مستندات ارائه شده از قتل میترا استاد در نخستین دادگاه علنی نجفی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مستندات ارائه شده از قتل میترا استاد در نخستین دادگاه علنی نجفی

کیفرخواست جنجالی نجفی

رکناخبرگزاری رکنا
کیفرخواست جنجالی نجفی
رکنا: خبرنگاران پیشکسوت حوزه حوادث نویسی اولین دادگاه محمد علی نجفی را بررسی کردند.

کیفرخواست جنجالی نجفی - 1

دادگاه علنی پرونده قتل میترا استاد صبح شنبه ۲۲ تیر ۹۸ برگزار شد، در این جلسه ابتدا محمد شهریاری معاون دادستان و سرپرست دادسرای امور جنایی تهران به قرائت کیفر خواست پرداخت که با انتقاداتی از سوی فعالین و پیشکسوتان عرصه رسانه روبه‌رو شد.

به گزارش رکنا، مهم‌ترین پرونده جنایی ایران طی ۴۰ سال گذشته صبح دیروز در شعبه ۹ دادگاه یک کیفری استان تهران به ریاست قاضی کشکولی مورد بررسی قرار گرفت. متهم این پرونده محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران، به قتل اقرار کرده و افراد زیادی برای گرفتن رضایت از خانواده میترا استاد تلاش کردند اما شرط خانواده برای تصمیم‌گیری در مورد رضایت، مبرا دانستن فرزندشان از اتهاماتی مانند مهدور الدمی است.

این در حالی است که در نخستین جلسه دادگاه ابتدا محمد شهریاری، معاون دادستان تهران، کیفرخواست صادره علیه محمدعلی نجفی در پرونده قتل میترا استاد را قرائت کرد و سپس دختر، داماد و راننده محمدعلی نجفی به عنوان مطلع در جایگاه قرار گرفتند و در پایان با توجه به عدم حضور اولیای دم از جمله مادر، پدر و پسر میترا استاد جلسه به ۲۵ تیر ۹۸ موکول و تنها وکیل اولیای دم خواستار اشد مجازات شد.

در این میان برخی از خبرنگاران پیشکسوت حوزه حوادث که در پرونده‌های مهم جنایی دیگر با روند قضایی آشنایی دارند به محتوای کیفر خواست در جلسه علنی انتقاد کردند.

حال این سوال باقی است که قرائت کیفر خواست که بحث‌های اخلاقی داشته و لازم است اتهامات آن به اثبات برسد تا چه میزان در صحن علنی دادگاه باید مطرح می‌شد که در ادامه به این سوالات پاسخ داده می‌شود.

مسعود ابراهیمی: دادگاه روال عادی داشت/ دادستان می‌خواست به شایعات پاسخ بدهد

مسعود ابراهیمی، مدیرمسئول خبرگزاری رکنا، در رابطه با روند دادگاه علنی نجفی به برنا عنوان کرد: روند دادگاه کاملا روال عادی داشت. موضوعاتی که در کیفرخواست عنوان شد کمابیش در گذشته گفته شده بود اما در این دادگاه بیشتر مطالب باز شده است.

ابراهیمی در خصوص خوانش نامه متهم در جریان کیفر خواست افزود: در کیفر خواست باید حق دو طرف دیده شود و معتقدم قاضی شهریاری، درست عمل کرده‌اند. بالاخره یکسری ادعاها مطرح شده است که باید شفاف‌سازی می‌شود.

این خبرنگار پیشکسوت اجتماعی- حوادث بیان کرد: آقای نجفی بالاخره بنابه دلایلی مرتکب این قتل شده که باید علت مشخص شود. ادعایی دارد مبنی بر این که مقتول مهدورالدم بوده که در نامه مطرح شده و به‌خاطر همین امر، نامه متهم در دادگاه خوانده شده تا علت این ادعا از سوی متهم مشخص شود.

وی در رابطه با نوشتن نامه نجفی در صحنه قتل اظهار کرد: انسان باید در شرایط خاص روحی و روانی باشد که در صحنه قتل چنین نامه‌ای را بنویسد و فراموش نکنیم برای فرار از جرم این نامه را ننوشته است. نمی‌خواهم از آقای نجفی دفاع کنم اما ادعای یک مرد در این شرایط اجتماعی فرهنگی مهم است.

ابراهیمی در خصوص اینکه بیان ابعاد نامه که از ارتباطات مقتول سخن گفته امکان دارد مانع جلب رضایت اولیادم شود گفت: معتقدم شاید بر عکس باشد. وقتی که پدر دختر بداند دخترش چه مشکلاتی در زندگی با آقای نجفی داشته است، بتواند با این شرایط کنار بیاید. به خصوص این افراد که از نظر شرایط اقلیمی، غیرت برایشان مهم است و اگر ادعای ایشان ثابت شوند شاید در شرایطی قرار بگیرند تا رضایت بدهند.

