رکورد مصرف آب شکست؛ راه حل چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

رکورد مصرف آب شکست؛ راه حل چیست؟

راهی جز توسعه کشت گلخانه‌ای نداریم؛ افزایش تولید و کاهش مصرف آب

مهرخبرگزاری مهر
راهی جز توسعه کشت گلخانه‌ای نداریم؛ افزایش تولید و کاهش مصرف آب
بوشهر - وضعیت کم‌آبی و استمرار آن در سال‌های اخیر بیانگر این است که برای تولید محصولات کشاورزی راهی جز توسعه کشت گلخانه‌ای نداریم و باید زمینه توسعه گلخانه‌ها فراهم شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: سال‌ها است که مشکلات کم‌آبی در بخش‌های مختلف خود را بیشتر نمایان کرده است و شاهد استمرار وضعیت کم‌آبی و همچنین بدتر شدن وضعیت هستیم که هم در بخش شرب و هم در بخش کشاورزی مشکلات و چالش‌هایی را برای مردم فراهم کرده است.

نبود آب در بخش کشاورزی باعث شده است تا تعداد دورهای آبیاری کمتر شود، آب چاه‌ها شور شده و آبدهی چاه‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است و این مسائل آینده کشاورزی را با خطرات جدی روبرو ساخته است.

در این شرایط یکی از تنهاترین راه‌ها برای عبور از مشکلات بخش آب، و سازگاری با کم‌آبی کاهش سطح کشت روباز و استفاده از گلخانه برای تولید کشاورزی است. راهکاری که علاوه بر افزایش راندمان استفاده از منابع آبی، باعث افزایش کیفیت و کمیت تولید می‌شود.

در سال‌های اخیر اقداماتی برای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان بوشهر صورت گرفته و شاهد افزایش شتابان سطح کشت گلخانه‌ای در استان هستیم و باید باز هم شاهد تسهیل در روند توسعه کشت گلخانه‌ای باشیم.

افزایش سطح گلخانه‌ها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر از تلاش ویژه و پیگیری مستمر برای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان خبر داد و اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های خوبی برای توسعه کشت گلخانه‌ای است.

محمدتقی منوچهری از اختصاص ۳۲۰ هکتار اراضی استان بوشهر برای کشت گلخانه‌ای خبر داد و اضافه کرد: سال گذشته ۱۰۳ هکتار اراضی گلخانه‌ای شامل ۷۴ هکتار داربستی و ۲۹ هکتار گلخانه به ظرفیت استان بوشهر اضافه شد.

وی با اشاره به تولید سالانه بیش از شش‌هزار و ۳۸۴ تن انواع محصولات در گلخانه‌های استان بیان کرد: بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر برای توسعه کشت گلخانه‌ای شناسایی شده است.

راهی جز توسعه کشت گلخانه‌ای نداریم؛ افزایش تولید و کاهش مصرف آب - 9

ساخت ۳۰۰ هکتار گلخانه جدید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: به منظور توسعه گلخانه‌ها در استان برنامه‌ریزی داشته‌ایم و در سال جاری ۳۰۰ هکتار اراضی روباز به گلخانه تبدیل می‌شود.

وی افزود: در شمال استان از ظرفیت سد چمشیر برای توسعه کشت گلخانه‌ای استفاده می‌شود و شش‌هزار هکتار اراضی گلخانه‌ای در شهرستان‌های دیلم و گناوه ایجاد می‌شود.

منوچهری از گسترش طرح کشت گلخانه‌ای در نوار ساحلی استان بوشهر با اجرای طرح آب شیرین‌کن خبر داد و بیان کرد: تولید ۵۵ هزار تن انواع محصولات صیفی‌جات در طرح گلخانه‌ای طراحی شده است.

وی با تاکید بر تبدیل تعرفه هزینه برق مصرفی از صنعتی و کشاورزی گفت: باید از همه ظرفیت‌ها برای افزایش تولید محصولات در قالب کشت گلخانه‌ای استفاده کنیم.

افزایش کمیت و کیفیت تولید در گلخانه

مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی نیز از افزایش کشت گلخانه‌ای در کشور خبر داد و اظهار داشت: در سال جاری پنج هزار و ۸۰۵ هکتار اراضی گلخانه‌ای در کشور ایجاد می‌شود که سهمیه استان بوشهر ۳۰۰ هکتار است.

