واکنش‌ها به نخست‌وزیری بوریس جانسون چندان مثبت نبود!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

واکنش‌ها به نخست‌وزیری بوریس جانسون چندان مثبت نبود!

بوریس جانسون باید حواسش را جمع کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
بوریس جانسون باید حواسش را جمع کند
بوریس جانسون بالاخره با کسب ۹۲۱۵۳ رای از اعضای حزب محافظه کار انگلیس به عنوان رهبر جدید این حزب و نخست وزیر انگلیس برگزیده شد اما انگلیس در دوران نخست وزیری او با چه چالش‌هایی روبه‌رو است و برنامه جانسون برای عبور از این چالش‌ها چیست؟ آیا او در وضعیت پرتلاطم فعلی سکان‌دار مناسبی برای کشتی انگلیس خواهد بود؟

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری بلومبرگ در یادداشتی به بهانه پیروزی بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس در انتخابات حزب محافظه کار نوشته است: "همزمان با آغاز به کار بوریس جانسون به عنوان رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر انگلیس، حزب او درگیر شکاف است و اکثریت آن متزلزل شده است. همچنین بحرانی در تنگه هرمز در جریان است که یک نفتکش انگلیسی را گرفتار خود کرده است. خدمات اجتماعی روندی رو به زوال را تجربه می‌کنند، اقتصاد در حال رکود است و ارزش پوند انگلیس متزلزل شده است. علاوه بر همه این‌ها، انگلیس قرار است تنها طی ۹۹ روز از اتحادیه اروپا خارج شود که این احتمالا بزرگترین بحران این کشور از زمان جنگ جهانی است.

آیا جانسون مرد این چالش‌ها است؟

سوابق او در مقام شهردار نشان می‌دهد که او در رفتارهای نمایشی استعداد دارد اما در زمینه احتیاط نه. صحبت‌های بی‌محابا و گاف‌های شرم‌آور او نیز نکاتی قابل توجه در دوران تصدی وزارت امور خارجه انگلیس بودند. حتی متحدانش در دولت نیز تایید می‌کنند که او معمولا بی‌ملاحظه، غیرقابل اعتماد، مخالف جزییات و غافل از واقعیت است. این ویژگی‌ها ترکیب امیدوارکننده‌ای را برای مذاکرات پیچیده‌ای که پیش روی انگلیس قرار دارد، نشان نمی‌دهد.

بخش عمده‌ای از دستوکار دولتی جانسون مبهم و غیرمسئولانه است. تمرکز اصلی کمپین او بر بسته‌ای غیرضروری و مخرب برای کاهش مالیات متمرکز بود که می‌تواند حدود ۲۵ میلیارد دلار در هر سال هزینه به دنبال داشته باشد. این مساله با تعهداتی پرهزینه از جمله افزایش بودجه مدارس، خدمات درمانی، پلیس، گسترش پهنای باند و «پروژه‌های بزرگ» نیز همراه شد اما هیچ‌کس نمی‌داند هزینه این تعهدات قرار است از کجا تامین شود.

با این حال مساله اصلی دوران نخست وزیری جانسون بریگزیت خواهد بود و برنامه‌های او در این زمینه هشداردهنده هستند. او امیدوار است که بتواند اتحادیه اروپا را متقاعد کند که بر خلاف میلش دوباره بر سر توافقی که درباره آن گفتگو شده، مذاکره کنند، با این حال تعیین نکرده که چه چیزی قرار است جایگزین توافق مذاکره شده بشود. او پیشنهاد داده که مساله ایرلند را با استفاده از فناوری حل کند اما اکثر کارشناسان این کار را عملی نمی‌دانند. او همچنین متعهد شده که تنها در صورتی مبلغ ۴۸ میلیارد دلاری خروج از اتحادیه اروپا را پرداخت کند که این اتحادیه به شرایط او عمل کند.

