علی مطهری درباره پرونده محیط‌زیستی‌ها: حاکمیت دوگانه باید حل شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

علی مطهری درباره پرونده محیط‌زیستی‌ها: حاکمیت دوگانه باید حل شود

محیط زیستی‌ها و داعشی‌ها در انتظار محاکمه

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
محیط زیستی‌ها و داعشی‌ها در انتظار محاکمه
رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی استان تهران آخرین وضعیت پرونده نگین غرب، داعشی‌ها، جاسوس‌ها، دلیل اطاله دادرسی و بسیاری دیگر از موضوعات روز مردم را تشریح کرد.

خبرگزاری فارس: آئین دادرسی کیفری مجموعه اصول و مقرراتی است که برای کشف و تحقیق جرائم و تعقیب مجرمان و نحوه رسیدگی و صدور رأی و تجدیدنظر و اجرای احکام و تعیین وظایف و اختیارات مقامات قضایی وضع شده است.

در اصل ۴۹ قانون اساسی صلاحیت دادگاه‌های کیفری رسیدگی به جرائمی همچون «امنیت داخلی و خارجی شامل محاربه و افساد فی‌الارض، بغی، تبانی، و اجتماع علیه حکومت اسلامی، احراق و تخریب اموال و اقدام مسلحانه به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی»، «توهین به مقام معظم رهبری» و «مواد مخدر و روان‌گردان شامل حمل، نگهداری، ساخت و قاچاق» می‌باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسی غضنفر آبادی رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی استان تهران که از ۸ خردادماه سال ۹۵ به سمت ریاست این دستگاه منصوب شده مهمان خبرگزاری فارس شد تا آخرین وضعیت پرونده نگین غرب، داعشی‌ها، جواسیس، دلیل اطاله دادرسی‌ها و بسیاری دیگر از موضوعات روز مردم را تشریح کند.

* باید دادگاه انقلابمان را جوان کنیم

فارس: فکر می‌کنید در دوره جدید قوه قضائیه که چند ماهی است آغاز شده چه چیزی در انتظارش می‌باشد و فکر می‌کنید در دوره جدید قوه قضاییه برنامه دادگاه انقلاب چیست؟

حجت الاسلام والمسلمین غضنفر آبادی: قبل از پاسخ به سوال شما اجازه بدهید عرض کنم که برنامه بازدید من از این خبرگزاری بسیار مایه خرسندی من شد که مجموعه‌ای از نیروهای مذهبی، انقلابی، دلسوز و جوان را در اینجا جمع کردید و در حال فعالیت هستید و از این بابت بسیار بسیار خوشحال شدم.

* لزوم توسعه شعبات امنیتی دادگاه انقلاب

در بحث دادگاه انقلاب بنده یک دیدگاهی داشتم و این دیدگاه را خدمت آیت الله رئیسی منتقل کردم و آن دیدگاه این بود که ما باید دادگاه انقلاب خود را جوان کنیم و نیروهای انقلابی بصیر، هوشیار و آگاه در دادگاه انقلاب تزریق شود و مخصوصا شعبات امنیتی ما توسعه پیدا کند بنابراین بحث توسعه شعبات و جوانگرایی و نیروهای متخصص و علاقمند به کار در دادگاه‌ها جزء برنامه و دیدگاه‌ ما است.

بنده این موضوع را مطرح کردم و مورد استقبال آیت الله رئیسی مواجه شد و قرار شد پیگیری شود.

گذشته انقلاب، گذشته بسیار بسیار روشنی است. بنده این نکته را هم باید اشاره کنم، برخی‌ها دادگاه انقلاب فعلی و امروزی را هنوز نفهمیده و نمی‌فهمند مخصوصا کسانی که در خارج از کشور هستند فکر می‌کنند دادگاه انقلاب، دادگاه انقلاب اوایل انقلاب است با همان صلاحیت‌ها و به اصطلاح شرایطی که اوایل انقلاب بود در حالی که اینطور نیست.

دادگاه انقلاب اسلامی ما امروز با نام تخصصی و صلاحیت‌هایی که قانون برایش مشخص می‌کند فعالیت می‌کند مانند دادگاه کیفری، دادگاه‌های تجدید نظر البته دادگاه رسیدگی به جرائم اطفال، مشکلات امنیتی، مواد مخدر، قاچاق کالا و ارز و صلاحیتی که اضافه شد جزء دادگاه‌های تخصصی هستند.

