مصرف برق در ایران مرز هشدار را رد کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

مصرف برق در ایران مرز هشدار را رد کرد

ضرورت مدیریت مصرف برق با چند راهکار ساده برای گذر از پیک بار تابستان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ضرورت مدیریت مصرف برق با چند راهکار ساده برای گذر از پیک بار تابستان
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی گفت: همکاری کلیه مشترکین برق برای گذر از پیک بار تابستان ضرورت دارد و در این راستا مشترکان می‌توانند با راهکارهای ساده مصرف برق را کاهش دهند.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، اکبر حسن‌بکلو در همایش مدیریت مصرف برق که با حضور فرماندهان بسیج ادارات استان برگزار شد، گفت: مصرف برق کشور در روز دوشنبه مورخ ۳۱ تیرماه، حدود یک هزار و ۲۰۰ مگاوات نسبت به روز یکشنبه افزایش داشته است.

حسن‌بکلو با اشاره به اینکه مشترکان برق می‌توانند با راهکارهای بسیار ساده پیک مصرف را کاهش دهند، افزود: ما هر ساله در ۲۴۰ ساعت فصل گرم سال با مشکل تامین برق در پیک تابستان مواجه می‌شویم که صرف هزینه‌های اقتصادی بالا تنها برای تامین برق در این مقطع سال، سرمایه گذاری برای احداث نیروگاه جدید منطقی نیست.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان در ادامه با اشاره به روند افزایشی دمای هوا اعلام کرد: از جمله راهکارهای ساده جهت گذر از پیک تابستان می‌توان به بهره گیری از نور طبیعی روز، استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم کولرهای گازی بر روی ۲۴ درجه، حذف مصارف برقی غیرضروری ادارات و موسسات عمومی غیردولتی از ساعت ۱۲ تا پایان وقت اداری، حذف روشنایی غیرضروری، عدم استفاده از برق در ساعات پیک توسط مشترکین کشاورزی و استفاده از لوازم برقی پرمصرف در ساعت‌های پایانی شب یا ابتدای روز و یا در ایام تعطیل اشاره کرد.

وی در خاتمه از مشترکین برق استان درخواست کرد در ساعات ۱۲ تا ۱۶ ضمن کاهش مصرف خود، با صنعت برق در جهت تامین برق پایدار همکاری نمایند.

خواندن خبر در سایت منبع

ماینرها در البرز معادل مصرف ۲۰ هزار واحد مسکونی برق مصرف کرده‌اند!

ایسناخبرگزاری ایسنا
ماینرها در البرز معادل مصرف ۲۰ هزار واحد مسکونی برق مصرف کرده‌اند!
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق البرز با بیان اینکه تاکنون 4500 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در البرز کشف و ضبط شده است، گفت: تا کنون 20 مگاوات برق به صورت غیرمجاز توسط دستگاه‌های تولید ارزدیجیتال مصرف شده است.

بهنان بیات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در بررسی اولیه احتمال می‌رفت که ۵۰ مگاوات برق از طریق دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتالی در استان مصرف شده است اما بررسی‌های دقیق‌تر نشان داد در استان حدود ۲۰ مگاوات برق به صورت غیرمجاز توسط این دستگاه‌ها مصرف شده است.

بیات خاطرنشان کرد: ۲۰ مگاوات برق معادل مصرف برق ۲۰ هزار واحد مسکونی است.

وی توضیح داد: بازرسین برای شناسایی محل استخراج ارزهای دیجیتال از مناطق مختلف استان بازدید و با بررسی نمودار مصرف مکان‌هایی که به نظر می‌رسید بیش از حد استاندارد و نرمال برق مصرف می‌کنند، موفق به شناسایی چند دستگاه شدند.

این مسئول خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال در استان کشف و ضبط و نسبت به قطع برق آنها اقدام شده است.

بیات تصریح کرد: هزینه برق در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین‌تر است چون دولت برق را به صورت یارانه‌ای در اختیار مشترکین قرار می‌دهد و مردم نباید از این انرژی سوء استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق البرز افزود: درست است که تولید ارزدیجیتال از طریق این دستگاه‌ها سود مادی زیادی دارد ولی این روند در کشور ما قانونی نیست و به نوعی سوء استفاده از بیت المال به حساب می‌آید.

