اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 25 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 25 تیرماه

مسکن اقساطی کارمندان به سازمان برنامه ارجاع شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مسکن اقساطی کارمندان به سازمان برنامه ارجاع شد
مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن با بیان این‌که طرح مسکن اقساطی کارکنان دولت به رؤیت رئیس‌جمهور رسیده و برای بررسی کارشناسی به سازمان برنامه ارجاع شده است گفت: طبق پیشنهاد اولیه 20 تا 40 درصد حقوق پرسنل به خرید مسکن اختصاص می‌یابد.

اعتمادآنلاین| عباس فرهادیه مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن گفت: وزارت راه و شهرسازی، پیرو دستور رئیس‌جمهور طرح مسکن اقساطی کارکنان دولت را تهیه کرد که به رؤیت دکتر روحانی رسید. ایشان هم طرح را برای بررسی کارشناسی به سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده است.

وی افزود: بر اساس پیشنهاد اولیه، کارکنان به مدت پنج سال، بخشی از حقوق خود را پرداخت می‌کنند. سپس دو سال صبر می‌کنند تا خانه‌ای که توافق شده ساخته شود. مابقی مبلغ خانه در اقساط ۱۷ ساله پرداخت می‌شود که بنا به نوع انتخاب مسکن، مبلغ اقساط بین ۲۰ تا ۴۰ درصد حقوق کارکنان خواهد بود.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسکن درباره مشوق‌های مالیاتی برای موجرانی که قراردادهای دو ساله می‌بندند گفت: سازمان امور مالیاتی در این زمینه پیشنهادات جدیدی ارائه کرده که در حال بررسی آن هستیم و موضوع را پی‌گیری می‌کنیم.

هیچ اطلاعی از وجود سلطان‌های مسکن نداریم

فرهادیه در پاسخ به مباحثی مبنی بر وجود سلطان‌های مسکن با ۲۵۰۰ واحد و ۷۰۰ واحد اظهار کرد: همان‌طور که وزیر راه و شهرسازی گفتند کسانی که ادعای وجود سلطان مسکن دارند اطلاعات متقن خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. ما این موضوع را نه تأیید و نه تکذیب می‌کنیم؛ زیرا در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: خانم سعیدی این موضوع را اظهار کردند، لذا اگر سندی دارند حتما باید به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. طبق ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم کسی که بیش از ۱۵۰ متر خانه دارد باید مالیات بر اجاره بدهد.

راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان تا پایان سال

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسکن هم‌چنین درباره طرح مالیات بر خانه‌های خالی گفت: انشاالله در این زمینه سامانه ملی املاک و اسکان را تا پایان سال با کمک دستگاه‌های اصلی راه‌اندازی می‌کنیم. مکانیزم این سامانه بر دو مبنا است؛ یک پایه اطلاعات اصلی که توسط ثبت احوال و اپراتورهای مخابرات ارائه می‌شود. مبنای دوم بر پایه خود اظهاری مردم است. البته سامانه هوشمند را طوری طراحی کرده‌ایم که اشخاص نمی‌توانند از خود اظهاری امتناع کنند. با ارسال پیام به افراد و ارائه مشخصات املاک آنها درخواست می‌کنیم به سامانه مراجعه کنند. طبیعتا با توجه به این‌که اطلاعات دقیق املاک مربوط به آنها را ارائه می‌کنیم، نمی‌توانند خود اظهاری نداشته باشند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین قیمت‌های اجاره مسکن ۸۰ متری در تهران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آخرین قیمت‌های اجاره مسکن ۸۰ متری در تهران
اقتصاد آنلاین نوشت: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده اجاره آپارتمان ۸۰متری در مناطق مختلف شهری تهران در تیر ماه ۹۸ است. بنابر عرف بازار، درازای کم کردن یک میلیون تومان از ودیعه، ۳۰ هزار تومان به اجاره‌بهای ماهیانه اضافه می‌شود.

