اظهارات ظریف در نیویورک در زمینه تداوم دیپلماسی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات ظریف در نیویورک در زمینه تداوم دیپلماسی

ظریف: آمریکا فروش سلاح به صدام‌های منطقه را پایان دهد

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
ظریف: آمریکا فروش سلاح به صدام‌های منطقه را پایان دهد
اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با انتشار تصاویری از حملات عراق به خرمشهر، تاکید کرد: آمریکا باید فروش سلاح به امثال صدام (حکام سعودی و اماراتی) را پایان دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) با انتقاد از شروط ایالات متحده مرتبط با برنامه موشکی ایران، خواستار توقف صادرات تسلیحات آمریکایی به منطقه شد.

ظریف در صفحه شخصی توئیتر خود با اشاره به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و هشت دفاع مقدس، نوشت: «به مدت هشت سال، صدام [دیکتاتور معدوم عراق] بارانی از موشک‌ها و بمب‌هایی که شرق و غرب تامین کرده بودند، بر سر شهرهای ما ریخت».

وی با انتقاد از حمایت گسترده نظامی کشورهای مختلف از رژیم صدام علیه ایران، افزود: «اما هیچ کسی به ایران هیچ نوع ابزار دفاعی و پدافندی هم نفروخت. ما نیز چاره‌ای نداشتیم جز اینکه (سلاح‌های) خودمان را بسازیم».

وزیر امور خارجه ایران ضمن اشاره به اتهام‌زنی آمریکایی‌ها به ایران درباره ارسال سلاح به یمن، تصریح کرد: «اکنون آنها (از ما) ‌ هستند. به‌جای فرار از این موضوع (حمایت نظامی غرب از صدام)، آمریکا باید فروش سلاح به امثال صدام (حکام سعودی و اماراتی) را پایان دهد».

ظریف همچنین تصاویری از حملات عراق به خرمشهر در جنگ تحمیلی، بمب‌های آمریکایی که توسط ائتلاف سعودی بر سر مردم یمن ریخته می‌شود، کشتار فلسطینیان توسط نظامیان صهیونیست در غزه و همچنین کاریکاتوری از نمایش تبلیغاتی «نیکی هیلی» نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل درباره فروش ادعایی تسلیحات ایرانی به یمن را در این توئیت الصاق کرد.

ظریف: آمریکا فروش سلاح به صدام‌های منطقه را پایان دهد - 7

این توئیت ظریف پس از آن است که رسانه‌های غربی تلاش کرده بودند از اظهارات وی در مصاحبه با «بی. بی. سی» سوءاستفاده کنند و نوشتند که وزیر خارجه ایران برای اولین بار بحث مذاکره موشکی را مطرح کرد. این در حالی است که ظریف گفته بود دلیلی برای مذاکره مجدد وجود ندارد و ایران بالاخره نفت خود را می‌فروشد اما شرافت را هرگز. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش نماینده نزدیک به جبهه پایداری به محدودیت تردد ظریف در آمریکا

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش نماینده نزدیک به جبهه پایداری به محدودیت تردد ظریف در آمریکا
خانه ملت نوشت: عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، گفت: دولت ترامپ به جهت اینکه نتوانست آقای ظریف را تحریم کند، برای وی و هیات همراهشان محدودیت تردد در آمریکا قائل شدند.

سید محمد جواد ابطحی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به محدودیت تردد وزیر امور خارجه کشورمان در ایالات متحده آمریکا، گفت: دولت ایران در دولت یازدهم سفیری را برای نمایندگی در سازمان ملل معرفی کرد اما آمریکا وی را نپذیرفت، از سوی دیگر آمریکا برای هیات ایرانی اعم از مقامات و دیپلمات‌ها که قصد حضور در مجامع عمومی سازمان ملل را داشت، محدودیت اسکان و تردد قائل ‌شد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس، تصریح کرد: این افراد نمی‌توانستند در مراسم سخنرانی‌هایی که دعوت می‌شدند یا در جمع ایرانیان مقیم آمریکا حاضر شوند، روحانی تلاش کرد تا عزت را به پاسپورت ایرانی برگرداند از این رو به مذاکره پرداخت اما در حال حاضر مجددا شاهد محدودیت تردد برای وزیر امور خارجه بالاترین سطح دیپلمات ایرانی هستیم.

