نشست فوق‌العاده كميسيون مشترک برجام به رياست عراقچى - اشميد تشکیل شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نشست فوق‌العاده كميسيون مشترک برجام به رياست عراقچى - اشميد تشکیل شد

تلاش‌های ماکرون برای نجات برجام راه‎به جایی نبرده‌اند

مهرخبرگزاری مهر
تلاش‌های ماکرون برای نجات برجام راه‎به جایی نبرده‌اند
دیلی استار با اشاره به نشست امروز کمیته مشترک برجام و تلاش هایی که برای حفظ این توافق در حال انجام است عنوان داشت که تلاش های «امانوئل ماکرون» در این رابطه تا کنون بی نتیجه مانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دیلی استار در مطلب خود می‌نویسد: کشورهای باقی مانده در برجام در حالی امروز یکشنبه در وین دیدار می‌کنند که تنش‌های میان ایران و آمریکا به اوج خود رسیده است.

این رسانه لبنانی در ادامه به اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی خود اشاره کرده و می‌نویسد که تهران آماده انجام اقدامات بعدی خود در این رابطه است.

دیلی استار در این رابطه به سخنان «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مورد راکتور آب سنگین اراک نیز اشاره کرده و می‌نویسد: تلاش‌های کشورهای اروپایی از جمله امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای نجات توافق هسته‌ای ایران تا کنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

البته قرار است نشستی با حضور وزیران خارجه کشورهای باقی مانده در برجام (ایران، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان و همچنین اتحادیه اروپا) برگزار شود اما هنوز تاریخ و مکان این نشست مشخص نشده است.

در این میان اما غربی‌ها سعی دارند که ایران را متهم به نقض برجام کنند و در همین رابطه یک دیپلمات اروپایی که دیلی استار اشاره‌ای به نام وی نکرده عنوان کرد: بعد از اثبات نقض برجام از سوی ایران ضروری است که با مقامات این کشور گفتگو کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

عراقچی: توقیف نفتکش حامل نفت ایران نقض برجام است

الفخبرگزاری الف
عراقچی: توقیف نفتکش حامل نفت ایران نقض برجام است
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه توقیف نفتکش حامل نفت ایران را نقض برجام عنوان کرد و گفت: توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق ای نظر ما نقض برجام است چرا که نباید کشورهای عضو برجام هیچ مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند.

به گزارش ایرنا، «سید عباس عراقچی» که براای شرکت در نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده است، پیش از برگزاری این نشست گفت: در یک ماه گذشته تحولات بسیار زیادی در حوزه برجام اتفاق افتاده که ضرورت ایجاد می‌کرد یک دوره دیگر جلسه کمیسیون مشترک را به صورت فوق‌العاده داشته باشیم؛ در این مدت کاهش تعهدات ایران وارد مرحله عملیاتی شد و در عمل خود را نشان داد و گزارشات آژانس در این خصوص منتشر شد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این آمریکا به شورای حکام مراجعه کرد و خواست این موضوع را در شورای حکام مطرح کند که کشورهای اروپایی موضع معقولی را در شورای حکام گرفتند و گفتند جای بررسی موضوعات برجام در شورای حکام نیست بلکه در سازوکارهای داخلی برجام هست و از نظر آنها این موضوع باید کمیسیون مشترک رسیدگی می‌شد.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: همزمان تحولاتی مانند توقیف نفتکش حامل محموله نفت ایران در تنگه جبل الطارق اتفاق افتاد که از نظر ما نقض برجام است چرا که نباید کشورهای عضو برجام هیچ مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند.

عراقچی گفت: برخی تحولات دیگر که از نظر ما نقض تعهدات کشورهای باقی مانده در برجام و یا قصور آنها در انجام تعهدات خودشان است. هم ما و هم اروپایی‌ها متقاضی برگزاری جلسه امروز بودیم و نتیجه این بود که جلسه فوق‌العاده برگزار شود.

