1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی اقتصادی: فرهاد دژپسند

غلامرضا کاتب (موافق): دژپسند از ظرفیت دانشگاهیان در اقتصاد بهره می‌برد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
غلامرضا کاتب (موافق): دژپسند از ظرفیت دانشگاهیان در اقتصاد بهره می‌برد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی در موافقت با فرهاد دژپسند وزیر پیشنهاد اقتصاد گفت: امروز در محضر ملت و خدا هستیم و باید شاخصه‌ تصمیم‌گیری ما منافع ملی باشد.

وی افزود: در چند سال گذشته یکی از دغدغه‌های ما عدم‌هماهنگی بین تیم اقتصادی دولت بود. با انتخاب آقای دژپسند هماهنگی و هم‌گرایی در بخش سازمان مدیریت، وزارت اقتصاد، و بانک مرکزی ایجاد خواهد شد تا یک نگاه برنامه‌‌ای و علمی بر اقتصاد کشور حاکم شود.اعتراض نمایندگان به آمار اشتغال از زبان روحانی + فیلم

نماینده مردم گرمسار  در مجلس تصریح کرد:‌ آقای دژپسند تمام مراحل مدیریتی خود را در سازمان برنامه طی کرده و براساس قاعده و به صورت پلکانی رشد کرده؛ این طور نبوده که این راه را یک شبه طی کند.

وی با بیان اینکه آقای دژپسند عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی است، گفت: این موضوع یک فرصت است تا ایشان از ظرفیت دانشگاهیان برای ایجاد هسته‌های نواندیشی در وزارت اقتصاد استفاده کند.

کاتب افزود:‌ آقای دژپسند در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در تدوین طرح‌ها و برنامه‌های مادر کشور بیشترین نقش را داشته و امروز آگاه به این قوانین است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس با بیان اینکه یکی از موانع رشد تولید موضوع مالیات بر ارزش افزوده است، خاطرنشان کرد: ما از ایشان می‌خواهیم تا در موضوع مالیات بر ارزش افزوده و اصلاح ساختار نظام بانکی که باید در خدمت تولید باشد، اقدام کند.

وی در پایان عنوان کرد: ما باید در خانه ملت با خدا عهد ببیندیم و به آنچه می‌گوییم عمل کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

سبحانی‌فر (موافق): دژپسند با تیم اقتصادی دولت هماهنگ است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سبحانی‌فر (موافق): دژپسند با تیم اقتصادی دولت هماهنگ است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رمضانعلی سبحانی فر، نماینده مردم سبزوار در مجلس، در موافقت با  فرهاد دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد طی سخنانی اظهار داشت: امروز در مقابل یک تصمیم مهم قرار داریم که ابعاد داخلی و خارجی دارد، چند ماهی است ثبات اقتصادی کشور به هم خورده و هر روز مسائل اقتصادی نابسامان‌تر شده و فشارهای اقتصادی بر مردم حاکم شده است.

وی افزود: از طرفی در مقابل ما آمریکا و ایادی آن قرار گرفتند. وزارت خزانه‌داری آمریکا به عنوان پایگاه اصلی جنگ اقتصادی علیه ایران، هر روز برنامه‌های ما را دنبال می‌کند تا به ما صدمه بزند.رای اعتماد به 4 وزیر پیشنهادی|ساری: اجرای تئوری‌های "دژپسند" در وزارت اقتصاد محال است

نماینده مردم سبزوار در مجلس ادامه داد: امروز باید برای 4 وزیر تصمیم‌گیری کنیم و آمریکا هم برنامه‌ریزی کرده است تا حداکثر استفاده را از 13 آبان ببرد. وقت آن است تا در مقابل تصمیم آمریکا تصمیمی قاطع و دشمن‌شکن بگیریم و به وزرای پیشنهادی به خصوص وزیر اقتصاد رای مثبت بدهیم.

وی با اشاره به سوابق فرهاد دژپسند عنوان کرد: برای ما همه سوابق علمی و اجرایی درخشان آقای دژپسند روشن است تمام تحصیلات ایشان در زمینه اقتصادی بوده، عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌های معتبر کشور را داشته و از مدیران موفق کشور هستند.

سبحانی‌فر با بیان اینکه دژپسند به عنوان مدیری پاکدست مشهور به حسن مالی و اداری معروف است، تصریح کرد: ایشان در کار خودش همشه با صحت و سلامت کار کرده و در مقابل رانت‌خواری مقابله کرده است. از آنجایی که از خانواده‌ای کشاورز است دغدغه مردم را می‌فهمد. آقای دژپسند بنیان‌گذار اقتصاد شفاف و تجارت الکترونیک هم بوده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت: آقای دژپسند با تیم اقتصادی دولت هماهنگ است و سابقه کار او در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در وزارت اقتصاد به او کمک خواهد کرد. ایشان دارای تفکر استقرار اقتصاد بخش خصوصی و فردی قاعده بند و معتقد به انضباط مالی و اقتصادی است. در سال 1375 آقای دژپسند مسئول تدوین برنامه اقتصاد بدون نفت بود و در همان سال مدیرکل اقتصاد کلان برنامه نیز بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌های دژپسند اظهار داشت: ایشان در برنامه‌های خود بر بانکداری بانکها و نه بنگاهداری آنها تاکید کرده و معتقد است بانک‌ها باید تسهیلات را در اختیار مردم قرار دهند. همچنین آقای دژپسند راهکار مقابله با تحریم‌ها را تدوین کرده و برنامه‌هایی برای کنترل تورم، کاهش بیکاری، و تعامل و مشارکت با بخش خصوصی و رقابت‌پذیر کردن اقتصاد تبیین کرده است.

سبحانی‌فر با بیان اینکه یکی ازمشکلات ما در تولید، فضای کسب و کار است، عنوان کرد: ایشان برای این بخش هم برنامه دارند. از جمله مهمترین برنامه‌های آقای دژپسند ارتقای شفافیت مالی، بهبود فضای کسب و کار و استفاده از فضای دیپلماسی برای رشد اقتصادی است. از آنجایی که آقای دژپسند از افراد موثر در تدوین پیش‌نویس برنامه ششم بوده است کلیه برنامه‌های خود را منطبق با برنامه ششم توسعه تبیین کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

علی ساری (مخالف): اجرای تئوری‌های "دژپسند" در وزارت اقتصاد محال است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
علی ساری (مخالف): اجرای تئوری‌های "دژپسند" در وزارت اقتصاد محال است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی ساری، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز شنبه ( 5 آبان)، قوه مقننه و در جریان بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت، در مخالفت با فرهاد دژپسند، وزیر پیشنهادی اقتصاد، با بیان اینکه از آقای روحانی که سرانجام تصمیم به تغییر در تیم اقتصادی خود گرفت و تن به این موضوع داد، خوشحال هستیم، گفت: با این وجود انتخاب آقای دژپسند با انتظارات جامعه و مجلس فاصله زیادی دارد.اعتراض نمایندگان به آمار اشتغال از زبان روحانی + فیلم

وی با تأکید بر اینکه علی‌رغم نامه 200 نفر از نمایندگان که خواستار تغییرات در تیم اقتصادی دولت شدند، و در اوایل سال 97 مجلس وزیر اقتصاد سابق (کرباسیان) را استیضاح کرد، آقای روحانی دژپسند را به مجلس معرفی کرده است، ادامه داد: آقای دژپسند از اینکه جناب عالی در این فضای مبهم سیاسی و اقتصادی قبول مسئولیت کردید سپاسگذارم اما در برنامه‌های پیشنهادی شما که 50 صفحه است از صفحه 10 به بعد تکرار مکررات انجام شده هیچ‌گونه راهکار عملی برای حل مشکلات اقتصادی ارائه نشده است.

نماینده اهواز در مجلس تصریح کرد: آقای دژپسند در برنامه‌های شما هیچ راهکار عملی برای برون رفت از شرایط فعلی و اینکه به جامعه پیام مثبتی در جهت افزایش پول ملی و حفظ سرمایه ملی داده شود، ارائه نشده است.

ساری عنوان کرد: با توجه به برنامه‌های پیشنهادی وزیر اقتصاد دیده می‌شود که تمام برنامه‌های وی تئوری است و اجرای فرضیه‌هایی که مطرح شده در این شرایط بسیار محال است.

وی سیاست‌های پولی و مالی، سیاست گذاری بیمه‌ها، واگذاری دارایی‌های دولت، ساماندهی بازار سرمایه، تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود شرایط تولید را از مهمترین وظایف وزارت اقتصاد خواند و گفت: با توجه به اینکه 80 درصد بودجه کشور وابسته به فروش نفت است و تمام سیاستهای پولی و مالی باید براساس این موضوع مدون شود، آقای دژپسند باید بگوید در این رابطه با وزیر امور خارجه درباره دیپلماسی اقتصادی چه کارهایی می‌خواهد انجام بدهد.

نماینده اهواز در مجلس افزود: امروز تحریم‌های آمریکا شروع شده و وزیر خزانه داری آمریکا برای عملیاتی کردن تحریم‌ها به برخی کشورها که ما به آنها نفت می‌فروشیم سفر می‌کند. اما متأسفانه نقش وزیر اقتصاد ما برای خنثی کردن تحریم‌ها در برنامه‌هایی که ارائه کرده است کم رنگ است، در حالی که انتظار ما این است که وزارت اقتصاد هم‌پا با وزارت خارجه سیاست‌هایی در این رابطه داشته باشد.

ساری با بیان اینکه وزیر پیشنهادی اقتصاد در برنامه‌های خود برای تأمین منابع مالی برای اقتصاد ملی برنامه‌ای ارائه نکرده است، گفت: در برنامه‌های آقای دژپسند موضوعی درباره هدایت نقدینگی به سمت تولید که در آن نیز خودشان تأکید کرده است ندیدم و برنامه اجرایی در این زمینه ارائه نشده است.

وی ادامه داد: در برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد بر چالش جدی اقتصاد کشور یعنی سرمایه گذاری خارجی ناکافی در کشور بارها تأکید شده است اما اینکه چگونه بتوان زمینه‌هایی را در این فضای سخت فراهم کرد، مغفول مانده است.

نماینده مردم اهواز با بیان اینکه باید هرچه سریعتر پرده سیاه رانت را از اقتصاد کشور کنار زد و سیستم بانکی ناکارآمد را اصلاح کرد، افزود: امروز به اذعان برخی از کارشناسان بانکهای کشور در آستانه ورشکستگی هستند و چندین سال است از استانداردها فاصله گرفته‌ایم و تراز مالی ما دچار مشکل است و بانکهای خارجی در این فضا مراودات پولی با ما ندارند و وام به ما نمی‌دهند. آقای وزیر پیشنهادی باید بگوید برای برون رفت از این مسئله چه برنامه ای دارد.

ساری با اعلام اینکه آقای دژپسند باید بگوید برای وصول مطالبات گذشته بانکی چه برنامه‌ای دارد افزود: آیا می‌دانید 60 درصد دارایی بانکها قابل نقد شدن نیست؟خطر تهدید امنیت اقتصادی ما امروز بالاست و آقای دژپسند باید بگوید دارایی‌های منجمد بانکها را که امروز چالشی اساسی است می‌خواهد چگونه حل کند.

وی با بیان اینکه بیشترین بدهی به بانکها برای دولت است که باید برای آن برنامه ای ارائه شود، اظهار داشت: آقای وزیر پیشنهادی باید بگوید مطالبات 110 میلیارد تومانی بانکها که تنها در دست 108 نفر است را چگونه می‌خواهد پس بگیرد.

نماینده مردم اهواز تصریح کرد: آقای دژپسند باید بگوید برای حمایت از تولید و اشتغال، اصلاح نظام بانکی، مبارزه با گمرکات و اسکله‌های غیرمجاز و کارتهای بازرگانی چه برنامه‌ای دارد.

ساری با خطاب قرار دادن دژپسند اظهار داشت: شما زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودید طرح گندم را پیاده کردید که جمع کثیری از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی را ناراضی کردید و همچنین در عزل و نصب‌ها در استان‌هایی خاص نگاه ویژه داشته‌اید.

وی اضافه کرد: شنیده‌ها حاکیست که سالیان سال پاداش‌های بودجه‌ای چند صدمیلیون تومانی را مصوب کردید که باید درباره اینها شفاف‌سازی کنید.

ساری افزود: در مدتی که معاون اقتصادی و هماهنگی بودجه کشور بودید و در تدوین و تصویب سه بودجه کشور نقش مهمی داشتید، پاسخ دهید که هزینه جاری کشور چطور سه برابر شد؟ چقدر موفق شدید بودجه عملیاتی را اجرایی کنید؟

نماینده مردم اهواز در مجلس با مخاطب قرار دادن دژپسند، گفت: امیدوارم قبل از پرداختن به واحدهای اقتصاد کلان به شرکت‌های زیرمجموعه وزارتخانه بپردازید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

هکرها با نفوذ به تسلای مدل ۳ این ماشین را با خانه بردند

دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
حال به گزارش تک کرانچ یک تیم امنیت سایبری موفق شدند با هک تسلای مدل ۳، جایزه‌ای معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کنند که شامل یک تسلای مدل ۳ می‌شود. این دو نفر اکنون صاحب یک تسلای مدل ۳ جدید شده‌اند و علاوه بر آن باید مبغلی معادل ۳۵ هزار دلار را میان خود تقسیم کنند. بنابراین تیم امنیتی Fluoroacetate با هک تسلای مدل ۳ مبلغی معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کردند. جالب اینجاست که این تیم موفق شده بود سال گذشته نیز مقام اولین این سری مسابقات در توکیو را نیز بدست آورند. تماشا کنید: چالش تازه ایلان ماسک؛ مشکلات کیفی تسلا مدل ۳ کماکان ادامه دارد

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
الفالف22 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.
تابناکتابناک19 ساعت قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.

اخبار بیشتر