سفر محرمانه نتانیاهو به عمان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سفر محرمانه نتانیاهو به عمان

عبور هواپیمای نتانیاهو از حریم هوایی عربستان و بحرین

مهرخبرگزاری مهر
عبور هواپیمای نتانیاهو از حریم هوایی عربستان و بحرین
منابع صهیونیستی از عبور هواپیمای نخست وزیر رژیم صهیونیستی از حریم هوایی بحرین و عربستان برای رسیدن به کشور عمان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، منابع صهیونیستی اعلام کردند که هواپیمای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفر خود به کشور عمان از حریم هوایی کشورهای عربستان و بحرین عبور کرده است.

بر اساس این گزارش هواپیمای نتانیاهو روز پنجشنبه سفر خود را به عمان آغاز کرده و به مدت ۲۴ ساعت در این کشور توقف داشت.

نتانیاهو روز جمعه نیز عمان را به مقصد تل آویو ترک کرد.

سفر نتانیاهو به عمان و دیدار با پادشاه این کشور که در نوع خود بی سابقه بوده موجی از واکنشهای منفی را به دنبال داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

خدمتی که «سلطان قابوس» به «بنیامین نتانیاهو» و «محمد بن سلمان» کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
خدمتی که «سلطان قابوس» به «بنیامین نتانیاهو» و «محمد بن سلمان» کرد
یک کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه سلطان قابوس پادشاه عمان همیشه طرفدار رابطه بین عمان و رژیم صهیونیستی بوده است، اظهار کرد: سلطان قابوس با اقدام اخیر خود در استقبال از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مسقط ، عادی‌سازی روابط با این رژیم را به ایستگاه پایانی خود رساند.

صابر گل عنبری در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با سفر اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسقط و رسانه‌ای کردن این موضوع از سوی رسانه‌های عمانی گفت: در حالی که برخی از کشورهای اروپایی مثل سوئد از دعوت رهبران اسرائیلی به کشورهایشان به دلایل مختلف احتراز می‌کنند، بنیامین نتانیاهو سفری را به عمان داشت و این سفر را خود عمانی‌ها قبل از رسانه‌های اسرائیلی علنی کردند که قطعا از انجام این کار دارای اهدافی بوده‌اند؛ چرا که  معمولا در گذشته از اعلان سفرهای مقامات پایین‌تر اسرائیلی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به شدت امتناع می‌شد.

وی گفت: این سفر در وضعیت کنونی به ویژه در سایه بن‌بست روند صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، انتقال سفارت آمریکا به قدس و مخالفت اسرائیلی‌ها با طرح صلح عربی، سوالات زیادی را در بین افکار عمومی دنیا به خصوص مسلمانان ایجاد کرده به خصوص که این موضوع با بحران ایجاد شده برای عربستان سعودی به خاطر  به قتل رساندن «جمال خاشقجی» همزمان شده و برخی کارشناسان معتقدند که هدف از این سفر، انجام تلاش مشترک از سوی دو طرف ماجرا برای نجات محمد بن سلمان از مخمصه‌ای است که در آن گرفتار شده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه رئیس سازمان موساد و مشاور امنیتی ملی رژیم صهیونیستی، نتانیاهو را در این سفر همراهی می‌کردند و این خود بر اهمیت این سفر می‌افزاید، در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: واقعیت این است که هر چند پذیرایی از نتانیاهو در مسقط حامل پیام‌های زیادی است، اما چنین کاری از سلطان قابوس پادشاه عمان دور از انتظار نبوده است. وی همیشه طرفدار این رابطه بوده است. موضوعی که از سال ۱۹۹۴ آغاز شد. در آوریل آن سال معاون وزیر خارجه وقت اسرائیل به مسقط رفت و در نشست کمیته آب درباره صلح در خاورمیانه شرکت کرد. در نوامبر همان سال او بار دیگر به مسقط رفت و با مقامات این کشور به تفسیر در مورد روابط عمان و رژیم صهیونیستی گفت‌وگو کرد. بعد از یک ماه ، اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل به عمان رفت و با سلطان قابوس دیدار کرد. پس از آن نیز یوسف بن علوی  وزیر امور خارجه عمان هم چند بار با مقامات اسرائیلی در اردن و قدس از جمله با شخص شیمون پرز دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی ادامه داد: بر اساس اخبار منتشر شده او در دسامبر ۱۹۹۵ در یک کنفرانس خبری در قاهره گفت« عمان هیچ پیش شرطی برای برقراری رابطه با اسرائیل ندارد »از دیگر سو وقتی اسحاق رابین نیز ترور شد، سلطان قابوس، یوسف بن علوی را برای تسلیت راهی رژیم صهیونیستی کرد و در آنجا او بار دیگر با شیمون پرز دیدار کرد.