* دادگاه انقلاب، یک دادگاه تخصصی است

البته جرایم اقتصادی که متهم یا متهمان به عنوان مفسد فی‌الارض تشخیص داده شوند وظیفه دادگاه انقلاب است و کمتر از آن‌ها هم دادگاه‌های ویژه می‌باشد که این صلاحیت‌ها هم به آن‌ها داده می‌شود. بنابر این اصل دادگاه انقلاب امروز فقط نام مقدس دادگاه انقلاب می‌باشد و یک دادگاه تخصصی می‌باشد.

کار دادگاه انقلاب، بسیار حساس، دشوار است و جرایمی که علیه امنیت ایجاد می‌شود باید رسیدگی کند ضمن اینکه جرایم امنیتی نیز بسیار زیاد می‌باشد.

کسانی هستند که از بیرون ممکن است کارهای ضد امنیتی انجام دهند مانند بحث تروریستی که در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت رسیدگی به چنین پرونده‌هایی بسیار دشوار می‌باشد یا برخی از افرادی که دشمن آن‌ها را شست‌وشوی ذهنی داده و یا می‌دهد و برای عملیات‌ها انتحاری به ایران می‌فرستد و هر روز از وزارت اطلاعات و یا از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام می‌کنند مثلا تیمی منهدم شده و دستگیر شده‌اند.

* مواد مخدر یکی از آسیب‌های جدی جامعه

امروزه یکی از آسیب‌های اجتماعی ما بحث مواد مخدر می‌باشد که متأسفانه آسیب‌های زیادی را به جامعه وارد کرده و یا بحث قاچاق کالا و ارز همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند یکی از بحث‌های بسیار، بسیار مهم اقتصاد ما می‌باشد، مخصوصا کسانی که به صورت قانونی قاچاق کالا را انجام می‌دهند.

* قاطعیت، نفوذناپذیری و صلابت نفس، شروط لازم برخورد جدی قاضی با متهمان

شرایط حاد و خاص ما ایجاب می‌کند برخوردهای جدی و قاطعی را انجام دهیم، قاطعیت، نفوذ ناپذیری، صلابت نفسی که قضات ما دارند در این قاطعیت نقش دارد.

ما باید اهمیت کار قضات را کمی تشدید کنیم مانند پرونده‌هایی که به صورت میلیاردی وارد دادگاه می‌شود و قضات به صورت سلیم نفس و بی‌اعتنا به دنیا به پرونده رسیدگی می‌کنند.

* در جریان نفوذ بعضی افراد در پرونده‌ها هستیم

ما در جریان هستیم که بعضی از افراد می‌خواهند نفوذ کنند و به هر حال اقداماتی را انجام بدهند ولی قضات ما به صورت جدی به پرونده‌ها رسیدگی کرده و رسیدگی می‌کنند و خیلی از افرادی که به هر صورتی دیگران را فریب داده‌ تا به قضات نفوذ کنند به حمدالله ناکام مانده‌اند.

فارس: حضور آقای رئیسی در پشتوانه قضائی کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

حجت الاسلام والمسلمین غضنفر آبادی: ما هفته قوه قضایی را در حالی برگزاری می‌کنیم که در صدر این قوه یک فردی از درون خود قوه قضائیه قرار گرفته است کسی که پست‌های متعددی را تجربه کرده است و تسلط کامل بر همه اجزای قوه قضائیه اعم از بحث‌های قضایی، نظارتی دارند.

* امیدواری به چابک‌سازی و پرکارتر شدن دادگاه انقلاب در دور جدید قوه قضائیه

حجت‌الاسلام رئیسی در سازمان نظارتی، رده‌های پائین، در دادگاه انقلاب، دادستان کل، معاون اول قوه فعالیت داشته‌اند و تسلط کامل بر تشکل‌های قوه قضائیه دارند و بنده خیلی امیدوارم دادگاه انقلاب بسیار چابک‌تر، مفیدتر، پرکارتر و موثر‌تر انشاالله در برخورد با مفسدیت و در برخورد با مجرمین موفق باشیم.

