تداوم واکنش‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد خروج مزدک میرزایی از کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

تداوم واکنش‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد خروج مزدک میرزایی از کشور

دفاع مدیر سابق شبکه مستند از مزدک میرزایی

رکناخبرگزاری رکنا
دفاع مدیر سابق شبکه مستند از مزدک میرزایی
رکنا: امیر تاجیک مدیر سابق شبکه مستند با دفاع از مزدک میرزایی وی را از سالم‌ترین مجریان تلویزیون دانست.

دفاع مدیر سابق شبکه مستند از مزدک میرزایی - 1

به گزارش رکنا، امیر تاجیک اظهار داشت: متاسفانه خروج بی‌ضابطه آرشیو از صدا و سیما در دوره‌ای خاص شکل گرفت و نیازی نیست که شبکه‌های خارجی بخواهند از طریق مزدک میرزایی به آرشیو دسترسی پیدا کنند. مزدک میرزایی یکی از سالم‌ترین مجریان تلویزیون بود که هم اخلاق‌مدار بود و هم معتقد. بنابراین باید به ویژگی‌های شخصیتی و پیشینه افراد، پیش از زیر سوال بردن اشتباهی که داشتند، توجه داشت، او فردی اخلاقی است و آن شبکه‌ها هم نیازی به کسب آرشیو ندارند و اصولا به نظر من، نگاه کردن به مزدک از این زاویه، دید خیلی سطح پائینی است؛ چرا که او یک شخصیت سالم بود و حتی من معتقدم همین حالا هم اگر فرد دلسوزی با وی صحبت کند، می‌تواند او را قانع به تغییر رویه نماید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

مدیر سابق شبکه مستند: مزدک نیازی نداشته که آرشیو را با خود ببرد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
مدیر سابق شبکه مستند: مزدک نیازی نداشته که آرشیو را با خود ببرد
مزدک میرزایی فردی اخلاقی است و آن شبکه ها هم نیازی به کسب آرشیو ندارند و اصولا به نظر من، نگاه کردن به مزدک از این زاویه، دید خیلی سطح پائینی است.
مدیر سابق شبکه مستند: مزدک نیازی نداشته که آرشیو را با خود ببرد - 0

امیر تاجیک گفت: متاسفانه خروج بی ضابطه آرشیو از صدا و سیما در دوره‌ای خاص صورت گرفت، باید بگویم نیازی نیست که شبکه‌های خارجی بخواهند از طریق افرادی چون آقای میرزایی به آرشیو دسترسی پیدا کنند.

فوتبال ایران» در حاشیه فوتبال

به گزارش موج، در حالیکه این روزها مهاجرت مزدک میرزایی، مجری و گزارشگر برنامه‌های فوتبالی تلویزیون به یکی از جنجالی‌ترین اخبار رسانه‌ها و فضای مجازی بدل شده، هنوز هیچ خبر رسمی مبنی بر تایید یا رد این خبر منتشر نشده است.

از سویی دیگر، گزارشگری تنها رزومه مزدک میرزایی نبوده و او ضمن ساخت مستندهایی در زمینه حوزه تخصصی خود یعنی ورزش، به استناد اخبار و سایت رسمی شبکه مستند سیما، مصوبه‌ای مبنی بر تولید یک مجموعه مستند در مقام تهیه کننده و با موضوع تاریخچه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود دارد. تولید این مستند با عنوان تاریخ نگاری سرخابی و در ۲۶ قسمت ۲۸ دقیقه‌ای تصویب شده بود که براساس شنیده‌ها تولید آن هم آغاز شده بود.

بر همین اساس سعی کردیم تا با سید سلیم غفوری مدیر فعلی شبکه مستند در این خصوص گفتگویی داشته باشیم و اخبار و بویژه سرنوشت مجموعه مذکور را از وی جویا شویم؛ اما به ما پاسخ داده شد که تنها مرجع مجاز برای پاسخگویی در این زمینه روابط عمومی سیما است که از آنجا هم شنیدیم هنوز امکان اعلام خبر و پاسخ رسمی وجود ندارد و از روند تولید مستند تاریخ نگاری سرخابی و تصاویر ضبط شده آن هم خبری ندارند. لذا به سراغ مدیر جوانی رفتیم که نه تنها مجری بی حاشیه روزگار نه چندان دور تلویزیون از او فراری نشده بود بلکه دلیلی بر فعالیت و جذب او به سمت تولیدات مستند در حوزه ورزش هم شده بود و به نظر روابط خوبی هم با یکدیگر داشتند.

