در زمینه دارو و داروخانه‌ها با چه چالش‌هایی مواجهیم؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

در زمینه دارو و داروخانه‌ها با چه چالش‌هایی مواجهیم؟

تعقیب قضایی ۳ نفر درحوزه سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه

ایسناخبرگزاری ایسنا
تعقیب قضایی ۳ نفر درحوزه سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه
سخنگوی قوه قضاییه از تعقیب قضایی ۳ نفر درحوزه سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه خبر داد.

به گزارش ایسنا، اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره بازداشت تعدادی از کارمندان سازمان غذا و دارو، گفت: در ارتباط با موضوع دارو پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده و یکی از شرکت‌هایی که در کار تولید و واردات دارو فعالیت می‌کرده و ارزهای قابل توجهی از سیستم بانکی اخذ کرده و تعهدات ارزی خود را انجام نداده است؛ به لحاظ انجام ندادن تعهدات و گران‌نمایی داروهای وارداتی با صدور فاکتورهای متعدد، تحت تعقیب قرار گرفته است.

وی افزود: در این رابطه ۳ نفر از حوزه مربوطه در سازمان غذا و دارو به اتهام اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفتند. البته الان متهمان با صدور قرار تأمین آزاد هستند و پرونده مراحل اولیه تکمیل تحقیقات را طی می‌کند.

اسماعیلی افزود: پس از تکمیل پرونده اگر به دادگاه ویژه ارسال شد، علنی می‌شود. سه نفر از شرکت‌های خصوصی و سه نفر هم از سازمان مربوطه تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

وی درباره اینکه آیا پرونده متهم خارجی دارد؟ گفت: خیر متهم خارجی ندارد ولی یکی از متهمان دو تابعیتی است.

خواندن خبر در سایت منبع

­تخلفات غذا و دارو در حال پیگیری است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
­تخلفات غذا و دارو در حال پیگیری است
عواملی در سازمان غذا و دارو به اتهام ارتکاب تخلف و سوء استفاده‌ها بازداشت و بازجویی شدند
­تخلفات غذا و دارو در حال پیگیری است - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سعید نمکی در حاشیه مراسم رونمایی از فعالیت‌های مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، در جمع خبرنگاران افزود: عده‌ا‌ی در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی، تخلفاتی انجام داده‌اند که در حال پیگیری هستیم.

وی گفت:: در این خصوص برخی افراد در سازمان غذا و دارو که با این افراد همراه بوده‌اند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند.

نمکی افزود: متأسفانه مواردی هم ارز دولتی برای واردات دارو و یا تجهیزات پزشکی دریافت کرده، اما دارو‌های تاریخ گذشته وارد کرده‌اند که برخورد با آن‌ها در دستور کارمان است.

وزیر بهداشت گفت: برخی افراد به جای استنت قلبی، کابل برق آوردند و بعد هم فرار کرده‌اند، قول می‌دهم با تمام وجود از اعاده حقوق بیت‌المال دفاع کنم.

وی افزود: ۳- ۴ ماه است که اکیپ‌هایی را مأمور کرده‌ام که به صورت چراغ خاموش روی تک تک موضوعات درباره ارز‌هایی که گرفته شده و اینکه در کجا هزینه شده و چه کسی مصرف کرده است کار می‌کنند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: حتما در این زمینه اصحاب رسانه باید به ما کمک کنند. یکی از مشکلاتی که داریم این است که افرادی که سال‌هاست در این حوزه‌ها سوء استفاده کرده‌اند، ارتباطات رسانه‌ای هم دارند. ما در این خصوص با این اقدام بزرگترین اهرم‌مان برای شفاف سازی، رسانه‌های پاکیزه‌ای هستند که در مملکت وجود دارند. شما همواره همراه ما بوده‌اید و خواهشم این است که در اطلاع رسانی‌های بعدی و شکستن فضای مسموم تبلیغاتی این جریان که می‌خواهد با هیاهو نگذارد که این حقایق برملا شود، ما را همراهی کنید.

