا از ترامپ برای مجازات ترکیه در موضوع معامله تسلیحاتی با روسیه

ایلناخبرگزاری ایلنا
درخواست سناتورهای آمریکا از ترامپ برای مجازات ترکیه در موضوع معامله تسلیحاتی با روسیه
تعدادی از اعضای مجلس سنای آمریکا روز گذشته -جمعه- از رئیس جمهوری این کشور خواستند که ترکیه را در موضوع خرید سامانه موشکی اس- ۴۰۰ از روسیه مجازات کند.

درخواست سناتورهای آمریکا از ترامپ برای مجازات ترکیه در موضوع معامله تسلیحاتی با روسیه - 1

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، چهار نفر از سناتورهای آمریکا روز گذشته -جمعه- در بیاینه‌ای از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری این کشور خواستند که به دنبال اقدام ترکیه در خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ از روسیه این کشور را مجازات کند.

در این بیانیه آمده است: «از رئیس جمهوری می‌خواهیم که بر اساس قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال مجازات، ترکیه را به صورت کامل مجازات کند».

سناتورها در این بیانیه از وزارت دفاع آمریکا خواستند که موضوع توقف مشارکت ترکیه در برنامه ساخت نسل پنجم جنگنده‌های «اف- ۳۵» را پس از توقف عرضه این محصولات به آنکارا در گذشته مورد تجدید نظر قرار دهد.

«جیم انهاف»، رئیس کمیسیون نیروهای مسلح، «جک رید» رئیس دموکرات کمیته امور بین‌المللی، «جیم ریش»، سناتور جمهوری خواه و «باب منندز»، سناتور ارشد دموکرات بیاینه مذکور را امضا کردند.

این چهار سناتور در بیانیه صادر شده اقدام ترکیه در خرید سامانه موشکی اس- ۴۰۰ را دلیل نگران کننده‌ای برای نزدیکی آنکارا با مسکو در دوره «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه و تهدید برنامه جنگنده‌های «اف- ۳۵» برشمردند.

سناتورها با بیان اینکه ترکیه شریکی مهمی برای واشنگتن در ناتو است، ابراز امیدواری کردند که روابط استراتژیک بین امریکا و ترکیه از این سردی عبور کند اما آنها در عین حال تأکید کردند مادامی که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در پی روابط عمیق با پوتین به حساب شکوفائی اقتصادی خود و امنیت متحدانش در ناتو است، تقویت روابط دوجانبه ممکن نخواهد بود.

وزارت دفاع ترکیه پیش از این از وارد شدن اجزای نخست سامانه موشکی اس- ۴۰۰ از روسیه به آنکارا خبر داده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین18 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- تحلیل‌گر مسائل بین الملل پستی به این شرح در فضای مجازی منتشر کرده است: به خیابان‌های بغداد نگاه کنید. به خیابان‌های بغداد نگاه کنید. امریکا از همان جایی ضربه نهایی را خواهد خورد که به آن امید نهایی بسته بود: ‘مردم’» براساس گزارش میزان، در پی اقدام جنایتکارانه آمریکا در شهادت سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و تعدادی از مبارزان مقاومت حشد الشعبی، پارلمان عراق با اکثریت آرا طرح اخراج نیرو‌های آمریکایی را به تصویب رساند. تظاهرات امروز در بغداد نیز ماحصل اقدامات اخیر است. انتهای پیام/
الفالف1 روز قبل
یک نشریه آمریکایی با اشاره به تقویت توانمندی‌های موشکی و پهپادی ایران نوشت که دولت ترامپ باید به یاد داشته باشد که ایران نحوه مقابله با ارتش آمریکا را می‌داند. این گزارش سپس در مقدمه خود به دولت آمریکا یادآوری کرد که ایران با تقویت توانمندی موشکی و پهپادی خود، در هرگونه تقابل احتمالی با آمریکا، احتمالا دست برتر خواهد داشت. ایران آنطور که در این گزارش هم آمده است در حال تولید موشک‌های بالستیک ضدکشتی با قدرت مانور بالا است. در بخشی از این گزارش نیز به توانمندی پهپادی ایران اشاره شده است و آمده که ایران اخیرا دقت پهپادهای خود را تقویت کرده است. علی‌رغم این، آمریکا و عربستان سعودی ادعا کردند مستقیما از ایران و توسط این کشور انجام شده است.

جهان در هفته‌ ای که گذشت

5+
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فیلم/ میدان التحریر عراق مملو از مخالفان حضور آمریکایی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت دفاع روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که دهها تن از نیروهای نظامی دولت سوریه در حمله گروهی از شورشیان مسلح کشته شدند. این وزارتخانه، شمار کشته شدگان را ۴۰ تن اعلام کرد. مسکو همچنین اعلام کرد که این شورشیان مسلح در یکی از این عملیات تهاجمی که روز چهارشنبه آغاز شد، دو منطقه مسکونی در ادلب را به تصرف خود درآوردند. رسانه رسمی سوریه بدون اشاره به تلفات این حمله اعلام کرد که این حمله شامل خودروهای بمب گذاری شده و گلوله باران شدید شورشیان بود. این در حالی است که سخنگوی ائتلاف جبهه آزادیبخش ملی سوریه وابسته به معارضان سوری این گزارش رسانه سوریه و دولت روسیه را تکذیب کرد و مدعی شد که هیچ‌گونه حمله‌ای صورت نگرفته است.
الفالف14 ساعت قبل
سی ان ان: صدها هزار معترض در خیابان‌های بغداد تظاهرات کردند و خواستار خروج نظامیان آمریکایی از عراق شدند. مقتدا صدر رهبر مقتدر شیعه پیشتر خواستار تظاهرات میلیونی مردم شده بود که نزدیک سفارت آمریکا در بغداد برپا شد. به دنبال ترور قاسم سلیمانی و المهندس به دست نظامیان آمریکایی در ۳ ژانویه، حضور نظامیان آمریکایی در عراق به مساله‌ای بحث برانگیز تبدیل شده است. رویترز: هزاران عراقی روز جمعه در دو تقاطع در مرکز بغداد تظاهرات کردند. این تظاهرات «جمعه استقلال» نامیده شد.

اخبار بیشتر