مزدک میرزایی از پاک‌ترین سلبریتی‌های تلویزیون بود

امیرتاجیک، مدیر سابق شبکه مستند، در مورد فعالیت مزدک میرزایی در این شبکه گفت: پیش از هر چیزی من باید بر این نکته صحه بگذارم که آقای میرزایی یکی از سالم‌ترین مجریان تلویزیون بود که هم اخلاق مدار بود و هم معتقد. بنابراین باید به ویژگی‌های شخصیتی و پیشینه افراد، پیش از زیر سوال بردن اشتباهی که داشتند، توجه داشت.

وی افزود: من از قبل از حضورم در شبکه مستند هم به ایشان علاقه داشتم و بعد از آن هم حتی برای رونمایی از برخی مستند‌های ورزشی او را برای اجرای برنامه دعوت می‌کردم که بدون هیچ چشم داشتی می‌پذیرفت و این کار را به عهده می‌گرفت. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۴ مجموعه‌ای به نام «راه ناتمام» اثر علی محمد قاسمی رونمایی شد که به ورزشکاران ملی پوشی پرداخته بود که مدالهای جهانی هم کسب کرده بودند اما برای گذران زندگی به دست فروشی اقدام می‌کردند. همانطور که گفتم به دعوت من اجرای مراسم رونمایی از این اثر را آقای میرزایی به عهده داشت.

تاجیک ادامه داد: آقای میرزایی علاوه بر اجرا و گزارش رویدادهای ورزشی، خیلی علاقمند به حوزه تولید بود و در سال ۹۵، آخرین جلسه رسمی مشترکی که با ایشان داشتیم به چند هفته پیش از ترک شبکه مستند بر میگردد که باز هم یک مراسم رونمایی از فیلم هایی بود که برای ماه مبارک رمضان تولید کرده بودیم. ایشان هم دعوت داشت و در مورد پروژه‌ای به نام تاریخچه شهرآورد که ساخته بودند، سخن گفت و اتفاقا خیلی هم خبرساز شد چرا که اعلام کرد خیلی از ورزشکاران برای حضور و مصاحبه در این فیلم درخواست پول کرده بودند.

مجریان ورزشی مستندسازان خوبی هستند

امیر تاجیک در مورد کیفیت کار در مستند تاریخچه شهرآورد گفت: مهمترین بخش در مستند سازی تحقیق و پژوهش است که برخی مجریان ورزشی دانش خوبی در این حوزه دارند. پس از آن، نوبت به روایت، انتخاب آرشیو و منابع آنها و چیدمان این قطعات در کنار هم می‌رسد که برای این کار هم کارگردانان خوبی را با خود همراه می‌کنند. اتفاقا فیلم‌های این مجموعه در فضای مجازی و در دسترس همه وجود دارد و قابل بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در جریان تصویب پروژه تاریخ نگاری سرخابی توسط مزدک میرزایی برای شبکه مستند هم هست و آیا می‌داند که چه بر سر تصاویر آرشیوی و ضبط شده‌ای که در اختیار این مجری سابق و تهیه کننده قرار دارد خواهد آمد، تاکید کرد: من رابطه خوبی با ایشان داشتم و هنوز هم او را فرد سالمی می‌دانم؛ اما طرح این مجموعه بعد از رفتنم از شبکه به تصویب رسیده که خیلی در جریان جزییات آن نیستم.

شبکه‌های خارجی دیگر نیازی به آرشیو صدا و سیما ندارند

وی گفت: در مورد مبحث آرشیو و با توجه به اتفاقاتی که در سالهای گذشته رخ داده و متاسفانه خروج بی ضابطه آرشیو از صدا و سیما در دوره‌ای خاص، باید بگویم نیازی نیست که شبکه‌های خارجی بخواهند از طریق افرادی چون آقای میرزایی به آرشیو دسترسی پیدا کنند.

پادرمیانی فرد دلسوزی می‌تواند مزدک میرزایی را برگرداند

تاجیک در ادامه اظهار داشت: مزدک میرزایی فردی اخلاقی است و آن شبکه‌ها هم نیازی به کسب آرشیو ندارند و اصولا به نظر من، نگاه کردن به مزدک از این زاویه، دید خیلی سطح پائینی است؛ چرا که او یک شخصیت سالم بود و حتی من معتقدم همین حالا هم اگر فرد دلسوزی با وی صحبت کند، می‌تواند او را قانع به تغییر رویه نماید.

