واکنش آمریکا به معاملات تسلیحاتی بین روسیه و ترکیه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش آمریکا به معاملات تسلیحاتی بین روسیه و ترکیه

موضع آمریکا درباره تحویل اف‌۳۵ به ترکیه تغییر نمی‌کند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
موضع آمریکا درباره تحویل اف‌۳۵ به ترکیه تغییر نمی‌کند
سرپرست پنتاگون در واکنش به تحویل نخستین محموله اس‌400 روسی به ترکیه مدعی شد: موضع آمریکا درباره اف‌35 مثل گذشته است.

اعتمادآنلاین| «مارک اسپر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا می‌گوید موضع واشنگتن در قبال نقش ترکیه در پروژه اف‌۳۵ آمریکایی آن هم در صورت برخورداری این کشور از اس‌۴۰۰ روسی، تغییر نکرده است.

پیشتر اسپر در دیداری که اواخر ماه ژوئن با «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه داشت، به او گفته بود که آنکارا نمی‌تواند همزمان اس‌۴۰۰ و اف‌۳۵ را داشته باشد.

این در حالی است که ترکیه دیروز جمعه نخستین محموله اس‌۴۰۰ را از روسیه تحویل گرفت.

در واکنش به این اقدام، اسپر گفت: از این موضوع که ترکیه در حال تحویل گرفتن اس‌۴۰۰ است؛ آگاه هستیم. موضع ما در قبال اف‌۳۵ تغییر نکرده و در این باره با همتای ترکیه‌ای خود گفتگو می‌کنم. بعد از این مکالمه، خبرهای بیشتری برای دنبال کردن وجود دارد.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

اس-۴۰۰ ترکیه، تهدیدی برای ناتو

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اس-۴۰۰ ترکیه، تهدیدی برای ناتو
ترکیه دیروز، جمعه پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان نخستین قطعات اس-۴۰۰ را تحویل گرفت، تا این موضوع به تنش اصلی میان آنکارا، واشنگتن و ناتو تبدیل شود؛ حتی به قیمت حذف ترکیه از پروژه اف -۳۵ آمریکایی و همچنین تحریم این کشور.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، ترکیه دیروز، جمعه پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان نخستین قطعات اس-۴۰۰ را تحویل گرفت، تا این موضوع به تنش اصلی میان آنکارا، واشنگتن و ناتو تبدیل شود؛ حتی به قیمت حذف ترکیه از پروژه اف -۳۵ آمریکایی و همچنین تحریم این کشور. هر چند غرب اقدام به برخی تهدیدها می‌کند، اما رییس‌جمهوری ترکیه صراحتا اعلام کرد اگر آنکارا مورد حمله قرار گیرد، از سامانه‌های دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه استفاده خواهد کرد.

با افزایش شمار اف-۳۵های فعال در اروپا و جاافتادن این جنگنده در قاره سبز، مقام‌های آمریکایی و ناتو تمام تلاش خود را کرده و می‌کنند که روسیه را از دسترسی به مشخصات و اطلاعات مربوط به این جنگنده دور نگه دارند؛ اما مسکو با در اختیار آنکارا گذاشتن اس-۴۰۰ می‌تواند نسبت به این‌گونه اطلاعات جنگنده‌ها دسترسی یابد؛ موضوعی که موجب نگرانی اروپایی‌ها و ناتو شده است. بحث خرید سامانه پدافندی پیشرفته اس-۴۰۰ از روسیه، به چالشی در روابط آمریکا و ترکیه بدل شده است. آمریکایی‌ها می‌گویند که یک سلاح روسی نباید به جنگ‌افزار یک کشور عضو ناتو وارد شود.

آن‌گونه که گفته می‌شود؛ علت نگرانی ناتو و آمریکا از خرید اس-۴۰۰ توسط ترکیه به این دلیل است که دستیابی ترکیه به سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰»، این امکان را به روسیه می‌دهد که از ویژگی‌های جنگنده‌های «اف-۳۵» مطلع شود.

علت نگرانی ناتو از خرید اس-۴۰۰ توسط ترکیه

موضوعی که ژنرال تاد والترز، فرمانده نیروی هوایی ناتو بر آن تاکید و عنوان می‌کند که اس-۴۰۰ به «دشمنان شناخته‌شده» ناتو، این امکان را به روسیه می‌دهد که از توانمندی‌های جنگنده‌های رادار گریز اف-۳۵ شناختی عمیق پیدا کند.