وی گفت: پیشنهاداتی به هیات دولت مبنی بر تعیین نرخ تعرفه برای استفاده کنندگان از دستگاه استخراج ارز دیجیتال صورت گرفته و امیدواریم هیات اقتصادی دولت با کمک وزارت نیرو این پیشنهادات را مصوب کند تا علاقه مندان بتوانند از مجاری قانونی نسبت به استخراج ارز دیجیتالی اقدام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

استخراج بیت کوین در ساعات غیرپیک مصرف برق مجاز است؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
استخراج بیت کوین در ساعات غیرپیک مصرف برق مجاز است؟
خبرگزاری میزان- رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این‌که تصمیم‌گیری و اجرا درباره‌ی موضوع ارز دیجیتالی برعهده دولت است، گفت: ما در مقابل یک امر واقع‌شده قرار گرفتیم و بنابراین بهتر است دولت این کار را از طریق مقررات‌گذاری مناسب و هدایت، سازماندهی کند. تاریخ انتشار: 09:42 - 02 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۵۷۷۱

استخراج بیت کوین در ساعات غیرپیک مصرف برق مجاز است؟ - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، اگر چه در شرایط کنونی به استخراج بیت‌کوین به عنوان راهی برای درآمدزایی و ارزآوری نگاه می‌شود، اما در شرایطی که ضوابط مشخصی برای این کار وجود ندارد، اگر این روند به صورت زیرزمینی ادامه پیدا کند، نه تنها درآمدی نصیب دولت نخواهد کرد بلکه آماری هم از دخل و خرج آن به دست نمی‌آید.

موضوع ورود به عرصه ارز‌های دیجیتالی داستان امروز و دیروز نیست و حتی در ایران هم علی‌رغم تعلل‌هایی که وجود داشته و تاخیر‌هایی که ممکن است هنگام ورود یک فناوری جدید به کشور مواجه شود، نزدیک به دو سال می‌شود که استخراج این ارز‌ها و در صدر آن‌ها بیت‌کوین برای فعالان این حوزه مطرح شده است.

در چند ماه اخیر هم استخراج بیت‌کوین جنجال‌های بیش‌تری به پا کرده است. از طرفی نبود قانون مشخص برای برخورد با فعالان این حوزه که از سوی بانک مرکزی فعالیتشان غیرقانونی اعلام شده و در مقابل آن دسته که استفاده از ارز دیجیتالی را راهی برای دور زدن تحریم‌ها و ارزآوری می‌دانند و از طرف دیگر واکنش مسؤولان وزارت نیرو که افزایش مصرف برق را در فصل گرما به گردن استخراج‌کنندگان انداخته و هر روز یک مزرعه استخراج را با این ادعا شناسایی می‌کنند.

در این راستا سیدابوالحسن فیروزآبادی - رییس مرکز ملی فضای مجازی- درباره آخرین نتایج تصمیم‌گیری برای نحوه برخورد با ارز دیجیتال گفت: ما تصمیم‌گیری و اجرا درباره‌ی این موضوع را بر عهده دولت گذاشتیم و دولت باید ببیند توانایی اجرای این کار را دارد یا ندارد.

وی ادامه داد: در داخل دولت اختلافاتی در این باره وجود داشت؛ وزارت نیرو معتقد است نمی‌تواند بخش این بخش از صنعت را تامین کند و یا این قسمت از فعالیت‌های اقتصادی را صنعت نمی‌داند و این‌ها اختلاف نظر‌هایی است که امیدواریم در کمیسیون اقتصادی دولت به نتیجه برسد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به پیشنهاد استخراج ارز دیجیتال در ساعات غیرپیک مصرف برق بیان کرد: در ساعات غیرپیک می‌توان این کار را کرد، یا به کسانی که نیروگاه دارند این امکان داده شود که در اضافه ظرفیت خود این کار را ساماندهی کنند و یا می‌شود برای استخراج، تعرفه خاص برق گذاشت؛ راه‌های مختلفی وجود دارد.