از دست دادن نیروی انسانی و آرشیو بزرگترین اشتباه رسانه است

مدیر سابق شبکه مستند سیما افزود: معتقدم که رسانه‌ها در هر جای دنیا دو سرمایه اصلی دارند که شامل نیروی انسانی و آرشیو می‌شود. هر مدیری به هر دلیلی، عمدی و یا سهوی، این دو را از دست بدهد، بزرگترین اشتباهی است که ممکن است در رسانه مرتکب شود.

وی تصریح کرد: نمی‌گویم مزدک میرزایی مجری شماره یک تلویزیون بود، بلکه ایشان هم یکی از همکاران سالم مجموعه بود اما برایش چند اتفاق افتاد؛ اول اینکه اجراهایی که در شبکه سه داشت از ایشان دریغ شد و به جایش مجریان جوانی اجرای برنامه‌ها را به عهده گرفتند. نکته دوم مشکلی بود که در شبکه مستند برایش بوجود آمد و تا جایی که من پیگیر بودم، به رغم بارها مراجعه به شبکه نتوانست این تولید را به سرانجام مناسب برساند.

پیشکسوتان را به بهانه جوانگرایی طرد نکنیم!

تاجیک افزود: به هرحال آقای میرزایی به جز شبکه سه، ورزش و مستند با جای دیگری همکاری جدی نداشت. ما نباید پیشکسوتان را به بهانه جوان گرایی کنار بگذاریم. نباید فراموش کنیم که دنیای رسانه رو به جلو است و همه ما در جبهه انقلاب اسلامی، کارزار سختی را پیش روی داریم. سرمایه گذاری که نه خودش مشخص است و نه منبع پولش، اقدام به راه اندازی یک شبکه فارسی زبان در لندن می‌کند، در این شبکه به تروریست‌ها بلندگو می‌دهد و به فکر هزینه کردهای آنچنانی برای جذب نیروست. طبیعی است که نتواند نیروی کافی متخصص را در آنجا بیابد و تلاش کند که نیروهایی هم از ایران جذب کند.

وی ادامه داد: اتفاقی که کمتر کسی به آن دقت می‌کند این است که اگر امثال مزدک میرزایی به این توانمندی و محبوبیت رسیدند، نتیجه سالها تلاش خودشان و هزینه‌ای است که سازمان متبوع برای وی و دیگر کارمندان داشته است. در مقابل، یک رسانه دیگر بدون اینکه ریالی هزینه کند، با خدعه و وعده و وعید، او را به همکاری با خود جلب کرده است. این همان نکته‌ای است که ما باید مراقبش باشیم؛ یعنی نیروهایی که برایشان هزینه شده تا به نام و جایگاهی رسیده‌اند واقعا سرمایه‌های یک رسانه هستند.

تاجیک تصریح کرد: بحث من بحث چند مجری و یا خاصه آقای میرزایی نیست بلکه منظور من افرادی مانند ایشان است که این فرصت می‌تواند برایشان پیش بیاید. شبکه‌ای که میلیونها پوند برای راه اندازی هزینه می‌کند، جذب چند چهره با دستمزدی بالا برایش کار سختی نیست؛ چرا که دیگر نیاز ندارد تا نیروهای جدید را آموزش دهد و یا در این زمینه هزینه کند و این افراد از نظر دانش کاری و سطح حرفه‌ای به جایی رسیده‌اند که به راحتی کار را ادامه می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

مازیار ناظمی: صحبت‌های من درباره مزدک میرزایی تحریف شده

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
مازیار ناظمی: صحبت‌های من درباره مزدک میرزایی تحریف شده
مازیار ناظمی پس از در توییتی اعلام کرد که به مزدک میرزایی تهمت نزده و منظورش این نبوده که او آرشیو را با خود برده.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مازیار ناظمی در توییتی نوشت: «به مزدک میرزایی تهمت نزنیم! از قول بنده گفته شده بردن آرشیو صدا وسیما توسط ایشون قطعی است! هرگز، در پاسخ شبهه همکاران گفتم اگر چنین باشد مبانی حقوقی بین المللی، مجازات می‌کند. خیلی نگران آرشیو هستیم همین الان هزاران گیگابایت در آرشیو‌های شخصی دستیاران و تهیه کنندگان امانت است!»

او پیش‌تر در توییتی نوشته بود: «مزدک میرزایی یک جورایی شاهد مراسم عقد من بیست و چند سال پیش بود، بچه شرق تهران بودیم و کلی خاطره خوب دارم؛ امیدوارم که اول مزدک به کشور برگرده و دوم اون آرشیو منحصرا متعلق به صداوسیماست و پخش آن پیگیری بین المللی داره.»

