در زمینه دارو و داروخانه‌ها با چه چالش‌هایی مواجهیم؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

در زمینه دارو و داروخانه‌ها با چه چالش‌هایی مواجهیم؟

تعقیب قضایی ۳ نفر درحوزه سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه

ایسناخبرگزاری ایسنا
تعقیب قضایی ۳ نفر درحوزه سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه
سخنگوی قوه قضاییه از تعقیب قضایی ۳ نفر درحوزه سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه خبر داد.

به گزارش ایسنا، اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره بازداشت تعدادی از کارمندان سازمان غذا و دارو، گفت: در ارتباط با موضوع دارو پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده و یکی از شرکت‌هایی که در کار تولید و واردات دارو فعالیت می‌کرده و ارزهای قابل توجهی از سیستم بانکی اخذ کرده و تعهدات ارزی خود را انجام نداده است؛ به لحاظ انجام ندادن تعهدات و گران‌نمایی داروهای وارداتی با صدور فاکتورهای متعدد، تحت تعقیب قرار گرفته است.

وی افزود: در این رابطه ۳ نفر از حوزه مربوطه در سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفتند. البته الان متهمان با صدور قرار تأمین آزاد هستند و پرونده مراحل اولیه تکمیل تحقیقات را طی می‌کند.

اسماعیلی افزود: پس از تکمیل پرونده اگر به دادگاه ویژه ارسال شد، علنی می‌شود. سه نفر از شرکت‌های خصوصی و سه نفر هم از سازمان مربوطه تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

وی درباره اینکه آیا پرونده متهم خارجی دارد؟ گفت: خیر متهم خارجی ندارد ولی یکی از متهمان دو تابعیتی است.

خواندن خبر در سایت منبع

­تخلفات غذا و دارو در حال پیگیری است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
­تخلفات غذا و دارو در حال پیگیری است
عواملی در سازمان غذا و دارو به اتهام ارتکاب تخلف و سوء استفاده‌ها بازداشت و بازجویی شدند
­تخلفات غذا و دارو در حال پیگیری است - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سعید نمکی در حاشیه مراسم رونمایی از فعالیت‌های مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، در جمع خبرنگاران افزود: عده‌ا‌ی در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی، تخلفاتی انجام داده‌اند که در حال پیگیری هستیم.

وی گفت:: در این خصوص برخی افراد در سازمان غذا و دارو که با این افراد همراه بوده‌اند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند.

نمکی افزود: متأسفانه مواردی هم ارز دولتی برای واردات دارو و یا تجهیزات پزشکی دریافت کرده، اما دارو‌های تاریخ گذشته وارد کرده‌اند که برخورد با آن‌ها در دستور کارمان است.

وزیر بهداشت گفت: برخی افراد به جای استنت قلبی، کابل برق آوردند و بعد هم فرار کرده‌اند، قول می‌دهم با تمام وجود از اعاده حقوق بیت‌المال دفاع کنم.

وی افزود: ۳- ۴ ماه است که اکیپ‌هایی را مأمور کرده‌ام که به صورت چراغ خاموش روی تک تک موضوعات درباره ارز‌هایی که گرفته شده و اینکه در کجا هزینه شده و چه کسی مصرف کرده است کار می‌کنند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: حتما در این زمینه اصحاب رسانه باید به ما کمک کنند. یکی از مشکلاتی که داریم این است که افرادی که سال‌هاست در این حوزه‌ها سوء استفاده کرده‌اند، ارتباطات رسانه‌ای هم دارند. ما در این خصوص با این اقدام بزرگترین اهرم‌مان برای شفاف سازی، رسانه‌های پاکیزه‌ای هستند که در مملکت وجود دارند. شما همواره همراه ما بوده‌اید و خواهشم این است که در اطلاع رسانی‌های بعدی و شکستن فضای مسموم تبلیغاتی این جریان که می‌خواهد با هیاهو نگذارد که این حقایق برملا شود، ما را همراهی کنید.

