امروز، نظر اروپایی‌ها در مورد برجام چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

امروز، نظر اروپایی‌ها در مورد برجام چیست؟

گزارش خبرگزاری کویت از برجام؛ اروپا می‌تواند ایران را متقاعد کند؟

فارسخبرگزاری فارس
گزارش خبرگزاری کویت از برجام؛ اروپا می‌تواند ایران را متقاعد کند؟
یک رسانه رسمی در کویت در گزارشی از ماجرای مذاکرات هسته‌ای و برجام، این سوال را مطرح کرد که آیا اروپایی‌ها موفق می‌شوند ایران را به ماندن در برجام متقاعد کنند یا اینکه وضعیت به سوی تنش بیشتر پیش می‌رود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، امروز (یکشنبه) در گزارشی نسبتا طولانی به مرور روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه پنج به‌علاوه یک و امضای توافق هسته‌ای و نهایتا خروج آمریکا از آن و بروز تنش پس از آن پرداخت.

خبرگزاری کویت با بیان اینکه گزارش‌های سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر کل آن، یوکیو آمانو، بر متعهد بودن ایران در اجرای توافق هسته‌ای تاکید کرده و گزارش‌های مثبتی درباره آن منتشر کرده‌اند، نوشت، حتی کشورهای اروپایی نیز در طول مدت اجرای توافق هسته‌ای، بارها تاکید کردند که ایران توافق را کاملا اجرا می‌کند و آنها علت اقدام آمریکا در هدف‌گیری مکرر ایران را نمی‌فهمند.

کونا نوشت، فشارهای آمریکا بر تهران افزایش یافت. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این توافق را بد نامید و سرانجام در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد و موضع آمریکا به این خروج محدود نماند و بعد از آن گام‌های تشدیدکننده جدیدی از جمله تحریم تجاری و نفتی ایران را در دستور کار قرار داد … تعلیق حضور هیأت آمریکایی در نشست‌های کمیته کاری مشترک مرتبط با توافق هسته‌ای و بعد از آن خروج آمریکا از توافق، ناکامی بزرگی برای توافق‌های بین‌المللی در خصوص متعهد ماندن به تعهدات مذکور در توافقنامه بود.

خبرگزاری کویت در ادامه به ضعف موضع اروپا در قبال آمریکا نیز اشاره کرد و نوشت، علاوه بر فشار سیاسی، نظامی و اقتصادی آمریکا علیه ایران در مدت اخیر، موضع اروپا در قبال واشنگتن نیز ضعیف بود و اروپایی‌ها از اجرای هرگونه تعامل تجاری با ایران حتی در سایه تأسیس مکانیزم مالی در فوریه گذشته، ناتوان ماندند.

خبرگزاری کویت در ادامه با بیان اینکه ایران به فشارهای آمریکا واکنش نشان داد و میزان غنی‌سازی خود را افزایش داد، نوشت: توان پیشرفت ایران در حوزه تولید و غنی‌سازی اورانیوم و تأسیسات اراک که ساخت آن در جریان است، مهم‌ترین مسائلی است که کشورهای غربی را نگران می‌کند چرا که این کشورها تلاش می‌کنند، ضمانت‌های کافی به دست بیاورند مبنی بر اینکه فعالیت هسته‌ای ایران به سوی اهداف نظامی منحرف نمی‌شود. کشورهای اروپایی به‌علاوه چین و روسیه بر اهمیت برنامه اقدام مشترک به عنوان ابزاری اساسی در نظام عدم توسعه سلاح‌های اتمی و عامل بزرگ موثر در ثبات منطقه تاکید می‌کند.

خبرگزاری کویت در پایان این سوال را مطرح کرد که آیا ایران قادر است در سایه وضعیت دشوار اقتصادی چالش [کاهش تعهدات برجامی خود] را ادامه بدهد، و آیا کشورهای اروپایی موفق خواهند شد که در مقابل وعده کاهش تحریم‌ها ایران را به متعهد ماندن در توافق، متقاعد کنند؟ یا اینکه تنش و کشمکش سیاسی و نظامی با هدف طولانی کردن بحران‌های منطقه ادامه خواهد یافت؟

اخیرا، «میگوئل آریاس کانیته»، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در همین ارتباط اعلام کرد که اقدام آمریکا در عدم صدور معافیت برای مشتری‌های نفت ایران به تضعیف اجرای توافق هسته‌ای منجر خواهد شد.