خواندن خبر در سایت منبع

داستان مزدک، ارمغان انحصار در صدا و سیما

پارس نیوزخبرگزاری پارس نیوز
داستان مزدک، ارمغان انحصار در صدا و سیما
امسال همزمان با فصل نقل‌وانتقالات، بمب خبری فوتبال ایران جایی بیرون از فضای باشگاه‌ها و در حوزه رسانه‌ای ترکید؛‌ آنجا که خبر رسید مزدک میرزایی از صداوسیما جدا شده و ضمن مهاجرت به انگلستان، همکاری با شبکه ماهواره‌ای «ایران اینترنشنال» را بر عهده گرفته است.

به گزارش پارس نیوز،  

رسول بهروش در ادامه یادداشت خود در «دنیای اقتصاد» نوشت: خبر بی‌نهایت غافلگیرکننده بود؛ به‌ویژه از این جهت که مزدک در تمام این سال‌ها چهره‌ای آرام و بی‌حاشیه داشت و هرگز وارد هیچ جنجالی نمی‌شد. فکرش را بکنید؛ محمدحسین میثاقی بعد از مدت کوتاهی تهیه گزارش برای برنامه نود، خودش را در چنان جایگاهی دید که جای شخص عادل فردوسی‌پور را گرفت. طبع مزدک اما آنقدر ملایم و آرام بود که سال‌های طولانی فقط متن سوال پیامکی هر هفته نود و نیز نریشن بخش «نود تا نود» را قرائت می‌کرد و هیچ سهم بیشتری از امپراتوری دوست صمیمی‌اش نمی‌خواست. باور اینکه چنین چهره‌ای از تلویزیون ایران کنده شود و مهم‌تر از آن دست به یک انتخاب جنجالی بزند بسیار دشوار بود؛ آن‌قدر که حتی اولین رسانه‌های مطلع شده از خبر هم ساعت‌ها از انتشار آن پرهیز کردند. نهایتا اما موضوع مهاجرت میرزایی درست از آب درآمد تا یک سوال بسیار مهم پابرجا باقی بماند؛ اینکه اصولا چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟

مساله ساده است. در مجموعه‌های رقابتی و موفق، همیشه دو رکن مهم وجود دارد؛ یکی حفظ جذابیت‌های درونی و دومی جلب نظر مخاطب. به‌عنوان مثال اگر یک رستوران صاحب آشپزی حاذق باشد، به سختی حاضر خواهد بود او را از دست بدهد؛ چون در آن صورت باید در قبال مشتری‌ها پاسخگوی افت کیفیتش باشد. همین رستوران اما اگر تنها غذاخوری شهر با مشتریان ناچار و تضمین‌شده باشد، دیگر برایش تفاوت چندانی نخواهد داشت که آشپزش کیست و غذا با چه استانداردی طبخ می‌شود. جنس کار صداوسیما در همه سال‌های گذشته از همین نوع دوم بوده؛ آنها عادت کرده‌اند که بالاخره یک چیزی بپزند و به خورد مردم بدهند. بیننده‌ها هم که گزینه دیگری نداشتند، ناچار بودند خوراک سازمان را روی چشم‌شان بگذارند و به‌به و چه‌چه کنند. چیزی که دوستان از آن غافل شدند؛ اما مرور زمان و تغییر قواعد بازی بود. به تدریج سر و کله رسانه‌های موازی و مشابه پیدا شد و مخاطبان تلویزیون دولتی ایران ریزش کرد.

ماهواره آمد، اینترنت گسترش پیدا کرد و فضای سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی بیرونی هم تغییر کرد. به این ترتیب صداوسیما در این سال‌ها به تناوب از یکی از رقیبان نوظهورش ضربه خورده؛ گاهی از شبکه‌های سریالی جم، گاهی از بی‌بی‌سی فارسی و گاهی هم از من‌وتو. رویکردهای کلی این شبکه‌ها فرق داشت؛ اما وجه مشترک تمام آنها تلاش برای جذب نیروهای متخصص داخلی و تخلیه جام‌جم بود. این‌گونه بود که تعداد قابل توجهی از رونامه‌نگاران، هنرمندان و بازیگران راهی این شبکه‌ها شدند؛ کسانی که اگرچه اغلب موفق نبودند، اما نفس مهاجرتشان یک ضربه به صداوسیما محسوب می‌شد. حالا ایران اینترنشنال تازه‌ترین رقیب تلویزیون ایران در این مسیر است؛ شبکه‌ای که با سرمایه‌گذاری‌های گسترده و مجهول، اهداف مشکوکی را پی می‌گیرد. هفته گذشته شایعه شد این شبکه ماهواره‌ای با توجه به شکاف به وجود آمده بین عادل فردوسی‌پور و سازمان صداوسیما سعی کرده با پیشنهادی هنگفت مجری برنامه نود را به اردوگاه خود بکشاند که البته عادل با پیشنهاد آنها مخالفت کرده است. حالا اما اولویت دوم ایران اینترنشنال محقق شده و مزدک میرزایی، همین لحظه در خاک انگلستان به سر می‌برد.

