اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 7 مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 7 مردادماه

کاهش قیمت مسکن در ۱۲ منطقه تهران در تیرماه

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کاهش قیمت مسکن در ۱۲ منطقه تهران در تیرماه
آمار‌های بانک مرکزی حاکی است قیمت مسکن در ۱۲منطقه از ۲۲ منطقه تهران در مقایسه با ماه گذشته به طور متوسط کاهش یافت. کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات در ماه‌های اخیر موجب گردیده است تا رشد ماهانه قیمت مسکن روند کاهشی به خود گرفته و در تیر امسال به ۰.۴ درصد تقلیل یابد. این میزان رشد در شرایطی محقق شده است که در این ماه ۱۲ منطقه از مجموع ۲۲ منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قیمت نسبت به ماه قبل مواجه بودند.

براساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در تیرماه سال ۱۳۹۸ به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۴ هزار و ۸۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰ و ۶۴٫۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات در ماه‌های اخیر موجب گردیده است تا رشد ماهانه قیمت مسکن روند کاهشی به خود گرفته و در تیر امسال به ۰٫۴ درصد تقلیل یابد. این میزان رشد در شرایطی محقق شده است که در این ماه ۱۲ منطقه از مجموع ۲۲ منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قیمت نسبت به ماه قبل مواجه بودند. در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۲۴٫۸ و ۲۲٫۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

بنابر اعلام این بانک، تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۸ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۸ به حدود ۲۶ هزار و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۴۹٫۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰۲٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر پایه این گزارش، توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در تیرماه ۱۳۹۸ حاکی از آن است که واحد‌های مسکونی در دامنه قیمتی ۶ میلیون تا ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۹ میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا هر کدام با سهم مشابه ۱۰٫۳ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه قیمتی ۹ تا ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با اختصاص سهم ۱۰٫۲ درصدی در رتبه بعدی قرار گرفته است. در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۸٫۷ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله شده‌اند.

بانک مرکزی در ادامه گزارش آورده است: توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در تیر ماه سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحد‌های مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع با سهم ۱۴٫۶ درصد اختصاص داشته است. واحد‌های دارای زیربنای ۶۰ تا ۷۰ و ۷۰ تا ۸۰ متر مربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳٫۸ و ۱۱٫۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، ۵۴٫۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

بر اساس این گزارش، در تیرماه سال ۱۳۹۸، توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحد‌های مسکونی با ارزش ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۴٫۶ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحد‌های دارای ارزش ۴۵۰ تا ۶۰۰ و ۶۰۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۲٫۸ و ۱۰٫۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع در این ماه، حدود ۵۱٫۹ درصد از معاملات به واحد‌های مسکونی با ارزش کمتر از ۹۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۶۵ درصدی معاملات مسکن در تهران

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
کاهش ۶۵ درصدی معاملات مسکن در تهران
براساس گزارش بانک مرکزی معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران در تیر ۹۸ نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶۴.۶ درصد کاهش یافت.
کاهش ۶۵ درصدی معاملات مسکن در تهران - 0

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، بانک مرکزی گزارش تیرماه بازار مسکن شهر تهران را منتشر کرد که براساس آن تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در تیر سال ۱۳۹۸، به ۴٫۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۴٫۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۴ و ۹۱٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۱۱ (معادل ۱۱۶٫۸ درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه ۶ (معادل ۷۷ درصد) تعلق دارد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۹ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹۷٫۵ و ۹۶٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان‌های زیر ۱۰سال ساخت در تهران

الفخبرگزاری الف
قیمت آپارتمان‌های زیر ۱۰سال ساخت در تهران
دنیای اقتصاد نوشت: تحقیقات میدانی حاکی از این است که ازدیاد فایل‌های نوساز آن‌قدر پرتعداد نیست که بتوان از آن به‌عنوان یک اتفاق نادر ناگهانی در بازار مسکن یاد کرد، اما در عین حال تعداد این آپارتمان‌ها برای فروش به حدی افزایش یافته که تفاوت جنس عرضه با ماه گذشته و ماه‌های اخیر کاملا محسوس است.