فارس: اقدام یا پیشنهادی در جهت جوان‌سازی بدنه دادگاه انقلاب صورت گرفته است؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: بله رهنمودی را ایشان عرض کرده‌اند که ما باید دنبال کنیم.

فارس:  یکی از  نکاتی که برخی از منتقدان در مورد بحث جوان‌سازی دستگاه قضائی مطرح می‌کنند این است که در اصول فقهی هرچقدر سن قاضی بالاتر باشد می‌تواند بهتر و صحیح‌تر برای پرونده تصمیم بگیرد، بفرمایید آیا این موضوع منعی دارد که ما قاضی جوانی داشته باشیم؟ به نظر می‌رسد فارق از این که این موضوع درست باشد یا نه، دادگاه انقلاب یکی از محاکمی می‌باشد هر چقدر قاضی پخته‌تر به لحاظ اهمیت موضوع و سنگین بودن پرونده به نظر می‌رسد روحیه دادگاه انقلاب با روحیه روحیه جوان سازی زیاد مطابقت نداشته باشد، بفرمائید چقدر از این برداشت درست و چقدر غلط می‌باشد؟

حجت الاسلام و المسلمین غضنفر آبادی: موضوعی که شما عرض می‌کنید کلیت ندارد؛ گاهی امکان دارد یک جوان به جای یک نفر که سن و تجربه دارد کار انجام دهد مضافا به اینکه در چارچوب قانون و شرع عمل می‌کنیم. گاهی ممکن است اطلاعات یک قاضی جوان بهتر و بیشتر از یک قاضی مسن باشد اگر اطلاعاتش کامل و دقیق باشد و اگر شهامت و شجاعت در تصمیم‌گیری داشته باشد می‌تواند موفق شود. البته اینها از لوازم کاری قاضی می‌باشد و اگر متدین باشد قاضی موفقی خواهد بود.

* لزوم استفاده از قضات جوان در کنار قضات با سابقه

باید قضات جوان ما بیایند و در کنار قضات با سابقه کار و رسیدگی به یک پرونده در دادگاه انقلاب را یاد بگیرند ما اگر بخواهیم دادگاه انقلاب را جوانش کنیم اینطور نیست که بگوییم قاضی جوان بیاوریم اینجا و همه این آقایانی که اینجا می‌باشند تشریف ببرند بیرون؛ حداقل ۵ الی ۶ سال طول می‌کشد که یک قاضی جوان کار را یاد بگیرد و وارد کار شود و بتواند عرصه را بدست بیاورد.

فارس: این پروسه حتما باید طی بشود؟

حتما؛ البته ما دو راه داشتیم یکی از بین قضاتی که کمی کار کرده‌اند انتخاب شود و راه دوم این که یکی از قضات جوان علاقه‌مند کار به دادگاه انقلاب دعوت شود و کار یاد بگیرد که این پروسه ممکن است طی ۸ الی ۱۰ سال به طول بیانجامد تا مشخص شود آیا این فرد این توانمندی و شهامت را دارد یا خیر که البته در چند نوبت این بررسی انجام می‌شود.

فارس: در سال ۹۶ یکی از اتفاقات متأسفانه ناراحت کننده کشور حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) بود که مشخص شد که این‌ها وابسته به گروه داعش هستند و خیلی از آن‌ها به درک واصل شدند اما حدود ۱۲ نفر از آنها و وابستگان آن‌ها بازداشت شدند. بفرمائید از سال ۱۳۹۶ برای منصوبین به داعش دادگاهی برگزار شده یا خیر؟ روند این دادگاه‌ها چگونه می‌باشد؟

* آدم‌هایی هستند که بخاطر اختلاف با اهل سنت آنها را به شهادت می‌رسانند

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: به غیر از آنهایی که رسیدگی شد تعدادی هم مورد رسیدگی قرار گرفتند. به غیر از آن پرونده‌ها ما پرونده‌هایی هم داشتیم که به قصد عملیات‌های انتحاری قصد ورود به کشور را داشته و یا در مرزهای ما و یا داخل کشور قبل از انجام عملیات انتحاری دستگیر شده‌اند مورد رسیدگی قرار گرفت حتی بعضی از آنها افراد خارجی می‌باشند که آمده‌اند اینجا و این ملت را به خاک و خون بکشند پس این فکر خبیثانه و آدم‌کشی آن‌ها واقعا وجود دارد شاید واقعا در توان آن فرد نیست اما گاهی در اطراف آدم‌هایی هستند قصد دارند که به خاطر اختلافاتی که با مردمان اهل سنت ایجاد می‌کنند این مردمان را در مرزهای کشور به شهادت برسانند.