اگر این استراتژی شکست بخورد که احتمال آن هم وجود دارد، جانسون متعهد شده که به هر صورت در تاریخ ۳۱ اکتبر بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود. این مساله اما به طور کلی یک بلوف است زیرا چنین خروج هرج و مرج برانگیزی می‌تواند شدیدا به اقتصاد انگلیس آسیب بزند، تاثیرات مخربی بر امور مالی دولتی داشته باشد، حتی در حزب خود جانسون ایجاد شکاف کند و به فاجعه‌ای انتخاباتی منجر شود. تعدادی از وزرای کابینه پیش از پیروزی او در انتخابات در اعتراض به نخست وزیری او استعفا کردند.

اگر جانسون در حال بلوف زدن است پس چیزی در چنته ندارد. او با این ادعا که احتمال خروج بدون توافق یک به میلیون است، تجارت‌ها را از آماده‌سازی برای این اتفاق بازداشته است. او با مطرح کردن طرح استفاده از سرمایه ذخیره انگلیس برای خروج بدون توافق، به منظور جبران کاهش مالیات‌ها، نشان داده است که احتمال خروج بدون توافق را اصلا جدی نگرفته است.

به طور کلی به نظر نمی‌رسد او چیزی را چندان جدی گرفته باشد و این می‌تواند نگران‌کننده‌ترین مساله برای انگلیس درباره ماه‌های پیش رو باشد. می‌توان گفت هر تصمیمی که جانسون برای بریگزیت بگیرد احتمالا پیامدهایی جدی را به دنبال خواهد داشت؛ چه برای حزبش، چه برای اقتصاد و حتی برای اتحادیه اروپا. اما به نظر نمی‌رسد او حساسیت وضعیت فعلی را درک کرده باشد. "

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: بوریس جانسون «ترامپ بریتانیا» است

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترامپ: بوریس جانسون «ترامپ بریتانیا» است
رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه مردم، نخست‌وزیر جدید بریتانیا را "ترامپ بریتانیا" خطاب می‌کنند گفت این رهبر جدید "مرد خوبی" است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع سازمان جوانان محافظه‌کار موسوم به «نقطه عطف یواس‌ای» گفت: ما یک مرد واقعا خوب داریم که قرار است نخست‌وزیر بریتانیا شود. اکنون او بوریس جانسون است. مرد خوب، سرسخت و باهوشی است.

او افزود: آن‌ها می‌گویند «ترامپ بریتانیا». آن‌ها او را ترامپ بریتانیا صدا می‌کنند و مردم می‌گویند این چیز خوبی است. آنها مرا آنجا دوست دارند. این چیزی است که آنها می‌خواهند. این چیزی است که آنها به آن نیاز دارند.

نظرسنجی ماه ژوئن موسسه گالوپ نشان می‌دهد، ۲۶ درصد از مردم بریتانیا عملکرد رهبری آمریکا را تایید می‌کنند. براساس نظرسنجی یوگاو، ۲۱ درصد مردم بریتانیا نظر مثبتی درباره ترامپ دارند.

ترامپ سه‌شنبه در توییتر به بوریس جانسون تبریک گفت. او نوشت: او فوق‌العاده خواهد بود!

او پیشتر هم از بوریس جانسون تعریف کرده بود. اوایل امسال ترامپ به روزنامه سان گفت، این شهردار سابق لندن به عنوان نخست‌وزیر «عملکرد بسیار خوبی» خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

بحران شدید در بازار بریتانیا بعد از روی کار آمدن بوریس جانسون

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
بحران شدید در بازار بریتانیا بعد از روی کار آمدن بوریس جانسون
کارشناسان معتقدند از زمان تصدی نخست‌وزیر جدید بریتانیا تا 31 اکتبر بازار این کشور دچار بحران شدیدی خواهد بود.

اعتمادآنلاین| به دنبال مشخص شدن نخست‌وزیر جدید بریتانیا و قوی شدن خروج از برگزیت بدون توافق این پرسش برای سرمایه‌گذاران و عموم مردم بریتانیا پیش آمده است که پوند تا چه میزان کاهش خواهد یافت.

