واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان: ترامپ یک اشغالگر، بی‌فرهنگ قلدر است

فارسخبرگزاری فارس
کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان: ترامپ یک اشغالگر، بی‌فرهنگ قلدر است
یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز ترامپ درباره افغانستان گفت: لحن ترامپ، لحن یک اشغالگر بی‌فرهنگ و قلدر است، لحن سوداگر سودجویی است که هیچ چیز از ارزش‌های بشری و انسانی نمی‌شناسد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «لطیف پدرام» یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز ترامپ، وی را اشغالگر قلدر خطاب کرد.

وی گفت: ترامپ اخطار کرد که افغانستان را می‌تواند از نقشه زمین بردارد اما نمی‌خواهد ۱۰ میلیون آدم کشته شود. قبل از همه این لحن، لحن یک اشغالگر بی‌فرهنگ و قلدر است، لحن سوداگر سودجویی است که هیچ چیزی از ارزش‌های بشری و انسانی را نمی‌شناسد. از طرف دیگر شاید مزدوران داخلی (افغانستانی) چنین جسارتی را به او داده باشند.

پدرام افزود: ما به پیمان امنیتی کابل-واشنگتن که چند مزدور، خائن و وطن فروش آن را امضا کردند رای ندادیم. از تو هم نخواستیم که به کمک ما بیایی. تو باید از نظامیانت که در افغانستان جنگیده‌اند بپرسی با چه مردمی روبرو هستید، در چه سرزمینی می‌جنگید؟

کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان ادامه داد: کشور گشایان و اشغالگران بسیاری به این سرزمین چشم دوختند و به این سرزمین حمله کردند اما اینجا را در نهایت گورستانی برای خود یافتند نه سرزمین امن. این جا به گورستان شما نیز تبدیل خواهد شد که شده است.

نماینده سابق پارلمان افغانستان خاطرنشان کرد: آقای ترامپ به طور بیشرمانه‌ای گستاخی کردید و مردم ما را دستکم گرفتید، اما ما شما را مثل سایر همتاهایتان و اشغالگران از سرزمینمان بیرون خواهیم کرد. در صورت لجاجت خراسان قبرستان گسترده‌ای برای اشغالگرها خواهد شد.

پدرام تصریح کرد: حالا که چنین است ما از شما می‌خواهیم آخرین سربازتان را هم از کشور ما خارج کنید. از مردم سرزمینم می‌خواهم علیه شما بیش از گذشته بسیج شوند، میدان‌های نبرد را گرم کنند و تا خروج آخرین سربازتان با شما بجنگند.

به گزارش فارس، رییس جمهور آمریکا شب گذشته در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: اگر بخواهیم در جنگ افغانستان بجنگیم و پیروز شویم، می‌توانم در این جنگ طی یک هفته برنده شوم. اما من نمی‌خواهم که ۱۰ میلیون انسان کشته شود. اگر می‌خواستم آن جنگ را برنده شوم، افغانستان از نقشه زمین حذف می‌شد و نابود می‌شد و واقعا در ۱۰ روز پایان می‌یافت. اما من نمی‌خواهم این روش را پیش گیرم.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان (ارگ) نیز در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز ترامپ درباره این کشور، بیانیه‌ای را صادر کرد و خواستار توضیح بیشتری در این باره شد.

ارگ در این بیانیه عنوان کرد که افغانستان یکی از کهن‌ترین ملت – دولت‌های دنیا است که در طول تاریخ از بحران‌های متعدد عبور کرده است. ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.

چندی پیش نیز ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفته بود که ورود شوروی به خاک افغانستان یک اقدام درست و برحق بوده است.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که پس از تجاوز شوروی سابق، تمام رؤسای جمهور آمریکا نه تنها این تجاوز را مورد نکوهش قرار دادند، بلکه حامی جهاد مقدس افغان‌ها باقی ماندند. میان اظهارات و برنامه رسمی این کشور تفاوت وجود دارد، به همین سبب ما از حکومت دوست ایالات متحده آمریکا به خاطر یک سلسله اظهارات، از طریق مراجع دیپلماتیک در خصوص بعضی از برنامه‌ها توضیح خواسته‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

