تداوم اعتراضات در فرانسه؛ جلیقه‌سیاه‌ها هم به جلیقه‌زردها پیوستند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

تداوم اعتراضات در فرانسه؛ جلیقه‌سیاه‌ها هم به جلیقه‌زردها پیوستند

جلیقه زردها در فرانسه سی وپنجمین شنبه اعتراضی را رقم زدند

همشهریخبرگزاری همشهری
جلیقه زردها در فرانسه سی وپنجمین شنبه اعتراضی را رقم زدند
همشهری آنلاین: جمعیت زیادی از معترضان به نظام سرمایه داری موسوم به "جلیقه زردها" از دقایقی پیش به خیابان‌های فرانسه آمدند تا برای سی وپنجمین هفته متوالی اعتراض خود را به سیاست‌های اقتصادی کاخ الیزه نشان دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های فرانسوی، جلیقه زردها در پاریس از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه امروز (شنبه) به وقت محلی تجمع کردند و سپس از میدان «نبرد استالینگراد» (Bataille-de-Stalingrad) به سمت میدان «مازاس» (Mazas) به راه افتاده‌اند.

علاوه بر پاریس، تجمع جلیقه زردها در دیگر شهرهای فرانسه هم برنامه ریزی شده است.

در عین حال، محدودیت‌ها همچنان در شانزه لیزه و برخی دیگر از مناطق پاریس و دیگر شهرهای فرانسه برای هر گونه تجمعی برقرار است.

به گزارش رسانه‌های فرانسوی، جلیقه زردها در شهر تولوز هم تجمع خواهند کرد.

همانند هفته‌های گذشته، تجمع جلیقه زردها در میدان مرکزی شهر تولوز یعنی «کاپیتول» ممنوع خواهد بود.

ریاست شهرستان «اوت گرون» ممنوعیت تظاهرات در میدان کاپیتول در تولوز را در روز شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۸ تمدید کرده است.

برای هر فردی که در این میدان دست به تجمع بزند جریمه ۱۳۵ یورویی تعیین شده است.

همچنین هر گونه تجمع و یا تظاهراتی که باعث ایجاد اختلال در نظم عمومی شود از سوی پلیس متفرق و عاملان هر گونه اقدام خشونت آمیزی دستگیر خواهند شد.

همانند شنبه‌های گذشته، نظارت بر تجمع‌ها و تظاهرات امروز نیز توسط نیروهای پلیس تقویت شده تا ایمنی و اموال مردم را تضمین شود.

جنبش اعتراضی جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان ۹۷) با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرهای فرانسه را به محاصره خود درآورد، نوسان جمعیتی بسیاری داشته اما همچنان بر مواضع خود و اصلاح اقتصاد فرانسه و سیاست‌های کاخ الیزه در خصوص اشتغال، بیکاری، حقوق بازنشستگی و بیمه، معیشت و بهبود وضعیت اقتصادی این کشور تاکید دارد.

جنبش جلیقه زردها در ابتدا در اعتراض به مالیات سوخت در فرانسه آغاز شد و بعدها ابعاد گسترده‌ای به خود گرفت؛ این جنبش در طول تحرکات خود به جنبشی علیه نظام سرمایه داری در فرانسه تبدیل شده است.

تاکنون بیش از ۵۰ هزار تظاهرات و تجمع در طول ۳۳ هفته متوالی از آغاز جنبش جلیقه زردها در فرانسه برگزار شده است.

در جریان این اعتراضات ۱۰ نفر کشته و چهار هزار نفر از معترضان مجروح شده‌اند.

همچنین به گفته «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه در تظاهرات و اغتشاش‌های هفت ماهه گذشته، ۱۹۰۰ مامور زخمی شده‌اند. کد خبر ۴۴۷۵۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز جنبش جلیقه‌سیاه‌های فرانسه

ایلناخبرگزاری ایلنا
آغاز جنبش جلیقه‌سیاه‌های فرانسه
مهاجران غیرقانونی و هواداران‌شان روز گذشته در میدان پانتئون در پاریس تجمع کرده و خواستار دیدار با نخست‌وزیر این کشور درباره ساماندهی وضعیت‌شان شدند.

آغاز جنبش جلیقه‌سیاه‌های فرانسه - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، مهاجران غیرقانونی و هواداران‌شان روز گذشته -جمعه- در میدان پانتئون در پاریس تجمع کرده و خواستار دیدار با نخست‌وزیر این کشور درباره ساماندهی وضعیت‌شان شدند.