وی افزود: محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی پیش از ریاست جمهوری اوباما در آمریکا برقرار بود اما پس از اینکه اوباما رئیس‌جمهور آمریکا شد، این محدودیت‌ها برای هیات‌های ایرانی برداشته شد. دولت ترامپ قصد تحریم وزیر خارجه ایران را داشت اما فضای بین‌المللی اجازه این کار را به آنها نداشت.

ابطحی ادامه داد: دولت ترامپ به جهت اینکه نتوانست ظریف را تحریم کند، برای وی و هیات همراهشان محدودیت تردد در آمریکا قائل شدند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکایی با تحقیر مقامات جمهوری اسلامی به دنبال تسلیم ایران هستند اما این هدف آنها هیچ گاه محقق نخواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: گفتگو‌های بیشتر در راه است

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
ظریف: گفتگو‌های بیشتر در راه است
توضیحات وزیر امور خارجه کشورمان درباره گفتگو با برنامه هارد تاک بی بی سی ورلد.

به گزارش وانانیوز،

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با پیوست لینک گفتگوی خود با برنامه هارد تاک بی بی سی در حساب توئیتری خود نوشت:

«گفتگوی من با زینب بداوی برای برنامه هاردتاک بی‌بی‌سی که در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در اجلاس اکوسوک (شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد) در اقامتگاه سفیر ایران ضبط شد. گفتگوهای بیشتر در راه است …»

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در اینباره گفت: پاسخ ⁧ آقای ظریف⁩ به مجری بی بی سی، دقیق، هوشمندانه و به قول اهل فن " تعلیق به محال" بود. هم توپ را در زمین آمریکا انداخت و هم بجای موضع تدافعی، موضوع فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای منطقه را به چالش کشید. موضع ایران و محمدجواد ظریف درباره توانمندی‌های موشکی کشور مشخص است.

ظریف: گفتگو‌های بیشتر در راه است - 6

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف توپ را در زمین آمریکا انداخت

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
ظریف توپ را در زمین آمریکا انداخت
وزارت خارجه ایران به ادعای کذب یک رسانه خبری آمریکایی واکنش نشان داد.

به گزارش وانانیوز،

 سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در فضای مجازی نوشت پاسخ ⁧ آقای ظریف⁩ به مجری بی بی سی، دقیق، هوشمندانه و به قول اهل فن " تعلیق به محال" بود. هم توپ را در زمین آمریکا انداخت و هم بجای موضع تدافعی، موضوع فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای منطقه را به چالش کشید. موضع ایران و محمدجواد ظریف درباره توانمندی‌های موشکی کشور مشخص است.

پیش‌تر نیز نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی یک بیانیه به خبرگزری آسوشیتدپرس خطای آنها را یادآور شد و آن را فضا سازی علیه کشورمان عنوان کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا محافظان ظریف همرا او به نیویورک نرفتند؟

الفخبرگزاری الف
چرا محافظان ظریف همرا او به نیویورک نرفتند؟
روز گذشته خبر عدم همراهی تیم حفاظت ظریف در سفر به نیویورک مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت که واکنش‌های متفاوتی را در بر داشت.

به گزارش الف، روز گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه تیم حفاظتی محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در سفر به نیویورک، وی را همراهی نکرده و برخی این موضوع را عدم صدور ویزا از سوی آمریکا تلقی کردند، تصاویر منتشر شده گویای این بود که محافظان آمریکایی مسوولیت حفاظت وزیرامورخارجه ایران را برعهده دارند.

اما اطلاعات خبرنگار الف حاکی است، اساسا درخواست ویزایی از سوی وزارت خارجه برای محافظان ظریف صورت نگرفته است و محافظان ظریف در سفر بعدی به ونزوئلا وی را همراهی خواهند کرد و امنیت هیات میهمان در سفر به نیویورک برای شرکت در نشست‌های سازمان ملل نیز توسط میزبان تامین می‌شود.

