نامشخص بودن موضوع ارز دارو و واردات مفتول به جای استنت قلب
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

نامشخص بودن موضوع ارز دارو و واردات مفتول به جای استنت قلب

سوال از وزیر بهداشت در مجلس پیرامون حواشی ایجاد شده در حوزه دارو کلید خورد

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
سوال از وزیر بهداشت در مجلس پیرامون حواشی ایجاد شده در حوزه دارو کلید خورد

 بشیر خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد حواشی ایجاد شده پیرامون وضعیت حوزه دارو و انتشار خبری از سوی مسئول توزیع سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه برخی دانشگاه‌ها بودجه تامین دارو را صرف خرید زمین و تجهیز ساختمان‌هایشان کردند، گفت: اشکالاتی پیرامون نحوه خرید زمین در سازمان غذا و دارو وجود دارد و همین موضوع نیز باعث شده بود تا وزیر بهداشت و درمان تغییراتی در سطح مدیریت این سازمان ایجاد کند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته برای شفاف‌سازی در مورد جزییات عملکرد سازمان غذا و دارو و نحوه هزینه‌کردها در بخش‌های مختلف آن، لازم است کمیسیون بهداشت و درمان بر مبنای وظیفه ذاتی که برعهده دارد از وزیر بهداشت و درمان در این رابطه سوال کند.

ضرورت انجام تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو

وی تصریح کرد: یکی دیگر از ابزارهای قانونی که این کمیسیون می‌تواند در جهت شفاف‌سازی در حوزه دارو مورد استفاده قرار دهد، تحقیق و تفص از عملکرد سازمان غذا و دارو است تا به این روش بتوان صحت اخبار منتشر شده در رابطه با وضعیت حوزه دارو را مورد بررسی قرار داد.

خالقی یادآور شد: دیوان محاسبات نیز به عنوان یکی از واحدهای نظارتی که عملکرد تمام دستگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد باید این موضوع را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد.

عضو فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: بی‌تردید این سوال را از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح خواهیم کرد که چرا میزان ارزی که به سازمان غذا و دارو تخصیص داده شده است در غیر مورد خود استفاده شده است، چرا که این موضوع را از سال گذشته از طریق فراکسیون غذا و دارو در نشست با مسئولان این حوزه نیز پیگیری می‌کردیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است سازمان غذا و دارو و انجمن‌های دارویی موظف هستند داروی مورد نیاز مردم را تهیه کرده و در اختیار داروخانه‌ها قرار دهند، بنابراین چنانچه دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز مطالبات این بخش را پرداخت کنند این موضوع قابل پیگیری خواهد بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در کمیسیون حضور پیدا کرده و به سوال نمایندگان در مورد حواشی ایجاد شده در بازار دارو پاسخ دهد و چنانچه پاسخ وی قانع‌کننده نبود، به طور قطع سوال از وی در دستورکار صحن علنی قرار خواهد گرفت. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

تاخیر وزارت بهداشت در جمع‌آوری داروی لوزارتان قابل پیگیری است

ایسناخبرگزاری ایسنا
تاخیر وزارت بهداشت در جمع‌آوری داروی لوزارتان قابل پیگیری است
یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بی تردید موضوع تاخیر در فرآیند جمع آوری داروی لوزارتان قابل پیگیری است و اگر این تاخیر آگاهانه صورت گرفته باشد، حتماً برخورد می‌کنیم.

محمدنعیم امینی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با سرطان زا بودن داروی لوزارتان، گفت: یکی از مواد اولیه داروی لوزارتان، نیتروزامین بوده که در سال‌های اخیر به عنوان یک ریسک فاکتوری برای سرطان شناخته شده و حدود یک سال قبل، اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا (FDA) مصرف این دارو را ممنوع کرده است. اما داروی لوزارتان هم اکنون در ایران تولید می‌شود و مواد اولیه آن را نیز از کشورهای مختلف دنیا از جمله هند وارد می‌کنیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: وزارت بهداشت مدعی است که پس از دریافت گزارش مراکز بین‌المللی مبنی بر سرطان زا بودن نیتروزامین موجود در لوزارتان، فراخوان داده و هم اکنون در حال ریکال کردن دارو است. کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و جامعه علمی کشور به صورت جدی به این موضوع ورود کردند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ریکال کردن دارو در همه جای دنیا سابقه دارد و تنها مختص به ایران نیست، اظهار کرد: ریکال کردن دارو در کشورهایی که به اصول بهداشت عمومی پایبندی بیشتری دارند به مراتب بیشتر دیده می‌شود، از این رو بنده معتقدم این موضوع باید در بستر کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد تا همه ابهامات شفاف و مشخص شود.

