اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 26 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 26 تیرماه

کاهش قیمت ارز، نرخ مسکن را تعدیل می‌کند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
کاهش قیمت ارز، نرخ مسکن را تعدیل می‌کند
ریزش قیمت ها در بازار ارز دوامی دارد؟ نرخ ها بر چه قیمتی تثبیت می‌شود؟ تاثیر ریزش قیمت ارز در بازارهای موازی چیست؟ این ها سئوالاتی است که به کرات این روزها از فعالان و کارشناسان اقتصادی پرسیده می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، حالا سرمایه گذاران در بازار ارز باور کردند که باید زیان چند ردصدی را، تا همین حالا، اواخر تیرماه تحل کنند، ریزش قیمت‌ها از پس تداوم چند روزه در بازار ارز، به بازار خودرو سریت کر تا متقاضیان مسکن چشم انتظار تحول در این بازار باشند، بازار سرمایه ای‌ترین کالا در ایران.

مسکن را می‌توان عصاره یک عمر فعالیت اقتصادی خانوار دانست، کالایی که بخش مهمی از درآمد خانوار را می‌بلعد و در اغلب موارد اجاره یک واحد مسکونی هزینه‌ای بیش از متوسط حقوق دریافتی روی دست مستاجران، حداقل در تهران به جا می‌گذارد.

اکنون که قیمت هر دلار آمریکا به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده و حتی انتظار برخی از فعالان بر تداوم کاهش قیمت است، این بازار دیگر بازدهی گذشته خود را نخواهد داشت. آیا این مهادله در بازار مسکن و خودرو نیز قابل حل است؟ نه فقط ارز، که مسکن و خودرو، همگی انفجاری قیمتی را در سال ۱۳۹۷ تجربه کرده‌اند، این بدان معناست که حالا فواره از پس رسیدن به اوج سرنگون شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مسکن در فاصله زمانی خرداد ۹۷ تا خرداد ۹۸ افزایش ۱۰۷ درصدی را در تهران تجربه کرده است اما این همه ماجرای حوزه مسکن نیست، آن طور که نایب رییس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: «مسکن بزرگترین رکود ۲۰ سال اخیر خود را از سر می‌گذارند، به گونه‌ای که اکنون معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۷۰ درصدی داشته است.» به این اعتبار مسکن چون زمینی می‌ماند که ورود بخشی از این سرمایه‌ها می‌تواند تا حدودی از قفل شدن این بازار بکاهد. رکود بازار مسکن در سه ماهه نخست سال به گونه‌ای بود که برخی آن را به سکته تشبیه می‌کردند، سکته‌ای ناشی از رشد انفجاری قیمت و از دست رفتن قدرت خرید طبقه متوسط.

در این شرایط رییس کل بانک مرکزی وعده داده است رشد قیمت‌ها در بازار ارز دیگر اتفاق نخواهد افتاد و بازار ارز به تعدیل خود ادامه می‌دهد چرا که شوک ارزی تخلیه شده و نرخ بیکاری و تورم نیز رو به کاهش رفت تاثیر این اتفاقات بر بازار مسکن چیست؟

دلار مسکن را ارزان می‌کند

حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه املاک تهران گفت: «چنانچه روند کاهنده قیمتی ارز ادامه داشته باشد، تا پایان شهریور ماه قیمت واحدهای بزرگ با متراژ بیش از ۱۵۰ متر با کاهش قیمت روبرو خواهند شد. این روند اگر تداوم یابد در نیمه دوم سال نیز کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی در کل بازار مسکن در نیمه دوم سال عملی خواهد شد.»