قیمت آپارتمان‌های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

آخرین قیمت‌های اجاره مسکن ۸۰ متری در تهران - 2

خواندن خبر در سایت منبع

این سه جدول نشان می‌دهد چه بر سر قیمت مسکن در ۳۱ استان کشور آمده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
این سه جدول نشان می‌دهد چه بر سر قیمت مسکن در ۳۱ استان کشور آمده است
بر پایه آمارهای رسمی منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران درخصوص دمای بازار معاملات مسکن در ۳۱استان کشور نشان می‌دهد سال گذشته بازار معاملات مسکن در همه استان‌های کشور جهتی را طی کرد که بازار مسکن تهران، در مسیری متفاوت از آن در حرکت بود؛ هر چند دامنه تحولات بازار مسکن تهران در انتهای سال به بازار مسکن تعداد قابل توجهی از استان‌های دیگر نیز سرایت کرد.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد در حالی که سال گذشته بازار معاملات مسکن تهران به دنبال بروز جهش قیمتی نسبت به سال ۹۶ با افت ۳۰ درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان مواجه شد بازار معاملات مسکن ۳۰ استان دیگر کشور از شرایط رکودی سال ۹۶ در سال ۹۷ وارد فاز رونق شدند. هر چند در این استان‌ها نیز میانگین قیمت به دلیل بروز رونق در بازار ملک به میزان محسوسی افزایش یافت اما شرایط قیمتی در بازار معاملات مسکن این استان‌ها در سال ۹۷ بر خلاف بازار مسکن تهران با جهش مواجه نشد.

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بازار معاملات مسکن در ۳۰ استان کشور بدون احتساب تهران در وضعیت کلی در سال ۹۷ از رونق نسبی برخوردار بوده است و هر چند سطح قیمت‌ها در حالت کلی در این استان‌ها به میزان قابل توجهی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است اما جهش قیمتی که سال گذشته در بازار معاملات مسکن تهران تجربه شد هرگز در سال ۹۷ در ۳۰ استان دیگر مشاهده نشد.

این سه جدول نشان می‌دهد چه بر سر قیمت مسکن در ۳۱ استان کشور آمده است - 4این سه جدول نشان می‌دهد چه بر سر قیمت مسکن در ۳۱ استان کشور آمده است - 5

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش قیمت مسکن از منطقه ۵ تهران کلید خورد

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
کاهش قیمت مسکن از منطقه ۵ تهران کلید خورد
تنها ساکنان منطقه 5 تهران خانه‌های خود را ارزان کردند. حالا بعد از آن‌که محمد اسلامی، وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرد که مردم خانه نخرند چون ...
کاهش قیمت مسکن از منطقه ۵ تهران کلید خورد - 0

شهروند| تنها ساکنان منطقه ۵ تهران خانه‌های خود را ارزان کردند. حالا بعد از آن‌که محمد اسلامی، وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرد که مردم خانه نخرند چون قیمت‌ها پایین می‌آید، مدیران صنوف مختلفی که در حوزه معامله زمین و مسکن فعالیت می‌کنند، به رسانه‌ها اعلام کردند که قیمت مسکن در چند منطقه تهران درحال کاهش است. اما بررسی قیمت جدیدترین فایل‌های مسکن در مناطق مختلف تهران نشان می‌دهد که کاهش قیمتی وجود نداشته و آنقدرها محسوس نیست.

با این وجود در این منطقه تهران که تقریبا همیشه رکورددار بیشترین معاملات مسکن است، قیمت هر مترمربع آپارتمان بین ٢ تا ٣‌میلیون تومان کاهش داشته است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که رکود شدیدی بر بازار مسکن حاکم است و هر بنگاه املاکی پایتخت تقریبا یک معامله در ماه انجام داده است. براساس گزارش اتحادیه مشاوران املاک، چیزی حدود ١١‌هزار بنگاه معاملات املاک در تهران فعال است که در ماه‌های گذشته چیزی حدود ١٢‌هزار معامله ملکی در تهران انجام شده است. بنگاهداران تهرانی می‌گویند، این روزها چیزی حدود ٩٠‌درصد درآمدشان از طریق حق کمیسیون مستاجران تأمین می‌شود.

قیمت‌های سلیقه‌ای برای لاکچری‌ها

در مناطق شمالی تهران خبری از کاهش قیمت نیست. مقایسه قیمت جدیدترین املاکی که در مناطق یک، دو و سه تهران برای فروش آگهی شده‌اند، با قیمت یک‌ماه پیش نشان می‌دهد که هیچ تغییر قیمت محسوسی در این مناطق وجود ندارد، البته املاکی‌های بزرگ شمال تهران هم این موضوع را تأیید می‌کنند. آنها به «شهروند» می‌گویند که مالکان پولدار مناطق شمال شهر عجله‌ای برای فروش ملک خود ندارند و اسیر جوسازی‌های رسانه‌ای برای کاهش قیمت‌ها نمی‌شوند!

آنها توضیح می‌دهندکه به همین دلیل قیمت ملک دراین مناطق کاهشی نبوده است و نمی‌دانند که مدیران صنفی دقیقا از کدام کاهش قیمت صحبت می‌کنند؟

این روزها برای خرید یک خانه ١٠٠متری در منطقه یک تهران چیزی حدود ٦‌میلیارد تومان پول خرج کنید اما قیمت‌های نجومی در این منطقه هم نمی‌تواند مالکان را از خرید خود منصرف کند، به‌طوری که مدیر فروش یکی از دفاتر معاملات املاک در این منطقه می‌گوید که رکود در منطقه یک کمتر از سایر محله‌های تهران است و سطح معاملات همچنان درشرایط قابل قبول‌تری نسبت به سایر مناطق است.