یکی از افراد مطلع در وزارت خارجه به خبرنگار الف گفت: با توجه به محدودیت تردد برای حضور هیأت دیپلماتیک ایران در نیویورک، این اقدامات مانع پیگیری اهداف هیات ایرانی در تبیین سیاست جمهوری اسلامی در عرصه مناسبات بین‌المللی نشده و اگر اقداماتی خلاف عرف دیپلماتیک از سوی امریکا هم رخ می‌دهد، ایران فرصت‌ها و تریبون‌های بین‌المللی را از دست نخواهد داد لذا نباید با پرداختن به این نوع خبرها اصل موضوع را فراموش کرده و به حاشیه رفت.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: ایران به تعهدات خود پایبند است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
ظریف: ایران به تعهدات خود پایبند است
ساعت24 -ظریف در واکنش به افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس هشدار داد: اگر جنگ شود، تصور نمی‌کنم کسی در منطقه ما در امان باشد. بیایید از بروز جنگ جلوگیری کنیم. ما به جنگ نیاز نداریم.

محمدجواد ظریف که برای شرکت در نشست عالیرتبه شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، در گفت وگو با بخش «هارد تاک» شبکه خبری بی بی سی درباره توافق هسته‌ای ایران، در واکنش به تحریم‌های شدید آمریکا علیه ملت ایران افزود: ما بالاخره نفت مان را خواهیم فروخت، اما شرافت مان را هرگز نمی‌فروشیم.

وی ادامه داد: این یک توافق مورد تأیید جامعه بین المللی شامل ایالات متحده آمریکا بود. اهمیت ندارد که مذاکره کننده آن دولت پیشین آمریکا بوده است، چرا که این توافق با آمریکا مذاکره شد.

وزیر امور خارجه ایران در یادآوری قوانین بین المللی به دولتمردان تندروی کاخ سفید، ادامه داد: همانگونه که می‌دانید در قانون بین الملل، دولت‌ها شناسایی نمی‌شوند، بلکه کشورها را شناسایی می‌کنند که این دولت‌ها آن را نمایندگی می‌کنند.

ظریف در واکنش به افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس هشدار داد: اگر جنگ شود، تصور نمی‌کنم کسی در منطقه ما در امان باشد. بیایید از بروز جنگ جلوگیری کنیم. ما به جنگ نیاز نداریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: همانگونه که ترامپ گفته است، ما تنها ۱۰ دقیقه با جنگ فاصله داشته‌ایم و چنانچه آن‌ها علیه ایران اقدامی انجام می‌دادند، ایران نیز از خود دفاع می‌کرد.

ظریف در پاسخ به این سوال که چه پاسخ نظامی را برای دفاع از خود انتخاب می‌کردید، گفت: من نظامی نیستم و آن را به نظامیان واگذار می‌کنم.

وی در پاسخ به اینکه از برخی مقامات ایران شنیده می‌شود در صورت حمله ایران، آن‌ها به برخی متحدان آمریکا همچون عربستان سعودی یا دوبی حمله می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما چشم بسته اقدام نمی‌کنیم؛ آمریکا اکنون درگیر یک جنگ اقتصادی با ایران است؛ برخی کشورها حمایت‌های لجستیکی از این اقدام دارند که به معنای مشارکت آن‌ها در این جنگ است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: اگر جنگی در گیرد، فکر نمی‌کنم هیچ کسی در منطقه ما ایمن باشد. اجازه دهید تا جلوی جنگ را بگیریم، هیچیک به جنگ نیاز نداریم.

مجری برنامه به افشای ایمیل‌های سفیر مستعفی انگلیس در واشنگتن مبنی بر اینکه ترامپ به خاطر اینکه برجام، امضا شده اوباما بوده است، از توافق هسته‌ای خارج شد، اشاره کرد و پرسید آیا تفاوتی بین آمریکا و اروپا قایل می‌شوید؟ رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پاسخ داد: از نظر ما این توافق به نفع جامعه بین المللی اعم از آمریکاست. اهمیتی ندارد که دولت پیشین آمریکا درباره این توافق مذاکره کرده باشد، این توافقی است که توسط آمریکا مذاکره شده است.

ظریف اظهار کرد: می‌دانید که در جامعه بین المللی شما این یا آن دولت را شناسایی نمی‌کنید بلکه با کشور و دولت آن طرف هستید. ما با دولت آمریکا مذاکره کردیم و دولت این کشور باید از تعهدات تبعیت کنند.

