اخبار رزو بازار مسکن - شنبه 29 تیرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار رزو بازار مسکن - شنبه 29 تیرماه

نماینده مجلس: قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نماینده مجلس: قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد
مردم مطمئن باشند قیمت مسکن به زودی کاهش پیدا خواهد کرد.
نماینده مجلس: قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش می‌یابد - 0

رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد مردم مطمئن باشند قیمت مسکن بزودی کاهش پیدا خواهد کرد و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن خواهیم بود.

محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ما اخیرا طی جلساتی با وزیر راه و شهرسازی مذاکرات جدی در خصوص بحث مسکن و افزایش قیمت غیرمنطقی و نابسامانی در این بازار صحبت کرده‌ایم.

وی افزود: ما یکشنبه هفته جاری (۳۰ تیرماه ۹۸) با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جلسه خواهیم داشت و این در واقع نوعی مطالبه است تا ببینیم با توجه به مذاکرات صورت گرفته، اخیر اقداماتی که از سوی وزارتخانه برای ساماندهی مسکن صورت گرفته چه بوده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد ما قرار است در این جلسه فوق العاده، از وزیر راه بپرسیم که اخیرا برای مسکن چه کارهایی انجام داده است.

رضایی در ادامه عنوان کرد که در جلسه روز یکشنبه قرار است اتمام حجتی با وزیر راه صورت گیرد و در این رابطه جزئیات دقیق اقدامات صورت گرفته را جویا شویم.

وی ادامه داد: قطعا در این جلسه فقط ارائه گزارش عملکرد محور جلسه نخواهد بود و قطعا ما از وزیر سوال می‌کنیم که دقیقا چه کار کرده است و خروجی کار خود را باید به ما بگوید.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: ‌ ما در جلسه علنی مجلس هم در خصوص مسکن کامل صحبت کرده‌ایم لذا قرار بوده است در این مدت دولت و وزارت راه در ساماندهی وضعیت مسکن آن هم در فصل نقل و انتقالات اقدام ویژه‌ای داشته باشد؛ بنابراین در این نشست قرار است مجموعه اقدامات صورت گرفته مورد سوال واقع شود وزیر راه نیز باید توضیح دهد که پس از جلسات علنی و غیرعلنی مجلس برای مسکن خروجی کار او چه بوده و چه اتفاقی تا کنون افتاده است.

وی در خاتمه اعلام کرد که مردم مطمئن باشند قیمت مسکن به زودی کاهش پیدا خواهد کرد و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نشست مدیران ارشد بخش مسکن با رئیس‌جمهوری

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
نشست مدیران ارشد بخش مسکن با رئیس‌جمهوری
دست‌اندرکاران حوزه مسکن امروز در جلسه‌ای ویژه با رئیس‌جمهوری آخرین وضعیت مباحث این حوزه را بررسی کردند.

اعتمادآنلاین| حسن روحانی، رئیس جمهوری با حضور در نشستی میزبان مدیران ارشد بخش مسکن بود. این جلسه صبح امروز با حضور وزرای راه و شهرسازی، کشور و جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و جمعی از معاونان ذیربط وزارتخانه‌های مسئول در محل نهاد ریاست جمهوری به ریاست روحانی تشکیل شد.

بررسی آخرین وضعیت تکمیل واحد‌های مسکن مهر، طرح احیا بافت فرسوده شهری، مسکن ویژه کارمندان، احیا و بازسازی بافت روستایی و گزارشی از وضعیت بازسازی واحد‌های مسکن در مناطق سیل زده بهار امسال محور اصلی مباحث این جلسه بود.

تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکونی مسکن مهر و احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید در قالب باز افرینی بافت‌های فرسوده شهری تا پایان سال ۹۹ از مهم‌ترین برنامه‌های اعلام شده دولت برای رونق تولید مسکن است. همچنین ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید تا پایان امسال از دیگر طرح‌های رونق تولید مسکن است.

دولت دستگا‌های اجرایی را مکلف کرده تا زمین‌های دولتی موجود در بافت شهری را برای تولید مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند ضمن اینکه سیستم بانکی نیز به منظور حمایت از توسعه گران در بخش مسکن سقف تسهیلات ساخت را به ۱۱۰ میلیون تومان افزایش داده است تسهیلاتی با سود ۱۸ درصد که زمینه مناسبی را برای تامین مالی طرح باز آفرینی بافت فرسوده شهری فراهم کرده است.

