از ۲۰ مرداد استفاده از کارت سوخت اجباریست
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

از ۲۰ مرداد استفاده از کارت سوخت اجباریست

مسیرهای به دست آوردن کارت سوخت در دقیقه ۹۰

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مسیرهای به دست آوردن کارت سوخت در دقیقه ۹۰
قرار است از بیستم مرداد استفاده از کارت سوخت اجباری شود با این حال هنوز افرادی هستند که کارت سوخت ندارند و از آن طرف بیشتر از 700 هزار کارت سوخت در باجه‌های پست معطل مانده است؛ البته راهکارهای برای دریافت کارت سوخت در دقیقه 90 وجود دارد.

اعتمادآنلاین| با نزدیک شدن به زمان اجرای فروش بنزین با کارت سوخت، ‌ تکاپوی افرادی که فاقد کارت سوخت هستند بیشتر شده و نگرانی‌ها از نرسیدن به موقع کارت سوخت به دست این افراد نیز بالا گرفته است.

صاحبان خودرو که تا چند سال پیش همواره کارت سوخت را مانند کارت ماشینشان همراه داشتند با تک نرخی‌شدن بنزین و بی‌اثر شدن سامانه کارت سوخت، ‌این کارت‌ها را به فراموشی سپردند اما از زمستان سال گذشته دوباره زمزمه‌های بازگشت این کارت باعث شد تا کارت سوخت به یکی از مهمترین بحث‌ها در بین مردم تبدیل شود.

در آن زمان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که افرادی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند باید برای دریافت مجدد کارت اقدام کنند. دو راه نیز برای این کار وجود داشت که شامل مراجعه به مراکز پلیس +۱۰ و یا سامانه دولت همراه می‌شد.

بعد از گذشت چند روز مشخص شد تعداد افراد فاقد کارت سوخت بالاست و تصمیم بر ارائه خدمات کارت سوخت بر روی یکی از کارت‌های بانکی صاحب خودرو گرفته شد اما گذشت زمان ثابت کرد اینکار ممکن نیست و دوباره صدور کارت سوخت در دستور کار قرار گرفت اما این بار از افرادی که زمستان ثبت نام کرده بودند، خواسته شد تا با مراجعه به سامانه شرکت پست جمهوری اسلامی‌، ‌ از سرنوشت کارت سوخت خود که بر اساس اطلاعات ثبت شده صادر شده بود، ‌مطلع شوند.

اما مساله این است که رهگیری مرسولات پستی در سایت پست با ارائه کد رهگیری ۲۰ رقمی امکان‌پذیر است و این در شرایطی است که بیشتر افرادی که برای صدور المثنی کارت سوخت اقدام کرده‌اند این کد را ندارند زیرا قرار نبود بسته پستی به دست آنها برسد.

از همین رو پست با ایجاد گزینه در سایت خود امکان ردیابی کارت سوخت را با شماره VIN کارت خودرو فراهم کرده است.

متقاضیان کارت سوخت لازم است بعد از ورود به سایت پست به نشانی WWW. POST. IR گزینه رهگیری مرسولات پستی سازمانی را از قسمت خدمات الکترونیکی پست انتخاب کرده و در صفحه جدید، ‌ با ورود شماره کارت خودرو از سرنوشت کارت سوخت خود مطلع شوند.

براساس اعلام شرکت ملی پست، تا پایان تیرماه ۷۲۱ هزار کارت سوخت در باجه‌های معطله این شرکت وجود دارد که در صورت عدم مراجعه، ابطال خواهد شد. لازم به ذکر است، در هنگام دریافت کارت سوخت، مبلغ ۱۰ هزار تومان از متقاضیان دریافت و به حساب شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی واریز خواهد شد.

به گفته وزیر نفت نیز حدود ۷۰۰ هزار کارت سوخت به منازل شهروندان ارسال شده که به دلیل نبودن در خانه یا هر دلیل دیگر به ادارات پست برگشت خورده‌اند و این افراد می‌توانند با مراجعه به ادارات پست، کارت خود را دریافت کنند.

