مضرات سیگار معمولی، سیگار الکترونیکی و اراده‌ای برای تغییر!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

مضرات سیگار معمولی، سیگار الکترونیکی و اراده‌ای برای تغییر!

هشدار جدی WHO در مورد مضرات سیگار الکترونیک

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار جدی WHO در مورد مضرات سیگار الکترونیک
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: بی‌تردید سیگارهای الکترونیکی برای سلامت مضر هستند.

به گزارش ایسنا، این سازمان با تاکید بر مضر بودن مصرف سیگارهای الکترونیکی برای سلامتی به افرادی که برای ترک سیگار به این نوع سیگار روی می‌آورند هشدار داد.

مصرف سیگارهای الکترونیکی که در جهان به طور فزاینده‌ای گسترش پیدا کرده به گونه‌ای طراحی شده که مصرف‌کنندگان، نیکوتین مایع را استنشاق می‌کنند و این وسیله، سیاست‌گذاران در سراسر جهان را نسبت به یک عامل جدید اعتیادآور در جوانان نگران کرده است.

سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه استفاده از این نوع سیگار نسبت به سیگارهای دیگر فرد را در معرض میزان کمتری از مواد سمی قرار می‌دهد، اعلام کرد: با این وجود مصرف سیگارهای الکترونیکی خطرات جدی را متوجه سلامت فرد می‌کند.

همچنین شواهد کافی وجود ندارد که تایید کند استفاده از سیگارهای الکترونیکی کمک می‌کند افراد سریع‌تر سیگار را ترک کنند.

شرکت‌های بزرگ دخانیات معتقدند سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری برای سلامت دارند و به افراد سیگاری کمک می‌کند تا به دنبال جایگزین ایمن‌تری باشند.

هرچند سازمان جهانی بهداشت هشدار داده این اطلاعات اشتباه که توسط شرکت‌های دخانیات در مورد سیگارهای الکترونیکی منتشر می‌شود تهدید جدی و واقعی است.

محدودیت‌ها در مورد استفاده از سیگارهای الکترونیکی در سراسر جهان رو به افزایش است. برای مثال ماه گذشته در سان‌فرانسیسکو فروش و تولید این محصولات ممنوع شد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، درچین نیز که نزدیک به یک سوم مصرف کنندگان سیگار زندگی می‌کنند در راستای محدود کردن استفاده از سیگارهای الکترونیکی برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است.

خواندن خبر در سایت منبع

خطر ته سیگاربرای طبیعت بیشترازپلاستیک است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
خطر ته سیگاربرای طبیعت بیشترازپلاستیک است
ساعت 24-سالانه چهار و نیم میلیارد ته‌سیگار در طبیعت رها شده و به آن آسیب می‌زند. این علاوه بر ضررهایی است که سیگار کشیدن بر ریززیست‌ها (میکرو ارگانیسم‌)، حیوانات و گیاهان وارد می‌کند.تا کنون همواره زباله‌های پلاستیکی دشمن شماره یک طبیعت و محیط زیست شمرده می‌شدند.

اما در اصل آنچه در میان زباله‌ها کمتر به چشم می‌آید ته‌سیگار است که همانند زباله‌های پلاستیکی اغلب در سواحل دریا مثلا در تایلند در حجم انبوه رها شده‌اند. سیگاری‌ها یا کسانی که زمانی سیگاری بوده‌اند خوب می‌دانند که پرتاب کردن ته‌مانده سیگار روی زمین بخشی از لذت سیگار کشیدن است. تا زمانی که ته‌سیگاری که کشیده شده سالم روی زمین بماند مسئله‌ای نیست اما مشکل زمانی شروع می‌شود که فیلتر ته‌سیگار باز شده و سم داخل آن به داخل زمین، آبراه‌ها و رودها و نیز در دریا وارد شود. معمولا فیلتر سیگار یا ته‌سیگار که از استات سلولز تشکیل شده بیشترین حجم زباله روی کره زمین است. این ته‌سیگارها اغلب در سواحل دریاها و در پاکسازی کناره آبراه‌ها جمع‌آوری می‌شوند. در سال ۲۰۱۶، پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون نخ سیگار توسط یک میلیارد سیگاری که ۸۰ درصد آنها مرد بوده‌اند، کشیده شده است. ته‌سیگار سه چهارم این سیگارهاست که در طبیعت رها شده‌اند. این رقم بسیار بالاست. به‌رغم آنکه آمار سیگاری‌ها در برخی کشورها کاهش داشته اما در برخی دیگر این آمار افزایش داشته است.

