اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 24 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 24 تیرماه

دبیر کانون انبوه‌سازان: سیاست‌ مالیاتی مسکن غلط است؛ به جای سازنده از دلال مالیات بگیریم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
دبیر کانون انبوه‌سازان: سیاست‌ مالیاتی مسکن غلط است؛ به جای سازنده از دلال مالیات بگیریم
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با انتقاد از سیاست‌های مالیاتی در کشور، گفت: قوانین به گونه‌ای است که به جای سوداگر، می‌خواهند مالیات را از سازنده مسکن دریافت کنند.

- اخبار اقتصادی -

فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص مباحث مربوط به اخذ مالیات در حوزه مسکن، اظهار کرد: متاسفانه سیاست‌های مالیاتی کشور ناصواب است و حوزه مسکن تحت تاثیر قوانین اشتباهی قرار دارد.

وی با تاکید بر این‌که مسکن الان شفاف‌ترین حوزه اقتصادی کشور است که ۹ درصد مالیات ارزش افزوده می‌دهد، افزود: هیچ حوزه اقتصادی کشور به شفافیت بخش مسکن نیست؛ کارگاه‌های تولیدی کوچک و بزرگ این حوزه مالیات ارزش افزوده پرداخت می‌کنند. علاوه بر این مالیات نقل و انتقالات را هم داریم.

وی ادامه داد: همچنین عوارض سایر وجوه و مالیات بر عایدی بر سرمایه را بر اساس قانون داریم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان در عین حال با بیان این‌که بخش مسکن کشور تحت تاثیر قوانین اشتباهی است، ‌ تصریح کرد: ‌ اگر سازمان امور مالیاتی ماده ۷۷ مالیات‌های مستقیم اجرا کند، اجرای آن به معنای تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی است.

پورحاجت در بیان دلیل این موضوع گفت: ‌ متاسفانه به جای این‌که برویم مالیات را از سوداگر بگیریم آمده‌ایم در زمان ساخت و ساز می‌خواهیم مالیات را از تولیدکننده بگیریم که این مسئله باعث کاهش شدید تولید مسکن در کشور خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکن مهر به درد نمایندگان مجلس نمی‌خورد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
مسکن مهر به درد نمایندگان مجلس نمی‌خورد
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی واحدهای مناسبی برای نمایندگان نداشته و در تهران تنها واحدهای مسکن مهر است که به درد همکاران ما نمی‌خورد.

به گزارش مشرق، اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه امروز (دوشنبه) مجلس در جمع خبرنگاران در خصوص ماجرای سوء قصد حجت الاسلام سالک، گفت: سالک در یکی از خیابان‌های تهران به یکی از ساختمان‌ها جهت مصاحبه مراجعه داشت. راننده او در خیابان منتظر بود که ناگهان دوموتورسوار با چهارسرنشین برای دزدیدن کیف و مدارک که در صندلی عقب قرار داشته است، اقدام می‌کنند.

وی افزود: راننده برای دفاع از خود و جلوگیری از سرقت این مدارک دست به سلاح می‌برد و تیرهوایی شلیک می‌کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه چون دستپاچه شده بود، یکی از تیرها به پای خودش اصابت کرد و زخمی شد، اظهار داشت: هیچ مشکلی برای آقای سالک پیش نیامده است؛ هنوز هم هویت سارقان شناسایی نشده است.

عباسی در خصوص اظهارات نماینده نجف آباد مبنی بر اعطای آپارتمان به برخی از نمایندگان در ازای انصراف از استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: طی دو دهه اخیر وزارت مسکن و شهرسازی رأسا اقدام به تولید مسکن نمی‌کند بلکه با مشارکت بخش خصوصی مثل مسکن مهر اقدام به تولید مسکن می‌کند.

وی تصریح کرد: برخی از همکاران ما از شهرستان‌ها به تهران آمده‌اند و در تهران مستأجر هستند و در خواست کرده‌اند که اگر وزارت راه و شهرسازی واحدهای خالی برای فروش دارد، با قیمت کارشناسی خریداری کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: ماجرایی درباره پس گرفتن استیضاح وجود نداشته و واحدی، خریداری نشده زیرا گران‌تر از واحدهای بازار بوده است. علاوه بر این وزارت راه و شهرسازی واحدهای مناسبی برای نمایندگان نداشته و در تهران تنها واحدهای مسکن مهر داشتند که به درد همکاران ما نمی‌خورد بنابراین صحبت‌های آقای ابوترابی را تکذیب می‌کنم.