منیع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

وام ساخت مسکن برای زوجین به۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت

مهرخبرگزاری مهر
وام ساخت مسکن برای زوجین به۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت
افزایش سقف فردی و زوجین تسهیلات ساخت مسکن در تهران برای به ترتیب تا ۱۰۰ و ۱۶۰ میلیون تومان مورد موافقت قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سقف این تسهیلات در شهر تهران برای هر نفر به یک میلیارد ریال و برای زوجین به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال رسیده است.

در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، سقف تسهیلات انفرادی ساخت مسکن بانک ملی ایران ۸۰۰ میلیون ریال و برای زوجین یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

در سایر مناطق شهری نیز سقف این تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریال و برای زوجین یک میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

اعطای تسهیلات دوران مشارکت مدنی ساخت مسکن تا حداکثر ۸۰ درصد کل سرمایه گذاری در طرح، بدون احتساب قیمت زمین امکان پذیر است.

هیئت مدیره بانک ملی ایران مصوب کرد که با هدف حمایت و تشویق ساخت واحدهای مسکونی کوچک و متوسط مقیاس، سقف‌های جدید فقط برای واحدهای با زیربنای مفید حداکثر ۱۰۰ متر مربع مجاز باشد. برای واحدهای بیش از ۱۰۰ متر مربع، سقف‌های مصرح در مصوبات قبلی برقرار خواهد بود.

همچنین قابلیت انتقال سهم الشرکه بانک در تسهیلات اعطایی ساخت مسکن به خریداران واحدهای ساخته شده در همه بانک‌های تجاری (دولتی و خصوصی) و بانک مسکن به ازای هر واحد مسکونی در چارچوب رعایت تعادل منابع و مصارف بانک‌ها در قالب سقف‌های اعلام شده امکان پذیر است.

خواندن خبر در سایت منبع

وام ودیعه مسکن فقط برای بافت‌ فرسوده

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وام ودیعه مسکن فقط برای بافت‌ فرسوده
وزیر راه و شهرسازی گفت: آنچه در قانون برای وام رهن پیش بینی شده، صرفا برای افرادی است که قصد نوسازی واحد فرسوده را دارند تا در زمان ساخت و ساز در مسکن اجاره‌ای سکونت کنند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی در گفت وگو با مهر در خصوص تسهیلات ودیعه مسکن تصریح کرد: وام ودیعه اجاره مسکن را باید از خود وزیر اقتصاد سوال کنید.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شما به عنوان وزیر راه و شهرسازی با طرح وزیر اقتصاد مخالفید؟ گفت: ما مخالف این طرح نیستیم بلکه می‌گوئیم این طرح وزارت اقتصاد است. دژپسند می‌تواند از جایگاه خود به عنوان وزیر اقتصاد از منابع بانک‌ها به این طرح تخصیص بدهد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در قانون وام برای ودیعه مسکن تنها برای بافت‌های فرسوده پیش بینی شده که کسانی که قصد نوسازی واحد مسکونی خود را دارند، ما وام ودیعه مسکن به آنها می‌دهیم تا زمانی که واحد آنها احداث می‌شود، بتوانند مکان دیگری را برای خود اجاره کنند که این موضوع در قانون پیش بینی شده است اما آنچه وزیر اقتصاد اعلام کرده را باید از خودش بپرسید که از کدام منابع می‌خواهد پرداخت کند.

اسلامی درباره مسکن استیجاری با بیان اینکه این نوع از اسکان در قانون ذکر شده، اما در سال‌های گذشته به آن از سوی انبوه سازان و سرمایه گذاران اقبالی نبوده است، اظهار داشت: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما آمادگی داریم زمین را بدون آنکه وجهش را مطالبه کنیم، در اختیار انبوه سازان قرار دهیم تا خانه‌های استیجاری بسازند؛ متأسفانه در سال‌های گذشته سازندگان از این موضوع استقبال نکردند. اما اگر اقدام کنند، حتما به سازنده‌ها زمین رایگان می‌دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا تشکیل کمیته تعیین سقف اجاره بها منتفی شده، گفت: هیچ موقع قرار نبوده کمیته تعیین سقف اجاره بها تشکیل بدهیم؛ دولت هیچ گاه مداخله‌ای در تعیین اجاره بها نداشته است. با این حال جامعه ما حق دارد که از دولت انتظار داشته باشد. اما در قانون هیچ حقی برای دولت ایجاد نشده که در نرخ اجاره بها دخالت کند.

