ظریف در سفر به سازمان ملل، بدون ملاقات با مقامات آمریکایی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

ظریف در سفر به سازمان ملل، بدون ملاقات با مقامات آمریکایی

برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف دیدار نمی‌کند

مهرخبرگزاری مهر
برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف دیدار نمی‌کند
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید کانال ارتباطی میان واشنگتن-تهران وجود ندارد و قرار نیست در طول سفر وزیر خارجه ایران به نیویورک، هیچ یک از مقامات آمریکا با وی دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: هیچ مقام آمریکایی قصد دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران مادامی که در سفر نیویورک بسر می‌برد را ندارد.

وی در این باره مدعی شد: در حال حاضر هیچ کانال پنهانی بین آمریکا و هیچیک از مقامات ایران وجود ندارد. هر چیزی که باید گفته شود از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و به طور علنی گفته می‌شود.

گفتنی است ظریف که به منظور شرکت در نشست سالانه مقامات عالیرتبه شورای اقتصادی- اجتماعی ملل متحد به نیویورک سفر کرده، غروب یکشنبه وارد این شهر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: درباره برجام مجددا وارد مذاکره نمی‌شویم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ظریف: درباره برجام مجددا وارد مذاکره نمی‌شویم
وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه بی بی سی ضمن تأکید بر اینکه این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد، تأکید کرد که ایران وارد مذاکره مجدد نمی‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه انگلیسی «بی بی سی» گفت: «همانطور که رئیس‌جمهور ترامپ گفت، ۱۰ دقیقه تا جنگ فاصله داشتیم زیرا به ترامپ گفته شده بود که اگر اقدامی علیه ایران انجام دهند، ایران نیز اقدامی را در دفاع از خود انجام می‌داد».

وی در پاسخ به مجری «بی بی سی» در خصوص اینکه ایران چه اقدامی را انجام می‌داد، گفت: ‌ «من نظامی نیستم، این مسئله برعهده ارتش است».

ظریف در خصوص اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر اینکه اگر کشورهای همپیمان آمریکا همچون عربستان سعودی و امارات در جنگ علیه ایران مشارکت کنند، توسط ایران هدف قرار داده می‌شوند، گفت: «هرکسی که در جنگ علیه ایران، آمریکا را پشتیبانی می‌کند، (با پاسخ ایران روبرو خواهد شد). آمریکا در حال حاضر در جنگ اقتصادی با ایران است. آنها (عربستان و امارات و …) با حمایت‌های لجستیکی و شناسایی از آمریکا پشتیبانی می‌کنند و این به مفهوم آن است که آنها در جنگ علیه ایران مشارکت دارند».

وی سپس با اشاره به این موارد ادامه داد: «اگر جنگی در منطقه صورت بگیرد، فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در منطقه از آن در امان بماند پس بیایید از وقوع جنگ جلوگیری کنیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگر گفت‌وگوی خود که قرار است به صورت کامل روز چهارشنبه (۲۶ تیرماه) در ساعت ۰۸:۳۰ به وقت گرینویچ (۱۳:۰۰ به وقت تهران) پخش شود، به بحث پیشنهاد آمریکا برای مذاکره مجدد اشاره کرد و در پاسخ به سؤال مجری بی بی سی مبنی بر اینکه به چه دلیل شما حاضر به مذاکره مجدد نیستید، گفت: «به چه دلیل باید مجددا وارد مذاکره شویم؟»

ظریف تصریح کرد: «ما میز مذاکره را ترک نکردیم. این آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد. آنها باید به میز مذاکره بازگردند. ما مجددا وارد مذاکره نمی‌شویم».

وی در خصوص برجام ادامه داد: «این توافق (برجام)، نتیجه ۱۲ سال مذاکره بود. دو سال آن، شامل مذاکرات فشرده‌ای می‌شود که من برای آن صرف کردم. روزها و ماهها مذاکرات انجام شد. ما زمان زیادی را برای مذاکره با آمریکا در خصوص این توافق صرف کردیم. بحث بده و بستان است».

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال بعد از یک سال صبر برای جبران آثار ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد که به دلیل عدم تحقق وعده‌های کشورهای اروپایی، گام‌هایی را برای کاهش تعهد به توافق هسته‌ای برمی‌دارد. در گام نخست تعهد ایران به سقف ذخایر اورانیوم و آب سنگین تعلیق شد و در گام دوم نیز ایران غنای اورانیوم تولیدی را از ۳٫۶۷ درصد به ۴٫۵ درصد افزایش داد.

خواندن خبر در سایت منبع

توصیه‌های یک استاد دانشگاه به ظریف

تسنیمخبرگزاری تسنیم
توصیه‌های یک استاد دانشگاه به ظریف
مسعود عبدالله‌زاده عضو هیات علمی دانشگاه در چهارمین سالگرد امضای برجام، به وزیر خارجه توصیه‌ کرد که مراقب باشید ممکن است دوباره در آمریکا دولت عوض شود.