عباسی در مورد دعوت از ظریف به مجلس برای ارائه گزارشی پیرامون کاهش تعهدات برجامی اظهار داشت: ظریف به مجلس دعوت نشده است.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی طی دو هفته آینده جلساتی برای بررسی وضعیت کالاهای اساسی با وزیر کشاورزی خواهد داشت.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: در مورد یارانه‌های پنهان و هدفمندی یارانه‌ها نیز مقرر شد روسای فراکسیون‌های سیاسی مجلس و کمیسیون‌های تخصصی، جلساتی را برای بررسی این موضوع تشکیل دهند و پس از آن در جلسه غیرعلنی مجلس موضوع یارانه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

۲٫۶ میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن

تابناکخبرگزاری تابناک
۲٫۶ میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن
به تازگی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای گفته است: منابع کشور در تله خانه‌های خالی مانده و یکی از راه‌های رونق ساخت و ساز و تولید مسکن، آزادسازی همین منابع است؛ پس باید تدبیری مانند مالیات ستانی از خانه‌های خالی اندیشیده شود تا سرمایه‌ها را از تله خانه‌های خالی آزاد کند.

طبق آخرین آمار‌های رسمی موجود حدود ۲٫۶ میلیون خانه خالی در سطح کشور وجود دارد که ۱۱ درصد کل خانه‌های موجود می‌باشد. مجلس برای عرضه این خانه‌های خالی به بازار راهکار مالیات ستانی از آن‌ها را پیشنهاد کرد و برای شناسایی خانه‌های خالی از سکنه نیز پیشنهاد راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان را داد. با گذشت چند سال از تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی و راه اندازی سامانه مورد نیاز هنوز این قانون اجرایی نشده است. کارشناسان معتقدند که اجرای این قانون هم نمی‌تواند تاثیر آنچنانی بر بازار مسکن داشته باشد.

به گزارش تابناک اقتصادی، آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران که مربوط به خرداد ماه ۱۳۹۸ می‌باشد نشان می‌دهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در خرداد ماه سال جاری ۱۳٫۳ میلیون تومان بوده است که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل و ماه قبل به ترتیب ۱۰۴٫۳ درصد و ۴٫۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در این وضعیت که در یک سال گذشته قیمت مسکن حدود ۱۰۴ درصد رشد داشته است، دوباره موضوع خانه‌های خالی و عرضه آن‌ها به بازار جهت کاهش قیمت مسکن از سوی برخی کارشناسان مطرح شده است. به تازگی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای از این خانه‌ها به عنوان تله یاد کرده و گفته است: منابع کشور در تله خانه‌های خالی مانده و یکی از راه‌های رونق ساخت و ساز و تولید مسکن، آزادسازی همین منابع است؛ پس باید تدبیری مانند مالیات ستانی از خانه‌های خالی اندیشیده شود تا سرمایه‌ها را از تله خانه‌های خالی آزاد کند. به گفته وزیر راه و شهرسازی ایجاد تحرک در بخش مسکن از طریق عرضه خانه‌های خالی یک امر ضروری است. علاوه بر وزیر راه و شهرسازی شهردار تهران پیروز حناچی هم در نشست هفته گذشته کمیسیون اقتصادی مجلس با موضوع بررسی اجرای طرح جامع مالیاتی گفت: بخش عمده‌ای از سرمایه‌های کشور به شکل راکد در خانه‌های خالی بلوکه شده است و باید اقداماتی انجام شود و مکانیزم‌هایی در اختیار گرفت تا بتوان موضوع خانه‌های خالی را کنترل کرد.

بر اساس آمار رسمی چه تعداد خانه خالی وجود دارد؟

آمار‌های جدید و رسمی از این که چقدر مسکن هم اکنون خالی از سکنه هستند وجود ندارد، اما بر اساس آمار‌های قبلی می‌توان این گونه عنوان نمود که طبق گزارش معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، نرخ واقعی خانه‌های خالی در کشور در سال ۱۳۸۵ حدود ۴٫۲ درصد (معادل ۶۳۳ هزار واحد خالی) بوده است که این تعداد در سال ۱۳۹۰ به حدود ۸٫۳ درصد (معادل ۱٫۶ میلیون واحد خالی) و در سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۱٫۳ درصد (معادل ۲٫۶ میلیون واحد خالی) افزایش یافته است.