اما افرادی که با مراجعه به سایت پست با پیغام «متقاضی محترم، ‌ کارت سوخت استعلام شده در مجموعه شرکت پست فاقد سابقه می‌باشد» باید با همراه داشتن مدارک خودرو و مدارک شناسایی صاحب خودرو به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کرده و درخواست جدیدی برای صدور کارت المثنی سوخت ثبت کنند.

مدارک مورد نیاز جهت انجام فرآیند در خواست المثنی کارت هوشمند سوخت و حذف رمز کارت سوخت بدین صورت است که مالک خودرو یا وکیل قانونی متقاضی باید با در دست داشتن مدارک هویتی مالک خودرو یا وسیله نقلیه به یکی از دفاتر خدمات کارت هوشمند سوخت (مراکز پلیس+۱۰) مراجعه کنند.

برای درخواست کارت سوخت در مراکز پلیس+۱۰ حضور مالک یا وکیل قانونی الزامی است و مدارک هویتی مالک برای درخواست المثنی کارت هوشمند سوخت برای اشخاص حقیقی شامل یکی از مدارک شناسایی معتبر مالک وسیله نقلیه شامل اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه و برای اشخاص حقوقی شامل معرفی‌نامه رسمی از سازمان یا شرکت مربوطه با امضاء و مهر مجاز به همراه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند و یا گذرنامه نماینده می‌شود.

همچنین متقاضیان باید مدارک شناسایی وسیله نقلیه شامل کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه یا بنچاق محضری به همراه بیمه نامه شخص ثالث معتبر را به همراه داشته باشند.

تکمیل فرم تعهدنامه در دفاتر پلیس+۱۰ و واریز مبلغ ۱۰ هزار تومان در کارتخوان‌های بانک ملت مستقر در دفاتر پلیس+۱۰ و اخذ رسید ثبت درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی از کاربر مراحل بعدی درخواست کارت سوخت است. با این وجود کسانی که در سایت دولت همراه ثبت نام کرده‌اند، نیازی به ارائه درخواست المثنی ندارند.

به گفته معاون مدیر عامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران در راستای اجرای طرح تحویل بنزین با کارت سوخت هم اکنون روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت جدید صادر می‌شود.

«حمید قاسمی» گفته که افرادی که به هر دلیلی فاقد کارت سوخت هستند هرچه سریع‌تر باید به دفاتر پلیس+۱۰ و یا دفاتر پخش فرآورده‌های نفتی مراجعه و نسبت به ثبت نام و تهیه کارت سوخت آن اقدام کنند.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. برخی افراد نیز هستند که کارت سوخت خود را در اختیار دارند اما رمز کارت را فراموش کرده‌اند. عده‌ای که از گذشته کارت سوخت داشته‌اند و رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند می‌توانند به دفاتر پلیس‌+۱۰ مراجعه کرده و در آنجا در خواست اصلاح رمز خود را ارائه کنند.

مدارک این بخش نیز برای اشخاص حقیقی اینگونه است که یکی از مدارک شناسایی مالک وسیله نقلیه (شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه) و برای اشخاص حقوقی شامل معرفی‌نامه رسمی سازمان مربوطه با درج شماره ملی به همراه کارت ملی نماینده معرفی شده می‌شود.

کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه و بیمه نامه معتبر نیز باید وجود داشته باشد و تکمیل فرم درخواست رمز گشایی و در دست داشتن اصل کارت هوشمند سوخت جهت حذف رمز کارت هوشمند سوخت الزامی است.

همچنین مسئولان شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اعلام کردند رمز کارت‌های سوختی که جدید صادر شده است چهار رقم سمت راست کد ملی مالک خودرو است.