از طرف دیگر، مهدی سلطان محمدی، کاشناس بازار مسکن نیز با اشاره به روند کاهشی بازار ارز، تاکید کرد: «قطعا مسکن از این روند تاثیر روانی خواهد گرفت که این مهم در عمل افزایش قیمت‌ها را متوقف خواهد کرد و نرخ تورم در مسکن هم کاهش خواهد یافت. این امر احتمالا کاهش تولید و رکود در بخش عرضه را به همراه می‌اورد چرا که اکنون در وضعیت پایان رونق و دوره رکود هم قرار داریم و اگر روند قیمت‌ها کاهشی شود، تولیدکنندگان کمتری حاضر به سرمایه گذاری در بخش ساخت می‌شوند. به این اعتبار می‌توان گفت تداوم روند کاهشی در بازار ارز و تثبیت قیمت دلار در نرخ‌های پایین‌تر بر قیمت مسکن هم اثر گذاری مهمی خواهد داشت.»

مسکن راکد می‌ماند

عقبایی در رابطه با رونق بازار و افزایش معاملات تصریح کرد: «قیمت هر متر مربع مسکن در تهران به طور میانگین ۱۲ میلیون تومان است که این بیانگر آن است که بخش بزرگی از جمعیت کشور با وجود نیاز امکان متقاضی شدن را ندارند، حال آنکه بازار ارز چنین نیست. به همین دلیل من برای کوتاه مدت نسبت به افزایش معاملات حتی با تصور کاهش نسبی و ۲۵ درصدی قیمت را در کوتاه مدت ممکن نمی‌دانم و رکود بزرگی که از ابتدای امسال در معاملات آغاز شده تا پایان سال احتمالا ادامه می‌یابد.»

سلطان محمدی نیز به تعبیری دیگر این گفته‌ها را تایید کرد و افزود: «رکود معانی متفاوتی می‌تواند داشته باشد، برخی کاهش معاملات، برخی کاهش ساخت و ساز و برخی کاهش قیمتها یا توقف افزایش قیمتی را رکود تعریف می‌کنند. با این همه اگر قیمت‌ها آن قدر بالا برود که متقاضی امکان خرید را از دست بدهد و یا آن قدر کاهش بیابد که فروشنده و تولیدکننده تمایلی به عرضه نداشته باشند، رکود به وجود می‌اید. با توجه به کاهش قیمت ارز و تاثیر کاهشی آن بر قیمت مسکن فکر می‌کنم رکود بر مسکن حکمفرما شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

اجاره مسکن در جنوب تهران چه قدر پول می‌خواهد؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
اجاره مسکن در جنوب تهران چه قدر پول می‌خواهد؟
ساعت24 -بازار معاملات اجاره مسکن در برخی از محلات جنوبی شهر تهران که جزو محلات پرتقاضا به لحاظ انواع معاملات مسکن اعم از خرید وفروش و اجاره محسوب می‌شوند، این روزها در مقایسه با برخی دیگر از محلات مصرفی شاهد رفت‌وآمد بیشتری از سوی مستاجران برای اجاره آپارتمان است.

تحقیقات میدانی از بازار اجاره مسکن چند منطقه واقع در نیمه جنوبی شهر تهران که برخی از آنها در مرز دو نیمه شمالی و جنوبیپایتخت واقع شده‌اند، نشان می‌دهد بازار اجاره این مناطق تابستان امسال نسبت به سایر مناطق مصرفی شهر تهران به لحاظ رفت وآمد متقاضیان اجاره مسکن پرجنب‌وجوش‌تر است. در حالی که در مناطق مصرفی پرتقاضای مسکن در نیمه شمالی تهران همچون مناطق ۴ و ۵ عمده مستاجران و موجران ترجیح می‌دهند به جای ورود به شرایط پرالتهاب بازار اجاره اقدام به تمدید قراردادهای سال گذشته کنند؛ اما رفت‌وآمدها در بازار اجاره مسکن مناطق مصرفی واقع در نیمه جنوبی شهر تهران نسبت به ماه‌های قبل افزایش یافته است.

اجاره مسکن در جنوب تهران چه قدر پول می‌خواهد؟ - 3

خواندن خبر در سایت منبع

مسکن از دلار جلو زد

همشهریخبرگزاری همشهری
مسکن از دلار جلو زد
همشهری آنلاین: براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است.