حدود ۷۰۰ مهاجر و شماری از فعالان مدنی روز گذشته در این میدان تجمع کرده و شماری نیز وارد بنای تاریخی واقع در آن شدند.

تصاویر منتشرشده در شبکه توئیتر نشان از آن دارد که صدها نفر در داخل ساختمان پانتون تجمع کرده و کاغذهایی را در دست داشتند که رویش نوشته شده بود: «جلیقه‌سیاه‌ها!» و «چه می‌خواهیم؟ اوراق و مدارک!»

با ورود جلیقه‌سیاه‌ها به پانتئون، گردشگران از درون این ساختمان تخلیه شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ حضور «جلیقه‌سیاه‌ها» در خیابان‌های پاریس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عده‌ای از پناهجویان آفریقایی در فرانسه که مدارک قانونی اقامتی ندارند، با تجمع و تظاهرات در پاریس خواستار دریافت مدارک و بهبود وضعیت خود شدند.این اقدام با واکنش پلیس روبرو شد و چندین نفر دستگیر شدند.

اعتراض پناهجویان آفریقایی همراه جلیقه زردها در فرانسه

مهرخبرگزاری مهر
عده‌ای از پناهجویان آفریقایی در فرانسه که مدارک قانونی اقامتی ندارند، با تجمع و تظاهرات در پاریس خواستار دریافت مدارک و بهبود وضعیت خود شدند. این اقدام، واکنش پلیس را به دنبال داشت.

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند

گروهی از افراد خارجی ساکن فرانسه که مدارک اقامتی این کشور را ندارند در برابر بنای تاریخی پانتئون در پاریس تجمع کردند.

گروهی از این معترضان که بیشترشان را افراد آفریقایی‌تبار تشکیل می‌دادند و خود را «جلیقه‌سیاه‌ها» می‌نامند روز جمعه ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) وارد ساختمان پانتئون شده و برای مدت کوتاهی آن را به اشغال خود درآوردند. این نامگذاری اشاره‌ای به جنبش اعتراضی فرانسه موسوم به «جلیقه‌زردها» دارد.

معترضان که شمار آنها به حدود ۷۰۰ نفر می‌رسید خواستار صدرو برگه اقامت قانونی در فرانسه هستند. یکی از راهپیمایان به خبرگزاری فرانسه گفت برخی افراد بدون مدارک اقامتی سال‌هاست که به همین صورت در فرانسه زندگی می‌کنند و از حقوق معمولی شهروندان عادی محرومند.

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند - 4

بنای پانتئون پاریسرویترز

نیروهای پلیس ضد شورش برای خارج کردن افراد از پانتئون به زور متوسل شده و گازاشک‌آور شلیک کردند. به گفته پلیس فرانسه، دست کم ۳۷ نفر از تظاهرکنندگان در جریان این راهپیمایی بازداشت شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه شماری از معترضان در این درگیری جراحت سطحی برداشته و عده‌ای دیگر نیز بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور بدحال شدند. برخی ویدئوهای همرسان شده در شبکه‌های اجتماعی نشانگر شدت خشونت پلیس در برخورد با معترضان و کتک زدن شدید آنهاست.

معترضان همچنین خواهان دیدار با ادوارد فیلیپ، نخست وزیر، برای مطرح کردن خواسته‌های خود در پیوند با اقامت در فرانسه شدند.

نخست وزیر فرانسه در واکنش به این خواسته در پیامی که پس از پایان درگیری‌ها در توییتر همرسان کرد نوشت: «همه کسانی که وارد پانتئون شده بودند از این مکان خارج شدند. فرانسه کشور حاکمیت قانون در همه حوزه‌هاست، از رعایت قوانین حاکم بر حق اقامت گرفته تا احترام به بناهای عمومی و یادگار موجود در آنها.»

پانتئون یکی از بناهای تاریخی محله «لاتن» واقع در مرکز پاریس است که مقبره چندین تن از مشاهیر فرانسه در آن قرار دارد.

