ترامپ می‌گوید دستگیری جاسوس‌های آمریکایی در ایران صحت ندارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ می‌گوید دستگیری جاسوس‌های آمریکایی در ایران صحت ندارد

وزارت اطلاعات: جزئیات دستگیری ۱۷ جاسوس آمریکایی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
وزارت اطلاعات: جزئیات دستگیری ۱۷ جاسوس آمریکایی
وزارت اطلاعات: جزئیات دستگیری ۱۷ جاسوس آمریکایی - 0

مستند شناسایی و دستگیری ۱۷ جاسوس آمریکایی همان‌گونه که حجت‌الاسلام علوی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران وعده داده بود، ظهر روز دوشنبه منتشر شد.به گزارش شرق، هم‌زمان با انتشار مستند شکار جاسوس‌ها، نشست خبری مدیر کل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات نیز با خبرنگاران برگزار شد که به گفته این مقام اطلاعاتی، این اقدام دومین ضربه وزارت اطلاعات به سازمان «سیا» بوده است و در آن ۱۷ جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) شناسایی شده‌اند و احکام این جاسوسان صادر شده است و برخی به‌عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.

شناسایی ۲۹۰ جاسوس سیا در ایران و جهان

اولین ضربه به سازمان سیا در پنج سال از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ رقم خورده بود که دراین‌باره حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات، ۳۰ فروردین‌ سال جاری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفته بود: ۲۹۰ جاسوس از «سی‌آی‌ای» در کشورهای مختلف از جمله ایران شناسایی شدند و تبادل اطلاعاتی با کشورهای دوست انجام شد و ارتباط آن با منابع به ‌هم ریخت و کمیته شکست در آمریکا تشکیل شد و رئیس «سی‌آی‌ای» این ضربه را تأیید کرد.او همچنین از انتشار جزئیات این مصاف در آینده‌ای نزدیک خبر داد و درباره این ضربه واجا تصریح کرد: «یاهونیوز» با ۱۱ نفر از صاحب‌نظران امنیتی آمریکا مصاحبه کرده که یکی از این افراد «اروین مکلو»، تحلیلگر امنیت ملی آمریکاست که گفت این اتفاق فاجعه‌آمیزترین شکست بعد از ۱۱ سپتامبر است.

صدور احکام جاسوسان

اکنون با خبر دستگیری ۱۷ جاسوس سیا که همگی ایرانی هستند مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از صدور احکام قضائی اعدام و حبس‌های طولانی‌مدت خبر داده است.

ترامپ: دستگیری جاسوسان سیا حقیقت ندارد

با انتشار مستند شکار جاسوس‌ها توسط وزارت اطلاعات ایران، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نیز در مقام واکنش برآمد و بدون ارائه هیچ‌گونه استدلالی، ادعای ایران درباره شناسایی و دستگیری یک شبکه جاسوسی در ایران را تکذیب کرد و گفت: در آن ذره‌ای حقیقت وجود ندارد.ترامپ در توییتر خود نوشته است: «گزارش اینکه ایران جاسوس‌های سیا را گرفته کاملا جعلی است. ذره‌ای حقیقت ندارد. فقط دروغ و پروپاگاندای بیشتر (مثل پهپادشان که سرنگون شد) از طرف رژیمی است که به‌شدت درمانده شده و اصلا نمی‌داند چه باید بکند».

پمپئو خبر دستگیری جاسوس‌های آمریکایی را تکذیب نکرد

البته پیش از این مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، درباره خبر دستگیری جاسوس‌های سیا در ایران، به شبکه خبری فاکس گفته است: «ایران در دروغ‌گویی سابقه طولانی دارد».نکته جالب مصاحبه پمپئو با شبکه خبری فاکس این بود که وی نتوانست اصل خبر را تکذیب کند. او در واکنش به این اخبار گفت درباره این مورد خاص نمی‌تواند اظهارنظری کند، اما گفت: «من به هر چیزی که ایران درباره اقداماتش می‌گوید با شک فراوان نگاه می‌کنم».وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: فهرست آمریکایی‌هایی که ما داریم سعی می‌کنیم به کشور برگردانیم طولانی است.

اجرای احکام اعدام جاسوسان به‌زودی

سخنگوی قوه قضائیه نیز با تأیید خبر صدور احکام ۱۷ جاسوس سیا در ایران در مستند شکار جاسوس‌ها گفته است: به‌زودی حکم اعدام جاسوسانی که به وطن خود خیانت کرده‌اند، اجرا می‌شود.به گفته اسماعیلی براساس مستندات ارائه‌شده، دادسرا نوع اتهامات آنها را جاسوسی منتهی در حد افساد فی‌الارض تشخیص داده و به‌عنوان مفسد فی‌الارض از دادگاه برای آنها تقاضای مجازات اعدام شده است و برای تعدادی از این متهمان در دادگاه بدوی، حکم حبس طویل‌المدت به اتهام جاسوسی برای سرویس جاسوسی آمریکا صادر شده است.