ولی‌الله بنی‌عامری با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان بوشهر در کشت گلخانه‌ای بیان کرد: بوشهر از استان‌های با قابلیت بالا در عرصه گلخانه و در این راستا این استان به عنوان قطب تولید گوجه فرنگی مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: تولید محصولات گوجه فرنگی گلخانه‌ای علاوه بر اینکه افزایش تولید چهار تا پنج برابری نسبت به فضای باز دارد، قیمت این محصول نیز نسبت به فضای باز دو تا سه برابری است.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: اجرای آب شیرین‌کن در نوار ساحلی استان بوشهر می‌تواند در توسعه گلخانه‌های تولید محصول صیفی و سبزی‌جات نقش آفرینی کند که باید به این مهم توجه ویژه شود.

وی با اشاره به حمایت ویژه از طرح‌های گلخانه‌ای گفت: محیط‌های کنترل شده شامل سایبان، سازه، گلخانه و دیگر طرح‌ها است که همه این پروژه‌ها مورد حمایت ویژه در تولید محصولات کشاورزی قرار دارد.

بنی‌عامری با اشاره به برنامه طرح توسعه گلخانه در استان بوشهر خاطر نشان کرد: برای استان بوشهر در برنامه ۱۰ ساله پنج هزار هکتار طرح گلخانه‌ای تدارک دیده شده که امسال ۳۰۰ هکتار آن اجرا می‌شود.

راهی جز توسعه کشت گلخانه‌ای نداریم؛ افزایش تولید و کاهش مصرف آب - 24

مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح توسعه گلخانه‌ای تا سال ۱۴۰۴ ادامه دارد گفت: هر سال میزان طرح‌های گلخانه‌ای در استان بوشهر افزایش می‌یابد که امسال ۳۰۰ هکتار و سال ۱۴۰۴ بیش از هزار هکتار اجرا می‌شود.

بنی‌عامری با اشاره به کمبود آب در استان بوشهر افزود: با توجه به کم آبی، خشکسالی، شور شدن زمین‌ها، افزایش سطح تبخیر و گرمای مطلوب و وجود اراضی مناسب باید طرح گلخانه‌ای در استان بوشهر به ۱۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی، با بیان اینکه طرح‌های گلخانه‌ای باید بر اساس اقلیم مناطق ساخته شود افزود: اجرای طرح گلخانه‌ای تحت تابع اقلیم، هزینه‌های اجرا را کاهش می‌دهد که استان بوشهر در این حوزه از ظرفیت بالایی برخوردار است.

بنی‌عامری بیان کرد: استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، خراسان رضوی، جنوب کرمان، هرمزگان، البرز و تهران از استان‌های مهم برای توسعه گلخانه‌ها در تولید محصولات کشاورزی است.

افزایش راندمان تولید در گلخانه‌ها

استاندار بوشهر نیز توسعه زیرساخت‌های محصولات گلخانه‌ای استان بوشهر را مورد تاکید قرار داد و به خبرنگار مهر گفت: حمایت لازم را از توسعه کشت گلخانه‌ای در استان خواهیم داشت و از همه ظرفیت‌ها برای تسهیل در توسعه تولید گلخانه‌ای استفاده می‌کنیم.

عبدالکریم گراوند از تلاش ویژه برای گره‌گشایی و رفع موانع و ارائه راهکارهای تسریع در اجرای طرح‌های گلخانه‌ای خبر داد و بیان کرد: از همه مدیران استان بوشهر نیز خواسته‌ای که زمینه تسهیل در توسعه کشت گلخانه‌ای فراهم شود.

راهی جز توسعه کشت گلخانه‌ای نداریم؛ افزایش تولید و کاهش مصرف آب - 32

وی ادامه داد: سال گذشته برای احداث ۱۵۰ هکتار طرح گلخانه‌ای در استان بوشهر برنامه‌ریزی شده بود که ۱۰۳ هکتار اجرا و تکمیل شد و باید تلاش شود که زمینه تسریع اجرای این طرح‌ها فراهم شود.

استاندار بوشهر با بیان اینکه تولید محصول گلخانه‌ای کاملا درآمدزا و اشتغال‌زا است تاکید کرد: از مزیت‌های کشت گلخانه‌ای می‌توان به افزایش راندمان تولید، کاهش مصرف آب، ایجاد اشتغال پایدار، تولید محصول با کیفیت و افزایش درآمد و صادرات اشاره کرد.

وی از رفع نگرانی بابت تأمین آب در کشت گلخانه‌ای خبر داد و افزود: زمین‌های کشاورزی واگذار شده برای ایجاد شهرک کشاورزی نیز باید تعیین تکلیف شود تا از امکانات فراهم شده استفاده بهینه شود.