این روزنامه نگار پیشکسوت اجتماعی- حوادث در ادامه اظهار کرد: دادستان کار حقوقی انجام داده و معتقدم دادستان خواسته روایت را بگوید و به شایعات و حرف‌های ناشی از انتشار فیلم منتشر شده در صدا و سیما و جو جنجالی رسانه‌ای بعد از وقوع جنایت پاسخ بدهد.

وی در پایان پیش بینی خود از نتیجه این پرونده را چنین گفت: نمی‌شود پیش‌بینی کرد اما فکر می‌کنم خانواده مرحوم خانم استاد شرایط نجفی را درک کنند و احساس می‌کنم رضایت بدهند.

خسرو مبشر: با شخصیت و آبروی افراد در کیفر خواست نباید بازی شود

خسرو مبشر، خبرنگار قدیمی حوزه قضایی، در گفتگو با خبرنگار برنا و در پاسخ به این سوال که آیا قرائت نامه نجفی که در آن به مهدور الدمی مقتول اشاره شده در کیفر خواست در جلسه علنی سابقه داشته یا خیر؟! گفت: اصولا قرائت کیفرخواست تاکنون به این شکل سابقه نداشته ٰاست. در کیفر خواست باید مطالبی ارائه شود که در رابطه با مستندات پرونده باشد.

مبشر اظهار کرد: به این شکل بیان نامه در جلسه علنی دادگاه و عنوان شدن ارتباطات مقتوله، بیشتر با آبروی افراد بازی کرده است. در خصوص ارتباطات خاص و اینچنینی نباید در جلسه علنی سخن گفته شود و باید در جلسه غیر علنی این موارد اخلاقی مطرح شود. برای صحبت در خصوص این موارد باید مستندات قوی، ارائه شود.

این خبرنگار پیشکسوت در خصوص این سوال که در کیفر خواست عنوان شده نجفی پس از قتل آرام بوده و لبخند به لب داشته آیا بیان رفتار و شخصیت متهم در کیفر خواست صحیح است؟ گفت: ممکن است این حرف‌ها در کیفر خواست بیاید و در مورد شخصیت افراد در کیفر خواست صحبت شود.

خسرو مبشر در رابطه با پیش بینی سرنوشت این پرونده عنوان کرد: نمی‌توان در حال حاضر پیش بینی کرد. طبق احکام شرعی حکم قتل عمد، قصاص است مگر اولیای دم و شاکی خصوصی از حق خود بگذرند. مواد قانونی داریم کسی که گذشت کند و چنانچه اتهام قتل عمد باشد حکم فرد تبدیل به حبس می‌شود که این موارد در دست قاضی پرونده است.

مهدی ابراهیمی: کیفر خواست قرائت شده برای رسانه‌ها بهترین بود!

مهدی ابراهیمی، خبرنگار پیشکسوت حوزه حوادث، با تقدیر از نحوه ریاست جلسه از سوی قاضی کشکولی با اشاره به روند دادگاه علنی نجفی گفت: این دادگاه و روند آن کاملا قابل پیش بینی بود. تقریبا مشخص بود جلسه نخست تنها به قرائت کیفرخواست و شاید گفته‌های شاهدین بگذرد. در رابطه با روند رسیدگی به این پرونده اولا باید از قوه قضاییه تشکر کنیم که این دادگاه را علنی برگزار کرد چراکه اما و اگرهای بسیاری در این پرونده وجود داشت. دوم اینکه نحوه ریاست آقای کشکولی در جلسه دادگاه قابل تقدیر است؛ به واسطه اینکه هرجایی نیاز بود سوال می‌پرسید یا تذکر می‌داد. سوم اینکه حضور پررنگ خبرنگاران نشان داد این پرونده می‌تواند یکی از مهم‌ترین قتل‌های تاریخ ایران به حساب بیایید. ما پرونده‌های مشابهی که به این اندازه جنجالی باشد داشتیم اما پرونده‌ای که متهم به قتلش یک شخصیت سیاسی برجسته کشور باشد را فقط یک بار شاهد بودیم که بر می‌گردد به جلال‌الدین فارسی که در ابتدای انقلاب نامزد ریاست جمهوری بود و یک کشاورز را با شلیک گلوله کشته بود.

این خبرنگار با سابقه حوزه حوادث در رابطه با نحوه قرائت کیفر خواست در جلسه علنی دادگاه بیان کرد: کیفرخواست توسط نماینده دادستان که اصولا مقام قضایی مستقر در دادسرای امور جنایی تهران است آماده و صادر می‌شود. باید بگویم برای قرائت چنین کیفرخواستی با همین محتوا در جلسه دادگاه هیچ ایرادی وارد نیست اتفاقا به عنوان یک روزنامه‌نگار خیلی خوشحال هستم چرا که بهترین خوراک به رسانه‌ها داده شد اما اگر دقت کنیم می‌بینیم که قبل از صدور این کیفر خواست چه اتفاقاتی افتاده و چه اظهار نظرهایی شده است اینجاست که کمی اما و اگر به وجود می‌آید.