جاسوس‌ها در مشاغل حساس فعال بودند

مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در نشست خبری خود همچنین گفته است: جاسوس‌های شناسایی‌شده شامل شاغلان در مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به‌عنوان پیمانکار یا مشاور و در مراکزی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، زیرساختی، نظامی و سایبری کشور در حال فعالیت بوده‌اند.

جاسوس‌ها با یکدیگر ارتباطی نداشته‌اند

تعداد کل جاسوس‌های شناسایی‌شده ۱۷ نفر است که این افراد به‌صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کردند و هیچ‌کدام از آنها با دیگری ارتباطی نداشته‌اند و هرکدام با یک افسر اطلاعاتی سیا در ارتباط بودند.

فریب با وعده ویزای دائم آمریکا

او در ادامه به بیان توضیحاتی درباره چگونگی برقراری ارتباط میان سازمان اطلاعاتی آمریکا و جاسوسان ایرانی پرداخت و گفت: برخی از این افراد به‌واسطه سوء‌استفاده سیا از تقاضای ویزای آمریکا در دام ویزا گرفتار شدند و در ازای اعطای ویزا به آنها پیشنهاد جاسوسی ارائه شده است.برخی دیگر نیز به‌واسطه حفظ یا تمدید انواع ویزای آمریکا از طرف سیا مورد فریب واقع شدند. مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ادامه داد: سازمان اطلاعاتی آمریکا همچنین با تأسیس شرکت‌های جعلی و به بهانه استخدام متخصصان ایرانی در این شرکت‌ها یا تأمین تجهیزات از خارج از کشور مبادرت به مراجعه اطلاعاتی به اتباع ایرانی کرده‌اند.

مراجعه‌های مستقیم افسران سیا تحت عنوان دیپلماتیک

او مراجعه‌های مستقیم افسران سیا تحت عنوان دیپلماتیک به شهروندان ایرانی در حاشیه کنفرانس‌های علمی در کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی را از دیگر روش‌های برقراری ارتباط میان افسران اطلاعاتی با اتباع ایرانی برشمرد و گفت: در برخی موارد نیز مشاهده شده است که افسران سیا با معرفی خود به‌عنوان یک مأمور اطلاعاتی آمریکایی و همچنین با ارسال ایمیل یا پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی، از اعضای شبکه تشکیل‌شده دعوت به همکاری اطلاعاتی کرده‌اند.افسران اطلاعاتی سرویس جاسوسی آمریکا برای موفقیت در پروسه جلب و استمرار همکاری شبکه جاسوسی خود در ایران متوسل به وعده‌های فریبنده‌ای از جمله اعطای ویزا و مجوز اقامت دائم در ایالات متحده و همچنین پول کرده‌اند. مهم‌ترین وعده‌ای که به شبکه جاسوسان ایرانی داده شد، وعده تأمین امنیت آنها در ایران و خارج از کشور بود.

وعده‌های سیا محقق نشده است

مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات تأکید کرد: تحقیقات درباره همه ۱۷ جاسوس شناسایی و دستگیر‌شده، نشان می‌دهد هیچ‌کدام از وعده‌های سیا محقق نشده است و همه این جاسوسان به‌واسطه خیانتی که به کشور کرده‌اند، گرفتار شده‌اند.وی جمع‌آوری اطلاعات دارای طبقه‌بندی از مراکز مهم و همچنین انجام عملیات‌های فنی- اطلاعاتی را از مأموریت‌های محول‌شده به این شبکه جاسوسی عنوان کرد.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات خاطرنشان کرد: تمامی افراد این شبکه جاسوسی دوره‌های پیچیده برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج را به وسیله ابزارهای مخصوص جاسوسی از سوی افسران سیا فراگرفته بودند، همچنین تجهیزات فنی پیچیده‌ای برای جاسوسی در اختیار این افراد قرار گرفته بود.سیا جهت انتقال ابزار ارتباط امن و تجهیزات فوق‌پیشرفته جاسوسی برای شبکه خود در ایران از ناقل اطلاعاتی استفاده کرده است؛ ناقل‌ها عمدتا به شکل سنگ تهیه شده‌اند که وسایل مورد نیاز جاسوسان در آنها جاسازی می‌شود و جاسوس‌ها با روش‌هایی پیچیده مأموریت برداشتن آنها از نقاط مختلف شهری، از جمله مناطق پارکی و نواحی کوهستانی را عهده‌دار می‌شدند.وی با اشاره به اقدام سیا به جعل دولتی، اوراق هویتی شبکه جاسوسی خود در ایران افزود: سازمان اطلاعاتی آمریکا، همچنین اقدام به ارسال مدارک هویتی جعلی برای جاسوس‌های خود در ایران برای عملیات‌های خاص از طریق ناقل‌ها کرده ‌است.بررسی‌های سرویس ضدجاسوسی وزارت اطلاعات حاکی از آن است که مدارک جعلی به صورت ناشیانه‌ای توسط سیا انجام شده که این اقدام جعل دولتی محسوب می‌شود. در پی کشف موضوع توسط سرویس ضدجاسوسی وزارت اطلاعات، دستور امحای همه مدارک موجود از سوی افسران سیا، برای جاسوس‌ها صادر شده است.