۲٫۶ میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن - 6

همان گونه که ملاحظه می‌شود در سال ۱۳۹۵ تعداد خانه‌های خالی به کل خانه‌های موجود حدود ۱۱ درصد می‌باشد که این نشان می‌دهد از هر ۱۰ خانه در کشور حداقل یک خانه خالی از سکنه می‌باشد. آمار‌ها نشان می‌دهند وضعیت خانه‌های خالی در تهران بحرانی‌تر است. تعداد خانه‌های خالی در تهران از ۳۲۷ هزار واحد در سال ۱۳۹۰ به ۴۹۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و با توجه به این آمار ۱۳ درصد از کل موجودی واحد‌های مسکونی پایتخت خالی است. این در حالی است که مطابق استاندارد جهانی، نسبت خانه‌های خالی بین ۴ تا ۶ درصد کل واحد‌های یک شهر یا کشور است.

چه راهکاری برای کاهش تعداد خانه‌های خالی از سکنه در نظر گرفته شد؟

برای آن که از احتکار مسکن و همچنین خالی ماندن خانه‌ها از سکنه جلوگیری شود تصمیم گرفته شد که از این خانه‌ها مالیات اخذ شود. ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب تیر ماه ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی، خانه‌های خالی را مشمول پرداخت مالیات دانست. خانه‌های خالی طبق این ماده از سال دوم مشمول پرداخت مالیات می‌شدند.

بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که شناسایی خانه‌های خالی جهت اخذ مالیات از آن‌ها کار بسیار دشواری می‌باشد، اما تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مشخص کرده است که چگونه می‌توان این خانه‌ها را شناسایی نمود. کلید حل این مشکل راه اندازی «سامانه ملی املاک و اسکان» می‌باشد. تبصره ۷ این ماده قانونی، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرده است تا ظرف مدت ۶ ماه سامانه ملی املاک و اسکان را با همکاری دستگاه‌های ذی ربط برای شناسایی خانه‌های خالی طراحی و راه اندازی کند که تاکنون این سامانه هنوز اجرایی نشده است. شایان ذکر است که در ابتدا معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مسئولیت تهیه این سامانه را برعهده داشت، اما با دستور عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی، تهیه و راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور به سازمان ملی زمین و مسکن منتقل شد. دوباره با تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه، کار راه اندازی این سامانه به معاونت مسکن واگذار شد. مازیار حسینی، معاون جدید مسکن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در بهمن ماه ۱۳۹۷ در همین رابطه گفت: کار راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان پیش‌تر برعهده سازمان ملی زمین و مسکن بود، اما مدتی است این کار به معاونت مسکن منتقل شده است.

کار راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان به کجا رسید؟

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی در اردیبهشت ماه سال گذشته طی مصاحبه‌ای از رو به اتمام بودن کار راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور خبر داد و گفت: به زودی مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی خواهد شد. این در حالی است که در ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۶ علی چنگی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن هم طی مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که سامانه املاک و اسکان کشور به زودی راه اندازی می‌شود. از مصاحبه وزیر راه و شهرسازی پیرامون راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان حدود ۱۴ ماه و از مصاحبه مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن حدود ۲۴ ماه می‌گذرد، اما همچنان این سامانه راه اندازی نشده است.

چرا سامانه ملی املاک و اسکان هنوز راه اندازی نشده است؟

عباس فرهادیه مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن در مورخه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸ در رابطه با راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان گفت: طرح پیشنهادی سامانه توسط دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن تهیه شده در جلساتی که با سازمان امور مالیاتی داشته‌ایم ادبیات این سامانه را هماهنگ کرده‌ایم. وی افزود: برای راه اندازی این سامانه، پنج دستگاه درگیر می‌باشند که شامل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت احوال، دستگاه‌های خدمات رسان مثل آب، برق، گاز و تلفن، اپراتور‌های همراه اول و در نهایت شرکت پست برای اخذ اطلاعات پستی هستند. باید این پنج دستگاه اطلاعات راه اندازی این سامانه را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.وی با بیان چرایی اجرایی نشدن مالیات بر خانه‌های خالی و راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور، گفت: پیش‌تر ۳۳ دستگاه برای گرفتن اطلاعات شناسایی شدند، ولی رویکرد جدیدی که ما در دوره جدید اتخاذ کردیم، این است که با همکاری پنج دستگاه نامبرده، مشکلات حل شود. سیاست فعلی وزارت راه و شهرسازی این است که سامانه املاک و اسکان کشور راه اندازی شود؛ بنابراین مصمم هستیم اینکار را انجام دهیم. فرهادیه با اعلام اینکه معماری سامانه به اتمام رسیده است، اعلام کرد: تنها بحثی که هم اکنون روند کار را با مشکل مواجه کرده است هماهنگی دستگاه هاست که امیدواریم زودتر انجام شود. بر اساس ماده ۱۶۹، کل اطلاعات باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد که هم اکنون در حال تنظیم قرارداد‌های آن هستیم. اگر ثبت اسناد کمک به انتقال اطلاعات داشته باشند پیش بینی ما این است که سامانه املاک و اسکان تا پایان سال راه اندازی می‌شود.