گل عنبری در ادامه گفت: در سال ۱۹۹۶ نیز شیمون پرز به عنوان جانشین اسحاق رابین به مسقط رفت و با پادشاه عمان بر سر برقراری روابط از طریق دائر کردن دفاتر نمایندگی بین عمان و رژیم صهیونیستی به توافق رسید. این روابط ادامه داشت تا اینکه عمان پس از شروع انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ اعلام کرد که در دفتر نمایندگی تجاری اسرائیل در مسقط را بسته است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در  ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه سلطان قابوس با اقدام اخیر خود در استقبال از نخست وزیر رژیم صهیونیستی عادی سازی روابط با این رژیم را به  ایستگاه پایانی  رساند ، گفت: او همچنین با این استقبال ، موقعیت نتانیاهو و حزب راستگرای لیکود را که اکنون در داخل سرزمین‌های اشغالی در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند، برای انتخابات آتی کنست به صورت چشمگیری تقویت کرد.

 وی با اعتقاد به این که این سفر بی‌ارتباط  با طرح معامله قرن رئیس‌جمهور آمریکا نیست، افزود: این طرح بدون این که رونمایی شود، مرحله به مرحله در حال اجراست. از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل گرفته تا قطع کمک به سازمان «آنروا »و بستن دفتر نمایندگی ساف در آمریکا و رساندن عادی سازی روابط برخی از کشورهای عربی با این رژیم به فاز نهایی خود، چنان که  در این راستا شاهد این بودیم که  دو  روز پیش هم "مری ریگیف" وزیر وزرش دولت نتانیاهو مهمان امارات بود. یک تیم ورزشی اسرائیلی نیز هم اکنون در قطر حضور دارد. چند روز قبل هم رئیس ستاد ارتش آذربایجان در سفر بی‌سابقه‌ای به تل‌آویو رفت. این دیدارها و سفرها بر این نکته تاکید دارد که منطقه پیرامونی ایران آبستن تحولات ژئوپلیتیکی قابل توجهی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نیویورک تایمز مدعی شد: دیدار نتانیاهو از عمان و جستجوی کانال ارتباطی با ایران

تابناکخبرگزاری تابناک
نیویورک تایمز مدعی شد: دیدار نتانیاهو از عمان و جستجوی کانال ارتباطی با ایران
روز جمعه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از سفر خود به عمان بازگشت. از حدود 22 سال قبل، هیچ دیدار رسمی از سوی نخست وزیران اسرائیلی از کشور عمان صورت نگرفته بود؛ کشوری که در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس نفوذ دیپلماتیک بالایی داشته و معمولا به عنوان میانجی در مسائل مختلف ورود می کند.

روز جمعه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از سفر خود به عمان بازگشت. از حدود 22 سال قبل، هیچ دیدار رسمی از سوی نخست وزیران اسرائیلی از کشور عمان صورت نگرفته بود؛ کشوری که در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس نفوذ دیپلماتیک بالایی داشته و معمولا به عنوان میانجی در مسائل مختلف ورود می کند.

دیدار میان سلطان قابوس و نتانیاهو دقیقا زمانی از سوی دو طرف اعلام عمومی شد که هواپیمای نتانیاهو از عمان بازگشت و در اسرائیل بر زمین نشست. دو طرف هیچ روابط رسمی دیپلماتیکی ندارند و از سال 2000 عمان اقدام به تعطیلی دفتر تجاری اسرائیل در این کشور و در پی سرکوپ انتفاضه کرد.

برای نتانیاهو بهبود روابط با عمان می تواند به معنی کانال های ارتباطی غیر رسمی با برخی دشمنان اسرائیل در منطقه باشد. عمان طی سالهای اخیر به گونه ای روابط خود را مدیریت کرده که قادر به تثبیت ارتباطات دوستانه میان رقبای منطقه ای از جمله عربستان و ایران باشد. این کشور میزبان مذاکرات سری میان ایران و آمریکا در سال 2013 بود که مسیر مذاکرات وسیع تر بر سر برنامه هسته ای ایران را هموار کرد. روز جمعه در اسرائیل حدس و گمانهایی مطرح شد در این باره که اکنون عمان می تواند به عنوان کانالی ارتباطی میان ایران و اسرائیل باشد.