کانیته در یک کنفرانس خبری در بروکسل با «ریک پری» وزیر امور انرژی آمریکا گفت: «ما فکر می‌کنیم اعلانیه آمریکا مبنی بر تمدید نکردن معافیت‌های نفتی خطر تضعیف اجزای برجام را به همراه دارد که از جمله اجرای کلیدی معماری نظام منع اشاعه هسته‌ای و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل است».

اتحادیه اروپا علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در زمینه خروج واشنگتن از برجام، با سایر ادعاهای این کشور در زمینه‌ فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده است.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن برجام، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه هشتم ماه می‌۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد. وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ هم تحریم‌ها علیه ایران را پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ایران به تصمیم غلط آمریکا در خروج از برجام نادرست بود!

مهرخبرگزاری مهر
واکنش ایران به تصمیم غلط آمریکا در خروج از برجام نادرست بود!
وزیر خارجه فرانسه ادعا کرد: واکنش ایران به تصمیم غلط آمریکا در خروج از برجام نادرست بود!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در واکنش به گام‌های اول و دوم برجامی ایران در تصمیم به افزایش سطح غنی‌سازی و ذخیره سازی اورانیوم، بدون اشاره به بدعهدی آمریکا و تعلل طرف اروپائی تهران در برجام با غلط ارزیابی کردن این اقدام، نسبت به افزایش تنش در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره احتمال وقوع جنگ در خاورمیانه گفت که وضعیت بغرنجی بر این منطقه حاکم شده است به طوری که افزایش تنش‌ها می‌تواند به وقوع رخدادهای ناگواری منجر شود.

لودریان که در حاشیه برگزاری جشن روز ملی فرانسه سخن می‌گفت، افزود، در چنین شرایطی اقدام ایران در عقب‌نشینی از برخی تعهداتش در قالب برجام یک نگرانی مضاعف محسوب می‌شود، چرا که واکنشی غلط در مواجهه با تصمیم غلط آمریکا در خروج از برجام محسوب می‌شود.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: با وجود اینکه نه آمریکا و نه ایران و نه سایر کشورهای منطقه، هیچ‌یک خواستار جنگ نیستند ولی عوامل نگران‌کننده تشدید تنش به ایفای نقش خود ادامه می‌دهند.

این درحالیست که ۱۵ ماه پس از بدعهدی آمریکا و تعلل اروپا در عمل به تعهداتشان در برجام، حدود ۲ ماه پیش جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود تا در صورت ادامه بدعهدی‌های طرف‌های غربی ایران در توافق هسته‌ای ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ میلادی (۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴) کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به برجام، تهران بر اساس مواد ۲۶، ۳۶ و ۳۷ این توافق بین المللی مجبور به کاستن از سطح برخی تعهدات برجامی خود شده؛ اما تصمیمی به لغو برجام ندارد.

گفتنی است، تا کنون ۲ گام از این هشدار از سوی ایران به انجام رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اروپایی‌ها به دنبال به حاشیه راندن برجام هستند

موجخبرگزاری موج
اروپایی‌ها به دنبال به حاشیه راندن برجام هستند
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: اروپایی ها به دنبال به حاشیه راندن برجام هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، جواد کریمی قدوسیعضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: از زمانی که موضوعاتی مانند SPV و اینستکس مطرح شد؛ بنده موضع گرفتم و بیان کردم که اروپایی‌ها می‌خواهند در آینده موضوع برجام را به حاشیه ببرند و بسته جدیدی که نقض تعهدات برجام در آن گنجانده شده است را بر میز طرف ایرانی قرار دهند و این اتفاق هم افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

امضاکنندگان برجام از بازگشت تحریم‌های ایران حمایت نمی‌کنند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
امضاکنندگان برجام از بازگشت تحریم‌های ایران حمایت نمی‌کنند
طراح تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما معتقد است در شرایط فعلی سایر کشورهای امضاکننده برجام از گزینه «بازگشت سریع تحریم‌ها» علیه ایران حمایت نمی‌کنند.