به گزارش سی‌ان‌ان، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر جدید بریتانیا اعلام کرده است که تا ۳۱ اکتبر چه با توافق و چه بدون توافق از بریتانیا خارج خواهد شد. کارشناسان معتقدند که خروج بدون توافق ممکن است که بریتانیا را با رکود شدید اقتصادی مواجه کند.

یکی از عواقب خروج بریتانیا از برگزیت اعمال تعرفه بر واردات کالا از اروپا خواهد بود.

«لوکمن اوتونگا» کارشناس بورس معتقد است: «از زمان تصدی بوریس جانسون تا ۳۱ اکتبر بازار دچار بحران شدیدی خواهد بود.»

نمودار پوند در برابر دلار از سال ۲۰۱۶

پوند پیش از سال ۲۰۱۶ به میزان یک و نیم دلار معامله می‌شد که هم اکنون به میزان یک دلار و ۲۵ سنت معامله می‌شود.

کارشناسان موسسه «مورگان استنلی» معتقدند که با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این ارز تا میزان یک دلار و نهایتا در خوشبینانه‌ترین حالت تا یک دلار و ۱۰ سنت کاهش خواهد یافت.

شاخص تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۲۰ کاهش دو درصدی خواهد داشت.

«ریچارد برانسون» میلیاردر بریتانیایی اعلام کرده است که بخش زیادی از دارایی‌های خود را تبدیل به دلار کرده است و از این پس سرمایه‌گذاری‌های خود را با پوند انجام نخواهد داد.

میزان کسری بودجه بریتانیا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۰ میلیارد پوند اعلام شده است.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

«بوریس جانسون» لندن را از برجام خارج می‌کند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
«بوریس جانسون» لندن را از برجام خارج می‌کند
یک نماینده پارلمان انگلیس مدعی شده نخست‌وزیر جدید این کشور به پیروی از رئیس‌جمهور آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

به گزارش مشرق، «متیو آفورد»، نماینده پارلمان انگلیس و عضو حزب محافظه‌کار سه‌شنبه گفت به نظر او دولت «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر جدید انگلیس به پیروی از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه سابق بریتانیا دوشنبه (۱ مردادماه) توانست با غلبه بر «جرمی هانت» وزیر امور خارجه این کشور، پیروز رقابت بر سر تصاحب مقام نخست‌وزیری شود.

آفورد که با رسانه صهیونیستی آی‌-۲۴ مصاحبه می‌کرد گفت لازم است انگلیس با ایران «بسیار قاطع» باشد. او تصریح کرد معتقد است انگلیس به زودی با آمریکا همراه شده و از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد.

وی گفت: «این توافق توسط آلمان و فرانسه زنده نگاه داشته شده، ولی فکر می‌کنم دولت بوریس جانسون راه ترامپ را ادامه داده و خواهد گفت که این توافق دیگر کارساز نیست و تحریم‌ها را مدنظر قرار خواهد داد.

نماینده پارلمان انگلیس گفت مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای جدید احتمالا بهترین گزینه برای خروج از وضعیت فعلی بدون درگیری مستقیم خواهد بود.

او با بیان اینکه توافق جدید می‌تواند راهی رو به جلو باشد گفت: «ما باید ببینیم چه چیزی می‌توانیم بدون از دست رفتن وجهه‌مان به ایران بدهیم تا بتوانیم اطمینان حاصل کنیم آنها اقداماتشان را متوقف می‌کنند.»

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

ایران تا کنون در دو گام از تعهدات خودش ذیل برجام کاسته است.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نگرانی‌ها در آلمان از نخست‌وزیر شدن بوریس جانسون در انگلیس

ایسناخبرگزاری ایسنا
نگرانی‌ها در آلمان از نخست‌وزیر شدن بوریس جانسون در انگلیس
احزاب و صاحبان صنایع آلمان نسبت به سیاست‌های پوپولیستی نخست‌وزیر جدید انگلیس و تصمیم او مبنی بر بریگزیتِ بدونِ توافق با اتحادیه اروپا در حالی ابراز نگرانی کردند که تنها حزب پوپولیست راست‌گرای این کشور از انتخاب بوریس جانسون خرسند است.