افزایش ۹۱٫۵ درصدی قیمت مسکن در یکسال اخیر

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
افزایش ۹۱٫۵ درصدی قیمت مسکن در یکسال اخیر
بانک مرکزی از کاهش ۶۴.۴ درصد معاملات مسکن تهران طی تیرماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته خبر داد. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در منطقه یک به مرز ۳۰ میلیون تومان (۲۹ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان) نزدیک شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳۳٫۵ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۴ و ۹۱٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۱۱ (۱۱۶٫۸ درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه ۶ با ۷۷ درصد تعلق دارد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در تیرماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از مجموع ۴۷۹۰ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۰٫۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور ر مقایسه با تیرماه سال قبل ۳٫۶ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۹۸٫۳ میلیون ریال به منطققه یک و کمترین آن با ۶۰٫۹ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹۷٫۵ و ۹۶٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهند. مطابق آمار ماه گذشته وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک ۲۷ میلیون و ۵۷۳ هزار تومان بود.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۴ ماه ابتدای امسال به حدود ۲۶٫۳ هزار واحد مسکونی بوده که در مقایسه با مت مشاه سال قبل از آن ۴۹٫۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ین مدت منوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲۶٫۵ میلیون ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰۲٫۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در تیرماه امسال موید رشد به ترتیب ۲۴٫۸ و ۲۲٫۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این ارقام به ترتیب ۵٫۲ و ۷٫۵ درصد از نرخ اعلامی رئیس‌جمهوری درباره اجاره‌بها کمتر است.

تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در شهرک ولیعصر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در شهرک ولیعصر
خبرگزاری میزان- برای خرید آپارمان ۹۳ متری با عمر ۲ ساله در شهرک ولیعصر به سرمایه ۷۰۰ میلیون تومانی نیاز است. تاریخ انتشار: 05:05 - 07 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۶۹۷۸

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در شهرک ولیعصر با توجه به امکانات و سال ساخت بنا باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در شهرک ولیعصر - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.
ایلناایلنا22 ساعت قبل
دیدار وزیر راه و شهرسازی با آیت الله نورمفیدی وزیر راه و شهرسازی ضمن دیدار با آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان از تقویت روابط ایران و ترکمنستان برای تکمیل خط آهن اینچه برون- ترکمنستان خبر داد و گفت: به تازگی ۴۸ هکتار زمین در گرگان برای طرح اقدام ملی تولید مسکن خریداری شده است. بدین معنا در اینچه برون ایجاد پایانه، ترمینال ریلی و بندر خشک توامان دیده شود و ظرفیت‌های گردشگری شهرها و روستاهای این منطقه نیز مدنظر قرار بگیرد. وی خاطرنشان کرد: ایران برای اولین‌بار است که در خصوص راه آهن به ترکمنستان بدهی ندارد و ۲۰۰ متر ریل عریض مقرر است تا احداث شود. در عین حال، راه آهن اینچه برون کاستی‌های غیرقابل قبولی داشته و دارد و باید اقداماتی انجام داد تا تجارت و تبادل کالا در این منطقه شرایط متفاوتی پیدا کند. با خریداری زمین در استان، کار احداث واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی در استان آغاز خواهد شد.
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
در روزهایی که نوسان قیمت دلار نیمایی از دلار بازار آزاد و صرافی ملی هم بیشتر است، زمزمه اتفاق مهم ارزی در بخش واردات کشور به گوش می‌رسد. با این حال نکته قابل توجه این است که نرخ مشخصی درباره دلار نیمایی فعلا به صورت منظم اعلام نمی‌شود. اما آخرین قیمت‌های اعلامی نرخ ارز نیمایی حاکی از اختلاف حداقل ۵۰۰ تومان دلار نیمایی با دلار بازار آزاد در تابستان امسال بوده است. در حال حاضر نیز بعید است که دلار نیمایی اختلاف فاحشی با دلار بازار و صرافی ملی داشته باشد. آخرین قیمت دلار صرافی ملی ۱۳ هزار تومان در روز پنجشنبه سوم بهمن ماه بوده است.

اخبار بیشتر