فیروزآبادی همچنین خاطرنشان کرد: معتقدم ما در مقابل یک امر واقع‌شده قرار گرفتیم و آن این است که تعداد زیادی وارد کشور شده و چه بخواهیم و چه نخواهیم تعداد دیگری هم وارد خواهد شد؛ بنابراین بهتر است دولت به صورت جدی احساس مسوولیت کرده و این کار را از طریق مقررات‌گذاری مناسب و هدایت، سازماندهی کند.

‏البته اخیرا همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی - با اشاره به تصویب نرخ صادراتی برق برای بیت‌کوین، گفت: آن چیزی که برای وزارت نیرو مهم است، بحث قیمت استخراج ارز مجازی است. دستگاه‌های ماینر انرژی زیادی مصرف می‌کنند و استهلاک بالایی دارند. برای ارز مجازی نرخ صادراتی در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و مطرح شده و در انتظار تصویب هیات دولت است.

اگرچه به نظر می‌رسد وزارت نیرو هم تصمیم خود را برای همکاری با استخراج‌کنندگان ارز گرفته است، اما تا پیش از این اعلام شده بود که فعالیت و معامله در حوزه رمزارز‌ها بر اساس اعلام بانک مرکزی غیرمجاز است و با متعاملان آن برخورد می‌شود و از طرفی صرافی‌ها هم مجاز به فعالیت در این زمینه نیستند؛ تا اینکه اخیرا اعلام شده که ساز و کار تولید رمزارز قرار است هفته آینده در دولت بررسی شود.

این موضوع را رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده است، هرچند که در روز‌های گذشته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز به این موضوع اشاره کرده و گفته بود که سازوکار استخراج رمزارز‌ها در حال نهایی شدن است.

بنا بر اطلاعات ارائه شده، استخراج رمزارز‌ها در کمیسیون اقتصادی دولت به عنوان یک صنعت شناخته و پیشنهاد شده است که برق مصرفی آن با تعرفه متوسط صادراتی محاسبه شود، البته محدودیت‌هایی برای استفاده از این دستگاه‌ها در زمان اوح مصرف برق نیز پیش‌بینی شده است که گمان می‌رود این ساز و کار تا هفته آینده نهایی شود.

قرار است برای این امر مجوز‌های مربوطه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شود و این درحالی است که اکنون استفاده از این رمزارز‌ها در بسیاری از کشور‌ها ممنوع است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

مصرف برق کشور از وضعیت قرمز خارج شد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
مصرف برق کشور از وضعیت قرمز خارج شد
خبرگزاری میزان- وضعیت مصرف برق کشور از شرایط هشدار خارج شده و امروز تنها سه استان در محدوده زرد مصرف قرار دارند. تاریخ انتشار: 09:23 - 02 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۵۷۸۳
مصرف برق کشور از وضعیت قرمز خارج شد - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از وزارت نیرو، نتایج پهنه‌ بندی مصرف برق کشور حاکی از آن است که در پی عبور شبکه از پیک ۵۷ هزار و ۶۵۱ مگاوات در روز گذشته، وضعیت مصرف برق کشور از شرایط هشدار خارج شده و امروز تنها سه استان در محدوده زرد مصرف قرار دارند.

‌مطابق نتایج پهنه‌بندی مصرف امروز برق کشور به جز استان‌های مرکزی، لرستان و کرمانشاه که در محدوده زرد مصرف قرار دارند، وضعیت مصرف برق در سایر نقاط کشور در شرایط سبز و پایدار قرار دارد.