وی در ادامه با بیان اینکه پیش از این کسانی که برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی ارز دولتی دریافت می‌کردند، قابل ردیابی نبودند، گفت: در حال حاضر خوشبختانه در حوزه تجهیزات پزشکی تا یکی دو ماه آینده سامانه به روزی خواهیم داشت که مشخص می‌کند هر فرد چقدر ارز گرفته است و چه چیزی را باید وارد کند و هر روز این موضوع رصد خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: درباره دارو هم ثبت و ضبط‌های نادرستی داشتیم که در حال حاضر داریم تک تک آن‌ها را رصد می‌کنیم، تعداد قابل توجهی از واردکنندگان و تولیدکنندگان درست عمل کرده‌اند، اما عده‌ای هم سوء استفاده کردند که قطعا با آن‌ها برخورد می‌شود. در این زمینه همان طور که گفتم عده‌ای بازداشت شده‌اند و تحت بازجویی قرار گرفتند و اعترافاتی هم کرده‌اند.

نمکی درباره وضعیت شرکت‌های هیئت امنای ارزی نیز گفت: شرکت‌های هیأت امنای ارزی مورد حسابرسی قرار گرفتند و خوشبختانه در این زمینه به جمع بندی رسیدیم و تعدادی از این شرکت‌ها ادغام و منحل شدند. تعدادی هم تا رسیدگی قضایی و حقوقی قابل جمع کردن نیستند.

وزیر بهداشت افزود: در کل ۳ شرکت را هم به عنوان ابزار اصلی کار وزارتخانه به اجبار، اما به شکل سلامت نگه می‌داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

داروخانه‌های هلال احمر قانونی هستند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
داروخانه‌های هلال احمر قانونی هستند
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر به اظهارات اخیر رئیس انجمن داروسازان واکنش نشان داده و گفت: همه داروخانه‌های هلال احمر در سراسر کشور دارای پروانه از وزارت بهداشت هستند بنابراین اینکه ادعا بشود که هلال احمر کارش غیرقانونی است با پروانه‌ داروخانه‌های جمعیت هلال احمر در تناقض است.

اعتمادآنلاین|علی فرجی‌، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی درباره درخواست انجمن داروسازان برای توقف فعالیت باجه‌های داروفروشی هلال احمر، گفت: نگاه به بخش خصوصی یک سیاست بسیار معقولی است که در کشور وجود دارد و باید از این بخش حمایت شود، در بخش توزیع نیز یکی از برنامه‌های ما در هلال احمر حمایت از بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: از زمانی که این نگاه برای حمایت از بخش خصوصی ایجاد شده است، ما داروخانه‌های هلال احمر را نه توسعه و نه افزایش داده‌ایم. همه داروخانه‌های هلال احمر در سراسر کشور دارای پروانه از وزارت بهداشت هستند، بنابراین اینکه ادعا بشود که هلال‌احمر خلاف اساسنامه فعالیت می‌کند و کارش غیرقانونی است با پروانه‌ داروخانه‌های جمعیت هلال‌احمر در تناقض است.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی خاطرنشان کرد: تا جایی که من اطلاع دارم، داروخانه‌هایی که زیر مجموعه سازمان ما هستند، پروانه‌شان منوط به شرایط جنگی و بحران نیست بلکه پروانه برای فعالیت طبیعی داروخانه‌ها در تمام روزهای سال است.

فرجی تصریح کرد: شأن ما در داروخانه‌های هلال احمر رقابت با بخش خصوصی نیست، داروخانه‌های هلال احمر سال‌های سال است که معتمد مردم بوده و مردم عموما برای تامین داروهای خاص خود به این داروخانه‌ها مراجعه کرده و به صورت بیمه‌ای داروهای خود را تهیه می‌کنند. بسیاری از داروخانه‌های خصوصی در سطح کشور به دلایل مختلف از جمله بازگشت دیرهنگام سرمایه از طریق بیمه‌ها، که البته برای بخش خصوصی نیز معقول است، علاقه‌ای ندارند دارو را با دفترچه بیمه به مردم بدهند، اما داروخانه‌های هلال احمر با فراغ بال این کار را انجام می‌دهند و این ریسک سرمایه‌گذاری را می‌پذیرند. بنابراین این دو بازار مختلف است چراکه بسیاری از داروخانه‌های بخش خصوصی همانطور که گفتم به دلیل شرایط بازپرداخت بیمه معمولا علاقه‌ای به پذیرش داروهای بیمه‌ای نداشته تا چندین ماه بعد پول آن را از بیمه دریافت کنند.