به گزارش رویترز، آن‌طور که یک سخنگوی نیروی هوایی آمریکا گفته، قرار است نروژ، انگلیس و ایتالیا تا خاتمه سال جاری میلادی به ۴۰ فروند جنگنده اف-۳۵ مجهز شوند و سال بعد نیز ۲۴ فروند دیگر از این نوع هواپیما برای آن‌ها ارسال شود. هلند نیز قرار است به دو فروند از این نوع جنگنده مجهز شود.

برنامه‌های ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی ساخت روسیه تنش‌هایی را در آمریکا موجب شده و قانون‌گذاران آمریکایی در پی ممانعت از انتقال جنگنده‌های اف-۳۵ به این کشور هستند. این اقدام در حالی شکل اجرایی به خود گرفت که ترکیه همچنان به تکمیل اس-۴۰۰ اصرار دارد ولی آمریکا تهدید کرده است که چنانچه این قرارداد اجرایی شود، آنکارا و مسکو را تحریم خواهد کرد؛ تحریم‌هایی که پیش از این بارها روی داده است ولی ترک‌ها و روس‌ها واکنش چندانی نسبت به این‌گونه رفتارهای دولت ترامپ نداشته‌اند. البته اتحادیه اروپا هم پیش از این تحریم‌هایی را نسبت به ترکیه اعمال کرده بود، نه به این دلیل، بلکه به این خاطر که ترکیه در انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل قبرس اقداماتی را انجام داده بود که کشورهای اروپایی از این موضوع ناخرسند بودند. گفتنی است ماه گذشته از نخستین فروند از اف-۳۵های سفارش ترکیه در آمریکا رونمایی شد، اما این هواپیما برای سپری کردن مراحل آموزش خلبان‌ها فعلا در آمریکا مانده است و این احتمال می‌رود که با وجود خرید اس-۴۰۰ از روسیه، آمریکا دیگر اف-۳۵ تحویل ترکیه ندهد. ناتو ورود سامانه روسی اس-۴۰۰ به ساختار یکپارچه پدافندی ناتو را تهدیدی برای این ساختار دانسته و ضمنا می‌گوید پرواز اف-۳۵ در نزدیکی این سامانه می‌تواند مشخصات این جنگنده را برای روسیه روشن کرده و خاصیت غافلگیری را از این جنگنده سلب کند. در راستای همین تنش، «وس میچل» معاون اروپا-اوراسیای وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که در صورت خریداری اس-۴۰۰ از سوی ترکیه، ترمیم روابط بین دو کشور مشکل خواهد شد. وی در این خصوص گفته: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که اگر ترکیه اس-۴۰۰ بخرد، این کارش عواقبی به‌دنبال خواهد داشت. ما در قالب قانون مقابله تحریمی با دشمنان آمریکا (کاتسا) علیه آن‌ها تحریم‌هایی اعمال خواهیم کرد.

تلاش مشترک روسیه و ترکیه برای تولید اس-۵۰۰

از سویی دیگر، «رجب طیب اردوغان» که با این استدلال آمریکایی‌ها به شدت مخالف است، ضمن اشاره به وجود اس-۳۰۰ در سامانه پدافندی یکی دیگر از اعضای ناتو یعنی یونان، به همتای روس خود پیشنهاد داده که سامانه اس-۵۰۰ به صورت مشترک تولید شود. اردوغان در خصوص خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ به خبرنگاران توضیح داد: «برخی می‌پرسند که به چه دلیل سامانه‌های اس-۴۰۰ را خریداری کردیم و چنین سرمایه‌گذاری‌ای انجام دادیم. اگر نیاز باشد، ما حق استفاده از آن‌ها (اس-۴۰۰) را داریم. اگر برخی به ما حمله کنند، ما از این سامانه‌های دفاع هوایی استفاده می‌کنیم، به همین دلیل بوده است که چنین سرمایه‌گذاری‌ای را انجام دادیم. رییس‌جمهوری ترکیه در خصوص تولید مشترک سامانه‌های اس-۴۰۰ گفت: «در خصوص تولید مشترک، ما مشکلی با روسیه نداریم. در همان ابتدای گفت‌وگوهایمان با رییس‌جمهوری پوتین، در این زمینه به توافق رسیدیم. امیدوارم که تولید مشترک را آغاز کنیم. در حال حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد اما آن‌هایی که خواستار متوقف شدن خرید اس-۴۰۰ هستند، همچنان خیالاتی را در سر می‌پرورانند». ترکیه یکی از کشورهای سرمایه‌گذار در پروژه هزینه‌بر ساخت جنگنده رادارگریز و عمودپرواز اف-۳۵ بوده و خواهان خرید ۱۰۰ فروند از این جنگ‌افزار مدرن است. دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش‌پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به‌صورت وام به ترکیه قبول می‌کند.