وی یادآور شد: موضوع اجاره بها همواره یک رابطه بین موجر و مستأجر بوده و قوانینی که در این زمینه وجود دارد، صرفا رژیم حقوقی میان موجر و مستأجر است. ما به دنبال آن هستیم که بر اساس ماده ۲ قانون ساماندهی و ماده ۲ آئین نامه آن، مؤسسات اجاره‌داری تشکیل دهیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به زودی فراخوان آن (تشکیل مؤسسات اجاره‌داری) را صادر می‌کنیم تا افرادی که توانایی دارند، مؤسسات اجاره‌داری را راه اندازی کنند. به خصوص با کمک استارتاپ‌ها، بازار اجاره بها را بر اساس شیوه نامه‌ای که برای این مؤسسات تنظیم خواهیم کرد، ساماندهی می‌کنیم.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانهها

خواندن خبر در سایت منبع

فرصت ۲ ماهه دولت برای ساماندهی بازار مسکن

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
فرصت ۲ ماهه دولت برای ساماندهی بازار مسکن

یحیی کمالی پور نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مشکلات بازار مسکن و عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی در مدیریت بازار، گفت: این مسئله را باید با قاطعیت اعلام کنم که متأسفانه مسئولان دولتی برای شنیدن مشکلات بازار مسکن گوش شنوایی نداشته و در این عرصه وزارتخانه هم عزم جدی برای برخورد با متخلفان و دلالان بازار مسکن ندارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در چند ماه اخیر نشست‌های متعددی در مجلس و دولت برای بررسی و حل مشکل مسکن برگزار شد و در رسانه‌ها اعلام کردند که دولت به سرعت مشکل را حل خواهد کرد، اما متأسفانه اتفاق تازه‌ای برای بهبود اوضاع رخ نداده است.

دولت در میدان عمل هیچ اقدام مثبتی را برای مدیریت بازار مسکن صورت نداده است

وی گفت: متأسفانه دولت در میدان عمل هیچ اقدام مثبت و موثری را برای مدیریت بازار مسکن و کاهش قیمت‌ها صورت نداده است، ضعف عملکردی و نظارتی دولت موجب شده که دلالان بی پروا‌تر از گذشته اقدام به دلالی و سوداگری کنند.

دولت مردم را در بازار پرتلاطم مسکن رها گذاشته است

امروز جمعیتی کثیری از مردم به دلیل پایین بودن سطح حقوق و دستمزد و افزایش چشمگیر نرخ اجاره مسکن قادر به تأمین مسکن استیجاری نیستند و عملا دولت وضعیت مسکن مردم را رها کرده است

کمالی پور افزود: امروز جمعیتی کثیری از مردم به دلیل پایین بودن سطح حقوق و دستمزد و افزایش چشمگیر نرخ اجاره مسکن قادر به تأمین مسکن استیجاری نیستند و عملا دولت مسکن مردم را رها کرده است.

فرصت دوماهه دولت برای ساماندهی بازار مسکن؛ فاجعه ماه‌های آتی را هیچ دولتی نمی‌تواند مدیریت کند

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اگر دولت و وزارت راه و شهرسازی در دو ماه آینده فکری برای مردم به ویژه مستأجران نکند؛ هیچ فرد یا سازمانی دیگر نمی‌تواند فاجعه مذکور را مدیریت کند.

هجوم مردم از مناطق شهری به مناطق حاشیه‌ای و روستایی

وی ادامه داد: هجوم مردم از مناطق شهری به مناطق حاشیه‌ای و روستایی کوچک‌ترین مشکل افزایش قیمت و معضلات بازار مسکن است و این وضعیت در تمام استان‌های کشور در حال رخ دادن است.

ضرورت اعمال سیاست‌های مالیاتی برای کاهش دلال بازی در بازار مسکن

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: اعمال سیاست‌های مالیاتی از جمله مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی سرمایه مسکن می‌تواند به کاهش دلال بازی در این حوزه کمک کند و عملا در آینده شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

رکورد مسکن از لوکس‌ترین منطقه تهران شروع شد!

فراروخبرگزاری فرارو
رکورد مسکن از لوکس‌ترین منطقه تهران شروع شد!
بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی که عقبگرد قیمتی در منطقه یک شهر تهران آغاز شده است علائم اولیه نشست قیمت‌های پیشنهادی در برخی از فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن منطقه ۵ شهر تهران نیز مشاهده می‌شود. انتظارمی‌رود این نشست قیمتی در ماه‌های آتی در سایر مناطق شهر تهران نیز تجربه شود.