کارخانه‌های سیگار؛ دشمن محیط زیست

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ تخمین زد که کارخانه‌های سیگارسازی در ۲۰ سال گذشته ۴۵ میلیون تن زباله جامد، شش میلیون تن زباله نیکوتین و ۴۰۰ هزار تن زباله شیمیایی تولید کرده‌اند. علاوه بر این مواد سمی مثل آمونیوم، تولوئن، متیل اتیل کتون یا جوهر نمک نیز از تولیدات جانبی کارخانه‌های سیگار هستند. همچنین در زمان کاشت تنباکو حجم زیادی مواد شیمیایی مثل آفتکش‌ها، کود شیمیایی یا تنظیم‌کننده‌های رشد استفاده می‌شوند که بخشی از آنها در تنباکو می‌مانند و در حقیقت سیگاری‌ها آنها را هم به بدن خود وارد می‌کنند. سیگار کشیدن هم برای سلامتی فردی و هم برای محیط زیست زیان‌آور و خطرناک است. بر اساس تحقیقی که سال ۲۰۱۸، سال گذشته میلادی، انجام شده در اثر استعمال دخانیات دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن گاز مونواکسید کربن و پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن گاز متان تولید شده که به این آسیب‌ها باید قطع درختان جنگل‌ها به منظور کاشت تنباکو را نیز اضافه کرد. اگر یک چوب کبریت برای روشن کردن دو نخ سیگار استفاده شود در مجموع با توجه به میزان سیگارهای مصرف شده باید ۹ میلیون اصله درخت قطع شوند. همچنین برای تولید و دفع زباله فندک‌ها (پلاستیک، فلز و گاز) طبیعت به شدت تخریب می‌شود. استات سلولز یا همان فیلتر سیگار نه تنها حاوی مواد سمی مانند آرسن، سرب، نیکوتین و … است و قابل کاشت ارگانیک هم نیست، بلکه مانند پلاستیک بسیار جان‌سخت است و به کندی تجزیه می‌شود. به همین دلیل ذرات استات سلولز درست مانند ذرات میکرو پلاستیک همه‌جا در سراسر کره زمین یافت می‌شوند، حتی در میان یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی. وزن یک فیلتر سیگار حدود ۱۷۰ میلی‌گرم محاسبه شده است. بر این اساس تنها با دور انداختن ته‌سیگارها سالانه ۱۷۵ هزار تن زباله غیر ارگانیک تولید می‌شود. فیلترهای عادی هفت سال در میان کودهای طبیعی و ۱۴ سال بر روی زمین و فیلترهای سلولزی ۱۳ سال باقی مانده و بعد تجزیه می‌شوند. اگر به طور تخمینی چهار تا پنج میلیارد ته‌سیگار سالانه دور انداخته شوند می‌توان گفت بخش‌هایی از این فیلترها وارد بدن ۷۰ درصد پرندگان دریایی و ۳۰ درصد لاک‌پشت‌ها می‌شوند. شاید بد نباشد اگر از این پس بر روی پاکت‌های سیگار نوشته شود: استعمال دخانیات برای شما و طبیعت مرگ‌بار است.

خواندن خبر در سایت منبع

وعده دولت انگلیس برای پایان دادن به سیگار کشیدن تا ۲۰۳۰

همشهریخبرگزاری همشهری
وعده دولت انگلیس برای پایان دادن به سیگار کشیدن تا ۲۰۳۰
همشهری آنلاین: دولت انگلیس وعده داده است که به عنوان بخشی از مجموعه‌ای از اقدامات برای مبارزه با علل بیماری‌های قابل‌پیشگیری سیگار کشیدن در این کشور را تا سال ۲۰۳۰ پایان دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی در مجموعه سیاست‌های بهداشتی دولت انگلیس همچنین تشویق فعالیت جسمی، تهیه دستورالعملی برای خواب و تمرکز بر افراد در معرض خطر دچار شدن به دیابت آمده است.

کارشناسان می‌گویند سیگار کشیدن هنوز مهم‌ترین علت قابل‌پیشگیری سرطان و سایر بیماری‌ها و مرگ‌های قابل‌اجتناب است.