نیویورک تایمز مدعی شد: دیدار نتانیاهو از عمان و جستجوی کانال ارتباطی با ایران - 4

برای عمان میزبانی از نتانیاهو به معنی کسب اعتبار و صمیمیت از سوی کاخ سفید است که اکنون حمایت های متعصبانه و شدیدی از اسرائیل دارد. دیدار نتانیاهو از عمان به کمک گزارش های درآمد که اخیرا بیان کرده بودند، دولت ترامپ به زودی طرح خود در خصوص صلح اسرائیل و فلسطین را رونمایی می کند.

یکی از مقامات ارشد اسرائیلی که به خوبی از جزئیات این دیدار آگاه است و نخواسته نامش فاش شود، بیان کرده با توجه به تصویر بسیار مثبت عمان در منطقه این دیدار به اسرائیل کمک خواهد کرد تا درهای جدیدی از روابط را در منطقه خاورمیانه بگشاید. او بیان کرده که حتی این احتمال وجود دارد عمان نه تنها به عنوان یک کانال غیر رسمی برای روابط ایران و اسرائیل بلکه حتی برای روابط سوریه و اسرائیل نیز عمل کند. عمان حتی روابط حسنه ای با دیگر دشمنان اسرائیل از جمله حماس و حزب الله نیز دارد.

به گفته این مقام اسرائیلی، این دیدار نتیجه چهار ماه مذاکره و سال های روابط سری میان اسرائیل و عمان بوده که از سوی موساد و شخص سلطان قابوس هدایت شده است. این مقام اسرائیلی ادامه داده که در نگاه غرب عمان چهره دموکراتیک و لیبرال منطقه خاورمیانه را نشان می دهد که در راستای سیاست های دولت آمریکاست. برای اسرائیل این امیدواری وجود دارد که این دیدار منجر به برقراری مجدد روابط رسمی با عمان شود.

اکنون چندین سال است که وزارت خارجه اسرائیل یک حساب توییتری با عنوان IsraelintheGCC را اداره می کند که مربوط به امور کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که هیچ یک از آنها روابط رسمی با اسرائیل ندارند. خود وزارت خارجه اسرائیل این حساب توییتری را با عنوان سفارت مجازی اسرائیل در این کشورها تلقی می کند که وقف افزایش و بهبود تعامل با مردم این کشورهاست. آیزنکات رئیس ستاد مشترک اسرائیل سال گذشته در گفت وگویی با یکی از نشریات لبنانی بیان کرد که اسرائیل در راستای تلاش های خود برای مقابله با ایران تمایل به اشتراک اطلاعات با کشورهای عرب میانه رو دارد.

دیدار نتانیاهو از عمان تنها چند روز بعد از دیدار محمود عباس از عمان بود. سلطان قابوس تمایل خود به میانجیگری میان فلسطین و اسرائیل را ابراز داشته، ولی ایهود یاری محقق ارشد مؤسسه واشنگتن برای خاور نزدیک بیان کرده که دلیل اصلی تمایل اسرائیل به عمان، استفاده از این کشور به عنوان یک هادی به سمت تهران است.

ماهیت عمومی دیدار از عمان به نظر نوعی تغییر مسیر برای نتانیاهو است که از مدتها قبل به دنبال روابط مخفی با اعراب خلیج فارس به عنوان محوری سنی برای مهار ایران شیعه بوده است. وی همچنین به دنبال یک سیاست «از خارج به داخل» است که بر اساس آن کشورهای عرب، فلسطین را برای تن دادن به یک صلح پایدار با اسرائیل تحت فشار بگذارند.

اما این سیاست در پی قتل جمال خاشقجی و احتمال بالای دست داشتن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در این قتل، با مشکل مواجه شده است زیرا عربستان محور اصلی این سیاست بوده است. اما این دیدار از عمان برای نتانیاهو نوعی حرکت حمایتی بوده. در این سفر سارا همسر نتانیاهو، یوسی کوهن مدیر اداره جاسوسی موساد، مقامات ارشد شورای امنیتی ملی اسرائیل و وزاری امور خارجه و معاون نخست وزیر در امور داخلی و نظامی به همراه نتانیاهو بوده اند.