منطقه‌ای که به گفته خسروی قیمت‌ها در آن طی یک‌ماه گذشته نزولی شده، سعیدی می‌گوید: «خبری از کاهش قیمت نیست.»

به گفته او، قیمت‌ها در این منطقه کاملا سلیقه‌ای است و مالکان ساختمان دغدغه زیادی برای فروش سریع خانه ندارند. به‌عنوان مثال در یک منطقه الهیه مالکی خانه خود را متری ٦٠‌میلیون تومان برای فروش گذاشته اما در همان محله با یک شرایط مشابه خانه‌ای متری ٧٥‌میلیون تومان آگهی شده است. البته خانه‌هایی که قیمت مناسب‌تری دارند، خیلی سریع به فروش می‌روند. برای فروش خانه‌های گرانقیمت مدت زمان زیادی لازم است.

در مناطق میانی‌شهر که بیشترین تقاضا برای معامله املاک وجود دارد، قیمت‌ها تقریبا بدون تغییر است. مشاوران املاک منطقه ٧ تهران به «شهروند» می‌گویند که در مناطق میانی قیمت‌ها نه زیادتر شده و نه کمتر شده است. در مناطق ١٠ و ١١ تهران هم خبری از کاهش قیمت نیست. بنگاهداران این منطقه می‌گویند که تراکم جمعیت در این مناطق زیاد است و خانه‌های کوچک مقیاس در این دو منطقه بیشتر از سایر مناطق تهران است. بنابراین با توجه به این‌که عمده تقاضای تهرانی‌ها برای خانه‌های کوچک مقیاس است، ملک در این منطقه پرمتقاضی است و قیمت‌ها روند ریزشی نداشته است.

متوسط قیمت هر مترمربع در برخی از محله‌های منطقه ٧ تهران ١٢‌میلیون تومان گزارش شده و در برخی از محله‌ها برای خرید هر متر باید چیزی حدود ٢٥میلیون تومان هزینه کنید. قیمتی که همچنان برای املاک این منطقه رواج دارد، حول و حوش همین نرخ‌هاست.

در منطقه ١٠ و ١١ هم متوسط قیمت املاک حدود ٨ تا ١٠‌میلیون تومان است و کمترین قیمت‌ها همچنان به متری ٥‌میلیون تومان می‌رسد.

آرش نیا که در زمینه خریدوفروش خانه در این منطقه کار می‌کند، به «شهروند» گفت: «برخلاف ٣ماه نخست‌ سال که هر روز قیمت جدیدی برای خانه‌ها اعلام می‌شد، در یک‌ماه گذشته قیمت‌ها ثابت مانده است.»

ایمانی هم که در یکی از دفاتر مشاور املاک منطقه ١١ مشغول به کار است، به «شهروند» می‌گوید که ٦٠‌درصد قیمت تمام‌شده مسکن مربوط به زمین است و وقتی در تهران کمبود زمین وجود دارد و قیمت‌ها بالاست، بر اساس چه فرمولی باید قیمت ملک کاهش داشته باشد؟!

در این میان اما کاهش قیمت در منطقه پرطرفدار تهران محسوس است و نرخ‌های معاملاتی در این منطقه کاهش پیدا کرده است. گر چه اتحادیه مشاوران املاک تهران اعلام کرده بود که قیمت‌ها در مناطق ١، ٥، ٢٢ و ١٢ بین ٨ تا ١٨‌درصد ریزش داشته است، اما گشتی در بازار نشان می‌دهد که به جز منطقه ٥ خبری از کاهش قیمت‌ها در تهران نیست. بیات یکی از مشاورین املاک در محدوده جنت‌آباد می‌گوید: «قیمت هر متر خانه از حدود ٢٢‌میلیون تومان به ١٩‌میلیون تومان رسیده است.»

بیات ادامه می‌دهد: «حدود یک‌ماه پیش قیمت خانه در جنت‌آباد محدوده‌های ٣٥متری گلستان به متری ٢٢‌میلیون تومان هم رسیده بود و تعدادی معامله هم با این قیمت‌ها به ثبت رسید اما حالا به دلیل جو روانی که وعده‌های دولت در کاهش قیمت خانه ایجاد کرد، هر مترمربع خانه در این منطقه به ١٩ تا ٢٠‌میلیون تومان کاهش یافته است.»