به گزارش ایسنا، اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس بوریس جانسون را به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار و به طبع آن به ریاست دولت انگلیس برگزیدند. جانسون مصمم است که کشورش را تحت هر شرایطی تا آخر اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند. او گفته است که انگلیس در صورت نیاز، بدون توافق نهایی و بستن قرارداد با اتحادیه اروپا از آن خارج خواهد شد. سیاستمدار ۵۵ ساله با سخنان پوپولیستی خود نگرانی احزاب و صاحبان صنایع آلمان را برانگیخته است.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه مواضع احزاب گوناگون آلمان را منتشر کرد.

«عوام‌گرا و عوام‌فریب»

برند ریکسینگر، رهبر حزب چپ آلمان جانسون را یک فرد عوام‌گرا و عوام‌فریب نامید و اظهار داشت که انتخاب جانسون به ریاست دولت انگلیس برای مردم این کشور، به‌ویژه برای اقشار متوسط به پایین زیان‌آور است.

کریستیان لیندنر، رهبر حزب دموکرات‌های آزاد آلمان نیز از انتخاب جانسون ابراز تاسف کرد و گفت، او از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده هم غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر است.

لیندنر معتقد است که با وجود جانسون اروپا وارد دورانی ناآرام‌تر می‌شود.

کاتیا لایکرت، نایب‌رئیس فراکسیون احزاب مسیحی در پارلمان آلمان ابراز امیدواری کرد که جانسون به خاطر منافع کشورش با مسئولیت بیشتری کشورداری کند. او تصریح کرد که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا به نفع هیچ کس نخواهد بود.

«دروغگوی حرفه‌ای»

آخیم پست، نایب‌رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان گفت، فرهنگ دموکراتیک انگلیس از این پس با آزمایشی سخت مواجه خواهد شد.

فرانسیسکا براتنر از حزب سبزها ابراز تأسف کرد از این که اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس یک دروغگوی حرفه‌ای و بی‌مسئولیت را به رهبری خود انتخاب کرده‌اند.

او ضمن تاکید بر این که دوران سختی در انتظار اروپاست، خواستار آن شد که اتحادیه اروپا اکنون بیش از پیش اتحاد به‌خرج دهد.

تنها حزب حاضر در پارلمان آلمان که از انتخاب جانسون ابراز خرسندی کرد، حزب راست‌گرای پوپولیستی آلترناتیو برای آلمان است.

نه تنها سیاستمداران آلمان بلکه بخش اقتصاد این کشور نیز با انتخاب جانسون انتقادی برخورد کرده و آن را برای انگلیس و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا زیان‌آور ارزیابی کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، هولگر بینگمن، رئیس اتحادیه صاحبان صنایع و شرکت‌های صادراتی آلمان معتقد است که خطر خروج انگلیس بدون توافق نهایی با اتحادیه اروپا بالا رفته و در این میان هیچ کس نفعی نخواهد برد.

اریک شوایتسر، رئیس اتحادیه اتاق‌های صنایع و بازرگانی آلمان هم ضمن اشاره به این که هم‌اکنون سنگینی بریگزیت بر اقتصاد آلمان حس می‌شود، هشدار داده است که انگلیس و اتحادیه اروپا باید به جای بدتر کردن اوضاع، به فکر راه حلی برای مشکلات کنونی باشند.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی اروپایی معتقدند که خروج بدون قرارداد انگلیس از اتحادیه اروپا به‌ویژه به اقتصاد انگلیس آسیب می‌زند.

دیوید گوک، وزیر دادگستری انگلیس گفته است که بریگزیت بدون توافق، برای شهروندان انگلیس «تحقیر ملی» به ارمغان خواهد آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

فیلم| چرا دونالد ترامپ بدترین رئیس جمهور آمریکاست؟!