- اخبار سیاسی -

مسعود عبدالله‌زاده عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم در خصوص برجام گفت: آقای ظریف اگر باز خواستید برجام را امضا کنید مراقب باشید و در ازای هر تعهد یک امتیاز از طرف مقابل بگیرید. مراقب باشید ممکن است دوباره در آمریکا دولت عوض شود.

وی افزود: هزینه ساخت راکتور را با غنی‌سازی و استفاده همزمان از آب سنگین برای کشور چند برابر نکنید. درصد غنی‌سازی را طوری انتخاب کنید که بتوان با آن رآکتور ساخت.

عبدالله‌زاده تصریح کرد: اختیار تدریس درس‌ها در دانشگاههای‌مان را به غربی‌ها ندهید. همه چیز کشور را به برجام گره نزنید. در مذاکره ترس و نگرانی از سلاح‌های دشمن نداشته باشید.

وی همچنین گفت: برای کارهای تحقیقاتی جای دیگری غیر از فردو در دسترس بیگانگان قرار دهید. در تعطیلی صنعت هسته‌ای عجله نکنید و بیش از آنچه تعهد می‌کنید اجرا نکنید.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: اگر خواستید رآکتور اراک را تعطیل کنید در آن بتن نریزید. به دشمن اعتماد نکنید، بلکه برای غلبه بر دشمن با آنها مذاکره کنید و خیلی موارد دیگر. خلاصه آنکه بیشتر فکر کنید و به خدا و ملت متکی باشید. حداقل به سخن دلسوزان بیشتر گوش کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

هیات رییسه ضرورتی برای حضور ظریف در مجلس تشخیص نداد

موجخبرگزاری موج
هیات رییسه ضرورتی برای حضور ظریف در مجلس تشخیص نداد
سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت: در شرایط فعلی هیات رییسه ضرورتی برای دعوت از وزیر امور خارجه برای حضور در جلسه غیر علنی مجلس تشخیص نداد.

اسدالله عباسی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج و در پاسخ به این پرسش که به چه دلیل برنامه حضور جواد ظریفوزیر امور خارجه برای حضور در جلسه غیر علنی مجلس لغو شد؟ گفت: پیشنهاد برای دعوت از آقای ظریف و برگزاری یک جلسه غیر علنی با محور بررسی مسائل سیاست خارجی را داشتیم، اما این برنامه قطعی نشده بود که حال بگوییم لغو شده است.

وی افزود: در شرایط فعلی هیات رییسه مجلس ضرورتی برای دعوت از وزیر امور خارجه برای حضور در جلسه غیر علنی تشخیص نداد و به همین دلیل در هفته‌های آتی شاهد حضور آقای ظریف در مجلس نخواهیم بود.

سخنگوی هیات رییسه مجلس تصریح کرد: در حال حاضر چند موضوع از سوی هیات رییسه بررسی می‌شود. موضوع نخست مربوط به بخش کشاورزی و همچنین توزیع کالاهای اساسی است و به همین منظور از وزیر جهاد کشاورزی برای حضور در جلسه غیر علنی دعوت شده است.

عباسی افزود: همچنین برای موضوع توزیع کالاهای اساسی نیز از وزیر صنعت دعوت کرده‌ایم. این جلسات احتمالا هفته‌های آینده در صحن مجلس برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: ضمن اینکه در موضوع بسیار مهم یارانه‌ها، اعم از یارانه‌های آشکار و یارانه‌های پنهان که بخش مهمی از معضلات اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهد، برنامه ویژه‌ای در مجلس تدارک دیده شده است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس افزود: در این حوزه مقرر گردید که روسای فراکسیون‌ها و روسای کمیسیون‌های مجلس، کارگروه هایی را تشکیل و پس از تدوین نظرات تخصصی مجلس، یک جلسه غیر علنی در صحن برگزار و با دعوت از مسوولان مربوطه، این نظرات به دولت منتقل گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: آمریکا با آتش بازی می‌کند

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
ظریف: آمریکا با آتش بازی می‌کند
سازمان ملل از محدودیت‌هایی که آمریکا برای سفر وزیر امور خارجه ایران به نیویورک تعیین کرده، ابراز نگرانی کرده است. در این بین، ظریف در گفت‌وگویی با شبکه خبری "سی‌بی‌اس" رویکرد آمریکا در منطقه را "بازی با آتش خوانده" است.

آفتاب‌‌نیوز :

فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه) از محدودیت‌هایی که دولت آمریکا برای تردد محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تعیین کرده، ابراز نگرانی کرد.

خبرگزاری آلمان (dpa) روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئیه با انتشار گزارشی از نیویورک به نگرانی‌های سازمان ملل از برقراری این محدودیت‌ها خبر داده است.

ظریف: آمریکا با آتش بازی می‌کند - 4

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC) به نیویورک سفر کرده است. محدودیت‌های تعیین شده از همان بدو ورود ظریف به نیویورک (یکشنبه ۱۴ ژوئیه) اجرایی شده است.