البته این موضوع را زعفرانلو مالک یکی از بزرگترین آژانس‌های املاک تهران تأیید می‌کند و به «شهروند» می‌گوید: «افت قیمت تنها در منطقه ٥ تهران محسوس بوده است.»

منطقه‌های پرطرفدار تهران

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام‌شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت ماه ‌سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از میان مناطق بیست‌ودوگانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶٫۶‌درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۹٫۶ و ۹٫۲‌درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. درمجموع ۷۲٫۸‌درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در اردیبهشت ماه ‌سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۸، ۷، ۱، ۱۵ و ۳) بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۷٫۲‌درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

گران‌ترین شهرهای کشور

بررسی‌ها نشان می‌دهد که استان‌های تهران، البرز، فارس، اصفهان، خوزستان، هرمزگان، مازندران، خراسان‌رضوی، مرکزی و بوشهر ۱۰ استانی هستند که سرعت رشد قیمت مسکن در آنها بیشتر از سایر استان‌های کشور بوده است. آمارهای رسمی همچنین رتبه پرمعامله‌ترین استان‌های کشور به لحاظ تعداد خرید واحدهای مسکونی را نشان می‌دهد؛ بر این اساس ۶ استان کشور که از این تعداد ۲ استان در شمال کشور و ٣ استان در جنوب کشور قرار دارند، در ردیف ۶ استان اول به لحاظ بیشترین میزان رشد حجم معاملات خریدوفروش واحدهای مسکونی قرار گرفته‌اند. پاییز امسال بیشترین رشد خرید و فروش واحدهای مسکونی نسبت به پاییز ‌سال گذشته، به ترتیب در استان‌های هرمزگان با رشد ۵/ ۶۳ درصدی، مازندران ۳۷ درصدی، خوزستان ۷/۳۵ درصدی، فارس ۱/۳۵ درصدی، البرز ۷/۳۴‌درصدی و گیلان با رشد ۴/ ۳۳‌درصدی به ثبت رسید.

ماهانه یک سانتی‌متر خانه بخرید

در حال حاضر میزان حق مسکن کارگران در فیش حقوقی ١١٠‌هزار تومان است. حق مسکن کارگران امسال در حالی حدود ٦٠‌هزار تومان بیشتر شده است که این رقم برای اجاره یک تخت در خوابگاه‌های پایتخت کفایت نمی‌کند؛ چه برسد به خرید مسکن. اگر میانگین قیمت مسکن برای خرید در تهران ١٢‌میلیون تومان باشد، با حق مسکن ماهیانه ١١٠‌هزار تومانی یعنی کارگران در یک‌ سال با حدود یک‌میلیون و ٣٢٠‌هزار تومان حق مسکن سالانه می‌توانند حداکثر ١١ سانتی‌متر مسکن بخرند؛ به عبارتی ماهی یک سانتی‌متر. حداقل اجاره مسکن در تهران برای یک آپارتمان ٥٠ متری بیش از ١٠٠‌میلیون رهن کامل یا به عبارتی ماهانه حدود ٣‌میلیون تومان است که مبلغ ١١٠‌هزار تومانی حق مسکن برای اجاره حدود دو مترمربع خانه کفاف می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نگاهی به آمار نهایی معاملات مسکن در سال ۹۷؛ بازار درکدام استان‌ها سکه بود؟ +جدول ونمودار

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
نگاهی به آمار نهایی معاملات مسکن در سال ۹۷؛ بازار درکدام استان‌ها سکه بود؟ +جدول ونمودار
اقتصادنیوز:بازار معاملات مسکن در شهرها طی سال گذشته، شرایط متفاوتی از پایتخت را تجربه کرد. رصد بازار کشوری ملک با فیلتر «پایتخت» نشان می‌دهد ۳۰ استان کشور در سال ۹۷ با «رونق» معاملات خرید و در عین حال «افزایش محسوس اما بدون صعود تند» قیمت روبه‌رو بودند.

