ایران، از پرمصرف‌ترین کشورهای دنیاست
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

ایران، از پرمصرف‌ترین کشورهای دنیاست

چگونه جلوی پرمصرف‌ها را بگیریم؟ +جدول

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
چگونه جلوی پرمصرف‌ها را بگیریم؟ +جدول
تاکنون استفاده چندانی از فرصت اجرای مراحل مختلف قانون هدفمند کردن یارانه ها برای کاهش شدت انرژی و اصلاح الگوی مصرف نشده است.

 سرویس اقتصاد مشرق - براساس مصوبه دولت، به وزارت نیرو اجازه داده شد تا متوسط تعرفه‌های برق و آب را از ابتدای اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون تغییر ساختار تعرفه‌ها به میزان ۷ درصد افزایش دهد.

چگونه جلوی پرمصرف‌ها را بگیریم؟ +جدول - 1

رضا اردکانیان، وزیر نیرو ۱۱ اردیبهشت ماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره این موضوع، ضمن تاکید بر اینکه اکثریت مشترکان آب و برق بخش خانگی مصرف زیادی ندارند و در حد الگوی مصرف هستند، گفت:

تاکید بر «عدم تغییر ساخت تعرفه ها» در این مصوبه دولت که به معنای افزایش قیمت آب و برق برای همه پله‌های مصرفی با درصد یکسان (۷ درصد) است، نشان می‌دهد که دولت همچنان مدل مشابهی در زمینه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در پیش گرفته است.

چگونه جلوی پرمصرف‌ها را بگیریم؟ +جدول - 5

میزان افزایش قیمت آب در سال ۹۴

در واقع، این بار هم مشابه مدل اجرای مراحل دوم و سوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در دولت یازدهم، شیوۀ افزایش قیمت حامل های انرژی به گونه‌ای است که مردم هیچ انگیزه‌ای برای کاهش مصرف خود نداشته باشند و در نتیجه، امیدی به تحقق کاهش شدت انرژی و اصلاح الگوی مصرف به عنوان یکی از اهداف مهم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نباشد.

در دولت یازدهم، شاهد افزایش ۲۴ درصدی تعرفۀ برق بخش خانگی برای همه پله‌های مصرف در بهار ۹۳، افزایش ۱۴ تومانی تعرفۀ گاز بخش خانگی برای همه پله‌های مصرف در بهار ۹۳ (پس از انتقادهای کارشناسان، این مصوبه در زمستان ۹۳ اصلاح شد و همه پله‌های مصرف با درصد یکسانی گران شدند) و تکرار این مدل افزایش قیمت گاز و برق در بهار ۹۴ و تابستان ۹۵ بودیم.

چگونه جلوی پرمصرف‌ها را بگیریم؟ +جدول - 10

این اقدامات حاکی از یکسان دیدن همه مشترکین ائم از کم مصرف‌ها که عموما از اقشار کم¬درآمد هم هستند و پرمصرف‌ها که عموما از اقشار پردرآمد هم هستند، بود و بی‌عدالتی نسبت به کم‌مصرف‌ها محسوب می‌شد. صرفا در زمینه آب، شورای اقتصاد در شهریورماه ۹۴ گام موثری در زمینه اصلاح قیمت آن با تاکید بر حذف یارانه مشترکین پرمصرف برداشت و تمرکز افزایش قیمت را بر روی پله‌های بالا (پرمصرف‌ها) قرار داد.

چگونه جلوی پرمصرف‌ها را بگیریم؟ +جدول - 12

در مجموع، تاکنون استفاده چندانی از فرصت اجرای مراحل مختلف قانون هدفمند کردن یارانه ها برای کاهش شدت انرژی و اصلاح الگوی مصرف نشده است. بهترین راه حل برای استفاده از این فرصت، اصلاح شیوه افزایش قیمت حامل های انرژی است.