وی در خصوص اظهاراتی که شده گفت: این روزها خیلی‌ها به دنبال آن هستند که از خانواده مقتوله رضایت بگیرند و این امر طبیعی است. خود آقای نجفی هم با برادر میترا استاد صحبت کرده که رضایت بگیرد. اما شرطی که خانواده میترا استاد گذاشته آنهم نگهداری از آبروی میترا استاد باید مورد توجه قرار می‌گرفت که این نکته کمی بیان کیفرخواست با این جزئیات در جلسه علنی دادگاه را مورد توجه قرار می‌دهد. روز نخست وقتی گفتند یک نامه از آقای نجفی در صحنه پیدا شده و همچنین ایشان دو نامه دیگر به خانه دخترش فرستاده همه به دنبال این بودند تا متوجه شوند آقای نجفی چه چیزی در آن یادداشت نوشته است. همه خبرنگاران برای به دست آوردن محتوای این یادداشت تلاش کردند چراکه در همه پرونده‌های جنایی انگیزه قاتل مهمترین پروسه تحقیق است که گاهی در مسیر پرونده و حتی تصمیم گیری قضایی تاثیر می‌گذارد و سرنوشت قاتل هم شاید دستخوش تغییرات متفاوت با چیزی که در نگاه نخست است یعنی قصاص شود اما در شرایطی که می‌توانستند بگویند محتوای یادداشت یک مدرک محرمانه پرونده است اما عنوان شد در یادداشت به اختلافات خانوادگی اشاره شده و به گونه‌ای تأکید شد آقای نجفی اشاره‌ای به روابط نامتعارف میترا استاد نداشته و اصلا مهدورالدم بودن میترا استاد مورد تاکید آقای نجفی نبوده است!

ابراهیمی در ادامه تاکید کرد: اگر آن موقع چنین اظهار نظری کردند پس می‌خواستند چنین یادداشتی از دسترسی رسانه‌ای در امان بماند اما چرا در دادگاه علنی آن نامه را خواندند تا همه را شوکه کنند؟ نامه‌ای در دادگاه انتشار داده شد، نامه‌ای بود که بالاخره با توجه به حساسیت‌های روز نخست در عدم رسانه‌ای شدن این نامه، در بخش‌هایی از پرونده محاکمه غیرعلنی باید مطرح می‌شد زیرا بحث‌های اخلاقی مطرح بود و اتهامی که به پرستو بودن و مهدورالدمی میترا استاد زده شد. معاون دادستان بهتر بود چنین نامه‌ای را در جلسه غیرعلنی اعلام می‌کرد که رسانه‌ای نشود زیرا رسانه‌ای شدن این نامه برای آبروی کسی که کشته شده است و خانواده وی صلاح نبود. با خوانده شدن این نامه در جلسه دادگاه علنی؛ اگر بدبین باشیم و خانواده میترا استاد را روی خواسته شان مصر بدانیم باید آقای نجفی را یک قدم به مجازات قصاص نزدیکتر ببینیم! اگر از روز اول مقام قضایی، دادسرا و پلیس به دنبال حفظ آبروی میترا استاد بود تا شرایطی برای صلح و سازش به وجود بیاید و خانواده میترا استاد در مقابل به مثل بخاطر اتهام اخلاقی به دخترشان اصرار به قصاص نکنند وآقای نجفی روزنه‌ای برای نجات پیدا کند، قرائت این نامه جایی در جلسه علنی نداشت. چرا که شرایط گرفتن رضایت سخت می‌شود.

سردبیر رکنا در توضیح نحوه نگارش کیفر خواست اظهار کرد: کیفرخواست به این معنی است که باید از لحظه اول قتل شواهد را مطرح و این که چه دیدند و به کجا رسیدند را عنوان کنند خیلی خلاصه و مختصر و مفید باید مطرح می‌شد. نباید روی خیلی از موارد تاکید می‌شد و ریز مسائلی بازگو می‌شد که البته می‌توان تصور کرد معاون دادستان برای شفاف سازی بعد از جنجال‌های رسانه‌ای پس از قتل به این جزئیات پرداخته است تا علت صدور کیفر خواست با آن سرعت را توضیح دهد.

ابراهیمی در خصوص پیش بینی سرنوشت این پرونده گفت: پیش بینی سخت است اما گذشت در وجود همه انسان‌ها است و بعضی مواقع یک خانواده آنقدر لطمه روحی از مرگ عزیز دیده است و آنقدر مقتول را بی تقصیر می‌داند که با دریافت میلیاردها تومان پول هم رضایت نمی‌دهد و قصاص می‌خواهد و بعضی مواقع پروند‌ه‌هایی را دیدیم که خانواده‌ها عزیزشان را مقصر نمی‌دانستند اما قتل را یک اتفاق دانسته و با دیه معمولی یا حتی با گذشت از دیه رضایت دادند. بعضی مواقع هم شاهد بودیم خانواده‌ها عزیز از دست رفته‌شان را با وجود اینکه فقدانش سخت است مقصر این حادثه می‌دانستند و رضایت می‌دهند. به نظرم رایزنی سیاستمداران هیچ فایده‌ای در این پرونده ندارد و باید اجازه بدهند خانواده نجفی، شخص نجفی و وکلای نجفی نه از موضع بالا بلکه از موضع انسان دوستی و خیرخواهی به این خانواده نزدیک شوند و بتوانند رضایت بگیرند.

