تصویب نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین‌ در کمیسیون اقتصادی دولت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تصویب نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین‌ در کمیسیون اقتصادی دولت

کشف ۴ مزرعه بیت کوین و ۱۵۳ دستگاه ماینر در مناطق مختلف دماوند

مهرخبرگزاری مهر
کشف ۴ مزرعه بیت کوین و ۱۵۳ دستگاه ماینر در مناطق مختلف دماوند
دماوند- رئیس اداره برق منطقه دماوند از کشف ۴ مزرعه بیت کوین و ۱۵۳ دستگاه ماینر در مناطق مختلف این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهزاد صبوری پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران از کشف ۴ مزرعه بیت کوین و ۱۵۳ دستگاه ماینر در در مناطق مختلف این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: با به دست آوردن اخبار و اطلاعاتی مینی بر اینکه افرادی سودجو در مراکز تولیدی و صنعتی اقدام به راه‌اندازی مزارع تولید ارز دیجیتال کرده‌اند، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان منطقه برق دماوند قرار گرفت.

صبوری افزود: در بازرسی از محل‌های گزارش شده به طور کلی ۴ مزرعه بیت کویین در شهرک صنعتی دماوند با ۸۹ دستگاه ماینر، شهر دماوند با ۲۰ دستگاه ماینر، وادان ۳۱ دستگاه ماینر و جابان ۱۳ دستگاه ماینر با ارزش حدود ۱۶ میلیارد ریال کشف شد.

وی بیان داشت: استفاده از دستگاه‌های ماینر، نیاز به مصرف برق زیادی داشته لذا متخلفان با استفاده از برق یارانه‌ای واحدهای صنعتی اقدام به فعالیت غیرقانونی کرده بودند که با اقدام کارشناسان منطقه برق دماوند از سودجویی آنها جلوگیری شد.

رئیس اداره برق منطقه دماوند اظهار داشت: متخلفان و متهمان پس از تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شدند و از شهروندان خواستاریم در صورت مشاهده اینگونه موارد سریعا موضوع را گزارش دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد نماینده تبریز از استخراج بیت کوین در برخی کارخانجات

ایسناخبرگزاری ایسنا
انتقاد نماینده تبریز از استخراج بیت کوین در برخی کارخانجات
نماینده مردم تبریز در مجلس در انتقاد از فعالیت‌های برخی از کارخانجات در خصوص استخراج بیت کوین گفت: درصد قابل توجهی از کارخانه‌ها خطوط خود را تعطیل کرده و بیت کوین تولید می‌کنند. صرافی‌ها نیز با آنها همکاری می‌کنند. این فعالیت به شبکه اصلی برق فشار وارد می‌کند و مالیات نیز پرداخت نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، محمد حسین فرهنگی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه) ضمن گرامی‌اشت سالروز قیام ۳۰ تیر گفت: پس از اعلام حکومت نظامی توسط دولت شاه در سی ام تیر ماه ملت با رهبری آیت‌الله کاشانی قیام کرد. مردم در اعتراضی خونین حکومت نظامی را شکست دادند و دکتر مصدق را به قدرت بازگرداندند. این جنبش نه اولین و نه آخرین باری بود که روشنفکران با حمایت روحانیون و ملت مسلمان به قدرت رسیدند اما قدر آن را ندانسته و در مدتی حدود یک سال و یک ماه تلاش برای منزوی کردن روحانیت در ۲۸ مرداد ۳۲ شکست تلخی را پذیرا شدند.

نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به وضعیت فعلی معیشتی مردم گفت: امروز شاهد هستیم که باعث و بانی مشکلات مردم (غرب) در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی خود از تورم، گرانی و مشکلات مردم ناراحت بوده و بساط غم گساری پهن کردند. جالب اینجاست که منشاء اصلی این مشکلات خودشان است. این ضرب‌المثل زبان فارسی در خور این دشمنان است که «خود می‌کشی و خود تعزیه می‌داری». کافی است آنها مدتی دست از سر ملت ما بر دارند تا ببینند به چه افق‌های گسترده‌ای از توسعه و رفاه دست خواهیم یافت که البته این مهم با مدیریت انقلابی و کارآمد حاصل می‌شود.

رئیس فراکسیون پیگیری سیاست‌های گام دوم انقلاب در خصوص وضعیت اقتصادی کشور گفت: در جریان سوال از رئیس جمهور عرض کردم که موضوع تورمی را جدی بگیرید زیرا آثار آن عمیق و دراز مدت است. امروز بعضی از آثار آن را مشاهده می‌کنیم. جالب است که دولت اقدامات پراکنده، غیر مفید و فسادزا را به برخی اقدامات قانونی و نظام‌مند ترجیح می‌دهد و بهانه‌های مختلفی برای این کار عنوان می‌کند. ما همچنان منتظریم که بدانیم چرا سطح عمومی قیمت‌ها حداقل در مورد کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی کاهش نیافته و چرا بند ز تبصره ۷ قانون بودجه اجرا نمی‌شود.

