انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

تبریک ظریف به بوریس جانسون و یادآوری چند نکته

ایسناخبرگزاری ایسنا
تبریک ظریف به بوریس جانسون و یادآوری چند نکته
وزیر امور خارجه ایران ضمن یادآوری چند نکته مهم از جمله اهمیت ایران برای حفاظت از خلیج فارس و تامین امنیت منطقه، به بوریس جانسون برای رسیدن به مقام نخست‌وزیری انگلیس تبریک گفت.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پیامی توییتری نوشت: «توقیف نفت ایران از سوی دولت ترزا می‌به دستو آمریکا، دزدی دریایی بوده و این مسلم است.

به بوریس جانسون، همتای پیشین خود برای رسیدن به مقام نخست‌وزیری تبریک می‌گویم.

ایران به دنبال درگیری نیست اما ما ۱۵۰۰ مایل خط ساحلی در دریای خزر داریم. این‌ آب‌ها متعلق به ما بوده و ما از آن حفاظت خواهیم کرد».

خواندن خبر در سایت منبع

بوریس جانسون و حاشیه‌های جنسی‌اش

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بوریس جانسون و حاشیه‌های جنسی‌اش
شاید مهم‌ترین زنی که می‌تواند مانع قدرت گیری بوریس جانسون شود، همسر او باشد. مدتی است که وزیر خارجه سابق انگلیس و همسرش مارینا که یک وکیل سرشناس است، جدای از هم زندگی می‌کنند.

به گزارش خبر فوری، بوریس جانسون که تا مدتی پیش به عنوان نامزد کسب عنوان نخست وزیری بریتانیا، مطرح و سخت درگیر رقابت با جرمی هانت برای کسب مقام نخست وزیری بریتانیا و ریاست حزب محافظه کار بود، سرانجام به عنوان نخست وزیر بریتانیا انتخاب شد.

با وجود انتخاب جانسون به عنوان نخست وزیر، برخی گمان دارند که چند زن می‌توانند مانع بلندپروازی‌های جانسون شده و یا عمر دولت او را کوتاه کنند.

جانسون بارها متهم به روابط جنسی نامشروع با بسیاری از زنها شده است. اتهامات درباره روابط خارج از ازدواج، هرگز گریبان او را رها نکرده و ممکن است این روزها بار دیگر مانع جاه طلبی او شود.

هلن مک‌اینتایر و فرزند نامشروع جانسون

ابتدا در سال ۲۰۰۶، گزارش‌هایی درباره روابط جانسون با روزنامه‌نگاری به نام «آنا فازاکری» منتشر شد. سپس در سال ۲۰۰۹، از یک رابطه نامشروع خارج از ازدواج میان جانسون با یک مشاور هنری به نام «هلن مک‌اینتایر» دختری به نام «استفانی» به دنیا آمد که هویت پدر او تا سال ۲۰۱۲ که روزنامه دیلی میل در گزارشی نام جانسون را فاش کرد، مخفی بود. افشای نام جانسون که در آن زمان شهردار لندن بود، جنجال زیادی برانگیخت و کار به شکایت جانسون از روزنامه کشید، اما در نهایت دادگاه این حق را به افکار عمومی داد که درباره گذشته آقای جانسون بدانند.

نکته این جا بود که در زمان وقوع این ارتباط نامشروع، هم جانسون یک همسر وکیل داشت و هم خانم مک‌اینتایر یک شریک رسمی زندگی. جالب این که در همین اثنا که گزارش‌ها درباره فرزند نامشروع او در صدر خبر روزنامه‌های بریتانیا بود، داستان رابطه نامشروع سال ۲۰۰۴ او با خانمی به نام «پترونلا وایات» هم دوباره مطرح شد که منجر به سقط جنین آن زن شد.

بسیاری تاکید دارند که حادثه مک اینتایر می‌تواند مجددا باعث درگیری جانسون و دوری اش از قدرت شود. رسانه‌های مخالف جانسون تلاش بسیاری برای مطرح کردن نام این زن در زندگی جانسون دارند با این حال، مک اینتایر تنها زنی نیست که می‌تواند بوریس را دچار اغتشاش کند.

بوریس جانسون و حاشیه‌های جنسی‌اش - 8

درگیری جانسون با دوست دختر جنجالی‌اش

مدت کوتاهی پیش بود که همسایگان خانه بوریس جانسون و دوست دخترش به دنبال شنیده شدن صدای بحث و مشاجره از داخل خانه با پلیس تماس گرفتند و موضوع را به آنها اطلاع دادند. روزنامه گاردین در آن زمان نوشت که همسایگان، صدای کری سایموند، دوست دختر جانسون را شنیدند که به جانسون می‌گفت «از خانه من برو بیرون.»

پلیس لندن به بی‌بی‌سی گفته است با اهالی خانه صحبت کرده و ساکنان آن «خوب و در امنیت بودند».

روزنامه گاردین نوشت همسایه جانسون صدای فریاد یک زن و به دنبال آن صدای ضربه‌ محکمی را شنیده است. این همسایه صدای این دعوا و مشاجره را از آپارتمان خود ضبط کرده است.