این در حالی است که معاملات مسکن در تهران از تابستان پارسال وارد فاز «پیش‌رکود» توام با «جهش قیمت» شد. سطح قیمت در شهرها به‌طور متوسط به اندازه یک‌سوم تهران رشد کرده است. قیمت کشوری انتهای پارسال به مرز ۳ میلیون تومان در مترمربع رسید.بازار معاملات خرید مسکن در ۳۰ استان کشور سال گذشته شرایطی کاملا متفاوت در مقایسه با بازار مسکن تهران تجربه کرد؛ بررسی‌های «دنیای اقتصاد» بر پایه آمارهای رسمی منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران درخصوص دمای بازار معاملات مسکن در ۳۱استان کشور نشان می‌دهد سال گذشته بازار معاملات مسکن در همه استان‌های کشور جهتی را طی کرد که بازار مسکن تهران، در مسیری متفاوت از آن در حرکت بود؛ هر چند دامنه تحولات بازار مسکن تهران در انتهای سال به بازار مسکن تعداد قابل توجهی از استان‌های دیگر نیز سرایت کرد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد در حالی که سال گذشته بازار معاملات مسکن تهران به دنبال بروز جهش قیمتی نسبت به سال ۹۶ با افت ۳۰ درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان مواجه شد بازار معاملات مسکن ۳۰ استان دیگر کشور از شرایط رکودی سال ۹۶ در سال ۹۷ وارد فاز رونق شدند. هر چند در این استان‌ها نیز میانگینقیمت مسکن به دلیل بروز رونق در بازار ملک به میزان محسوسی افزایش یافت اما شرایط قیمتی در بازار معاملات مسکن این استان‌ها در سال ۹۷ بر خلاف بازار مسکن تهران با جهش مواجه نشد.

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بازار معاملات مسکن در ۳۰ استان کشور بدون احتساب تهران در وضعیت کلی در سال ۹۷ از رونق نسبی برخوردار بوده است و هر چند سطح قیمت‌ها در حالت کلی در این استان‌ها به میزان قابل توجهی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است اما جهش قیمتی که سال گذشته در بازار معاملات مسکن تهران تجربه شد هرگز در سال ۹۷ در ۳۰ استان دیگر مشاهده نشد. این در حالی است که در سال گذشته میانگین قیمت مسکن شهر تهران ۷۰ درصد جهش کرد و تعداد معاملات خرید مسکن در پایتخت با افت ۳۰ درصدی مواجه شد. با این حال، حجم معاملات خرید مسکن در ۳۰ استان کشور در سال گذشته با فیلتر تهران (بدون محاسبه تحولات بازار مسکن شهر تهران) ۱۵ درصد رشدکرد؛ این در حالی است که با محاسبه تهران در تحولات کشوری بازار مسکن سال ۹۷ تعداد معاملات خرید مسکن در ۳۱ استان کشور تنها ۴ درصد در مقایسه با سال ۹۶ رشد کرد.

بازار معاملات مسکن کشوری با فیلتر شهر تهران سال گذشته شرایط رونق را تجربه کرد؛ هر چند تحت تاثیر شوک‌های ارزی و کوتاه شدن دوره رونق معاملات مسکن و همچنین اثر رکود مسکن تهران بر سایر شهرها، حجم معاملات خرید مسکن در بخش قابل توجهی از استان‌های کشور در فصل پایانی سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش یافت. به رغم این تحولات، بازار معاملات مسکن ۹۷ در برخی از استان‌های دیگر با شرایط رونق به سال ۹۸ منتقل شد. میانگین قیمت مسکن در کل کشور (۳۱ استان کشور) در یک سال ۹۷ به ۲ میلیون و۴۰۰ هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با رشد ۵۰ درصدی همراه شده است؛ میانگین قیمت مسکن در همه استان‌های کشور در سال ۹۶ معادل یک میلیون و۶۰۰ هزار تومان بود. مرکز آمار میانگین قیمت کشوری مسکن را براساس وزن هر استان در معاملات مسکن کشوری و همچنین میانگین قیمت مسکن در آن استان محاسبه کرده است. همچنین تعداد معاملات خرید مسکن در ۳۱ استان کشور در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ نیز ۴ درصد رشد کرد و از ۴۳۵ هزار فقره در سال ۹۶ به ۴۵۲ هزار فقره در سال ۹۷ رسید.

تورم مسکن کشوری با فیلتر تهران (نرخ رشد قیمت واحدهای مسکونی فروخته شده در ۳۰ استان کشور در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶) معادل ۵/ ۲۶ درصد بوده است؛ به این معنا که نرخ رشد قیمت مسکن در کشور بدون محاسبه شهر تهران در تحولات کشوری بازار ملک تقریبا نصف تورم مسکن در شرایطی است که تورم کشوری مسکن با احتساب تحولات قیمتی بازار مسکن تهران مورد بررسی و محاسبه قرار می‌گیرد؛ این در حالی است که بدون در نظر گرفتن شهر تهران در تحولات کشوری بازار مسکن، شیب رشد تعداد معاملات واحدهای مسکونی حدود ۴ برابر نرخ رشد تعداد معاملات خرید مسکن در کشور با احتساب تحولات بازار مسکن تهران است. در واقع در شرایطی که با احتساب تهران در تحولات کشوری مسکن، تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی در یک سال ۹۷ نسبت به یک سال ۹۶ تنها ۴ درصد افزایش یافته است پس از حذف تهران از تحولات کشوری بازار مسکن، نرخ رشد تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی در این بازه زمانی در ۳۰ استان دیگر ۱۵ درصد بوده است.