در این ماجرا دو نکته تلخ وجود دارد. نکته اول؛ گویا صداوسیما هنوز باورش نشده با وجود تداوم بهره‌مندی‌اش از انحصار قانونی در داخل کشور، در حال‌ حاضر رقبای جدی ماهواره‌ای و اینترنتی دارد و مثل گذشته نمی‌تواند نسبت به خواست و سلیقه مخاطبانش بی‌اعتنا باشد. نکته دوم؛ حوزه ورزش با جذابیت‌های سرشار درونی‌اش از معدود عرصه‌هایی بود که برنامه‌سازان، مجریان و گزارشگران بعضا توانمند و مستعد توانستند به آن راه بیابند و همیشه حداقل پرچم این بخش را در صداوسیما بالا نگه دارند. با این وجود تغییرات مدیریتی اخیر در سازمان، نقاط قوت همین حوزه را هم شخم زده و از بین برده است. تنها به همین یک نکته توجه کنید که طی کمتر از یک سال گذشته، سه چهره محبوب و توانای ورزش تلویزیون شدیدا به حاشیه رانده شده‌اند؛ عادل فردوسی‌پور به‌دلایل نامشخص خانه‌نشین شده، مزدک میرزایی بعد از محدود شدن فضای کارش مهاجرت کرده و محمدحسین میثاقی هم به وجه‌المناقشه جنگ مدیران شبکه سه با برنامه نود تبدیل شده است. او جوان بااستعدادی بود که لابه‌لای دعواهای اخیر سوخت و تحت فشار شدید افکار عمومی قرار گرفت. این همه دستاورد طی فقط یک سال، تحفه‌ای است که تنها «انحصار» می‌تواند پیشکش کند.

منبع خبر : ايسنا مزدک میرزایی رسول بهروش

خواندن خبر در سایت منبع

آرشیو صداوسیما در دوره‌ای خاص خارج شد نه توسط مزدک میرزایی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آرشیو صداوسیما در دوره‌ای خاص خارج شد نه توسط مزدک میرزایی
امیر تاجیک گفت: متاسفانه خروج بی‌ضابطه آرشیو از صداوسیما در دوره‌ای خاص صورت گرفت. نیازی نیست که شبکه‌های خارجی بخواهند از طریق افرادی چون آقای میرزایی به آرشیو دسترسی پیدا کنند.

در حالیکه این روزها مهاجرت و پیوستن مزدک میرزایی، مجری و گزارشگر برنامه‌های فوتبالی تلویزیون به یکی از جنجالی‌ترین اخبار رسانه‌ها و فضای مجازی کشور بدل شده، هنوز هیچ خبر رسمی مبنی بر تایید یا رد این خبر منتشر نشده است.

از سویی دیگر، گزارشگری تنها رزومه مزدک میرزایی نبوده و او ضمن ساخت مستندهایی در زمینه حوزه تخصصی خود یعنی ورزش، به استناد اخبار و سایت رسمی شبکه مستند سیما، مصوبه‌ای مبنی بر تولید یک مجموعه مستند در مقام تهیه‌کننده و با موضوع تاریخچه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود دارد. تولید این مستند با عنوان تاریخ‌نگاری سرخابی و در ۲۶ قسمت ۲۸ دقیقه‌ای تصویب شده بود که برا شنیده‌ها تولید آن هم آغاز شده بود.