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

با انتقال اس - ۴۰۰ به ترکیه رویارویی ترامپ و اردوغان حتمی می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
با انتقال اس - ۴۰۰ به ترکیه رویارویی ترامپ و اردوغان حتمی می‌شود
احتمالا رهبری ترکیه با تحویل اولین و دومین محموله سامانه موشکی پیشرفته "اس ـ ۴۰۰" روسیه، آخرین شریان باقی مانده در روابط ائتلافی و استراتژیک ۷۰ ساله خود با آمریکا را در راستای منافع دشمن یعنی روسیه که برای مقابله با آن (آمریکا) به پا خاسته، قطع کند.

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور مسائل منطقه و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در تحلیلی درباره تحویل اولین محموله سامانه‌های موشکی «اس ۴۰۰» روسیه به ترکیه آورده است: "رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه حساب کارش را کرده و به همین منظور تن دادن به تمامی فشارها و تهدیدات یا وسوسه‌های آمریکایی را رد کرد و قدم در راه تصمیم خود برای خرید این سامانه موشکی روسیه گذاشت و به دنبال آن به ریاست ناتو پشت کرد.

استدلال‌ها و بهانه‌های آمریکا برای قطع کردن ارتباط نظامی با ترکیه بر اساس این نظریه است که می‌گوید جمع میان این موشک‌های روس و جنگنده‌های پیشرفته «اف ۳۵» آمریکا غیرممکن است، چرا که موشک‌های اس ۴۰۰ این نوع از جنگنده‌ها را به خطر می‌اندازند. این استدلال‌ها و بهانه جویی‌ها به طور کلی متقاعد کننده نیست، چراکه یونان عضو ناتو است و در عین حال این موشک‌های روس را خریداری کرده است و با فشارهای مشابه آمریکا بر ترکیه مواجه نشده است.

دولت آمریکا به هیچ کشور اسلامی اعتماد ندارد و مهم نیست که این کشور به چه اندازه مطیع آن و دیکته‌های آن است و آنچه بر ایران اعمال می‌شود بر ترکیه، سوریه، عراق، مصر و حتی کشورهای حوزه خلیج (فارس) نیز اعمال می‌شود، چراکه آمریکا می‌خواهد که ما تابع و کوچک و پست باشیم.

آمریکا تنها به یک «دولت» اعتماد دارد و آن اسرائیل است و مخالفت آن با دستیابی ترکیه به این موشک‌ها به دلیل ترس از امنیت اسرائیل و حفظ برتری نظامی آن در منطقه است، چراکه پس از آمریکا تنها «دولت» در جهان است که جنگنده اف ۳۵ در اختیار دارد.

آنچه باعث نگرانی آمریکا و اسرائیل شده این است که ترکیه یک توافقنامه نه تنها برای خرید چنین سامانه‌های موشکی بلکه برای مشارکت در تولید آن در اراضی خود و آشنایی با تمامی اسرار تکنولوژیک آن با روسیه امضا کرده است و همین مسأله برای دو طرف خط قرمز محسوب می‌شود.

دولت آمریکا سامانه‌های موشکی پاتریوت را به عنوان جایگزین اس ۴۰۰ به ترکیه پیشنهاد داد اما اسطوره این نوع از موشک‌ها توسط ارتش یمن و نیروهای مقاومت وابسته به جنبش انصارالله و هم‌پیمانان آن در هم شکست، همچنین این موشک‌ها توسط جنبش مقاومت اسلامی در نوار غزه منهدم شدند، جایی که سامانه گنبدهای آهنین که از این موشک‌های پاتریوت تشکیل می‌شود و اسم‌های اسرائیلی دارد در مقابله با موشک‌های مقاومت که توان انفجاری و دقت آن روز به روز افزایش می‌یابد، شکست خورد.