* داعشی‌ها در انتظار محاکمه دستگاه قضا

این افراد قصد داشتند در داخل کشور و مرزها این عملیات‌ها را به انجام برسانند که با الحمدولله با هوشیاری مأموران اطلاعاتی ناکام مانده و دستگیر شدند که از این افراد برخی محاکمه شدند و برخی هم منتظر محاکمه هستند.

فارس: تعداد عددی از آن‌ها موجود می‌باشد؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: تعداد آن‌ها زیاد نیست الحمدولله.

فارس: از طرف کشور خاصی بوده‌اند یا نه؟

حجت‌الاسلام غضنفرآبادی: نه همان افرادی که از طرف برخی از کشورها برای کمک به داعش می‌آمدند، بودند.

فارس : عمدتاً پرونده‌های فوق العاده خاص یا حساس نظیر جاسوسی در دادگاه انقلاب رسیدگی می‌شود و خصوصیت این پرونده‌ها این است که ضد انقلاب و دشمنان نظام روی آن حساسیت ویژه‌ای دارند. گاها عدم اطلاع‌رسانی به هنگام باعث شده است که دست ضد انقلاب برای شایعه‌سازی و اطلاعات غلط باز شود و قوه قضائیه فرصت اطلاع‌رسانی را از دست داده است آیا بنایی برای اطلاع‌رسانی این پرونده‌ها وجود دارد؟

* عمده جاسوسان از ناحیه رژیم غاصب صهیونیستی، آمریکا و انگلیس هستند

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: چون عمده جاسوس‌ها از ناحیه رژیم غاصب صهیونیستی، آمریکا و انگلیس می‌باشد به همین دلیل هرگاه جاسوسی بازداشت می‌شد تبلیغات گسترده‌ای را انجام می‌دهند به نحوی که افرادی که به کار می‌گرفتند از افراد سر سپرده داخلی خودشان و ضد انقلابی‌ که آمریکا هم در خدمتشان می‌باشد آن‌ها نیز فضاهای رسانه‌ای خودشان را نیز به صورت گسترده در اختیار آنها قرار می‌دهند هستند، گاهی اوقات تحت عنوان حقوق بشری موضوع را پیش می‌بردند و مظلوم‌نمایی انجام می‌دادند و کار رسانه‌ای خودشان را انجام می‌دادند متأسفانه این نقص وجود داشت.

* لزوم ایجاد یک مدیریت رسانه در قوه قضائیه

من احساس می‌کنم حتما باید یک مدیریت رسانه در قوه قضاییه داشته باشیم که به خاطر پیشگیری از این قبیل موضوعات اتفاق می‌افتد که یک جاسوس بازداشت می‌شود تا ما بخواهیم موضوع این فرد خائن به مردم، خائن به نظام، خائن به امنیت مردم، خائن به سرنوشت مردم را مطرح کنیم زیرا می‌دانید که یک خائن می‌تواند خیلی ضربه بزند در بحث‌های اقتصادی، در بحث‌های امنیتی، در بحث‌های اقتدار نظام واقعا خیلی مهم می‌باشد لذا ما باید یک پشتوانه مردمی داشته باشیم که بتوانیم خوب مجازات کنیم ولی عکس آن را می‌بینیم.

* لزوم اطلاع‌رسانی و توضیح به مردم در مورد جاسوس‌ها

در این موقعیت یک فضای مسمومی درست می‌شود و می‌گویند آن فرد واقعا مظلوم و بی‌گناه است و خیلی از موضوعات بدین شکل می‌باشد. حالا فرض بفرمایید اگر فردی به برخی از کشورهای خارجی وابستگی داشته باشد صدای آن کشورها بیشتر می‌باشد از این جهت که بیشتر دنبال این می‌باشند که عنوان کنند آن متهم به عنوان یک توریست آمده یا اینکه آمده در کشور ما کار بکند، لذا ما باید مدیریت رسانه‌ای را در مورد یک جاسوس یا یک کسی که عمل ضد امنیتی انجام داده انجام بدهیم و باید در این رابطه به مردم توضیح بدهیم.