یوئل گوژانسکی متخصص امور ایران و خلیج فارس در مؤسسه مطالعات امنیت ملی دانشگاه تلاویو در این باره گفته: این دیدار سمبلیک و فوق العاده بوده است. نمادگرایی و سمبلیسم در منطقه خاورمیانه اهمیت زیادی دارد.

وی گفته: سلطان قابوس در سنین پیری خود به سر می برد، در حالی که نتانیاهو با انواع اتهامات فساد روبه رو شده و در این شرایط وارد انتخابات سال آینده خواهد شد. از مسیر دیدار در عمان نتانیاهو به همه آنهایی که به او مشکوک هستند، می گوید: نگاه کنید که رهیافت من درست کار می کند، هیچ کس به فلسطینی ها اهمیت نمی دهد، همه جا از من استقبال می کنند و این تازه شروع کار است.

خواندن خبر در سایت منبع

پیامد‌های میزبانی شوم عمان از نتانیاهو

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
پیامد‌های میزبانی شوم عمان از نتانیاهو
خبرگزاری میزان- میزبانی از نتانیاهو با هر هدفی که از سوی سلطان قابوس صورت گرفته باشد، جایگاه این کشور را در نگاه ایران تقلیل خواهد داد. البته مدیریت روابط با مسقط با عطف به این دیدار باید هوشمندانه باشد لیکن این دیدار از خاطره ایران پاک نخواهد شد.

کاخ سفید از سفر نتانیاهو به عمان استقبال کرد

مهرخبرگزاری مهر
کاخ سفید از سفر نتانیاهو به عمان استقبال کرد
آمریکا با استقبال از سفر نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی به عمان، آن را نشانه گرم شدن روابط میان متحدان منطقه‎ای خود عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز اسرائیل، دولت واشنگتن از سفر محرمانه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان استقبال کرد.

این نخستین سفر نخستوزیر رژیم صهیونیستی به عمان در ۲ دهه اخیر بوده است.

 درهمین‌راستا، «جیسون گرین‌بلت» نماینده ویژه ترامپ در امور خاورمیانه مدعی شد: واشنگتن از گرم شدن روابط و رشد همکاری میان دوستان منطقه‌ای خود استقبال می‌کند.

وی در ادامه این ادعا افزود: این اقدامی امیدبخش در راستای تلاش‌های ما پیرامون صلح است و برای خلق جوی سرشار از ثبات، امنیت و رفاه میان اسرائیل، فلسطینی‌ها و همسایگانشان ضروری است.

سفر نتانیاهو و هیأت همراه به مسقط، بعد از بازگشت وی به تل‌آویو علنی شد. این درحالی است که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز چند روز پیش سفری به عمان داشت.

«یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در نخستین واکنش رسمی این کشور در قبال سفر جنجال برانگیز نتانیاهو گفت: وی و محمود عباس تمایل خود را برای دیدار با پادشاه عمان اعلام کردند و عکس این قضیه مطرح نبوده است.

این درحالی است که تایمز اسرائیل مدعی شد سفر به دعوت مسقط انجام شده است!

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این سفر گفت: از نظر ما کشورهای اسلامی منطقه نباید تحت فشار کاخ سفید به رژیم غاصب صهیونیستی فضای تحرک برای ایجاد مصائب و مشکلات جدید در منطقه دهند. بی شک این رژیم در پی ایجاد اختلاف میان کشورهای مسلمان و سرپوش نهادن بر ۷۰ سال غصب و تجاوز و کشتار مردم مظلوم فلسطین است.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر محرمانه نتانیاهو به عمان

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
سفر محرمانه نتانیاهو به عمان
سلطان بن سعید قابوس دیروز در «کاخ البرکه» از نتانیاهو استقبال کرد. دو طرف در زمینه پیشبرد فرایند صلح(روند سازش) در غرب آسیا و برخی مسائل دوجانبه رایزنی کردند.

خبرگزاری فارس: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز پنج شنبه طی یک سفر محرمانه به مسقط پایتخت عمان سفر کرده است.

سفر محرمانه نتانیاهو به عمان - 1

خبرگزاری عمان این خبر را منتشر کرده و نوشته سلطان قابوس از نتانیاهو اسقبال کرده است.

