تداوم اعتراضات در فرانسه؛ جلیقه‌سیاه‌ها هم به جلیقه‌زردها پیوستند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

تداوم اعتراضات در فرانسه؛ جلیقه‌سیاه‌ها هم به جلیقه‌زردها پیوستند

جلیقه زردها در فرانسه سی وپنجمین شنبه اعتراضی را رقم زدند

همشهریخبرگزاری همشهری
جلیقه زردها در فرانسه سی وپنجمین شنبه اعتراضی را رقم زدند
همشهری آنلاین: جمعیت زیادی از معترضان به نظام سرمایه داری موسوم به "جلیقه زردها" از دقایقی پیش به خیابان‌های فرانسه آمدند تا برای سی وپنجمین هفته متوالی اعتراض خود را به سیاست‌های اقتصادی کاخ الیزه نشان دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های فرانسوی، جلیقه زردها در پاریس از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه امروز (شنبه) به وقت محلی تجمع کردند و سپس از میدان «نبرد استالینگراد» (Bataille-de-Stalingrad) به سمت میدان «مازاس» (Mazas) به راه افتاده‌اند.

علاوه بر پاریس، تجمع جلیقه زردها در دیگر شهرهای فرانسه هم برنامه ریزی شده است.

در عین حال، محدودیت‌ها همچنان در شانزه لیزه و برخی دیگر از مناطق پاریس و دیگر شهرهای فرانسه برای هر گونه تجمعی برقرار است.

به گزارش رسانه‌های فرانسوی، جلیقه زردها در شهر تولوز هم تجمع خواهند کرد.

همانند هفته‌های گذشته، تجمع جلیقه زردها در میدان مرکزی شهر تولوز یعنی «کاپیتول» ممنوع خواهد بود.

ریاست شهرستان «اوت گرون» ممنوعیت تظاهرات در میدان کاپیتول در تولوز را در روز شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۸ تمدید کرده است.

برای هر فردی که در این میدان دست به تجمع بزند جریمه ۱۳۵ یورویی تعیین شده است.

همچنین هر گونه تجمع و یا تظاهراتی که باعث ایجاد اختلال در نظم عمومی شود از سوی پلیس متفرق و عاملان هر گونه اقدام خشونت آمیزی دستگیر خواهند شد.

همانند شنبه‌های گذشته، نظارت بر تجمع‌ها و تظاهرات امروز نیز توسط نیروهای پلیس تقویت شده تا ایمنی و اموال مردم را تضمین شود.

جنبش اعتراضی جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان ۹۷) با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرهای فرانسه را به محاصره خود درآورد، نوسان جمعیتی بسیاری داشته اما همچنان بر مواضع خود و اصلاح اقتصاد فرانسه و سیاست‌های کاخ الیزه در خصوص اشتغال، بیکاری، حقوق بازنشستگی و بیمه، معیشت و بهبود وضعیت اقتصادی این کشور تاکید دارد.

جنبش جلیقه زردها در ابتدا در اعتراض به مالیات سوخت در فرانسه آغاز شد و بعدها ابعاد گسترده‌ای به خود گرفت؛ این جنبش در طول تحرکات خود به جنبشی علیه نظام سرمایه داری در فرانسه تبدیل شده است.

تاکنون بیش از ۵۰ هزار تظاهرات و تجمع در طول ۳۳ هفته متوالی از آغاز جنبش جلیقه زردها در فرانسه برگزار شده است.

در جریان این اعتراضات ۱۰ نفر کشته و چهار هزار نفر از معترضان مجروح شده‌اند.

همچنین به گفته «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه در تظاهرات و اغتشاش‌های هفت ماهه گذشته، ۱۹۰۰ مامور زخمی شده‌اند. کد خبر ۴۴۷۵۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز جنبش جلیقه‌سیاه‌های فرانسه

ایلناخبرگزاری ایلنا
آغاز جنبش جلیقه‌سیاه‌های فرانسه
مهاجران غیرقانونی و هواداران‌شان روز گذشته در میدان پانتئون در پاریس تجمع کرده و خواستار دیدار با نخست‌وزیر این کشور درباره ساماندهی وضعیت‌شان شدند.