* در رابطه با عدم انتشار اسامی متهمان با مشکل قانونی مواجه هستیم

هرچند از لحاظ قانونی مشکل داریم. قبل از محاکمه و محکومیت یکی از مشکلات این می‌باشد که نمی‌توانیم اسامی افراد را ببریم ولی از نظر بنده باید این قانون اصلاح شود یعنی ما ناگزیر هستیم سکوت کنیم ولی دشمن در بحث‌های جاسوسی دروغ‌های خود را منتشر می‌کند و شما بهتر می‌دانید در رسانه هرکسی که خبر اول را گفت می‌گویند او درست گفته است.

فارس: یکی از پرونده‌های مهم با عنوان اتهامی «جاسوسی» که به دادگاه انقلاب جهت رسیدگی ارجاع شده بود پرونده‌ موسوم به «فعالان محیط زیستی» بود که در این پرونده یکی از متهمان به نام کاوس سید امامی در زندان خودکشی کرد. آخرین وضعیت رسیدگی به این پرونده را بفرمائید.

* جاسوسان محیط زیستی به زودی محاکمه می‌شوند

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: بله، این پرونده جهت رسیدگی بیشتر به دادگاه انقلاب ارجاع داده شد و در حال حاضر در دست بررسی است و به زودی متهمان این پرونده محاکمه می‌شود.

فارس: تعدادی متهمین چند نفر بودند؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: بین ۸ الی ۹ نفر

فارس: در احکام متهمین پرونده مفسدفی‌الارض نیز موجود می‌باشد؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: بله، حکم مفسدفی‌الارض هم دارد.

فارس: به احتمال زیاد این پرونده یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های دادگاه انقلاب باشد؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: بله، احتمالا همینطور است. (با لبخند)

* وجود حکم افساد فی‌الارض در پرونده‌های منافی عفت و تجاوز

فارس: الان نیز مانند سابق پرونده‌های منافی عفت، تجاوز و تعارضات به دادگاه انقلاب ارسال می‌شود؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: بله، اگر کسی فیلم گرفته باشد و یا انتشار فیلم کرده باشد پرونده آن به دادگاه انقلاب ارسال می‌شود.

فارس: آیا در دادگاه انقلاب چنین پرونده‌هایی موجود است؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: بله.

فارس: آیا اتهامات چنین افرادی مفسد فی الارض می‌شود؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: افساد فی الارض هم ممکن است باشد.

* آرزو می‌کنم پرونده نگین غرب هرچه زودتر تعیین تکلیف شود/ پیشرفت قابل ملاحظه در پرونده

فارس: قبلا در دادگاه انقلاب اتاقی برای پرونده‌ای به نام «نگین غرب» به جهت کثرت این پرونده وجود داشت اکنون چنین اتاقی برای این پرونده وجود دارد؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: بله هنوز وجود دارد.

فارس: نتیجه‌ای هم داشته؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: پیشرفت زیادی انجام شده، ولی برای فروش اموال زمان زیادی لازم است، در رابطه با افرادی که طلبکار هستند و باید بدهی آنها پرداخت شود پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است.

فارس: اموال توقیفی به اندازه پرداخت بدهی طلبکاران است؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: بله، کفاف بدهی طلبکاران را می‌دهد.

فارس: فکر می‌کنید تعیین تکلیف نهایی این پرونده چه مقدار طول بکشد؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: این را نمی‌توان گفت، ولی آرزو می‌کنم هرچه زودتر تمام شود.

* لزوم اصلاح قوانین ۳۵۰ و ۴۵۰ آئین دادرسی کیفری

فارس: متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها با توجه به جرایمی که انجام می‌شود (فارق از مفاسد اقتصادی که استیجازه که مقام معظم رهبری هم دارد) چند روز است؟ آیا برای اینکار مبنایی وجود دارد؟

حجت الاسلام والمسلمین غضنفر آبادی: مبنای رسیدگی برای این پرونده‌ها، آماری که به ما داده‌اند نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است، حدود ۱۱۰ روز می‌باشد. پرونده‌هایی که با تعدد قاضی رسیدگی شود پرونده کیفری یک است.