به گزارش ایسنا، رسیدن میانگین قیمت مسکن شهر تهران به رقم بی‌سابقه‌ متری ۱۳٫۳ میلیون تومان در خردادماه ۱۳۹۸ با افت بی‌سابقه معاملات در شش سال اخیر همراه شد. جدیدترین وضعیت بازار ملک که از سوی مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک ارایه شده از افت ۳۹ و ۶۷ درصدی قراردادهای خرید و فروش به ترتیب در کل کشور و شهر تهران در ۲۴ روز ابتدای تیرماه حکایت دارد. این مقدار افت معاملات تهران در ماه‌های غیر از فروردین، دست کم از سال ۱۳۹۲ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

طبق آمار اتحادیه املاک، در ۲۴ روز ابتدای تیرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۳۳ هزار و ۷۵۸ قرارداد خرید و فروش مسکن در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۹ درصد کاهش یافته است. هم‌چنین در این مدت ۵۵ هزار و ۷۶۱ اجاره‌نامه منعقد شده که نسبت به ۲۴ روز ابتدای تیرماه سال گذشته ۴ درصد کمتر شده است.

در شهر تهران اما روند نزولی خرید و فروش مسکن تشدید شده است. از یکم تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۶۳۶ قرارداد خرید و فروش ملک در تهران منعقد شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۷ درصد افت نشان می‌دهد. در این مدت هم‌چنین ۱۴ هزار و ۴۴۹ اجاره‌نامه به امضا رسیده که از افت ۱۳ درصدی نسبت به ۲۴ روز ابتدای تیرماه سال گذشته حکایت دارد.مسکن از دلار جلو زد

اما گمانه‌زنی‌ها از چشم‌انداز قیمت ملک حاکی از آن است که احتمالا بازار مسکن نفس‌های آخر صعود را می‌کشد. مقایسه رشد بازار مسکن نسبت به ارز در روز ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که از ابتدای دو سال قبل تاکنون قیمت مسکن ۲۰۵ درصد و قیمت دلار ۱۹۷ درصد رشد داشته‌اند. با این حساب، اگر نوسانات نرخ دلار به عنوان مبنایی برای جهش قیمت مسکن تلقی شود ظرفیت این بازار تکمیل شده است. کارشناسان نیز روند نزولی یا دست کم متمایل شدن رشد قیمت ماهیانه به صفر را محتمل‌ترین گزینه در این بازار می‌دانند.

مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید: بر اساس گزارش مشاوران املاک در هفته‌های اخیر شاهد کاهش ۸ تا ۱۸ درصدی قیمت‌های پیشنهادی مالکان در پنج منطقه از تهران بوده‌ایم.

مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن نیز می‌گوید: با وجود افت شدید معاملات، رشد ماهیانه قیمت در اردیبهشت ماه ۱۲ درصد و در خرداد ۵ درصد بود. یعنی در شرایطی قرار گرفته‌ایم که بازار از لحاظ توان خرید مصرف‌کننده، قفل شده و تقاضای مؤثر بسیار محدود شده است.

وی با بیان این‌که اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، عملا تابستان امسال پایان افزایش قیمت مسکن خواهد بود، تاکید کرد: شرایط تثبیت قیمت طبق روال گذشته برای چهار تا پنج سال اتفاق خواهد افتاد که در سه سیکل رونق و رکود قبلی اینگونه بوده است. بدین صورت که نرخ افزایش قیمت‌ها کمتر از تورم عمومی خواهد بود. کد خبر ۴۴۸۱۶۹

خواندن خبر در سایت منبع

میزان افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
میزان افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن
دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به گرانی های یکسال اخیر قیمت مسکن، گفت: هزینه ساخت یک مترمربع واحد مسکونی به حدود ۳.۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

به گزارش مشرق، فرشید پورحاجت با یادآوری افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن طی یکسال و چند ماه گذشته، اظهار کرد: هزینه‌های تولید مسکن متاثر از مولفه‌های متعددی است؛ مصالح ساختمانی و دستمزدها روی قیمت تمام شده تاثیر بیشتری دارند.