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تاکید کرده که متقاضیان کارت سوخت فقط به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

سوخت‌گیری از ۲۰ مردادماه امسال با فقط کارت سوخت «مالک وسیله نقلیه» انجام می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سوخت‌گیری از ۲۰ مردادماه امسال با فقط کارت سوخت «مالک وسیله نقلیه» انجام می‌شود
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌شمالی گفت: سوخت‌گیری از ۲۰ مردادماه با فقط کارت سوخت مالک وسیله نقلیه انجام می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ مجتبی شکوری صبح امروز در برنامه رادیویی صدای خراسان‌شمالی با اعلام شرایط جدید سوخت‌گیری خودروها در جایگاه‌های سوخت استان خراسان‌شمالی اظهار داشت: از ۲۰ مردادماه سوخت‌گیری تمام وسایل نقلیه در جایگاه‌ها فقط با کارت سوخت مالک خودرو و یا موتور سیکلت انجام می‌شود. البته در ابتدای این طرح برای رعایت حال افرادی که هنوز کارت سوخت دریافت نکرده‌اند٬ کارت جایگاه‌داران نیز قابل استفاده است.

وی افزود: از دارندگان کارت سوخت وسایل نقلیه می‌خواهیم٬ برای اطمینان از فرایند سوخت‌گیری توسط کارت سوخت٬ حتما قبل از تاریخ بیستم مردادماه برای یک بار با کارت سوخت وسیله نقلیه خود سوخت‌گیری کنند. در صورت مشاهده هر نوع مشکلی٬ دفاتر ناحیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی استان آمادگی پاسخ به سئوالات و حل مشکلات مربوطه را دارند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان‌شمالی گفت: در صورتی که افراد رمز کارت سوخت را فراموش‌کرده‌اند٬ صاحبان وسایل نقلیه برای بازیابی و حذف رمز می‌توانند با مدارک شناسایی معتبر و مدارک خودرو به دفاتر ناحیه شرکت نفت استان در بجنورد٬ اسفراین و شیروان مراجعه کرده و حذف رمز را انجام دهند. البته رمز کارت‌های سوخت بر اساس شماره پایانی کارت ملی تنظیم شده و اگر این موضوع پاسخگو نبود در دفاتر ناحیه مشکل شهروندان قابل حل است.

شکوری ادامه داد: افرادی که کارت سوخت ندارند و یا برای گرفتن کارت سوخت المثنی اقدام نکرده‌اند٬ می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و ارائه مدارک شناسایی شخصی و خودرو٬ نسبت به ثبت نام و تحویل کارت سوخت اقدام کنند. افرادی هم که قبلا مراحل ثبت نام را در سامانه دولت همراه انجام دادند نیازی به ثبت نام مجدد نداشته و کارت سوخت به آدرس اعلامی این افراد ارسال می‌شود.

وی در پایان درباره موتور‌سیکلت‌هایی که تا‌کنون موفق به دریافت پلاک ملی نشده‌اند٬ اظهار داشت: مراحل مقدماتی فرایند درباره این وسایل نقلیه در استان در حال انجام است و پس از احصاء اطلاعات مورد نیاز٬ اقدامات لازم برای دریافت کارت سوخت دارندگان این وسایل نقلیه هم انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

استفاده از کارت سوخت چه فوایدی دارد؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
استفاده از کارت سوخت چه فوایدی دارد؟
استفاده از کارت سوخت چه فوایدی دارد؟ - 0

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مردادماه اجباری می‌شود؛ اجباری که در نگاه اول شاید دردسرهایی را برای مصرف‌کنندگان به دنبال داشته باشد اما درواقع این طرح مزیت‌هایی دارد که می‌توان دردسرهای آن را نادیده گرفت.

به‌گزارش ایسنا، ۱۱ روز دیگر استفاده از کارت سوخت شخصی در کلان شهرهای تهران، کرج، تبریز و اصفهان الزامی و سوخت‌گیری تنها از این طریق امکان‌پذیر می‌شود. برای این مهم نیز تدابیر متعددی در نظر گرفته شده و آن‌طور که وزیر نفت نیز اعلام کرده، اجرای این طرح در تاریخ مقرر حتمی خواهد بود.

عبدالرضا امینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی درباره دلایل اجبار این طرح و مزایای آن به ایسنا گفت: به اعتقاد من این طرح ابتدا به منظور ارزیابی میزان مصرف اجرایی می‌شود، چرا که از این طریق می‌توان پرمصرف‌ها را شناسایی کرد و اقداماتی را که در بخش آب و برق که در زمینه برخورد با پرمصرف‌ها انجام می‌شود در این حوزه نیز اجرایی کرد. علاوه بر این می‌توان میزان مصرف سوخت خودروهای مختلف را نیز به دست آورد.

