مضرات سیگار معمولی، سیگار الکترونیکی و اراده‌ای برای تغییر!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

مضرات سیگار معمولی، سیگار الکترونیکی و اراده‌ای برای تغییر!

هشدار جدی WHO در مورد مضرات سیگار الکترونیک

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار جدی WHO در مورد مضرات سیگار الکترونیک
سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: بی‌تردید سیگارهای الکترونیکی برای سلامت مضر هستند.

به گزارش ایسنا، این سازمان با تاکید بر مضر بودن مصرف سیگارهای الکترونیکی برای سلامتی به افرادی که برای ترک سیگار به این نوع سیگار روی می‌آورند هشدار داد.

مصرف سیگارهای الکترونیکی که در جهان به طور فزاینده‌ای گسترش پیدا کرده به گونه‌ای طراحی شده که مصرف‌کنندگان، نیکوتین مایع را استنشاق می‌کنند و این وسیله، سیاست‌گذاران در سراسر جهان را نسبت به یک عامل جدید اعتیادآور در جوانان نگران کرده است.

سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه استفاده از این نوع سیگار نسبت به سیگارهای دیگر فرد را در معرض میزان کمتری از مواد سمی قرار می‌دهد، اعلام کرد: با این وجود مصرف سیگارهای الکترونیکی خطرات جدی را متوجه سلامت فرد می‌کند.

همچنین شواهد کافی وجود ندارد که تایید کند استفاده از سیگارهای الکترونیکی کمک می‌کند افراد سریع‌تر سیگار را ترک کنند.

شرکت‌های بزرگ دخانیات معتقدند سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری برای سلامت دارند و به افراد سیگاری کمک می‌کند تا به دنبال جایگزین ایمن‌تری باشند.

هرچند سازمان جهانی بهداشت هشدار داده این اطلاعات اشتباه که توسط شرکت‌های دخانیات در مورد سیگارهای الکترونیکی منتشر می‌شود تهدید جدی و واقعی است.

محدودیت‌ها در مورد استفاده از سیگارهای الکترونیکی در سراسر جهان رو به افزایش است. برای مثال ماه گذشته در سان‌فرانسیسکو فروش و تولید این محصولات ممنوع شد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، درچین نیز که نزدیک به یک سوم مصرف کنندگان سیگار زندگی می‌کنند در راستای محدود کردن استفاده از سیگارهای الکترونیکی برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است.

خواندن خبر در سایت منبع

خطر ته سیگاربرای طبیعت بیشترازپلاستیک است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
خطر ته سیگاربرای طبیعت بیشترازپلاستیک است
ساعت 24-سالانه چهار و نیم میلیارد ته‌سیگار در طبیعت رها شده و به آن آسیب می‌زند. این علاوه بر ضررهایی است که سیگار کشیدن بر ریززیست‌ها (میکرو ارگانیسم‌)، حیوانات و گیاهان وارد می‌کند.تا کنون همواره زباله‌های پلاستیکی دشمن شماره یک طبیعت و محیط زیست شمرده می‌شدند.

اما در اصل آنچه در میان زباله‌ها کمتر به چشم می‌آید ته‌سیگار است که همانند زباله‌های پلاستیکی اغلب در سواحل دریا مثلا در تایلند در حجم انبوه رها شده‌اند. سیگاری‌ها یا کسانی که زمانی سیگاری بوده‌اند خوب می‌دانند که پرتاب کردن ته‌مانده سیگار روی زمین بخشی از لذت سیگار کشیدن است. تا زمانی که ته‌سیگاری که کشیده شده سالم روی زمین بماند مسئله‌ای نیست اما مشکل زمانی شروع می‌شود که فیلتر ته‌سیگار باز شده و سم داخل آن به داخل زمین، آبراه‌ها و رودها و نیز در دریا وارد شود. معمولا فیلتر سیگار یا ته‌سیگار که از استات سلولز تشکیل شده بیشترین حجم زباله روی کره زمین است. این ته‌سیگارها اغلب در سواحل دریاها و در پاکسازی کناره آبراه‌ها جمع‌آوری می‌شوند. در سال ۲۰۱۶، پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون نخ سیگار توسط یک میلیارد سیگاری که ۸۰ درصد آنها مرد بوده‌اند، کشیده شده است. ته‌سیگار سه چهارم این سیگارهاست که در طبیعت رها شده‌اند. این رقم بسیار بالاست. به‌رغم آنکه آمار سیگاری‌ها در برخی کشورها کاهش داشته اما در برخی دیگر این آمار افزایش داشته است.