وی در ادامه با بیان اینکه پیش از این کسانی که برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی ارز دولتی دریافت می‌کردند، قابل ردیابی نبودند، گفت: در حال حاضر خوشبختانه در حوزه تجهیزات پزشکی تا یکی دو ماه آینده سامانه به روزی خواهیم داشت که مشخص می‌کند هر فرد چقدر ارز گرفته است و چه چیزی را باید وارد کند و هر روز این موضوع رصد خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: درباره دارو هم ثبت و ضبط‌های نادرستی داشتیم که در حال حاضر داریم تک تک آن‌ها را رصد می‌کنیم، تعداد قابل توجهی از واردکنندگان و تولیدکنندگان درست عمل کرده‌اند، اما عده‌ای هم سوء استفاده کردند که قطعا با آن‌ها برخورد می‌شود. در این زمینه همان طور که گفتم عده‌ای بازداشت شده‌اند و تحت بازجویی قرار گرفتند و اعترافاتی هم کرده‌اند.

نمکی درباره وضعیت شرکت‌های هیئت امنای ارزی نیز گفت: شرکت‌های هیأت امنای ارزی مورد حسابرسی قرار گرفتند و خوشبختانه در این زمینه به جمع بندی رسیدیم و تعدادی از این شرکت‌ها ادغام و منحل شدند. تعدادی هم تا رسیدگی قضایی و حقوقی قابل جمع کردن نیستند.

وزیر بهداشت افزود: در کل ۳ شرکت را هم به عنوان ابزار اصلی کار وزارتخانه به اجبار، اما به شکل سلامت نگه می‌داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

داروخانه‌های هلال احمر قانونی هستند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
داروخانه‌های هلال احمر قانونی هستند
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر به اظهارات اخیر رئیس انجمن داروسازان واکنش نشان داده و گفت: همه داروخانه‌های هلال احمر در سراسر کشور دارای پروانه از وزارت بهداشت هستند بنابراین اینکه ادعا بشود که هلال احمر کارش غیرقانونی است با پروانه‌ داروخانه‌های جمعیت هلال احمر در تناقض است.

اعتمادآنلاین|علی فرجی‌، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی درباره درخواست انجمن داروسازان برای توقف فعالیت باجه‌های داروفروشی هلال احمر، گفت: نگاه به بخش خصوصی یک سیاست بسیار معقولی است که در کشور وجود دارد و باید از این بخش حمایت شود، در بخش توزیع نیز یکی از برنامه‌های ما در هلال احمر حمایت از بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: از زمانی که این نگاه برای حمایت از بخش خصوصی ایجاد شده است، ما داروخانه‌های هلال احمر را نه توسعه و نه افزایش داده‌ایم. همه داروخانه‌های هلال احمر در سراسر کشور دارای پروانه از وزارت بهداشت هستند، بنابراین اینکه ادعا بشود که هلال‌احمر خلاف اساسنامه فعالیت می‌کند و کارش غیرقانونی است با پروانه‌ داروخانه‌های جمعیت هلال‌احمر در تناقض است.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی خاطرنشان کرد: تا جایی که من اطلاع دارم، داروخانه‌هایی که زیر مجموعه سازمان ما هستند، پروانه‌شان منوط به شرایط جنگی و بحران نیست بلکه پروانه برای فعالیت طبیعی داروخانه‌ها در تمام روزهای سال است.

فرجی تصریح کرد: شأن ما در داروخانه‌های هلال احمر رقابت با بخش خصوصی نیست، داروخانه‌های هلال احمر سال‌های سال است که معتمد مردم بوده و مردم عموما برای تامین داروهای خاص خود به این داروخانه‌ها مراجعه کرده و به صورت بیمه‌ای داروهای خود را تهیه می‌کنند. بسیاری از داروخانه‌های خصوصی در سطح کشور به دلایل مختلف از جمله بازگشت دیرهنگام سرمایه از طریق بیمه‌ها، که البته برای بخش خصوصی نیز معقول است، علاقه‌ای ندارند دارو را با دفترچه بیمه به مردم بدهند، اما داروخانه‌های هلال احمر با فراغ بال این کار را انجام می‌دهند و این ریسک سرمایه‌گذاری را می‌پذیرند. بنابراین این دو بازار مختلف است چراکه بسیاری از داروخانه‌های بخش خصوصی همانطور که گفتم به دلیل شرایط بازپرداخت بیمه معمولا علاقه‌ای به پذیرش داروهای بیمه‌ای نداشته تا چندین ماه بعد پول آن را از بیمه دریافت کنند.

