تاثیر نوسان ارز بر نرخ کالا و خدمات چگونه است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تاثیر نوسان ارز بر نرخ کالا و خدمات چگونه است؟

قیمت‌گذاری لحظه‌ای بر پایه تغییر نرخ ارز، تخلف است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت‌گذاری لحظه‌ای بر پایه تغییر نرخ ارز، تخلف است
نایب رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه قیمت‌گذاری لحظه‌ای برپایه نوسان نرخ ارز خلاف قانون است، گفت: بازارهای اقتصادی به یکدیگر مرتبط هستند و زمانی که با افت نرخ ارز بازاری کاهش قیمت را در دستور کار خود قرار نمی‌دهد، دیگر بازارها نیز روند کاهش را اعمال نمی‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمد شکریه اظهار کرد: در شرایط استاندارد و منطقی، میزان عرضه و تقاضا قیمت‌ها را در بازار تعیین و مشخص می‌کند.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به جلسه اعضای اتاق اصناف ایران با رئیس کل بانک مرکزی گفت: نرخ ارز تا حدودی در کشور تثبیت شده و باید در این بازار، مدیریت به سمتی حرکت کند تا از نوسانات لحظه‌ای ارز جلوگیری شود، که در این صورت با میزان عرضه و تقاضا شرایط بازار به خوبی مدیریت خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر کمبودی در بازارهای مختلف وجود ندارد و اگر نرخ ارز در کشور تثبیت شود، کسب و کار و چرخه اقتصادی رونق پیدا خواهد کرد.

شکریه تاکید کرد: در زمان ثبات نرخ ارز می‌توان با گران‌فروشی و تخلفات صنفی برخورد و مقابله کرد. در حال حاضر بازار با وضعیت دو نرخی ارز مواجه است و این موضوع شرایط را در نظارت بر قیمت‌گذاری و فعالیت‌های صنفی بسیار سخت کرده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در زمان افزایش لحظه‌ای نرخ ارز، قیمت محصولات رشد می‌کند اما در زمان کاهش قیمت، عکس این موضوع اتفاق نمی‌افتد؟ با اشاره به فعالیت و قیمت‌گذاری خودروسازان، گفت: بازارهای مختلف به یکدیگر متصل هستند، زمانی که یک بازار کاهش قیمت را لحاظ نکند، دیگر بازارها نیز توجهی به کاهش نرخ ارز ندارند، به طور مثال کارخانجات تولیدی خودرو در هفته گذشته قیمت خود را کاهش ندادند.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: افزایش قیمت محصولات در پی افزایش لحظه‌ای نرخ ارز، خلاف قانون است و با اینگونه جرائم برخورد خواهد شد.

شکریه تاکید کرد: قیمت‌گذاری کالا در واحدهای صنفی و در زمان عرضه کالا باید بر پایه قیمت مندرج در فاکتور رسمی خرید انجام شود.

در حدود ۱۰ روز اخیر نرخ دلار یک روند کاهشی را آغاز کرد که پس از مدتی نسبتا طولانی نرخ این ارز را در بازار آزاد ایران به کانال ۱۱ هزار تومان بازگرداند.

در روزهای گذشته برای بخشی از مردم این سوال به وجود آمد که چرا وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، این موضوع در بهای تمام شده کالاها اثری محسوس دارد اما وقتی قیمت دلار نزولی می‌شود، عملا بسیاری از قیمت‌ها تغییر نمی‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نرخ مشاوران املاک معیارمانیست/ اجاره‌بها متاثراز تورم و قیمت مسکن

مهرخبرگزاری مهر
نرخ مشاوران املاک معیارمانیست/ اجاره‌بها متاثراز تورم و قیمت مسکن
وزیر راه و شهرسازی گفت: بررسی ها نشان می دهد قیمت یک مترمربع مسکن، تورم و اجاره بها با هم هماهنگ هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز از ایستگاه متروی شهر جدید هشتگرد با حضور وزیر راه و شهرسازی بازدید کرد.