آرشیو صداوسیما در دوره‌ای خاص خارج شد نه توسط مزدک میرزایی - 3

بر همین اساس سعی کردیم تا با سید سلیم غفوری مدیر فعلی شبکه مستند در این خصوص گفت‌وگویی داشته باشیم و اخبار و به‌ویژه سرنوشت مجموعه مذکور را از وی جویا شویم؛ اما به ما پاسخ داده شد که تنها مرجع مجاز برای پاسخ‌گویی در این زمینه روابط عمومی سیما است که از آنجا هم شنیدیم هنوز امکان اعلام خبر و پاسخ رسمی وجود ندارد و از روند تولید مستند تاریخ‌نگاری سرخابی و تصاویر ضبط شده آن هم خبری ندارند. لذا به سراغ مدیر جوانی رفتیم که نه تنها مجری بی‌حاشیه روزگار نه چندان دور تلویزیون از او فراری نشده بود بلکه دلیلی بر فعالیت و جذب او به سمت تولیدات مستند در حوزه ورزش هم شده بود و به نظر روابط خوبی هم با یکدیگر داشتند.

مزدک میرزایی از پاک‌ترین سلبریتی‌های تلویزیون بود

امیرتاجیک، مدیر سابق شبکه مستند، در مورد فعالیت مزدک میرزایی در این شبکه گفت: پیش از هر چیزی من باید بر این نکته صحه بگذارم که آقای میرزایی یکی از سالم‌ترین مجریان تلویزیون بود که هم اخلاق‌مدار بود و هم معتقد. بنابراین باید به ویژگی‌های شخصیتی و پیشینه افراد، پیش از زیر سوال بردن اشتباهی که داشتند، توجه داشت.

آرشیو صداوسیما در دوره‌ای خاص خارج شد نه توسط مزدک میرزایی - 7

وی افزود: من از قبل از حضورم در شبکه مستند هم به ایشان علاقه داشتم و بعد از آن هم حتی برای رونمایی از برخی مستندهای ورزشی او را برای اجرای برنامه دعوت می‌کردم که بدون هیچ چشم‌داشتی می‌پذیرفت و این کار را به عهده می‌گرفت. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۴ مجموعه‌ای به نام «راه ناتمام» اثر علی محمد قاسمی رونمایی شد که به ورزشکاران ملی‌پوشی پرداخته بود که مدالهای جهانی هم کسب کرده بودند اما برای گذران زندگی به دست‌فروشی اقدام می‌کردند. همانطور که گفتم به دعوت من، اجرای مراسم رونمایی از این اثر را آقای میرزایی به عهده داشت.

رونمایی خبر ساز از اثر مزدک میرزایی

تاجیک ادامه داد: آقای میرزایی علاوه بر اجرا و گزارش رویدادهای ورزشی، خیلی علاقه‌مند به حوزه تولید بود و در سال ۹۵، آخرین جلسه رسمی مشترکی که با ایشان داشتیم به چند هفته پیش از ترک شبکه مستند بر میگردد که باز هم یک مراسم رونمایی از فیلم‌هایی بود که برای ماه مبارک رمضان تولید کرده بودیم. ایشان هم دعوت داشت و در مورد پروژه‌ای به نام تاریخچه شهرآورد که ساخته بودند، سخن گفت و اتفاقا خیلی هم خبرساز شد چرا که اعلام کرد خیلی از ورزشکاران برای حضور و مصاحبه در این فیلم درخواست پول کرده بودند.

مجریان ورزشی مستندسازان خوبی هستند

امیر تاجیک در مورد کیفیت کار در مستند تاریخچه شهرآورد گفت: مهمترین بخش در مستندسازی تحقیق و پژوهش است که برخی مجریان ورزشی دانش خوبی در این حوزه دارند. پس از آن، نوبت به روایت، انتخاب آرشیو و منابع آنها و چیدمان این قطعات در کنار هم می‌رسد که برای این کار هم کارگردانان خوبی را با خود همراه می‌کنند. اتفاقا فیلم‌های این مجموعه در فضای مجازی و در دسترس همه وجود دارد و قابل بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در جریان تصویب پروژه تاریخ‌نگاری سرخابی توسط مزدک میرزایی برای شبکه مستند هم هست و آیا می‌داند که چه بر سر تصاویر آرشیوی و ضبط شده‌ای که در اختیار این مجری سابق و تهیه کننده قرار دارد خواهد آمد، تاکید کرد: من رابطه خوبی با ایشان داشتم و هنوز هم او را فرد سالمی می‌دانم؛ اما طرح این مجموعه بعد از رفتنم از شبکه به تصویب رسیده که خیلی در جریان جزییات آن نیستم.

شبکه‌های خارجی دیگر نیازی به آرشیو صداوسیما ندارند

وی گفت: در مورد مبحث آرشیو و با توجه به اتفاقاتی که در سالهای گذشته رخ داده و متاسفانه خروج بی‌ضابطه آرشیو از صدا و سیما در دوره‌ای خاص، باید بگویم نیازی نیست که شبکه‌های خارجی بخواهند از طریق افرادی چون آقای میرزایی به آرشیو دسترسی پیدا کنند.