وی درباره ایجاد باجه‌های فروش دارو در شهر آمل توسط هلال احمر ادامه داد: جمعیت هلال احمر سال‌هاست درخواستی برای ایجاد داروخانه جدید ارائه نکرده است. ما در داروخانه زیرمجموعه سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر هیچ باجه‌ای نداریم اگر در جایی در کشور باجه فروش دارو بدون پروانه ایجاد شده باشد، من از آن مطلع نیستم و باید از معاونت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر پیگیر شوید. اما اگر در یک نقطه از کشور باجه دارو فروشی بدون پروانه باشد این قطعا کار غیرقانونی است و ما آن را نمی‌پذیریم اما من اطلاعی در خصوص این باجه‌ها ندارم.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی تصریح کرد: براساس قانون قیمت دارو در سطح کشور توسط سازمان غذا و دارو تعیین می‌شود و کسی نمی‌تواند پایین‌تر یا بالاتر از آن قیمت دارو بفروشد. در اساسنامه جمعیت هلال احمر بازوهای اقتصادی برای جمعیت تعریف شده است که یکی از این بازوهای اقتصادی داروخانه‌های جمعیت هلال احمر است، یعنی داروخانه‌های هلال احمر اگر سودی داشته باشند این سود در اختیار جمعیت برای اقدامات بشر دوستانه قرار می‌گیرد. ما در راستای حمایت از بخش خصوصی، علاقه‌ای برای افزایش داروخانه‌ها نداریم و به عبارتی ما هم موافق هستیم که لزومی به افزایش داروخانه نداریم، اما داروخانه‌های موجود هلال احمر نیز همه قانونی هستند و مشکلی برای فعالیت آنها وجود ندارد.

فرجی همچنین درباره فعالیت داروخانه‌های جمعیت هلال احمر نیز گفت: سیاست سازمان غذا و دارو از گذشته بر این بوده است که در مرکز استان برای فعالیت داروخانه‌های هلال احمر مجوز ارائه دهد البته در تهران دو الی سه داروخانه داریم که فعالیت آنها مربوط به سال‌ها پیش می‌شود، اما در استان‌ها برای حمایت از بخش خصوصی سازمان غذا و دارو بغیر از مرکز استان در شهرستان دیگری به جمعیت مجوز راه‌اندازی داروخانه نمی‌دهد اگر ضرورتی برای ایجاد داروخانه‌های هلال احمر در شهرستانی باشد و سازمان غذا و دارو به این ضرورت برسد ما آمادگی داریم که داروخانه تاسیس کنیم اما باز هم تاکید می‌کنم چون سیاست بر حمایت از بخش خصوصی است مجوز جدیدی به جمعیت هلال احمر برای تاسیس داروخانه داده نمی‌شود.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

مطالبات ۲ ماه ابتدای امسال داروخانه‌ها پرداخت شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مطالبات ۲ ماه ابتدای امسال داروخانه‌ها پرداخت شد
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: مطالبات سال 97 داروخانه‌ها تا پایان آذر و مطالبات سال 98 داروخانه‌ها تا ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال پرداخت شده است.

اعتمادآنلاین|کوروش فرزین روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مراکز درمانی و داروخانه‌ها افزود: مراکز درمانی دولتی ۴۵ روز فرصت دارند تا اسناد خود را به بیمه سلامت ارسال کنند و بر اساس قانون، این سازمان یک ماه فرصت دارد تا به وضعیت اسناد رسیدگی کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر علی الحساب ۷۰ درصد از مطالبات بیمارستان‌های دولتی در فروردین سال ۹۸ بدون بررسی اسناد پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران بیان کرد: داروخانه‌هایی که دربخش خصوصی داروهای بیماران خاص را تامین می‌کنند با مشکلاتی روبه‌رو هستند، اما مطالبات این بخش هم توسط بیمه سلامت تا پایان اردیبهشت پرداخت شده است؛ ضمن اینکه بخش قابل توجهی از داروهای بیماران خاص در استان تهران از طریق داروخانه‌های بیمارستان‌های خصوصی تامین می‌شود.