وی با بیان این‌که با نظم‌دهی و سامان بخشیدن به دستگاه‌های موجود در جایگاه‌های بنزین می‌توان ارزیابی‌های دقیقی از میزان مصرف اشخاص و خودروهای مختلف به دست آورد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد که تا تاریخ در نظر گرفته شده، جایگاه‌ها آماده سوخت‌رسانی با کارت سوخت شخصی باشند اما اگر این آمادگی نیز تا آن زمان وجود نداشته باشد، این موضوع زمینه ساز آمادگی کامل جایگاه‌های سوخت است.

امینی با اشاره به تاثیر اجرای این طرح در میزان کنترل قاچاق سوخت در کشور افزود: یکی از مزیت‌های استفاده از کارت سوخت‌های شخصی تعیین میزان استفاده از سوخت در روز است که همین مساله می‌تواند تا حد زیادی میزان مصرف و قاچاق سوخت را کاهش دهد.

وی با تاکید بر این مساله که باید برای کنترل قاچاق سوخت اقدامات گسترده‌تری نیز صورت گیرد، گفت: بعضا شاهدیم که در مناطق مرزی کشور، زد و بندهایی در این بخش صورت می‌گیرد که باید مدیریت جدی در این حوزه وجود داشته باشد که ابزار کارت سوخت در این بخش نیز می‌تواند کمک‌رسان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات جدید زنگنه درباره اجباری شدن کارت سوخت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
توضیحات جدید زنگنه درباره اجباری شدن کارت سوخت
وزیر نفت با بیان اینکه استفاده از کارت سوخت از ۲۰ مرداد اجباری خواهد شد، گفت: وزارت نفت روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت جدید صادر می‌کند تا طرح استفاده از کارت سوخت تکمیل شود.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت پس از حضور در نشست مشترک با نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس و مسئولان قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) در جمع خبرنگاران درباره جزئیاتی از این نشست، گفت: مهم‌ترین نکته‌ این جلسه سه‌جانبه، پیام نمادین آن در خصوص عزم تمامی اجزای نظام برای همدلی و تکمیل ظرفیت‌های یکدیگر در شرایط ویژه فعلی برای مقابله با تحریم‌ها و عبور سربلندانه از این وضعیت بود.

وی افزود: سال‌هاست در وزارت نفت با قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) همکاری جدی داریم، در این جلسه نیز بر ادامه همکاری‌های تمامی اجزای نظام برای عبور از تحریم‌ها و شرایط اقتصادی کنونی تأکید شد تا با لطف الهی و پشتیبانی مردم در بخش‌های توسعه‌ای و عملیاتی جاری مانند صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و پروژه‌ها و توسعه‌ای طرح‌ها و اجرای منظم پروژه‌ها موفق ظاهر شویم.

وزیر نفت با اشاره به تصویب کلیات طرح افزایش ظرفیت پتروپالایشگاهی در مجلس، ادامه داد: در رابطه با پتروپالایشگاه‌ها نیز در این جلسه صحبت و مقرر شد؛ آیین‌نامه اجرای این قانون با همکاری طرف‌های ذی‌ربط تدوین و پس از به تصویب دولت هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

زنگنه با بیان اینکه اکنون وزارت نفت روزانه بالای ۱۵ میلیون لیتر اضافه تولید بنزین دارد که این اضافه تولید ذخیره شده و قرار است میزان صادرات افزایش پیدا کند، اضافه کرد: اضافه تولید در نفت سفید، گازوئیل و سوخت جت وجود دارد و به لحاظ پالایش وضعیت خوبی داریم.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر نحوه اجرای طرح استفاده از سوخت با استفاده از کارت، اظهار داشت: ۲۰ مرداد استفاده از کارت سوخت آغاز می‌شود، اما به دلیل ایجاد مشکلات احتمالی برای دارندگان خودرو مانند عدم تهیه کارت سوخت یا هر مشکل دیگر به آن‌ها فرصت‌ داده می‌شود اما در نهایت استفاده از کارت سوخت اجباری خواهد شد.