امینی فرد ادامه داد: معتقد هستم که باید در خصوص کیفیت مواد اولیه دارو، حساسیت بیشتری داشته باشیم چرا که بیش از ۹۵ درصد داروهای مصرفی و مورد نیاز جامعه را در داخل کشور تولید می‌کنیم و از طرفی حدود ۶۰۰ میلیون دلار در کشور صرف واردات مواد اولیه دارو می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: صنعت داورسازی تقریبا در کشور ما بومی شده است، بنابراین باید برای واردات مواد اولیه دارویی از کشورهای چین و هند استانداردهای بالاتری را طلب کنیم، از طرفی انجمن‌های علمی نیز به لحاظ مسئولیت اجتماعی و حرفه‌ای خود باید بیشتر مراقبت کنند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوعات مطرح شده در رابطه با تاخیر زمانی وزارت بهداشت و درمان برای ریکال کردن داروی لوزارتان، تصریح کرد: دلایل تکنیکی تاخیر احتمالی را باید از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و درمان جویا شویم، از طرفی باید به این مساله نیز توجه کنیم که FDA سازمانی است که سخت گیرهای قابل توجهی دارد به نحوی که بسیاری از داروهای ممنوع شده توسط این سازمان در اروپا مصرف می‌شوند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در پایان خاطرنشان کرد: بی تردید موضوع تاخیر در فرآیند جمع آوری داروی لوزارتان قابل پیگیری است و اگر این تاخیر آگاهانه صورت گرفته باشد، حتما برخورد می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

پیدا شدن ۱۳ هزار میلیارد پول گمشده دارو + صوت

باشگاه خبرنگارانخبرگزاری باشگاه خبرنگاران
مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، از پیدا شدن ۱۳ هزار میلیارد پول گم شده دارو و تجهیزات پزشکی خبر داده است.
پیدا شدن ۱۳ هزار میلیارد پول گمشده دارو + صوت - 0

به گزارش گروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان، برنامه پیک بامدادیرادیو ایران به موضوع برخورد قاطعانه وزیر بهداشت با فساد‌های اقتصادی پرداخته است.

وزیر بهداشت مدتی پیش از معلوم نبودن سرنوشت ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز وارداتی دارو و تجهیزات پزشکی خبر داده و گفته بود که معلوم نیست این پول‌ها را چه کسی برده و با چه افرادی تقسیم کرده است.

برخی مسئولان وزارت بهداشت، در این باره اظهارات ضد و نقیضی مطرح و برخی مسئولان پیشین، این موضوع را تکذیب کردند، اما در این میان، مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، از پیدا شدن این مبلغ خبر داده است.

بیشتر بخوانید: پدیده نادر ملاقات نیما و ارز آزاد + صوت

خواندن خبر در سایت منبع

ارز دارو کجا هزینه می‌شود/ تشدید نظارت‌های قرارگاه

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
ارز دارو کجا هزینه می‌شود/ تشدید نظارت‌های قرارگاه

سلامت نیوز: موضوع تخصیص ارز دولتی برای واردات دارو، این روزها به یکی از موضوعات پر حاشیه حوزه سلامت تبدیل شده است. این در حالی است که ارز تخصیص یافته برای واردات دارو بالغ بر یک میلیارد دلار است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، این روزها آنچه در حوزه سلامت بیش از هر موضوعی حاشیه ساز شده است، ماجرای تخصیص ارز دارو است. این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که دولت و کشور در شرایط دشوار اقتصادی به سر می‌برند و از همین رو، هدر رفت منابع ارزی کشور می‌تواند هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل کند. در این بین، دارو به عنوان یک کالای حیاتی و استراتژیک، از جایگاه ویژه‌ای در بین کالاهای اساسی برخوردار است، به طوری که تخصیص ارز برای واردات دارو، با وسواس زیادی انجام می‌شود.