وی درباره ایجاد باجه‌های فروش دارو در شهر آمل توسط هلال احمر ادامه داد: جمعیت هلال احمر سال‌هاست درخواستی برای ایجاد داروخانه جدید ارائه نکرده است. ما در داروخانه زیرمجموعه سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر هیچ باجه‌ای نداریم اگر در جایی در کشور باجه فروش دارو بدون پروانه ایجاد شده باشد، من از آن مطلع نیستم و باید از معاونت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر پیگیر شوید. اما اگر در یک نقطه از کشور باجه دارو فروشی بدون پروانه باشد این قطعا کار غیرقانونی است و ما آن را نمی‌پذیریم اما من اطلاعی در خصوص این باجه‌ها ندارم.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی تصریح کرد: براساس قانون قیمت دارو در سطح کشور توسط سازمان غذا و دارو تعیین می‌شود و کسی نمی‌تواند پایین‌تر یا بالاتر از آن قیمت دارو بفروشد. در اساسنامه جمعیت هلال احمر بازوهای اقتصادی برای جمعیت تعریف شده است که یکی از این بازوهای اقتصادی داروخانه‌های جمعیت هلال احمر است، یعنی داروخانه‌های هلال احمر اگر سودی داشته باشند این سود در اختیار جمعیت برای اقدامات بشر دوستانه قرار می‌گیرد. ما در راستای حمایت از بخش خصوصی، علاقه‌ای برای افزایش داروخانه‌ها نداریم و به عبارتی ما هم موافق هستیم که لزومی به افزایش داروخانه نداریم، اما داروخانه‌های موجود هلال احمر نیز همه قانونی هستند و مشکلی برای فعالیت آنها وجود ندارد.

فرجی همچنین درباره فعالیت داروخانه‌های جمعیت هلال احمر نیز گفت: سیاست سازمان غذا و دارو از گذشته بر این بوده است که در مرکز استان برای فعالیت داروخانه‌های هلال احمر مجوز ارائه دهد البته در تهران دو الی سه داروخانه داریم که فعالیت آنها مربوط به سال‌ها پیش می‌شود، اما در استان‌ها برای حمایت از بخش خصوصی سازمان غذا و دارو بغیر از مرکز استان در شهرستان دیگری به جمعیت مجوز راه‌اندازی داروخانه نمی‌دهد اگر ضرورتی برای ایجاد داروخانه‌های هلال احمر در شهرستانی باشد و سازمان غذا و دارو به این ضرورت برسد ما آمادگی داریم که داروخانه تاسیس کنیم اما باز هم تاکید می‌کنم چون سیاست بر حمایت از بخش خصوصی است مجوز جدیدی به جمعیت هلال احمر برای تاسیس داروخانه داده نمی‌شود.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

مطالبات ۲ ماه ابتدای امسال داروخانه‌ها پرداخت شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مطالبات ۲ ماه ابتدای امسال داروخانه‌ها پرداخت شد
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: مطالبات سال 97 داروخانه‌ها تا پایان آذر و مطالبات سال 98 داروخانه‌ها تا ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال پرداخت شده است.

