از اصلاحات تا مجازات؛ خبرهایی درباره عربستان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

از اصلاحات تا مجازات؛ خبرهایی درباره عربستان

شرکت ایتالیایی صادرات سلاح به عربستان و امارت را متوقف کرد

مهرخبرگزاری مهر
شرکت ایتالیایی صادرات سلاح به عربستان و امارت را متوقف کرد
یک شرکت ایتالیایی پیرو مصوبه پارلمان این کشور صادرات سلاح به عربستان و امارت را به دلیل استفاده از آن ها در جنگ علیه مردم مظلوم یمن متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، شرکت ایتالیایی «RWM» تولید کننده کلاهک‌های تسلیحات موشکی با کالیبر متوسط و بزرگ، اعلام کرد که صادرات سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به دلیل استفاده از آن در جنگ یمن به مدت ۱۸ ماه متوقف کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایتالیا، شرکت مذکور با ارسال نامه‌ای به کارخانه و تولیدکنندگان داخلی در این کشور، تصمیم خود در ارتباط با متوقف کردن صادرات سلاح ومهمات به عربستان سعودی و امارات متحده را اعلام کرده است.

این شرکت در نامه خود ضمن تاکید بر احترام به اراده دولت و مجلس ایتالیا اعلام کرد که از پایان ماه جولای تمام مجوزهای مربوط به صادرات قطعات موشکی به عربستان و امارت را به مدت ۱۸ ماه به حالت تعلیق درآورده است.

گفتنی است، مجلس نمایندگان ایتالیا در ۲۶ ژوئن سال جاری میلادی لایحه ممنوعیت صادرات بمب‌افکن و موشک به عربستان سعودی و امارات را تصویب کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

دو سناتور آمریکایی طرح مجازات عربستان را به سنا ارائه دادند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
دو سناتور آمریکایی طرح مجازات عربستان را به سنا ارائه دادند
«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه و «کریس کونز» سناتور دموکرات طرح قانونی را به سنای این کشور ارائه دادند که در آن از دولت آمریکا خواسته شده دولت سعودی را به خاطر دست داشتن در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد آل سعود، مجازات کند.

اعتمادآنلاین| این طرح قانونی از مدیر اطلاعات ملی آمریکا می‌خواهد تا در گزارشی، مقام‌های سعودی را که مسئول قتل خاشقچی هستند یا دستور آن را صادر کردند برای اعمال تحریم‌ها علیه آن‌ها مشخص کند.

همچنین این طرح از وزیر خارجه آمریکا می‌خواهد که در خصوص وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی از جمله در خصوص نحوه برخورد با روزنامه نگاران، مدافعان آزادی‌ها دینی و مدافعان آزادی زنان گزارشی تهیه و ارائه کند.

در همین رابطه لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه گفت: این طرح پیام مهم دیگری نیز برای سعودی‌ها دارد و آن اینکه قتل خاشقچی بدون مجازات نخواهد ماند.

سناتور کونز نیز گفت: ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم تا منافع اقتصادی و امنیتی بر سیاست‌های خارجی ما تسلط یابد، ارزش‌های ما اگر که به لحاظ اهمیت از منافع ما بالاتر نباشد پایین‌تر هم نیست.

او افزود: دونالد ترامپ در مجازات آن دولت (سعودی) به خاطر جنایت قتل فجیع خاشقچی ناتوان است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

تلاش قانونگذاران آمریکا برای اعمال فشار بر عربستان ادامه دارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
تلاش قانونگذاران آمریکا برای اعمال فشار بر عربستان ادامه دارد
قانونگذاران کنگره آمریکا همچنان به دنبال مجازات عربستان بر سر سوءاستفاده از حقوق بشر و توقف فروش تسلیحات و تحریم ریاض هستند.

به گزارش ایسنا، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به خبرنگار رویترز گفت: همچنان به تلاش برای یافتن راهی برای پیشبرد این مساله ادامه خواهم داد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا سه مصوبه‌ای را که می‌توانند فروش بمب‌های هدایت شونده شرکت ریتون را به عربستان و امارات متوقف کنند، وتو کرده و سنای آمریکا نتوانست در رای‌گیری خود برای لغو این وتوها، آرا مورد نیاز را کسب کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لوایح دیگری از جمله ۱۸ لایحه برای توقف فروش تسلیحات آمریکا در دستورکار بررسی سنا و مجلس نمایندگان آمریکا هستند و قانونگذاران آمریکایی همچنان امیدوارند که بتوانند ترامپ را برای اقدامی سختگیرانه‌تر علیه ریاض تحت فشار قرار دهند.