علت این موضوع افت ۳۰ درصدی تعداد معاملات خرید آپارتمان در شهر تهران در یک سال ۹۷ نسبت به یک‌سال ۹۶ است.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» همچنین نشان می‌دهد بازار معاملات مسکن کل کشور (با احتساب تحولات بازار مسکن تهران) در سال ۹۷ با میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی واقع در مرز ۳ میلیون تومان به پایان رسید؛ این در حالی است که بازار مسکن آخر سال ۹۷ شهر تهران نیز با میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان معادل ۱۱ میلیون تومان به پایان رسید.

رشد ۱۵ درصدی تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی در ۳۰استان کشور با فیلتر تهران در کنار افزایش ۵/ ۲۶ درصدی میانگین قیمت مسکن در این استان‌ها در برابر ریزش ۳۰ درصدی حجم معاملات و جهش ۷۰ درصدی میانگین قیمت مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد به رغم آنکه بازار معاملات مسکن کشور در ۳۰استان کشور (به استثنای تهران) در سال ۹۷ در شرایط رونق به سر می‌برده است اما بازار معاملات مسکن شهر تهران که در سال ۹۶ وارد فاز رونق شده بود، با ریزش تعداد معاملات خرید مسکن در سال ۹۷ در مسیر رکود بوده است؛ همچنین به رغم آنکه بازار معاملات مسکن شهر تهران در سال گذشته با جهش قیمت و تورم شدید مواجه شد، میزان رشد قیمت مسکن در سایر استان‌ها جهش‌گونه نبوده است؛ هر چند به‌طور کلی نرخ رشد قیمت مسکن در ۳۰ استان دیگر کشور در مقایسه با سال ۹۶ قابل توجه و محسوس بوده است.

به همین دلیل می‌توان چنین نتیجه گرفت که بازار معاملات مسکن در تهران در مقایسه با سایر استان‌های کشور در سال ۹۷ شرایطی کاملا متفاوت را تجربه کرد. در بازار معاملات مسکن تهران در سال ۹۷ رکود همراه با جهش قیمتی تجربه شد اما شرایط کلی بازار معاملات کشوری مسکن (در ۳۰ استان دیگر)، شرایط رونق همراه با رشد محسوس اما غیر جهش‌گونه سطح قیمت‌ها بود.

آمار رسمی مرکز آمار ایران درخصوص تحولات کشوری بازار مسکن همچنین نشان‌دهنده تحولات فصلی بازار معاملات مسکن در ۳۱ استان کشور است؛ براساس این گزارش رسمی، با بررسی تحولات فصل به فصل بازار معاملات مسکن کشوری مشاهده می‌شود اگر چه سال گذشته به‌طور کلی بازار معاملات مسکن در ۳۰ استان کشور با فیلتر تهران در شرایط رونق قرار داشت اما رصد تحولات فصلی از افت میزان معاملات خرید واحدهای مسکونی در آخرین فصل سال در بخش قابل توجهی از استان‌ها در مقایسه با زمستان سال ۹۶ خبر می‌دهد. در حالی که حجم معاملات خرید آپارتمان در سه فصل اول سال گذشته به‌طور کلی در بازار مسکن ۳۰ استان کشور نسبت به فصول مشابه سال گذشته روند افزایشی پیمود اما در پایان سال گذشته، تعداد معاملات خرید آپارتمان نسبت به مقطع زمانی پایان سال ۹۶ روند نزولی به خود گرفت.

آمارها نشان می‌دهد تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی در ۳۰ استان کشور با فیلتر تهران در بهار سال ۹۷ در مقایسه با بهار سال ۹۶ معادل ۳۵ درصد افزایش یافت؛ این در حالی است که این میزان رشد در تابستان سال ۹۷ در مقایسه با تابستان سال ۹۶ برابر با ۲۷ درصد بوده است. نرخ رشد تعداد معاملات خرید آپارتمان در ۳۰استان کشور با فیلتر تهران هر چند در پاییز ۹۷ نیز نسبت به پاییز ۹۶ مثبت بود اما شیب رشد حجم معاملات در این فصل تنها ۲ درصد بیشتر از فصل مشابه سال قبل بود؛ این در حالی است که زمستان سال گذشته حجم معاملات خرید آپارتمان در مقایسه با زمستان ۹۶ در ۳۰ استان کشور (بدون محاسبه تهران) معادل ۶ درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، به استثنای فصل بهار، حجم معاملات خرید مسکن تهران در سه فصل دیگر سال یعنی تابستان، پاییز و زمستان سال ۹۷ در مقایسه با فصول مشابه سال ۹۶ روند کاهشی به خود گرفت؛ تعداد معاملات خرید آپارتمان در تهران در فصل تابستان ۹۷ در مقایسه با تابستان ۹۶ معادل ۶/ ۱۶ درصد کاهش یافت؛ همچنین تابستان ۹۷ در مقایسه با تابستان ۹۶ حجم معاملات خرید مسکن در تهران ۴۰ درصد افت کرد و در زمستان نیز تعداد معاملات خرید مسکن در تهران با افت ۳۵ درصدی در مقایسه بازمستان ۹۶ مواجه شد.