این خبرگزاری در گزارش خود نوشت: سلطان بن سعید قابوس روز پنج شنبه در «کاخ البرکه» از نتانیاهو استقبال کرد. دو طرف در زمینه پیشبرد فرایند صلح(روند سازش) در غرب آسیا و برخی مسائل دوجانبه رایزنی کردند.

بنیامین نتانیاهو نیز طی بیانیه‌ای در این زمینه نوشت؛ دیروز جمعه از سفر به عمان برگشتم؛ جاییکه با سلطان قابوس بن سعید دیدار و گفت‌وگو کردم.

وی افزود: من و همسرم به دعوت سلطان قابوس به مسقط رفتیم. اولین سفر رسمی از سال 1996.

وی تاکید کرد که این سفر در راستای سیاستهای تل آویو برای تقویت روابط با کشورهای منطقه و تضمین منافع امنیتی، اقتصادی و تکنولوژیک اسرائیل است.

سفر محرمانه نتانیاهو به عمان - 8سفر محرمانه نتانیاهو به عمان - 9

خواندن خبر در سایت منبع

توضیح بن‌علوی درباره سفر جنجالی نتانیاهو به عمان

فراروخبرگزاری فرارو
توضیح بن‌علوی درباره سفر جنجالی نتانیاهو به عمان
دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای که بعد از سفر نتانیاهو منتشر کرد، گفته است که این سفر به درخواست سلطان قابوس بوده است.
توضیح بن‌علوی درباره سفر جنجالی نتانیاهو به عمان - 0

وزیر امور خارجه عمان در واکنش به انتقادها از سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به کشورش گفت: این سفر به درخواست نتانیاهو بود.

به گزارش فارس، «یوسف بن‌علوی»، وزیر امور خارجه عمان می‌گوید سفر «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عمان به درخواست او بوده است.

وزیر امور خارجه عمان به فاصله چند ساعت از انتشار خبر سفر محرمانه نتانیاهو به عمان و دیدارش با سلطان قابوس، در گفت‌وگو با الجزیره قطر گفت: نتانیاهو تمایل داشت که به پادشاهی عمان سفر کند و سلطان قابوس را در جریان دیگاهش در رابطه با آنچه که به اصلاح وضعیت خاورمیانه به ویژه اختلافات بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها منجر می‌شود، بگذارد».

او در پاسخ به سؤال مجری الجزیره که پرسید «چرا نتانیاهو به عمان سفر کرد»، گفت: «آیا این مسئله برای عمان ممنوع است؛ اسرائیل یکی از کشورهای خاورمیانه است. نتانیاهو خواست نظرات خود در ارتباط با این اختلافات را مطرح کند و جناب سلطان قابوس از آن استقبال کرد».

یوسف بن علوی گفت که «فرآیند سازش» بین فلسطینیان و اسرائیلی‌ها «بسته» نیست و دو طرف فلسطینی و اسرائیلی تمایل به حل اختلافات بین خود دارند.

وزیر امور خارجه عمان همچنین در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی این کشور گفت که سفر نتانیاهو در راستا و به دنبال سفر «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بود که هر دو راغب به دیدن سلطان قابوس بودند.

دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای که بعد از سفر نتانیاهو منتشر کرد، گفته است که این سفر به درخواست سلطان قابوس بوده است.

یوسف بن علوی همچنین گفت که کشورش در قضیه فلسطین و رژیم صهیونیستی «مانجیگر» نیست.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیروز (پنجشنبه) به همراه هیأتی وارد مسقط، پایتخت عمان شد و مورداستقبال سلطان قابوس قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران از عمان به خاطر سفر نتانیاهو به این کشور انتقاد کرد

بی‌بی‌سیخبرگزاری بی‌بی‌سی
ایران از عمان به خاطر سفر نتانیاهو به این کشور انتقاد کرد

ایران از عمان به خاطر سفر نتانیاهو به این کشور انتقاد کرد

ایران از عمان به خاطر سفر نتانیاهو به این کشور انتقاد کرد - 1

اسرائیل گفته است سفر آقای نتانیاهو به دعوت سلطان قابوس صورت گرفته است

وزارت امور خارجه ایران از عمان به خاطر میزبانی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل انتقاد کرده است.

به جز ایران، گروه فلسطینی حماس هم از این سفر انتقاد کرده و آن را "خنجری از پشت به فلسطینیان" خوانده است اما آمریکا از این سفر استقبال کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سفر محرمانه خود به عمان با سلطان قابوس در مسقط دیدار کرده است.