فرزین گفت: همچنین مطالبات فروردین ماه داروخانه‌ها و مراکز درمانی بخش بستری و سرپایی دولتی به صورت علی‌الحساب پرداخت شده است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

چرا برخی داروهای وارداتی به چرخه توزیع وارد نشدند؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
چرا برخی داروهای وارداتی به چرخه توزیع وارد نشدند؟

سلامت نیوز: به دنبال طرح مباحثی مبنی بر سودجویی در حوزه ارز دارو و عدم ورود برخی داروهای وارداتی به چرخه توزیع علی‌رغم دریافت ارز دولتی، نایب‌رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، تاکید کرد: اگر شرکتی که ارز گرفته بخشی از کالاهایش را وارد چرخه توزیع نکرده است، به این دلیل است که کالایش یا هنوز در پروسه واردات قرار دارد و یا از گمرک ترخیص نشده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر عباس کبریایی‌زاده، درباره مباحث مطرح شده مبنی اینکه برخی شرکت‌ها و افراد ارز دولتی برای واردات دارو گرفته، اما داروها را به چرخه توزیع داروی کشور وارد نکرده‌اند، ‌گفت: بارها تاکید کرده‌ام که در حوزه دارو به هیچ عنوان امکان چنین کاری وجود ندارد. در گزارشی که در جلسه پیشین شورای‌ مشورتی دارو در سازمان غذا و دارو ارائه شد، بر اساس آن خوشبختانه تمام شرکت‌های دارویی، کالاها و داروهایی را که بابت‌شان ارز دولتی گرفته بودند، وارد کشور کرده بودند.

وی افزود: البته ممکن است شرکتی ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده و تاکنون توانسته به میزان هشت میلیون دلار دارو وارد کشور کند، اما دو میلیون دلارش هم هنوز وارد نشده که ممکن است در گمرک و یا در فرآیند ورود مانده باشد. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت شرکتی که ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده است، به همان میزان و به صورت یکجا دارو و کالا وارد کند. بر این اساس بخشی از این کالاها همچنان در پروسه واردات به کشور قرار دارند.

وی با بیان اینکه بنابراین اینطور نیست که شرکتی ارز دولتی گرفته باشد، اما دارو را وارد چرخه توزیع نکند، ‌مگر اینکه یک شرکت خاصی تخلف کرده باشد، افزود: بنابراین اگر هنوز شرکتی که ارز گرفته اما بخشی از کالاهایش را وارد چرخه توزیع نکرده است، به این دلیل است که کالایش یا هنوز در پروسه واردات قرار دارد و یا از گمرک ترخیص نشده است. در عین حال در موارد زیادی بانک مرکزی ارز را تخصیص داده، ‌اما پول به دست واردکننده نرسیده است. آمریکایی‌ها می‌گویند ما با دارو کاری نداریم، اما در واقع در موارد متعددی دولت ارز را به شرکت‌ها تخصیص داده است، اما در مسیر کار واردات، دارو به دست تامین‌کننده نمی‌رسد؛ چراکه پول برگشت می‌خورد و امکان تهیه دارو وجود ندارد. موارد زیادی داریم که پول‌ها برگشت خورده و شرکت‌ها نمی‌توانند دارو را تامین کنند.

مشکل بزرگ صنایع دارویی

نایب‌رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در ادامه صحبت‌هایش گفت: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل صنایع دارویی طولانی بودن زنجیره تخصیص ارز است؛ به‌طوری که شرکت‌ها زمان زیادی معطل می‌مانند. این موضوع به‌خصوص در حوزه تخصیص ارز نیما بسیار چالش‌برانگیز است. انتظار ما این است که صنعت داروسازی در ارز نیما دچار مشکل نباشد. این درحالیست که در حال حاضر کار تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به خوبی انجام می‌شود، اما در حوزه تخصیص ارز نیمایی که بخش عمده‌ای از نیازهای صنعت به آن وابسته است، دچار مشکل هستیم.