منتقدان روابط نزدیک ترامپ با عربستان همچنین می‌خواهند قانون اختیاردهی به امنیت ملی را که به صورت سالانه باید تصویب شود و سیاست‌های پنتاگون را مشخص می‌کند، شامل مقرراتی برای توقف فروش تسلیحات به عربستان باشد و اختیارات ترامپ برای اعلام وضعیت «اضطراری» و در نتیجه دور زدن بررسی قراردادهای دفاعی خارجی توسط کنگره را محدود کنند.

اعضای کمیته‌های نیروهای مسلح سنا و مجلس نمایندگان ماه جاری میلادی مذاکره درباره نسخه نهایی قانون اختیاردهی به امنیت ملی را آغاز خواهند کرد؛ قانونی که امیدوارند کنگره آن را تصویب کند و در اواخر سال جاری میلادی به امضای ترامپ درآید.

هدف این اقدامات تحت فشار قرار دادن دولت عربستان برای بهبود سوابق حقوق بشری خود و افزایش اقداماتش در راستای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در یمن است.

خواندن خبر در سایت منبع

عربستان پزشک محبوس آمریکایی را آزاد کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
عربستان پزشک محبوس آمریکایی را آزاد کرد
مسئولان حقوقی در عربستان اعلام کردند که مقامات این کشور پزشک محبوس آمریکایی را آزاد کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره، حساب کاربری «بازداشت‌شدگان عقیدتی» در توییتر اعلام کرد که ولید فتیحی، پزشک محبوس سعودی- آمریکایی بعد از ۲۰ ماه بازداشت ظالمانه آزاد شده است.

اوایل مارس هیئتی از وزارت خارجه آمریکا با فتیحی در زندان ملاقات کرد. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا این پرونده را با مسئولان عربستانی در میان خواهد گذاشت. سناتورهای آمریکایی از گزارشات درباره شکنجه این پزشک ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی فوری وی شده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

عربستان محدودیت سفر خارجی زنان را لغو کرد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
عربستان محدودیت سفر خارجی زنان را لغو کرد
عربستان محدودیت سفر خارجی زنان را لغو کرد - 0

عربستان برای نخستین بار به دستور پادشاه این کشور محدودیت سفر خارجی زنان را لغو کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، حکومت عربستان در اصلاحیه‌ای درباره قوانین مربوط به زنان در این کشور برای نخستین بار به زنان اجازه داد بدون نیاز به قیم مرد، گذرنامه دریافت کنند و به خارج از این کشور سفر کنند.

طبق این حکم جدید حکومتی، از این پس زنانی که حداقل ۲۱ سال دارند می‌توانند برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و برای سفر به خارج از عربستان هم نیازی به اجازه و یا همراهی یک قیم مرد ندارند.

در این حکم همچنین برای نخستین بار به زنان حق ثبت ازدواج یا طلاق و تولد نوزاد داده شده است.

در این حکم تغییراتی نیز در سیستم کاری عربستان اعمال شده و حق اشتغال برای زنان در نظر گرفته شده است، به طوری که طبق قانون جدید همه شهروندان سعودی حق اشتغال دارند و کارفرمایان نمی‌توانند میان متقاضیان به علت جنسیت، سن یا محدودیت جسمی تبعیض قایل شوند.

پیش از این حکم زنان در عربستان باید برای درخواست گذرنامه و یا سفر خارجی از یک مرد که قیم قانونی آنها بود اجازه می‌گرفتند. این قیم می‌توانست پدر، همسر، برادر و یا یک مرد از اعضای اصلی خانواده آنها باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

اقدام فیس بوک علیه عربستان سعودی

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
اقدام فیس بوک علیه عربستان سعودی
اقتصاد نیوز:فیسبوک صفحات و اکانت‌های ۰۳۹;پروپاگاندای عربستان سعودی۰۳۹; را حذف کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، فیسبوک از مسدود کردن فعالیت گروهی سازمان یافته که وابسته به حکومت عربستان بوده و با حمله به رقبای منطقه‌ای دولت سعودی، در فضای فیسبوک برای این کشور تبلیغ می‌کرده، ‌ خبر داده است.

به گزارش رویترز، ‌ فیسبوک اعلام کرده است که دست کم ۳۵۰ اکانت جعلی و صفحه فیسبوکی با حدود یک میلیون و چهارصد هزار علاقمند و فالوور را بسته است.