سفیر سابق افغانستان در پاکستان ترامپ را با چنگیز خان مغول مقایسه کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
سفیر سابق افغانستان در پاکستان ترامپ را با چنگیز خان مغول مقایسه کرد
به دنبال اظهارات مناقشه‌برانگیز رییس جمهور آمریکا مبنی بر این‌که می‌توانسته افغانستان از صحنه زمین محو کند، سفیر سابق افغانستان در پاکستان این حرف‌های ترامپ را مشابه با مقاصد و اهداف چنگیزخان مغول و جنایتکاران قبل و بعد از او دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری خامه پرس، عمر زاخیلوال، سفیر سابق افغانستان در پاکستان در بیانیه‌ای درباره اظهارات مناقشه‌برانگیز دونالد ترامپ در خصوص این که آمریکا می‌تواند کاری کند که افغانستان از صحنه زمین محو شود، گفت: چنگیز خان مغول و مهاجمانی که قبل و بعد از او در زمین وجود داشتند هم مقاصد و نیات مشابهی داشتند، اما آنها نیز آمدند و رفتند.

او در عین حال تاکید کرد: اما این افغانستان است که همچون ستاره‌ای در آسمان همچنان می‌درخشد.

زاخیلوال در ادامه عنوان کرد: این حرف‌های ترامپ مثل یک هدیه برای کسانی است که از آزمایش هرگونه سلاح روی روستاهای کشور ما همچون آزمایش مادر همه بمب‌ها استقبال کرده و هنوز هم استقبال می‌کنند.

این اظهارات زاخیلوال در حالی مطرح شدند که، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز به این اظهارات ترامپ واکنش نشان داده و تاکید کرده بود، دولت کابل همچنان با قدرت و شکوه در عرصه سیاست جهانی باقی‌ خواهد ماند.

ترامپ در این اظهاراتش طی یک کنفرانس خبری همراه با عمران خان نخست وزیر پاکستان گفته بود: من برنامه‌هایی برای پیروز شدن در جنگ افغانستان دارم و اگر که می‌خواستم در جنگ افغانستان پیروز شوم، افغانستان از صحنه زمین محو می‌شد و در عرض ۱۰ روز کار این کشور تمام شده بود. اما من نمی‌خواهم چنین کاری کنم و قدم در این مسیر بگذارم.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ و افغانستان؛ نمایش وارونه واقعیت، لاپوشانی شکست با توهین

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ترامپ و افغانستان؛ نمایش وارونه واقعیت، لاپوشانی شکست با توهین
رئیس جمهور آمریکا در حالی ادعای توانایی پیروزی ۱۰ روزه و حذف یک هفتگی افغانستان از نقشه جهان را کرد که ۱۹ سال از طولانی ترین جنگ این کشور در افغانستان می‌گذرد و اکنون برای لاپوشانی شکست به اظهارات نمایشی رو آورده است و حتی از طالبان درخواست صلح دارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در پی سفر اخیر عمران‌خان نخست وزیر پاکستان به واشنگتن و رایزنی درباره روند صلح افغانستان، ترامپ و عمران خان نشست خبری مشترکی را در کاخ سفید برگزار کردند.

ترامپ در این نشست گفت که هدف آمریکا در افغانستان، پیروزی در جنگ نیست در غیر این صورت وی طرح‌هایی دارد که در کمتر از ۱۰ روز می‌تواند به پیروزی آمریکا و محو افغانستان از نقشه دنیا منجر شود اما به دلیل خودداری از تلفات انسانی از این کار صرف نظر کرده است.

وی همچنین مدعی شد که آمریکا تاکنون برای ساخت مدارس و پمپ بنزین در افغانستان جنگیده است در حالی که بازسازی افغانستان مسئولیت واشنگتن نیست و رهبران سابق آمریکا این کشور را درگیر معضل احمقانه در افغانستان کردند.

اظهارات از سر درماندگی ترامپ درباره محو افغانستان از نقشه دنیا و اینکه آمریکا به دنبال پیروزی در جنگ نیست را می‌شود تلاشی برای وارونه جلوه دادن واقعیت‌ها برای لاپوشانی شکست نظامی و سیاسی این کشور تعبیر کرد.

وی در حالی گفته است که آمریکا به دلیل ترس از تلفات انسانی به دنبال پیروزی در جنگ افغانستان نیست که ده‌ها هزار غیرنظامی افغان بر اثر عملیات‌های نظامی آمریکا به خاک و خون کشیده شدند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، تنها در جریان سالجاری نزدیک به دو هزار غیرنظامی افغان بر اثر حملات نیروهای آمریکایی و افغان کشته و زخمی شدند.