اشکال، اشکال قانون است که هم حضور متهم است و هم حضور وکیل؛ اگر وکیل نباشد یا متهم نباشد رسیدگی انجام نمی‌شود. تعدادی از مواد قانون آئین دادرسی کیفری از جمله مواد ۳۵۰ و ۴۵۰ قانون آئین دادرسی کیفری باید اصلاح شود. این ماده (۳۵۰) می‌گوید که اگر فرض شود متهم آزاد باشد باید رسیدگی را تجدید بکند و عکس آن، اگر متهم حضور پیدا کند و وکیل حضور پیدا نکند باز هم رسیدگی پیدا نمی‌شود.

فارس: دادگاه آقای حسین هدایتی هم همینطور بود.

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: بله عدم حضور متهم و وکیل این وقفه را به وجود می‌آورد. باید یک فکری به حال این ماده شود.

فارس: آیا امکان این وجود دارد در غیاب متهم حکم صادر شود؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: بله در دادگاه انقلاب وجود دارد ولی بستگی به نوع جرم دارد ولی اگر در پرونده در دادگاه کیفری یک قرار بگیرد نمی‌شود حکم غیابی صادر کرد ولی اگر پرونده در دادگاه کیفری دو قرار بگیرد می‌شود حکم غیابی را صادر کرد.

* رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی مختص به تهران نیست

فارس: در پرونده‌های مفاسد اقتصادی صرفا محل دادگاه انقلاب است یا استیجازه مقام معظم رهبری این اجازه را فقط برای دادگاه انقلاب تهران صادر کرده‌اند؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: خیر، مخصوص دادگاه انقلاب تهران نیست و در دادگاه‌های انقلاب مرکز استان هم می‌شود.

فارس: در قانون مجازات اسلامی جدید  برای محاکم قضایی یک سری شرایطی گذاشته شد که در برخی از دادگاه‌ها شاهد طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها هستیم آیا  در دادگاه انقلاب همان تأثیر ایجاد شده یا خیر؟ مثلا گفتند حتما باید سه نفر مستشار وجود داشته باشد و …

حجت الاسلام والمسلمین غضنفر آبادی: فرقی نمی‌کند، این مسئله جزء ماده ۴۵۰ آئین دادرسی کیفری می‌باشد. قبلا دادگاه تجدید نظر بستگی به نظر قاضی یا قضات دادگاه تجدید نظر بود که اگر لازم می‌دانستند از طرفین دعوت می‌کردند که این ماده حذف شد.

* تراکم بسیار زیاد پرونده‌های دادگاه تجدیدنظر

در یک سطری از این ماده گفته شد حتما باید از طرفین دعوت شود در یک سو متهم، در یک سو شاکی مرحله اول باید بخوانند اگر عیب و نقصی وجود نداشته باشد باید وقت رسیدگی تعیین کنند و به طرفین اعلام کنند که این حجم خیلی بالا بود.

قبلا اگر قاضی تشخیص می‌داد وجود طرفین برای روشن شدن موضوع لازم است از طرفین دعوت می‌کرد، که قرار شد باز اصلاح شود؛ الان متأسفانه واقعا حجم پرونده‌های دادگاه تجدید نظر بسیار بسیار با تراکم بالا می‌باشد.

تنوع حل پرونده در دادگاه تجدید نظر نیز همین می‌باشد و واقعا به تشخیص قاضی می‌گذارند چرا که ما به قاضی اعتماد می‌کنیم؛ اگر لازم بود قاضی دعوت می‌کند و اگر لازم نبود رأی خود را صادر می‌کند.

*در مسئله گوشت‌های تنظیم بازاری به مردم خیانت کردند

فارس: در رابطه با گوشت‌های تنظیم بازاری و پرونده‌هایی که تشکیل شد، موضوعی هست بفرمائید؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: متأسفانه در رابطه با آن حجم از گوشتی که خریداری می‌شد و اینکه بالطبع باید صف‌ها کاهش پیدا می‌کرد اما در عمل چنین نمی‌شد و مشخص بود که در مدیریت توزیع واقعا اشکالاتی وجود داشت.