کبریایی‌زاده با بیان اینکه ارز دارو ۴۲۰۰ تومانی است و مشکلی در تخصیص آن وجود ندارد، گفت: باید توجه کرد که بخش عمده‌ای از نیازهای ارزی صنایع داروسازی برای تامین مواد جانبی، مواد بسته‌بندی، قطعات، ماشین‌آلات و … از طریق ارز نیمایی رفع می‌شود. درحالیکه پروسه تخصیص ارز نیما بسیار طولانی و غیرقابل پیش‌بینی است.

دولت برای تامین ارز نیمایی به «دارو» تدبیر کند

وی تاکید کرد: اگر وزارت بهداشت برای تامین مستمر و سریع ارز نیما تدبیری نکند، ‌صنعت دارویی کشور دچار توقف می‌شود؛ آن هم توقف‌هایی که تاسف‌بار خواهد بود. به عنوان مثال برای یک قطعه یا ماده جانبی ۱۰ یا ۵۰ هزار دلاری صنعت معطل می‌ماند. فکر می‌کنم باید برای ارز نیمایی تدبیر جدی اندیشیده شود. در عین حال مبالغ صنعت داروسازی از ارز نیمایی هم مبالغ ریزی است. آقایان می‌گویند ارز نیمای پتروشیمی در بورس وجود دارد و صنایع داروسازی می‌توانند آن را خریداری کنند، اما باید توجه کرد که پتروشیمی می‌گوید من ۱۰ میلیون دلار برای فروش آورده‌ام و آن را با مبالغ خرد ۱۵۰۰۰ دلار - ۱۵۰۰۰ دلار نمی‌فروشم، بلکه یک مشتری می‌خواهم که ۱۰ میلیون دلار را یکجا خریداری کند. بنابراین بعضا ممکن است بانک مرکزی اعلام کند که ارز نیما در سیستم وجود دارد، اما منطقی نیست که ارز در بازار با مبالغ خرد و کوچک به فروش برسد.

کبریایی‌زاده با بیان اینکه دولت و بانک مرکزی باید ارز نیمایی دارو را خودش به صورت مستقیم تامین کند نه از طریق بازار آزاد، گفت: زیرا بازار آزاد، غیرقابل پیش‌بینی است. از طرفی زنجیره تامین دارو نباید طولانی شود.

وی با اشاره به مشکلات نقدینگی در صنعت داروسازی کشور نیز گفت: بالاخره پروسه بازگشت پول به شرکت‌های توزیعی و به تبع آن شرکت‌های تولید کننده دارو، ‌وضعیت خوبی ندارد. بر همین اساس این شرکت‌ها نمی‌توانند به موقع دارو را تامین کنند.