انگلیس در میان کشورهای اروپایی یکی از پایین‌ترین میزان‌های سیگار کشیدن را دارد و از هر شش بزرگسال فقط یک نفر سیگار می‌کشد. اما سیگار کشیدن همین ۱۴ درصد بزرگسالان خطر اصلی برای سلامت آنهاست و هزینه‌های سیگار کشیدن برای اقتصاد انگلیس ۱۱ میلیارد پوند در سال تخمین زده می‌شود.طرح انگلیس؛ پاکت‌های سیگار باید بدون نشان تجاری باشند

البته در این سند طرحی برای گرفتن عوارض از شرکت‌های دخانیات برای تأمین مخارج خدمات ترک سیگار که مورد تقاضای فعالان این حوزه بود، نیامده است.

کاهش بودجه‌های بهداشت عمومی به‌وسیله حزب حاکم محافظه‌کار باعث شده است که نیمی از سازمان‌های محلی بهداشتی حمایت‌های لازم برای ترک سیگار را به سیگاری‌ها ارائه دهند.پیشنهادها برای ارتقای سلامت

هدف این سند سیاست‌های بهداشتی کاهش شمار سال‌هایی است که افراد بدون سلامت می‌گذرانند. در حال حاضر زنان و مردان در انگلیس بیش از یک‌پنجم طول عمرشان- ۱۹ سال برای زنان و ۱۶ سال برای مردان- را بدون سلامت می‌گذرانند. افرادی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، دوره‌های طولانی‌ترند از سلامت برخوردار نیستند.

این سند سیاست‌های بهداشتی ازجمله این پیشنهادها را برای ارتقای سلامت ارائه می‌دهد:

- تضمین اینکه هر سیگاری که در بیمارستان بستری می‌شود، به‌طور خودکار برای ترک سیگار کمک دریافت کند.

- گسترش برنامه مسواک زدن در مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی.

- بازبینی شواهد مربوط به خواب و سلامت و ایجاد یک دستورالعمل واضح ملی درباره توصیه برای شمار ساعات خواب روزانه.

- تشویق «بازی کردن فعال» مانند لی‌لی کردن در مهدکودک‌ها و پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بیشتر

- دو برابر کردن اعتبارات برنامه پیشگیری دیابت که بر حمایت از سبک زندگی سالم در افراد در معرض خطر دیابت نوع ۲ متمرکز است.

این اقدامات به اقداماتی افزوده می‌شود که قبلا در این زمینه اعلام شده بود، ازجمله برچسب‌های کالری واضح‌تر روی مواد غذایی در کافه‌ها، رستوران‌ها و محل‌های توزیع غذا، ممنوعیت آگهی هله‌هوله‌ها پیش از ساعت ۹ شب و ممنوعیت فروش نوشابه‌های انرژی‌زا به کودکان.پیشنهاد ممنوعیت نوشابه‌های انرژی‌زا برای کودکان در انگلیسممنوعیت آگهی‌ هله‌هوله‌ها برای کودکان در انگلیس کد خبر ۴۴۹۳۰۷