برخلاف اظهارات عوام فریبانه ترامپ در واقعیت، آمریکا تمام توان نظامی خود را برای پیروزی جنگ در افغانستان بکار گرفته است به نحوی که در گزارش نیروهای هوایی این کشور در افغانستان آمده است که تنها در یک سال گذشته جنگنده‌های آمریکایی بیش از ۵ هزار بمب را در حملات هوایی در این کشور بکار گرفته است.

نیروهای آمریکایی با بکارگیری ۴۰ هزار بمب در جریان ۱۹ سال گذشته در افغانستان توان نظامی خود را برای پیروزی در برابر طالبان در افغانستان بکار گرفته است که نشان می‌دهد تلفات غیرنظامیان در این کشور به هیچ عنوان برای واشنگتن اهمیتی نداشته است.

و البته فرماندهان ارشد نظامی آمریکا بارها در رسانه‌های خارجی به شکست نظامی و سیاسی واشنگتن در این کشور اذعان کرده‌اند.

ترامپ و افغانستان؛ نمایش وارونه واقعیت، لاپوشانی شکست با توهین - 11

با وجود پیشرفت مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در ماههای اخیر، عملیات‌های شبانه نیروهای آمریکایی و حملات هوایی مرگبار به اهداف غیرنظامی در افغانستان همچنان ادامه دارد و تنها در چند روز اخیر بیش از ۱۰۰ غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در سراسر افغانستان بر اثر این حملات کشته شدند.

ناکامی آمریکا در افغانستان تنها به شکست نظامی محدود نمی‌شود، بر خلاف ادعای ترامپ که بازسازی افغانستان را مسئولیت آمریکا نمی‌داند، واشنگتن در ۱۹ سال گذشته در راستای استقرار دولت همسو در افغانستان صدها میلیارد دلار هزینه کرد اما نتیجه آن جز روی کار آمدن یک دولت ضعیف و ناکارآمد که تاب و توان مقابله با طالبان را ندارد نبوده است.

بنابر این آمریکا هم از نظر سیاسی و هم از نظر نظامی در افغانستان شکست خورده است و در حال حاضر آمریکا ناتوان‌تر از همیشه است و نمی‌داند که چگونه خروج آبرومندانه از افغانستان داشته باشد بنابر این دست به دامان پاکستان شده است تا به راهکاری برای نجات از این شکست مفتحضانه در افغانستان دست یابد.

نکته قابل تامل دیگر این است که ترامپ برخلاف رهبران سابق آمریکا که هر از گاهی بر سر مسائل ملی افغانستان با پاکستان دچار تنش می‌شدند هیچ مشکلی با برنامه‌های پاکستان برای آینده افغانستان ندارد و تنها می‌خواهد که آمریکا را به هر نحوی که شده از وضعیت موجود در افغانستان نجات دهد.

این در حالی است که استراتژیست‌های پاکستانی همواره افغانستان را عمق استراتژیک این کشور می‌دانند و مخالف هرگونه ثبات، توسعه پایدار و یا تشکیل حکومتی مستقل و قدرتمند در افغانستان هستند.

به نظر می‌رسد که آمریکا در برابر طالبان به زانو درآمده است و ترامپ نیز در حال حاضر بدون توجه به منافع ملی افغانستان حاضر است تا برای برون رفت از وضعیت موجود هرگونه شروط پاکستان را در رابطه با افغانستان پذیرفته و بر سر سرنوشت ملت افغانستان بار دیگر با اسلام‌آباد وارد معامله شود.

بر خلاف تصور ترامپ، پاکستان نمی‌تواند منجی آمریکا در افغانستان شود و طالبان را بر خلاف میل این گروه وادار به پذیرش بدون قید و شرط خواسته‌های آمریکا کند.

با این حال پاکستان بار دیگر آمریکا را به بازی گرفته و تنها با معامله‌گری به دنبال کسب امتیازات بیشتر در معادلات صلح افغانستان و سلطه بر سرنوشت این کشور است.