قنبر پور: کیفر خواست عجیب بود/ خواندن نامه متهم در دادگاه علنی غیر عادی است

سینا قنبرپور، خبرنگار پیشکسوت حوزه اجتماعی- حوادث، در رابطه با نحوه قرائت کیفر خواست عنوان کرد: برای من عجیب و تعجب برانگیز است که آقای شهریاری به عنوان نماینده دادستان، موضوع مهدورالدم بودن مقتول را مطرح کرده‌اند چرا که در سابقه پرونده‌های کیفری بیان و اثبات این مطلب، موضوع سختی بوده وهیچ وقت روی آن مانور نمی‌دادند.

وی با اشاره به پرونده‌های مشابه اظهار کرد: کما اینکه در سال ۸۲ پرونده قتل کرمان مطرح شد بحث این بود ۶ جوانی که قتل مرتکب می‌شدند مقتول‌ها را مهدور الدم می‌دانستند و از اساس این ادعا مورد تردید واقع شده بود.

قنبر پور گفت: نامه نجفی دلیل موجهی برای اثبات جرم در دادسرا نیست. غیر عادی است که نامه متهم را در کیفر خواست بخوانند.

این خبرنگار حوزه اجتماعی- حوادث اضافه کرد: اگر نامه نشان می‌دهد دلایلی در رابطه با قتل وجود دارد وظیفه دادسرای جنایی است که دلایل آن را بررسی کند. حتی اگر نشانه و اشاره‌ای وجود داشته باشد باید موضوع مهدورالدمی را بررسی کند ٰوظیفه دادسرای جنایی بوده است که موضوع را بررسی کند نه اینکه نامه آقای نجفی خوانده شود.

وی در پاسخ به این سوال که تا چه میزان خواندن این نامه در جلسه علنی درست بوده است؟ گفت: بسته به نظر قاضی دادگاه و رئیس دادگاه است. مادامی که پرونده موضوع شخصی و منافی عفت نداشته باشد می‌تواند علنی برگزار شود. اما موضوع مهدورالدم بودن فقهی است که نمی‌توان به راحتی در موردش صحبت کرد و نیازمند ادله قابل توجهی است. مهدورالدم بودن با موضوع منافی عفت بودن متفاوت است.

قنبرپور در پاسخ به این سوال که در کیفر خواست عنوان شد که «آقای نجفی شخصیت آرامی داشته و لبخند به لب دارند و این لبخند بعد از قتل مورد نقد واقع شده» آیا محلی از اعراب دارد یا خیر، گفت: به نظرم عنوان کردن موضوع لبخند داشتن متهم در کیفر خواست غیر عادی است.

این خبرنگار پیشکسوت حوزه اجتماعی - حوادث در خصوص پیش بینی اش از سرنوشت این پرونده بیان کرد: همه ما فارغ از این که چه کاره هستیم دعا می‌کنیم این موضوع ختم به خیر شود. با توجه به ضایعه‌ای که برای خانواده مقتول پیش آمده و با توجه به اینکه آقای نجفی سال‌ها در جامعه ما شخص محترمی بودند بنابراین همه دعا می‌کنیم ختم به خیر شود. حالا این خیر چیست باید بگویم الخیر فی ما وقع.

منبع: برنا

خبرنگار: سیمین برادران

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین جمله‌ای که میترا قبل از مرگ گفت

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
آخرین جمله‌ای که میترا قبل از مرگ گفت
در بخشی از این نامه ۳ برگی، محمد علی نجفی می‌نویسد: «میترا استاد، قبل از مسلمان شدن با یک کارگردان زندگی عاشقانه و جنسی داشته است، بعد از آن به عقد موقت کسی در وزارت خارجه در می‌آید، بعد از آن هم به عقد موقت شخص دیگری در آموزش و پرورش درآمده است، بعد از آن در تیرماه به عقد موقت من درآمد.»

پایگاه خبری فردا؛ احسان گل محمدی: اولین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی به صورت علنی برگزار شد، در این جلسه علاوه بر حضور برخی از مطلعین، عوامل بررسی جرم، کارشناسان مرتبط، پزشک معاینه جسد، روانپزشک هم حضور داشت تا در صورت ضرورت اظهاراتی را مطرح کند.