بررسی تورم نقطه‌ای مسکن در ۳۰ استان کشور با فیلتر تهران نیز نشان می‌دهد بهار ۹۷ میانگین قیمت مسکن در این استان‌ها در مقایسه با بهار ۹۶ معادل ۱۹ درصد افزایش یافت؛ این میزان افزایش در تابستان ۹۷ در مقایسه با تابستان ۹۶ معادل ۲۵ درصد، در پاییز ۹۷ در مقایسه با پاییز ۹۶ به میزان ۳۲ درصد و در زمستان ۹۷ در مقایسه با زمستان ۹۶ معادل ۳۰ درصد به ثبت رسید؛ این در حالی است که تورم مسکن تهران در هر یک از فصول و بازه‌های زمانی اعلام‌شده به مراتب بیش از تورم کشوری مسکن با فیلتر تهران بوده است.

میزان افزایش قیمت مسکن در کل کشور با احتساب شهر تهران در هر فصل در مقایسه با فصل مشابه سال قبل به‌طور متوسط تا دو برابر بیش از تورم مسکن در بازه زمانی اعلام شده با فیلتر شرایط قیمتی بازار مسکن تهران است. در واقع شیب رشد قیمت مسکن در ۳۰ استان کشور در سال گذشته نصف شرایطی است که در آن تورم نقطه‌ای مسکن کل کشور با احتساب تحولات قیمتی بازار مسکن تهران محاسبه شده است. جزئیات مربوط به کارنامه بازار معاملات مسکن کل کشور همچنین نشان می‌دهد رونق محسوس معاملات خرید مسکن در ۳۰ استان کشور از تابستان ۹۷ آغاز شده است؛ این در حالی است که فاز رونق بازار معاملات مسکن تهران از زمستان ۹۶ آغاز شد و در سال ۹۷ بازار مسکن تهران وارد پیش‌رکود شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی که در تابستان ۹۷ بازار معاملات خرید مسکن همه استان‌های کشور بدون احتساب تهران (۳۰استان)، در فاز رونق قرار داشته است در پاییز ۹۷-یک فصل بعد-۱۵ استان- نیمی از استان‌ها-در فاز رونق قرار داشته و حجم معاملات مسکن در ۱۵ استان دیگر در مقایسه با پاییز ۹۶ افت داشته است. اما در زمستان سال ۹۷ تنها ۷ استان کشور در فاز رونق به معنای افزایش تعداد معاملات خرید مسکن در این فصل در مقایسه با فصل مشابه سال قبل قرار داشته‌اند و مابقی استان‌ها با کاهش حجم معاملات خرید واحدهای مسکونی در این بازه زمانی مواجه شده‌اند. در واقع رونقی که در بازار معاملات مسکن ۳۰ استان کشور از تابستان آغاز شده بود، در ادامه در فصل پاییز در ۱۵ استان و در زمستان تنها در ۷ استان تداوم یافت؛ به این ترتیب می‌توان گفت بازار معاملات مسکن تنها ۷ استان کشور با شرایط رونق به سال ۹۸ وارد شد. همین موضوع باعث شد به رغم آنکه حجم معاملات خرید مسکن در سه فصل اول سال ۹۷ در مقایسه با فصول مشابه سال ۹۶ در ۳۰ استان کشور با فیلتر تهران افزایش یافت اما تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی در این استان‌ها در زمستان ۹۷ در مقایسه با زمستان سال ۹۶ معادل ۶ درصد افت کند. استان‌های هرمزگان، مازندران، کردستان، زنجان، خوزستان، خراسان شمالی و البرز ۷ استانی هستند که بازار معاملات مسکن آنها با شرایط رونق در سال ۹۷ به اتمام رسیده و وارد سال ۹۸ شد.