کارخانه‌های سیگار؛ دشمن محیط زیست

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ تخمین زد که کارخانه‌های سیگارسازی در ۲۰ سال گذشته ۴۵ میلیون تن زباله جامد، شش میلیون تن زباله نیکوتین و ۴۰۰ هزار تن زباله شیمیایی تولید کرده‌اند. علاوه بر این مواد سمی مثل آمونیوم، تولوئن، متیل اتیل کتون یا جوهر نمک نیز از تولیدات جانبی کارخانه‌های سیگار هستند. همچنین در زمان کاشت تنباکو حجم زیادی مواد شیمیایی مثل آفتکش‌ها، کود شیمیایی یا تنظیم‌کننده‌های رشد استفاده می‌شوند که بخشی از آنها در تنباکو می‌مانند و در حقیقت سیگاری‌ها آنها را هم به بدن خود وارد می‌کنند. سیگار کشیدن هم برای سلامتی فردی و هم برای محیط زیست زیان‌آور و خطرناک است. بر اساس تحقیقی که سال ۲۰۱۸، سال گذشته میلادی، انجام شده در اثر استعمال دخانیات دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن گاز مونواکسید کربن و پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن گاز متان تولید شده که به این آسیب‌ها باید قطع درختان جنگل‌ها به منظور کاشت تنباکو را نیز اضافه کرد. اگر یک چوب کبریت برای روشن کردن دو نخ سیگار استفاده شود در مجموع با توجه به میزان سیگارهای مصرف شده باید ۹ میلیون اصله درخت قطع شوند. همچنین برای تولید و دفع زباله فندک‌ها (پلاستیک، فلز و گاز) طبیعت به شدت تخریب می‌شود. استات سلولز یا همان فیلتر سیگار نه تنها حاوی مواد سمی مانند آرسن، سرب، نیکوتین و … است و قابل کاشت ارگانیک هم نیست، بلکه مانند پلاستیک بسیار جان‌سخت است و به کندی تجزیه می‌شود. به همین دلیل ذرات استات سلولز درست مانند ذرات میکرو پلاستیک همه‌جا در سراسر کره زمین یافت می‌شوند، حتی در میان یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی. وزن یک فیلتر سیگار حدود ۱۷۰ میلی‌گرم محاسبه شده است. بر این اساس تنها با دور انداختن ته‌سیگارها سالانه ۱۷۵ هزار تن زباله غیر ارگانیک تولید می‌شود. فیلترهای عادی هفت سال در میان کودهای طبیعی و ۱۴ سال بر روی زمین و فیلترهای سلولزی ۱۳ سال باقی مانده و بعد تجزیه می‌شوند. اگر به طور تخمینی چهار تا پنج میلیارد ته‌سیگار سالانه دور انداخته شوند می‌توان گفت بخش‌هایی از این فیلترها وارد بدن ۷۰ درصد پرندگان دریایی و ۳۰ درصد لاک‌پشت‌ها می‌شوند. شاید بد نباشد اگر از این پس بر روی پاکت‌های سیگار نوشته شود: استعمال دخانیات برای شما و طبیعت مرگ‌بار است.

خواندن خبر در سایت منبع

وعده دولت انگلیس برای پایان دادن به سیگار کشیدن تا ۲۰۳۰

همشهریخبرگزاری همشهری
وعده دولت انگلیس برای پایان دادن به سیگار کشیدن تا ۲۰۳۰
همشهری آنلاین: دولت انگلیس وعده داده است که به عنوان بخشی از مجموعه‌ای از اقدامات برای مبارزه با علل بیماری‌های قابل‌پیشگیری سیگار کشیدن در این کشور را تا سال ۲۰۳۰ پایان دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی در مجموعه سیاست‌های بهداشتی دولت انگلیس همچنین تشویق فعالیت جسمی، تهیه دستورالعملی برای خواب و تمرکز بر افراد در معرض خطر دچار شدن به دیابت آمده است.

کارشناسان می‌گویند سیگار کشیدن هنوز مهم‌ترین علت قابل‌پیشگیری سرطان و سایر بیماری‌ها و مرگ‌های قابل‌اجتناب است.

انگلیس در میان کشورهای اروپایی یکی از پایین‌ترین میزان‌های سیگار کشیدن را دارد و از هر شش بزرگسال فقط یک نفر سیگار می‌کشد. اما سیگار کشیدن همین ۱۴ درصد بزرگسالان خطر اصلی برای سلامت آنهاست و هزینه‌های سیگار کشیدن برای اقتصاد انگلیس ۱۱ میلیارد پوند در سال تخمین زده می‌شود.طرح انگلیس؛ پاکت‌های سیگار باید بدون نشان تجاری باشند

البته در این سند طرحی برای گرفتن عوارض از شرکت‌های دخانیات برای تأمین مخارج خدمات ترک سیگار که مورد تقاضای فعالان این حوزه بود، نیامده است.