آیا مالیات ستانی از خانه‌های خالی مشکل بازار مسکن را حل می‌کند؟

مجتبی بیگدلی، رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن طی مصاحبه‌ای در ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری با بیان اینکه پیش کشیدن بحث خانه‌های خالی به عنوان معضل بازار مسکن، بحثی فرافکنانه است، اظهار کرد: چند درصد مشکلات بازار مسکن را می‌توان به خالی بودن تعدادی خانه در بالا شهر تهران و دیگر کلانشهر‌ها نسبت داد؟ وی افزود: از آنجا که وزیر پیشین راه و شهرسازی نتوانست در حوزه مسکن، طرح قابل قبولی اجرا کند، بحث خانه‌های خالی را پررنگ کرد تا ذهن جامعه به این سمت برود و از مشکل اصلی یعنی توقف ساخت و ساز‌های جدید منحرف شود. این کارشناس ضمن مخالفت با دریافت مالیات از خانه‌های خالی گفت: دریافت این نوع مالیات موجب فرار سرمایه‌ها از صنعت ساختمان می‌شود.

همچنین مهدی روانشادنیا کارشناس اقتصاد مسکن نیز در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در مورخه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸ گفت: در موضوع مالیات بر خانه‌های خالی، بزرگنمایی صورت گرفته است. روانشادنیا افزود: هر وقت مردم در خصوص مسکن با مشکل مواجه می‌شوند، برخی بحث مالیات بر خانه‌های خالی را مطرح می‌کنند. این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: خالی ماندن خانه‌ها به دلایل متعدی است؛ مثل حقوقی یا فنی و به همین دلیل طراحی مالیات را با مشکل مواجه کرده است. مهدی روانشادنیا گفت: عرضه واحد‌های خالی بعد از افزایش قیمت بیشتر هم شده است و مالیات بر خانه‌های خالی نمی‌تواند روی قیمت به صورت چشمگیر تاثیر بگذارد.

حسام الدین عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک کشور نیز طی مصاحبه‌ای در مورخه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۸ در خصوص تأثیر عرضه خانه‌های خالی بر بازار مسکن گفت: این تعداد خانه خالی، واحد‌های مسکونی قابل بهره برداری به مفهوم تزریق آن به جامعه در جهت تعادل بازار نیست. عقبایی در توضیح دلایل این مسئله عنوان کرد: به دلیل اینکه مثلا در یک استانی مثل تهران که پایتخت است و قاعدتا باید سازه هایش از سازه‌های مرغوب‌تر و مناسب‌تری از نظر جغرافیایی برخوردار باشد و مشتری‌های آن نیز بیشتر باشد بیش از نیمی از ۵۰۰ هزار خانه خالی یعنی ۲۵۰ هزار واحد خارج از شهر تهران است. در واقع در بافت‌ها و حاشیه‌هایی است که نه مترو دارد، نه برق، نه آب، نه گاز، نه مدرسه دارد نه مسجد. از این رو به عنوان مثال متقاضی برای واحد مسکونی در یکی از فاز‌های پرند که هیچ نوع امکاناتی ندارد و جزو آمار خانه‌های خالی آمده وجود ندارد.وی یادآور شد: بخش دیگری از این خانه‌های خالی که در شهر تهران قرار دارد خانه‌های بزرگ و لوکس و مدرن و شیک در برج‌ها و ساختمان‌های مارک دار و اصطلاحا لاکچری در نقاط شهر است و اگر این واحد‌ها به شبکه عرضه وارد بشود مخاطبین اصلی ما که دهک‌های ضعیف و متوسط هستند حتی قدرت اجاره کردن این‌ها را هم ندارند چه برسد به قدرت خرید.

مهدی سلطان محمدی دیگر کارشناس مسکن نیز طی مصاحبه‌ای با اشاره به طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی گفت: به نظرم این طرح بیشتر جنبه روانی دارد و خیلی کمکی به پر شدن این خانه‌ها نخواهد کرد. وی افزود: اینگونه نیست که مالکان خانه‌های خالی نخواهند ملک خود را بفروشند بلکه تقاضا ضعیف است و برای حل این مشکل باید سیاست گذاری به سمت تقویت تقاضا برود تا سرمایه به این بازار جذب شود.