با این حال، بازار معاملات کشوری مسکن با پیشتازی سه استان کشور به لحاظ بیشترین سطح تورم در سال ۹۷ به پایان رسید؛ آمارهای رسمی حاکی است زمستان سال گذشته تورم مسکن در سه استان تهران، فارس و هرمزگان بیش از سایر استان‌های کشور بوده است؛ میانگین قیمت مسکن در استان تهران در سه ماه پایانی سال گذشته در مقایسه با زمستان سال ۹۶ معادل ۸۰ درصد افزایش یافت؛ این در حالی است که زمستان پارسال میانگین قیمت مسکن در استان فارس نیز با رشد ۶/ ۴۱ درصدی و استان هرمزگان با رشد ۱/ ۴۱ درصدی همراه شد. همچنین، کمترین میزان رشد قیمت مسکن در این بازه زمانی در مقایسه با زمستان سال ۹۶ به ترتیب در سه استان کهکیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی رقم خورد؛ میانگین قیمت مسکن زمستان سال گذشته در استان کهکیلویه و بویراحمد ۱۹ درصد و در هر کدام از دو استان سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی نیز ۳/ ۲۰ درصد افزایش یافت.

کاهش سهم تهران در معاملات کشوری مسکن

به گزارش «دنیای اقتصاد»، آمارهای رسمی از وضعیت تحولات بازار مسکن کشور از کاهش سهم تهران در معاملات کشوری واحدهای مسکونی در سال ۹۷ خبر می‌دهد؛ تحت تاثیر ریزش محسوس حجم معاملات خرید مسکن در شهر تهران در سال ۹۷-افت ۳۰ درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان در این بازه زمانی- سهم تهران از کل معاملات کشوری مسکن کاهش یافته است؛ این سهم که در سال ۹۶ معادل ۵۰ درصد از کل معاملات مسکن کشور بود در سال ۹۷ به ۳۷ درصد کاهش یافت؛ علاوه بر ریزش تعداد معاملات خرید مسکن در تهران در سال ۹۷، رونق معاملات مسکن در سال گذشته در سایر استان‌ها از دیگر دلایل کاهش سهم تهران از کل معاملات خرید آپارتمان بوده است.

نگاهی به آمار نهایی معاملات مسکن در سال ۹۷؛ بازار درکدام استان‌ها سکه بود؟ +جدول ونمودار - 18نگاهی به آمار نهایی معاملات مسکن در سال ۹۷؛ بازار درکدام استان‌ها سکه بود؟ +جدول ونمودار - 19

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف1 روز قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.

نوسازی ناوگان موتوری موزعین شبکه پستی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس تفاهم نامه مشترک میان شرکت پست، بانک قرض الحسنه مهر ایران و شرکت نیرو محرکه مقرر شد ۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه موتور در اختیار نامه رسانان پست سراسر کشور قرار گیرد که ۵۰۰ دستگاه مربوط به استان تهران است.

فیلم | تبریک عید غدیر توسط رهبرانقلاب به امام خمینی (ره)

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای حسین کاظمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: تعداد انواع خودرو‌های تحویلی به مشتریان تا پایان مرداد به بیش از ۵۳ هزار دستگاه می‌رسد که در مقایسه با ماه گذشته حدود ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. آقای کاظمی اضافه کرد: در حال حاضر میزان تولید انواع خودرو در گروه سایپا به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در روز رسیده است. معاون بازاریابی و فروش سایپا ادامه داد: همچنین میزان تحویل خودرو‌ها در مرداد امسال در مقایسه با مرداد سال گذشته نیز ۱۵ درصد رشد داشته است. وی پیش‌بینی کرد تا حدود ۴۵ روز آینده، ​همه خودرو‌های معوق سال ۹۷ به مشتریان تحویل شود. آقای کاظمی گفت: حدود ۳۰ درصد خودرو‌ها در استان تهران و البرز و بقیه در استان‌های دیگر تحویل می‌شود.
زومیتزومیت1 روز قبل
هسته‌ی فناوری راه‌گشایان تفاوت زیستی در تابستان ۱۳۹۸ توسط هادی شعبانی در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی ایران بنیان گذاشته شد. زانوی مصنوعی، نخستین محصول این استارتاپ، در حال طراحی و توسعه با کمک مرکز رشد است. هادی شعبانی، موسس شرکت راه‌گشایان تفاوت زیستی در حاشیه‌ی نمایشگاه THL از روند مثبت توسعه‌ی زانوی مصنوعی برای معلولان قطع عضو پا از بالای زانو خبر داد. علاقه‌ی وافر شعبانی به ورزش و به‌خصوص دوچرخه‌سازی، وی را به توسعه‌ی زانوی مصنوعی سوق داد. به گفته‌ی هادی شعبانی، عرضه‌ی محدود و آزمایشی زانوی مصنوعی آغاز شده است تا در آینده شاهد تولید انبوه آن در کشور باشیم.

اخبار بیشتر