وی ادامه داد: بخش دیگری از هزینه‌ها مربوط به دستگاه‌های متخلف خدمات رسان از جمله آب، برق، شهرداری، خدمات مهندسی و … است.

وی با بیان اینکه هزینه ساخت به تنهایی بدون خدمات به طور متوسط به ۳٫۵ میلیون تومان افزایش یافته است، افزود: به عنوان مثال در هر مترمربع ساختمان ۵ طبقه ۱۰۰ کیلوگرم فولاد مصرف می‌شود. قیمت هر کیلوگرم نیز حدود ۵۰۰۰ تومان است که هزینه بسیار بالایی را به تولیدکننده وارد می‌کند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به این که حدود ۲٫۵ درصد هزینه‌های تمام شده مسکن مربوط به سیمان است، یادآور شد: بر اساس آخرین برآوردها در اهواز که توسط دانشگاه شهید چمران انجام داده متوسط هزینه هر مترمربع واحد مسکونی به حدود ۳٫۹ میلیون تومان افزایش یافته است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر راه: تولیدکنندگان مسکن استیجاری امتیاز ویژه دریافت می‌کنند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
وزیر راه: تولیدکنندگان مسکن استیجاری امتیاز ویژه دریافت می‌کنند
ایرنا نوشت:وزیر راه و شهرسازی با دعوت از سرمایه گذاران برای تولید مسکن استیجاری گفت: انبوه سازان و سرمایه گذاران برای ساخت مسکن استیجاری در کشور امتیازات ویژه ای از دولت دریافت می کنند، این موضوع قانونی در سالهای گذشته از سوی سازندگان مورد استقبال قرار نگرفته است.

محمد اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا دولت سهم خود از طرح اقدام ملی را وارد بازار فروش می‌کند یا اجاره گفت: دولت برنامه ویژه‌ای برای ساخت مسکن استیجاری در کشور دارد و با وجود اینکه مسکن استیجاری به صراحت در قانون (ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۱۳۸۷) آمده است، اماجامعه سازندگان و سرمایه گذاران در سالهای گذشته از ساخت مسکن استیجاری استقبال نکردند.

وزیر راه وشهرسازی اضافه کرد: دولت برای انبوه سازان و سرمایه گذارانی که قصد تولید مسکن استیجاری دارند، شرایط ساده‌تری را فراهم می‌کند که از جمله آنها واگذاری زمین رایگان است.

اسلامی ضمن دعوت از سرمایه گذاران بخش مسکن برای مشارکت در ساخت مسکن استیجاری گفت: وزارت راه وشهر سازی از تولیدکنندگان مسکن دعوت می‌کند در صورت اعلام آمادگی آنها، دولت زمین رایگان را در اختیار این افراد می‌گذارد.

به گفته وی، سالهای گذشته از ساخت مسکن استیجاری استقبالی نشده، اما دولت در نظر دارد با اعطای زمین رایگان از آغاز ساخت مسکن استیجاری حمایت کند.

وزیر راه وشهر سازی، درباره افزایش تسهیلات مسکن مهر گفت: سال گذشته از ابتدای ورود به وزارت راه وشهرسازی اعلام شد که با کمک مردم واحدهای مسکن مهر را به اتمام خواهیم رساند و به همین دلیل در شورای پول و اعتبار، تسهیلات مسکن مهر در شهر جدید پردیس (شرق تهران) ۱۰ میلیون تومان افزایش و به ۵۰ میلیون تومان رسید و در سایر شهرها پنج میلیون تومان افزایش یافت.

وی پیرامون آخرین وضعیت کمیته تعیین نرخ اجاره بها گفت: هیچ زمانی قرار نبوده که کمیته تعیین سقف اجاره بها از سوی دولت تشکیل شود و دولت حق مداخله در تعیین نرخ اجاره بها را ندارد.

اسلامی اضافه کرد: مردم از دولت انتظار دارند که برای کنترل بازار اجاره اقدام کند، اما طبق قوانین دولت حق هیچ گونه مداخله برای تعیین نرخ اجاره بها ندارد و اجاره بها باید براساس توافق بین مالک و مستاجر تعیین شود.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: براساس ماده ۲ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ماده ۲ آیین نامه مربوط به آن، موسسه‌های اجاره داری حرفه‌ای تشکیل می‌شود که دستور العمل و شیوه نامه آن تدوین شده است.