فرهنگی افزود: وزیری که خود مسئول کنترل قیمت‌های دارو و کالاهای پزشکی است این روزها به منتقد تبدیل شده است. زیرمجموعه‌های رها شده‌ی وزارتخانه بهداشت و درمان، مشغول کدام سوء استفاده‌ها هستند که وزیر همین وزارت‌خانه صرفا انتقاد می‌کند؟

وی در خصوص بودجه صدا و سیما ادعا کرد: ‌ خبر منتشر شده در مورد بودجه صدا و سیما عجیب و متضمن تخلف از مواد قانونی است که از قرار اطلاع اصلاح شده است اما در صورت تداوم، مجلس باید تدابیر اساسی اتخاذ کند.

فرهنگی در خصوص مشکلات فرهنگیان اظهار کرد: چرا طرحی که تحت عنوان تنظیم بخشی از مقررات اداری و مالی و پشتیبانی آموزش و پرورش در مجلس مطرح است و کلیات آن به تصویب رسیده نهایی نمی‌شود؟ چرا این موضوع بسیار مهم در مورد انتظارات فرهنگیان است به تاخیر می‌افتد؟

نماینده مردم تبریز در مجلس در پایان ضمن تقدیر از بانک مرکزی در کنترل قیمت ارز گفت: چرا در مورد توسعه تولید و به کارگیری بیت کوین اقدام مناسبی وجود ندارد؟ تعداد ماینرها به تدریج کل کشور را درگیر می‌کند. درصد قابل توجهی از کارخانه‌ها هم اکنون خطوط تولید خود را تعطیل کرده و بیت کوین تولید می‌کنند. هر کدام می‌توانند ۳۰ ماینر به کار بیندازند که در حال حاضر ۱۰ میلیون ارزش دارد.

وی افزود: صرافی‌ها نیز با آنها همکاری می‌کنند. همچنین مقدار زیادی برق مصرف می‌شود و به شبکه‌ی اصلی برق فشار وارد می‌کند. بانک مرکزی هم در عمل کاری ندارد و هیچ دستگاهی نظارتی بر این فعالیت نمی‌کند. این فعالیت هیچ گونه مالیاتی پرداخت نمی‌کند. همچنین وزارت ارتباطات کاری به این موضوع ندارد.

فرهنگی با ادعای این که «وزارت نیرو مشغول فشار بر مردم و پرداخت‌های نجومی به زیرمجموعه‌های خویش است» گفت که این وزارتخانه دلش را به لامپ اضافه خاموش خوش کرده است و از مردم و کشاورزان مبالغ زیادی دریافت می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نرخ صادراتی برق برای تولید بیت کوین تصویب شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
نرخ صادراتی برق برای تولید بیت کوین تصویب شد
فارس نوشت: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از تصویب نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین در کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد و گفت: کمیسیون اقتصادی دولت با نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین موافقت کرده که به زودی توسط دولت ابلاغ خواهد شد.

همایون حائری در حاشیه رونمایی از طرح روشنا در پاسخ به سوال دولت سرانجام چه اقدامی برای تعیین نرخ برق برای تولید بیت‌کوین و رمز ارزها کرده است، گفت: از نگاه صنعت برق برای تولید بیت‌کوین نرخ و تعرفه آن مهم است که باید برای آن مصوبه و دستور گرفت، بنابراین برای استخراج بیت‌کوین هم از لحاظ انرژی و هم استهلاک نرخ صادراتی پیشنهاد شد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: کمیسیون‌ اقتصادی دولت سرانجام با نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین موافقت کرد و باید این موضوع در دولت مطرح و سپس تصویب و ابلاغ شود.

وی در پاسخ به این سوال که این نرخ صادراتی برق متفاوت است و شما چگونه تعرفه برق برای آنها اعمال خواهید کرد گفت: ‌ نرخ صادراتی برق متناسب با قیمت سوخت در فوب خلیج فارس و خطوط نصب‌شده با کشورهایی که برق به آنها صادر می‌شود متغیر است.

نرخ صادراتی برق برای تولید بیت کوین تصویب شد - 4

حائری ادامه داد: به هر حال هر ماینری که بخواهد بیت‌کوین تولید کند، قطعا باید مجوز دریافت کند که با گرفتن این مجوز مصرف آنها پایش و تعرفه برای آنها منظور خواهد شد.