محدوده‌مجاز تردد

بر اساس اخباری که از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شده است، محمد جواد ظریف تنها از حق تردد در یک محدوده کوچک برخوردار است. به این ترتیب، او تنها می‌تواند در محدوده مقر سازمان ملل متحد، محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل و همچنین دفتر نمایندگی ایران در نیویورک تردد داشته باشد. رفت و آمد به فرودگاه جان اف‌کندی، تنها استثنایی است که در این محدودیت‌ها پیش‌بینی شده است.

مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که دلیلی برای رفت و آمد آزادانه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در اطراف نیویورک نمی‌بینند و هدف از سفر ظریف به این کشور را صرفا شرکت در نشست یاد شده می‌دانند.

فرهان حق گفته است که در این رابطه، سازمان ملل با مسئولان دولت آمریکا در تماس است. خبرگزاری آلمان از تشدید تنش بین ایران و آمریکا ظرف هفته‌های گذشته خبر داده است.

تکذیب احتمال دیدار

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود نوشته است برنامه‌ای برای دیدار و گفت‌وگو مقامات دو کشور ایران و آمریکا اعلام نشده است.

این در حالی است که سفر ظریف به نیویورک، باعث شده بود که بسیاری از ناظران از احتمال تماس و گفت‌وگو مقامات دو کشور در حاشیه اجلاس اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل سخن بگویند.

پیش‌بینی می‌شد که ظریف در این دیدار زمینه‌های دیدار احتمالی مسئولان دو کشور را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، فراهم سازد.

ظریف به رغم محدودیت تردد در نیویورک، در جریان سفر خود به نیویورک با شماری از رسانه‌های بین‌الملل گفت‌وگو داشته است.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئیه از مصاحبه ظریف با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» خبرداده است. ظریف در این مصاحبه سیاست آمریکا در منطقه را «بازی با آتش» خوانده است. این در حالی است که مقامات آمریکایی نیز ظرف روزهای گذشته به مسئولان ایران هشدار داده بودند، مراقب رفتار خود باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

نگرانی سازمان ملل از ایجاد محدودیت برای ظریف در سفر به نیویورک

ایلناخبرگزاری ایلنا
نگرانی سازمان ملل از ایجاد محدودیت برای ظریف در سفر به نیویورک
سازمان ملل از ایجاد محدودیت برای ظریف در سفر به نیویورک ابراز نگرانی کرد.

نگرانی سازمان ملل از ایجاد محدودیت برای ظریف در سفر به نیویورک - 2

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان ملل متحد، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از اقدام دولت آمریکا برای ایجاد محدودیت برای وزیر امور خارجه ایران در سفر به نیویورک ابراز نگرانی کرد.

فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از محدودیت‌های ایجاد شده در سفر وزیر امور خارجه ایران به نیویورک گفت: من از چگونگی اعمال این محدودیت‌ها آگاه هستم و نگرانی مسئولان سازمان ملل را به کشور میزبان ابلاغ کرده‌ام.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ترامپ با این بزها از مالیات فرار می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

زایمان عجیب یک زن افغانی/ لیلا در دوماه دوبار زایمان کرد+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، به تازگی خبری در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد که با بازدید و حواشی زیادی رو به رو گشت. ماجرا از آن قرار است که زن جوان افغانی که شهروند روسیه بود به فاصله دو ماه و پانزده روز دو کودک را به دنیا آورده است. پزشک معالج لیلا در مصاحبه‌ای که با خبرنگاران داشت گفت که ۱۰ هفته پس از زایمان اول لیلا فرزند دومش نیز به دنیا آمد. همچنین در ادامه افزود که بر اساس اطلاعات در مسایل این چنینی از ۵۰ میلیون نفر یک نفر امید زنده بودنش است که با تجربه بودن پزشکان موجب زنده ماندن لیلا و دو فرزندش شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | لحظه سلام نماز صبح در جوار کعبه و پرواز پرندگان بر فراز خانه خدا

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم | تبریک عید غدیر توسط رهبرانقلاب به امام خمینی (ره)

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

چگونه از نیش پشه‌ها در طول شب در امان بمانیم؟

3+
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- یک مقام وزارت خارجه آمریکا از هشدار واشنگتن به یونان در مورد هرگونه اقدام کمکی به ابرنفتکش ایرانی آدریان دریا خبر داد. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ یک مقام آمریکایی از هشدار واشنگتن به یونان در مورد ورود ابرنفتکش ایرانی «آدریان دریا» به ساحل جزیره «کالاماتا» این کشور خبر داد. یک مقام آمریکایی از هشدار واشنگتن به یونان در مورد ورود ابرنفتکش ایرانی «آدریان دریا» به ساحل جزیره «کالاماتا» این کشور خبر داد. وی مدعی شد به یونان هشدار داده که هرگونه کمک به این نفتکش با پیامد‌های قضایی همراه خواهد بود. نفتکش ایرانی آدریان دریا روز گذشته پس از ۴۵ روز توقیف در سواحل جبل الطارق به سمت آب‌های آزاد حرکت کرد.

اخبار بیشتر