اسلامی هنگامی که با این پرسش در ارتباط با برنامه تسهیلات اجاره بها به کجا رسید، روبرو شد گفت: این سوال را باید از وزیر امور اقتصادی و دارایی پرسید.

وی گفت: وزیر امور اقتصادی و دارایی باید اعلام کنند که منابع مالی مربوط به تسهیلات بازار اجاره را از کدام منابع بانکی تامین خواهند کرد، زیرا اعطای تسهیلات به مستاجران طرح وزارت راه و شهرسازی نیست.

اسلامی با بیان اینکه برای ودیعه مسکن بافت‌های فرسوده وزارت راه وشهرسازی تسهیلاتی را تخصیص می‌دهد، گفت: فرد واجد شرایط می‌تواند ملکی را برای مدت محدود اجاره کند تا واحد مسکونی او نوسازی شود و افزود: برای تسهیلات بازار اجاره باید وزارت امور اقتصادی و دارایی پاسخ دهد. ۲۲۳۲۲۳

خواندن خبر در سایت منبع

قانون جالب کشور فرانسه برای مدیریت بازار خرید و فروش مسکن

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
قانون جالب کشور فرانسه برای مدیریت بازار خرید و فروش مسکن

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت بازار مسکن، گفت: تأمین مسکن یکی از اساسی‌ترین وظایف حاکمیت و دولت محسوب می‌شود و طبیعتا به خاطر هزینه‌های بالا، اقشار ضعیف قدرت خرید و اجاره مسکن را نخواهد داشت.

تولید مسکن مسئله حاکمیتی است/ دولت باید خواسته عمومی برای تأمین مسکن را حل کند

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت باید با استفاده از ظرفیت‌های اجرایی و مدیریتی، خواسته عمومی برای تأمین مسکن را حل کند، بنابراین موضوع مسکن مانند مسائلی همچون امنیت توسط بخش خصوصی قابل تأمین نیست، بلکه حاکمیت باید نسبت به تحقق آن اقدام کند.

دولت به دلیل غرض‌های عملکردی یا سیاسی خط پررنگی بر روی پروژه مسکن مهر کشید

تنظیم بازار و ثبات قیمت‌ها در تمام موضوعات از جمله مسکن وظیفه حاکمیت و دولت است، اما متأسفانه دولت به دلیل غرض‌های عملکردی یا سیاسی دولت گذشته، خط پررنگی بر روی پروژه مسکن مهر کشید

وی گفت: تنظیم بازار و ثبات قیمت‌ها در تمام موضوعات از جمله مسکن وظیفه حاکمیت و دولت است، اما متأسفانه دولت به دلیل غرض‌های عملکردی یا سیاسی با دولت گذشته، خط پررنگی بر روی پروژه مسکن مهر کشید.

هر چه انتظار کشیدیم خبری از مسکن اجتماعی دولت نشد

کریمی قدوسی ادامه داد: بعد از کنار گذاشتن پروژه مسکن مهر توسط دولت، پروژه مسکن اجتماعی معرفی شد، حال ما انتظار داشتیم که این پروژه نسبت به مسکن مهر کارنامه قابل قبول‌تری داشته باشد. اما هر چه انتظار کشیدیم خبری از مسکن اجتماعی نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: بعد از مدتی دولتمردان اعلام کردند که منظور ما از مسکن اجتماعی، نوسازی بافت‌های فرسوده و بازآفرینی شهری است، اما این رویکرد، یک سیاست قدیمی بوده که در تمام دولت‌ها دنبال شده است.

دلالان به دلیل خلاء‌های موجود، اقدام به احتکار مسکن می‌کنند

کریمی قدوسی گفت: تا زمانی که دولت به میدان نیاید، مشکل مسکن هر روز بدتر خواهد شد و دلالان به دلیل خلاء‌های موجود، اقدام به احتکار مسکن می‌کنند.