ارزش موشک پاتریوت دست کم به شش میلیون دلار می‌رسد، این درحالی است که هزینه تولید موشک‌های مقاومت فلسطین، یمن و لبنان روی هم رفته بیش از ۲۰۰۰ دلار نیست.

ورود این موشک‌های روسیه به پایگاه‌های ارتش ترکیه تبعات بسیار خطرناکی به همراه خواهد داشت که بارزترین آنها احتمال اعمال تحریم اقتصادی شدید علیه دولت ترکیه از سوی آمریکا است و این همان چیزی است که کاهش ۱٫۶ درصدی ارزش ارز ترکیه را تفسیر می‌کند.

دولت ترکیه با اصرار به پیشبرد خرید موشک‌های روسیه بر استقلال در تصمیم‌گیری خود، رد تبعیت از آمریکا و قرار دادن منافع امنیت ملی خود بالاتر از تمامی ملاحظات دیگر تأکید می‌کند.

الحاق ترکیه به اردوگاه روسیه چین و ایران و دور شدن از تبعیت از آمریکا، این کشور را با خطرهای زیادی مواجه می‌کند که بارزترین آن تحریم‌های اقتصادی انتقام جویانه آمریکا و حمایت مالی و مسلح کردن برخی از گروه‌های کرد جدایی طلب توسط واشنگتن است و مقابله با این تهدیدها مستلزم بازنگری‌های سیاسی و ریشه‌ای به ویژه در محیط منطقه و در دو پرونده، یعنی پرونده سوریه و عراق است.

بنابراین آیا اردوغان به سیاست «به صفر رساندن مشکلات» در دو نهضت سیاسی و اقتصادی که ترکیه از سال ۲۰۰۲ و با روی کار آمدن حزب حاکم عدالت و توسعه با آن دست و پنجه نرم کرده، باز خواهد گشت؟

ترکیه پس از آنکه روابط خود را با آمریکا و غرب قطع کرد و یا در آستانه قطع کردن آن است، هیچ جایگزینی برای توجه به شمال و شرق و همچنین تحکیم روابط با همسایه‌های عرب، روس، هم‌پیمانان چینی و دیگر کشورهای اسلامی ندارد تا بدین ترتیب آمریکا نتواند بر این کشور چیره شود و آن را غرق در جنگ‌های اقتصادی و امنیتی فرسایشی کند که فصل‌هایی از آن را دو سال پیش زمانی که ارزش نرخ لیره به پایین‌ترین سطح خود یعنی هفت لیره در مقابل یک دلار رسیده بود، تجربه کرده است. "

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰

ایلناخبرگزاری ایلنا
کاهش ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰
ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰ توسط این کشور و احتمال اعمال تحریم از سوی واشنگتن، کاهش یافت.

کاهش ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰ - 1

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، لیر ترکیه در پی نگرانی‌ها از اعمال تحریم آمریکا علیه این کشور به دلیل دریافت سامانه اس-۴۰۰ به میزان یک و سه دهم درصد در برابر دلار کاهش ارزش داشت.

اولین محموله این سامانه در یک فرودگاه نظامی نزدیک آنکارا به زمین نشست که ممکن است باعث تنش‌های بیشتر بین ترکیه و آمریکا شود.

آمریکا پیش از این اعلام کرده است که سامانه اس-۴۰۰ با سامانه‌های ناتو همخوانی ندارد و خرید این سامانه توسط ترکیه ممکن است به لغو قرارداد خرید جنگنده اف ۳۵ از آمریکا منجر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

گفت‌و‌گوی آنکارا و واشنگتن درباره دستیابی ترکیه به اس ۴۰۰

موجخبرگزاری موج
گفت‌و‌گوی آنکارا و واشنگتن درباره دستیابی ترکیه به اس ۴۰۰
وزارت دفاع ترکیه از تماس تلفنی وزیر دفاع ترکیه با جانشین وزیر دفاع آمریکا درباره سامانه موشکی اس ـ ۴۰۰ روسیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای تاکید کرد: خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در تماس تلفنی با مارک اسپر، جانشین وزیر دفاع آمریکا درباره دستیابی آنکارا به سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه گفتگو کردند.

طبق این گزارش، دو طرف درباره خرید این سامانه موشکی دور برد توسط ترکیه و و مسائل امنیتی درباره سوریه گفتگو کردند.