آغاز جنبش جلیقه‌سیاه‌های فرانسه - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، مهاجران غیرقانونی و هواداران‌شان روز گذشته -جمعه- در میدان پانتئون در پاریس تجمع کرده و خواستار دیدار با نخست‌وزیر این کشور درباره ساماندهی وضعیت‌شان شدند.

حدود ۷۰۰ مهاجر و شماری از فعالان مدنی روز گذشته در این میدان تجمع کرده و شماری نیز وارد بنای تاریخی واقع در آن شدند.

تصاویر منتشرشده در شبکه توئیتر نشان از آن دارد که صدها نفر در داخل ساختمان پانتون تجمع کرده و کاغذهایی را در دست داشتند که رویش نوشته شده بود: «جلیقه‌سیاه‌ها!» و «چه می‌خواهیم؟ اوراق و مدارک!»

با ورود جلیقه‌سیاه‌ها به پانتئون، گردشگران از درون این ساختمان تخلیه شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ حضور «جلیقه‌سیاه‌ها» در خیابان‌های پاریس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عده‌ای از پناهجویان آفریقایی در فرانسه که مدارک قانونی اقامتی ندارند، با تجمع و تظاهرات در پاریس خواستار دریافت مدارک و بهبود وضعیت خود شدند.این اقدام با واکنش پلیس روبرو شد و چندین نفر دستگیر شدند.

اعتراض پناهجویان آفریقایی همراه جلیقه زردها در فرانسه

مهرخبرگزاری مهر
عده‌ای از پناهجویان آفریقایی در فرانسه که مدارک قانونی اقامتی ندارند، با تجمع و تظاهرات در پاریس خواستار دریافت مدارک و بهبود وضعیت خود شدند. این اقدام، واکنش پلیس را به دنبال داشت.

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند

گروهی از افراد خارجی ساکن فرانسه که مدارک اقامتی این کشور را ندارند در برابر بنای تاریخی پانتئون در پاریس تجمع کردند.

گروهی از این معترضان که بیشترشان را افراد آفریقایی‌تبار تشکیل می‌دادند و خود را «جلیقه‌سیاه‌ها» می‌نامند روز جمعه ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) وارد ساختمان پانتئون شده و برای مدت کوتاهی آن را به اشغال خود درآوردند. این نامگذاری اشاره‌ای به جنبش اعتراضی فرانسه موسوم به «جلیقه‌زردها» دارد.

معترضان که شمار آنها به حدود ۷۰۰ نفر می‌رسید خواستار صدرو برگه اقامت قانونی در فرانسه هستند. یکی از راهپیمایان به خبرگزاری فرانسه گفت برخی افراد بدون مدارک اقامتی سال‌هاست که به همین صورت در فرانسه زندگی می‌کنند و از حقوق معمولی شهروندان عادی محرومند.

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند - 4

بنای پانتئون پاریسرویترز

نیروهای پلیس ضد شورش برای خارج کردن افراد از پانتئون به زور متوسل شده و گازاشک‌آور شلیک کردند. به گفته پلیس فرانسه، دست کم ۳۷ نفر از تظاهرکنندگان در جریان این راهپیمایی بازداشت شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه شماری از معترضان در این درگیری جراحت سطحی برداشته و عده‌ای دیگر نیز بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور بدحال شدند. برخی ویدئوهای همرسان شده در شبکه‌های اجتماعی نشانگر شدت خشونت پلیس در برخورد با معترضان و کتک زدن شدید آنهاست.

معترضان همچنین خواهان دیدار با ادوارد فیلیپ، نخست وزیر، برای مطرح کردن خواسته‌های خود در پیوند با اقامت در فرانسه شدند.

نخست وزیر فرانسه در واکنش به این خواسته در پیامی که پس از پایان درگیری‌ها در توییتر همرسان کرد نوشت: «همه کسانی که وارد پانتئون شده بودند از این مکان خارج شدند. فرانسه کشور حاکمیت قانون در همه حوزه‌هاست، از رعایت قوانین حاکم بر حق اقامت گرفته تا احترام به بناهای عمومی و یادگار موجود در آنها.»

پانتئون یکی از بناهای تاریخی محله «لاتن» واقع در مرکز پاریس است که مقبره چندین تن از مشاهیر فرانسه در آن قرار دارد.