وی ادامه داد: آخرین باری که کنترل کردم، (متوجه شدم) انقلابی در آمریکا رخ نداده است. باور دارم که برجام برای ترامپ بهترین توافق ممکن است. فکر می‌کنم افرادی به ترامپ مشاوره می‌دهند که ارتقای صلح به نفع آن‌ها نیست و فقط به دنبال پیشبردن دستور کاری هستند که داشتند.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات مجری برنامه که می‌گفت: اروپایی‌ها از خروج یکجانبه آمریکا از برجام بشدت ابراز تأسف کردند، گفت: این بیانیه‌ها مهم است، اما مهم‌تر اینکه آن‌ها سرمایه گذاری انجام دهند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درباره کاهش تعهدات برجامی این کشور به دنبال ناتوانی اروپا در تامین منافع مالی ایران از برجام هم اظهار کرد: ما هیچگونه ضرب الاجلی در این باره به اروپایی‌ها نداده‌ایم.

ظریف افزود: اروپایی‌ها از ما چند هفته فرصت خواستند و ما به آن‌ها ۶۰ هفته وقت دادیم. پس از آن ما اقدام خود را در چارچوب برجام انجام دادیم در حالی که آمریکا از توافق بیرون رفت. ما از سازوکار داخل برجام استفاده کردیم تا به آن‌ها نشان دهیم که باید به توافق بازگردند و تعهدات خود را اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه ما برای هیچ کسی ضرب الاجلی تعیین نکردیم، ادامه داد: ما تنها چیزی را اجرا کردیم که پیش از این بسیار روشن به آن‌ها گفته بودیم که این گام‌هایی است که برداشته خواهد شد.

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که افزایش سطح غنی سازی اورانیوم فراتر از ۳٫۶۷ درصد کمکی به اروپا برای حفظ برجام نمی‌کند، گفت: ما توافق را به طور کامل اجرا کردیم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ابتدا تاکنون ۱۵ گزارش داده است که پنج گزارش آن پس از خروج آمریکا از برجام بوده است.

ظریف افزود: همه این‌ها نشان می‌دهد که ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است. متاسفانه اروپایی‌ها نتوانستند از این مساله سود ببرند.

وی با یادآوری اینکه ایران از تمدنی کهن برخوردار است، تصریح کرد: برای ما کرامت مردم مان، بی نهایت مهم است.

وزیر خارجه در واکنش به اینکه اروپایی‌ها از افزایش سطح غنی سازی ایران ابراز نگرانی می‌کنند، چرا ایران به سمت این کار رفته است، گفت: اروپایی‌ها نمی‌توانند بخشی از توافق را اجرا کنند. در بند ۳۶ خود توافق می‌گوید که اگر ایران یا دیگر طرف‌های توافق از اجرای توافق از سوی دیگری رضایت نداشته باشند، می‌توانیم در خود این توافق اقداماتی را اتخاذ کنند.

ظریف تاکید کرد: این اقدام برای پابرجا ماندن توافق درنظر گرفته شده است تا جلوی از بین رفتن کامل آن را بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که با این حساب شما به افزایش سطح غنی سازی ادامه می‌دهید، گفت: این توافق کاملا بر اساس عدم اعتماد نوشته شد. هیچ طرفی به طرف دیگر اعتماد نداشت. ما همه سیاه و سفید را در آن گنجاندیم. از این رو اگر ما به توافق پایبند نباشیم آن‌ها می‌توانند و اگر آن‌ها پایبند نباشیم ما اقداماتی را انجام می‌دهیم.

ظریف افزود: برجام برای اروپایی‌ها همچون یک سند امنیتی هم هست. شما نمی‌توانید بدون سرمایه‌گذاری لازم چیزی را به دست آورید. این مساله یک نقص است. ما سرمایه‌گذاری خود را در توافق هسته‌ای بیش از آنکه حرف بزنیم، انجام دادیم، اما اروپایی‌ها هنوز آماده انجام این سرمایه‌گذاری نیستند. آن‌ها بیانیه می‌خوانند.

وی در پاسخ به اینکه چه سرمایه گذاری مد نظر است، گفت: این سرمایه‌گذاری می‌تواند خرید نفت ایران باشد.

مجری بی‌بی‌سی درتلاش برای توجیه اروپایی‌ها مبنی براینکه شرکت‌های این کشورها تحت تأثیر تحریم‌ها نمی‌توانند نفتی از ایران خریداری کنند، که ظریف با طرح این سؤال که چرا نمی‌توانند، اظهار کرد: اگر کشورهای اروپایی، چین، ژاپن و روسیه اجازه ندهند تا آمریکا با قلدری، آن‌ها را به تبعیت از تصمیم خود مجبور کند، واشنگتن قادر نخواهد بود تا اقتصاد جهان را ویران کند و همه آن‌ها را تحریم کند.

وی ادامه داد: اگر شل، توتال، انی و ساینوپک همزمان از آمریکا درخواست کنند که اقدام این کشور غیرقانونی است، شما می‌خواهید بپذیرید که آمریکا بر اقتصاد جهانی حتی در قلمرو اروپا تسلط داشته باشد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه متأسفانه اروپایی‌ها توان حل این بحران یا هر بحران دیگری را ندارند، اضافه کرد: اروپا و بقیه جهان به اندازه‌ای قوی هستند که بخواهند در برابر آمریکا بایستند و نیازی نیست برای کشف آن تلاش کرد.

ظریف درباره ساز وکار مالی اروپا موسوم به اینستکس نیز گفت: باید ببینیم که آیا این ساز وکار مالی منفعت واقعی برای مردم ایران به همراه خواهد داشت یا خیر. مردم به دلیل سرطان در حال فوت هستند؛ کودکان به دلیل ابتلا به بیماری‌ای بی، مبتلایان به‌ام اس در حال فوت هستند؛ چرا که در یک زمینه بسیار محدودی نمی‌توانیم در ایران داروی آن را تولید کنیم.

وی افزود: آمریکا مدعی است که معافیت دارویی از تحریم‌ها وجود دارد، اما تراکنش‌های مالی برای پرداخت این داروها از تحریم‌ها معاف نیستند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درباره کاهش تعهدات برجامی این کشور به دنبال ناتوانی اروپا در تامین منافع مالی ایران از برجام هم اظهار کرد: ما هیچگونه ضرب الاجلی در این باره به اروپایی‌ها نداده‌ایم.

ظریف افزود: اروپایی‌ها از ما چند هفته فرصت خواستند و ما به آن‌ها ۶۰ هفته وقت دادیم. پس از آن ما اقدام خود را در چارچوب برجام انجام دادیم در حالی که آمریکا از توافق بیرون رفت. ما از سازوکار داخل برجام استفاده کردیم تا به آن‌ها نشان دهیم که باید به توافق بازگردند و تعهدات خود را اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه ما برای هیچ کسی ضرب الاجلی تعیین نکردیم، ادامه داد: ما تنها چیزی را اجرا کردیم که پیش از این بسیار روشن به آن‌ها گفته بودیم که این گام‌هایی است که برداشته خواهد شد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که افزایش سطح غنی سازی اورانیوم فراتر از ۳٫۶۷ درصد کمکی به اروپا برای حفظ برجام نمی‌کند، گفت: ما توافق را به طور کامل اجرا کردیم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ابتدا تا کنون ۱۵ گزارش داده که پنج گزارش آن پس از خروج آمریکا از برجام بوده است.

ظریف افزود: همه این‌ها نشان می‌دهد که ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است. متاسفانه اروپایی‌ها نتوانستند از این مساله سود ببرند.

وزیر خارجه در واکنش به اینکه اروپایی‌ها از افزایش سطح غنی سازی ایران ابراز نگرانی می‌کنند، چرا ایران به سمت این کار رفته است، گفت: اروپایی‌ها نمی‌توانند بخشی از توافق را اجرا کنند. در بند ۳۶ خود توافق می‌گوید که اگر ایران یا دیگر طرف‌های توافق از اجرای توافق از سوی دیگری رضایت نداشته باشند، می‌توانیم در خود این توافق اقداماتی را اتخاذ کنند.

ظریف تاکید کرد: این اقدام برای پابرجا ماندن توافق درنظر گرفته شده است تا جلوی از بین رفتن کامل آن را بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که با این حساب شما به افزایش سطح غنی سازی ادامه می‌دهید، گفت: این توافق کاملا بر اساس عدم اعتماد نوشته شد. هیچ طرفی به طرف دیگر اعتماد نداشت. ما همه سیاه و سفید را در آن گنجاندیم. از این رو اگر ما به توافق پایبند نباشیم آن‌ها می‌توانند و اگر آن‌ها پایبند نباشند، ما اقداماتی را انجام می‌دهیم.