علائم قوی از شروع اصلاح قیمتی در بازار مسکن شهر تهران رویت شد. تحقیقات میدانی از بازار ملک نشان می‌دهد «قیمت پیشنهادی» فروش آپارتمان در منطقه یک تهران طی روزهای اخیر کاهش پیدا کرده است. این عقبگرد قیمتی در فایل‌های فروش مسکن، فعلا در محله‌های لوکس که طی دست‌کم یک‌سال گذشته، صدرنشین تورم ملکی بودند، رخ داده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، فروشنده‌های آپارتمان در این محله‌ها قیمت پیشنهادی خود را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داده‌اند. تحت‌تاثیر رکود سنگین در معاملات خرید، هنوز امکان ردیابی انعکاس کاهش قیمت پیشنهادی در قیمت‌های قطعی فراهم نشده است. با این حال فعالان بازار مسکن از کاهش قیمت در معاملات نیز خبر می‌دهند.

بررسی‌ها درباره منشأ کاهش قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن، ۶ علت را مشخص می‌کند. مهم‌ترین عامل، به ثبت بیشترین رشد قیمت در کارنامه فروش واحدهای مسکونی منطقه یک طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ در مقایسه با سایر مناطق پایتخت برمی‌گردد.

اثر روانی کاهش قیمت ارز طی هفته‌های اخیر نیز پارامتر دیگری است که با توجه به سهم بالای تجهیزات ساختمانی وارداتی به‌کاررفته در ساخت‌وسازهای لوکس نسبت به سایر پروژه‌های ساختمانی مصرفی در تهران، اکنون فروشنده‌ها در منطقه یک به این کاهش، واکنش نشان داده‌اند. تغییر رفتار سوداگران نیز موثر بوده است.

قیمت واحدهای مسکونی در لوکس‌ترین منطقه شهر تهران به‌عنوان منطقه صدرنشین در تورم ملکی، تحت تاثیر تشدید رکود معاملات مسکن، نشست کرد.

تحقیقات میدانی از تازه‌ترین شرایط بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نشان می‌دهد در حالی که‌ پیش‌رونق و رونق معاملاتی در بازار مسکن از منطقه ۵ شهر تهران به عنوان پرتقاضا‌ترین منطقه مصرفی به لحاظ معاملات خرید آپارتمان آغاز شد، اما طی هفته‌های اخیر، قیمت پیشنهادی فروش مسکن در پرتورم‌ترین منطقه پایتخت (منطقه یک)، سیر نزولی به خود گرفت.

نشست قیمت پیشنهادی در بخش عمده‌ای از فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن منطقه یک شهر تهران-به عنوان منطقه کانون عرضه واحدهای مسکونی لوکس، بزرگ‌متراژ و گران‌قیمت پایتخت- در حالی از اوایل تیرماه سطح قیمت‌های اعلام شده را در مقایسه با خرداد ماه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داده است که این کاهش قیمت پیشنهادی، اثر خود را در برخی از قیمت‌های قطعی فروش آپارتمان نیز منعکس کرده است.

شواهد حاکی است اگر چه پیش‌رونق و به دنبال آن رونق بازار معاملات خرید مسکن از منطقه ۵ شهر تهران آغاز شد و در عین حال این منطقه پیشتاز آغاز جهش قیمتی اخیر بود، اما از ابتدای دوره رونق اخیر معاملات مسکن پایتخت تاکنون بیشترین تورم ملکی مربوط به منطقه یک بوده است؛ به این معنا که اگر چه می‌توان منطقه ۵ را به عنوان منطقه پیشتاز در رونق معاملات مسکن وهمچنین آغازگر جهش قیمت فروش واحدهای مسکونی طی حدود یک سال و نیم گذشته معرفی کرد، اما سرعت رشد قیمت مسکن در منطقه یک در همین بازه زمانی بیش از سرعت رشد قیمت مسکن در منطقه ۵ و سایر مناطق شهر تهران بوده است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد در فاصله ابتدا تا انتهای سال ۹۶، میانگین قیمت فروش آپارتمان در شهر تهران ۳۰ درصد افزایش یافت. این در حالی است که در همین بازه زمانی میانگین قیمت فروش آپارتمان در منطقه یک پایتخت با رشد ۴۷ درصدی همراه شد. این میزان رشد قیمت در بازار معاملات مسکن منطقه ۵ شهر تهران براساس آمارها ۴۳ درصد و در مناطق جنوبی پایتخت ۲۰ درصد بوده است.