آخرین جمله‌ای که میترا گفت: «علی غلط کردم»

با توجه به اظهارات محمد علی نجفی، میترا استاد تا ساعت ۲:۳۰ بامداد روز وقوع قتل با او درگیری لفظی داشته است و در استاد می‌خواهد که به حمام برود لباس خود را درآورد و وارد حمام می‌شود، محمد علی نجفی اسلحه برتا با کالبیر ۹ میلیمتر که به گفته مقام قضایی سالم و فاقد هر گونه نقص در تیراندازی بوده را برداشته و به سمت حمام می‌رود، نجفی اسلحه را به میترا استاد نشان می‌دهد، میترا می‌ترسد و می‌گوید «علی غلط کردم، درستش می‌کنم.» در ادامه چند گلوله شلیک می‌شود و تیر آخر به سینه وی برخورد می‌کند.

کدام گلوله میترا را از پای درآورد؟

در پی این شلیک‌ها، سوراخ مدوری در کف دست چپ مقتوله ایجاد و منجر به خردشدگی استخوان کف دست می‌شود علاوه بر این سوراخ بیضوی شکلی در سینه مقتوله وجود دارد که پس از سوراخ کردن پوست با ایجاد سوراخ و شکستن دنده وارد قفسه سینه شده که موجب آسیب شدید به پایه عروقی قلب شده است و گلوله با ایجاد برش کوچکی در محل جنایت خارج و تحویل شد. شدت آسیب وارده به حدی بوده که قلب از پایه عروقی خارج شده است.

بر اساس نظریه پزشکی قانونی جراحت ناحیه قفسه سینه در فوت موثر بوده و جراحت موجود در کف دست مقتوله غیر موثر در فوت بوده است و وجود هر گونه سم و دارو در آزمایش از مقتوله منفی بوده است.

نجفی نامه پرحاشیه را در ۱۵ دقیقه نوشت| شهردار پیشین تهران لحظه قتل شلوارک آبی پوشیده بود!

فرهاد آقازاده فردی که از دوم خرداد سال گذشته به عنوان راننده محمد علی نجفی در کنار حضور داشته، از تماس نجفی به او خبر می‌دهد، تماسی که با توجه به ادامه اظهارات او به نظر می‌رسد دقیقا بعد از قتل انجام شده باشد؛ آقازاده می‌گوید که نجفی با تیشرت و شلوارک آبی در جلوی در حاضر می‌شود و دو کیف را به او می‌دهد تا او این کیف‌ها را زهرا دختر نجفی برساند، نجفی در ابتدا منصرف می‌شود و راننده مجبور می‌شود کیف‌ها را به بالا ببرد، بعد از این راننده می‌خواهد ۱۵ دقیقه صبر کند تا نامه‌ای بنویسد و بعد نامه را در کیف گذاشته و کیف‌ها را دوباره به آقازاده می‌دهد.

راننده نجفی در آن زمان متوجه می‌شود که پای چپ متهم خون‌آلود است، و وقتی از نجفی علت خون آلودی را می‌پرسد او می‌گوید با همسرش درگیر شده است.

در کیف‌های معروف چه وسائلی گذاشته شده بود؟

آنطور که گفته شده در این دو کیف علاوه بر ۳ برگ نامه‌ای که نجفی در مدت حدود ۱۵ دقیقه آن را نوشته شش عدد گوشی که در فویل پیچیده شده بود، وجود داشته است، این تلفن‌های همراه متعلق به محمد علی نجفی، میترا استاد و مهیار صفری فرزند مقتوله بوده است.

عقد میترا استاد با فردی در وزارت خارجه!

در بخشی از این نامه ۳ برگی، محمد علی نجفی می‌نویسد: «میترا استاد، قبل از مسلمان شدن با یک کارگردان زندگی عاشقانه و جنسی داشته است، بعد از آن به عقد موقت کسی در وزارت خارجه در می‌آید، بعد از آن هم به عقد موقت شخص دیگری در آموزش و پرورش درآمده است، بعد از آن در تیرماه به عقد موقت من درآمد.»

در حاشیه دادگاه امروز مطرح شده برای بررسی این ادعا، افراد زیادی شناسایی و بازجویی شدند که تمامی افراد احضار و ضمن مواجه حضوری با محمد علی نجفی اعلام کردند که هیچ گونه رابطه نامشروعی با میترا استاد نداشته‌اند و برپاکی وی شهادت دادند.

نجفی همچنین در این نامه علاوه بر این از دکترمسلمان نژاد که واحد ۲۷۰۱ برج آرمیتا شهرک غرب را در اختیار او قرار داده تشکر کرده است

اختلاف داماد نجفی و همسرش از کجا شروع شد؟

علیرضا بربری داماد محمد علی نجفی که متولد ۱۳۶۷ است، می‌گوید که با میترا استاد اختلاف داشته است، او علت اختلافش با همسر مرحوم نجفی را اینگونه روایت می‌کند: من اولین بار، میترا استاد را در باغ کتاب در حین نمایش فیلم با پوشش جیغ دیدم. به فاصله ده روز در برج میلاد دوباره وی را به صورت محجبه دیدم. این اختلاف پوشش برای من سوال شد. از یکی از افراد در برج میلاد که مسئولیتی داشت پرسیدم جواب نداد. بعد از آن مقتوله با من تماس گرفت بین ما صحبت‌های ناپسندی رد و بدل شد، او به من گفت خوب نبود که درباره زن مردم پرس و جو می‌کنی، به خاطر همین مقتوله با من مشکل داشت.