چند نرخی بودن ارز دارو، فسادآور است

کبریایی‌زاده درباره مباحثی که درباره تبدیل ارز دارو به ارز نیمایی مطرح شده بود، اظهار کرد: ما به عنوان سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با چنین اقدامی موافقیم و معتقدیم که ارز دارو باید نیمایی و تک‌نرخی باشد. وجود ارز چندنرخی در حوزه دارو و سایر کالاهای کشور، ‌عین فساد است. چند نرخی بودن ارز زمینه‌های خلاف واقع‌گویی را باز کرده و فسادآور است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. اما راه تشخیص بین این سه بیماری چیست؟ آیا نشانه‌هایی برای تشخیص این سه بیماری از همدیگر وجود دارد؟ به گزارش تجارت‌نیوز، علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. این ماجرا و از سویی علایم مشترک بین ابتلا به ویروس کرونا و بیماری آنفلوآنزا ترس و نگرانی زیادی را در تشخیص این بیماری به وجود می‌آورد. علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل مرگ ۲ فرد مشکوک مبتلا به کرونا در این شهرستان را تکذیب کرد و گفت که حال آنها مساعد است. دکتر فرزاد جلالی پنجشنبه شب افزود: حال عمومی هر ۲ فرد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا مساعد است و جواب آزمایش آنها نیز هنوز تائید نشده است. به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل، این ۲ فرد صبح امروز در بیمارستان قرنطینه و تحت درمان قرار گرفتند. خبر شناسایی ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا در مازندران را معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صبح امروز پنجشنبه اعلام کرده بود. در مجموع دانشمندان تاکنون موفق شده‌اند زمان کمی پس از شیوع هر نوع ویروس کرونا راههای درمان‌ آن را پیدا کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا اظهار داشت: با دستور رئیس جمهور ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد و مسوولیت ستاد با وزیر بهداشت است. نمکی ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا با لطف خدا پاییز امسال مهار شد، میزان کشندگی آنفلوآنزا به مراتب از کرونا بیشتر بود و ما قطعا این ویروس را با هوشمندی مردم و همکاری بین بخشی دستگاه‌ها مهار خواهیم کرد. وزیر بهداشت اظهار کرد: منشأ اصلی بیماری مشخص نیست و تیمی از پزشکان در حال بررسی موضوع هستند. وی با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس در ستاد بررسی می‌شود، اظهار کرد: فقط روز شنبه در قم تعطیلی مدارس اعلام شد. وزیر بهداشت تصریح کرد: تصمیمات جدید اعلام می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
تعدادی از داروخانه‌های سطح شهر قم نیز امروز برخلاف روزهای عادی سال تعطیل بودند. در همین حال بررسی از سطح شهر نشان می‌دهد حدود ۳۰ درصد مردم قم امروز از ماسک استفاده می‌کردند. ارائه ۴۰۰ هزار ماسک به داروخانه‌های قمدر همین حال محمدرضا قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در مورد کمبود ماسک در داروخانه‌ها، گفت: با سازمان صمت هماهنگی شده که به‌زودی ۴۰۰ هزار ماسک در داروخانه‌های قم توزیع شود. هشدار دادستانی قم: با تخلفات در عرضه ماسک برخورد می‌شوددر پی گله مندی مردم و مشاهده برخی تخلفات در سطح شهر، معاون دادستان عمومی و انقلاب قم به داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات و تجهیزات پزشکی در عدم عرضه ماسک به شهروندان هشدار داد. وی گفت: بیمارستان کامکار قم به‌عنوان محل قرنطینه و مراجعه بیماران و موارد مشکوک به کرونا و بیمارستان فرقانی به‌عنوان محل قرنطینه بعدی در صورت نیاز، مشخص‌شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در چهارمین کنگره سلامت مردان و دوازدهمین کنگره مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری سهم مردان در بروز حوادث مخاطره آمیز را پررنگ‌تر از زنان اعلام کرد و گفت: امروزه تفاوت‌های جنسیتی در برخی شاخص‌های توسعه پایدار و در مقابل توجه اندک مردان به این موضوع یکی از دغدغه‌های نظام سلامت است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تواتر حداکثری بیماری‌های غیرواگیر در مردان نسبت به خانم‌ها خبر داد و گفت: سهم آقایان در ابتلا به انواع سرطان‌های موجود و نوظهور، ۵۴ درصد است. وی در خصوص نسبت مراجعات مردان به زنان به مراکز درمانی، اظهار داشت: آقایان از نظر فیزیولوژیک، احساس سلامت بیشتری نسبت به زنان دارند که این موضوع موجب کاهش مراجعات آنها به مراکز درمانی می‌شود؛ به طوری که بیش از ۸۰ درصد مراجعه کنندگان را زنان و ۱۰ الی ۲۰ درصد را مردان تشکیل می‌دهند. همچنین سهم بیمه پایه و تکمیلی زنان ۲ تا ۳ درصد بیشتر از مردان است. وی با اشاره به نگرانی‌ها در خصوص انتشار ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: مطابق مطالعاتی که در زمینه این ویروس در ۲۵ کشور درگیر انجام شده، میزان کشندگی آن در مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.

اخبار بیشتر