در شرایطی که هر سال شاهد کاهش منابع آبی و وخیم‌تر شدن وضعیت آبیاری هستیم، کشت گلخانه‌ای یکی از مهمترین راهکارها برای سازگاری با کم‌آبی است.

تحقق وعده‌های مسئولان و کمک به توسعه کشت گلخانه، تسهیل در صدور مجوزها، پرداخت تسهیلات و کمک به کشاورزان می‌تواند نقش مهمی در تحقق برنامه‌های توسعه کشت گلخانه‌ای داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نصب مستقیم پمپ بر روی شبکه آب خلاف قانون است

ایسناخبرگزاری ایسنا
نصب مستقیم پمپ بر روی شبکه آب خلاف قانون است
مدیر عامل شرکت آبفای البرز گفت: مردم از بدمصرفی آب خودداری کنند تا بتوانیم فصل گرم سال را بدون مشکل خاصی پشت سر بگذاریم.

غلامرضا رضایی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: با افزایش گرمای هوا در چند هفته اخیر شاهد بالا رفتن پیک مصرف آب در اکثر مناطق استان بوده‌ایم.

وی ادامه داد: این افزایش مصرف گاه بیش از ظرفیت شبکه آبرسانی است و همین باعث می‌شود در برخی ساعات روز شاهد افت فشار و قطعی موقت آب در برخی مناطق استان باشیم که این موضوعی غیرطبیعی نیست.

وی افزود: در شرایط فعلی که کولر اغلب مشترکین تقریبا در کل ساعات شبانه روز با دور تند روشن است، تعداد استحمام شهروندان برای فرار از گرما بیشتر شده و در مجموع شاهد افزایش مصرف آب هستیم، از مردم تقاضا می‌شود از بد مصرفی آب خودداری کنند تا بتوانیم تابستان امسال را بدون مشکل جدی قطعی آب سپری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تنظیم شناور کولرها برای جلوگیری از نشت آب، کوتاه کردن زمان انجام استحمام، حذف موارد غیرضروری مثل شستن حیاط، کوچه و خیابان و خودروها با شلنگ آب و آبیاری درختان و فضای سبز منازل درشب و یا صبح زود (بدون غرقاب کردن) از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در کاهش مصرف آب موثر باشد.

وی در ادامه با اشاره به گلایه برخی شهروندان از قطعی آب در برخی مناطق استان توضیح داد: طی سال‌های گذشته که جمعیت استان کمتر بود، برای اغلب واحدهای ساختمانی مخزن و پمپ آبی در نظر گرفته نمی‌شد و ساختمان‌های چند طبقه هم مشکل آب نداشتند، ولی حالا اوضاع فرق کرده و افزایش تعداد مشترکین و تعداد واحدهای ساختمانی باعث شده ساختمان‌های بدون مخزن آب در برخی مناطق با مشکل مواجه شوند.

رضایی‌فر خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی به ازای هر خانوار باید یک مخزن آب ۲۵۰ لیتری در ساختمان وجود داشته باشد تا تامین آب ساکنان با مشکلی مواجه نشود به همین دلیل واحدهایی که مخزن و پمپ آب ندارند باید نسبت به ایجاد آن اقدام کنند.

این مسئول اضافه کرد: شهروندان باید از نصب مستقیم پمپ بر روی شبکه‌های آب خودداری کنند چون این امر در طولانی مدت شبکه را دچار مشکل می‌کند بنابراین در صورت مشاهده با متخلفان برخورد لازم قانونی صورت می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟

الفخبرگزاری الف
آیا «قیمت آب» بازهم گران می‌شود؟
طی روز‌های گذشته شایعه گران شدن آب در برخی محافل مطرح شد که اعضای شورای شهر نسبت به آن واکنش نشان دادند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چند هفته گذشته بود که رئیس شورای شهر تهران به همراه تعدادی از اعضای این شورا از تصفیه خانه فیروز بهرام بازدید کردند و در جریان آخرین اقدام‌های شرکت آب و فاضلاب استان تهران قرار گرفتند.

پس از بازدید نشست هم فکری اعضای شورای شهر تهران به همراه محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران برگزار شد که مصطفی صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران نیز در آن جلسه حضور داشت.

بختیاری در جلسه هم اندیشی با اشاره به ۵ برابر شدن هزینه حفاری برای توسعه شبکه فاضلاب از مدیریت شهری خواست تا برای توسعه شبکه فاضلاب استان تهران مدیریت شهری تخفیف ۵۰ درصدی قائل شود.

دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: پیشنهاد ما این است، تخفیف ۵۰ درصدی با شرط این لحاظ شود که شرکت آبفا ظرف مدت ۴ سال توسعه شبکه فاضلاب استان تهران را تکمیل کند.

این پیشنهاد معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با واکنش تند محمد سالاری عضو شورای شهر تهران مواجه شد که گفت: «از آقای صبوری می‌خواهم این‌چنین پیشنهاد‌هایی ندهد.»

عضو شورای شهر تهران گفت: هرگونه تخفیف در این حوزه هزینه کرد از جیب مردم است.

همین جمله کافی بود گمانه زنی‌هایی مبنی بر افزایش مجدد نرخ آب بها در تهران بر سر زبان‌ها بیافتد.

در اردیبهشت ماه سال ۹۸ بود که با تصویب شورای شهر تهران ۲۰ درصد قیمت آب بها افزایش پیدا کرد و رئیس شورای شهر تهران این ۲۰ درصد افزایش نرخ آب بها را شامل همه افراد ساکن در مناطق ۲۲ گانه ندانست و گفت: اگر به صورت میانگین حساب کنیم رقمی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت آب بها افزایش پیدا کرده است.

زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران، با رد شایعه افزایش مجدد نرخ آب بها گفت: اگر شرکت آبفای استان تهران بتواند ظرف مدت ۴ سال با تخفیف ۵۰ درصدی هزینه حفاری توسعه شبکه فاضلاب تکمیل کند اتفاقی خوب است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر ظرف مدت ۴ سال توسعه شبکه آبفا تکمیل نشود تکلیف ۵۰ درصد تخفیف ارائه شده به شرکت آبفای استان تهران چه می‌شود، گفت: هر ساله شرکت آبفای استان تهران لایحه افزایش نرخ آب بها را به شورای شهر تهران ارائه می‌کند و اگر انحرافی وجود داشته باشد لایحه درخواستی آن شرکت به تصویب اعضای شورای شهر تهران نمی‌رسد.

نژادبهرام با بیان این نکته که شهرداری تهران جزء سهام داران شرکت آبفا است، تصریح کرد: بحث افزایش قیمت آب بها مطرح نیست، زیرا برای آنکه درخواست شرکت آبفا مبنی بر تخفیف ۵۰ درصدی حمایت شهرداری به عنوان یکی از سهام‌داران این شرکت برای توسعه و تکمیل شبکه فاضلاب است.

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا شهر تهران، درباره شایعه‌های افزایش نرخ آب بها در پایتخت گفت: بحث افزایش نرخ آب بها در پایتخت مطرح نیست.

سالاری در توضیح درخواست تخفیف ۵۰ درصدی شرکت آبفا برای توسعه شبکه فاضلاب گفت: ما در شورای شهر تهران مصوبه‌ای را گذراندیم و برای توسعه فاضلاب مبلغی را تعیین کردیم.

وی افزود: شرکت آب و فاضلاب استان تهران از ما درخواست کرد تا تخفیفی ۵۰ درصدی برای توسعه آبفا برای آن‌ها لحاظ کنیم که ما اعلام کردیم ارائه هرگونه تخفیف هزینه کرد از جیب مردم است.

وی با بیان اینکه علت آن این بود که ما برای توسعه زیرساخت‌ها مانند آسفالت و مخابرات ما هزینه‌هایی را از مردم اخذ می‌کنیم و نمی‌توانیم تخفیفی باری شرکت آبفا استان تهران لحاظ کنیم، افزود: هیچ‌گونه افزایش قیمتی در آب بهای استان تهران نخواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

این دندانپزشکان فرق دارند؛ درمانی که به کارتخوان و پول احتیاج ندارد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مواد که مصرف می‌کنند دردی ندارند اما ترک که کنند دردها هم شروع می‌شود. بیشتر آن‌ها در طول اعتیاد مبتلا به ایدز و هپاتیت شده‌اند و بسیاری از دندانپزشکان آن‌ها را پذیرش نمی‌کنند. نپذیرفتن پزشک برای آنان مساوی است با درد و شروع دوباره مصرف. این فراد خاص به مراکزی می‌آیند تا خدمات رایگان بگیرند. مراکزی که از ۸ سال پیش با ایده‌ای انسان دوستانه به همت جمعی از دندانپزشکان نیکوکار راه اندازی شده این ایده‌ از وصیت یکی از دنداپزشکان مبتلا به سرطان شکل گرفت. دندانپزشکان نیکوکار در تهران حدود ۱۰۰ نفرند.