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند - 11

رویترز

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | جان بولتون درباره ساقط کردن پهپاد ایرانی به ترامپ دروغ گفت؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
جان بولتون که در تصویر دیده نمی‌شود صدایش می‌آید که پاسخ می‌دهد: سوالی {شکی} نیست که این یک پهپاد ایرانی بود و یواس‌اس باکسر آن را زد، همان طور که دیروز رئیس جمهور گفت، چرا که برای کشتی و خدمه آن خطرسازی کرد. بنابراین {کاری که کردیم} کاملا درست است. خبرنگار می‌پرسد آیا نگران برخورد گسترده‌تر با ایران در تنگه هرمز هستید؟ ترامپ پاسخ داد نه. ما بزرگترین {قوی‌ترین} مردم جهان را با بزرگترین {قوی‌ترین} تجهیزات داریم. بزرگترین کشتی‌ها، کشتی‌های مرگبار داریم. مجبور به استفاده از آنها نیستیم. اما آنها کشنده‌ترین کشتی‌هایی هستند که تابه حال ندیده‌اید. امیدوارم کاری نکنند که مجبور به استفاده از آنها شویم. اگر انجام دهند، بهای آن را خواهند پرداخت، به اندازه‌ای که کسی {در تاریخ} پرداخت نکرده است.

انفجار شدید در نیروگاه گاز چین + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
انفجار شدید در نیروگاه گاز چین + ویدئوبر اثر انفجار گاز در مرکز چین، ۲ نفر کشته، ۱۸ نفر زخمی و ۱۲ نفر دیگر ناپدید شدند.
برنابرنا9 ساعت قبل
تیم ایران با کسب ۵ مدال طلا، ۲ نقره و ۴ برنز نایب قهرمان شانزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا شد. رزیتا علیپور و کاتای تیمی بانوان (شادی جعفری زاده، نجمه قاضی زاده و الناز تقی پور) نقره گرفتند. گنج زاده، بهمن عسگری، فاطمه صادقی در کاتای انفرادی و کاتای تیمی مردان (ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد فرازمهر) به مدال برنز این دوره از مسابقات دست یافتند. جدول رده بندی شانزدهمین دوره رقابت‌ها بدین ترتیب است:۱. ایران با ۵ طلا، ۲ نقره و ۴ برنز۳.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد23 ساعت قبل
موضوعی که سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز بر آن تاکید کرده و گفته که ریاض اکنون در مسیر تصمیم‌گیری معقول قرار گرفته است. تایید تماس‌هاروز پنج‌شنبه نماینده عربستان در سخنانی در سازمان ملل متحد گفت کشورش به‌دنبال جنگ با ایران نیست و زمان آن فرارسیده که جنگ یمن فروکش کند و به پایان برسد. عبدالله المعلمی با بیان آمادگی عربستان برای تعامل دیپلماتیک با تهران گفت: این مساله به زمینه‌ای مشترک نیاز دارد. او همچنین تماس‌ها با تهران در جریان نشست سازمان همکاری اسلامی را که در مکه در ابتدای ژوئن برگزار شد، تایید کرد. ظریف همچنین گفت که اگر ریاض آماده باشد، همین فردا در تهران خواهم بود.
مهرمهر13 ساعت قبل
از سوی دیگر «پنی موردانت» وزیر دفاع انگلیس، نیز با تأکید بر اینکه توقیف نفتکش استنا ایمپرو در دریای عمان صورت گرفته، اقدام ایران را «خصمانه» توصیف کرد. تنش بین ایران و انگلیس به ویژه از ۱۳ تیر و در پی توقیف یک ابرنفتکش به نام «گریس ۱»، حامل نفت ایران در آب‌های جبل‌الطارق شدت یافته است. در چنین شرایطی رهبر معظم انقلاب در بیاناتی با توصیف اقدام انگلیس در توقیف نفتکش گریس ۱، به «دزدی دریایی» به صراحت اعلام داشتند که این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند. لندن برای تعیین تکلیف نفتکش توقیف شده دست به دامن شورای امنیت سازمان ملل شده است. راهکاری که می‌تواند انگلیس را از شرایط فعلی نجات دهد فاصله گرفتن از آمریکا و تلاش برای حل تنش با تهران است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: تهران و واشنگتن هر دو تنش‌ها را افزایش داده‌اند. ماه گذشته، ایران هواپیممای بدون سرنشین آمریکا را سرنگون کرد و همچنین یک تانکر را توقیف و متهم به انجام حملات بر روی کشتی‌های خارجی شده است. تنش‌ها به نقطه‌ی اوج خود در هفته‌ی گذشته رسید، زمانیکه امریکا ادعا کرد که پهپاد ایران را در خلیج فارس هدف قرار داده است. جیمز استاوریدیس، یک ژنرال بازنشسته امریکا می‌گوید که تهران و واشنگتن در مسیر تصادم و برخورد هستند. البته اقدامات اخیر ایران نشان می‌دهد که تهران به دنبال اجتناب از رویارویی با کشتی‌های آمریکا است.

اخبار بیشتر