از سوی دیگر در فاصله ابتدا تا انتهای سال ۹۷ نیز میانگین قیمت مسکن در کل شهر تهران ۹۷ درصد افزایش یافت؛ اما این میزان افزایش در همین بازه زمانی در منطقه یک شهر تهران ۱۰۹درصد بوده است. در همین بازه زمانی میانگین قیمت مسکن در منطقه ۵ پایتخت با رشد ۸۸ درصدی مواجه شد که این میزان تورم ملکی به مراتب کمتر از تورم ملکی منطقه یک است. از سوی دیگر میانگین قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران نیز در فاصله ابتدا تا انتهای سال ۹۷ رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد.

آمارهای رسمی تایید می‌کند که اگرچه تورم ملکی و رونق معاملاتی مسکن ابتدا از منطقه ۵ شهر تهران آغاز و سپس به سایر مناطق سرایت کرد، اما بیشترین میزان رشد قیمت مسکن در بازه زمانی دو سال اخیر مربوط به منطقه یک شهر تهران بوده است. فعالان بازار معاملات مسکن شهر تهران در حالی از نشست قیمت‌های پیشنهادی در منطقه یک تهران خبر می‌دهند که به اذعان آنها نشست قیمت‌های اعلامی از سوی فروشندگان مسکن این منطقه از نیمه خرداد ماه امسال به بعد به نحو محسوسی در بازار معاملات خرید آپارتمان‌های مسکونی این منطقه نمایان شده است. این در حالی است که علاوه بر بازار معاملات مسکن منطقه یک در برخی دیگر از فایل‌های فروش واحدهای مسکونی لوکس در مناطق شمالی تهران که کانون عرضه واحدهای مسکونی لوکس وبزرگ‌متراژ محسوب می‌شوند نیز می‌توان ردپای نشست قیمتی را مشاهده کرد.

قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان در برخی از محلات کانون عرضه واحدهای مسکونی لوکس منطقه ۲ شهر تهران همچون سعادت‌آباد نیز طی هفته‌های اخیر به خصوص یک هفته گذشته عقبگرد کرد. برخی از فایل‌های عرضه شده به بازار معاملات مسکن این محلات نیز به ویژه از اوایل تیرماه وبه خصوص طی یک هفته گذشته علائم نشست قیمتی را در خود منعکس کرده‌اند.

در تعداد قابل ملاحظه‌ای از آگهی‌های فروش واحدهای مسکونی در منطقه یک و برخی دیگر از محلات و مناطق محل عرضه آپارتمان‌های لوکس و گران‌قیمت مانند محدوده سعادت‌آباد واقع در منطقه ۲ پایتخت، شرایط قیمتی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد (و بعضا تا ۳۰ درصد) زیر قیمت منطقه اعلام شده است. این موضوع نشان می‌دهد عقبگرد قیمت پیشنهادی تنها مختص منطقه یک شهر تهران نیست، بلکه از این منطقه آغاز شده ودر حال سرایت به سایر مناطق شهر تهران به خصوص مناطق محل عرضه آپارتمان‌های لوکس و گران‌قیمت است.

سرایت نشست قیمت‌های پیشنهادی در برخی از فایل‌های فروش آپارتمان واقع در منطقه یک و برخی دیگر از محلات کانون عرضه آپارتمان‌های لوکس (همچون سعادت‌آباد)، در شکل فروش ارزان‌تر یک واحد آپارتمان طی کمتر از یک ماه گذشته نسبت به قیمت قطعی فروش واحد مشابه در همان ساختمان که قبل از تیرماه ۹۸ معامله شده بود، خود را نشان داده است. در واقع معیار عقبگرد قیمت قطعی در معاملات فروش مسکن مقایسه سطح قیمت قطعی فروش یک آپارتمان با قیمت فروش آپارتمان مشابه در موقعیت یکسان است.

واسطه‌ها و فعالان بازار مسکن می‌گویند این رویداد در یک ماه گذشته در برخی از فایل‌های فروش مسکن و در معاملات قطعی نیز مشاهده شده است؛ ضمن آنکه نشست قیمتی هم‌اکنون در قیمت‌های پیشنهادی فروش آپارتمان چه در فایل‌های قبلی و چه در فایل‌های جدید عرضه شده به بازار مسکن منطقه یک و همچنین سایر محلات لوکس‌ پایتخت مشهود است.

عقبگرد قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در منطقه یک شهر تهران هم‌اکنون خود را در شکل کاهش ۱۶ درصدی قیمت پیشنهادی فروش مسکن در برخی محلات منطقه یک شهر تهران نسبت به بازه زمانی میانه بهار (اردیبهشت ماه) نشان می‌دهد؛ به عنوان مثال، در برخی از فایل‌های مشابه، در حالی که قیمت پیشنهادی فروش یک آپارتمان لوکس در اردیبهشت ماه مترمربعی ۵۰ میلیون تومان اعلام شده بود هم‌اکنون قیمت پیشنهادی برای فروش همین واحد به ۴۲ میلیون تومان کاهش یافته است. این موضوع در مورد تعداد قابل توجهی از فایل‌های مشابه نیز رصد شد.