اقدام به طراحی خط خروج اضطراری

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات با اشاره به پیش‌بینی خط خروج اضطراری برای جاسوسان از سوی سازمان اطلاعاتی آمریکا خاطرنشان کرد: با وجود وعده تأمین امنیت جاسوسان، سیا با پیش‌بینی احتمال شناسایی شبکه جاسوسی خود مانند سال ۹۲، اقدام به طراحی خط خروج اضطراری از کشور برای مواقع بحرانی و خطر کرده بود.بر این اساس جاسوس‌ها آموزش دیده بودند که با احساس خطر، طی هماهنگی با سیا و رساندن خود به نقطه‌ای از پیش تعیین‌شده در شهرهای مرزی، منتظر حضور رابط اطلاعاتی سیا در صحنه شوند و با هدایت وی از کشور خارج شوند که البته در این زمینه جاسوس‌هایی که قصد فرار اضطراری از کشور را داشتند، با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان به‌جای ملاقات با رابط سیا در مرز، با رابط ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ملاقات کردند و نهایتا دستگیر شدند.

آموزش ویژه ضدبازجویی به جاسوس‌ها

وی اضافه کرد: آموزش ویژه ضدبازجویی به جاسوس‌ها از دیگر تدابیر اتخاذشده برای مواقع دستگیری بود که با مشاهده اشراف اطلاعاتی وزارت، توسط جواسیس، کارساز نشد و تمامی اعضای این شبکه جاسوسی به ارتباط خود با سیا اعتراف کردند.

استفاده از تعدادی از جاسوس‌ها علیه خود آمریکا

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در ادامه به سرنوشت جاسوس‌های دستگیرشده توسط دستگاه اطلاعاتی کشور اشاره کرد و گفت: آن دسته از کسانی که با صداقت کامل با دستگاه اطلاعاتی کشور تعامل کردند و ندامتشان نیز ثابت شد، علیه آمریکایی‌ها مورد مدیریت اطلاعاتی قرار گرفتند.

شکست جهانی مجدد برای سیا

وی در ادامه با اشاره به همکاری سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای متحد در این پرونده اظهار کرد: تجربه موفق تبادل با متحدان اطلاعاتی در سال ۹۲ باعث شد تا سرنخ‌های اطلاعاتی پرونده اخیر، اعم از افسران سیا، سرنخ‌ و روش‌های مورد استفاده در این شبکه در اختیار سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار گیرد تا شکست جهانی مجددی برای سیا اتفاق بیفتد.مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همچنین به همکاری سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورهای آسیایی و اروپایی با سازمان اطلاعات آمریکا در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به بهره‌برداری سیا از برخی کشورهای اروپایی و آسیایی برای برقراری ارتباط با منابع خود و همچنین با عنایت به اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشورها از موضوع، قطعا مسئولیت امر برعهده این کشورها خواهد بود.وی تصریح کرد: با توجه به زمین‌گیرشدن سیا در اثر این شکست، طبیعی است که این سرویس اطلاعاتی مبادرت به ترمیم و بازسازی خود کند که البته در این خصوص جامعه اطلاعاتی کشور نیز هوشیار و بیدارخواهد بود.

جاسوس‌ها موفق به خرابکاری نشدند

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در ادامه نشست خبری خود، در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه آیا فعالیت‌های این شبکه جاسوسی به نتیجه‌ای رسیده و خرابکاری از سوی آنها در مراکز مهم کشور انجام شده است، با بیان اینکه زمان شروع همکاری این جاسوس‌ها با سیا متفاوت بوده است، تصریح کرد: به دلیل اقدام عاجل سربازان گمنام امام زمان، این شبکه جاسوسی موفق به انجام خرابکاری یا اختلال در فعالیت‌های کشور نشد.