در صورتی که از روش پلکانی-افزایشی (IBT) برای این کار استفاده شود یعنی تمرکز افزایش قیمت بر پله‌های بالای مصرف حامل‌های انرژی قرار بگیرد که به معنای تحت فشار قراردادن مشترکین پرمصرف برای اصلاح الگوی مصرف غیرقابل قبولشان هست، شاهد کاهش شدت انرژی و اصلاح الگوی مصرف همزمان با افزایش قیمت این حامل‌ها خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیاست

ایسناخبرگزاری ایسنا
ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیاست
ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیا شناخته شده و این مصرف انرژی معادل ۳.۴ میلیون بشکه نفت خام است. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف انرژی در دنیا در طی این سال‌ها دو برابر شده است.

به‌گزارش ایسنا، در حال حاضر ایران، بزرگ‌ترین دارنده ذخایر هیدروکروبوری دنیا (مجموع ذخایر نفت و گاز) به حساب می‌آید. مطابق آمار رسمی و تأیید شده مراجع معتبر بین‌المللی، ایران حدود ۱۵۸ میلیارد بشکه نفت (۹٫۳ درصد از کل منابع نفتی دنیا) و حدود ۳۳ هزار میلیارد مترمکعب گاز (۱۸ درصد دنیا) در اختیار دارد.

۲٫۴ درصد انرژی کل دنیا در ایران تولید می‌شود

به طور کلی، ۲٫۴ درصد انرژی کل دنیا در ایران تولید می‌شود که در بین کشورهای دنیا رده نهم از حیث تولید انرژی را داراست. این تولید انرژی معادل ۳٫۶ میلیون بشکه نفت خام است. همچنین ۱٫۸ درصد انرژی کل دنیا در ایران مصرف می‌شود که این میزان مصرف سبب شده که ایران در بین کشورهای دنیای جایگاه نهم از نظر مصرف انرژی را داشته باشد.

بنا بر اعلام شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، از سال ۱۳۵۱ حدودا پنج درصد از انرژی کل دنیا توسط ایران تأمین می‌شد که این عدد در سال ۱۳۵۷ به پایین‌ترین حد خود یعنی یک درصد رسید. همچنین از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۹۳ مصرف انرژی در ایران ١١ برابر افزایش یافته که درصد قابل توجهی از این افزایش مربوط به افزایش مصرف انرژی در بخش خانگی و حمل و نقل است.

ایران بیش از ۲٫۵ برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می‌کند

از سوی دیگر، ایران، بیش از ۲.۵ برابر میانگین مصرف جهانی انرژی مصرف می‌کند، شاخص شدت مصرف انرژی ایران ۰٫۶۳ درصد است و بعد از ایران، روسیه و عربستان سعودی به ترتیب با شاخص شدت انرژی ۰٫۵۳ و ۰٫۵۱ درصد بالاترین مقدار شاخص شدت انرژی را به خود اختصاص داده‌اند. در همین رابطه، ابوالفضل کیانی بختیاری - مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی - گفت: تقاضای جهانی انرژی تا سال ۲۰۴۰ میلادی دو برابر خواهد شد.

وی با اشاره به وجود بحران انرژی در ایران، اظهار کرد: طبق آمار، مجموع میزان مصرف و تلفات، از عرضه سبقت گرفته و این موضوع می‌تواند در آینده ایران را به واردکننده انرژی تبدیل کند. اصلاح فرهنگ مصرف، بهره‌گیری از تکنولوژی، بهبود نظام مدیریتی و اصلاح رویکردهای سیستمی از جمله راهکارهای اصلاح الگوی مصرف هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی همچنین با بیان این‌که تمام ارکان سیاسی و علمی بر مدیریت و مصرف بهینه انرژی تاکید دارند، اظهار کرد: بحث مدیریت مصرف یکی از بندهایی است که در سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» مورد تاکید قرار گرفته است.

سال ۲۰۴۰ مصرف انرژی در جهان ۴۸ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ افزایش می‌یابد

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۴۰ مصرف انرژی در جهان ۴۸ درصد نسبت به میزان مصرف انرژی در سال ۲۰۱۲ افزایش خواهد یافت و کماکان آسیا در سال ۲۰۴۰ بیشترین مصرف‌کننده انرژی است. در این میان بیش از ۵۰ درصد از انرژی جهان در بخش صنعت استفاده خواهد شد. هم‌چنین بر اساس گزارش آماری سالانه بررسی انرژی جهان شرکت بریتیش پترولیوم (بی پی) در سال ۲۰۱۸، ایران با بهره‌مندی از ۱۵۷ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و تخصیص ۹٫۲ درصد از سهم ذخایر جهان در رتبه چهارم دارندگان ذخایر نفت قرار دارد.