وی با بیان اینکه در نشست امروز به این شکایات و نکاتی که طرفین از همدیگر دارند رسیدگی خواهد شد، اظهارداشت: ما در جلسه گذشته تصمیم گرفتیم جلسه وزرای خارجی کشورهای عضو برجام را داشته باشیم- یعنی کمیسیون مشترک در سطح وزیران امور خارجه- این موضوع هنوز در دستور کار هست و امیدوار هستیم بتوانیم سریع‌تر یک دستور کار ملموس و تعیین کننده و نتایج روشن برای این جلسه وزرا آماده کنیم تا جلسه برگزار شود.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما حتما خواهان یک جلسه نمایشی و گرفتن عکس نیستیم، بلکه خواهان جلسه‌ای هستیم که دارای نتایج روشن باشد. بنابراین یکی دیگر از موضوعات جلسه امروز بحث و تصمیم‌گیری در خصوص جلسه وزرای خارجه و دستور کار و نتایج آن خواهد بود.

عراقچی همچنین درخصوص دیدارهای احتمالی با نمایندگان کشورهای حاضر در این نشست گفت: ما همیشه در حاشیه نشست‌های کمیسیون مشترک قبل و یا بعد از آن به صورت دو جانبه سه جانبه و چند جانبه با کشورهای عضو برجام دیدارهایی داریم و این بار هم جلساتی خواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در وین

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آغاز نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در وین
نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل ایران و گروه ۱+۴ در وین پایتخت اتریش آغاز شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، انگلیس و چین) و نماینده اتحادیه اروپا در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده دارند.

عراقچی پیش از این نشست‌های دوجانبه‌ای با اشمید و نمایندگان روسیه و چین داشت.

سید عباس عراقچی پیش از برگزاری این نشست در گفت‌وگویی به تحولات یک ماه اخیر و پس از برگزاری نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام در هفتم تیرماه و در سطح معاونان اشاره کرد از جمله عملیاتی شدن کاهش تعهدات ایران، رجوع آمریکا به شورای حکام آژانس، توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل طارق توسط نیروی دریایی انگلیس و … و افزود: توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل طارق از نظر ما نقض برجام به حساب می‌آید و نباید کشورهای عضو برجام هیچ مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند و این خلاف برجام است.

معاون وزیر خارجه با ذکر این نکته که ما و کشورهای اروپایی متقاضی این جلسه (نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام) بودیم و نتیجه این شد که جلسه فوق العاده‌ای دیگری داشته باشیم که امروز برگزار می‌شود، اظهار داشت: در این نشست به شکایات و نکاتی که طرفین از هم دارند رسیدگی خواهد شد.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا نیز عنوان کرد: این موضوع هنوز در دستورکار است و امیدواریم بتوانیم سریع‌تر یک دستورکار ملموس و تعیین کننده و نتایج روشن برای جلسه وزرا را آماده کنیم. خواهان جلسه نمایشی و گرفتن عکس نیستیم و خواهان جلسه‌ای هستیم که دارای نتایج روشن باشد.

وی گفت که یکی از موضوعات جلسه امروز بحث و تصمیم گیری درباره جلسه وزرای خارجه دستورکار آن و نتیجه آن خواهد بود.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز دیروز شنبه پنجم مرداد ماه در اظهاراتی «اینستکس» و «راکتور آب سنگین اراک» را از موضوعاتی برشمرده بود که قرار است در نشست امروز درباره آن بحث و تبادل نظر شود.

نشست پیشین کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان هفتم تیر ماه در وین برگزار و در پایان بیانیه‌ای ۹ بندی صادر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

فضا برای حفظ برجام وجود دارد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
فضا برای حفظ برجام وجود دارد
خبرگزاری میزان- معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در نشست کمیسیون مشترک برجام می‎گوید که فضا برای حفظ توافق هسته‎‏ای همچنان وجود دارد. تاریخ انتشار: 14:48 - 06 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۶۹۵۹
فضا برای حفظ برجام وجود دارد - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه پیش از آغاز به کار کمیسیون برجام، اعلام کرد موضع ایران در عبور از سقف تولید آب سنگین در توافق هسته‎ای، تغییر نکرده است.