بر این اساس لازم است مشترکان در این سه استان با بهره‌گیری از الگوی کاهش پنج درصدی مصرف، بهینه‌سازی مصرف برق را با اجرای راهکار‌های ساده به ویژه درساعات اوج مصرف (۱۲ تا ۱۶) اجرا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

گذر از پرمصرف‌ترین روز تاریخ ایران بدون اعمال خاموشی برق

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گذر از پرمصرف‌ترین روز تاریخ ایران بدون اعمال خاموشی برق
سخنگوی صنعت برق با اشاره به شکستن رکورد تاریخ مصرف برق کشور در روزهای اخیر با ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات گفت: تامین قله بار شبکه بدون اعمال خاموشی برنامه ریزی شده ناشی از کمبود تولید و با برخورداری از ذخیره تولید همراه بود.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق رشد مصرف سالانه برق کشور طی۴۰سال گذشته را به دلیل رشد اقتصادی حدود۷درصد اعلام کرد و گفت: تدابیر ویژه مدیریت مصرف برق در همه سطوح مصرفی از قبیل بخشهای صنعتی، کشاورزی، تجاری وخانگی در استمرار تامین برق مطمئن و پایدار، بدون اعمال هیچگونه خاموشی درفصل گرم امسال، کارساز بود.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به شکستن رکورد تاریخ مصرف برق کشور در روزهای اخیر با ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات گفت: تامین قله بار شبکه بدون اعمال خاموشی برنامه ریزی شده ناشی از کمبود تولید و با برخورداری از ذخیره تولید همراه بود و این موفقیت بزرگ با همراهی مردم عزیز و تلاش مجموعه برق کشور به ویژه کارگران، تکنیسین‌ها ومهندسان شبکه و نیروگاهها که در شرایط طاقت فرسا و دمای بالای محیط کار، برق مردم را تامین می‌کنند، همچنین پایش و مراقبتهای لحظه‌ای شبکه حاصل شد.