این در حالی است که آمریکا در نهایت جز خروج خفت بار از افغانستان و پذیرفتن شکست سیاسی و نظامی خود در این کشور راه نجات دیگری نخواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش کابل به اظهارنظر جنجالی ترامپ درباره جنگ افغانستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
واکنش کابل به اظهارنظر جنجالی ترامپ درباره جنگ افغانستان
خبرگزاری میزان- دولت افغانستان یک روز پس از اظهارنظر جنجالی رئیس جمهور آمریکا که گفته بود این کشور می‌تواند طی ۱۰ روز در جنگ افغانستان پیروز شود خواستار توضیح دونالد ترامپ درباره این موضوع شده است. تاریخ انتشار: 13:58 - 01 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۵۵۶۳
واکنش کابل به اظهارنظر جنجالی ترامپ درباره جنگ افغانستان - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ اظهارات دونالد ترامپ در دیدار با «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان که گفته بود «اگر بخواهیم می‌توانیم در یک هفته پیروز جنگ افغانستان شویم، اما این کار هزینه جانی زیادی دارد و ۱۰ میلیون نفر کشته می‌شوند» حالا جنجالی شده است.

دولت افغانستان روز سه شنبه به این اظهارات رئیس جمهور آمریکا واکنش نشان داده و خواستار توضیح ترامپ شده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای می‎گوید که ملت افغانستان اجازه نداده و نخواهد داد هیچ کشور خارجی سرنوشت این کشور را تعیین کند.

این بیانیه تاکید کرده «همکاری ما با دیگر کشور‌ها و به خصوص آمریکا برمبنای منافع متقابل است و از همکاری‌های آمریکا در راستای صلح پشتیباینی می‌کنیم، اما سرنوشت کشور ما در جلسات کشور‌های خارجی و بدون حضور نمایندگانی از افغانستان تعیین خواهد شد.»

در حال حاضر ۱۸ سال از ورود آمریکا به جنگ افغانستان می‌گذرد، مداخله‌ای که برای آمریکا دستاوروی در بر نداشته و مشکلات متعددی را برای مردم افغانستان در پی داشته است.

دونالد ترامپ پیش از این و در راستای تصمیم‌گیری‌های بدون ثباتش، موضوع خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را مطرح کرد اما تاکنون اقدامی ملموسی در این زمینه انجام نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: آمریکا می‌توانست افغانستان را از صحنه زمین محو کند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ترامپ: آمریکا می‌توانست افغانستان را از صحنه زمین محو کند
رئیس جمهور آمریکا مدعی شد، کشورش می‌تواند "در عرض چند روز افغانستان را از صحنه زمین محو کند" اما او به جایش تصمیم گرفته نیروهای آمریکایی را بعد از حدود دو دهه جنگیدن در این کشور از آنجا خارج سازد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در دفتر بیضی کاخ سفید بعد از دیدارش با عمران خان نخست وزیر پاکستان، درباره جنگ افغانستان گفت: اگر ما می‌خواستیم که در جنگ در افغانستان بجنگیم و پیروز شویم، کاری می‌کردم که تنها در عرض یک هفته در این جنگ پیروز شویم. من اما قدم به این مسیر نگذاشتم چون نخواستم ۱۰ میلیون نفر را به کشتن دهم.

بازدید عمران خان از کاخ سفید در حالی اتفاق افتاده که آمریکا و پاکستان در تلاش برای منعقد کردن توافق صلحی برای افغانستان بوده‌اند که از طریق آن آمریکا بتواند به روند کاستن از سطح حضور سربازانش در افغانستان ادامه دهد؛ کشوری که آمریکا در آن از زمان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون با گروه‌های شبه‌نظامی جنگیده و نزدیک به ۱۴۰۰۰ سرباز آمریکایی در حال حاضر در افغانستان مستقر هستند.

ترامپ در این صحبتهایش با خبرنگاران که در کنار عمران خان ایراد کرد گفت، خواستار آن است که پاکستان به «خلاص کردن» آمریکا از طولانی‌ترین جنگ تاریخش کمک کند.

او اظهار داشت: من برنامه‌هایی برای افغانستان دارم که در صورت اراده ما برای پیروز شدن در جنگ در این کشور، می‌تواند افغانستان را از صحنه زمین محو کند و به کلی این کشور را نابود کند و در عرض ۱۰ روز به افغانستان پایان دهد. من اما نمی‌خواهم قدم در این مسیر بگذارم.