به گزارش تاس، ریابکوف که امروز یکشنبه به عنوان نماینده روسیه در نشست کمیسیون برجام در وین شرکت خواهد کرد، اظهار داشت با وجود اقدام ایران در راستای کاهش تعهدات هسته‎ای، فضا برای حفظ این توافق وجود دارد.

وی افزود برنامه زمان بندی شده توسط ایران مبنی بر کاهش تعهدات هسته‌ای در این نشست مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه ضمن درخواست حفظ خویشتنداری از سوی ایران، گفت: «موضع ایران مبنی بر عبور از سقف تولید آب سنگین تغییر نکرده و این موضع همانطور که من آن را درک می‌کنم، به قوت خود باقی می‌ماند.»

این مقام وزارت خارجه روسیه گفت: «مسکو انگیزه ایران را به صورت «تعهد کمتر در مقابل اقدامات کمتر» درک می‌کند و این موضوع در نشست امروز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.»

نشست کمیسیون برجام روز یکشنبه در هتل «کوبرگ» وین به ریاست «هلگا اشمید» و بدون حضور آمریکا برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

برپایی مجدد نمایشگاه جنگ خاموش در خانه هنرمندان

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک، برای دومین بار نمایشگاه گزیده‌ای از مجموعه عکس «جنگ خاموش» روز جمعه اول شهریورماه ۹۸ ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود. سید مهدی حسینی هنرمندی که این مجموعه را با زحمت و دغدغه عکاسی کرده است، در گفتگو با خبرگزاری موج در مورد برپایی مجدد نمایشگاه عکس جنگ خاموش گفت: این نمایشگاه دو سال پیش در خانه عکاسان برپا شد و از کتاب آن هم رونمایی شد. حسینی ادامه داد: بعد از آن بود که با برپایی نمایشگاهم در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران موافقت شد و البته بازهم موفق نشدم که در فضای گالری‌های داخلی خانه هنرمندان، نمایشگاهی داشته باشم. این هنرمند عکاس در مورد تعداد آثار حاضر در نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه عکس هجده اثر به همراه بیانیه و پوستر نمایشگاه به معرض دید گذاشته خواهد شد. این در حالی است که در نمایشگاه قبلی، من ۲۸ اثر را به نمایش گذاشته بودم و کتاب عکس «جنگ خاموش» شامل ۵۴ فریم است.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در هر جا و منطقه‌ای علیه ایران شده است. نتانیاهو در اظهارات بی اساس خود مدعی شده است که ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام خواهد داد. پیش از این، «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرده بود که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند.» با این حال دولت عراق در واکنش به پرواز برخی پهپادهای ناشناس از روز گذشتهاعلام کرده است که پرواز هرگونه پهپاد شناسایی تنها با مجوز دولت بغداد امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت پهپادهای ناشناس هدف قرار خواهند گرفت.