وی افزود: پایداری شبکه برق کشور طی ۱۶ سال گذشته و عدم وقوع خاموشی گسترش یافته در کشور درمقایسه با کشورهای غربی همچون امریکا که در این سالها خاموشی‌های گسترده و بعضا طولانی را تجربه کرده، افتخارآمیز بوده و با تکیه بر توانمندی فنی و مهندسی نیروهای نخبه و توانمند ایرانی و تولید بیش از۹۰درصد تجهیزات شبکه در کشور بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز23 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، یک رستوران برای قسمت صندوق خود دست به ابتکار جالبی زده است. انتشار عکس این خلاقیت در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین22 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت، با اشاره به اقدامات مناسب انجام شده در سامانه تجارت الکترونیک بیان کرد: به طور کلی دو اقدام مثبت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک انجام شده است که کل کسب و کارها یا همان لایه B و کل مصرف کنندگان یا همان لایه C در حوزه تجارت الکترونیکی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او ادامه تشریح کرد: یکی از این اقدامات انتشار دو شاخص «تعداد شکایات بدون پاسخ» و «میزان تاخیر در پاسخگویی به شکایات» در پروفایل عمومی فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد است که باعث می‌شود متدولوژی نظارت بر فضای تجارت الکترونیکی از نظارت C بر B توسعه پیدا کند. رهبری افزود: نظارت G بر B به معنای نظارت حاکمیت یا همان بخش‌های دولتی بر کسب و کارها و نظارت C بر B به معنای نظارت مصرف کننده بر کسب و کار است؛ به عبارتی ساده‌تر مردم به ناظران کسب‌وکارها تبدیل خواهند شد؛ این انتخاب و این که مبتنی بر تضاد منافع عمل کرده و حالت خودکنترلی ایجاد می‌‎کند. او ادامه داد: انجام این کار علاوه بر تاثیری که بر حفظ حقوق مصرف‌کنندگان دارد باعث ایجاد نوعی ساختار خود کنترلی در کسب و کارهای اینترنتی خواهد شد؛ تا به امروز ما در مرکز توسغه تجارت الکترونیک تعداد شکایات بی‌پاسخ کسب و کارها را بررسی کرده و با افزایش تعداد شکایات خودمان با کسب و کار تماس گرفته و نسبت به افزایش تعداد شکایات بی‌پاسخ، به کسب و کار هشدار میدادیم و این نظارت در حد توان محدود ما در مقابل هزاران سایت فعال بود. او تاکید کرد: این دو اقدام این است که هر دو زیرساختی بوده و منجر به اصلاح متدولوژیک امور در کشور می‌شود، یکی برای بهبود و تسریع شروع بکار کسب و کارهای الکترونیکی است و دیگری برای حفاظت از حقوق مصرف کنندگان و بهبود کیفیت پاسخگویی کسب و کارها.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
مالیات برعایدی املاک، مابه‌التفاوت ارزش روز زمان واگذاری املاک و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن …مالیات برعایدی املاک، مابه‌التفاوت ارزش روز زمان واگذاری املاک و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن است. حضور خریداران برای انجام بازی‌های سفته بازانه در بازار مسکن، باعث می‌شد تا خریداران واقعی مسکن قادر به خرید مسکن در اثر افزایش قیمت نباشند. حال در صورت تصویب مالیات بر عایدی املاک می‌تواند مانعی بر حضور دلالان و اقدامات سفته‌بازانه در بازار مسکن شود. بخشی با بیان اینکه این نوع مالیات می‌تواند سودهای باد آورده را در بخش املاک و مستغلات را حذف کند و اظهار کرد: این نوع مالیات در بازار مسکن قطعا می‌تواند اثر کاهشی در قیمت مسکن داشته باشد و کسانی وارد بازار مسکن ‌شوند که نیازمند واقعی مسکن باشند. افزایش درآمدهای مالیاتی در بخش مسکن با مالیات بر عایدی املاکاین اقتصاددان افزود: مالیات بر عایدی املاک می‌تواند اثر بسیار مثبتی بر درآمدهای مالیاتی داشته باشد.
الفالف1 روز قبل
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه‌تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۱:۲۲ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۹به گزارش خبرآنلاین، مرتضی رضایی در رابطه با کاهش جمعیت و تولیدات دام کشور اظهار کرد: با بررسی‌های انجام‌شده از آمار جمعیت و تولیدات دام کشور و با استناد به آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران، از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دوره‌ای بودن فعالیت در واحدهای پرواربندی کشور، تصریح کرد: طبیعتا کل این واحدها نمی‌توانند در طول سال فعال و دارای دام پروار باشند. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: ارائه برنامه‌ها و سیاست‌های این معاونت جهت احداث واحدهای جدید متناسب با امکانات و منابع موجود متقاضیان، کمک مؤثری در جلوگیری از اتلاف منابع و پایداری تولید در این بخش کرده است. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با استفاده از این راهبرد، امکان افزایش درآمد تولیدکنندگان، کاهش قیمت تمام‌شده و کاهش هزینه حاشیه بازار امکان‌پذیر شده و همچنین با استحصال سود منطقی تولیدکنندگان؛ محصولات نیز باقیمت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهد گرفت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، تصاویری در اینترنت منتشر شده است که پنج وسیله نقلیه sherp متعلق به روسیه را پشت سر هم را نشان می‌دهد که موجب تعجب رهگذران شده است. این رویداد غیرمعمول در تبلیغات گروه رپ به سرپرستی کانی وست برگزار شده است. این خودروها در خیابان‌های شیکاگو، زادگاه «کانی وست» برگزار شد. به گزارش اسپوتنیک، این خودرو می‌تواند با سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت حتی در آب نیز حرکت کند. این وسیله نقلیه دارای یک موتور دیزل ۱٫۵ لیتری چهار سیلندر با حدود ۴۵ اسب بخار است.
تابناکتابناک1 روز قبل
محمدرضا دهقان مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت گفت: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. در حال حاضر دانشگاه‌ها پروژه هایی با مبالغ کلان دریافت کردند و حاضر به همکاری با شرکت‌ها نیستند؛ ولی در جدای این مشکلات کروز برای طراحی قطعات پیشرفته داخلی در حال حاضر با سه دانشگاه شریف، امیرکبیر و تهران همکاری دارد. دهقان پیرو مشکلات موجود راهکارهایی اعلام و اظهار کرد: قطعه ساز باید محصولی تولید کند که متقاضی خرید آن وجود داشته باشد و نیازمند یک اراده ملی است. مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت توضیح داد: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. وی در خصوص هوشمند سازی و ارتقاء این صنعت تصریح کرد: مهمترین عامل برای هوشمند سازی صنعت خودروسازی و قطعه سازی اراده و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه است.

اخبار بیشتر