اعتمادآنلاین| «ریچارد نفیو» در خصوص وضعیت به‌وجودآمده در خصوص برجام و اینکه آیا سایر طرف‌های امضاکننده برجام با خواسته آمریکا برای بازگرداندن سریع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران موافق هستند یا خیر، گفت: آیا فکر می‌کنند که بحثی برای بازگشت سریع تحریم‌ها در جریان خواهد بود؟ مطمئنا همین طور است. آیا فکر می‌کنند که سایر اعضای شورای امنیت نیز با بازگشت تحریم‌ها موافق هستند؟ نه. معلوم نیست که در صورت مطرح شدن این بحث (بازگشت سریع تحریم‌های ایران) آنها کرسی‌های خود را حفظ کرده و جلسه را ترک نکنند.

نفیو که در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما از طراحان تحریم‌های ایران بود و در مذاکرات منتهی به برجام نیز حضور داشت و اکنون در دانشگاه کلمبیا حضور دارد، در ادامه گفت: گزینه بازگشت سریع تحریم‌ها، امتیازی بود که به آمریکا داده شد تا از طریق شورای امنیت تحریم‌های ایران را بازگرداند و در آن زمان این مجوز بخش ویژه‌ای از طرح جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا به کنگره بود تا از برجام حمایت شود. حتی شخص دونالد ترامپ نیز از این گزینه (بازگشت سریع تحریم‌ها) رضایت داشت.

بر اساس گزینه بازگشت سریع، هر یک از امضاکنندگان برجام می‌توانند با محکوم کردن ایران به نقض این توافق خواستار مطرح شدن بحث در کمیته برجام شوند. این موضوع حتی می‌تواند در شورای امنیت سازمان ملل نیز مطرح شود و با تصویب قطعنامه‌ای تحریم‌ها مجددا به اجرا گذاشته شود.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

رسانه آلمانی: اشتباه فاجعه بار ترامپ در قبال برجام

تسنیمخبرگزاری تسنیم
رسانه آلمانی: اشتباه فاجعه بار ترامپ در قبال برجام
یک رسانه آلمانی با انتقاد از رویکرد ضعیف و همراه با تردید اروپا برای حفظ برجام در برابر کارشکنی‌های آمریکا، از این اتحادیه خواست جسارت مخالفت جدی با آمریکا را داشته باشد و نفت تحریم شده ایران از طرف واشنگتن را خریداری کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سایت رادیو آلمان در مطلبی به قلم «ماتیاس بروگمن» از تحلیلگران برجسته آلمانی به مسئله توافق هسته‌ای غرب با ایران و تعهداتی که اروپا به آن‌ها عمل نکرده پرداخته و با اشاره به تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج فارس نوشت: شرایط در منطقه بسیار حالت انفجاری گرفته است. به ویژه در مسئله چگونگی رفتار با ایران و توافق بین‌المللی هسته‌ای با ایران عرصه سیاسی در مسیر جدایی قرار دارد.

نویسنده در ادامه به اقدام ایران در افزایش سطح غنی سازی اورانیوم خود به بیش از آنچه در توافق هسته‌ای آمده اشاره کرده و نوشت: اروپا به این مسئله واکنش نشان می‌دهد و سعی می‌کند مانند همیشه کاملا درمانده و عاجز اظهار نظر کند. نمایندگان اتحادیه اروپا در این باره ابراز نگرانی عمیقی کردند و از ایران خواستند به تعهدات خود در قبال برجام باز گردد.

این رسانه آلمانی در ادامه با اشاره به انتظار ایران از اروپا و طرف‌های باقی مانده در برجام برای اینکه کمک کنند این کشور هم به اهداف خود از توافق هسته‌ای از جمله بهبود اوضاع اقتصادی اش دست یابد در ادامه نوشت: اما از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ماه می‌سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از توافق اتمی خارج شده و دوباره تحریم‌هایی را علیه ایران تصویب کرد، صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته است. اروپا اعلام کرده که اقداماتی را علیه این تحریم‌ها در پیش می‌گیرد، اما هیچ چیز واقعا بهبود نیافته است.

