1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

۶ شهید و ۲۰۰ مجروح در سی‌ویکمین راهپیمایی بازگشت در نوار غزه

جنگنده‌های اسرائیل مواضع مقاومت در غزه را بمباران کردند

انتخابخبرگزاری انتخاب
جنگنده‌های اسرائیل مواضع مقاومت در غزه را بمباران کردند
جنگنده‌های اسرائیل مواضع مقاومت در غزه را بمباران کردند - 0

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی صبح امروز شنبه اهدافی در غزه از جمله مواضع مقاومت را کمی بعد از حملات راکتی به شهرک‌های صهیونیستی در واکنش به سرکوب تظاهرات بازگشت روز جمعه که شش شهید و ده‌ها زخمی برجای گذاشت، بمباران کردند.

به گزارش ایسنا، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی چندین حمله هوایی به مواضع گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس و مواضع گردان‌های قدس شاخه نظامی جهاد اسلامی در مناطق مختلف غزه داشتند.

به گزارش شبکه الجزیره، جنگنده‌های اسرائیلی در یک حمله منطقه‌ای در همجواری بیمارستان اندونزیایی را هدف گرفتند که به تاکید وزارت بهداشت فلسطین، خسارت بسیاری به بخش‌های مربوطه بیمارستان وارد کرد.

تصاویر ضبط شده در شبکه‌های اجتماعی خسارت وارده به بیمارستان را کاملا نشان می‌دهند. وزارت بهداشت فلسطین نیز از سازمان‌های بین‌المللی خواسته تا تدابیر حمایتی لازم از کادرها و تیم‌های بهداشتی و بیمارستان‌ها را در نظر بگیرند.

این حملات همچنین خسارت‌های مالی گسترده به زمین‌های کشاورزی فلسطینی وارد کرد در حالی که آماری از تلفات منتشر نشده است. در مقابل این حملات صبح امروز موج جدید حملات راکتی به شهرک‌های اسرائیلی انجام شد.

در سایه این تنش جدید گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نشستی را برای ارزیابی اوضاع تشکیل داد تل‌آویو پیش از این در واکنش به حملات راکتی مقاومت از غزه اقدام به بستن گذرگاه‌ها و توقف انتقال سوخت قطر به نیروها برق این منطقه کرده بود.

ارتش رژیم صهیونیستی از شلیک ۱۴ راکت از غزه صحبت کرده و گفت: سامانه گنبد آهین ۱۰ مورد آنها را رهگیری کرد.

ارتش این رژیم افزود: این حملات موجب وحشت در میان ساکنان شهرک‌های اسرائیلی شد.

وأظهرت مقاطع فیدیو علی مواقع التواصل صواریخ القبة الحدیدیة الإسرائیلیة وهی تنطلق وتعترض الصواریخ الفلسطینیة.

هنوز هیچ گروهی مسؤولیت این حملات را برعهده نگرفته اما جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرده، مقاومت در برابر کشتار افراد بی‌گناه از سوی اشغالگران دست بسته نمی‌نشیند.

این در حالی است که هزاران فلسطینی عصر جمعه پس از اقامه نماز عصر راهی نواحی مرزی باریکه غزه شدند و در سی‌ویکمین جمعه تظاهرات بزرگ بازگشت شرکت کردند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، تظاهرات این هفته تحت عنوان جمعه "غزه پایدار است و تسلیم نخواهد شد" برگزار شد.

هیئت ملی برگزاری تظاهرات بازگشت و شکستن محاصره طی فراخوانی عموم فلسطینیان ساکن نوار غزه را به مشارکت گسترده در تظاهرات فراخوانده بود.

نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی از همان لحظات اولیه آغاز تظاهرات بازگشت اقدام به تیراندازی و شلیک گسترده گاز اشک آور به سمت فلسطینیان کردند.پنج فلسطینی در شرق جبالیا و شرق خان یونس به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی شهید و ۲۳۲ نفر دیگر از جمله ۳۵ کودک و چهار نیروی امدادگر زخمی شدند.

لازم به ذکر است که از آغاز تظاهرات بزرگ بازگشت در نوار مرزی غزه در ۳۰ مارس گذشته تاکنون ۲۱۵ فلسطینی به شهادت رسیده و بیش از ۲۲ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند که حال نزدیک به ۵۰۰ نفر از آنها وخیم است.