آرشیو صداوسیما در دوره‌ای خاص خارج شد نه توسط مزدک میرزایی - 17

پادرمیانی فرد دلسوزی می‌تواند مزدک میرزایی را برگرداند

تاجیک در ادامه اظهار داشت: مزدک میرزایی فردی اخلاقی است و آن شبکه‌ها هم نیازی به کسب آرشیو ندارند و اصولا به نظر من، نگاه کردن به مزدک از این زاویه، دید خیلی سطح پائینی است؛ چرا که او یک شخصیت سالم بود و حتی من معتقدم همین حالا هم اگر فرد دلسوزی با وی صحبت کند، می‌تواند او را قانع به تغییر رویه نماید.

از دست دادن نیروی انسانی و آرشیو بزرگترین اشتباه رسانه است

مدیر سابق شبکه مستند سیما افزود: معتقدم که رسانه‌ها در هر جای دنیا دو سرمایه اصلی دارند که شامل نیروی انسانی و آرشیو می‌شود. هر مدیری به هر دلیلی، عمدی و یا سهوی، این دو را از دست بدهد، بزرگترین اشتباهی است که ممکن است در رسانه مرتکب شود.

وی تصریح کرد: نمی‌گویم مزدک میرزایی مجری شماره یک تلویزیون بود، بلکه ایشان هم یکی از همکاران سالم مجموعه بود اما برایش چند اتفاق افتاد؛ اول اینکه اجراهایی که در شبکه سه داشت از ایشان دریغ شد و به جایش مجریان جوانی اجرای برنامه‌ها را به عهده گرفتند. نکته دوم مشکلی بود که در شبکه مستند برایش بوجود آمد و تا جایی که من پیگیر بودم، به رغم بارها مراجعه به شبکه نتوانست این تولید را به سرانجام مناسب برساند.

پیشکسوتان را به بهانه جوان‌گرایی طرد نکنیم!

تاجیک افزود: به هرحال آقای میرزایی به جز شبکه سه، ورزش و مستند با جای دیگری همکاری جدی نداشت. ما نباید پیشکسوتان را به بهانه جوان‌گرایی کنار بگذاریم. نباید فراموش کنیم که دنیای رسانه رو به جلو است و همه ما در جبهه انقلاب اسلامی، کارزار سختی را پیش روی داریم. سرمایه گذاری که نه خودش مشخص است و نه منبع پولش، اقدام به راه اندازی یک شبکه فارسی زبان در لندن می‌کند، در این شبکه به تروریست‌ها بلندگو می‌دهد و به فکر هزینه کردن‌های آنچنانی برای جذب نیروست. طبیعی است که نتواند نیروی کافی متخصص را در آنجا بیابد و تلاش کند که نیروهایی هم از ایران جذب کند.

وی ادامه داد: اتفاقی که کمتر کسی به آن دقت می‌کند این است که اگر امثال مزدک میرزایی به این توانمندی و محبوبیت رسیدند، نتیجه سالها تلاش خودشان و هزینه‌ای است که سازمان متبوع برای وی و دیگر کارمندان داشته است. در مقابل، یک رسانه دیگر بدون اینکه ریالی هزینه کند، با خدعه و وعده و وعید، او را به همکاری با خود جلب کرده است. این همان نکته‌ای است که ما باید مراقبش باشیم؛ یعنی نیروهایی که برایشان هزینه شده تا به نام و جایگاهی رسیده‌اند واقعا سرمایه‌های یک رسانه هستند.

تاجیک تصریح کرد: بحث من بحث چند مجری و یا خاصه آقای میرزایی نیست بلکه منظور من افرادی مانند ایشان است که این فرصت می‌تواند برایشان پیش بیاید. شبکه‌ای که میلیونها پوند برای راه‌اندازی هزینه می‌کند، جذب چند چهره با دستمزدی بالا برایش کار سختی نیست؛ چرا که دیگر نیاز ندارد تا نیروهای جدید را آموزش دهد و یا در این زمینه هزینه کند و این افراد از نظر دانش کاری و سطح حرفه‌ای به جایی رسیده‌اند که به راحتی کار را ادامه می‌دهند.