کاهش بودجه‌های بهداشت عمومی به‌وسیله حزب حاکم محافظه‌کار باعث شده است که نیمی از سازمان‌های محلی بهداشتی حمایت‌های لازم برای ترک سیگار را به سیگاری‌ها ارائه دهند.پیشنهادها برای ارتقای سلامت

هدف این سند سیاست‌های بهداشتی کاهش شمار سال‌هایی است که افراد بدون سلامت می‌گذرانند. در حال حاضر زنان و مردان در انگلیس بیش از یک‌پنجم طول عمرشان- ۱۹ سال برای زنان و ۱۶ سال برای مردان- را بدون سلامت می‌گذرانند. افرادی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، دوره‌های طولانی‌ترند از سلامت برخوردار نیستند.

این سند سیاست‌های بهداشتی ازجمله این پیشنهادها را برای ارتقای سلامت ارائه می‌دهد:

- تضمین اینکه هر سیگاری که در بیمارستان بستری می‌شود، به‌طور خودکار برای ترک سیگار کمک دریافت کند.

- گسترش برنامه مسواک زدن در مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی.

- بازبینی شواهد مربوط به خواب و سلامت و ایجاد یک دستورالعمل واضح ملی درباره توصیه برای شمار ساعات خواب روزانه.

- تشویق «بازی کردن فعال» مانند لی‌لی کردن در مهدکودک‌ها و پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بیشتر

- دو برابر کردن اعتبارات برنامه پیشگیری دیابت که بر حمایت از سبک زندگی سالم در افراد در معرض خطر دیابت نوع ۲ متمرکز است.

این اقدامات به اقداماتی افزوده می‌شود که قبلا در این زمینه اعلام شده بود، ازجمله برچسب‌های کالری واضح‌تر روی مواد غذایی در کافه‌ها، رستوران‌ها و محل‌های توزیع غذا، ممنوعیت آگهی هله‌هوله‌ها پیش از ساعت ۹ شب و ممنوعیت فروش نوشابه‌های انرژی‌زا به کودکان.پیشنهاد ممنوعیت نوشابه‌های انرژی‌زا برای کودکان در انگلیسممنوعیت آگهی‌ هله‌هوله‌ها برای کودکان در انگلیس کد خبر ۴۴۹۳۰۷

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

قرنطینه جالب کارمندان چینی در مناطق آلوده به‌ویروس کرونا (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام خمینی تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

همه چیز درباره ویروس کرونای جدید/ از علائم تا پیشگیری و خواندنی هایی درباره آن!

5+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
سایت دانا، تیرماه ۹۴: پدر طب اسلامی در یزد گفت: زمان برگشت به طب اسلامی فرا رسیده است و بایستی با جایگزین کردن طب اسلامی به جای پزشکی مدرن به کمک مردم بیاییم. پدر طب اسلامی داروی طب اسلامی را بدون عوارض و مفید دانست و داروهای شیمیایی را با عوارض بالا عنوان کرد. پدر طب اسلامی گفت: طب باید به بهبودی و کاهش بیماری انسان شود و این درست برعکس انتظار ما از طب می‌باشد. خردادماه ۹۴ ایسنا در گزارشی با تیتر «پدر طب اسلامی در ایران مطرح کرد: درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی» ادعاهای او را منتشر کرد. ایسنا، خرداد ۱۳۹۴: پدر طب اسلامی ایران از درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی در قم خبر داد.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
با توجه به علائم بیماری از جمله بیماری‌های تنفسی که بیشتر با تب، تنگی نفس و سرفه مشخص هستند، در بدو ورود مسافران ورودی از چین مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. وی ادامه داد: در تمام فرودگاه‌های بین‌المللی کشور تیم‌های آماده بهداشت مرزی حضور دارند. اما بر اساس دستورالعمل بهداشت جهانی بر چکاپ مسافرانی تاکید شده که از چین وارد کشور می‌شوند. وی افزود: از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ کشور چین چکاپ خروج برای مسافران قرار داده و افرادی که علائم داشته باشند را اجازه خروج نمی‌دهد. افراد بیماری هم که دیده شده‌اند در سایر کشورها، قبل از ۱۵ ژانویه از چین خارج شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل هفتمین همایش قرآن، عترت و سلامت، این همایش به همت گروه قرآن، عترت و سلامت برگزار می‌شود و دارای امتیاز فرهنگی و آموزشی نیز هست. در این همایش محورهایی همچون قرآن، عترت و سلامت در گام دوم انقلاب، سبک زندگی قرآنی زیربنای تمدن نوین اسلامی، شاخص‌های بیمارستان اسلامی، نقش معنویت و اخلاق در ارتقای سلامت، اقتصاد مقاومتی و عدالت در سلامت نقش جامعه پزشکی در محرومیت زدایی، بحث و بررسی می‌شود.

اخبار بیشتر