اعتمادآنلاین|کوروش فرزین روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مراکز درمانی و داروخانه‌ها افزود: مراکز درمانی دولتی ۴۵ روز فرصت دارند تا اسناد خود را به بیمه سلامت ارسال کنند و بر اساس قانون، این سازمان یک ماه فرصت دارد تا به وضعیت اسناد رسیدگی کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر علی الحساب ۷۰ درصد از مطالبات بیمارستان‌های دولتی در فروردین سال ۹۸ بدون بررسی اسناد پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران بیان کرد: داروخانه‌هایی که دربخش خصوصی داروهای بیماران خاص را تامین می‌کنند با مشکلاتی روبه‌رو هستند، اما مطالبات این بخش هم توسط بیمه سلامت تا پایان اردیبهشت پرداخت شده است؛ ضمن اینکه بخش قابل توجهی از داروهای بیماران خاص در استان تهران از طریق داروخانه‌های بیمارستان‌های خصوصی تامین می‌شود.

فرزین گفت: همچنین مطالبات فروردین ماه داروخانه‌ها و مراکز درمانی بخش بستری و سرپایی دولتی به صورت علی‌الحساب پرداخت شده است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

چرا برخی داروهای وارداتی به چرخه توزیع وارد نشدند؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
چرا برخی داروهای وارداتی به چرخه توزیع وارد نشدند؟

سلامت نیوز: به دنبال طرح مباحثی مبنی بر سودجویی در حوزه ارز دارو و عدم ورود برخی داروهای وارداتی به چرخه توزیع علی‌رغم دریافت ارز دولتی، نایب‌رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، تاکید کرد: اگر شرکتی که ارز گرفته بخشی از کالاهایش را وارد چرخه توزیع نکرده است، به این دلیل است که کالایش یا هنوز در پروسه واردات قرار دارد و یا از گمرک ترخیص نشده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر عباس کبریایی‌زاده، درباره مباحث مطرح شده مبنی اینکه برخی شرکت‌ها و افراد ارز دولتی برای واردات دارو گرفته، اما داروها را به چرخه توزیع داروی کشور وارد نکرده‌اند، ‌گفت: بارها تاکید کرده‌ام که در حوزه دارو به هیچ عنوان امکان چنین کاری وجود ندارد. در گزارشی که در جلسه پیشین شورای‌ مشورتی دارو در سازمان غذا و دارو ارائه شد، بر اساس آن خوشبختانه تمام شرکت‌های دارویی، کالاها و داروهایی را که بابت‌شان ارز دولتی گرفته بودند، وارد کشور کرده بودند.

وی افزود: البته ممکن است شرکتی ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده و تاکنون توانسته به میزان هشت میلیون دلار دارو وارد کشور کند، اما دو میلیون دلارش هم هنوز وارد نشده که ممکن است در گمرک و یا در فرآیند ورود مانده باشد. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت شرکتی که ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده است، به همان میزان و به صورت یکجا دارو و کالا وارد کند. بر این اساس بخشی از این کالاها همچنان در پروسه واردات به کشور قرار دارند.

وی با بیان اینکه بنابراین اینطور نیست که شرکتی ارز دولتی گرفته باشد، اما دارو را وارد چرخه توزیع نکند، ‌مگر اینکه یک شرکت خاصی تخلف کرده باشد، افزود: بنابراین اگر هنوز شرکتی که ارز گرفته اما بخشی از کالاهایش را وارد چرخه توزیع نکرده است، به این دلیل است که کالایش یا هنوز در پروسه واردات قرار دارد و یا از گمرک ترخیص نشده است. در عین حال در موارد زیادی بانک مرکزی ارز را تخصیص داده، ‌اما پول به دست واردکننده نرسیده است. آمریکایی‌ها می‌گویند ما با دارو کاری نداریم، اما در واقع در موارد متعددی دولت ارز را به شرکت‌ها تخصیص داده است، اما در مسیر کار واردات، دارو به دست تامین‌کننده نمی‌رسد؛ چراکه پول برگشت می‌خورد و امکان تهیه دارو وجود ندارد. موارد زیادی داریم که پول‌ها برگشت خورده و شرکت‌ها نمی‌توانند دارو را تامین کنند.