وزیر نفت عنوان کرد: حدود ۷۰۰ هزار کارت سوخت به در منازل شهروندان ارسال شده که به دلیل حضور نداشتن در منزل و یا هر دلیل دیگر، به ادارات پست برگشت خورده‌اند، لذا خواهشمندیم افرادی که هنوز کارت سوخت ندارند، با مراجعه به ادارات پست کارت خود را دریافت کنند.

زنگنه افزود: وزارت نفت روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت جدید صادر می‌کند تا طرح استفاده از کارت سوخت تکمیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانی

الفالف1 روز قبل
توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانیگروه اقتصادی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۵ ۳۹۸۰۵۲۶۱۵۲۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه درباره فرار یکی از متهمان و اخلال‌گران ارزی از کشور توضیحاتی ارائه کرد.

نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به نظر می‌رسد اگر توجه بیشتری به این صنعت شود گام موثری در کاهش صادرات نفت در کشور است.
مهرمهر13 ساعت قبل
یک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به منظور تامین ذخایر استراتژیک مرغ کشور و ورود قدرتمند شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان مباشر خرید کالاهای اساسی دولت، برنامه تامین به موقع ذخایر در دستور کار قرار گرفته است که بر اساس آن، از محل قراردادهای پیش‌خرید گوشت مرغ در قبال تامین مناسب و به موقع نهاده‌ها با نرخ و تسهیلات ویژه، این ذخایر تامین خواهد شد. وی افزود: در واقع با تصمیم دولت، تامین نهاده‌ها با نرخ مناسب و پیش‌خرید مرغ از زنجیره بزرگ تولیدی این کار در دستور کار قرار گرفته است. به گفته این مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار، با این تصمیم دولت، در آینده‌ای نزدیک بازار گوشت مرغ به تعادل رسیده و با اجرای دقیق این برنامه نیز، ذخیره‌سازی مناسب صورت گرفته و بازار در آرامش، به تامین مایحتاج مردم اقدام خواهد کرد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
تنش‌های گسترده بین ایران و امارات متحده تاکنون علاوه بر فرصت‌های دیپلماتیک، فرصت‌های اقتصادی بسیاری را از بین برده است. در دوره‌های مختلف ما با نوسان این رابطه اقتصادی مواجه بوده‌ایم اما هرگز شاهد قطع شدن این رابطه نبوده‌ایم. نوع برخورد مسئولان اقتصادی امارات و صرافی‌های آنجا با ایران چنان بد بود که باعث کاهش بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی امارات در آن سال‌ها شد. گزارشات تاجرانی که سال‌ها از ایران در امارات فعالیت می‌کردند حاکی از بی ثباتی گسترده در تصمیمات و رویکردهای آنها بود. به‌نظر می‌رسد در آینده تعاملات ما درحوزه‌های نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش یابد و راه افتادن برخی کانال‌های مالی در این حوزه، تاییدی بر صحت این رویکرد در بین حاکمان امارات است.

بلک اس؛ هیولای اینفینیتی به خیابان‌ها می‌آید! (+تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
همین مساله بهانه‌ای شده تا رسانه‌های مطرح جهان در حوزه خودرو باردیگر پروژه بلک اس را مورد توجه قرار دهند. بنابراین بلک اس با استفاده از فناوری فرمول۱ خود تا ۴۰ درصد برابر ۱۶۳ اسب بخار توان بیشتری را ارائه داده است. درپوش موتور عضلانی با خطوط مشخص قسمت دیگر از عناصر مهم تشکیل دهنده نمای جلوی بلک اس محسوب می‌شود. بلک اس در نمای عقب نیز یک اثر هنری خودرویی محسوب می‌شود. در تصویر مربوط به کابین بلک اس، لوگوی برند او ام پی ریسینگ جلب توجه می‌کند.

اخبار بیشتر