به رغم اینکه بیش از ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید و تأمین می‌شود، اما برای همین سه درصد داروهای وارداتی، ارز زیادی تخصیص داده می‌شود، به طوری که رقم ارز وارداتی به مراتب بیشتر از ارز تخصیصی به واردات مواد اولیه دارویی و شرکت‌های داخلی است.

کیانوش جهانپور عضو هیئت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو، در گفتگو با مهر، به ۱٫۶ میلیارد دلار ارز دارو در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ممکن است تخلفاتی هم در مسیر استفاده از ارز دارو صورت گرفته باشد، اما نوع تخلفات فرق می‌کند.

وی افزود: ممکن است این تخلف در مسیر توزیع، قیمت و…، باشد که تمامی این موارد در قرارگاه سازمان غذا و دارو بررسی و با اسناد بانک مرکزی مطابقت داده می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با اشاره به لو رفتن مواردی از این تخلفات، گفت: با تشکیل قرارگاه سازمان غذا و دارو، فرایندهای نظارتی تشدید می‌شود و در نتیجه ضریب نفوذ نظارت در حوزه دارو و البته تجهیزات پزشکی، بالاتر می‌رود.

جهانپور با عنوان این مطلب که ما ادعای صفر شدن خطا را نداریم، تاکید کرد: با تشدید نظارت‌ها، احتمال بروز خطا کمتر می‌شود. زیرا، خوب می‌دانیم که متخلفین برای دستیابی به اهداف و منافع خودشان، راه‌های جدیدی را در پیش می‌گیرند.

در همین حال، محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با عنوان این مطلب که بارها نسبت به وجود رانت و فساد در مجموعه‌های وزارت بهداشت هشدار داده بودیم، گفت: مکرر هشدار داده بودیم که مافیای قدرت، ثروت و امضاهای طلایی، وزارت بهداشت را از بین خواهد برد، بنابراین خوشحالیم که امروز این موضوع کاملا اثبات شده است.

وی با طرح این ادعا که نمی‌دانیم چه کسی با ارز دولتی چه چیزی وارد کرده و به چه نحوی توزیع کرده است، افزود: امیدواریم وزیر بهداشت هر چه سریع‌تر گزارش جامع و کاملی در این خصوص به مجلس ارائه کند.

این اظهارات در حالی از قول نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح می‌شود که عضو هیئت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: چیزی به نام گم شدن پول نداریم که بخواهیم آن را پیدا کنیم، بلکه باید شفاف سازی شود.

در همین حال، علی اسماعیلی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با عنوان این مطلب که برای واردات دارو ارز مکفی اختصاص یافته است، به معضل توزیع دارو اشاره کرد و افزود: بسیاری از داروها در بازار سیاه به فروش می‌رود و این امر موجب می‌شود دارو برای بیمار، گران و نایاب شود.

وی گفت: دولت تصدی‌گری در حوزه دارو را به بخش خصوصی واگذارکند تا بتوان وضعیت دارو در کشور را ساماندهی کرد. زیرا، کسری دارو در داروخانه‌ها نتیجه فروش برخی داروها در بازار سیاه است.

نکته‌ای که نباید از آن غافل بود، دوری جستن از حواشی است که می‌تواند روند نظارت دقیق بر نحوه تخصیص ارز دارو را دچار مشکل کند. در واقع، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، می‌بایست فارغ از حاشیه‌هایی که این روزها بر حوزه دارو حاکم است، بتوانند گزارشی جامع و کامل از روند تخصیص ارز به شرکت‌های وارد کننده دارو تهیه کرده و پشت پرده و ناگفته‌های پرونده ارز دارو را شفاف سازی نمایند. اینکه کدام شرکت‌های دارویی به چه میزان ارز دریافت کرده‌اند و در مقابل چگونه ارز دریافتی را هزینه نموده‌اند، پرسشی است که مسئولان سازمان غذا و دارو می‌بایست برای آن مستندات ارائه بدهند.

خواندن خبر در سایت منبع

مفتول برق در بسته‌بندی استنت قلب!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
مفتول برق در بسته‌بندی استنت قلب!
به دنبال انتشار اخباری مبنی بر ورود کابل برق به کشور از سوی شرکتی که قرار بود با ارز دولتی، استنت قلبی وارد کند، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو ضمن تشریح جزییات این ماجرا، ‌گفت: متخلفین این ماجرا یکی دو نفر هستند که تحت پیگرد قرار دارند و ظاهرا از کشور خارج شده‌اند، اما تحت پیگرد هستند و بلافاصله که مشاهده شوند، بازداشت می‌شوند.

