در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

دستمریزاد به این حرکت/ اکران فیلم برای نابینایان با توضیح

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
دستمریزاد به این حرکت/ اکران فیلم برای نابینایان با توضیح
حبیب رضایی همزمان با پخش فیلم، گفتارهای صوتی لازم در ارتباط با فضاسازی فیلم و توضیح صحنه‌ها را برای نابینایان بازگو‌ کرد.

عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - فیلم دیدن در سالن سینما همراه با تماشاگران یک تجربه خاص است که بی شباهت به یک مراسم آئینی نیست، همگی راس ساعتی وارد سالن شده و در زمان مقرر چراغها خاموش شده و فیلم شروع می‌شود، تماشاگران در ان سالن تاریک در کنار همدیگر تجربه‌ای مشترک را از سر می‌گذرانند، با همدیگر می‌خندند، ناراحت می‌شوند، می‌ترسند و … به همین دلیل همواره دیدن فیلم در سالن سینما رنگ و بوی دیگری دارد که مختص به آن زمان و مکان است.

روز جمعه ۲۸ تیر ماه اولین گردهمایی سِوِنا (سینمای ویژه نابینایان) با اکران فیلم «سرخ پوست» با حضور بیش از ٢٥٠ نفر نابینا در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد. این رویداد به همت گلاره عباسی موسس «سونا» (سینمای ویژه نابینایان) و با حضور پری ناز ایزدیار، نیما جاویدی و … برگزار شد.

‌‎نکته جالب این بود که در این اکران، حبیب رضایی بازیگر فیلم «سرخ پوست» به صورت همزمان با پخش فیلم، گفتارهای صوتی لازم را (در ارتباط با فضاسازی فیلم و توضیح صحنه‌ها) برای نابینایان بازگو‌ کرد، که برای حاضرین تاثیرگذار بود و مورد توجه قرار گرفت.

به نوعی برای اولین بار در ایران و حتی جهان است که اکران یک فیلم روز، همزمان برای هموطنان کم‌ بینا و‌نابینا با سیستم توضیح صحنه در حین نمایش، ارائه می‌شود.

دستمریزاد به این حرکت/ اکران فیلم برای نابینایان با توضیح - 5

حبیب رضایی خود از این تجربه به عنوان پرچالش‌ترین تجربه زندگی حرفه‌ای و تجربه‌ای ناشناخته و غیر قابل توصیف یاد کرد و در صفحه اینستاگرامش نوشت:

«تجربه‌ای ناشناخته و بسیار مهم دست کم برای این حقیر و حال که به سرانجام رسید و به لطف خدا بازخوردهای غیرقابل توصیفی دریافت شده، می‌توانم بگویم یکی از پرچالش‌ترین تجربیات زندگی حرفه‌ای‌ام از سر و دل گذشت.

زمان‌بندی و رعایت شنیده شدن دیالوگ‌ها در فاصله‌های نامعین سکوت، و در عین حال، انتخاب درست کلمات که باید ضمن ساده بودن معنی لحظات تصویری ولی بی‌کلام درون فیلم را درست و در راستای قصه، به گفتار تبدیل می‌کردند، تمرکزی می‌طلبید که تا الان تجربه نشده بود و از آنجا که امکان خواندن همزمان از روی نوشته و یا متن -دست کم برای من- وجود نداشت و باعث از بین رفتن تمرکز می‌شد، لازم بود همه چیز در لحظه و بداهه انتخاب و اجرا و گفته شود و اینکه فیلم را توانسته باشی درست روایت کرده باشی، بی‌قضاوت، خودش یکی از بهترین تمرین‌های ذهنی و

روحی است به نظرم، که عادت کنیم راوی بی‌قضاوت باشیم.

وقتی به کلمه «پایان» رسیدم و همه عوامل و دست‌اندرکاران این اتفاق ناب، هیجان و شور مخاطبان درخشان این تجربه را دیدیم، تازه دریافتیم که چه پتانسیل و منبع کمیاب انرژی وجود داشته و ما از آن غافل بودیم در سینما …

گفتنی‌ها از برخوردها و محبت‌های غیرقابل توصیف این عزیزان، بسیار است، اما این چند خط قلمی شد تا هم، خوشی و لذت بی‌مثالش، تقسیم شود و ‌هم دعوتی باشد به این ضیافت از جنس نور، برای سایر همکاران. که گفت: آنچه نادیدنی است، آن بینی … فعلا همین.»