در پایان این بازدید، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدید معاون اول رئیس جمهور از این ایستگاه مترو و خط ریلی در دست ساخت آن با استفاده از درزین اظهار داشت: عملیات اجرایی این پروژه مطابق قراردادهای منعقد شده در حال پیشرفت است و برای تابستان امسال به بهره برداری می‌رسد.

اسلامی تصریح کرد: ساخت این مترو خواسته مردم هشتگرد است و با استفاده از آن امکان تردد ساکنان شهر جدید هشتگرد به پایتخت با سهولت بیشتری فراهم خواهد شد.

وی در خصوص مسکن کارکنان دولت، اظهار داشت: کارکنان رسانه‌ها و کارگران نیز می‌توانند در طرح تأمین مسکن کارکنان دولت، (تام کاد) حضور داشته باشند.

اسلامی درباره مسکن مهر گفت: پرونده اجرایی مسکن مهر تا پایان سال ۹۸ بسته خواهد شد و آنچه باقی می‌ماند، پرونده‌های مشکل دار و دارای پرونده قضائی است.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش اجاره بها و اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه اجاره بها ۳۰ درصد افزایش داشته است ولی مردم آن را نمی‌پذیرند، خاطرنشان کرد: آنچه مشاوران املاک مطرح می‌کنند ملاک و معیار اجاره بها نیست. ملاک برای ما گزارش‌های معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی است. گزارش‌های ما در این خصوص نشان می‌دهد قیمت یک مترمربع مسکن، تورم و اجاره بها با هم هماهنگ بوده است.

به گفته اسلامی آنچه رئیس جمهور در باره افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها مطرح کرد، معدل افزایش این شاخص از سه ماهه ابتدایی سال جاری منتهی به سه ماه ابتدایی سال گذشته بوده است و رئیس جمهور سقف اجاره بها را اعلام نکرد.

وی افزود: ایستگاه متروی هشتگرد با مساحت ۲۲ هزار مترمربع به صورت زیرسازی با اسلب بتن کار شده تا هزینه‌ها کمتر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

مردم باید تاثیر کاهش قیمت ارز را در کالا‌ها ببینند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
مردم باید تاثیر کاهش قیمت ارز را در کالا‌ها ببینند
وزير کشور: با توجه به روند کاهشی نرخ ارز، مردم توقع دارند قیمت کالا‌ها نیز کاهش یابد
مردم باید تاثیر کاهش قیمت ارز را در کالا‌ها ببینند - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه سی امین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که دوشنبه شب برگزار شد، گفت: گزارشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت کالا‌های اساسی در دو هفته اخیر ارائه شد که برخی کالا‌ها افزایش قیمت محدود دارد، برخی کاهش قیمت یافته و قیمت برخی کالا‌ها هم ثابت بوده است، دلایل افزایش قیمت‌ها توضیح داده شد و قرار است با رسیدگی بموقع، مانع افزایش قیمت‌ها شوند.

وی با اشاره به پیگیری‌های مصوبه‌های پیشین، اظهار کرد: همکاری و هماهنگی خوبی میان دستگاه‌ها وجود دارد و در این جلسه (دیشب)، ترخیص کالا‌ها در گمرک بررسی شد و نمایندگان این نهاد توضیحات خود را ارائه کردند و قرار شد جلساتی با هماهنگی دستگاه‌های معین گذاشته شود و اطلاعات و آمار دقیقی بدهند تا کالا‌هایی که در معرض آسیب است با اولویت ترخیص شود.