در سیستم تبادلات مالی اینستکس که توسط کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران طراحی شده حتی یک تراکنش مالی هم شکل نگرفته است. اکثر قریب به اتفاق شرکت‌ها پروژه‌های خود را در ایران متوقف کرده‌اند.

در ادامه این مطلب آمده است: خروج یکجانبه و غیرقانونی ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۵ عملا این توافق را نابود کرده است. رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد با به زعم خود سخت‌ترین تحریم‌های همه زمان‌ها علیه ایران، این کشور را به پای میز مذاکره بکشاند. اما این کار درباره کشوری که دهه‌ها در معرض فشار آمریکا قرار داشته و خود را با تحریم‌های این کشور وفق داده و در عرصه صنعتی از استخراج معادن سنگ آهن تا تولید خودرو را تحت کنترل خود دارد دشوار است. علاوه بر این ایران دارای ذخایر نفت و گاز عظیمی است.

علاوه بر این نقض یک توافقی که مورد مذاکره قرار گرفته از درخواست‌ها برای تلاش‌های دیپلماتیک جدید حمایت نمی‌کند و این یک اشتباه فاجعه بار از طرف ترامپ است. تنها از طریق اجرای توافق هسته‌ای موجود اعتماد ایجاد شده و امکان مذاکرات گسترده‌تری ایجاد می‌شد یا اگر ایران انگیزه‌های بیشتری دریافت می‌کرد. اما اروپاییان تا به حال چیزی جز سخنان گرم برای ارائه دادن به ایرانیان نداشته‌اند و این به رغم این واقعیت است که آن‌ها توافق هسته‌ای را به عنوان یک نقطه عطف مهم در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌بینند.

نویسنده در ادامه تصریح کرد که جایگزین تحریم‌های سخت‌تر استراتژی در آغوش گرفتن است. وی در این راستا به در پیش گرفتن استراتژی‌هایی برای دادن انگیزه به ایران برای ماندن در برجام اشاره کرده و نوشت: از طرف دیگر اروپایان باید بالاخره شجاعت مخالفت جدی در برابر ترامپ را بدست آورند. به جای برداشتن گام‌هایی از روی تردید و دو دلی، اتحادیه اروپا باید قاطعانه یک استراتژی سیاست خارجی را در پیش گیرد. اروپا باید آگاهانه نفت تحریم شده توسط ترامپ را از ایران بخرد و این را به عنوان علامتی برای جدیت خود در این راستا معرفی کند. این رویکرد اروپا از طرف تهران به عنوان علامتی دریافت می‌شود تا روند کاهش تعهدات خود نسبت به برجام را تغییر داده و به پای میز مذاکره برگردد. این ارزش امتحان کردن را دارد و جایگزین چنین رویکردی جنگ خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

گفت‌وگوی تلفنی ظریف با همتای نروژی درباره روابط دوجانبه و برجام

فارسخبرگزاری فارس
گفت‌وگوی تلفنی ظریف با همتای نروژی درباره روابط دوجانبه و برجام
وزیر امور خارجه ایران در مسیر سفرش به نیویورک در توقفی کوتاه در نروژ، در گفت‌وگویی تلفنی با همتای نروژی در خصوص روابط دوجانبه، برجام و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مسیر سفر خود به نیویورک در توقفی کوتاه در نروژ، در گفت‌وگویی تلفنی با خانم «اینه اریکسون سورایده» همتای نروژی خود در خصوص روابط دوجانبه، برجام و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر دیروز (یکشنبه) ۲۲ تیر ماه برای شرکت در نشست سالانه شورای اقتصادی - اجتماعی ملل متحد عازم نیویورک شد.

نشست سطح بالای مجمع سیاسی توسعه پایدار توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل از سه‌شنبه نهم تا پنجشنبه ۱۸ جولای (۱۸ تا ۳۰ تیر ماه) در نیویورک در حال برگزاری است و نشست سه روزه وزرا هم قرار است از روز سه‌شنبه ۱۶ تا پنجشنبه ۱۸ جولای (۲۵ تا ۲۷ تیر ماه) در نیویورک برگزار شود. وزیر خارجه ایران قرار است در این نشست شرکت و آنگونه که خودش پیش از این عنوان کرده بود در حاشیه این نشست با مجامع فکری و رسانه‌ها برنامه خواهد داشت.