دستمریزاد به این حرکت/ اکران فیلم برای نابینایان با توضیح - 13

همواره در سینما دغدغه نمایش فیلم برای ناشنوایان و نابینایان وجود داشته است و حتی به مدد تکنولوژی‌های جدید ایده‎هایی هم در این زمینه مطرح شده است ولی تا کنون برای استفاده عموم همه‌گیر نشده است. مثلا برای ناشنوایان استفاده از عینک‌های مخصوصی که همزمان با تماشای فیلم زیرنویس دیالوگها و صداهای صحنه نمایش داده می‌شود.

یا برای نابینایان هم سالهاست موضوع «رادیو فیلم» مطرح است استفاده از هدفون‌های مخصوص نابینایان که توضیحات صحنه را به همراه داشته باشد.

اگر بخواهیم رادیو فیلم را در چند جمله توضیح دهیم باید اینگونه گفت که برای شما بارها اتفاق افتاده است که در هنگام نگاه کردن به یک فیلم لحظه‌ای چشم از نمایشگر خود برداشته‌اید و در همان لحظه حادثه‌ای در فیلم رخ داده، از فردی که در کنار شما بوده میپرسید چه شد؟ توضیح دادن یک نفر برای شما همان رادیو فیلم است. فیلمی که با فرمت صوتی برای شنیدن آماده شده است و فردی به عنوان راوی صحنه‌های مختلف را توضیح می‌دهد را فیلم توضیح دار یا رادیو فیلم می‌گویند.

تا کنون آنچه که به مرحله اجرا درآمده است زیرنویس مخصوص ناشنوایان است که در نسخه‌های DVD فیلم‌ها وجود دارد، مثلا فیلم به زبان انگلیسی است و علاوه بر زیرنویس انگلیسی دیالوگها، توضیحاتی راجع به صداهای صحنه مانند (بسته شدن در، یا صدای خنده، موسیقی و …) هم در زیرنویس نوشته می‌شود.

در راستای این اقدام ارزشمند «سونا» باید اشاره کرد که شاید هر فیلمی هم خصوصیت نمایش به این شکل را نداشته باشد و واقعا فیلم‌هایی که بر محوریت دیالوگ داستانشان پیش می‌رود مناسب انتخاب نیستند، اما فیلم‌هایی که بر پایه تصویر و اتفاقات تصویری است قابلیت بیشتری برای این شکل از نمایش را دارد.

دستمریزاد به این حرکت/ اکران فیلم برای نابینایان با توضیح - 20

انصافا از سختی این کار برای شخص توضیح دهنده هم نمی‌توان گذشت چون باید شرح صحنه و اتفاقات را به شکلی موجز و کامل در فاصله‌هایی که بازیگران دیالوگ نمی‌گویند ارائه کند و این کار تمرکزی بالا و بیانی شیوا می‌خواهد که کار هر کسی نیست.

پذیرش چنین موقعیت ریسکی مستلزم داشتن اعتماد به نفس بالا، دانش‌ و قدرت تفکر در لحظه است، چون پتانسیل این را دارد که به یک تجربه ناخوشایند برای هر دو طرف ماجرا تبدیل شود و از این روی باید به حبیب رضایی تبریک گفت که چنین ریسکی را پذیرفته است.

این پیشنهاد را می‌توان داد حال که این زحمت کشیده شده و احتمالا فایل صوتی آن هم وجود دارد در زمان عرضه فیلم سرخپوست در شبکه نمایش خانگی تمهیدی اتخاذ شود که این توضیحات برای نابینایان در آن قرار گیرد تا در سراسر کشور نابینایان بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

در میان اخبار غالبا زرد، حاشیه‌ای و گاه ناخوشایند و منفی سینما، این اتفاق فرخنده قرار است هر ماه یک بار به همت «سونا» برگزار شود و این که به این بخش از جامعه هم برای حضور در سینما و مشارکت در مراسم دسته جمعی فیلم دیدن امکانی داده شده است، بسیار قابل احترام است.

چه نیکوست که این رویه در سینماهای کلان‌شهرها، مراکز استان و هر مکانی که پتانسیل آن را داشته باشد هم برگزار شود.

این نوشتار هم فقط در جهت تقدیر از این حرکت زیباست، نگارنده نه با هیچکدام از عوامل برگزار کننده آشنایی، دوستی یا رفاقتی دارد و نه رپرتاژ آگهی است.