به هر صورت همان گونه که ملاحظه می‌گردد به نظر می‌رسد به دلیل ماهیت خانه‌هایی که خالی از سکنه باقی مانده‌اند با اخذ مالیات از آن‌ها و عرضه آن‌ها به بازار هم نمی‌توان انتظار داشت که تقاضای برای آن‌ها وجود داشته باشد و یا اینکه قیمت مسکن به صورت چشمگیری با عرضه آن‌ها کاهش یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در شرق تهران +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت آپارتمان در شرق تهران +جدول
اقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در شرق تهران طی تیر ماه ۹۸ می‌باشد.

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

قیمت آپارتمان در شرق تهران +جدول - 3

جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمان

روزانه به سرویس "قیمت مسکن" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

خواندن خبر در سایت منبع

تشدید ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

ایبناخبرگزاری ایبنا
تشدید ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن
آمار داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسکن «تسه» در فرابورس مشخص می‌کند که قیمت این اوراق همچنان در سرازیری قرار دارد به طوری که ارزش این اوراق به زیر ۴۵ هزار تومان رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در سومین روز معاملات فرابورس در هفته‌ جاری، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» در حدود ۴۵ تا ۴۴ هزار تومان از سوی سرمایه گذاران داد و ستد شد.

روند قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ۳ ماهه نخست ۹۸

آمارهای معاملاتی نشان می‌دهد که در معاملات فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» فروردین ماه سال ۹۸ به میزان ۴۴ هزار و ۵۵۶ تومان، اردیبهشت ‌ماه سال ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۸۶۰ تومان، خرداد ماه ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۹۲۹ تومان، در تابلوهای آماری ثبت شده است.

افزون بر این، بررسی‌های ایبِنا از آمار داد و ستدهای اوراق «تسه» نشان می‌دهد که قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی هم در وضعیت پرنوسانی قرار دارد به طوری که در فروردین ماه سال ۹۸ به میزان ۲۰ هزار و ۲۴۹ تومان و اردیبهشت ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۲۰ هزار و ۳۴۲ تومان رسیده است.

وضعیت اوراق تسهیلات مسکن در سال ۹۷

این گزارش حاکی است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» اسفندماه سال ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۴۲۳ تومان، بهمن‌ماه سال ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۸۶۴ تومان، دی ماه ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۸۲۹ تومان، آذر ماه ۹۷ به میزان ۴۵ هزار و ۴۲۵ تومان، آبان ماه ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۸۴۰ تومان، مهر ماه ۹۷ به میزان ۴۴ هزار و ۸۲۰ تومان، شهریور ماه ۹۷ به میزان ۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان، مرداد ماه ۹۷ به میزان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، تیر ماه ۹۷ به میزان ۴۵ هزارتومان، خرداد ماه ۹۷ به میزان ۴۴ هزار، اردیبهشت ماه ۹۷ به میزان ۴۳ هزار و ۴۲۴ تومان و فروردین ماه ۹۷ به میزان ۴۳ هزار و ۵۹۰ تومان داد و ستد می‌شود.

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

اوراق گواهی تسهیلات مسکن پیش‌تر در شعب بانک مسکن و تحت یک بازار غیرمسنجم معامله می‌شد و افراد با خرید این اوراق به نوعی هزینه فرصت مورد نیاز برای دریافت وام را خریداری می‌کردند.

پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه‌ مند به خود گرفت و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم‌های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود.

همچنین به ازای دریافت هر ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال تسهیلات، باید یک برگه اوراق خریداری شود. گفتنی است، نماد اوراق «تسه» (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است، که به کلمه «تسه» اضافه می‌شوند.

به عنوان مثال نماد «امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ۹۷» که مربوط به اوراقی است که در اسفندماه ۹۷ منتشر شده با عنوان «تسه۹۷۱۱» در بازار خرید و فروش می‌شود و مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲٫۵ سال است که این مدت در شرایط خاص حداکثر تا ۲ دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.

روند معامله اوراق تسهیلات مسکن

برای شروع فرآیند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، متقاضیان باید ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنند و پس از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق «تسه» به صورت حضوری یا «آفلاین» بپردازد.

دامنه نوسان

لازم ب ذکر است، دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار بورس و فرابورس، می‌تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد، یعنی می‌تواند تا ۵ درصد بیشتر یا کمتر از قیمت روز قبل معامله شود. همچنین سرمایه‌گذاران باید هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کنند.