ظریف قرار است پس از نیویورک برای شرکت در نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد به ونزوئلا سفر کند. ملاقات‌های دو جانبه با مقامات دولت ونزوئلا نیز در دستور کار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و وزیر امور خارجه همچنین پس از ونزوئلا به منظور دیدارهای دو جانبه به دو کشور نیکاراگوئه و بولیوی در آمریکای جنوبی سفر می‌کند.

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران و همتای انگلیسی نیز دیروز تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. در این گفتگوی تلفنی، وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر غیرقانونی بودن تحریم‌های نفتی آمریکا، گفت: جمهوری اسلامی ایران به صادرات نفت خود در هر شرایطی ادامه خواهد داد.

ظریف با اشاره به مقصد قانونی نفتکش «گریس -۱» در شرق مدیترانه افزود: اتحادیه اروپا که همواره مخالف اعمال فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا بوده است نمی‌تواند خود به چنین اقدامی مبادرت ورزد و دولت انگلیس می‌بایست سریعا نسبت به پایان توقیف غیرقانونی نفتکش مزبور، تمهیدات لازم را به عمل آورد.(بیشتر بخوانید) 

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در صددتغییر نظام در ایران نیست بلکه می‌خواهد با این کشور همکاری نماید. پیشتر، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که مراحل آغاز تحویل اس-۴۰۰ به کشور در حال انجام شدن است. ​دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس- ۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن بصورت وام روسیه به به ترکیه پرداخت می‌شود. انتهای پیام/.

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، سه شنبه ویدیویی تحت عنوان «عاقبت به خیری تنها برای تقواپیشگان از تونس است» در اینترنت منتشر شد که در آن گروهی از عناصر داعش به انجام حملات بیشتر به تونس تشویق و بر بیعت مجدد خود با ابوبکر بغدادی، سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند. وی افزود: "تا زمانی که در عبادت هستیم هرگز از کوبیدن دشمنان خدا خسته نمی‌شویم. این عنصر داعش همچنین نسخه‌ای را از روزنامه النبأ وابسته به داعش نشان می‌دهد که در آن خبری با تیتر سه حمله انتحاری سربازان داعش علیه نیروهای امنیتی تونس چاپ شده است. یکی دیگر از عناصر موجود در این ویدیو می‌گوید: "به برادران مجاهدتان ملحق شوید و هر کس که از این امر باز بماند دشمن خدا است. در ویدیوی مذکور همچنین سه گروه دیگر نشان داده شده که با سر دادن شعارهای داعش بر بیعت با سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش سومریه نیوز، این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، از طریق بخش حقوقی پرونده بازگرداندن کودکان داعش به کشورشان را با نهادهای ذی‌ربط یعنی شورای عالی قضایی، وزارت دادگستری و سازمان‌های امنیتی پیگیری می‌کند. طبق این بیانیه، دولت بغداد پس از انجام اقدامات قانونی لازم و اطمینان از تضمین حقوق ۳۳ کودک روسی متعلق به زنان داعشی، دهم ژوئیه ۲۰۱۹ ضمن هماهنگی با سفارت روسیه در بغداد، آنها را به این کشور تحویل داد. این وزارت‌خانه پیش از این در تعدادی از عملیات تحویل کودکان با ملیت‌های مختلف روسیه، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، آلمان، فرانسه، گرجستان، بلاروس، فنلاند، اکراین و ترکیه مشارکت داشت و طی این عملیات‌ها ۴۷۳ کودک به کشورشان بازگردانده شدند. الزبیدی که یکی از رهبران بارز مجلس اعلای اسلامی عراق است، احتمال داد، بغدادی در لیبی باشد. وی پیش‌بینی کرد، داعش از لیبی به مصر و تونس هم حمله کرده و تلاش می‌کند بخشی از آفریقا را تحت کنترل خود درآورد.

اخبار بیشتر