اولویت‌های اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۸ در آستانه‌ی هفته‌ی دولت رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR توصیه‌های اقتصادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت را در نماهنگ «اولویت‌های اقتصادی» منتشر کرد. بیانات رهبر معظم انقلاب که در این فیلم مشاهده می‌کنید: نگاه‌مان به تولیدکننده، نگاه مناسب و درستی نیست. من عرض میکنم نگاه مجموعه‌ی دولت و مسئولین کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد؛ مگر نمیگویید «جنگ اقتصادی»، رزمنده‌ی این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت میکند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتا با تولید تقویت میشود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید. در محیط اقتصادی کشور، بعضی از عوامل اقتصادی حکم پیشران را دارند که اگر آنها به حرکت بیفتند، کل این مجموعه‌ی کار اقتصادی به حرکت می‌افتد؛ مثلا یکی‌اش مسئله‌ی مسکن است -اگر چنانچه حوزه‌ی مسکن به حرکت در بیاید و به کار بیفتد، این خودش بخش مهمی از بخشهای اقتصادی کشور را به حرکت در می‌آورد- یکی مسئله‌ی کشاورزی است، یکی مسئله‌ی حوزه‌ی خودرو است، یکی مسئله‌ی شرکتهای دانش‌بنیان است، یکی مسئله‌ی لوازم خانگی است؛ اینها مسائلی است که در هر کشور حکم پیشران را دارند؛ روی اینها تکیه بشود؛ بخشهای مختلفی که مسئول این بخشها هستند هر چه ممکن است در این زمینه‌ها تلاش کنند، کار کنند، این پیشرانها اگر به کار بیفتد، حرکت عمومی اقتصاد بکلی متفاوت خواهد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- خالد طریق گفت: ما فیلم‌های درام زیادی را از کشور‌ ترکیه خریداری کردیم که می‌دانیم مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد. من به عنوان یک خریدار به ایران آمدم و برای همکاری با این کشور اشتیاق زیادی دارم. فرهان گفت: قبل از این که من اینجا بیایم تعدادی از همکاران هنرمندم اعلام آمادکی کرده و اشتیاق خود را برای تولید مشترک نشان دادند. در ادامه مراسم خالد طریق، پخش کننده پاکستانی اظهار داشت: همکارم درباره وضعیت قانونی تولید مشترک صحبت کرد. وی گفت: من به عنوان یک خریدار به ایران آمدم و برای همکاری با این کشور اشتیاق زیادی دارم.

لزوم مراقبت از اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه با تاکید بر اینکه باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، گفت: دشمن بداند ملت ایران از انقلاب دست برنمی دارد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با پرداخت مالیات و خمس و زکات به کشور کمک می‌کنند، گفت: در این شرایط کشور توانگر و با فقر مقابله می‌شود؛ فقر بلای بسیار بدی است و باید از اقتصاد کشور مراقبت کنیم، جلوی احتکار را بگیریم، فساد مالی ناشی از غفلت انسان از خداست و نباید از آخرت غافل باشیم. آیت الله امامی کاشانی با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور گفت: در دیداری که مسئولان این وزارتخانه با رهبری در گذشته داشتند، گزارش‌هایی از فعالیت‌های بخش دفاعی کشور ارائه کردند و روز گذشته با رونمایی از سامانه پدافند باور نیز بار دیگر شاهد قدرت نمایی ایران در بخش دفاعی کشور بودیم. امام جمعه موقت نماز جمعه تهران گفت: اقتدار نظامی، علمی و اقتدار در تمام فنون، اخلاق اسلامی و سیاست اسلامی از نکات مورد توجه در جمهوری اسلامی ایران است. امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن امروز استقامت ایران را فهمیده است و می‌داند جمهوری اسلامی ایران با مقاومت به استقامت رسیده است.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
امام جمعه مشهد گفت: مسئولان فرهنگی از جمله ستاد‌های امر به معروف و نهی از منکر، وزارتخانه‌های علوم، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش باید پدافند ولنگاری فرهنگی ایجاد کنند. به گزارش ایرنا؛ آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد افزود: برای مقابله با ترویج ولنگاری‌ها و تهاجم فرهنگی دشمن باید از نعمت خدایی هنر در جهت تربیت فرهنگی و دینی جامعه استفاده شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این راستا قدم بردارد. وی اظهار داشت: ما معتقد به بستن فضای فرهنگی نیستیم اما با جریان ولنگاری و ترویج فضای لاابالی‌گری در جامعه مخالفیم. امام جمعه مشهد گفت: ابراز نگرانی نسبت به حجاب و برخی هنجارشکنی‌ها در این زمینه بسیار مهم است و نگرانی از این بابت در راستای مخالفت رهبری با ولنگاری فرهنگی است. وی گفت: جوانان مستعد جامعه نیروی انسانی داخلی کشور را تامین می‌کنند و از طرفی نقدینگی داخلی نیز وجود دارد لذا کشور از نظر سرمایه انسانی و مالی مشکلی ندارد.

اخبار بیشتر