به گزارش دیلی بیست، وی با مباهات کردن به این که دولتش موجب انداختن بزرگترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا در سال ۲۰۱۷ به روی افغانستان شد گفت: این بار در صورت قدم نگذاشتن در این مسیر بسیار موفق خواهم شد.

او تاکید کرد: من فقط نمی‌خواهم ۱۰ میلیون نفر را به کشتن دهم. از نظر شما منطقی نیست؟ من نمی‌خواهم ۱۰ میلیون نفر را بکشم.

عمران خان در اظهاراتش تاکید کرد: ما در مقطع فعلی از هر زمانی به یک توافق صلح برای افغانستان نزدیکتر هستیم.

او اظهار امیدواری کرد که طالبان به زودی شروع به مذاکره با دولت افغانستان کند.

ترامپ در ادامه صحبتهایش با خبرنگاران اظهار کرد، قصدی برای آنکه ایراد شهادت رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات درباره احتمال تبانی میان کمپین ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ترامپ با روسیه، در روز چهارشنبه در کنگره آمریکا را تماشا کند ندارد اما در ادامه اذعان کرد که شاید مقداری از آن را تماشا کند.

او خاطر نشان کرد: شاید مقدار کمی از این جلسه را ببینم اما قصد ندارم کل صحبتهای مولر را تماشا کنم چون دیگر بیش از حد به این موضوع پرداخته شده است. ما مرتکب هیچ تبانی یا ممانعت از اجرای عدالت نشدیم و اصلا هیچ کاری انجام ندادیم.

ترامپ در عین حال از نحوه عکس‌العمل دولتش به توفان سال ۲۰۱۷ در منطقه پورتو ریکو دفاع کرده و رهبران فعلی این جزیره را «فاسد و بی‌کفایت» خواند. او ادعا کرد: من بهترین اتفاقی هستم که پورتوریکو تا کنون تجربه کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت که مذاکراتش با کنگره درباره موضوع بودجه به خوبی به پیش می‌رود. قانونگذاران آمریکایی در تلاش هستند تا در روزهای آتی به توافقی با دولت ترامپ در خصوص مساله بودجه و موضوع افزایش سقف بدهی دست پیدا کنند.

وی افزود: این خیلی مهم است که ما به ارتشمان اهمیت بدهیم. ارتش ما داشت بی‌جان می‌شد اما ما سال گذشته جان دوباره‌ای به آن دادیم.

ترامپ در این صحبتهایش این که جنگ در افغانستان انقدر به طول انجامیده را «خنده‌دار» خواند.

رئیس جمهور آمریکا با پرسشی درباره مساله اعتراضات اخیر در هنگ کنگ مواجه شد و پاسخ داد: شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در قبال تظاهرات در هنگ کنگ مسئولانه رفتار کرده است.