این دیدار کم‌سابقه، اولین سفر یک نخست وزیر اسرائیل به عمان از سال ۱۹۹۶ است. این دو کشور روابط دیپلماتیک ندارند و خبر این دیدار، پس از بازگشت آقای نتانیاهو از عمان اعلام شد. اسرائیل گفته است این دیدار به دعوت سلطان قابوس صورت گرفته است.

برخی کارشناسان احتمال می‌دهند این سفر احتمالا به طرح صلح جدید برای حل مناقشه خاورمیانه ارتباط دارد اما شماری دیگر آن را به ایران و سوریه مرتبط دانسته‌اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم این هفته به عمان سفر کرده بود. حسین جابری انصاری دستیار ارشد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم نزدیک به دو هفته پیش با سفر به عمان با یوسف بن علوی، وزیر مشاور در امور خارجی عمان دیدار کرد.سفر نخست‌وزیر اسرائیل به کشور دوست ایرانوقتی مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در عمان تکذیب شد

عمان، یکی از معدود کشورهای حاشیه خلیج فارس است که هم با ایالات متحده و هم ایران روابط دوستانه‌ و نزدیکی دارد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با انتقاد از این سفر گفته است کشورهای منطقه "نباید تحت فشار آمریکا به رژیم غاصب صهیونیستی، فضای تحرک برای ایجاد مصایب و مشکلات جدید در منطقه دهند."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است از آغاز دوران رياست جمهوری دونالد ترامپ "لابی صهيونيستی در كاخ سفيد و دولت آمريكا بيش از پيش در جهت منافع غير مشروع رژيم صهيونيستی و فشار بر کشورهای اسلامی برای عادی سازی مناسبات ديپلماتيک با غاصبان قبله اول مسلمین فعال شده‌اند."آمریکا کمک به آوارگان فلسطینی را کاملا قطع کردایران خواستار محکومیت جهانی اسرائیل به خاطر تهدید این کشور شد

به جز انتقاد وزارت امور خارجه ایران از دیدار نخست‌وزیر اسرائیل از عمان، حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم به این سفر واکنش نشان داده و چنین دیداری را "به دور از حکمت شناخته شده در سلطان قابوس دانسته است."

گزارش‌ها حاکی از آن است که در جریان دیدار آقای نتانیاهو و سلطان قابوس در مورد روند صلح خاورمیانه و مسایل منطقه گفت‌و‌گو شده است.

در سفر آقای نتانیاهو به عمان، به جز همسرش، رئیس سازمان جاسوسی- موساد- و مشاور امنیت ملی نیز او را همراهی می‌کردند.

عمان در چند دهه اخیر میان ایران و سایر کشورها میانجیگری کرده است که از آن جمله می‌توان به میانجیگری میان ایران و عراق در زمان جنگ هشت ساله، میانجیگری برای از سرگیری روابط ایران با عربستان سعودی و بریتانیا، وساطت عمان در ماجرای رهایی ملوانان بریتانیایی از ایران در سال ۲۰۰۷، آزادی سه جوان آمریکایی متهم به جاسوسی از زندان اوین در سال‌های ۱۳۸۹ و۱۳۹۰و در نهایت میانجیگری مخفیانه در پرونده هسته‌ای اشاره کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

در «باستی هیلز» لواسان چه می‎گذرد؟

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه باید به ساخت و ساز چنین شهرک‌هایی ورود پیدا کنند. علوی در پایان گفت: در جامعه‌ای که رهبر انقلاب در وسط شهر زندگی می‌کنند وجود چنین خانه‌هایی با قیمت‌های نجومی ناباورانه است. ویلا شبیه کاخ ساخته‎اندامام‌جمعه لواسان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی گفت: ویلا شبیه کاخ سفید ساخته‌اند. وی افزود: یکی از سرمایه‌دارها به من گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است. تعداد بازدید: ۶ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیامام جمعه لواسان با بیان اینکه «فساد سیستماتیک در کشور نداریم»، گفت: اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزنم، چه کسی حرف بزند؟