نجفی در جریان تحقیقات پرونده گفته بوده که در تمامی هشت ماه عقد موقت و یک سال عقد دائم با میترا استاد، جدل داشته است، حتی استاد چهار بار برای او چاقوکشی کرده است، راننده نجفی، دو مرتبه از درگیری‌های این دو را با توجه به آثار کبودی که در صورت نجفی دیده تایید می‌کند.

ماجرای عکس نجفی در حرم حضرت معصومه چه بود؟

شهردار پیشین تهران در خصوص عکس منتشر شده از او در حرم حضرت معصومه نیز توضیحاتی را اینگونه روایت کرد: «به حرم حضرت معصومه (ع) رفتم و یک کیف دستی که اسلحه نیز در آن بود به همراه داشتم که خواستم به خادم آنجا تحویل دهم که مرا شناخت و گفت که می‌توانی آن را با خود داخل ببری؛ اما با این حال آن را تحویل دادم و وارد حرم شدم که یکی دو نفری مرا شناختند و خواستند با من عکس بگیرند. یک عکس نیز از آنجا از من گرفته شد که در فضای مجازی پخش شد.»

آخرین تماس نجفی قبل از دستگیری با تلفن همراه یک راننده تاکسی بود

بعد از این محمد علی نجفی به آگاهی شاپور می‌رود و با تلفن همراه راننده به دخترش زنگ می‌زند و می‌گوید که می‌خواهد خود را معرفی کند و بعد تلفن را قطع می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

شکل دقیق جسد میترا استاد در دادگاه تشریح شد

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
شکل دقیق جسد میترا استاد در دادگاه تشریح شد
زهرا نجفی دختر محمد علی نجفی در خصوص مشاهدات خود از صحنه ی قتل میترا استاد گفت: من بعد از خواندن نامه ی پدرم به سمت خانه ی میترا استاد رفتم و با بدن بی جان او رو به رو شدم

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

شکل دقیق جسد میترا استاد در دادگاه تشریح شد - 1

زهرا نجفی به عنوان مطلع در پرونده‌ی قتل میترا استاد به دستور قاضی دکتر کشکولی پشت تریبون دفاع قرار گرفت و با تسلیت به خانواده‌ی میترا استاد سوگند یاد کرد که هیچ حرفی به جز مشاهدات خود به درستی بیان نکند. زهرا نجفی در خصوص روز حادثهگفت: روز ۷ خرداد ماه امسال راننده‌ی پدرم همراه با ۲ عدد کیف به خانه امان مراجعه کرد که داخل یکی از کیف‌ها نامه‌ای ۳ صفحه‌ای بود با توجه به این که در پایان نامه پدرم از ما و خانواده و دوستان حلالیت طلبیده بود و انا الله وانا علیه راجعون گفته بود نگران شدموی ادامه داد که آقای آقازاده هم خیلی هراسان بود وگفت موقع خروج از ساختمان روی شلوارک پدر لکه‌های خون دیده بوده است و احتمال می‌داد که اتفاق بدی افتاده باشد. با شوهرم تماس گرفتم و ایشان به خانه بازگشت. من و همسرم همراه راننده‌ی پدرم به خانه‌ی میترا استاد در منطقه‌ی سعادت آباد رفتیم و هرچه در زدیم کسی پاسخگو نبود. از آقای آقازاده با توجه به این که کلید خانه را داشت خواستم در را باز کند و وارد خانه شد. همان لحظه هم پسر میترا استاد هم رسید. آقای آقا زاده (راننده‌ی پدرم) به اتاق خواب رفت و پس از باز کردن در حمام با صدای بلند فریاد زد با ابولفضل که وارد حمام شدم و با جسد میترا استاد که به حالت نشسته داخل وان حمام بود رو به رو شدم.وی افزود به بدن میترا دست زدم بدن میترا سرد بود.وی در خصوص سوال آقای کشکولی که از جسد اولین عکس راگرفته گفت: وقتی وارد حمام شدم از همسرم خواستم با اورژانس تماس بگیرد و چون اورژانس گفته بود که او را بخوابانیم من با توجه به این که نمی‌خواستم صحنه بهم بخورد یک عکس از میترا استاد که داخل وان حمام بود گرفتم. وی ادامه داد ابتدا نمی‌دانستیم که میترا تیر خورده باشد با دستور اورژانس او را خواباندیم و آن را ماساژ قلبی دادیم که دیدم روی سینه‌ی سمت چپ او سوراخ است و با فشارما از آن خون بیرون می‌ریزد سپس پوکه‌ها را کف حمام دیدم و از شوهرم خواستم دیگر ادامه ندهد. زهرا نجفی در خصوص ورود پسر میترا به داخل خانه گفت راننده‌ی پدرم نفر اول بود که در را باز کرد و وقتی همسرم متوجه خون داخل حمام شد مانع ورود مهیار پسر میترا به داخل حمام شد تا صحنه را نبیند.وی در خصوص خون داخل حمام گفت کف حمام خون خشک شده بود وقتی اورژانس وارد خانه شد عنوان کرد دو ساعت از ماجرای قتل می‌گذرد و بدن میترا خشک و برهنه بود و یک حوله روی بدن وجود داشت زهرا نجفی درباره صحنه داخل وان حمام گفت پای راست بیرون از وان و دست راست به صورت جمع شده بیرون از وان حمام و پای چپ به صورت جمع شده داخل وان و گردن مقتول به سمت چپ جمع شده بود.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