بررسی‌ها همچنین از نشست قیمت پیشنهادی بخش عمده‌ای از فایل‌های فروش مسکن در منطقه یک شهر تهران در شرایط فعلی معادل ۲۸ درصد نسبت به اسفندماه و ۱۰ تا ۱۵ درصد در مقایسه با خردادماه خبر می‌دهد. این در حالی است که این موضوع به شکل کاهش ۱۰ درصدی قیمت قطعی در برخی از معاملات واحدهای مسکونی که طی یک هفته اخیر انجام شده نیز خود را نشان داده است.

نتایج تحقیقات از شناسایی تاثیر و وجود ۶ عامل کاهنده «قیمت پیشنهادی» آپارتمان‌ها در منطقه یک پایتخت حکایت دارد؛ اولین عامل به ردپای کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر و اثر آن بر سطح قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در مناطق لوکس و شمالی شهر تهران مربوط می‌شود؛ در حالی که نوسانات نرخ ارز، طلا و سکه از ابتدای سال جاری تاکنون در مقایسه با یک سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته، ریزش قیمت دلار طی یک هفته گذشته که منجر به کاهش قیمت هر دلار از محدوده قیمتی بالای ۱۳ هزار تومان به کمتر از ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان شده بر نرخ‌های اعلامی برای فروش واحدهای مسکونی لوکس نیز اثر گذاشته است.

این در حالی است که قیمت هر سکه بهار آزادی نیز طی یک هفته گذشته از کانال ۴میلیون تومان به کانال ۳ میلیون تومان سقوط کرد و همین ریزش نرخ ارز و سکه بازار معاملات مسکن شهر تهران به خصوص در مناطق لوکس و گران‌قیمت را تحت تاثیر قرار داد.

از آنجا که عمده واحدهای مسکونی لوکس و گران قیمت در منطقه یک شهر تهران و سایر محلات لوکس پایتخت با استفاده از مصالح و متریال لوکس خارجی ساخته شده‌اند کاهش نرخ ارز انتظارات کاهش قیمت مسکن در این مناطق را تشدید می‌کند. در واقع کاهش قیمت دلار انتظارات کاهشی از بابت عقبگرد قیمت واحدهای مسکونی لوکس را که هزینه ساخت آنها به‌طور مستقیم با نرخ ارز در ارتباط بوده وبه آن وابسته است، شارژ کرده است؛ به‌طوری که سمت تقاضای این گروه از واحدهای مسکونی هم‌اکنون معتقدند با کاهش نرخ ارز، قیمت این نوع آپارتمان‌ها نیز باید کاهش یابد.

عامل دوم به وجود انتظار شروع عقبگرد قیمتی از پرتورم‌ترین منطقه شهر تهران به لحاظ تغییرات قیمتی آپارتمان‌های مسکونی مربوط می‌شود؛ درحالی که منطقه یک شهر تهران به استناد آمارهای رسمی پرتورم‌ترین منطقه پایتخت به لحاظ تغییرات قیمت واحدهای مسکونی محسوب می‌شود، طبیعتا نشست قیمتی نیز ابتدا باید از این منطقه آغاز شود، سپس به سایر مناطق شهر تسری پیدا کند.

سومین عامل به طرح سه پرسش اساسی فرا روی تقاضای سفته‌بازی در بازار مسکن که بخش عمده‌ای از این تقاضا در منطقه یک و محلات لوکس شهر تهران به لحاظ معاملات مسکن تمرکز یافته است برمی‌گردد؛ در حالی که بخش قابل توجهی از تقاضای مصرفی خرید مسکن تحت تاثیر جهش قیمت و افزایش شکاف بین قیمت مسکن و قدرت خرید خانوارها و متقاضیان مصرفی طی ماه‌های اخیر به اجبار از بازار مسکن خارج شد و معدود معاملات خرید مسکن عمدتا از سوی سرمایه‌گذاران وسفته‌بازان ملکی انجام می‌شد، هم‌اکنون تقاضای سفته‌بازی نیز با سه پرسش اساسی مواجه شده است؛ این پرسش‌ها مبنی بر اینکه چرا مسکن بخرم؟ چه زمانی آن را به فروش برسانم؟ و با چه قیمتی بفروشم؟ از هفته‌های اخیر به سوالات اصلی سفته‌بازان ملکی تبدیل شده است؛ به خصوص اینکه چشم‌انداز مشخصی از بابت رشد محسوس قیمت‌ها در بازار معاملات مسکن متصور نیست وبه دنبال خروج تقاضای مصرفی از بازار و نبود متقاضی برای خرید این واحدها احتمال حبس سرمایه‌ها در واحدهای بدون متقاضی برای دست‌کم دو تا سه سال آینده بیش از پیش قوت گرفته‌ است.