جاسوس‌ها ایرانی هستند، دلیلی برای تبادل نیست

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون پیشنهادی از سوی ایالات متحده آمریکا درخصوص تبادل این جاسوس‌ها انجام شده است، خاطرنشان کرد: افراد دستگیرشده همه از اتباع ایرانی هستند و به‌هیچ‌وجه بحث تبادل برای آنها مطرح نیست.مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در پاسخ به این پرسش که آیا در میان ۱۷ جاسوس دستگیرشده از مقامات و مسئولان بلندپایه کشور نیز حضور دارند، تأکید کرد: این افراد از متخصصان و کارشناسان کشور هستند و از مقامات محسوب نمی‌شوند.

این پرونده مستقل از پرونده سال ۹۲ است

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که این شبکه جاسوسی ارتباطی با شبکه جاسوسی دستگیرشده در سال ۹۲ دارد، گفت: بررسی این پرونده مربوط به سال ۹۷ بوده و کاملا با پرونده سال ۹۲ بی‌ارتباط است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ترامپ به بازداشت جاسوسان سیا توسط ایران

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
واکنش ترامپ به بازداشت جاسوسان سیا توسط ایران
رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که شرایط با ایران به گونه‌ای است که به راحتی می‌تواند به هر سویی متمایل شود.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید با اشاره به اینکه ایران به آمریکا بی‌احترامی کرده است اعلام کرد که حصول توافق با ایران برای وی دشوارتر شده و شرایط ایران و آمریکا اکنون به گونه‌ای است که به راحتی می‌تواند هر سمت و سویی به خود بگیرد.

وی همچنین با اشاره به خبر دستگیری ۱۷ جاسوس سیا در ایران مدعی شد: این مسئله کاملا دروغ است. این یکی دیگر از دروغ‌های آنهاست.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات صبح دوشنبه در نشستی خبری که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.

وی از شناسایی و دستگیری ۱۷ جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) در داخل کشور خبر داد و گفت: احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات خاطرنشان کرد: جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند

ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

کنایه تند حسام‌الدین آشنا درباره دستگیری جاسوسان

فراروخبرگزاری فرارو
کنایه تند حسام‌الدین آشنا درباره دستگیری جاسوسان
حسام الدین آشنا در توئیتی نوشت:‌ جاسوسان واقعی در لباس انقلابیون دوآتشه در مراکز حساس دفاعی و امنیتی رخنه می‌کنند نه در بیابان‌ها و روزنامه‌ها.
کنایه تند حسام‌الدین آشنا درباره دستگیری جاسوسان - 1

حسام الدین آشنا مشاور روحانی در توئیتی تلویحا به ضربه وزارت اطلاعات به سازمان جاسوسی سیا اشاره کرد و با کنایه به برخی منتقدان دولت گفت: آن‌که جاسوس واقعی می‌گیرد نیازی ندارد سریال تخیلی بسازد. ‌جاسوسان واقعی نه به دنبال مزه آدامس بلکه بدنبال تغییر محاسبات مسئولان، تقویت ایران‌هراسی و تضعیف اتحاد ملی هستند.

وی همچنین نوشته است: ‌جاسوسان واقعی در لباس انقلابیون دوآتشه در مراکز حساس دفاعی و امنیتی رخنه می‌کنند نه در بیابان‌ها و روزنامه‌ها.

+ ببینید: (تصاویر) جاسوسان بازداشت‌ شده «سیا» توسط وزارت اطلاعات

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدئو / دقایق اولیه انتخابات مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان در تهران

ایسناایسنا23 ساعت قبل
انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، رسما از ساعت ۸:۰۰ صبح جمعه (۲ اسفند) آغاز شد. این انتخابات در ۲۰۸ حوزه انتخابیه آغاز شده است و تا ساعت ۱۸:۰۰ ادامه دارد؛ هرچند ستاد انتخابات می‌تواند زمان اخذ رأی را در حوزه‌های مختلف تا پایان امروز (ساعت ۲۴:۰۰) تمدید کند. این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم تهران در پای صندوق‌های رأی را به تصویر کشیده است و تا پایان زمان اخذ رأی، به‌روزرسانی خواهد شد.

آغاز رسمی انتخابات مجلس یازدهم با حضور مقام معظم رهبری

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | زمان اعلام نتایج انتخابات اعلام شد

همشهریهمشهری22 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام‌نیوز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستنداز نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند اما دو نفر سه روز پیش با علایم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آنها تست گرفته شد و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادنداز عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.

اخبار بیشتر