خواندن خبر در سایت منبع

تقدیر رئیس سازمان سینمایی از نمایش «سرخ‌پوست» برای نابینایان

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
تقدیر رئیس سازمان سینمایی از نمایش «سرخ‌پوست» برای نابینایان
در پی توییت حبییب رضایی درباره توضیحات صحنه برای نابینایان حین نمایش این فیلم، حسین انتظامی (رییس سازمان سینمایی) از اقدام این بازیگر تقدیر کرد.

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، در پی توییت حبییب رضایی درباره توضیحات صحنه برای نابینایان حین نمایش این فیلم، حسین انتظامی (رییس سازمان سینمایی) از اقدام این بازیگر تقدیر کرد.

رضایی در توییتش با اشاره به نمایش «سرخ پوست» نوشته است: یک تجربه ناب و عجیب. جمعه ۲۸ تیرماه فیلم «سرخ پوست» توسط سوینا، برای نابینایان اکران شد و بنده با لذت و اشتیاق، همه توضیح صحنه‌های بی کلام و لحظات سکوت در فیلم را به صورت زنده برای عزیزان بازگو کردم. نتیجه حیرت انگیز بود و این تجربه برای حقیر، غیرقابل توصیف.

سوینا (سینمای ویژه نابینان) تصمیم دارد هرماه در پردیس چارسو یکی از فیلم‌های روز اکران شده را برای هموطنان نابینا با همین روش ویژه و با هماهنگی عوامل فیلمها، به نمایش گذارد.

فیلم نیوز

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو18 ساعت قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

روزی جهانی به نام مسجد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و روز جهانی مسجد پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارتخانه شد>> ناصر احمدی، صداپیشه و گوینده خبر بامداد امروز درگذشت>> نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی>> نمایش آثار سوخته نگاری غدیر در برج آزادی با عنوان بر ساحل غدیر>> سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان>> روز جهانی مسجد

نبود کارتخوان در مطب دندانپزشکان

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
اخذ تعرفه درست و نصب کارتخوان هر دو قوانینی است که برای صیانت از حقوق بیماران است، اما در سایه کمرنگ نظارت‌ها پیگیری نشده است و مدت‌هاست دودش در چشم بیماران می‌رودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اخذ درست و نصب کارتخوان هر دو قوانینی است که برای صیانت از حقوق بیماران است، اما در سایه کمرنگ نظارت‌ها پیگیری نشده است و مدت‌ها ست دودش در چشم بیماران می‌رود.

چگونگی کاربردی کردن نهج البلاغه در زندگی مردم

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گفتگوی ویژه اخبار قرآنی، جمعه ۱ شهریور با موضوع مهجوریت نهج البلاغه و چگونگی کاربردی کردن آموزه‌های این کتاب شریف در زندگی آحاد مردم و با حضور حجت الاسلام حسن زاده استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس نهج البلاغه روی آنتن می‌رود.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد، این هیأت با توجه به اهمیت نظارت بر نحوه مصرف کاغذ نشر و با توجه به مفاد شیوه‌نامه اجرایی کارگروه کاغذ در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد تا امر نظارت بر نحوه توزیع و مصرف کاغذ را انجام دهد. همچنین شیوه‌نامه رسیدگی به تخلفات کاغذ نشر در حال تدوین است که به زودی همراه با اسامی اعضای هیأت رسیدگی به تخلفات بخش کاغذ نشر کتاب اعلام خواهد شد. این کارگروه متشکل از تشکل‌های صنف نشر، معاونت امور فرهنگی و نهاد‌های نظارتی خواهد بود.

قسمت اول سریال عاشقانه مانکن منتشر شد+ دانلود قسمت اول مانکن

فراروفرارو16 ساعت قبل
قسمت اول سریال مانکن به کارگردانی حسین سهیلی زاده و تهیه کنندگی ایرج محمدی شنبه دوم شهریور ماه منتشر می‌ شود. سریال مانکن به نابرابری اقتصادی طبقه‌های مختلف جامعه و قیاس افراد توانمند نسبت به طبقه کم درآمد جامعه می‌پردازد و ۲۶ قسمت دارد. فرزاد فرزین هم در این سریال به عنوان بازیگر و خواننده حضور خواهد داشت و به زودی قطعات جدید این هنرمند برای سریال مانکن منتشر خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی تیزر موسیقی تیتراژ سریال مانکن با صدای فرزاد فرزینبخش‌های زیادی از این سریال، بدون حاشیه‌ی خاصی، فیلمبرداری شده است و چیزی تا پایان آن نمانده است. گفتنی است اولین قسمت از سریال «مانکن» قرار است در اواخر مرداد ماه پخش شود.

اخبار بیشتر