در حالی که سفته‌بازان در شرایط فعلی قادر به یافتن پاسخ منطقی برای این سه سوال مطرح شده نیستند، بنابراین فعالیت‌ آنها در بازار معاملات خرید مسکن نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و می‌توان گفت که بعد از خروج تقاضای مصرفی از بازار مسکن که منجر به ایجاد رکود در این بازار شد این‌بار نوبت به تقاضای سفته‌بازی رسیده است که از بازار مسکن خارج شود. عامل چهارم موثر در عقبگرد قیمت پیشنهادی فروش مسکن در مناطق لوکس بازار مسکن پایتخت، به غلبه حس نخریدن به خریدن مسکن مربوط می‌شود؛ تحت تاثیر آنچه در عامل سوم توضیح داده است در حالی که در ماه‌های گذشته سفته‌بازان علاقه زیادی به معاملات ملکی داشتند هم‌اکنون حس نخریدن بر تمایل به خرید مسکن در میان این گروه از متقاضیان بازار مسکن افزایش یافته است.

از سوی دیگر و به‌عنوان عامل پنجم، هم‌اکنون این موضوع که «قیمت مسکن به سقف رسیده است» در میان فعالان ومتقاضیان بازار مسکن جا افتاده است؛ به این معنا که در شرایط فعلی انتظاری از بابت رشد محسوس قیمت‌ها در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت وجود ندارد. اثر روانی تهدیدهای مالیاتی ششمین عامل موثر در نشست قیمتی واحدهای مسکونی لوکس است؛ هرچند تاکنون برنامه مالیاتی مشخصی برای مقابله با سفته‌بازی و سوداگری در بازار مسکن به اجرا در نیامده است اما همین تهدیدهای مالیاتی که اخیرا مطرح شده است به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در تسریع خروج سفته‌بازان از بازار مسکن قابل بررسی است.

برآیند این ۶ عامل منجر شده است بازار معاملات مسکن از برتری فروشنده (قدرت بیشتر فروشندگان مسکن برای مانوردهی روی سطح قیمت‌ها وافزایش نرخ‌های اعلامی) به سمت توازن نسبی قدرت فروشنده و خریدار در تعیین قیمت‌های پیشنهادی حرکت کند. در واقع در حالی که فروشندگان مسکن دست‌کم طی یک‌سال و نیم گذشته از قدرت زیادی برای تعیین نرخ فروش مسکن وتغییر لحظه‌ای و روزانه قیمت‌ها در برخی مقاطع زمانی برخوردار شده بودند هم‌اکنون و تحت تاثیر عوامل ذکر شده این قدرت به میزان زیادی کاهش یافته است.

در واقع بازار معاملات مسکن مناطق شمالی تهران به خصوص منطقه یک پایتخت، که طی ماه‌های اخیر به دلیل خروج تقاضای مصرفی از بازار وارد فاز رکود شده بود از رکود به سمت رکود همراه با کاهش قیمت در حال حرکت است؛ عقبگرد قیمتی در نرخ‌های پیشنهادی فروش مسکن در منطقه یک شهر تهران درحالی طی هفته‌های اخیر محسوس شده است که علائم اولیه این عقبگرد قیمتی خود را در شکل جاماندگی تورم ملکی این منطقه نسبت به تورم ملکی کل شهر تهران و منطقه ۵، در فاصله ابتدا تا انتهای بهار ۹۸، نشان داد.

در حالی که میانگین قیمت مسکن در کل شهر تهران در فاصله ابتدا تا انتهای بهار ۹۸ معادل ۲۲درصد رشد کرد و این میزان رشد در همین بازه زمانی در منطقه ۵ شهر تهران به میزان ۲۴درصد و در مناطق جنوبی پایتخت معادل ۲۷درصد رقم خورد اما میزان رشد قیمت مسکن در این بازه زمانی در منطقه یک شهر تهران ۱۲درصد به ثبت رسید. آمارها نشان می‌دهد اگرچه میانگین قیمت مسکن در منطقه یک در فاصله ابتدا تا انتهای بهار امسال رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرد اما این میزان رشد به مراتب کمتر از نرخ رشد قیمت مسکن در سایر مناطق شهر تهران بوده است که این موضوع را می‌توان در حکم علامت اولیه عقبگرد قیمتی مسکن در این منطقه عنوان کرد.