خبرگزاری ایسنا: به دنبال انتشار اخباری مبنی بر ورود کابل برق به کشور از سوی شرکتی که قرار بود با ارز دولتی، استنت قلبی وارد کند، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو ضمن تشریح جزییات این ماجرا، ‌گفت: متخلفین این ماجرا یکی دو نفر هستند که تحت پیگرد قرار دارند و ظاهرا از کشور خارج شده‌اند، اما تحت پیگرد هستند و بلافاصله که مشاهده شوند، بازداشت می‌شوند.

مهندس سیدحسین صفوی در توضیح جزییات ماجرای ورود کابل برق به جای استنت قلبی با ارز دولتی، گفت: چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه به جای استنت قلبی، کابل برق به کشور وارد شده‌ است که البته برخی موضوع را به گونه دیگری برداشت کرده‌اند.

وی درباره اصل این ماجرا، گفت: در واقع اینطور بود که ما به یک شرکت مجوز ورود استنت قلبی داده بودیم و کالا در بسته‌بندی استنت قلبی وارد گمرک شده است. همکاران ما نمونه‌ای را از این کالا گرفتند و ملاحظه کردند که برچسب کالا مغایرت‌هایی با آنچه که مجوز داده شده، دارد.

مفتول برق در بسته‌بندی استنت قلب

صفوی ادامه داد: به دنبال این مغایرت، با هماهنگی که با ارگان‌های نظارتی انجام شد، همکاران‌مان مجددا به گمرک مراجعه کردند. در گمرک مجددا از کالا نمونه‌برداری کردند، نمونه‌ها که باز شد، مشاهده شد که به جای اینکه داخل بسته‌بندی استنت، استنت قلبی باشد، در آن «مفتول» است و تخلف به این صورت اتفاق افتاده بود، نه اینکه خود کابل برق را وارد کنند و مفتول‌ها در بسته‌بندی استنت قلبی بوده‌اند و می‌خواستند با کد استنت و در قالب استنت این کالاها را وارد کنند؛ بنابراین عملا می‌خواستند تقلب انجام دهند.

پیگرد قانونی متخلفان فراری

وی با بیان اینکه این مفتول وارد شده ارزش تجاری هم ندارد، ‌اظهار کرد: بنابراین محموله کشف و توقیف شد و متخلفین تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. افراد متخلف هم یکی دو نفر هستند که تحت پیگرد قرار دارند و ظاهرا از کشور خارج شده‌اند، اما تحت پیگرد هستند و بلافاصله که مشاهده شوند، بازداشت می‌شوند.

صفوی با اشاره به نظارت‌های سازمان غذا و دارو در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، با توجه به اینکه ارز دولتی داده می‌شود و حتی قبل از دو نرخی شدن ارز به این دلیل که کالای مرتبط با سلامت مردم هستند، مراحل مختلف بررسی و نظارت را از سر می‌گذراند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی ما نظارت‌های دقیق‌تری را هم انجام می‌دهیم. این اقدامات نظارتی از قبل از واردات و در مرحله بررسی اسناد، تا زمان ورود به گمرک، ترخیص، توزیع و نهایتا رسیدن به دست مصرف‌کننده، انجام می‌شوند تا اطمینان حاصل کنیم که اقدام خلافی رخ نمی‌دهد.

مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو همچنین گفت: بعد از این تخلف اعلام شده، ‌دیگر مورد تخلف مشابهی نداشتیم.

خواندن خبر در سایت منبع

برملا شدن راز نایاب شدن دارو +فیلم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
بسیاری از بیماران با مشکل نبود برخی داروها در داروخانه‌ها مواجه شده اند و علت آن، مشکل در چرخه توزیع و احتکار دارو ها برای بالا بردن قیمت است.

به گزارش مشرق، بسیاری از بیماران با مشکل نبود برخی داروها در داروخانه‌ها مواجه شده‌اند و علت آن، مشکل در چرخه توزیع و احتکار دارو‌ها برای بالا بردن قیمت است.

در ادامه پیگیری‌های خبرنگار برای روشن سازی علت گرانی و نایاب شدن داروها از کارخانه تا داروخانه را مشاهده می‌کنید.

دانلودمنبع: باشگاه خبرنگاران

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها