اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 8 مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 8 مردادماه

آیا حالا که قیمت دلار پایین آمده، کالاها باید ارزان شود؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
آیا حالا که قیمت دلار پایین آمده، کالاها باید ارزان شود؟
یکی از مهم‌ترین موضوعات اقتصادی مورد بحث این روزها حتی در کوچه و بازار، موضوع کاهش‌نیافتن قیمت کالاها با وجود کاهش قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی است. موضوعی که اگر به‌درستی تبیین نشود، می‌تواند به شکل‌گیری موج ضد تولیدی در کشور و مزاحمت‌های بیش از پیش برای بنگاه‌های صنعتی بینجامد.‌

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، یکی از مهم‌ترین موضوعات اقتصادی مورد بحث این روزها حتی در کوچه و بازار، موضوع کاهش‌نیافتن قیمت کالاها با وجود کاهش قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی است. موضوعی که اگر به‌درستی تبیین نشود، می‌تواند به شکل‌گیری موج ضد تولیدی در کشور و مزاحمت‌های بیش از پیش برای بنگاه‌های صنعتی بینجامد. ‌

تا همین‌جای کار هم عجالتا قضیه به تشویق بانک مرکزی برای موفقیت در کنترل نرخ ارزهای خارجی و فشار و محاکمه رسانه‌ای وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مسئول تولید کالاهای مورد نیاز جامعه به سبب کاهش‌نیافتن قیمت‌ها منجر شده است و همان‌طورکه عنوان شد بیم آن می‌رود این حرکت به برخوردهای تعزیراتی با بنگاه‌های تولیدی گسترش یابد. در این میان دفاع نامناسب دستگاه‌های مسئول در دولت از این وضعیت به سبب شاید ضعف در شناخت و تحلیل درست این مسئله اقتصادی به این مشکل دامن زده است.

واقع آن است که در باور عام رابطه تورم با نرخ ارز رابطه یک به یک است، چنان که گرانی کالاها ناشی از افزایش نرخ ارز است؛ بنابراین با توجه به روند کاهشی نرخ ارز (البته با اما و اگرهایی چراکه در بعضی کالاها اتفاقا با تغییر نوع ارز از دولتی به نیمایی، ارز گران هم شده است و …)، قیمت کالاها نیز باید به تبع این باور کاهش یابد و حال که چنین نشده است، پس …..

درحالی‌که رابطه صحیح و علمی این مسئله، مرتبط‌بودن تورم با نقدینگی است؛ چنان که اولا تورم، پدیده‌ای پولی و مالی و ناشی از سیاست‌های انبساطی و حجم نقدینگی و کسری بودجه دولت است. ثانیا ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی نیز تحت تأثیر همین فضای تورمی قرار دارد؛ در نتیجه افزایش نرخ ارز معلول و نه علت تورم است.

در واقع «نرخ ارز یک متغیر اقتصاد کلان است که تحولات بازارهای مختلف اقتصاد در آن ظاهر می‌شود و همچنین ارز به‌عنوان یک دارایی جایگزین پول به حساب می‌آید». مشکل آنجا بروز می‌کند که با توجه به اینکه دولت‌ها در ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده ارز در دوره‌های مختلف در این بازار مداخله کرده و با عرضه بالای ارز، قیمت آن را کاهش داده‌اند و به این ترتیب حجم بیشتری از کالا وارد کشور شده است، این تصور ایجاد شده که این نرخ ارز است که قیمت کالاها را بالا و پایین می‌برد و تعیین می‌کند و نه حجم پول و نقدینگی!

چنین باور نادرستی، این امکان را فراهم می‌کند که باب برخورد با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان کالا به بهانه گران‌فروشی گشوده و وضع تولیدکنندگان از این هم که هست بدتر شود.

آخرین گزارش بانک مرکزی از حجم ۱۸۸۸ هزار میلیارد تومانی نقدینگی تا پایان سال گذشته و رشد ۲۳ درصدی آن حکایت دارد. رقمی که قاعدتا اکنون باید از ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته باشد و مقدار مطلق افزایش آن در سال جاری بیش از کل حجم نقدینگی موجود در اقتصاد تا پایان سال ۱۳۹۱ باشد (دکتر نیلی- ۱۰/۱/۹۸). از اقتصادی که این حجم از انباشت نقدینگی در آن وجود دارد و روزانه حدود هزارو ۳۰۰ تا هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان به این میزان اضافه می‌شود، طبعا نمی‌توان انتظار کاهش تورم و قیمت کالاها را داشت، حتی اگر با روش‌های مختلف (انبساط عرضه و انقباض تقاضا، خروج بازیگران بزرگ از بازار، فروشنده‌شدن بازیگران خرد و افزایش چراغ‌خاموش سود بانکی و …) قیمت ارز را پایین بیاوریم.

در واقع انتظار کاهش سطح عمومی قیمت‌ها به صرف کاهش نسبی نرخ ارز، در وضعیت تورم بیش از ۴۰ درصدی کنونی و پیش‌بینی همین ارقام تا پایان سال، انتظار معقولی نیست. برای کاهش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات یعنی تورم، علاوه بر حل بحران‌های سیاسی و گشایش در ارتباطات جهانی و بالطبع افزایش توان ارزآوری کشور، در شرایط حاضر باید برای کاهش میزان نقدینگی و هدایت آن به‌سوی کارهای مولد اقدام کرد.

مقصر و گران‌فروش جلوه‌دادن متولیان تولید و صنعت و تولیدکنندگان و اختصاص تسهیلات ارزان‌قیمت به این حوزه‌ها یا بگیر و ببند آنها به بهانه افزایش قیمت محصولات، راه‌حل اصولی و اقتصادی نیست. این روش‌ها جز به ضرر تولید و افزایش رکود و به نفع نظام چندقیمتی و گسترش فساد و رانت نخواهد بود.

خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت ارز| قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت درهم و قیمت پوند امروز۹۸/۰۵/۰۸

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قیمت ارز| قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت درهم و قیمت پوند امروز۹۸/۰۵/۰۸
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی امروز ۱۲ هزار و ۵۰ تومان، قیمت یورو ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت درهم امارات در بازار آزاد ۳ هزار و ۳۰۵ تومان و قیمت پوند ۱۴ هزار و ۷۴۸ تومان تعیین شده است.

- اخبار بازار -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قیمت خرید و فروش انواع ارز امروز نسبت به روز قبل، نوسان جزئی داشته است به‌نحوی که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی بدون تغییر نسبت به دیروز و قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش جزئی نسبت به دیروز مورد معامله قرار می‌گیرد.

قیمت دلار در بازار آزاد بعد از آنکه تا نزدیکی ۱۱ هزار تومان سقوط کرد روند صعودی را در پی گرفت و طی هفته گذشته قیمت دلار در خیابان فردوسی با عبور از کانال ۱۲ هزاری در محدوده‌های قیمتی ۱۲ هزار و ۲۰۰ تا ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان هم معامله می‌شد.

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی برای فروش به مردم بدون تغییر نسبت به روز کاری قبل ۱۲ هزار و ۵۰ تومان و قیمت دلار برای خرید از مردم ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان تعیین شده است.

گفتنی است، امروز قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اندکی بیشتر از قیمت دلار در صرافی‌های آزاد است؛ هم اکنون قیمت دلار برای فروش به مردم در بازار آزاد با کاهش نسبت به روز کاری قبل ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شده است.

قیمت یورو در صرافی‌های بانکی نسبت به روز کاری قبل، تغییر نداشته و برای فروش به مردم با قیمت ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان است.

قیمت درهم امارات نیز امروز در بازار آزاد، ۳۳۰۵ تومان ارزش‌گذاری شده و مورد معامله قرار می‌گیرد؛ فعالان بازار ارز معتقدند نوسانات قیمتی درهم عامل بسیار مهمی برای قیمت دلار است. قیمت پوند هم ۱۴ هزار و ۷۴۸ تومان تعیین شده است.

گفتنی است، امروز بانک‌های عامل قیمت دلار را ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان، قیمت یورو را ۱۳هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت پوند انگلیس را ۱۴هزار و ۴۴۸ تومان و یک ریال برای خرید از مردم اعلام کرده‌اند.

شعب منتخب فروشنده ارز مسافرتی در نظام بانکی فروش ارز مسافرتی را طبق روال روزهای قبل، بعد از ساعت ۱۱ آغاز کرده و به مسافران یورو را با قیمت ۱۳ و ۶۷۸ تومان و ۳ ریال می‌فروشند که با احتساب کارمزد ۷ در هزار به رقمی حدود ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان می‌رسد. قیمت ارز مسافرتی نسبت به روز کاری قبل ثابت مانده است.

نوع ارزقیمت
قیمت دلار صرافی بانکی12  هزار  و 50  تومان
قیمت دلار در بازار آزاد12 هزار و 100  تومان
قیمت یورو13 هزار  و 700 تومان
قیمت درهم امارات3 هزار و 305  تومان
قیمت پوند14 هزار و 478 تومان
قیمت ارز مسافرتی13 هزار و 678 تومان
قیمت خرید دلار در بانک‌ها11 هزار و 950  تومان
قیمت خرید یورو در بانک‌ها13 هزار و 600 تومان
قیمت خرید پوند در بانک‌ها14 هزار و 448  تومان

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۵/۰۸

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳ درصد کاهش به ۱۴۲۲ دلار و ۸۱ سنت رسید.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، به دنبال تقویت ارزش دلار آمریکا و در حالی که سرمایه گذاران در انتظار نتیجه نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا و کاهش احتمالی نرخ بهره هستند، قیمت طلا امروز با کاهش مواجه بود. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰٫۳ درصد کاهش به ۱۴۲۲ دلار و ۸۱ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز امروز با ۰٫۲ درصد افزایش به ۱۴۲۲ دلار و ۵۰ سنت رسید.

شاخص ارزش دلار امروز با ۰٫۱ درصد افزایش در نزدیکی بالاترین رقم ۲ ماه اخیر که در جلسه قبل به ثبت رسیده بود در نوسان بود و این مسئله موجب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی شد که با ارزهای غیردلاری خرید می‌کنند.

نشست دو روزه فدرال رزرو اواخر امروز آغاز می‌شود و انتظار می‌رود در این نشست نرخ بهره به میزان ۲۵ واحد کاهش یابد. این اولین کاهش نرخ بهره در طی یک دهه گذشته خواهد بود. همچنین انتظار می‌رود بانک مرکزی ژاپن در نشست امروز خود نرخ بهره را کاهش دهد.

مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین قرار است امروز در شانگهای برگزار شود، هرچند که احتمال هرگونه پیشرفت در این نشست پایین ارزیابی شده است. حجم دارایی‌های اس پی دی آر گلد تراست، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری بازار طلا روز دوشنبه با ۰٫۸۳ درصد افزایش به ۸۲۴٫۸۹ تن رسید.

در حالی که سرمایه گذاران خود را برای کاهش احتمالی نرخ بهره در آمریکا آماده می‌کنند، ارزش سهام در بازارهای آسیایی روز سه شنبه افزایش داشت. در همین حال ریسک خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا بالا گرفته است. همچنین این احتمال وجود دارد که بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلیس خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شود.

تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۵/۰۸

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۳۳ سنت معادل نیم درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۴ سنت رسید.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، به دنبال خوش بینی نسبت به کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو که اولین کاهش در طی بیش از ۱۰ سال گذشته خواهد بود و موجب تقویت اقتصاد آمریکا و افزایش تقاضا برای نفت خواهد شد، قیمت نفت امروز برای چهارمین جلسه متوالی افزایش یافت. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۳۳ سنت معادل نیم درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۴ سنت رسید. در جلسه قبل نیز قیمت نفت برنت ۰٫۴ درصد افزایش یافته بود.

قیمت نفت خام آمریکا نیز پس از افزایش ۱٫۲ درصدی در جلسه قبل امروز با ۳۰ سنت معادل نیم درصد افزایش به ۵۷ دلار و ۱۷ سنت رسید. بنجامین لو، تحلیلگر موسسه فیلیپ فیوچرز در سنگاپور در یادداشتی نوشت، سیاست پولی انبساطی در آمریکا که بر اساس ان بانک مرکزی نرخ بهره را کاهش می‌دهد موجب ادامه رشد تقاضا برای نفت در نیمه دوم امسال خواهد شد.

وی افزود: «اگر فدرال رزرو سیاست انبساطی اندکی تهاجمی‌تری را اتخاذ کند و نرخ بهره را ۷۵ واحد کاهش دهد … ممکن است شاهد رشد قیمت نفت خام آمریکا به سمت ۶۰ دلار باشیم.» با این حال «نگرانی‌های موجود در سمت تقاضا همچنان بر قیمت نفت سایه افکنده است.»

نشست بانک مرکزی آمریکا در طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزاری می‌شود و انتظار می‌رود در این نشست نرخ بهره برای اولین بار از زمان بحران مالی بیش از یک دهه قبل کاهش یابد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته، کاهش اندک نرخ بهره «کافی نیست.»

رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم سال کمتر از حد انتظار کند شده و موجب تقویت چشم انداز مصرف نفت گشته است، اما در سایر نقاط جهان، انتشار آمارهای اقتصادی ناامید کننده نگرانی‌ها در مورد کند شدن رشد اقتصادی را شدت بخشیده است.

تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

اخلال در توزیع گوشت یارانه‌ای و قیمت گذاری غیر اصولی، هدیه‌ای گرم برای مردم! + صوت

باشگاه خبرنگارانخبرگزاری باشگاه خبرنگاران
اخلال در توزیع گوشت یارانه‌ای، به مشکل قیمت گذاری غیر منطقی و غیر اصولی گوشت اضافه شده است.
اخلال در توزیع گوشت یارانه‌ای و قیمت گذاری غیر اصولی، هدیه‌ای گرم برای مردم! + صوت - 1

به گزارش گروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان، برنامه پیک بامدادیرادیو ایران به بررسی مشکلات قیمت گوشت پرداخته است.

نخستین جلسه دادگاه متهمان اخلال در گوشت یارانه‌ای، دیروز برگزار شد و قرار است امروز جلسه بعدی آن ادامه پیدا کند.

آنچه در دادگاه بیان شد اخلال در سیستم توزیع گوشت بود، اما سیستم قیمت گذاری این محصول پروتئینی، همچنان روی اصولی نادرست و غیر منطقی پیش می‌رود.

بیشتر بخوانید: صفر شدن مهلت بانک مرکزی به فراریان ارزی + صوت

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تفاوت ماهوی بودجه ۹۹ با سال‌های قبل

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمد باقر نوبخت در چهارمین جلسه ستاد بودجه سال ۹۹، افزود: در روند اصلاح ساختار بودجه سال ۹۹ کل کشور، اصل شفافیت و مشخص بودن همه روند‌های ارایه شده را رعایت می‌کنیم؛ و‌ی اضافه کرد: بدون تردید هیچ چیزی از پیش تعیین شده نخواهیم داشت و در همه جلساتی که در سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌کنیم کار جمعی، تیمی و اتکا به خرد جمعی را سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم. آقای نوبخت گفت: از نظر ماهوی و ماهیتی بودجه سال ۹۹، ​ با بودجه سال‌های قبل متفاوت خواهد بود و آن لحاظ کردن اصلاحات ساختاری در بودجه است.

پاسخ‌ همتی در خصوص کاهش ارزش پول ملی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل

تنوع قیمت اقلام خوراکی از درب کارخانه تا فروشگاه‌ها + دوربین مخفی

الفالف1 روز قبل
بسیاری از کارشناسان و تاجران حوزه مواد خوراکی عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت‌های بی دلیل و همچنین قیمت‌های خارج از عرف بازار را نبود نظارت کافی بر فروشگاه‌ها و خاروبار فروشی‌ها می‌دانند. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که بسیاری از مشکلات فعلی اقتصادی کشور به عدم وجود نظارت بر قیمت اقلام و کیفیت برند‌های شناس و بنام در بازارها باز می‌گردد. متاسفانه در این بین افراد سودجو نظیر دلالان باعث برهم زدن قیمت‌ها در بازار می‌شوند که باید نهاد‌های نظارتی فعالیت‌های بیشتری داشته باشند. شیخی گفت: به عنوان مثال یک عدد قوطی کنسرو در جلو درب کارخانه ۳هزار تومان است، ولی با خرده فروشی و وجود دلالان این رقم به ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، در واقع این قیمت‌های سوری نشان دهنده عدم نظارت دستگاه‌های مربوطه است. او بیان کرد: اگر وزارت مربوطه قیمت نهایی را در بر روی محصولات درج کند دست واسطه‌گر قطع شده و قیمت‌ها نجومی رشد نخواهد کرد.

فیلم | پشت پرده نداشتن مترجم و خشم استراماچونی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم | تمرین بوکی دختر ۸ ساله چینی که در شبکه‌ها وایرال شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

تولید کیف مدرسه با طرح‌های ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ ماه مهر از راه می‌رسد و خرید وسایل مدرسه، کیف و مداد و دفتر شروع شده است. در بازار کیف مدرسه با گردش مالی ۳۲۰ میلیارد تومانی فقط پنجاه صدم درصد سهم کیف‌های با طرح‌های داخلی و منطبق با فرهنگ کشورمان و باقی سهم طرح‌های خارجی است.

اخبار بیشتر