مشکل بزرگ صنایع دارویی

نایب‌رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در ادامه صحبت‌هایش گفت: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل صنایع دارویی طولانی بودن زنجیره تخصیص ارز است؛ به‌طوری که شرکت‌ها زمان زیادی معطل می‌مانند. این موضوع به‌خصوص در حوزه تخصیص ارز نیما بسیار چالش‌برانگیز است. انتظار ما این است که صنعت داروسازی در ارز نیما دچار مشکل نباشد. این درحالیست که در حال حاضر کار تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به خوبی انجام می‌شود، اما در حوزه تخصیص ارز نیمایی که بخش عمده‌ای از نیازهای صنعت به آن وابسته است، دچار مشکل هستیم.

کبریایی‌زاده با بیان اینکه ارز دارو ۴۲۰۰ تومانی است و مشکلی در تخصیص آن وجود ندارد، گفت: باید توجه کرد که بخش عمده‌ای از نیازهای ارزی صنایع داروسازی برای تامین مواد جانبی، مواد بسته‌بندی، قطعات، ماشین‌آلات و … از طریق ارز نیمایی رفع می‌شود. درحالیکه پروسه تخصیص ارز نیما بسیار طولانی و غیرقابل پیش‌بینی است.

دولت برای تامین ارز نیمایی به «دارو» تدبیر کند

وی تاکید کرد: اگر وزارت بهداشت برای تامین مستمر و سریع ارز نیما تدبیری نکند، ‌صنعت دارویی کشور دچار توقف می‌شود؛ آن هم توقف‌هایی که تاسف‌بار خواهد بود. به عنوان مثال برای یک قطعه یا ماده جانبی ۱۰ یا ۵۰ هزار دلاری صنعت معطل می‌ماند. فکر می‌کنم باید برای ارز نیمایی تدبیر جدی اندیشیده شود. در عین حال مبالغ صنعت داروسازی از ارز نیمایی هم مبالغ ریزی است. آقایان می‌گویند ارز نیمای پتروشیمی در بورس وجود دارد و صنایع داروسازی می‌توانند آن را خریداری کنند، اما باید توجه کرد که پتروشیمی می‌گوید من ۱۰ میلیون دلار برای فروش آورده‌ام و آن را با مبالغ خرد ۱۵۰۰۰ دلار - ۱۵۰۰۰ دلار نمی‌فروشم، بلکه یک مشتری می‌خواهم که ۱۰ میلیون دلار را یکجا خریداری کند. بنابراین بعضا ممکن است بانک مرکزی اعلام کند که ارز نیما در سیستم وجود دارد، اما منطقی نیست که ارز در بازار با مبالغ خرد و کوچک به فروش برسد.

کبریایی‌زاده با بیان اینکه دولت و بانک مرکزی باید ارز نیمایی دارو را خودش به صورت مستقیم تامین کند نه از طریق بازار آزاد، گفت: زیرا بازار آزاد، غیرقابل پیش‌بینی است. از طرفی زنجیره تامین دارو نباید طولانی شود.

وی با اشاره به مشکلات نقدینگی در صنعت داروسازی کشور نیز گفت: بالاخره پروسه بازگشت پول به شرکت‌های توزیعی و به تبع آن شرکت‌های تولید کننده دارو، ‌وضعیت خوبی ندارد. بر همین اساس این شرکت‌ها نمی‌توانند به موقع دارو را تامین کنند.

چند نرخی بودن ارز دارو، فسادآور است

کبریایی‌زاده درباره مباحثی که درباره تبدیل ارز دارو به ارز نیمایی مطرح شده بود، اظهار کرد: ما به عنوان سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با چنین اقدامی موافقیم و معتقدیم که ارز دارو باید نیمایی و تک‌نرخی باشد. وجود ارز چندنرخی در حوزه دارو و سایر کالاهای کشور، ‌عین فساد است. چند نرخی بودن ارز زمینه‌های خلاف واقع‌گویی را باز کرده و فسادآور است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