همچنین با مجموع ذخایر ۳۳٫۵ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی پس از روسیه رتبه دوم دارندگان گاز جهانی را به خود اختصاص داده است. از نظر تولید، ایران با تولید سالانه ۲۲۴ میلیارد مترمکعب گاز، سومین تولیدکننده گاز در جهان پس از آمریکا و روسیه است و رتبه چهارم را در بین مصرف‌کنندگان گاز طبیعی جهان به خود اختصاص می‌دهد. این در حالی است که در تجارت گاز طبیعی با خط لوله، ایران در میان ۲۱ کشور صادرکننده گاز با خط لوله در جایگاه دوازدهم قرار دارد و هیچ سهمی از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) ندارد.

با استناد به داده‌های ترازنامه هیدروکربوری سال ۹۵، معادل ۹۹ درصد از سهم حامل‌های انرژی در تولید انرژی اولیه کشور به نفت خام و گاز غنی اختصاص دارد. واردات فرآورده‌های نفتی تنها شامل بنزین موتور بوده و با رشد ۲۱ درصد روبه‌رو بوده است. این در حالی است که خوشبختانه واردات گاز طبیعی با کاهش ۳۵ درصدی نسبت به سال پیش از آن، تراز تجارت گاز طبیعی را در کشور مثبت کرده است.

طبق اعلام شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، بررسی روند تغییرات انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش‌های مختلف مصرف در کشور نشان می‌دهد که بخش نیروگاهی با سهم ۳۰ درصد در انتشار در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن به ترتیب بخش‌های خانگی و تجاری با سهم ۲۵ درصد، حمل‌ونقل با سهم ۲۲ درصد و صنعت با سهم ۱۸ درصد در انتشار گازهای گلخانه‌ای رتبه‌بندی می‌شوند.

در گزارش آماری یادشده، نکته مشهودی به ذخایر قابل توجه فسیلی و ظرفیت تولید حامل‌های انرژی نفت و گاز اشاره دارد که به دلیل نبود مدیریت صحیح و بهینه مصرف، ما را در تجارت جهانی با کمبود منابع روبه‌رو کرده است و قدرت چانه‌زنی ما را در مدیریت بازارهای مربوطه کاهش می‌دهد.

با توجه به شکست فعالیت‌ها در زیربخش‌های سه‌گانه، مصرف‌کننده انرژی، خانگی و تجاری، صنعت و حمل‌ونقل و با استفاده از روش خبره‌سنجی و برآورد ظرفیت فنی، اقتصادی و با توجه به آمار مصارف هر کدام از زیربخش‌ها مطابق ترازنامه هیدروکربوری سال ۹۵، ظرفیت صرفه‌جویی انرژی امکان‌پذیر کل کشور به میزان ۵۰۰ میلیون بشکه معادل نفت خام در سال برآورد شده است.

این میزان شامل ۱۲۴ میلیون بشکه معادل نفت خام برای بخش خانگی و تجاری، ۲۶۳ میلیون بشکه معادل نفت خام برای بخش صنعت و ۱۱۳ میلیون بشکه معادل نفت خام برای بخش حمل‌ونقل است. بنابراین در صورتی‌که سند سیاستگذاری انرژی در کشور بر محور بهره‌وری انرژی تکیه کند و در مرحله نخست به سناریوهای بدون هزینه و کم‌هزینه بپردازد، افزایش قابل توجهی از درآمدهای ارزی را شاهد خواهیم بود که هم‌اکنون بدون ارزش افزوده از اقتصاد کشور حذف می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سفر آتى ظریف به نیویورک با وجود تحریم چگونه خواهد بود؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
وزیر امور خارجه کشور گفت: همیشه به من ویزا داده‌اند، شاید این بار بگویند در ساختمان سازمان ملل بخوابم! دبیرکل سازمان ملل هم مرا آنجا پیدا کند در حالى که خوابیده‌ام!

تایید بازداشت دو نماینده مجلس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، آقای اسماعیلی گفت: پرونده این دو نماینده در خصوص پرونده فروش محصولات شرکت سایپا از مدتها پیش تشکیل شده بود و چند بار احضار شدند و تحقیقات به عمل آمد. وی ادامه داد: این دو نماینده چون نتوانستند وثیقه مورد نظر را ارائه کنند در بازداشت به سر می‌برند، هر زمان که وثیقه مورد نظر به دادگاه ارائه شد تا پایان جریان بررسی پرونده آزاد خواهند شد.

پوشاک فرم مدرسه

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با نزدیک شدن به ماه مهر علاوه بر تکاپوی والدین برای تهیه وسایل مورد نیاز مدرسه، کارگاه‌های تولید پوشاک فرم مدرسه فعالیت شان را زودتر آغاز کرده‌اند تا به موقع آماده تحویل شوند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، رضا جعفرزاده اظهار کرد: تاکنون ۲۲۹۲ حاجی با ۱۰ پرواز به فرودگاه امام خمینی (ره) و ۱۷۲۱۵ حاجی با ۷۱ پرواز به سایر فرودگاه‌های کشور بازگشتند. وی افزود: براساس برنامه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی قرار است ۱۵ پرواز امروز به ۶ فرودگاه و ۱۲ پرواز نیز به ۵ فرودگاه تا آخر یکم شهریور انجام شود. به گفته جعفرزاده براساس گزارشات دریافتی سازمان هواپیمایی کشوری از ۱۹ فرودگاه کشور که عملیات بازگشت را برعهده دارند سرویس دهی در فرودگاه‌ها و پاسخگویی مدیران فرودگاه‌ها و روسای ایستگاه‌های پروازی با حساسیت‌های مورد انتظار صورت می‌گیرد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری همچنین تصریح کرد: تلاش نیرو‌های امنیتی، انتظامی، گمرک و حراست‌های مستقر در فرودگاه‌ها تاکنون در رضایتمندی بدرقه کنندگان، مستقبلین حجاج قابل اغماض نبوده است. وی خاطر نشان کرد: هر گونه اطلاعات بیشتر مردم عزیز از وضعیت بازگشت حجاج بروی سایت شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در دسترس قرار دارد.
چرخانچرخان13 ساعت قبل
قیمت خودرو در ماه‌های اخیر روند متعادلی به خود گرفته است و نوسانات آن‌چنانی سال گذشته و حتی ابتدای سال از بین رفته است. حالا با بازگشت خودروسازان از تعطیلات تابستانی عملا انتظارات برای کاهش هر چه بیشتر قیمت خودرو بیشتر شده و به نظر می‌رسد که این اتفاق دیر یا زود رخ خواهد داد. از جمله مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم مساله انتظارات تورمی فروشندگان خودرو بوده که حاضر به کاهش قیمت خودرو نیستند و در مقابل نیز خریداران به این تصور که قیمت خودرو بیش از پیش کاهش پیدا خواهد کرد، دست از خرید برداشتند. اما خودروسازان وعده دادند که به زودی تعداد زیادی از خودروهای معوق را تحویل خواهند داد و این تعداد از تحویل خودرو تاثیر قابل توجهی در بازار خواهد داشت و قیمت خودرو را کاهش می‌دهد. این رو هم بخون: سقوط قیمت خودرو در یک قدمی دلالان و سودجویان بازار!

ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

فارسفارس15 ساعت قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در دفاع از آغاز جنگ تجاری علیه چین، مدعی شد که او برای مقابله با پکن برگزیده شده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که او برای مقابله با چین برگزیده شده است. اما ایالات متحده عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.» ترامپ افزود: «کاری که من باید انجام دهم، مقابله اقتصادی با چین است، چون سال‌های سال است که دارد کلاه ما را برمی‌دارد. اگر آن‌ها بخواهند معامله کنند، ما هم معامله می‌کنیم … شنیدم که کسی گفته این جنگ تجاری ترامپ است. پس من دارم با چین مقابله می‌کنم، من دارم در تجارت با چین مقابله می‌کنیم.

اخبار بیشتر