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا6 ساعت قبل
بر اساس گزارش اخیر شاخص‌ جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، بخش عمده نیاز بازار دارویی ایران توسط شرکت‌های داخلی تأمین می‌شود؛ ۷۰ درصد از بازار داخلی ۴٫۵ میلیارد دلاری دارو، در اختیار شرکت‌های داخلی است. به گزارش ایسنا، گزارش شاخص جهانی نوآوری، در سال ۲۰۱۹ با تمرکز بر حوزه موضوعی سلامت، در فصل اختصاصی به بررسی و تحلیل وضعیت نوآوری و توانمندی ایران در حوزه دارویی با تمرکز بر داروهای زیستی پرداخته است. سهم ۷۰درصدی شرکت‌های داخلی از بازار دارویی ایراندر بازار ۴٫۵ میلیارد دلاری دارو در ایران، سهم شرکت‌های داخلی از این بازار ۷۰ درصد است. بر اساس اعلام معاونت علمی، گزارش شاخص جهانی نوآوری هرساله به صورت موضوعی وضعیت کشورها را در یک حوزه خاص بررسی می‌کند. گزارش سال ۲۰۱۹ شاخص جهانی نوآوری به بررسی حوزه موضوعی سلامت پرداخته و برای نخستین بار در فصلی جداگانه به وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخته است.
مهرمهر1 روز قبل
افسانه محمدزاده، در گفتگو با خبرنگار مهر، در ابتدا به مهم‌ترین عامل ناباروری در زنان اشاره کرد و گفت: سن، مهم‌ترین عامل ناباروری در زنان است. عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، تاکید کرد: خانم‌ها باید توجه کنند که پس از ۳۵ سالگی قدرت باروری زنان کاهش پیدا می‌کند. وی درباره روند تشخیص و درمان ناباروری در مرکز ابن‌سینا، گفت: مهم است که خانم‌ و آقا در کنار هم و همزمان بررسی شوند. عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره نشانه‌های هشدار دهنده و عوامل خطر ناباروری زنان، یادآور شد: به جز عامل سن، خانم‌ها باید به نظم سیکل ماهانه خود دقت کنند. محمدزاده در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه هم سن ازدواج و هم سن اقدام برای بارداری در کشور افزایش یافته است.
سلامت نیوزسلامت نیوز40 دقیقه قبل
پوست خشک با سرعت بیشتری پیر می‌شود به همین دلیل زودتر چین و چروک در آن ظاهر می‌شود. همچنین می‌توانید از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که برای جلوگیری از چین و چروک ساخته شده است. استفاده از عینک‌های آفتابی می‌تواند از چین و چروک‌های دور چشم جلوگیری و همینطور از چشم در برابر آسیب‌های اشعه فرابنفش محافظت کند. استفاده از کلاژن و درمان پوست توسط آن می‌تواند از پیری پوست جلوگیری کند. سیگار و دخانیات علاوه بر ایجاد انواع مختلف مشکلات سلامتی، باعث پیری زودرس و ایجاد چین و چروک در نواحی مانند پیشانی می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
بیشتر آن‌ها فقط یک درد در پشت سر هستند که خود به خود از بین می‌روند، اما در بعضی موارد عوامل جدی باعث این درد پشت سر شده‌اند. علت درد در پشت سر + راهکار‌های درمانی و پیشگیریعلائمسفت شدن جلو و پشت سردرد خفیف قابل تحملی که غالبا طاقت فرسا می‌شودورزش درد را تشدید نمی‌کندبدون حالت تهوع و استفراغ استدرماناستفاده از مسکن‌ها مانند آسپرین یا استامینوفن برای درمان درد پشت سر ناشی از فشار کافیست. علت درد در پشت سر + راهکار‌های درمانی و پیشگیریدرد عصبیدرد عصبی در پشت سر دردیست که از ابتدای گردن شروع شده و تا پشت سر و گوش ادامه دارد. گاهی اوقات دکتر‌ها با تزریق مواد بی‌حسی موضعی نزدیک به عصب پشت سر باعث کاهش موقتی درد می‌شوند به این صورت پزشک درد عصبی پشت سر را تشخیص می‌دهد. دلایل و پیشگیریدلایل این نوع درد پشت سر ناشناخته هستند و معمولا ۳ تا ۶ ماه یکبار اتفاق می‌افتد.
ایسناایسنا1 روز قبل
رییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی از افتتاح کلینیک طب پیشگیری و ارتقاء سلامت در هفته آینده خبر داد و افزود: ظرفیت‌های متعددی در حوزه درمان داریم، اما علاوه بر پوشش سایر حوزه‌ها هدف اصلی‌مان غربالگری سرطان‌های شایع است. به گزارش ایسنا، دکتر جعفر محسنی در مراسم تجلیل از جهادگران نمونه با بیان این مطلب اظهار کرد: مجموعه جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی فعالیت داشته و در طول سال‌های اخیر به دنبال تلاش مجموعه عوامل، این نهاد انقلابی در تمامی حوزه‌ها به ویژه حوزه‌های آموزشی و پژوهشی رشد داشته است. وی تاکید کرد: حضور موثر جهاد دانشگاهی در استان و در حوزه‌های مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی و درمانی باعث جذب سرمایه اجتماعی شده است. در ادامه نجف قراچورلو، رییس پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی و معاون پژوهش وفناوری جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی نیز طی سخنانی اظهار کرد: تبدیل موافقت اصولی پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی به قطعی و سهم ۵۰ درصدی مراکز مختلف جهاد دانشگاهی اعم از مراکز درمان ناباروری، مرکز پزشکی و مرکز فناوری در تامین درآمد طبق برنامه ششم توسعه از جمله موفقیت‌های این نهاد در طول یک سال گذشته است. انتهای پیام

اخبار بیشتر