* پرونده خیانتکاران در بحث گوشت‌های تنظیم بازاری به زودی روی میز قاضی

متأسفانه پرونده‌هایی هم تشکیل شده است و به زودی اعلام و رسیدگی می‌شود و افرادی که واقعا خیانت کرده‌ و گوشتی که وارد کشور می‌کردند در بازار آزاد به فروش می‌رساندند یعنی کسانی که متصدی این کار بودند و به مردم خیانت کردند تعیین تکلیف می‌شوند.

فارس: چه تعدادی پرونده در رابطه با گوشت‌های تنظیم بازاری در دادگاه انقلاب موجود است؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: فعلا چند پرونده در دادگاه موجود است.

* مهمترین پرونده‌های سال جاری؛ مفاسد اقتصادی

فارس: به نظر شما مهمترین پرونده سال ۱۳۹۸ تا به امروز چه پرونده‌ای بوده است؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: یک پرونده نیست، چند پرونده می‌باشد و بیشتر پرونده‌های مفاسد اقتصادی است.

فارس: می‌خواهیم بدانیم نظر شخصی شما چیست؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: تعدادی پرونده بود که مورد رسیدگی قرار گرفت.

* پرونده بانک سرمایه فاجعه بود

فارس: مثلا بانک سرمایه …

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: بانک سرمایه فاجعه بود؛ به نظر من پرونده بانک سرمایه پرونده عجیبی بود.

فارس: از نظر شبکه سازی پرونده عجیبی بود یا غیره؟

حجت الاسلام والمسلمین غضنفر آبادی: از باب سهل انگاری، بی توجهی، سوء مدیریت، عدم احساس مسؤولیت، عدم نظارت و ….

* در پرونده مه‌آفرید خسروی، دستگاه نظارتی بانک خاموش بود!

فارس: شما دادگاه آقای مه‌آفرید خسروی در سال ۱۳۹۱ و سال ۱۳۹۲ را دنبال می‌کردید؛ در آن زمان آقای سراج (رئیس کنونی سازمان بازرسی کل کشور) گفته بودند چون پرونده آقای خسروی را هرچه بیشتر دنبال می‌کردیم به این نتیجه می‌رسیم در یک دوره‌ای کل دستگاه‌های نظارتی و دزدگیرهای کشور خاموش بوده  است که گذاشته‌اند آقای مه‌آفرید خسروی و تیمش در طول یک دوره ۵-۴ ساله یک سری اقدامات سوء انجام دهند. در پرونده بانک سرمایه نیز دستگاه‌های نظارتی خاموش بوده است؟ 

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: دستگاه نظارتی خود بانک خاموش بوده است.

فارس : پس یک بی ارادگی از سوی خود بانک بوده است که باعث شده این اتفاق رخ بدهد؟

حجت الاسلام و المسلمین غضنفر آبادی: یک بی ارادگی بوده است.

* رسانه خوب پاسخگوی دروغگویی‌ها و هجمه‌های دشمن باشد

فارس: نظرتان در مورد فضای رسانه‌ای ایران و اینکه این فضا متحول شده چیست؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: فضای رسانه‌ای از نظر من با نظر شما ممکن است تفاوت کند. دیدگاه من از نظر من رسانه‌ای مهم است که بتواند پاسخگوی دروغگویی‌ها، هجمه‌ها و برنامه‌ریزی دشمن باشد.

رسانه مانند یک جنگ می‌باشد یعنی جنگ رسانه‌ای، علاوه بر جنگ اقتصادی، جنگ اعتقادی و جنگ رسانه‌ای نیز وجود دارد که این جنگ رسانه‌ای ممکن است اعتقاد ما را رقم بزند. اگر در جنگ رسانه‌ای قوی نباشیم بچه‌های ما آسیب زده خواهند شد لذا رسانه‌ای که من از آن تعریف می‌کنم باید حتما جواب حجمه‌های رسانه‌ای، دروغ‌های رسانه‌ای، باید جواب شایعه سازی‌های دروغ و دروغ‌های اعتقادی را بدهد.