پاسخ‌ همتی در خصوص کاهش ارزش پول ملی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تفاوت ماهوی بودجه ۹۹ با سال‌های قبل

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمد باقر نوبخت در چهارمین جلسه ستاد بودجه سال ۹۹، افزود: در روند اصلاح ساختار بودجه سال ۹۹ کل کشور، اصل شفافیت و مشخص بودن همه روند‌های ارایه شده را رعایت می‌کنیم؛ و‌ی اضافه کرد: بدون تردید هیچ چیزی از پیش تعیین شده نخواهیم داشت و در همه جلساتی که در سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌کنیم کار جمعی، تیمی و اتکا به خرد جمعی را سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم. آقای نوبخت گفت: از نظر ماهوی و ماهیتی بودجه سال ۹۹، ​ با بودجه سال‌های قبل متفاوت خواهد بود و آن لحاظ کردن اصلاحات ساختاری در بودجه است.

«باستی هیلز» جنوب کشور در بوشهر+عکس و فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«باستی هیلز» نامی که اگر تا چندی پیش برای تهرانی‌ها نام آشنا بود امروز آوازه آن فراتر رفته است. باستی هیلز منطقه‌ای حفاظت شده با دیوارهای بلند و تیم امنیتی و خانه‌های اشرافی وجه تمایزی از عرش تا فرش را میان طبقه مرفه و ثروتمند جامعه با اقشار متوسط و ضیعف را تداعی کرد. این شهرک پس از جنجال‌های به پا شده، سرانجام با دستور قضایی گیت امنیتی و حفاظت آن که از ورود مردم جلوگیری می‌کرد، برداشته شد. «گورکات هیلز» چیزی شبیه «باستی هیلز» منطقه «گورکات» در شهرستان تنگستان از توابع استان بوشهر یکی از نقاطی است که احداث بی‌رویه باغ ویلاها و خانه باغ‌های چند هزار متری با استخرهای وسیع و درختان سر به فلک کشیده این منطقه را از جهاتی شبیه به باستی هیلز لواسان کرده است. بخش دلوار که در نزدیکی و چند کیلومتری گورکات در شهرستان تنگستان قرار دارد، یکی از مکان‌هایی است که لب‌های مردم آن خشکیده و زمین‌های آن تشنه آب است.

کاهش ۶ درجه‌ای دما در سواحل خزر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: در بیشتر مناطق کشور امروز شاهد افزایش جزئی دمای هوا خواهیم بود، اما دمای هوا در مناطق ساحلی دریای خزر و استان اردبیل ۴ تا ۶ درجه کاهش خواهد یافت. وی گفت: بجز مناطق جنوبی کشور امروز در بیشتر مناطق کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت. احمدی افزود: در نواحی شمالی کشور نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر علاوه بر کاهش نسبی دما شاهد بارش‌های خفیف و پراکنده خواهیم بود که همین شرایط در مناطقی از استان اردبیل و شمال غرب کشور مهیاست. وی گفت: با وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در شرق کشور به ویژه در زابل به عنوان کانون آن شاهد خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا خواهیم بود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: آسمان تهران نیز امروز صاف است و در ساعات عصر با وزش باد مواجه خواهیم بود و دمای هوا در گرم‌ترین زمان به ۳۶ درجه سانتی گراد خواهد رسید

تنوع قیمت اقلام خوراکی از درب کارخانه تا فروشگاه‌ها + دوربین مخفی

الفالف1 روز قبل
بسیاری از کارشناسان و تاجران حوزه مواد خوراکی عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت‌های بی دلیل و همچنین قیمت‌های خارج از عرف بازار را نبود نظارت کافی بر فروشگاه‌ها و خاروبار فروشی‌ها می‌دانند. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که بسیاری از مشکلات فعلی اقتصادی کشور به عدم وجود نظارت بر قیمت اقلام و کیفیت برند‌های شناس و بنام در بازارها باز می‌گردد. متاسفانه در این بین افراد سودجو نظیر دلالان باعث برهم زدن قیمت‌ها در بازار می‌شوند که باید نهاد‌های نظارتی فعالیت‌های بیشتری داشته باشند. شیخی گفت: به عنوان مثال یک عدد قوطی کنسرو در جلو درب کارخانه ۳هزار تومان است، ولی با خرده فروشی و وجود دلالان این رقم به ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، در واقع این قیمت‌های سوری نشان دهنده عدم نظارت دستگاه‌های مربوطه است. او بیان کرد: اگر وزارت مربوطه قیمت نهایی را در بر روی محصولات درج کند دست واسطه‌گر قطع شده و قیمت‌ها نجومی رشد نخواهد کرد.

اخبار بیشتر