۳ اتهام نجفی در کیفرخواست خوانده شد+ عکس

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
۳ اتهام نجفی در کیفرخواست خوانده شد+ عکس
کیفرخواست محد علی نجفی شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسر دوم متهم است در نخستین دادگاهش قرائت شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

۳ اتهام نجفی در کیفرخواست خوانده شد+ عکس - 2

دکتر محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی و نماینده دادستان در شروع جلسه رسیدگی به پروندهقتل میترا استاد کیفرخواست را با دستور رییس دادگاه به شرح ذیل اعلام کرد:۱- محمد علی نجفی ۶۶ ساله بازنشسته اهل تهران و از تاریخ هشت خرداد امسال متهم است به مباشرت در قتل عمدی میترا استاد ۳۶ ساله زن دوم وی با اسلحه گرم۲- حمل و نگهداری سلاح و مهمات غیرمجاز۳- ایراد و ضرب و جرحی که منجر به قتل نشده است.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

ناگفته‌های دخترخبرنگار از میترا استاد در دادگاه نجفی +عکس

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
ناگفته‌های دخترخبرنگار از میترا استاد در دادگاه نجفی +عکس
میترا استاد قصد داشته در آخرین مصاحبه‌اش برای درست کردن جایگاه اجتماعی خودش صحبت کند و ماجرای طلاق نجفی از زن اولش خبر دهد.

رکنا: معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف نیوز که به عنوان مطلع به دادگاه محمد علی نجفی احضار شده بود برای شفاف سازی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: زمانیکه محمد علی نجفی شهردار تهران بود ما به دنبال یک سوژه به عنوان نقش پرستوها در زندگی سیاستمداران بودیم که در این دوران مسائلی شنیدیم و تلاش کردم با دکتر نجفی تماس بگیرم که موفق به صحبت نشدم.

وی افزود: بعد از مدتی تصاویر خانم استاد و دکتر نجفی منتشر شد و بعد از آن میترا استاد با کانال امید مصاحبه کرد و سوال ما این بود که چرا دکتر نجفی از شهرداری رفت و هر چه تلاش کردیم با شهردار سابق صبحت کنیم موفق نشدیم وتا اینکه توانستم دی ماه و خرداد ماه با میترا استاد تماس بگیرم که بعد از آن آبان ماه سال گذشته میترا استاد با من تماس گرفت و مسائل شخصی‌اش را به من گفت که تاکید کردم قابل درج نیست و خواستم حضوری صحبت کنیم و میترا استاد اعلام می‌کرد که گوشی موبایلش صحبت‌ها را ضبط می‌کند.

معصومه رشیدیان گفت: میترا استاد ادعا می‌کرد نجفی قول‌هایی به او داده و شنیدم رابطه خوبی دارند اما در تماس تلفنی دوم متوجه شدم میترا و نجفی با هم مشکل دارند.

ناگفته‌های دخترخبرنگار از میترا استاد در دادگاه نجفی +عکس - 5

خبرنگار ادامه داد: ظهر ۶ خرداد ماه با میترا درمورد مسائل خصوصی‌اش صحبت کردیم که گفتم باید با سردبیر حرف بزند که ساعت ۷ عصر پیامک داد عازم یک سفر است و نیمه شب ۲ عکس متن دار برای من فرستاد که در یکی از آنها نوشته شده بود سکوت کنندگان در برابر ظلم همراه ظلم هستند.

