نزدیک شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نزدیک شدن قایق‌های تندرو ایران به ناو آمریکایی در خلیج فارس

تعقیب ناو جنگی آمریکا توسط دو قایق تندروی ایران

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
تعقیب ناو جنگی آمریکا توسط دو قایق تندروی ایران
تعقیب ناو جنگی آمریکا توسط دو قایق تندروی ایران - 0

دو مقام رسمی دفاعی آمریکا اعلام کردند که دو قایق تندروی ایرانی به یک کشتی آمریکایی حامل یک فرمانده ارشد مرکزی این کشور در آب‌های خلیج‌فارس نزدیک شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، مقام‌های ارشد دفاعی آمریکا اعلام کردند که دو قایق تندروی ایران در آب‌های خلیج‌فارس تا فاصله ۳۰۰ یاردی کشتی آمریکایی «یو‌اس‌اس اسکس» که حامل یک فرمانده ارشد چهار ستاره این کشور بود، پیش رفتند.

بر اساس این گزارش، ژنرال «جوزف وتل» در حال نظارت بر عملیات پرواز بود که این حادثه رخ داد.

این مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که ایرانی‌ها هیچ‌گونه رفتار خصمانه‌ای از خود نشان ندادند.

در این گزارش آمده است که نشانه‌ای مبنی بر این‌که سرنشینان قایق ایرانی از حضور وتل در این کشتی مطلع بودند، در دست نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

رسانه‌های آمریکا: قایق‌های ایران به کشتی حامل فرمانده آمریکایی نزدیک شدند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
رسانه‌های آمریکا: قایق‌های ایران به کشتی حامل فرمانده آمریکایی نزدیک شدند
رسانه‌های آمریکایی در ادعایی تأییدنشده گزارش داده‌اند قایق‌های تندروی ایرانی به کشتی حامل یک فرمانده ارشد آمریکایی نزدیک شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های آمریکایی از جمله «ان‌بی‌سی‌نیوز» و «آسوشیتدپرس» شامگاه جمعه ادعا کرده‌اند دو قایق تندروی نیروی دریایی ایران در خلیج فارس به یک کشتی حامل فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نزدیک شدند.

طبق گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی‌نیوز، قایق‌های تندروی ایران که مسلح بوده‌اند به دو ناو «یو‌اس‌اس راشمور» و «یو‌اس‌اس اسکس» نزدیک شده‌‌اند. در یک مقطع، قایق‌های ایران به فاصله 300 یاردی ناو اسکس رسیده که حامل «جوزف ووتل»، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه بوده است.

ملوان ایرانی با یک پیام رادیویی این سوال را برای فهمیدن اینکه کشتی اسکس مربوط به کدام کشور است پرسید: «پیشوند شماره کشتی شما چیست؟» ملوان آمریکایی در پاسخ مشخص کرد ناو مورد نظر متعلق به آمریکا است. 

ان‌بی‌سی نوشته قایق‌های ایرانی بعد از متوجه شدن منشأ یو‌اس‌اس اسکس، کماکان به مانور در اطراف آن ادامه دادند. ناخدای کشتی اسکس، رویارویی شناورهای ایرانی را «ایمن و حرفه‌ای» توصیف کرد، اما گفت که این کار «آزاردهنده» بوده است. 

«برایان ماتی» گفت در خلال مکالمه رادیویی، ملوان ایرانی هشدار داده در صورتی که پرواز یکی از بالگردهای آمریکایی در اطراف قایق‌های ایرانی ادامه پیدا کند، ایرانی‌ها به سمت آن شلیک خواهند کرد. 

ان‌بی‌سی ادعا کرده پرواز بالگرد ادامه یافته اما شلیکی به سمت آن انجام نشده و کشتی‌های آمریکایی مجبور به تغییر مسیر نشده‌اند. 

ژنرال ووتل این رویارویی در خلیج فارس را «نرمال، ایمن و حرفه‌ای» توصیف کرده است. وی درباره نزدیک شدن قایق‌های ایرانی گفت: «آنها تلاش می‌کنند کارهایی که ما می‌کنیم را تحت نظر داشته باشند.»

رویارویی قایق‌های تندروی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با کشتی های جنگی خارجی به ویژه ناوهای آمریکایی خبرساز شده است. نیروهای مرزبانی دریایی جمهوری اسلامی که زیرنظر فرماندهی سپاه پاسداران در خلیج فارس حضور دارند بنابر وظیفه در مقابل حضور کشورهای خارجی و اقدامات این میهمانان ناخوانده می ایستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا6 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر15 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
ایلناایلنا16 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر16 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون العربیه، جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس گفت: به کاهش تنش‌ها با ایران تمایل داریم.

اخبار بیشتر