مجری برنامه به ادعای اخیر وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اینکه ایران تا ساخت بمب اتمی یکسال فاصله دارد، اشاره کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد: اگر ایران می‌خواست بمب اتمی بسازد، ما خیلی وقت پیش این کار را می‌کردیم. ما نمی‌خواهیم بمب بسازیم، چون معتقدیم که بمب هسته‌ای هیچگونه تضمینی برای امنیت ما نیست، اما اگر اروپایی‌ها در باره منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه جدی هستند باید به جای دیگری در منطقه یعنی اسرائیل نگاه کنند که حداقل ۲۰۰ کلاهک اتمی دارد.

زینب البداوی خبرنگار بی‌بی‌سی درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر سرنگونی آن در آب‌های بین المللی صحبت کرد و اینکه ایران می‌گوید آن در حریم ما بوده است. آیا قبول دارید که آمریکا به دنبال جنگ نیست؟

ظریف پاسخ داد: می‌پذیریم که ترامپ خواستار جنگ نیست، اما می‌دانم کسانی در دولت وی هستند که دیوانه و تشنه جنگ هستند.

مجری برنامه پرسید آیا منظور شما «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ است که وزیر امور خارجه ایران گفت: نیازی نیست من به آن اشاره کنم خود ترامپ به آن‌ها اشاره کرده است.

ظریف درباره احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکا هم اظهار کرد: خلیج فارس به یک دلیل به این اسم نامگذاری شده است، چون در سواحل کشور ما قرار دارد. ما تقریبا یک هزار و پانصد مایل ساحل با خلیج فارس داریم؛ این خلیج مکزیک نیست.

وی افزود: ما اینجا بوده‌ایم و از قلمروی آبی خود حفاظت می‌کنیم. اگر این پهپاد بر فراز آب‌های بین‌المللی سرنگون شده چرا ما تکه‌های آن را جمع کردیم؟

مجری برنامه که در برابر این سوال ظریف متحیر شده بود، گفت: من تنها اظهارات آمریکا و (امانوئل) مکرون رئیس جمهوری فرانسه را مطرح کردم که ظریف گفت: آیا رئیس جمهوری مکرون اطراف آنجا بوده است؟ باید به او بگویید کجا بودید؟ ما آنجا هستیم.

البداوی درباره تنش در خلیج فارس و حادثه نفتکش‌ها پرسید و اینکه آیا این رویدادها می‌تواند یک جنگ تصادفی را ایجاد کند، پرسید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: ایران هزاران سال است که از عبور و مرور دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز حفاظت کرده است و همچنان به این کار ادامه خواهیم داد و کسانی که ناوهای خود را به خلیج فارس آورده‌اند به امنیت این بخش از جهان کمک نمی‌کنند.

ظریف بروز درگیری تصادفی در خلیج فارس را محتمل دانست و ادامه داد: ما نمی‌توانیم همسایگی خود ترک کنیم، آن‌هایی که از بیرون منطقه آمده‌اند باید تصمیم بگیرند که چرا در اینجا حضور دارند و آیا حضور آن‌ها به ثبات و امنیت کمک می‌کند.

وی افزود: همانطور که ترامپ گفت: ما ۱۰ دقیقه با جنگ فاصله داشتیم، چون به ترامپ گفته شد اگر علیه ایران اقدامی انجام دهد ایران نیز در دفاع از خود واکنش نشان خواهد داد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به نوع واکنش ایران هم اظهار کرد من یک فرد نظامی نیستم و آن را به نظامیان واگذار می‌کنم.

مجری بی بی سی با طرح این سوال که از برخی مقامات ایران شنیده‌ایم که آن حمله به برخی متحدان آمریکا همچون سعودی خواهد بود.

ظریف هشدار داد: ما اقدام کور انجام نمی‌دهیم. هرکسی در جنگ آمریکا علیه ایران کمک کند، آمریکا اکنون در حال جنگ اقتصادی با ایران است، کشورهایی هستند که از با حمایت‌های لجستیکی و شناسایی از آمریکا پشتیبانی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این به معنای مشارکت در جنگ علیه ایران است. اگر جنگی روی دهد فکر نمی‌کنم که کسی در منطقه ما در امان بماند. اجازه دهید همه برای جلوگیری از جنگ تلاش کنیم. ما خواستار جنگ نیستیم.