هزینه کارمزد خرید و فروش

از سویی دیگر، هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰٫۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰٫۲۴ درصد) است و پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می‌شود که نشان می‌دهد سرمایه گذاران چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خریداری کرده‌اند. از سویی دیگر کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا با ارائه این گواهی به بانک، ادامه روند دریافت وام از جانب بانک صورت گیرد.

مقابله با دستکاری و نوسان گیری

گفتنی است، برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری‌های قیمتی و جلوگیری از نوسان گیری‌‌های احتمالی اوراق «تسه»، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، فرابورس باقی می‌ ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است و پس از گذشت این مدت می‌ توان، با تغییر ناظر این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.

مدت اعتبار

همانطور که ذکر شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت ۲ سال است و درصورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به سرمایه گذار مسترد نمی‌شود و به همین دلیل سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، باید تا قبل از پایان مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند. ‌

شیوه قیمت‌گذاری

فرآیند کلی انجام معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، مشابه معاملات سایر انواع اوراق بهادار است. بدین معنا که قیمت این اوراق در سامانه معاملاتی فرابورس بر اساس روش حراج و در نتیجه عرضه و تقاضای موجود در سامانه تعیین می‌شود و ملاک تعیین قیمت در هر روز، برآیند حجم معاملات و قیمت عرضه و تقاضا است.

لازم به ذکر است این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات مسکن آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

روند داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسکن

تشدید ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن - 27تشدید ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن - 28تشدید ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن - 29تشدید ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن - 30

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در نظام آباد چقدر باید پرداخت کرد؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برای خرید آپارتمان در نظام آباد چقدر باید پرداخت کرد؟
خبرگزاری میزان- برای خرید یک آپارتمان ۷۳ متری در منطقه نظام آباد باید ۶۰۰ میلیون تومان پرداخت کرد. تاریخ انتشار: 05:15 - 24 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۳۱۳۸

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری میزان برای خرید آپارتمان در منطقه نظام آباد بسته به متراژ آن باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

برای خرید آپارتمان در نظام آباد چقدر باید پرداخت کرد؟ - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای حسین کاظمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: تعداد انواع خودرو‌های تحویلی به مشتریان تا پایان مرداد به بیش از ۵۳ هزار دستگاه می‌رسد که در مقایسه با ماه گذشته حدود ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. آقای کاظمی اضافه کرد: در حال حاضر میزان تولید انواع خودرو در گروه سایپا به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در روز رسیده است. معاون بازاریابی و فروش سایپا ادامه داد: همچنین میزان تحویل خودرو‌ها در مرداد امسال در مقایسه با مرداد سال گذشته نیز ۱۵ درصد رشد داشته است. وی پیش‌بینی کرد تا حدود ۴۵ روز آینده، ​همه خودرو‌های معوق سال ۹۷ به مشتریان تحویل شود. آقای کاظمی گفت: حدود ۳۰ درصد خودرو‌ها در استان تهران و البرز و بقیه در استان‌های دیگر تحویل می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
از آن موقع تا به حال «دور از خانه» تبدیل به نخستین فیلم «اسپایدرمن» شده که از مرز فروش یک میلیارد دلاری عبور می‌کند و از ۸۸۰ میلیون دلار فروش فیلم قبلی خود یعنی «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» هم پیشی گرفت. این فیلم توانسته در ۳۵ کشور برای سونی رکورد فروش آخر هفته افتتاحیه را بزند و ۷۳۳ میلیون دلار خارج از کشور فروخته است. از آن رقم ۲۰۵ میلیون دلار از چین حاصل شد که به این ترتیب فیلم را فقط پشت سر «ونوم» به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سونی در آن بازار قرار داد. بعد از این آخر هفته، «اسپایدرمن: دور از خانه» به عنوان چهارمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ شناخته می‌شود و فقط پشت سر «انتقام‌جویان: پایان بازی»، «شیر شاه» و «کاپیتان مارول» قرار دارد. این فیلم حدود فقط ۲۰ میلیون دلار با پشت سر گذاشتن «کاپیتان مارول» فاصله دارد.

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
۱ مهندس برق خانمبا سابقه در واحد مناقصات و پروژهآشنایی با تابلو برق lv و MVبا روابط عمومی بالااز علاقمندان درخواست می‌گردد، در صورت تمایل به همکاری رزومه خود را به آدرس ایمیل اعلام شده ارسال نمایند.

اخبار بیشتر