گاردین گفت طبق آنچه که ضبط شده، جانسون از این که خانه را ترک کند، امتناع می‌ورزد و به زنی که در اتاق است می‌گوید «با لپ‌تاپ کاری نداشته باش» و متعاقبا صدای خرد شدن شنیده می‌شده است.

خانم سایموند طبق آنچه که گاردین نوشته به بوریس جانسون می‌گوید: «مبل خانه را با ریختن شراب قرمز روی آن خراب کرده است». او به نخست وزیر می‌گوید: «به هیچ چیزی اهمیت نمی‌دهی برای این که لوس هستی، هیچ اهمیتی برای پول یا چیز دیگری قائل نیستی.»

سخنگوی جانسون از اظهارنظر در این باره خودداری کرد. بسیاری از رسانه‌ها بعد از این حادثه سعی داشتند به نوعی با کری مصاحبه کرده و او را وادار به صحبت کردن درباره این ماجرا کنند. اگرچه دو طرف (جانسون و سایموند) تا کنون در این باره ساکت بوده‌اند اما در صورت هر گونه اظهار نظری توسط کری سایموند علیه جانسون، موقعیت وزیر جنجالی انگلیس متزلزل شده و احتمال کنار گذاشته شدنش از قدرت وجود خواهد داشت.

بوریس جانسون و حاشیه‌های جنسی‌اش - 17

مارینا؛ همسر جدا شده جانسون

اما شاید مهم‌ترین زنی که می‌تواند مانع قدرت گیری جانسون شود همسر او باشد. مدتی است که وزیر خارجه سابق انگلیس و همسرش مارینا که یک وکیل سرشناس است، جدای از هم زندگی می‌کنند.

همسر جانسون او را به خیانت و ارتباط با زنان دیگر متهم کرده است. بر اساس گزارش نشریه سان انگلیس، جانسون و همسرش که ۵۴ سال دارند، ۲۵ سال با هم زندگی کرده‌اند و ۴ فرزند دارند، اما الان در انظار عمومی با هم حضور نمی‌یابند.

لارا، دختر ۲۵ ساله بوریس جانسون گفته است که مادرش دیگر بازگشت بوریس را نخواهد پذیرفت.

بر اساس این گزارش، همسر جانسون پیش از این دو بار با او دچار مشکل شده بود، بار اول در سال ۲۰۰۴ بود که جانسون با پترونلا وایت نویسنده رابطه‌ای چهارساله داشت. در سال ۲۰۱۰ هم جانسون مظنون به داشتن رابطه و یک فرزند از هلن ماسینتایر، یک مشاور هنری بود.

هر گونه اظهار نظری توسط همسر یا دختر جانسون و افشاگری تازه علیه این سیاستمدار جنجالی به شدت می‌تواند جایگاه او را متزلزل کرده و به آن آسیب برساند.

بوریس جانسون و حاشیه‌های جنسی‌اش - 24

اکنون باید صبر کرد و دید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و آیا این سه زن یا افراد دیگری می‌توانند مانع جانسون در بقای در مقام نخست وزیری انگلیس شوند یا او تا مدتها قدرت اول بریتانیا خواهد ماند؟

خواندن خبر در سایت منبع

استقبال ترامپ از نخست وزیری بوریس جانسون

تسنیمخبرگزاری تسنیم
استقبال ترامپ از نخست وزیری بوریس جانسون
رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس استقبال کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس در توئیتی نوشت: به بوریس جانسون بابت انتخاب به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا تبریک می‌گویم. او فوق‌العاده خواهد بود.

پیش از این نیز ترامپ در صحبت‌هایی از نخست وزیر جانسون حمایت کرده بود. رئیس جمهور آمریکا روز شنبه با تعریف از «بوریس جانسون» گفته بود: اگر جانسون نخست وزیر شود، روابط واشنگتن – لندن بسیار خوب خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس ‌شد

همشهریخبرگزاری همشهری
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس ‌شد
همشهری آنلاین: بوریس جانسون با رای اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا رهبر این حزب و نخست‌وزیر بریتانیا شد. مراسم رسمی تصدی این پست قرار است فردا چهارشنبه (۲۴ ژوئیه/۲ مرداد) برگزار شود.

به گزارش بی بی سی، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه قبلی از رقیب دیگر خود، جرمی هانت، وزیر امور خارجه کنونی برای تصدی مقام نخست‌وزیری براساس نظر سنجی‌ها جلوتر بود و انتظار می‌رفت که نخست‌وزیر آینده بریتانیا شود.

نخست‌وزیر جدید جانشین ترزا می می‌شود که به علت ناتوانی در جلب حمایت پارلمان از طرح خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) اعلام کرد از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا که در انتخابات برای برگزیدن رهبرشان (و نخست‌وزیر بعدی بریتانیا) شرکت کردند، حدود ۱۶۰ هزار نفر بودند که برگه‌های رای پیشتر برای این گروه ارسال شده بود. آنها تا روز ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیرماه) فرصت داشتند تا به یکی از دو نامزد نهایی (بوریس جانسون و جرمی هانت) رای بدهند.