وزیر امور خارجه با یادآوری هشت سال جنگ تحمیلی بر مردم ایران، گفت: این جنگ هم با کمک همه بر ما تحمیل شد.

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره نفتکش توقیف شده در جبل الطارق و اظهارات انگلیسی‌ها مبنی بر اینکه اگر مشخص شود مقصد این کشتی سوریه نیست، آزاد خواهد شد، گفت: این یک راهزنی دریایی است. نخست آنکه تحریم اتحادیه اروپا درباره خرید نفت از سوریه است نه فروش آن.

وی افزود: نکته دوم اینکه این تحریم‌ها درباره کشورهای اروپایی است و ایران یک کشور اروپایی نیست. این کشتی در آبراه‌های بین المللی در حرکت بود؛ ضمن اینکه از ابتدا اعلام کردیم که این مقصد این کشتی سوریه نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه نفتکش متعلق به ایران نیست بلکه نفت ایران را حمل می‌کرد، گفت: می‌دانید که ما تحت تحریم آمریکا هستیم و هدف آن‌ها به صفر رساندن فروش نفت ایران است. از این رو هرکاری می‌توانیم انجام می‌دهیم تا آمریکا نفهمد برای فروش نفتمان چه کار می‌کنیم.

ظریف افزود: انگلیس با توقیف نفتکش ما به آمریکا در اعمال تحریم‌های نفتی غیرقانونی علیه ایران کمک کرد. این ربطی به تحریم اتحادیه اروپا علیه سوریه ندارد و درباره ایران است. به همین دلیل جان بولتون از انگلیس قدردانی کرد و این اقدام انگلیس را بهترین هدیه ممکن ۴ ژوئیه (روز استقلال آمریکا) به آمریکا دانست. اگر انگلیس بخواهد که به منافع آمریکا خدمت کند نباید درباره تلاش برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک حرف بزنند.

مجری برنامه درباره مذاکره مجدد با آمریکا پرسید و اینکه رئیس جمهوری روحانی گفته است اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ایران به مذاکره باز می‌گردد.

ظریف پاسخ داد چرا ما باید با آمریکا دوباره مذاکره کنیم، ما میز مذاکره را ترک نکردیم بلکه آن‌ها بودند که میز را ترک کردند. آن‌ها باید به میز مذاکره بازگردند.

با این پاسخ ظریف، مجری برنامه نقل قول از رئیس جمهوری ایران را اصلاح کرد و گفت که بله گفته است تحریم‌ها را بردارید و به مذاکره بازگردید.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آن‌ها مجبورند که به میز مذاکره بازگردند، اما ما درباره برجام دوباره مذاکره نخواهیم کرد. این توافق حاصل ۱۲ سال مذاکره بود که ۲ سال آن مذاکرات فشرده‌ای بود که من روزها و ماه‌ها صرف آن کردم.

ظریف تصریح کرد: ما زمان زیادی را با آمریکا گذراندیم و درباره این توافق مذاکره کردیم. اگر شما به یک قلدر اجازه دهید که شما را با قلدری به پذیرفتن چیزی مجبور کند، شما وی را تشویق خواهید کرد که با قلدری شما را برای پذیرفتن چیزهای دیگر مجبور کند.

وی سیاست آمریکا را اینگونه توصیف کرد که هرچه مربوط به من است، مال من است، اما آنچه متعلق به شما است مذاکره شدنی است.

مجری برنامه هارد تاک شبکه خبری بی بی سی درباره اتهامات آمریکایی‌ها مبنی بر حمایت از حزب الله، انصارالله یمن اشاره کرد و گفت: چگونه می‌توان درباره این موضوعات به میز مذاکره آمد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: آن‌ها در صورت اجرای کامل تعهداتشان می‌توانند به میز مذاکره بیایند، اما آیا ما از صدام حسین در زمان حمله به عراق حمایت کردیم؟ آیا ما از داعش حمایت کرد. خود ترامپ گفت که ایران با داعش مبارزه می‌کند.

ظریف با طرح این سوال که آیا ما در حال بمباران یمن هستیم، افزود: آیا ایران بود که نخست وزیر لبنان را دستگیر کرد و او را در جلوی تلویزیون قرار داد؟ بنابراین اگر آمریکا به دنبال کشورهایی در منطقه است که رفتار بدخواهانه دارند باید به متحدان خود بنگرد.