آکار در این تماس تلفنی گفت: ترکیه همچنان با تهدیدات هوایی و موشکی مواجه است و خرید سامانه پدافندی اس ۴۰۰ برای این کشور ضروری است نه یک انتخاب و گزینه و ترکیه همچنان پیشنهاد خرید سامانه موشکی پاتریوت آمریکا را هم بررسی می‌کند.

وی افزود: مشارکت ترکیه در برنامه‌های ویژه جنگنده‌های «اف ۳۵» آمریکا باید ادامه یابد و پیشنهاد ترکیه درباره تشکیل یک کارگروه مشترک متشکل از نمایندگان ناتو برای ارزیابی جنگنده‌های اف ۳۵ و سامانه موشکی اس ۴۰۰ همچنان وجود دارد.

آکار در ادامه تأکید کرد: ترکیه به تمامی تعهدات خود در قبال برنامه جنگنده‌های اف ۳۵ عمل کرده است و همچنان به موضع خود پایبند باقی خواهد ماند. خرید اس ۴۰۰ توسط ترکیه به معنای تغییر استراتژی آنکارا نیست و بحرانی شدن روابط نه به سود ترکیه است و نه به سود آمریکا و ناتو.

وی درباره سوریه نیز اظهار کرد: حفاظت از مرزهای ترکیه و ملت آن برای آنکارا در اولویت قرار دارد و چنانچه این مرزها از طرف اراضی سوریه مورد حمله قرار بگیرند آنکارا نیز ناگزیر به انجام اقدامات ضروری در این باره خواهد شد و اجازه نخواهد داد تا تروریست‌ها از مرزهای آن عبور کنند.

همچنین در ادامه بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است که آکار و اسپر در این تماس تلفنی درباره ضرورت اعزام فوری یک تیم نظامی آمریکایی به آنکارا در روزهای آتی توافق کردند.

وزارت دفاع ترکیه هدف از اعزام این تیم نظامی را بررسی ایجاد منطقه امن در سوریه عنوان کرد.

این گفتگوی تلفنی پس از آن انجام شد که وزارت دفاع روسیه جمعه خبر از ارسال نخستین محموله سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ خود و انتقال آن به یک پایگاه هوایی در آنکارا داد.

در همین راستا، وزارت دفاع ترکیه روز جمعه در بیانیه‌ای از تحویل گرفتن اولین محموله سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه خبر داد.

همچنین سخنگوی کمیته نظامی روسیه در این باره گفت که سیستم‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ که به ترکیه صادر و تحویل داده شد پس از مونتاژ کامل در این کشور آغاز به کار خواهد کرد.

در همین راستا وزارت دفاع روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که محموله‌های دیگر این سامانه طبق معامله انجام شده میان دو طرف و طی جدول زمانی توافق شده تحویل آنکارا داده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست سناتورهای آمریکا از ترامپ برای مجازات ترکیه در موضوع معامله تسلیحاتی با روسیه

ایلناخبرگزاری ایلنا
درخواست سناتورهای آمریکا از ترامپ برای مجازات ترکیه در موضوع معامله تسلیحاتی با روسیه
تعدادی از اعضای مجلس سنای آمریکا روز گذشته -جمعه- از رئیس جمهوری این کشور خواستند که ترکیه را در موضوع خرید سامانه موشکی اس- ۴۰۰ از روسیه مجازات کند.

درخواست سناتورهای آمریکا از ترامپ برای مجازات ترکیه در موضوع معامله تسلیحاتی با روسیه - 1

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، چهار نفر از سناتورهای آمریکا روز گذشته -جمعه- در بیاینه‌ای از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری این کشور خواستند که به دنبال اقدام ترکیه در خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ از روسیه این کشور را مجازات کند.

در این بیانیه آمده است: «از رئیس جمهوری می‌خواهیم که بر اساس قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال مجازات، ترکیه را به صورت کامل مجازات کند».

سناتورها در این بیانیه از وزارت دفاع آمریکا خواستند که موضوع توقف مشارکت ترکیه در برنامه ساخت نسل پنجم جنگنده‌های «اف- ۳۵» را پس از توقف عرضه این محصولات به آنکارا در گذشته مورد تجدید نظر قرار دهد.

«جیم انهاف»، رئیس کمیسیون نیروهای مسلح، «جک رید» رئیس دموکرات کمیته امور بین‌المللی، «جیم ریش»، سناتور جمهوری خواه و «باب منندز»، سناتور ارشد دموکرات بیاینه مذکور را امضا کردند.