قانون مالیات بر عایدی سرمایه هجمه نقدینگی به بخش مسکن را مدیریت می‌کند

وی بر لزوم تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن تأکید کرد و گفت: قطعا با یک قانون گذاری شفاف و منطقی می‌توان هجمه نقدینگی به بخش مسکن را مدیریت کرد و این مسئله در تمام کشورهای پیشرفته اجرایی شده است.

قانون جالب کشور فرانسه برای مدیریت بازار خرید و فروش مسکن

کریمی قدوسی ادامه داد: در کشور فرانسه قانونی وجود دارد که بر اساس آن اگر امروز شما در این کشور خانه‌ای خریداری کنید، تا ۳۰ سال باید از آن استفاده کنید، اما اگر پیش از این مدت اقدام به فروش این خانه و خرید ملک دیگری کنید، باید ۷۰ درصدی مبلغ فروش مسکن تان را مالیات بدهید.

مقصر تمام اتفاقات بازار مسکن، سیاست‌های دولت است

وی گفت: اجرای قوانین مالیاتی در حوزه مسکن موجب می‌شود که بازار مسکن از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شود، اما متأسفانه در چند سال اخیر این مسئله محقق نشد و شاهد افزایش چندبرابری قیمت‌ها بودیم و قطعا مقصر تمام این اتفاقات، سیاست‌های دولت است.

فعالیت بانک‌ها در بازار مسکن؛ خلاء قانونی راه را برای بانک‌ها باز کرده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از فعالیت بانک‌ها در بخش‌های اقتصادی به ویژه در حوزه مسکن، گفت: تا زمانی که موضوع بانک‌ها به طور کلی رسیدگی نشده و قانون آن‌ها تصویب نشود، باز باید شاهد بنگاه داری و فعالیت اقتصادی این مراکز باشیم.

مدیران بانک‌های فعال در بازار مسکن مجازات می‌شوند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: بر اساس قانون رفع موانع تولید، بانک‌ها حق بنگاه داری ندارند و شرایط فعلی بانک‌ها خلاف قانون است و طبق قانون، اعضای متخلف هیأت مدیره بانک‌ها باید مجازات شوند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشعلی اصغر ملکی با بیان اینکه وضعیت بازار متعادل و آرام است، اظهار کرد: با توجه به اینکه در ابتدا ماه قرار داریم و تقاضا در این زمان بیشتر می‌شود و این افزایش تقاضا کمی بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد. اخبار اقتصادی- رئیس اتحادیه فروشندگان گوسفندی افزود: به دلیل بارش برف و عدم تشکیل میادین دام و همچنین کم شدن حمل و نقل پیش بینی می‌شود حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان قیمت در هفته آینده قیمت افزایش یابد. وی گفت: در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی بدون دنبه بین ۷۸ تا ۸۰ هزار تومان به واحد‌های صنفی عرضه می‌شود که با سود ۱۰ درصدی و با قیمت ۸۸ تا ۹۰ هزار تومان به مشتری فروخته می‌شود. ملکی بیان کرد: قیمت هر کیلوگرم دام زنده ۳۶ تا ۳۸ هزار تومان در شهرستان و در تهران ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. رئیس اتحادیه فروشندگان گوسفندی بیان کرد: قاچاق کم و بیش وجود دارد که در این باره به مسئولان ذیربط اطلاع رسانی شد تا با این موضوع برخورد کنند.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.

چه کنیم که هکرها گوشی‌مان را هک نکنند؟

5+
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، سید عباس موسوی در پیامی توییتری نوشت: هرگونه ادعا در مورد گفت و گوی وزیر خارجه ایران با ماریس پین همتای استرالیایی در مورد وضعیت درمانی خانم گیلبرت زندانی استرالیایی در ایران بی‌اساس و شایعه است. کایلی مور گیلبرت تبعه استرالیایی به اتهام جاسوسی در ایران زندانی شده است.

اخبار بیشتر