وی درباره دستیابی به یک توافق جدید در مذاکره با آمریکا اظهار کرد: ترامپ گفته است که من با ایران درگیر جنگ نظامی نمی‌شوم بلکه من با علیه ایران یک جنگ اقتصادی را به راه می‌اندازم. معنای جنگ اقتصادی چیست؟

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: جنگ اقتصادی مردم عادی را هدف قرار می‌دهد در حالی که جنگ نظامی، نظامیان را و برخی مواقع هم مردم عادی نیز آسیب می‌بینند.

ظریف با اشاره به اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه می‌خواهیم مردم ایران دولت خود را تغییر دهند، اضافه کرد: این دو را در کنار هم قرار دهید. دولت آمریکا مردم ایران برای دستیابی به هدفی سیاسی ترور می‌کند. این تعریف کلاسیک تروریسم است.

وی درباره ادعای پمپئو که هدف آمریکا تغییر رژیم در ایران نیست بلکه می‌خواهد ایران رفتاری عادی داشته باشد، گفت: ایران یک کشور عادی است و آن کشوری که عادی نیست، ایالات متحده است. کدام کشور عادی توافقنامه‌های بین‌المللی را نقض می‌کند؟

وزیر امور خارجه ایران خروج آمریکا از پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان برد با روسیه، پیمان سه جانبه آمریکا-کانادا-مکزیک موسوم به نفتا، پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس، یونسکو، شورای حقوق بشر را نمونه‌ای از رفتارهای غیرعادی آمریکا دانست و گفت: آیا این چیزی است که شما نرمال می‌نامید؟

ظریف درباره ادعای آمریکا برای ارسال پول به حزب الله هم گفت: مایک پمپئو ممکن است به بیانیه علاقمند باشد. شما متحدان پمپئو در منطقه همچون عربستان سعودی را ببینید که ۶۷ میلیارد دلار در سال برای خرید تجهیزات نظامی هزینه کرد. آن‌ها یمن را بمباران می‌کنند. آیا ما چنین کاری می‌کنیم؟

وی تصریح کرد ما در سال گذشته تنها ۱۶ میلیارد دلار برای کل بودجه نظامی خود هزینه کردیم.

رئیس دستگاه سیاست خارجی در پاسخ به سوالی درباره نازنین زاغری که به پنج سال زندان به دلایل امنیتی محکوم شده است هم گفت: این چیزی نیست که من درباره آن تصمیم بگیرم، اما من تلاش خود را خواهم کرد.

ظریف افزود: بازداشت وی بر اساس مراحل قانونی بوده است. ما افرادی را در اروپا داریم که به دلیل نقض تحریم‌های به آمریکا تحویل داده شده‌اند. تحریم‌هایی که اروپا آن‌ها را به رسمیت نشناخته است.

وی با بیان اینکه به شخصه از اینکه حتی یک نفر هم در زندان باشد، خوشحال نیستم و من با تمام ظرفیت خود به این مساله توجه دارم. اما به عنوان وزیر امور خارجه باید به امور مربوط به کشورهای خارجی بپردازم و او یک تبعه ایرانی است.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره چگونگی برون رفت از شرایط کنونی با آمریکا گفت: ما نیازی به داشتن بن بست نداریم ما نمی‌خواهیم کسی را شرمنده کنیم. ما معتقدیم که همه ما می‌خواهیم آن چیزی که مورد مذاکره قرار گرفته است، اجرا شود و پس از آن می‌توانیم به پیش برویم.

وی با تاکید بر اینکه «منطقه ما به اندازه کافی دارای مشکلات واقعی است و خواستار مشکلات تخیلی نیستیم»، افزود: من کسی هستم که درباره توافق هسته‌ای مذاکره کرده‌ام، معتقدم که غیرممکن است به توافقی بهتر دست یابیم. هر کسی که در این اتاق هست به تو خواهد گفت: این بهترین توافقی است که وجود دارد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا اعطای معافیت به چین برای خرید نفت، حاضر به مذاکره خواهید شد، گفت: ما همچنان به فروش نفتمان ادامه خواهیم داد، اما شرافتمان را نخواهیم فروخت.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر15 ساعت قبل

فیلم/ میدان التحریر عراق مملو از مخالفان حضور آمریکایی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

اخبار بیشتر