این تظاهرات با هدف شکستن محاصره غزه و تاکید بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی به شهر و دیار خود که در سال ۱۹۴۸ به زور از آن کوچانده شده اند، راه اندازی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

۶ شهید و ۲۰۰ مجروح در سی‌ویکمین راهپیمایی بازگشت در نوار غزه

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
۶ شهید و ۲۰۰ مجروح در سی‌ویکمین راهپیمایی بازگشت در نوار غزه
۶ شهید و ۲۰۰ مجروح در سی‌ویکمین راهپیمایی بازگشت در نوار غزه - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، روز گذشته و همزمان با سی‌ویکمین راهپیمایی بازگشت ۶ نفر از فلسطینیان در نوار غزه و کرانه باختری از سوی نظامیان رژیم صهیونیستی هدف گلوله قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

روز جمعه ساکنان نوار غزه سی‌و‌یکمین راهپیمایی بازگشت با عنوان «غزه پایدار است و تسلیم نخواهد شد» را برگزار کردند که نظامیان صهیونیست با یورش به شرکت کنندگان در این راهپیمایی چند نفر را به شهادت رسانده و صد‌ها نفر دیگر را نیز مجروح کردند.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در پی یورش نظامیان رژیم صهیونیستی در جریان راهپیمایی روز گذشته ۵ نفر به شهادت رسیده و ۱۸۷ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

«اشرف القدره» نام ۴ نفر از شهدای راهپیمایی روز گذشته در نوار غزه را بدین شرح اعلام کرده است: «محمد عبد النبی» ۲۷ ساله، «نصار ابو تیم» ۲۲ ساله، «احمد ابو لبده» ۲۲ ساله و «عایش شعث» ۲۳ ساله

نظامیان صهیونیست تظاهرات کنندگان در شهر «رام‌الله» در کرانه باختری را نیز هدف حملات خود قرار دادند که در پی این حمله یک جوان فلسطینی به شهادت رسید.

راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت جمعه هر هفته در طول نوار مرزی غزه با سرزمین‌های اشغالی و در اعتراض به تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت به شهر قدس و محاصره نوار غزه برگزار می‌شود.

شمار شهدای فلسطینی «راهپیمایی بزرگ بازگشت» به دست نیرو‌های صهیونیستی تا کنون به بیش از ۲۰۰ تن رسیده است، افزون بر آن که بیش از ۲۳ هزار شهروند دیگر نیز در این تظاهرات مسالمت آمیز مجروح شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

راهپیمایی‌های بازگشت در نوار غزه؛ موفقیت با وجود تهدیدها و چالش‌های پیچیده

تسنیمخبرگزاری تسنیم
راهپیمایی‌های بازگشت در نوار غزه؛ موفقیت با وجود تهدیدها و چالش‌های پیچیده

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، احمد الشقاقی تحلیلگر فلسطینی در مقاله‌ای در پایگاه خبری فلسطین الیوم نوشته است : راهپیمایی بازگشت توانست در ادامه راه خود به منظور شکستن محاصره نوار غزه به موفقیت بزرگی دست یابد و با وجود تمام پیچیدگی های سیاسی و امنیتی که نوار غزه در آن به سر می برد،در این راه پیشرفت زیادی به دست آمده است .

ساعت های بحرانی و وخیمی که پیش از جمعه «قیام غزه و اتحاد کرانه باختری» پشت سر گذاشت ، شهروندان فلسطینی در غزه را در معرض تهدیدهای مستقیم خواه جنگ یا حتی تهدید به قتل مستقیم در میدان مشارکت در راهپیمایی قرار داد، اما مردم غزه مطابق معمول، توطئه‌گران را غافلگیر و بر چنگ زدن و پایبندی به گزینه مردمی برای شکستن محاصره نوار غزه تاکید کردند.

البته مسئله شکستن محاصره و اینکه برخی آن را به جای یک مسئله سیاسی اینگونه تبلیغ می‌کنند که روندی برای تعامل انسانی با غزه است، در واقع این مسئله نقطه آغازین برای وضعیت سیاسی جدیدی فلسطین است کهکوتاه آمدن و چشم پوشی در اصول را در مقابل برآورده شدن خواسته های معیشتی و زندگی نمی پذیرد، بنابراین اگر فرایند شکستن محاصره تحمیلی رژیم صهیونیستی بر نوار غزه حتی اگر با مشارکت تشکیلات خودگردان در جزئیات آن باشد، سبب می‌شود تا ما این نکته را درک کنیم که جزئیات این محاصره و سازوکارهای آن را دولت اشغالگر مقرر کرده است و این رژیم این نکته را می داند که خشم ملت فلسطین، سلاحی غیرمنتظره  است که ممکن است از دایره پیش‌بینی‌های نهادهای امنیتی اشغالگران خارج باشد و همه چیز را به زیان محاصره کنندگان کند.