مدیران سعه صدرشان را بالا ببرند

مدیر سابق شبکه مستند افزود: من فکر می‌کنم که مدیران ما باید سعه صدر داشته باشند و به نیروهای رسانه که سرمایه اصلی شبکه‌ها هستند فضای کاری در شأن‌شان را بدهند. الان بحث این نیست که فلان نیرو به خاطر کم کاری از یک شبکه حذف شده، بحث بر سر تنگ‌تر شدن حلقه استفاده از افرادی است که می‌توانند برای رسانه مفید واقع شوند.

امیر تاجیک ابراز داشت: بنده در طول هجده ماه مسئولیتی که داشتم، بیش از ۶۰۰ جلسه دو نفره و چند نفره با اهالی مستند و مستندسازانو تهیه کنندگان و صنوف ایشان داشتم. از قضا این جلسات ثبت و ضبط شده است و می‌تواند دائره المعارفی از دغدغه‌های جامعه مستندسازان کشور و صنوف مربوطه ایشان باشد. اما متاسفانه تعداد زیادی از همان فیلمسازان و هنرمندان که امروزه به بنده مراجعه می‌کنند، می‌گویند که برخی مدیران حتی وقتی برای صحبت کردن با ایشان نمی‌گذارند. در حالی که خیلی از مشکلات را می‌توان با گفتگوی صرف حل کرد.

وی در پایان تاکید کرد: ما باید با ارزشی که برای سرمایه‌های رسانه قائل می‌شویم، از هدر رفت آنها جلوگیری نمائیم. پیوستن آقای میرزایی به یک شبکه معاند به هیچ وجه قابل قبول نیست، لکن اینکه وی را متهم صرف بدانیم و همه تقصیرها را گردن وی بیندازیم، کار درستی نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش متفاوت یک روحانی به ماجرای مزدک میرزایی با انتقاد شدید از مدیر شبکه سه

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
واکنش متفاوت یک روحانی به ماجرای مزدک میرزایی با انتقاد شدید از مدیر شبکه سه
سید مهدی صدرالساداتی که در صفحه اینستاگرامش به شفاف‌سازی علیه فساد معروف است با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش به انتقاد از مدیران شبکه سه پرداخت.

ماجرای خروج مزدک میرزایی از کشور در روزهای گذشته با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. در آخرین مورد از این واکنش‌ها سیدمهدی صدرالساداتی از زاویه دیگری به ماجرا نگاه کرد.

او در پستی اینستاگرامش نوشت:

«عوض شدن مجریان و گزارشگران و یا مهاجرت آنها به نظر من اتفاق خیلی بزرگی نیست … اما چیزی که واقعا مهم است این است که چند تا فامیل و رفیق و مدیر رانتی بخواهند نسبت به عملکرد خود هیچ پاسخ‌گویی نداشته باشند.

صدا و سیما ارث پدری هیچ کدام از ما نیست و اموراتش دارد با پول مردم می‌گذرد، آیا کمترین حق این مردم این نیست که بدانند بر چه اساسی فردی مطرح می‌شود یا کنار گذاشته می‌شود؟

یا رفیق شفیق مدیر شبکه بر چه اساسی داور مسابقه می‌شود؟ رییس دفتر فامیلشان می‌شود مجری، آن یکی فامیلشان می‌شود میهمان! کسانی‌که به ایشان انتقاد کنند ممنوع‌التصویر می‌شوند و کسانی‌که به بالای چشمشان بگویند ابرو، برکنار می‌شوند؟ و هیچ‌کس نمی‌فهمد چه شد؟

یک روز علی دایی را لجن مال می‌کنند، یک روز سعید معروف را و فردا معلوم نیست با کدام سفارش و چه کسی را یک‌طرفه و با پول بیت‌المال له میکنند!؟

یک روز دلاوری را توبیخ میکنند یک روز گزارشگران فوتبال را، یک روز فلان روحانی را …

یک روز قمارخانه راه می‌اندازند و میلیاردها به جیب میزنند‌، یک روز با ستاره مربع دزدی میکنند …

یک سؤال مشخص این است که آیا صدا و سیما هیچ پاسخ‌گویی به مردمی که هزینه‌هایش را میپردازند دارد؟ مگر رهبری نفرمودند ما چیز محرمانه نداریم (جز اسرار نظامی)؟ پس چرا این همه سؤال هست و پاسخ‌گو نیست؟

پ. ن: بدون شفافیت نمیشود جلو رفت. با تصمیم پشت صحنه، با منطق نامعلوم نمیشود مردم را اداره کرد. این یک اصل اولیه است که متاسفانه فهم نشده و نمی‌شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها