مصرف برق در ایران مرز هشدار را رد کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

مصرف برق در ایران مرز هشدار را رد کرد

ضرورت مدیریت مصرف برق با چند راهکار ساده برای گذر از پیک بار تابستان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ضرورت مدیریت مصرف برق با چند راهکار ساده برای گذر از پیک بار تابستان
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: همکاری کلیه مشترکین برق برای گذر از پیک بار تابستان ضرورت دارد و در این راستا مشترکان می‌توانند با راهکارهای ساده مصرف برق را کاهش دهند.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، اکبر حسن‌بکلو در همایش مدیریت مصرف برق که با حضور فرماندهان بسیج ادارات استان برگزار شد، گفت: مصرف برق کشور در روز دوشنبه مورخ ۳۱ تیرماه، حدود یک هزار و ۲۰۰ مگاوات نسبت به روز یکشنبه افزایش داشته است.

حسن‌بکلو با اشاره به اینکه مشترکان برق می‌توانند با راهکارهای بسیار ساده پیک مصرف را کاهش دهند، افزود: ما هر ساله در ۲۴۰ ساعت فصل گرم سال با مشکل تامین برق در پیک تابستان مواجه می‌شویم که صرف هزینه‌های اقتصادی بالا تنها برای تامین برق در این مقطع سال، سرمایه گذاری برای احداث نیروگاه جدید منطقی نیست.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان در ادامه با اشاره به روند افزایشی دمای هوا اعلام کرد: از جمله راهکارهای ساده جهت گذر از پیک تابستان می‌توان به بهره گیری از نور طبیعی روز، استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم کولرهای گازی بر روی ۲۴ درجه، حذف مصارف برقی غیرضروری ادارات و موسسات عمومی غیردولتی از ساعت ۱۲ تا پایان وقت اداری، حذف روشنایی غیرضروری، عدم استفاده از برق در ساعات پیک توسط مشترکین کشاورزی و استفاده از لوازم برقی پرمصرف در ساعت‌های پایانی شب یا ابتدای روز و یا در ایام تعطیل اشاره کرد.

وی در خاتمه از مشترکین برق استان درخواست کرد در ساعات ۱۲ تا ۱۶ ضمن کاهش مصرف خود، با صنعت برق در جهت تامین برق پایدار همکاری نمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

ماینرها در البرز معادل مصرف ۲۰ هزار واحد مسکونی برق مصرف کرده‌اند!

ایسناخبرگزاری ایسنا
ماینرها در البرز معادل مصرف ۲۰ هزار واحد مسکونی برق مصرف کرده‌اند!
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق البرز با بیان اینکه تاکنون 4500 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در البرز کشف و ضبط شده است، گفت: تا کنون 20 مگاوات برق به صورت غیرمجاز توسط دستگاه‌های تولید ارزدیجیتال مصرف شده است.

بهنان بیات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در بررسی اولیه احتمال می‌رفت که ۵۰ مگاوات برق از طریق دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتالی در استان مصرف شده است اما بررسی‌های دقیق‌تر نشان داد در استان حدود ۲۰ مگاوات برق به صورت غیرمجاز توسط این دستگاه‌ها مصرف شده است.

بیات خاطرنشان کرد: ۲۰ مگاوات برق معادل مصرف برق ۲۰ هزار واحد مسکونی است.

وی توضیح داد: بازرسین برای شناسایی محل استخراج ارزهای دیجیتال از مناطق مختلف استان بازدید و با بررسی نمودار مصرف مکان‌هایی که به نظر می‌رسید بیش از حد استاندارد و نرمال برق مصرف می‌کنند، موفق به شناسایی چند دستگاه شدند.

این مسئول خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال در استان کشف و ضبط و نسبت به قطع برق آنها اقدام شده است.

بیات تصریح کرد: هزینه برق در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین‌تر است چون دولت برق را به صورت یارانه‌ای در اختیار مشترکین قرار می‌دهد و مردم نباید از این انرژی سوء استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق البرز افزود: درست است که تولید ارزدیجیتال از طریق این دستگاه‌ها سود مادی زیادی دارد ولی این روند در کشور ما قانونی نیست و به نوعی سوء استفاده از بیت المال به حساب می‌آید.

وی گفت: پیشنهاداتی به هیات دولت مبنی بر تعیین نرخ تعرفه برای استفاده کنندگان از دستگاه استخراج ارز دیجیتال صورت گرفته و امیدواریم هیات اقتصادی دولت با کمک وزارت نیرو این پیشنهادات را مصوب کند تا علاقه مندان بتوانند از مجاری قانونی نسبت به استخراج ارز دیجیتالی اقدام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

استخراج بیت کوین در ساعات غیرپیک مصرف برق مجاز است؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
استخراج بیت کوین در ساعات غیرپیک مصرف برق مجاز است؟
خبرگزاری میزان- رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این‌که تصمیم‌گیری و اجرا درباره‌ی موضوع ارز دیجیتالی برعهده دولت است، گفت: ما در مقابل یک امر واقع‌شده قرار گرفتیم و بنابراین بهتر است دولت این کار را از طریق مقررات‌گذاری مناسب و هدایت، سازماندهی کند. تاریخ انتشار: 09:42 - 02 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۵۷۷۱

استخراج بیت کوین در ساعات غیرپیک مصرف برق مجاز است؟ - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، اگر چه در شرایط کنونی به استخراج بیت‌کوین به عنوان راهی برای درآمدزایی و ارزآوری نگاه می‌شود، اما در شرایطی که ضوابط مشخصی برای این کار وجود ندارد، اگر این روند به صورت زیرزمینی ادامه پیدا کند، نه تنها درآمدی نصیب دولت نخواهد کرد بلکه آماری هم از دخل و خرج آن به دست نمی‌آید.

موضوع ورود به عرصه ارز‌های دیجیتالی داستان امروز و دیروز نیست و حتی در ایران هم علی‌رغم تعلل‌هایی که وجود داشته و تاخیر‌هایی که ممکن است هنگام ورود یک فناوری جدید به کشور مواجه شود، نزدیک به دو سال می‌شود که استخراج این ارز‌ها و در صدر آن‌ها بیت‌کوین برای فعالان این حوزه مطرح شده است.

در چند ماه اخیر هم استخراج بیت‌کوین جنجال‌های بیش‌تری به پا کرده است. از طرفی نبود قانون مشخص برای برخورد با فعالان این حوزه که از سوی بانک مرکزی فعالیتشان غیرقانونی اعلام شده و در مقابل آن دسته که استفاده از ارز دیجیتالی را راهی برای دور زدن تحریم‌ها و ارزآوری می‌دانند و از طرف دیگر واکنش مسؤولان وزارت نیرو که افزایش مصرف برق را در فصل گرما به گردن استخراج‌کنندگان انداخته و هر روز یک مزرعه استخراج را با این ادعا شناسایی می‌کنند.

در این راستا سیدابوالحسن فیروزآبادی - رییس مرکز ملی فضای مجازی- درباره آخرین نتایج تصمیم‌گیری برای نحوه برخورد با ارز دیجیتال گفت: ما تصمیم‌گیری و اجرا درباره‌ی این موضوع را بر عهده دولت گذاشتیم و دولت باید ببیند توانایی اجرای این کار را دارد یا ندارد.

وی ادامه داد: در داخل دولت اختلافاتی در این باره وجود داشت؛ وزارت نیرو معتقد است نمی‌تواند بخش این بخش از صنعت را تامین کند و یا این قسمت از فعالیت‌های اقتصادی را صنعت نمی‌داند و این‌ها اختلاف نظر‌هایی است که امیدواریم در کمیسیون اقتصادی دولت به نتیجه برسد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به پیشنهاد استخراج ارز دیجیتال در ساعات غیرپیک مصرف برق بیان کرد: در ساعات غیرپیک می‌توان این کار را کرد، یا به کسانی که نیروگاه دارند این امکان داده شود که در اضافه ظرفیت خود این کار را ساماندهی کنند و یا می‌شود برای استخراج، تعرفه خاص برق گذاشت؛ راه‌های مختلفی وجود دارد.

فیروزآبادی همچنین خاطرنشان کرد: معتقدم ما در مقابل یک امر واقع‌شده قرار گرفتیم و آن این است که تعداد زیادی وارد کشور شده و چه بخواهیم و چه نخواهیم تعداد دیگری هم وارد خواهد شد؛ بنابراین بهتر است دولت به صورت جدی احساس مسوولیت کرده و این کار را از طریق مقررات‌گذاری مناسب و هدایت، سازماندهی کند.

‏البته اخیرا همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی - با اشاره به تصویب نرخ صادراتی برق برای بیت‌کوین، گفت: آن چیزی که برای وزارت نیرو مهم است، بحث قیمت استخراج ارز مجازی است. دستگاه‌های ماینر انرژی زیادی مصرف می‌کنند و استهلاک بالایی دارند. برای ارز مجازی نرخ صادراتی در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و مطرح شده و در انتظار تصویب هیات دولت است.

اگرچه به نظر می‌رسد وزارت نیرو هم تصمیم خود را برای همکاری با استخراج‌کنندگان ارز گرفته است، اما تا پیش از این اعلام شده بود که فعالیت و معامله در حوزه رمزارز‌ها بر اساس اعلام بانک مرکزی غیرمجاز است و با متعاملان آن برخورد می‌شود و از طرفی صرافی‌ها هم مجاز به فعالیت در این زمینه نیستند؛ تا اینکه اخیرا اعلام شده که ساز و کار تولید رمزارز قرار است هفته آینده در دولت بررسی شود.

این موضوع را رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده است، هرچند که در روز‌های گذشته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز به این موضوع اشاره کرده و گفته بود که سازوکار استخراج رمزارز‌ها در حال نهایی شدن است.

بنا بر اطلاعات ارائه شده، استخراج رمزارز‌ها در کمیسیون اقتصادی دولت به عنوان یک صنعت شناخته و پیشنهاد شده است که برق مصرفی آن با تعرفه متوسط صادراتی محاسبه شود، البته محدودیت‌هایی برای استفاده از این دستگاه‌ها در زمان اوح مصرف برق نیز پیش‌بینی شده است که گمان می‌رود این ساز و کار تا هفته آینده نهایی شود.

قرار است برای این امر مجوز‌های مربوطه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شود و این درحالی است که اکنون استفاده از این رمزارز‌ها در بسیاری از کشور‌ها ممنوع است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

مصرف برق کشور از وضعیت قرمز خارج شد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
مصرف برق کشور از وضعیت قرمز خارج شد
خبرگزاری میزان- وضعیت مصرف برق کشور از شرایط هشدار خارج شده و امروز تنها سه استان در محدوده زرد مصرف قرار دارند. تاریخ انتشار: 09:23 - 02 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۵۷۸۳
مصرف برق کشور از وضعیت قرمز خارج شد - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از وزارت نیرو، نتایج پهنه‌ بندی مصرف برق کشور حاکی از آن است که در پی عبور شبکه از پیک ۵۷ هزار و ۶۵۱ مگاوات در روز گذشته، وضعیت مصرف برق کشور از شرایط هشدار خارج شده و امروز تنها سه استان در محدوده زرد مصرف قرار دارند.

‌مطابق نتایج پهنه‌بندی مصرف امروز برق کشور به جز استان‌های مرکزی، لرستان و کرمانشاه که در محدوده زرد مصرف قرار دارند، وضعیت مصرف برق در سایر نقاط کشور در شرایط سبز و پایدار قرار دارد.

بر این اساس لازم است مشترکان در این سه استان با بهره‌گیری از الگوی کاهش پنج درصدی مصرف، بهینه‌سازی مصرف برق را با اجرای راهکار‌های ساده به ویژه درساعات اوج مصرف (۱۲ تا ۱۶) اجرا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

گذر از پرمصرف‌ترین روز تاریخ ایران بدون اعمال خاموشی برق

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گذر از پرمصرف‌ترین روز تاریخ ایران بدون اعمال خاموشی برق
سخنگوی صنعت برق با اشاره به شکستن رکورد تاریخ مصرف برق کشور در روزهای اخیر با ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات گفت: تامین قله بار شبکه بدون اعمال خاموشی برنامه ریزی شده ناشی از کمبود تولید و با برخورداری از ذخیره تولید همراه بود.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق رشد مصرف سالانه برق کشور طی۴۰سال گذشته را به دلیل رشد اقتصادی حدود۷درصد اعلام کرد و گفت: تدابیر ویژه مدیریت مصرف برق در همه سطوح مصرفی از قبیل بخشهای صنعتی، کشاورزی، تجاری وخانگی در استمرار تامین برق مطمئن و پایدار، بدون اعمال هیچگونه خاموشی درفصل گرم امسال، کارساز بود.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به شکستن رکورد تاریخ مصرف برق کشور در روزهای اخیر با ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات گفت: تامین قله بار شبکه بدون اعمال خاموشی برنامه ریزی شده ناشی از کمبود تولید و با برخورداری از ذخیره تولید همراه بود و این موفقیت بزرگ با همراهی مردم عزیز و تلاش مجموعه برق کشور به ویژه کارگران، تکنیسین‌ها ومهندسان شبکه و نیروگاهها که در شرایط طاقت فرسا و دمای بالای محیط کار، برق مردم را تامین می‌کنند، همچنین پایش و مراقبتهای لحظه‌ای شبکه حاصل شد.

وی افزود: پایداری شبکه برق کشور طی ۱۶ سال گذشته و عدم وقوع خاموشی گسترش یافته در کشور درمقایسه با کشورهای غربی همچون امریکا که در این سالها خاموشی‌های گسترده و بعضا طولانی را تجربه کرده، افتخارآمیز بوده و با تکیه بر توانمندی فنی و مهندسی نیروهای نخبه و توانمند ایرانی و تولید بیش از۹۰درصد تجهیزات شبکه در کشور بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تایید بازداشت دو نماینده مجلس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، آقای اسماعیلی گفت: پرونده این دو نماینده در خصوص پرونده فروش محصولات شرکت سایپا از مدتها پیش تشکیل شده بود و چند بار احضار شدند و تحقیقات به عمل آمد. وی ادامه داد: این دو نماینده چون نتوانستند وثیقه مورد نظر را ارائه کنند در بازداشت به سر می‌برند، هر زمان که وثیقه مورد نظر به دادگاه ارائه شد تا پایان جریان بررسی پرونده آزاد خواهند شد.

ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

فارسفارس16 ساعت قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در دفاع از آغاز جنگ تجاری علیه چین، مدعی شد که او برای مقابله با پکن برگزیده شده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که او برای مقابله با چین برگزیده شده است. اما ایالات متحده عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.» ترامپ افزود: «کاری که من باید انجام دهم، مقابله اقتصادی با چین است، چون سال‌های سال است که دارد کلاه ما را برمی‌دارد. اگر آن‌ها بخواهند معامله کنند، ما هم معامله می‌کنیم … شنیدم که کسی گفته این جنگ تجاری ترامپ است. پس من دارم با چین مقابله می‌کنم، من دارم در تجارت با چین مقابله می‌کنیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
«ظهور ۶ هزار و ۴۴۷ کارت بازرگانی جدیدالورود که سابقه صادرات نداشتند، مرهون و نتیجه بعضی تصمیمات ارزی است. مهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق کرمان درباره تخلف در حوزه کارت بازرگانی می‌گوید: من مفهومی به نام کارت یک‌بار مصرف یا کارت بازرگانی صوری را درک نمی‌کنم؛ برای همین، منظور منتقدان را از این ادبیات متوجه نمی‌شوم. او می‌گوید: کارت بازرگانی، کارت شناسایی یا کارت هویت تجار، صادرکننده و واردکننده است که به روال خاصی صادر می‌شود ولی نحوه استفاده آن ربطی به مرجع صادرکننده ندارد. او ادامه می‌دهد: ما به‌عنوان یکی از مرجعی که در اتاق کرمان کارت صادر می‌کنیم، به‌هیچ‌وجه اگر کسی شرایط لازم را برای دریافت کارت نداشته باشد، برای او کارت صادر نمی‌کنیم. او معتقد است: نحوه استفاده نادرست از کارت‌های بازرگانی و رسیدگی به آن‌ها به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق‌های استان‌ها ربطی ندارد.
فراروفرارو15 ساعت قبل
فرارو- امروز بعد از مدت‌ها طلسم قیمت پراید شکسته شد، اما نه به این معنی که فکر کنید ارزانی اتفاق افتاده، بلکه قیمت پراید هاچ‌بک امروز با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی همراه است و در بازار با قیمت ۴۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. دیگر انواع پراید نسبت به روز‌های گذشته تغییری ندارند. پراید سایپا ۱۳۱ در بازار همچنان هفت میلیون بیشتر از قیمت مصوب و حدود ۴۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود و پراید وانت با اختلاف ناچیزی روی ۴۴ میلیون تومان ایستاده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، رضا جعفرزاده اظهار کرد: تاکنون ۲۲۹۲ حاجی با ۱۰ پرواز به فرودگاه امام خمینی (ره) و ۱۷۲۱۵ حاجی با ۷۱ پرواز به سایر فرودگاه‌های کشور بازگشتند. وی افزود: براساس برنامه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی قرار است ۱۵ پرواز امروز به ۶ فرودگاه و ۱۲ پرواز نیز به ۵ فرودگاه تا آخر یکم شهریور انجام شود. به گفته جعفرزاده براساس گزارشات دریافتی سازمان هواپیمایی کشوری از ۱۹ فرودگاه کشور که عملیات بازگشت را برعهده دارند سرویس دهی در فرودگاه‌ها و پاسخگویی مدیران فرودگاه‌ها و روسای ایستگاه‌های پروازی با حساسیت‌های مورد انتظار صورت می‌گیرد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری همچنین تصریح کرد: تلاش نیرو‌های امنیتی، انتظامی، گمرک و حراست‌های مستقر در فرودگاه‌ها تاکنون در رضایتمندی بدرقه کنندگان، مستقبلین حجاج قابل اغماض نبوده است. وی خاطر نشان کرد: هر گونه اطلاعات بیشتر مردم عزیز از وضعیت بازگشت حجاج بروی سایت شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در دسترس قرار دارد.

اخبار بیشتر