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند - 11

رویترز

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ میدان التحریر عراق مملو از مخالفان حضور آمریکایی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
یک نشریه آمریکایی با اشاره به تقویت توانمندی‌های موشکی و پهپادی ایران نوشت که دولت ترامپ باید به یاد داشته باشد که ایران نحوه مقابله با ارتش آمریکا را می‌داند. این گزارش سپس در مقدمه خود به دولت آمریکا یادآوری کرد که ایران با تقویت توانمندی موشکی و پهپادی خود، در هرگونه تقابل احتمالی با آمریکا، احتمالا دست برتر خواهد داشت. ایران آنطور که در این گزارش هم آمده است در حال تولید موشک‌های بالستیک ضدکشتی با قدرت مانور بالا است. در بخشی از این گزارش نیز به توانمندی پهپادی ایران اشاره شده است و آمده که ایران اخیرا دقت پهپادهای خود را تقویت کرده است. علی‌رغم این، آمریکا و عربستان سعودی ادعا کردند مستقیما از ایران و توسط این کشور انجام شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت دفاع روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که دهها تن از نیروهای نظامی دولت سوریه در حمله گروهی از شورشیان مسلح کشته شدند. این وزارتخانه، شمار کشته شدگان را ۴۰ تن اعلام کرد. مسکو همچنین اعلام کرد که این شورشیان مسلح در یکی از این عملیات تهاجمی که روز چهارشنبه آغاز شد، دو منطقه مسکونی در ادلب را به تصرف خود درآوردند. رسانه رسمی سوریه بدون اشاره به تلفات این حمله اعلام کرد که این حمله شامل خودروهای بمب گذاری شده و گلوله باران شدید شورشیان بود. این در حالی است که سخنگوی ائتلاف جبهه آزادیبخش ملی سوریه وابسته به معارضان سوری این گزارش رسانه سوریه و دولت روسیه را تکذیب کرد و مدعی شد که هیچ‌گونه حمله‌ای صورت نگرفته است.
الفالف20 ساعت قبل
این ازهم‌گسستگی و ناسازگاری در هیچ زمینه‌ای به اندازه سیاست دولت ترامپ در برابر ایران آشکار نیست. بنابراین از آنجا که واشتنگتن نمی‌تواند حتی به یک هدف محقق شده استناد کند باید گفت که سیاست فشار اقتصادی به پایان خود رسیده است. افزایش تحریم‌ها، ارزیابی‌های ایران را تغییر نمی‌دهد و فشار اقتصادی هیچ یک از تغییرات مورد نظر واشنگتن در ایران را محقق نخواهد کرد. ادامه سیاست فشار حداکثری، ابزاری خطرناک در دستان تهران است که تلاشش برای بقا بیش از تلاش ایالات متحده برای نابودی آن است. اما اگر آسیا اولویت دولت ترامپ است، واشنگتن نمی‌تواند سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.
الفالف20 ساعت قبل
تظاهرات میلیونی عراقی‌ها در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در حالی آغاز شده است که طرفداران گروه‌های مختلف شیعه – که تا چندی پیش در خصوص حمایت از دولت بغداد با هم اختلاف داشتند – اکنون یکصدا خواستار خروج آمریکا از این کشور شده‌اند. «محمد محیی» سخنگوی کتایب حزب الله و از جناح‌های حاضر در حشدالشعبی می‌گوید تظاهرات روز جمعه به تقویت هرچه بیشتر مصوبه پارلمان عراق برای خروج نظامیان خارجی منجر شده و نیز بیانگر خواسته عراقی‌ها از طبقات مختلف سیاسی و اجتماعی است. این خواسته مردم عراق و پارلمان این کشور است. " جنبش عصائب اهل حق نیز که از گروه‌های تاثیرگذار در پارلمان عراق محسوب می‌شود، از تظاهرات میلیونی عراق به عنوان اراده ملت در مخالفت با اشغالگری و نیز تاکید بر خروج نظامیان آمریکایی از عراق یاد کرده است. و قطعا خروج نظامیان آمریکایی از عراق، از جمله مهم‌ترین بندهای این راهکار خواهد بود.

اخبار بیشتر