در نتیجه وجود محاصره و یا عدم وجود آن به چیز مرتبط است اول به تصمیم سازان در این فرایند و دوم به حجم خشم ملت تحت محاصره و اینجاتس که دولت اشغالگر از روند و روش فعالیت ها و نیز تجهیزات و راهکارهای راهپیمایی بازگشت درک می کند که این خشم مردمی، ممکن است تمام معادلات بازدارندگی ارتش اشغالگر صهیونیستی را در هم بشکند. بنابراین همه تهدیدهای مستقیم  رژیم اشغالگر صهیونیستی علیه مردم غزه و تلاش این رژیم برای کشاندن این منطقه به حالت جنگی ، با هدف خلاصی از راهپیمایی بازگشت صورت می گیرد.

 توده های مردم فلسطین این نکته را  درک کردند که دشمن تلاش می کند منطقه را به حالت جنگ بکشاند تا ما فلسطینیان از این طریق، مهمترین سلاح حال حاضر در نبرد شکستن محاصره را از دست دهیم، هزاران نفر از ما را دید که در حالی در راهپیمایی بازگشت شرکت کردند در حالی که به اهمیت نقش خود و حمایت از مقاومت اطمینان دارند، مقاومتی که یک لحظه به خود تردید راه نمی دهد و تهدیدهای مستقیم خود علیه دولت اشغالگر را در حالی علنا اعلام می کند که این رژیم تانک های خود را در طول مرزهای شرقی نوار غزه مستقر کرده است. 

قشرهای مختلف مردم در حالی برای شرکت در راهپیمایی های بازگشت سرازیر شدند که می دانستند به کسب یک دستاورد سیاسی مهم بسیار نزدیک شده‌اند و در مقابل شاهد اختلافات و کشمکش سیاسی گسترده میان سران دشمن و اتهام زنی متقابل میان آنها درباره عجز و ناتوانی شان در رویارویی با غزه و اراده سیاسی این منطقه که قادر است به موفقیت دست یابد و دشمن را به چالش بکشاند.

راهپیمایی بازگشت به سی امین جمعه خود برای نمایاندن تصویر مبارزاتی یکپارچه فلسطینی رسید که از خطاها و اشتباهات عبور کرده و قدرت و توان مردمی را حفظ کرده و اشغالگران را به چالش بکشد، این راهپیمایی‌ها در مسیر خود مطابق موارد زیر پیش می رود:

اول : این راهپیمایی علاوه بر اینکه قدرت و توان مردمی را حفظ می کند، بلکه این مشارکت مردمی فراتر از همه پیش بینی ها بوده و دغدغه‌های جوانانی را افزایش یافته که یکدیگر را به مشارکت در راهپیمایی تشویق می کنند به همین سبب ما شاهد یک حرکت منسجم با توجه به حساسیت این مرحله و شرایط گفت‌وگویی بودیم که در پس پرده میان نیروهای سیاسی و رژیم اشغالگر از طریق طرف های بین المللی و منطقه ای جریان دارد.

  دوم : مشارکت توده‌های مردم بیانگر مخالفت با تهدیدهای اشغالگران است، رژیمی که ادعا کرد قصد دارد با قدرت و خشونت تمام حمله گسترده ای علیه راهپیمایی انجام دهد، و(فریبکارانه طوری عمل می کند) که گویی در طول سی هفته رفتار آرامی با تظاهرات کنندگان مسالمت جو داشته است.

سوم :  توده های شرکت کننده در راهپیمایی بازگشت بر مسالمت آمیز بودن آن و چنگ زدن به ابزارهای مسالمت آمیز در رویارویی با زرادخانه نظامی رژیم اشغالگر تاکید کردند و این رژیم راه فراری جز اعتراف به حرکت مسالمت آمیز شرکت کنندگان نیافت .حتی برخی برآوردهای مراکز تصمیم گیری رژیم اشغالگر صحنه  راهپیمایی در مرزهای غزه را آرام توصیف کردند.‎

چهارم :  تعداد زخمی ها و آسیب دیدگان در راهپیمایی سی امین جمعه کمتر بوده که بیانگر تلاش های گسترده ای است که هیئت ملی راهپیمایی بازگشت برای کاهش تلفات انسانی انجام داده  است هر چند تنها مسبب و باعث این تلفات، اشغالگران و تروریسم آن در تعامل با شهروندان بی دفاع باشد.

در پایان باید گفت بی تردید صحنه ای که سی امین جمعه با شعار غزه می خروشد و کرانه باختری اعلام وحدت و همبستگی می کند،ترسیم کرد، بر خط ثابت این راهپیمایی برای دستیابی به اهدافش، حفظ این قدرت و استحکام و مقابله با تهدیدها با ویژگی مسالمت آمیز بودن خود و اطمینان به مقاومتی تاکید دارد که از آن حمایت می کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر20 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب7 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.

اخبار بیشتر