نخست‌وزیر جدید با بحران مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مواجه خواهد بود.

آقای جانسون گفته است که تا پایان اکتبر، بریتانیا را با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند.

فیلیپ هموند، وزیر خزانه داری، که مخالف خروج بدون توافق است گفته است که در صورت نخست‌وزیری آقای جانسون از سمت خود استعفا می‌دهد.نخست‌وزیری که می‌خواست شاه جهان باشد

سال‌هاست که بوریس جانسون و هوادارانش منتظر رسیدن چنین روزی بودند. سه سال و نیم پیش، وقتی که آقای جانسون تصمیم گرفت که بین دو مقاله‌ای که در حمایت از ماندن و خروج از اتحادیه اروپا نوشته بود، دومی را چاپ کند، معلوم بود که عزمش را برای رسیدن به این مقام جزم کرده است.

هر چند که سال‌های سال، مخصوصا در زمان نخست‌وزیری هم‌دانشگاهی و دوست قدیمی‌اش دیوید کامرون، بارها داشتن رؤیای نخست‌وزیری را رد کرده بود. او حتی یک بار در مصاحبه‌ای گفته بود از بچگی آرزویش این بوده که «شاه جهان» شود نه نخست‌وزیر بریتانیا.

حالا آقای جانسون در شرایطی به خانه شماره ۱۰ داونینگ‌استریت نقل مکان می‌کند که با یک بحران سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک تمام‌عیار مواجه است: برگزیت!

غولی که دیوید کامرون و ترزا می‌را سرنگون کرد و بوریس جانسون می‌خواهد با اعتماد به نفس، کاریزما و شوخ‌طبعی خاص خودش به مصافش برود.

خبر بد برای آقای جانسون این است که اکثریتش در مجلس بسیار شکننده است و کمتر از صد روز برای حل این بحران وقت دارد.

اگر بتواند از این صد روز اول جان سالم به در ببرد و بدون ایجاد یک بحران سیاسی و اقتصادی عمیق، بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج کند، بوریس جانسون ممکن است سال‌های سال در این مقام باقی بماند. اگر و فقط اگر …موضع دو نامزد اصلی در قبال ایران

در چند هفته اخیر دو نامزد نهایی درباره موضوعات مختلف مواضعشان را اعلام کردند تا رای‌دهندگان بر اساس این مواضع و سیاست‌ها، رهبر بعدی را انتخاب کنند. نظرسنجی‌ها نشان داد که در این انتخابات، مهم‌ترین موضوع برای رای‌دهندگان، برگزیت است. اما بهرحال هر دو نامزد در مصاحبه‌ها و مناظره‌های مختلف درباره موضوعات دیگر - از جمله سیاست خارجی کشورشان در قبال ایران - اظهار نظرکردند.

بوریس جانسون پیشتر در سخنانی در خصوص ایران گفته بود که «من نمی‌خواهم مردم فکر کنند که من در قبال ایران مواضع نرمی دارم. ما در حال حاضر شرایط سختی داریم و من قطعا آماده‌ام که اگر ایران توافق هسته‌ای را نقض کرد، به آن مسیر (تحریم) بروم. پیام من به ایران این است که این اقدام را متوقف کند و اقدام بیشتری که مخالف برجام است انجام ندهد و سلاح هسته‌ای نسازد.»

جرمی هانت نیز در تازه‌ترین سخنان (دوشنبه ۳۱ تیر) خود درباره ایران در پارلمان گفت که بریتانیا به دنبال رویارویی با ایران نیست اما برای تامین «آزادی کشتیرانی» در خلیج فارس باید حضور خود را افزایش دهد. هانت که بعد از حضور در جلسه کبرای دولت، در پارلمان بریتانیا صحبت می‌کرد گفت ایران باید بداند که بریتانیا در مورد آزادی کشتیرانی به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد. کد خبر ۴۴۸۹۹۴

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

کل دنیا گرفتار راست‌گرایی افراطی شده...

7 ماه قبل

در ادامه بخوانید

ویدئو / دقایق اولیه انتخابات مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان در تهران

ایسناایسنا22 ساعت قبل
انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، رسما از ساعت ۸:۰۰ صبح جمعه (۲ اسفند) آغاز شد. این انتخابات در ۲۰۸ حوزه انتخابیه آغاز شده است و تا ساعت ۱۸:۰۰ ادامه دارد؛ هرچند ستاد انتخابات می‌تواند زمان اخذ رأی را در حوزه‌های مختلف تا پایان امروز (ساعت ۲۴:۰۰) تمدید کند. این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم تهران در پای صندوق‌های رأی را به تصویر کشیده است و تا پایان زمان اخذ رأی، به‌روزرسانی خواهد شد.

آغاز رسمی انتخابات مجلس یازدهم با حضور مقام معظم رهبری

مهرمهر23 ساعت قبل

فیلم | زمان اعلام نتایج انتخابات اعلام شد

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام‌نیوز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستنداز نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند اما دو نفر سه روز پیش با علایم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آنها تست گرفته شد و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادنداز عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.

اخبار بیشتر