او تصریح کرد: چین اگر که می‌خواست می‌توانست جلوی آنها را بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری دولتی عراق «واع»، سازمان حشد شعبی عراق روز پنجشنبه پس از برگزاری نشستی برای تعیین جانشین شهید ابومهدی المهندس، با انتخاب «ابو فدک المحمداوی» به عنوان معاون جدید این سازمان موافقت کرد. «ابوعلی البصری» عضو ارشد سازمان حشد شعبی در این باره گفت: حشد شعبی روز پنجشنبه نشستی را به منظور انتخاب معاون جدید این سازمان به جای شهید ابومهدی المهندس برگزار کرد که در آن نهایتا با جانشینی «ابوفدک المحمداوی» موافقت شده است. وی افزود: پس از موافقت حشد شعبی با انتخاب ابوفدک به عنوان جانشین ابومهدی المهندس، قرار است تا دو روز آینده فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز موافقت خود را در این خصوص اعلام کند. ابومهدی المهندس معاون سازمان حشد شعبی عراق در حمله سیزدهم دی‌ماه آمریکا به کاروان حشد در نزدیکی فرودگاه بغداد، به همراه سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر همرزمانشان به شهادت رسید. انتهای پیام
مازن آنلاینمازن آنلاین23 ساعت قبل
پیام مازند - دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: طبق تأکید وزارت بهداشت عراق، فعلا امکان انتقال مسافران ایرانی به کشور عراق وجود ندارد و پروازهای ایران به عراق فقط بابت جابجایی اتباع عراقی انجام می‌ شودعدم صدور ویزای عراق برای مسافران ایرانیمقصود اسعدی سامانی با اشاره به نامه وزیر بهداشت عراق مبنی بر تعلیق ورود ایرانیان به این کشور، اظهار داشت: با توجه به عدم صدور ویزای عراق برای مسافران ایرانی، پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به عراق فقط بابت انتقال اتباع عراقی انجام می‌شود. وی اظهار کرد: همچنین طبق نامه وزارت کشور عراق، صدور ویزا فعلا برای ایرانیان متوقف شد. اسعدی سامانی گفت: ‌ ممنوعیتی برای پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به عراق صادر نشده است و فقط مسافران ایرانی غیر از مقامات و مسؤولان دیپلماتیک امکان ورود به عراق را ندارند. وی افزود: همچنین طبق اطلاعیه وزارت بهداشت عراق، ‌ هیأت‌های دیپلماتیک هم امکان ورود به عراق را دارند. بنابریان گزارش روز چهارشنبه‌ای که گذشت وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که دو نفر در قم به علت ابتلا به بیماری کرونا جان باختند.
الفالف1 روز قبل
افشاگری آژانس‌های اطلاعاتی و روزنامه‌های آمریکایی نشان می‌دهد دو کارمند دارای تابعیت عربستان سعودی در شرکت توئیتر، به‌مدت ۶ سال اطلاعات کاربران را برای دولت سعودی ارسال می‌کردند. گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۸به گزارش فارس، مقامات عربستان سعودی از دو تن از کارکنان توئیتر خواسته‌اند از کاربران فضای مجازی در قبال دریافت پول و هدایا، جاسوسی کنند. همکاران ابوعمو گفته‌اند سایر کارکنان توئیتر نیز توسط دولت آمریکا و دیگر کشورهای خارجی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا اطلاعات کاربران را استخراج کنند. ابوعمو و الزباره با این اتهام که مأموران غیررسمی و اعلام نشده دولت سعودی هستند، مواجه شده‌اند. حساسیت بر روی فعالیت مأموران سعودی از زمانی تشدید شد که «جمال خاشقجی» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و از مخالفان سیاست‌های دولت سعودی به طرز فجیعی به قتل رسید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، کریستف هاملمان نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در حساب توئیتری خود از ارائه کیت‌های تشخیصی اضافی و تجهیزات لازم به منظور محافظت شخصی کارکنان بیمارستان‌ها از سوی سازمان جهانی بهداشت خبر داد.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش شبکه طلوع نیوز، عبدالله عبدالله رهبر دستۀ انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در واکنش به گفته‌های روز گذشته جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان را به اشرف غنی تبریک گفت، اعتراض کرد. رهبر تیم ثبات و هم‌گرایی از هیات اتحادیه اروپا در افغانستان خواسته که در این باره «توضیحات لازم» ارایه کند. نتیجۀ انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، روز سه شنبه ۲۹ بهمن اعلام شد. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان غنی را برنده این انتخابات اعلام کرد. همزمان با نپذیرفتن نتیجۀ انتخابات از سوی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت‌الله نبیل، حکیم تورسن و شماری از نامزدان دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری این نتیجۀ را رد کرده‌اند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «ابوفدک المحمداوی» به عنوان جانشین شهید «ابومهدی المهندس» سمت نائب رئیس سازمان حشد شعبی را برعهده گرفت. «ابوعلی البصری»، معاون نایب رئیس سازمان حشد شعبی (بسیج مردمی) شامگاه پنج شنبه اعلام کرد که این سازمان با برگزاری یک نشست بر سر انتصاب یکی از فرماندهان خود به نام «عبدالعزیز» با کنیه «ابوفدک» در منصب رئیس ستاد حشد به جای «ابومهدی المهندس»، نایب رئیس فقید سازمان به توافق رسید. البصری در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عراق در این باره اظهار داشت: «به ما اطلاع داده شد که پس از توافق بر سر ابوفدک از سوی سازمان حشد، فرمان دیوانی انتصاب وی از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح (عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق) طی دو روز آینده صادر خواهد شد». گفتنی است که این انتصاب پس از برپایی مراسم چهلمین روز شهادت ابومهدی المهندس در عراق صورت گرفت. شایان ذکر است که ابومهدی المهندس بامداد سیزدهم دی (سوم ژانویه) در کاروانی به همراه سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسید.

اخبار بیشتر