پارک تفریحی آلمان پس از آتش‌سوزی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
آتش سوزی مهیب در بزرگترین پارک و مجموعه تفریحی آلمان موسوم به «اروپا پارک» چندماه اخیر منجر به مصدوم شدن هفت مامور آتش نشان شد. در این ویدیو تصاویری از این آتش سوزی را مشاهده می‌کنید؛
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشاز سال گذشته نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دستخوش تغییراتی شد؛ به طوری‌که حقوق مستمر (پایه حقوق) به طور مستقیم و بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان‌ها از سوی خزانه واریز و مابقی مزایا و فوق‌العاده‌های غیر مستمر با توجه به اعتبار در اختیار دستگاه‌ اجرایی و از سوی سازمان مربوطه پرداخت می‌شد. این در حالی است که اخیرا سازمان برنامه و بودجه شیوه‌نامه اجرایی پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و تمامی پرداخت‌های مشابه حقوق و دستمزد دستگاه‌های اجرایی را طبق ضوابط اجرایی قانون بودجه ابلاغ کرده است و نشان از ادامه روند پرداخت در سال گذشته دارد. البته مسئولیت صحت لیست حقوقی که دستگاه‌ها ارائه می‌کنند با بالاترین مقام اجرایی و ذی‌حساب یا مسئول امور مالی ذی‌ربط دستگاه اجرایی است. در این بین بانک مرکزی و بانک‌های عامل پرداخت کننده حقوق و مزایای مستمر کارکنان دستگاه‌های اجرایی موظفند وب سرویس استعلام شبابی بانکی کارکنان دولتی را براساس کد ملی در اختیار خزانه‌داری کل قرار داده و شرایطی ایجاد کند که وجه مربوط به حقوق بدون وقفه و در اسرع وقت به حساب بانکی کارکنان واریز و در نهایت به دستگاه‌های اجرایی اعلام شود. گفتنی است که پرداخت حقوق‌ها در سال جاری از پرحاشیه‌ترین بخش‌های مربوط به قانون بودجه بود که در نهایت براساس مصوبه مجلس، دولت موظف به اجرای آن شد.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، مهرداد جمال ارونقی در واکنش به ادعای یکی مسئولان مبنی بر اختلال در ترخیص دارو از گمرک گفت: در بحث دارو و ترخیص مواد دارویی از گمرک، گمرکات اهمیت ویژه‌ای به ترخیص این کالا‌ها قائل هستند؛ به گونه‌ای که اغلب مواد دارویی و محصولات در مسیر سبز انتخاب اظهارنامه تعریف شده‌اند. صدور حکم خروج دارو‌ها از گمرک در کمترین زمان ممکنمعاون امور فنی و گمرکی گمرک ایران ادامه داد: مسیر سبز اظهارنامه، یعنی کالاهای اعلام شده در این مسیر؛ بلافاصله پروانه الکترونیکی برای این اقلام صادر و مجوز‌های قانونی آن به هنگام خروج این کالا‌ها از گمرک اخذ می‌شود. یکی از مواردی که گمرک همکاری متقابل خوبی داشته است عبارتند از صدور حکم خروج برای محصولات دارویی و دارو علی‌رغم اینکه شاید این کالاها دارای مشکلات ارزی یا مشکلات دیگری باشند. این مقام مسئول بیان کرد: با اخذ مجوز‌های قانونی بلافاصله احکام خروج داروها از گمرک صادر می‌شود و هیچ ایستایی در مورد کالاهای دارویی و تجهیزات دارویی وجود ندارد، در نتیجه گمرک هیچ خللی برای ترخیص اقلام دارویی برای شرکت‌های واردکننده ایجاد نمی‌کند. وی تاکید کرد: در خصوص محصولات دارویی گمرک مسیری با عنوان حداقل اسناد برای ترخیص اقلام را نیز در پیش گرفته است؛ یعنی معمولا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت نامه الکترونیکی حداقل اسناد مورد نیاز برای ترخیص را به گمرکات ابلاغ کرده و ما نیز مجوز ترخیص آن‌ها را با سرعت صادر می‌کنیم، اما در برخی از کالاهای دارویی این اسناد پس از گذشت ۲ ماه ابلاغ نشد و گمرک با مسئولیت خود نسبت به تمدید این مجوزها اقدام کرد.

اخبار بیشتر