بررسی‌ها درخصوص چشم‌انداز بازار معاملات مسکن و همچنین عقبگرد قیمتی واحدهای مسکونی در منطقه یک وسایر مناطق و محلات لوکس شهر تهران حاکی است به رغم کاهش قیمت‌های پیشنهادی در هفته‌های گذشته همچنان خریداری برای واحدهای مسکونی عرضه شده به بازار مسکن این مناطق وجود ندارد وتعداد معاملات خرید مسکن در این مناطق به میزان قابل توجهی افت کرده است؛ این موضوع در وهله اول ناشی از شارژ انتظارات کاهش قیمت مسکن است؛ متقاضیان انتظار دارند در ماه‌های پیش‌رو تحت تاثیر عوامل اعلام شده باز هم سطح قیمت‌های پیشنهادی و قطعی کاهش یابد. به خصوص آنکه هم‌اکنون تعداد بیشتری از مالکان واحدهای مسکونی به خصوص مالکان واحدهای نوساز که عمدتا سازنده هستند به دلیل آغاز موج عقبگرد قیمت‌ واحدهای مسکونی لوکس تبدیل به فروشنده شده‌اند، چرا که این تصور هم‌اکنون در بازار مسکن ایجاد شده است که قیمت‌ها می‌تواند به‌صورت دومینویی نشست کند.

در شرایط فعلی همچنان دو متغیر کلیدی آینده بازار مسکن را کارگردانی می‌کند؛ اولین متغیر وضعیت بازار ارز به‌خصوص تغییرات نرخ دلار است؛ و دومین متغیر به اوضاع سیاست بین‌الملل مربوط می‌شود؛ فعالان بازار مسکن معتقدند در صورت ثبات نرخ ارز و همچنین تثبیت شرایط فعلی سیاست بین‌الملل دو احتمال از بابت تغییرات قیمتی در بازار معاملات واحدهای مسکونی وجود دارد.

اولین احتمال انتظار کاهش قیمت واحدهای مسکونی در ماه‌های آینده وادامه سیر نزولی قیمت‌های پیشنهادی و اثر آن بر عقبگرد قیمت‌های قطعی فروش مسکن است؛ این در حالی است که دومین احتمال که پررنگ‌تر و قوی‌تر نسبت به احتمال اول محسوب می‌شود انتظار ثبات قیمت مسکن در ماه‌های پیش‌رو است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی که عقبگرد قیمتی در منطقه یک شهر تهران آغاز شده است علائم اولیه نشست قیمت‌های پیشنهادی در برخی از فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن منطقه ۵ شهر تهران نیز مشاهده می‌شود. انتظارمی‌رود این نشست قیمتی در ماه‌های آتی در سایر مناطق شهر تهران نیز تجربه شود.

رکورد مسکن از لوکس‌ترین منطقه تهران شروع شد! - 33

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.

ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم| نمی‌دانم آمریکا می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدجواد ظریف گفت: این‌چنین نبوده است که ورود من به آمریکا حتی بدون تحریم اخیر، راحت باشد و هر بار، آمریکایی‌ها برای من روادید یک بار ورود صادر کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه آمریکایی مبنی بر این که با توجه به تحریم آمریکا آیا شما دیگر می‌توانید به آمریکا سفر کنید، تصریح کرد: این‌چنین نبوده است که بدون این تحریم ورود من به آمریکا راحت باشد. وی افزود: البته ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نسبت به قبل که اجازه تردد به سه ساختمان را داده بودند، ایجاد کنند و بگویند که در ساختمان سازمان ملل بخوابم. بنابراین آمریکایی‌ها کسی را تحریم کرده‌اند که مجوز گفت‌وگو می‌دهد و همچنین کسی را تحریم کرده‌اند که مجری مذاکرات است. ظریف این بخش از گفت‌وگوی خود با این شبکه معتبر آمریکایی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

سخنان یک جوان در مواجهه با رهبر انقلاب

تابناکتابناک1 روز قبل
یکصد و پانزده نفر از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی به همراه اعضای تیم ملی والیبال جوانان ایران چندی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. در جریان این دیدار یکی از مدال آوران المپیادهای علمی خارج از روال درخواست سخن گفتن را مطرح کرد و نقدش را نسبت به وضعیت کشور و آنچه فرار از مغزها خواند، مطرح کرد. این سخنان و پاسخ رهبری را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

اخبار بیشتر