اولین فیلم از حادثه تیراندازی در ماشین نماینده مجلس اصفهان

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بودند تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کار مراجعت کنند. حدودا ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدودا ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند. نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهرا به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شده و به دنبال آنها دوید. راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد. در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شده و به پای راست این فرد اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
شبکه العربیه خبری را از جنازه صدام حسین دیکتاتور سرنگون شده عراق منتشر کرد که بار دیگر گمانه زنی‌ها در خصوص جنازه وی را افزایش داد. این شبکه سعودی به گفته خود به نقل از منابع نزدیک به خانواده صدام حسین بدون ارائه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که آنها با علم به امکان نبش قبر و انفجار قبر صدام توسط نیروهای حشد الشعبی شبانه قبل از ورود نیروهای حشد به روستای العوجه (محل دفن صدام) جنازه وی و دو فرزندش عدی و قصی را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. کارشناسان در پاسخ به این خبر گفته‌اند این ادعاهای بی پایه واساس به هیچ وجه واقعیت ندارد و «منبع نزدیک به خانواده صدام» نمی‌تواند منبع موثقی به شمار بیاید، رسانه‌های سعودی همواره با انتشار خبرهایی از این دست سعی در ایجاد تفرقه و فتنه بین فرزندان ملت عراق را دارند. آنها در ادامه این خبرها را تلاشی ناکام از سوی نظام وهابی عربستان مرتبط با گروههای تروریستی در جهت احیای صدام و نظام سرنگون شده حزب بعث در عراق توصیف کرده و حشد الشعبی که برای نجات عراق از همه چیز خود مایه گذاشت را هدف اصلی این فتنه انگیزی‌ها دانستند. در همین راستا عمار الجبوری استاندار استان صلاح الدین عراق در کنفرانس خبری از برگزاری نشستی امنیتی با حضور سران ارشد نیروهای نظامی و امنیتی از جمله ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی با هدف تسریع عملیات بازگشت آوارگاه به منازل خود خبر داد.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران - سردار محمدجعفر اسدی، فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه، گفت‌وگویی مفصل با خبرگزاری تسنیم انجام داده است. او به نکاتی درباره جنگ در سوریه و همچنین دیدار سردار سلیمانی با رئیس‌جمهوری روسیه اشاره کرده است. خلاصه‌شده این مصاحبه را به نقل از شرق در ادامه می‌خوانید: ‌بساطی که در سوریه به‌وجود آمد، بر سر شخص بشار اسد انقلابی فرزند حافظ اسد بود. ‌سردار سلیمانی به پوتین تفهیم کرد که «سوریه آخرین سنگر جبهه شرق است و اگر این را از دست بدهید، غربی‌‌ها ارزشی برای شما قائل نیستند». همچنین ارتشی در سوریه به‌وجود آمد که دفاع وطنی نام دارد و سردار سلیمانی و شهید حاج‌حسین همدانی برای به‌وجودآمدن آن بسیار تلاش کردند.

فیلم/ لحظه انفجار کارخانه تسلیحاتی صهیونیست‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت منتفی شد

خبری55 دقیقه قبل

دفاعیات نجفی در دومین دادگاه قتل میترا استاد + فیلم

خبری1 ساعت قبل

اظهارات اخیر ترامپ و واکنش‌های دریافتی از سمت مجلس نمایندگان

خبری2 ساعت قبل

پیش‌بینی بازارها تا پایان سال ۹۸ / موتور بورس در حال کند شدن / بازدهی ۳۰ درصدی در بازار طلا و ارز

تجارت‌نیوزچند ثانیه قبل

نرخ بلیت هواپیما بر مبنای دلار ۱۲ هزار تومانی به روز رسانی شد

اقتصادنیوز6 دقیقه قبل

آئین بازسازی واقعه غدیر در ۶ شهرستان کرمان برگزار می‌شود

تسنیم6 دقیقه قبل

واکنش تند نصیرزاده به نتیجه انتخابات کشتی: مجمع مهندسی شده بود

ایسنا6 دقیقه قبل

شورای نگهبان به نقش ضامن اسلامیت و جمهوریت ایران درآمده است/ شورای نگهبان خار چشم دشمنان است

اعتمادآنلاین6 دقیقه قبل

جزئیات محرومیت استقلال از نقل‌وانتقالات از زبان وکیل پروپئیچ

ایسنا7 دقیقه قبل

رئیس سازمان ملی استاندارد در سمنان: سهم ایران در حوزه صادرات حلال در جهان ناچیز است

تسنیم7 دقیقه قبل