* رسانه‌ها باید در جنگ اقتصادی مراقب باشند و جلوی تبلیغات بیگانگان را بگیرند

همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند در فضای رسانه خیلی فضای بی در و پیکری وجود دارد. در این فضا کار کردن صرف خبر نیست یعنی شما هم مراقبت بکنید، باید در این جنگ اقتصادی هم باید خبرهایتان را تنظیم کنید و مراقبت کنید چه تعدادی از این مردم از کدام مسؤول نگرانند، بی توجهی کدام مسؤول جدی میباشد و باید پیگیر آن باشیم از خدمات کدام مسؤول داریم آسیب می‌بینیم باید پیگیر باشیم.

بیگانگان هم تبلیغات خود را انجام می‌دهند، بیگانگان هم اصل نظام را هدف قرار دادند و باید رسانه‌ها جلوی این موضوع را بگیرند.

* اگر حمایت مردم را داشته باشم به انتخابات مجلس باز می‌گردم

فارس: برنامه و صحبت‌های کلی شما برای انتخابات مجلس چیست؟ آیا می‌خواهید به عرصه نمایندگی بازگردید؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: من در سفری که به شهرستان‌ها داشتم، یعنی در محل سکونتم داشتم در یک دید و بازدیدی که در یک جمعی از دوستان داشتم یک سوالی را مطرح کردند که آیا شما می‌خواهید در انتخابات مجلس حضور پیدا کنید که من پاسخ دادم و همان پاسخ را خدمت شما عرض می‌کنم.

بنده عرض کردم که اگر مردم آمادگی حمایت از من را داشته باشند من هم اعلام می‌کنم برای خدمت گزاری به آنها این آمادگی را دارم لذا اعلام کردم از نظر من خدمت‌گذاری به مردم بالاترین افتخار است و این توانمندی را در خود می‌بینم که در مجلس کارهای خوبی را برای مردم، نظام، انقلاب و شهرستان‌ها انجام بدهم.

فارس: یعنی چه حمایت‌هایی لازم دارید؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: مردم حمایت کنند و رأی بدهند.

* برخی نباید فریب شعارها و پول خرج‌کردن‌های انتخاباتی را بخورند

فارس: بحث تبلیغات چطور می‌باشد؟

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران: بحث تبلیغات همین است، البته مردم خیلی هوشیار و آگاه هستند البته باز هم تأکید می‌کنم گاهی اوقات برخی از افراد ممکن است فریب شعارها و فریب پول خرج کردن‌های دیگران را بخورند و اگر این موضوع را مراقبت کنند ما مشکلی نداریم و شما ممکن است سوالی بکنید کار شما در دادگاه انقلاب کار راحت، خوب مثلا با آرامش است چرا می‌خواهید بروید آنجا؟ عرض می‌کنم که با برخی از مسؤولین بلند پایه قوه قضائیه نیز صحبت داشته‌ام گفته‌اند که اگر مردم واقعا درخواست دارند شما نیز حضور پیدا کنید.

فارس: مسؤولین قوه قضائیه با نماینده شدن شما مشکی ندارند؟

حجت‌الاسلام غضنفر آبادی: خیر.

خواندن خبر در سایت منبع

مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند
علی مطهری در باره پرونده بازداشتی های محیط زیست به شرق گفت: «مرجع تخصصی جاسوسی می‌گوید اینها جاسوس نیستند، اما سازمان دیگری اینها را متهم به جاسوسی می‌کند. این دوگانگی در کشور بد است. این حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود»

مطهری درباره اقداماتی که مجلس انجام داده از سؤالی از وزیر دادگستری که هرگز به صحن نرسید می‌گوید. او می‌گوید که از پاسخ وزیر در کمیسیون قانع نشدیم و سؤال در نوبت صحن قرار گرفت، اما «گفتند که چون دادگاه در حال بررسی است باید صبر کرد تا ببینیم چطور می‌شود».

علی مطهری می‌گوید: «باید راهی باشد که اینها به مجلس پاسخ‌گو باشند. نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گوست، اما سازمان اطلاعات پاسخ‌گو نیست. اخیرا شکایت از محمدرضا خاتمی بابت موضوعی که در گفت‌وگویی مطرح کرده بود، از سوی اطلاعات سپاه انجام شده است. چه ربطی به اینها دارد؟».

مطهری تأکید می‌کند که باید چارچوب و ظایف و اختیارات مشخص شود: «حتی اگر تغییر قانون اساسی نیاز است، باید انجام شود تا در نهایت این مشکل حل شود».

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:

اخبار بیشتر