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

فارسفارس15 ساعت قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در دفاع از آغاز جنگ تجاری علیه چین، مدعی شد که او برای مقابله با پکن برگزیده شده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که او برای مقابله با چین برگزیده شده است. اما ایالات متحده عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.» ترامپ افزود: «کاری که من باید انجام دهم، مقابله اقتصادی با چین است، چون سال‌های سال است که دارد کلاه ما را برمی‌دارد. اگر آن‌ها بخواهند معامله کنند، ما هم معامله می‌کنیم … شنیدم که کسی گفته این جنگ تجاری ترامپ است. پس من دارم با چین مقابله می‌کنم، من دارم در تجارت با چین مقابله می‌کنیم.
الفالف19 ساعت قبل
در حال حاضر کره جنوبی این جزایر را جزایر «دوکدو» واقع در «دریای شرق» و تحت حاکمیت خود می‌خواند و ژاپن آن‌ها را جزایر «تاکشیما» می‌داند که در آب‌های اطراف کشورش با نام «دریای ژاپن» قرار دارد. اما از زمان مرگ شوهرش، «کیم سونگ دو» در ماه اکتبر گذشته، ‌ این زن ۸۱ ساله تنها ساکن دائمی این جزایر آتش‌فشانی به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که این جزایر مورد مناقشه موجب تشدید وخامت روابط بین کره جنوبی و ژاپن شده است. اگرچه این جزایر از هر دو کشور کره جنوبی و ژاپن بسیار دور افتاده است اما از لحاظ جغرافیایی به کره جنوبی نزدیک‌تر از ژاپن بوده و یکی از مقاصد گردشگری برای کره‌ای‌ها شمرده می‌شود. کیم مدتی با دخترش در شهر «پوهانگ» در ساحل جنوب شرقی کره جنوبی زندگی کرد تا عملیات بازسازی محل زندگی‌اش در جزایر مذکور اتمام یابد.
فارسفارس6 ساعت قبل
یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع دیپلماتیک جزئیات جدیدی از دلیل لغو حمله آمریکا به نقاطی در داخل ایران پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران منتشر کرده است. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستیبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع دیپلماتیک جزئیات جدیدی از دلیل لغو حمله آمریکا به نقاطی در داخل ایران پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران منتشر کرده است. پایگاه المانیتور نوشته «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از ارسال پیام‌هایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به کاخ سفید تصمیم خود برای حمله به سه نقطه در داخل ایران را لغو کرده است. منابع دیپلماتیک گفته‌اند مقام‌های ارشد اطلاعاتی در خلیج فارس- ظاهرا مقام‌های اطلاعاتی امارات و عربستان سعودی- با عجله از واشنگتن خواسته‌اند حمله به ایران را متوقف کند. آنها نمی‌خواستند به دلیل یک حمله نسبتا جزئی آمریکا بهای بیش از حد پرداخت کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از النهرین، قصی عباس یکی از نمایندگان ائتلاف فتح در پارلمان عراق به دهن کجی آمریکا به تصمیم دولت عراق و اینکه هواپیماهای آمریکایی بدون موافقت بغداد در آسمان عراق جولان خواهند داد، واکنش نشان داد. وی تاکید کرد: عراق امکانات و توان مقابله با هر هواپیمایی که بدون مجوز بغداد بر فراز کشور به پرواز درآید را دارد. باید با هر پروازی بدون موافقت دولت عراق مقابله شود. شایان ذکر است که ارتش تروریست آمریکا امروز پنجشنبه اعلام کرد که زیر بار تصمیم نخست وزیر عراق نمی‌رود. جیمز راولنسون سخنگوی ائتلاف آمریکایی در دهن کجی آشکار به تصمیم عادل عبدالمهدی گفت: پروازهای ویژه نیازی به موافقت دولت عراق ندارد.

اخبار بیشتر