* ۳ هزار مگاوات ظرفیت جدید وارد مدار شد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به سوال قرار بود از سال گذشته تا پیک تابستان امسال ۵۲۰۰ مگاوات نیروگاه احداث شود اما گفته می‌شود این موضوع نهایی نشده و ساخت برخی از نیروگاه‌ها متوقف شده است، گفت: از سال گذشته تا پیک مصرف تابستان امسال قرار بود ۵۲۰۰ مگاوات وارد مدار شود که تاکنون ۳۰۰۰ مگاوات احداث و باقیمانده تا پایان امسال وارد مدار می‌شود.

وی در پاسخ به سوال امسال چه میزان در برنامه مدیریت مصرف و ۰۹۸ توانستید مدیریت مصرف برق انجام دهید، گفت: سال گذشته در خصوص مدیریت مصرف موفق شدیم ۲۰۰۰ مگاوات صرفه‌جویی انجام دهیم.  اگر می‌خواستیم ۲۰۰۰ مگاوات را مصرف کنیم باید۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه احداث می‌شد. پس بنابراین مدیریت مصرف از هر لحاظ به نفع کشور است؛ چراکه ارزش ریالی این کار نیز بسیار بالا خواهد بود.

* امسال ۳ هزار مگاوات در مصرف پیک صرفه‌جویی شد

حائری تاکید کرد: ‌ امسال ۳۰۰۰ مگاوات در پیک مصرف صرفه‌جویی شده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص رونمایی از طرح روشنا گفت: طرح روشنا در حقیقت با همکاری بانوان و به خصوص زنان خانه‌دار قصد دارد مدیریت مصرف برق را وارد خانه‌ها کرده و از اسراف برق جلوگیری کند.

وی تاکید کرد: ‌ از سال گذشته مدیریت مصرف برق با دستور وزیر فعالانه دنبال شد و با کمک دستگاه‌های اجرایی کشور و شرکت‌های توزیع همکاری‌های خوبی شد به طوری‌که در سال جاری با برنامه‌ای که از سال گذشته با برنامه ۰۹۸ شروع شد، توانستیم با اضافه کردن سیستم‌های پایش و طرح ابتکارات و خلاقیت‌ها نتایج خوبی کسب کنیم.

حائری تصریح‌ کرد: ‌ به هر حال طرح روشنا نیز که استارت آن از تهران زده شده و قرار است به یک طرح ملی در سراسر کشور تبدیل شود، می‌تواند مدیریت مصرف برق را به خوبی در کشور نهادینه کند.

خواندن خبر در سایت منبع

سوء استفاده از سیستم برق یارانه‌ای برای استخراج بیت کوین در ایران

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
سوء استفاده از سیستم برق یارانه‌ای برای استخراج بیت کوین در ایران
اشتیاق به ارز مجازی مقامات ایران را نگران کرده چون فرآیند انرژی بر استخراج بیت کوین باعث سوء استفاده از سیستم برق یارانه‌ای ایران شده است.

به گزارش افکارنیوز،

با پایین آمدن ارزش ریال به خاطر تحریم‌های آمریکا، تعداد زیادی از ایرانی‌ها به ارزهای مجازی مخصوصا بیت کوین رو آورده‌اند و محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت ایران تبدیل به بهشتی برای استخراج کنندگان بیت کوین شده است.

اخبار اقتصادی- اشتیاق به ارز مجازی مقامات ایران را نگران کرده چون فرآیند انرژی بر استخراج بیت کوین باعث سوء استفاده از سیستم برق یارانه‌ای ایران شده است. در حال حاضر نرخ برق یارانه‌ای (نیم سنت در هر کیلو وات) سوخت استخراج ارز مجازی در کشور را تامین می‌کند. صنعت برق ایران اخیرا اعلام کرده قصد دارد قیمت برق را به ۷ سنت در هر کیلو وات افزایش دهد.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت ایران تبدیل به بهشتی برای استخراج کنندگان بیت کوین شده است.

وی گفت: «استخراج بیت کوین از نظر قانونی ممنوع نیست ولی دولت و بانک مرکزی دستور داده‌اند واردات ماشین‌های استخراج کننده تا معرفی قوانین جدید ممنوع شوند».

حدود هزار واحد سخت افزار استخراج بیت کوین از دو کارخانه در ایران توقیف شده‌اند. مقامات همچنین قبل از افزایش برنامه‌ریزی‌شده قیمت انرژی، برق استخراج کنندگان بیت کوین را قطع کرده‌اند.

این ممنوعیت باعث شد برخی استخراج کنندگان از برق مساجد که رایگان است سوء استفاده کنند.

ایران درگیر تورم بالا به خاطر سخت‌تر شدن تحریم‌های آمریکاست. آمار نشان می‌دهد درآمد صادرات نفت ایران ۹۰ درصد کاهش یافته است، بیکاری نزدیک به ۲۰ درصد است و چند میلیون نفر زیرخط فقر زندگی می‌کنند.

سال گذشته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران اعلام کرد حدود ۲٫۵ میلیارد دلار از طریق ارز‌های مجازی از ایران خارج شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

هیچ‌ صرافی بیت‌کوین خرید و فروش نمی‌کند

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
هیچ‌ صرافی بیت‌کوین خرید و فروش نمی‌کند
ایسنا : سخنگوی کانون صرافان ایرانیان درباره ادعای خرید و فروش بیت‌کوین توسط صرافی‌ها گفت: هیچ صرافی را نمی‌شناسیم که اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین کند؛ چراکه اگر این کار هم انجام شود، هیچ‌کس آن را به‌طور رسمی انجام نمی‌دهد؛ اما در صورت مواجهه با چنین مواردی آنها را به نهادهای مسوول در این باره معرفی می‌کنیم.

کامران سلطانی‌زاده، سخنگوی کانون صرافان ایرانیان با بیان اینکه طبق قانون خرید و فروش ارز مجازی تاکنون به صورت رسمی هم قابل‌تایید نبوده است، اظهار کرد: تا زمانی که قانون این اجازه را به ما ندهد، خرید و فروش بیت‌کوین را انجام نمی‌دهیم؛ اما در عین حال تبلیغات گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی در این خصوص دیده می‌شود که صراف هم نیستند و کسی هم با آنها برخوردی نکرده است. وی با تاکید بر اینکه مخالف فعالیت غیرقانونی در هر موردی هستیم، تصریح کرد: در این موارد باید زیرساخت قانونی ایجاد شود تا فعالیت‌ها به فضای غیررسمی سوق پیدا نکند. سخنگوی کانون صرافان ایرانیان ادامه داد: ما هیچ صرافی را نمی‌شناسیم که اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین کند؛ چراکه اگر این کار هم انجام شود، هیچ‌کس آن را به‌طور رسمی انجام نمی‌دهد؛ اما در صورت مواجهه با چنین مواردی آنها را به نهادهای مسوول در این باره معرفی می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
رؤسا و نواب رؤسای کمیسیون‌های اتاق بازرگانی ایران مشخص شدند. اعتمادآنلاین| پس از انجام انتخابات کمیسیون‌های اتاق بازرگانی ایران در روزهای شنبه و یک شنبه هفته جاری، نمایندگان بخش خصوصی رییس و نایبان رییس کمیسیون‌های ۱۸ گانه اتاق بازرگانی ایران را انتخاب کردند. اعضای انتخاب شده در دوره نهم، مسئولیت کمیسیون‌های اتاق بازرگانی ایران را بر عهده خواهند داشت. پیش از این با برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی تهران، اعضای کمیسیون‌های این اتاق انتخاب شده و کار خود را آغاز کرده‌ بودند. رییس و نایبان رییس کمیسیون‌های اتاق بازرگانی ایران در دوره نهم به شرح زیر انتخاب شده‌اند: منبع: ایسنا

نوسازی ناوگان موتوری موزعین شبکه پستی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس تفاهم نامه مشترک میان شرکت پست، بانک قرض الحسنه مهر ایران و شرکت نیرو محرکه مقرر شد ۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه موتور در اختیار نامه رسانان پست سراسر کشور قرار گیرد که ۵۰۰ دستگاه مربوط به استان تهران است.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عکاسان خبری امنیت شغلی ندارندمدیرخانه مطبوعات کردستان یکی از مشکلات حوزه عکاسی خبری را نداشتن امنیت شغلی دانست و گفت: بارها عکاسان خبری مورد هجمه قرار گرفتند و خسارتی به دوربین‌های آنها وارد شد ولی هیچ کسی جوابگوی مشکلات آنها نبوده است. اردلان افزود: عکاسی خبری با دیگر انواع عکاسی همچون طبیعت و غیره متفاوت است چرا که عکاسان خبری باید در کمترین زمان ممکن بهترین عکس‌های خود را که دارای ارزش خبری هم هستند تحویل رسانه‌ دهند. وی اضافه کرد: عده‌ای از عکاسان عکس خبری تولید نمی‌کنند فقط شاتر می‌زنند و این نشان از عدم شناخت آنها از نحوه گرفتن عکس‌های خبری است. عکاسان خبری هیچ‌گاه پشت لنز دوربین خود پنهان نمی‌شوندالهام امی عکاس خبرگزاری موج در کردستان یکی از ویژگی‌های بارز عکاسان خبری را داشتن حس همدردی و برقراری ارتباط خوب با مردم دانست و اظهار داشت: عکاسان خبری هیچ گاه خود را پشت لنز دوربین‌هایشان مخفی نمی‌کنند. وی داشتن بینش و حس ششم را از دیگر ویژگی‌های عکاس خبری دانست و افزود: عکاس خبری بر اساس حس ششم خود حدس می‌زند بهترین لحظه چه زمانی اتفاق می‌افتد تا او آن را به تصویر بکشد.

اخبار بیشتر