وی گفت: در آخرین تماس میترا تاکید کرد که که نجفی از زن اولش طلاق گرفته و دیگر زن دوم نیستم و نجفی همه مال و اموالش را به نام دخترش کرده است. میترا استاد در مورد مسائل اجتماعی اش گفت که پدرم با من تماس می‌گیرد و می‌گوید که آبرویمان را بردی و مردم می‌گویند دخترم با یک پیرمرد ازدواج کرده است و میترا استاد قصد داشت با مصاحبه‌اش جایگاه اجتماعی خودش را درست کند

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سرهنگ حسین محمدپور، رئیس پلیس راه گیلان گفت: در این حادثه که دو دستگاه پراید با هم تصادف کردند، یک مرد ۳۰ ساله کشته شد. او افزود: در این تصادف رانندگان ۳۰ و ۴۸ ساله و دو سرنشین که یک خانم ۳۰ ساله و یک کودک ۱۱ روزه بودند، مجروح شدند. رئیس پلیس راه گیلان با بیان اینکه مجروحان برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند گفت: کارشناسان پلیس راه علت این حادثه را تجاوز به چپ یکی از خودروها اعلام کرده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

انتشار کتابی با موضوع جهل تاریخی ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، اخیرا کتابی در آمریکا منتشر شد که در آن به رفتارهای ناشی از ناآگاهی‌های تاریخی و جغرافیایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پرداخته شده است. این کتاب در بردارنده مطالبی از ناآگاهی آمریکایی‌ها از اطلاعات تاریخی دیگر ملت‌ها و همچنین جهل خجالت آور از تاریخ خودشان است. در این کتاب از کودکان آمریکایی خواسته می‌شود مثل رئیس جمهور کشور، از تاریخ کشورشان بی خبر نباشند. نویسنده می‌افزاید, درباره پیامد جهل تاریخی, تبعاتی رسواتر از جهل ترامپ را نمی‌توان مشاهده کرد, ترامپ وعده داد آمریکا را به دوران طلایی اش باز می‌گرداند در حالی که از گذشته کشور خود هیچ اطلاعی ندارد. در این کتاب از کودکان آمریکایی خواسته می‌شود مثل رئیس جمهور کنونی کشور, به تاریخشان ناآگاه نباشند, زیرا جهل جامعه به تاریخ کشور, دموکراسی را از درون به مخاطره می‌افکند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دقایقی بعد و در حالی که دیگر شوهر ۲۹ ساله زن خیانتکار نفس نمی‌کشید، گشت نیروی انتظامی با تماس همسایگان وارد بولوار شهید هنرور شد و زنگ آپارتمان را به صدا درآورد. صبح روز بعد پسر ۲۲ ساله در بولوار شهید قرنی سفارش ساخت کیسه‌ای برزنتی را داد که بتواند جسد را داخل آن قرار دهد. دو روز بعد، جسد داخل خودروی پراید زن خیانتکار قرار گرفت و آن‌ها به سمت روستای گونجک حرکت کردند و جسد را در بیابان انداختند. من حتی برای همسر «ه» در کافه‌ای جشن تولد گرفتم ولی درباره علاقه خودم به همسرش چیزی به او نگفتم چون باهم دوست بودیم!! من به جای همسر «ه» از پشت آیفون صحبت کردم و گفتم موضوع خاصی نبود!
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
گفتم آیا گروه ریگی که سابقه ترور دارد، دستشان به افراد برسد، خوششان می‌آید؟ از هیچ کسی اسمی نبردم. ایرناپلاس: اما شما کلمه خانم را به کار بردید و به فراخوان خانمی اشاره کردید. بله؛ مثل این که یک نفر بگوید اگر دزد وسایلتان را ببرد خوشتان می‌آید؟ گروه ریگی به تروریسم و آدم‌کشی معروف است. گروه ریگی جنایت جنسی کرده تا حالا؟ اصلا نبوده است. وی در پایان با اشاره به توصیه برخی افراد درباره لزوم عذرخواهی کردن، گفت: به من زنگ می‌زنند که عذرخواهی کن، از چی عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی ندارد.

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

وضعیت بسیاری از جاده‌های جنوب سیستان‌وبلوچستان پس از سیل (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آغاز یک عملیات جدید بانکی از شنبه/ دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید/ ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند/ ۲۰۰ میلیارد دلاری که چینی‌ها باید از آمریکا خرید کنند، چه کالاهایی است؟

تابناک1 روز قبل

سلیمانی اگر نبود تو عروس داعشی‌ها می‌شدی، نه مردمکان سیاست!

سینماپرس1 روز قبل

استفاده از روش جدید پزشکی برای مادرشدن دختر عرب جنجال به پا کرد +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

اخبار تئاتر| «کوریولانوس» به هندوستان می‌رود

تسنیم1 روز قبل

کشف ۲ محموله اسلحه قاچاق در مرز‌های غربی کشور

فارس1 روز قبل

لحظه تلخ وداع با خانواده جان‌باخته در پرواز مرگ

برترین‌ها1 روز قبل

جان باختن هموطنان در حادثه‌ی کرمان ناشی از بی‌تدبیری مسؤولان بود/ مسؤولان با بررسی دلایل سقوط هواپیما، صادقانه به مردم گزارش دهند

ایلنا2 روز قبل

شلیک تیرخلاص به برادر در خودروی لوکس! +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

ستاره بایرن مونیخ و همسرش با هم در المپیک شرکت می‌کنند

فوتبالی1 روز قبل

قتل یک پدر و پسر با سلاح سرد در کیاشهر/ قاتلان دستگیر شدند

مهر1 روز قبل