رحمانی فضلی با اشاره به بررسی دوباره موضوع بیت کوین در سی امین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور گفت: اطلاعات اساسی این حوزه جمع آوری شده است. قرار بود وزارت امور اقتصادی و دارایی دستورالعملی تهیه کند تا متناسب با آن، مجوز فعالیت داده شود و تا زمانی که آن دستور العمل تهیه نشده، عرضه بیت کوین از نظر ما غیرقانونی است و برخورد لازم خواهد شد و امیدواریم این مسئله ساماندهی شود.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در ادامه با تقدیر از رسانه‌های هماهنگ با سیاست‌های اعلامی ستاد و تاکید بر تشویق آن‌ها گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف بود این کار را انجام دهد که در این جلسه فهرست رسانه‌ها اعلام و مقرر شد کمیته‌ای این فهرست را بر اساس شاخص‌های تعیین شده بررسی کند تا رسانه‌های برتر را اعلام کنیم.

وزیر کشور همچنین با اشاره به اینکه موضوع کاغذ در دو جلسه پیگیری شده بود، اظهار کرد: نامه‌ای از طریق این ستاد به رئیس جمهوری ارسال شد که با دستور ایشان، معاون اول رئیس جمهوری جلساتی گذاشت و در این جلسه نیز گزارشی از ۳ هزار تن مجوز واردات کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی ارائه شد و از روز سه شنبه بخشی از آن توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: در خصوص فروش کاغذ با نرخ ارز نیمایی هیچ محدودیتی نیست، این موضوع کاملا جا افتاده است و کاغذ با نرخ نیمایی به وفور در بازار وجود دارد.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی همچنین گفت: کارخانه‌های داخلی تولید کاغذ باید تقویت شود که طبق گزارش وزارت جهاد کشاورزی ۱۰۰ هزار تن چوب در این کارخانه‌ها داریم و امیدواریم این ظرفیت نیز فعال شود.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما این است که در فصل بازگشایی مدارس، مشکلی در تأمین کاغذ مورد نیاز دانش آموزان وجود نداشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما , ­­هر ­­­دلار در بازار آزاد با افزایش ۵۰ تومانی نسبت به پنجشنبه ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته و ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری می‌شود. همچنین هر یورو بدون تغییر نسبت به پنجشنبه ۱۳ هزار و صد تومان فروخته و ۱۳ هزار تومان خریداری می‌شود. فعالان بازار کاهش تقاضا را همچنان دلیل مهم ثبات قیمت‌ها در بازار می‌دانند.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
تنش‌های گسترده بین ایران و امارات متحده تاکنون علاوه بر فرصت‌های دیپلماتیک، فرصت‌های اقتصادی بسیاری را از بین برده است. در دوره‌های مختلف ما با نوسان این رابطه اقتصادی مواجه بوده‌ایم اما هرگز شاهد قطع شدن این رابطه نبوده‌ایم. نوع برخورد مسئولان اقتصادی امارات و صرافی‌های آنجا با ایران چنان بد بود که باعث کاهش بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی امارات در آن سال‌ها شد. گزارشات تاجرانی که سال‌ها از ایران در امارات فعالیت می‌کردند حاکی از بی ثباتی گسترده در تصمیمات و رویکردهای آنها بود. به‌نظر می‌رسد در آینده تعاملات ما درحوزه‌های نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش یابد و راه افتادن برخی کانال‌های مالی در این حوزه، تاییدی بر صحت این رویکرد در بین حاکمان امارات است.

ترامپ: هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟
شاناشانا1 روز قبل
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در گفت‌وگو با شانا از برنامه‌ها و دستاوردهای این شرکت می‌گوید. امیدواریم تا پایان امسال واحد کاتالیست‌سازی LL که با دانش شرکت پژوهش و فناوری طراحی شده است، توسط یکی از شرکت‌های داخلی راه‌اندازی شود. سعی ما بر این است که تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن به عنوان یکی از کاتالیست‌های وارداتی تا پایان امسال محقق و آماده تحویل شود. با این توضیحات، دستاورد شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در حوزه کاتالیست‌ها برای امسال درخشان است. در برخی موارد، ظرفیت‌های تولید کاتالیست‌ها بیش از ظرفیت‌های مصرف کشور است.

اخبار بیشتر