این تازه‌ترین اقدام این شبکه اجتماعی در زمینه تلاش برای مقابله با «رفتارهای سازمان یافته ساختگی» در فیسبوک بوده است و این اولین بار بوده که فیسبوک اعلام کرده که گروهی در ارتباط با عربستان سعودی چنین فعالیتی داشته‌اند. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پشت پرده نداشتن مترجم و خشم استراماچونی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم | تمرین بوکی دختر ۸ ساله چینی که در شبکه‌ها وایرال شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المانیتور، جزئیاتی از بسته پیشنهادی پاریس به تهران و واشنگتن، به تازگی از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده است. در همین ارتباط گفته شده «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه، پس از رایزنی با مقام‌های ایرانی و آمریکایی، قرار است با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه نشست گروه ۷ دیدار کرده و او را متقاعد به اعطای مشوق‌های اقتصادی محدود به ایران در ازای آغاز مذاکرات و پایبندی کامل تهران به برجام نماید. با این حال گفته شده این مشوق‌ها به صورت محدود و در زمان محدود همزمان با مذاکرات خواهد بود چون به اعتقاد اروپایی‌ها، فشار صرف روی ایران موجب تسلیم ایرانی‌ها نخواهد شد. ماکرون پیشتر اعلام کرده بود که پیشنهادهایی برای کمک به کاهش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن به هر دو طرف ارائه خواهد داد. جزئیات بیشتری از بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا منتشر نشده، اما محمدجوادظریف، وزیرخارجه ایران در سفر خود به فرانسه ضمن اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با کشورهای اروپایی، هرگونه مذاکره بر سر برجام را رد کرده و این توافق‌نامه را غیرقابل مذاکره عنوان کرده بود.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، حسن سالم نماینده وابسته به جنبش عصائب اهل الحق در پارلمان عراق از بغداد خواست که از نیروهای آمریکایی بخواهد که سریعا عراق را ترک کنند. وی اعلام کرد: پس از بیانیه آیت الله کاظم الحائری و فتوای وی درباره مقاومت در برابر آمریکایی‌ها، ما باید در راستای بیرون کردن نظامیان آمریکایی از عراق حرکت کنیم و دولت عراق باید به نیروهای آمریکایی هشدار دهد که در اسرع وقت به همراه تجهیزات خود از عراق بروند. سالم تاکید کرد: اگر نیروهای آمریکایی خارج نشوند در تیررس سلاح فرزندان مقاومت اسلامی خواهند بود؛ از سفارت و کنسولگری‌های آنها گرفته تا همه مواضعشان. شایان ذکر است که آیت الله سیدکاظم حسینی حائری از مراجع تقلید عراق، ادامه حضور نظامیان آمریکا در خاک این کشور را حرام شرعی اعلام کرده بود. این مرجع تقلید عراق تاکید کرده است که این پدر پیر شما نیز اگر می‌توانست سلاح به دست می‌گرفت و همچون سربازی به صفوف شما نیروهای مسلح عراق می‌پیوست.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، منابع محلی سوری از ورود ۲۰۰ کامیون حامل تجهیزات نظامی و سلاح آمریکایی به شهر قامشلی در شمال شرق سوریه برای نیروهای قسد مورد حایت واشنگتن خبر دادند. این کامیون‌ها طی ساعات گذشته به شهر قامشلی در راستای حمایت از نیروهای قسد مورد حمایت واشنگتن از طریق گذرگاه سیمالکا که -اقلیم کردستان عراق را به الحسکه وصل می‌کند- وارد شده‌اند. این کاروان از محله الهلالیه در غرب شهر قامشلی عبور کرده و در حال حرکت به سوی منطقه راس العین در شمال غرب شهر الحسکه در ۸۵ کیلومتری نزدیک مرزهای ترکیه است. منابع محلی در شهر قامشلی از ورود ۲۰۰ کامیون حامل تجهیزات نظامی و سلاح ارسالی آمریکا برای شبه نظامیان قسد خبر دادند. این منابع اعلام کردند: این کامیون‌ها از طریق گذرگاه «سیمالکا» وارد شده و به سمت منطقه راس العین واقع در ۸۵ کیلومتری شمال غرب شهر حسکه در حال حرکت است.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
وی افزود: در این حمله آشیانه‌های هواپیماهای جنگی و سکوی پرواز آنها به دقت هدف قرار گرفت. این مقام یمنی خاطرنشان کرد که این حمله در پاسخ به جنایات ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان و تداوم محاصره ملت یمن انجام شده است. یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بامداد پنجشنبه نیز پایگاه هوایی ملک خالد را با چند فروند پهپاد هدف قرار داد. ائتلاف عربی تحت امر عربستان در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ به منظور حمایت از عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری دولت مستعفی یمن عملیات نظامی را در یمن آغاز کرد. جنگ یمن صدها کشته و زخمی بر جای گذاشته و این کشور را به سمت قحطی و گرسنگی پیش برده است.

اخبار بیشتر