این چهار سناتور در بیانیه صادر شده اقدام ترکیه در خرید سامانه موشکی اس- ۴۰۰ را دلیل نگران کننده‌ای برای نزدیکی آنکارا با مسکو در دوره «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه و تهدید برنامه جنگنده‌های «اف- ۳۵» برشمردند.

سناتورها با بیان اینکه ترکیه شریکی مهمی برای واشنگتن در ناتو است، ابراز امیدواری کردند که روابط استراتژیک بین امریکا و ترکیه از این سردی عبور کند اما آنها در عین حال تأکید کردند مادامی که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در پی روابط عمیق با پوتین به حساب شکوفائی اقتصادی خود و امنیت متحدانش در ناتو است، تقویت روابط دوجانبه ممکن نخواهد بود.

وزارت دفاع ترکیه پیش از این از وارد شدن اجزای نخست سامانه موشکی اس- ۴۰۰ از روسیه به آنکارا خبر داده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر1 روز قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

فیلم | اخراج دو زن از هواپیما به دلیل توهین به مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دو زن در پرواز ترکیه به گتویک پس از دیدن سه مسلمان با لباس سفید در پرواز آنها را تروریست خطاب کرده و گفتند آنان خطری برای هواپیما هستند و سپس به جلوی هواپیما رفته و در صحبت با خدمه پرواز این‌ سه مرد را با صفت‌ «حال بهم زن و منزجر کننده» خطاب کردند. به دلیل این‌رفتار و طرز برخورد هر دو زن از پرواز اخراج شدند.

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.

اقتدار ایران خط قرمز بی‌بی‌سی

مهرمهر1 روز قبل

الکل و مواد مخدر عامل افزایش تصادفات رانندگی در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، وزارت کشور ایتالیا اعلام کرد شمار قربانیان تصادفات جاده‌ای در این کشور به دلیل مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر افزایش یافته است. فرانکو گابریلی، رئیس پلیس ایتالیا خواستار برخورد جدی با متخلفان رانندگی شد. گابریلی گفت: «پلیس باید با افرادی را که هنگام رانندگی از مشروبات الکلی و یا مواد مخدر و همچنین تلفن همراه استفاده می‌کنند، ضمن جریمه نقدی سنگین، خودرو و گواهینامه ان‌ها را هم حد اقل برای یک هفته توقیف کنند». شمار قربانیان تصادفات رانندگی در سال گذشته میلادی در ایتالیا ۳۳۱۰ نفر بوده که ۱۰ درصد آن مربوط به تصادفات رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر است. یک شهروند ایتالیایی گفت: «رانندگان مست و معتاد که موجب کشته شدن کودکان می‌شوند باید اعدام بشوند هر چند که متاسفانه مجازات اعدام در ایتالیا نیست. پسر کوچک من و پسر عمویش توسط یکی از این افراد کشته شدند». پلیس ایتالیا میزان جریمه برای مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر را در هنگام رانندگی افزایش داده است. به گفته کارشناسان، در ایتالیا هر سال در دو ماهه اول فصل تابستان آمار حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن در مقایسه با دیگر ماه‌های سال به میزان قابل توجهی بیشتر می‌شود.

پخش مستندی از دستگیری جاسوسان آمریکایی؛ فردا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: در زمینه‌های زیادی جاسوسان آمریکایی و جاسوسان سرویس‌های بیگانه را در مراکز حساس مختلف شناسایی کردیم و آنان را پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل دادیم. وی گفت: جزئیات شناسایی و دستگیری این جاسوسان آمریکایی فردا از طریق مستندی که تهیه شده است به اطلاع مردم می‌رسد. وزیر اطلاعات افزود: سربازان گمنام امام عصر (عج) همیشه در حال حماسه آفرینی هستند و مجاهدت خاموش آنان به کشف یک سلسله توطئه‌ها در زمینه‌های جاسوسی در حوزه‌های ضد تروریسم، ضد مفاسد اقتصادی و سایر زمینه‌ها منتهی می‌شود که بسیاری از آن‌ها زمان گفتنش فرا نرسیده است، اما در زمینه ضربه به جاسوسان سیا زمانش فرا رسیده است که فردا به استحضار مردم شهیدپرور و بزرگوار ایران اسلامی خواهیم رساند.

اخبار بیشتر