تحریم ظریف به دلیل رد دعوت ترامپ بود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تحریم ظریف به دلیل رد دعوت ترامپ بود

تحریم ظریف به معنای مذاکره با رهبر ایران است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تحریم ظریف به معنای مذاکره با رهبر ایران است
تحریم ظریف ظاهراً اقدامی سمبلیک است، چرا که وزیر ایرانی حساب بانکی در خارج از کشور ندارد.

ایو بوردیون، ستون نویسروزنامۀ فرانسوی لزاکو، چاپ پاریس، در یادداشتی با عنوان" پیام های مبهم ترامپ به تهران" دلایل و پیامدهای اقدام اخیر آمریکا در تحریم وزیر خارجه ایران را مورد بررسی قرار داده است. بخش‌هایی از این یادداشت را بخوانید:

گیج کننده و در عین حال مبهم و غیر قابل درک. واشنگتن پیام‌های متضادی را به تهران ارسال می‌کند، بر حسب همان شیوۀ مذاکره مختص ترامپ: «عرصه را بر تو تنگ می‌کنم اما می‌شود راهی برای مصالحه پیدا کرد».

ترامپ در تازه‌ترین اقدام ناگهانی، عصر چهارشنبه اعلام کرد که وزیر خارجه ایران را تحریم می‌کند، اما در عوض معافیت تحریم‌ها علیه شرکت‌های هسته‌ای که در ایران فعالیت دارند را تمدید می‌کند. این در حالی است که واشنگتن تمام تلاش خود را می‌کند تا عرصۀ اقتصادی را بر ایران تنگ کند، آنهم به این دلیل که به زعم واشنگتن ایران در حال پنهان سازی پروژه ساخت بمب اتم است!

تحریم ظریف به معنای مذاکره با رهبر ایران است - 4

تحریم ظریف ظاهراً اقدامی سمبلیک است، چرا که وزیر ایرانی حساب بانکی در خارج از کشور ندارد. اما این تصمیم، برخلاف همۀ ابزارها و موازین بین المللی است؛ همانطور که سناتور رند پال، این مسئله را تأئید کرد. وی که به تازگی برای میانجیگری میان تهران و واشنگتن تلاش هایی صورت داده بود، در تازه ترین اظهاراتش تأکید کرد: چگونه می توانیم اقدام دیپلماتیک داشته داشته باشیم  در حالی که دیپلمات های آن کشور را تحریم کرده ایم. به نظر می رسد برای دولت ترامپ کنار گذاشتن جواد ظریف- مذاکره‌کننده اصلی توافق هسته‌ای در سال 2015 اهمیت چندانی نداشته باشد. ظاهرا هدف ترامپ از چنین تصمیمی القای این مسئله است که او تنها با رهبر ایران مذاکره خواهد کرد.

یک تصمیم مبهم دیگر

اما تصمیم ترامپ در تمدید معافیت تحریم‌های هسته‌ای شرکتهایی که در سایت‌های اتمی ایرانی کار می‌کنند، اقدامی به مراتب مبهم‌تر بود. در واقع در این میان، موضوع نوسازی نیروگاه برق بوشهر و همچنین رآکتور آب سنگین اراک- سایت تولیدکننده پلوتونیوم تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است که توسط شرکتهای چینی به منظور ایزوتوپ‌های پزشکی نوسازی مطرح است.

بحث هایی در داخل دولت ترامپ دربارۀ معافیت‌های تحریم صورت گرفت و آنرا در قالب تنش‌های موجود در خلیج فارس- محل عبور نفتکشها- تحلیل و ارزیابی کردند. جناح بازها امیدوارند که زمان آن فرا رسیده بود که به این تنش‌ها پایان داده شود. ایالات متحده در حال حاضر سیاست «فشار حداکثری» را دنبال می‌کند تا بتواند تهران را برای مذاکره مجدد پای میز مذاکره بیاورد؛ آنهم براساس پذیرش یکی از بندهای توافق نامه هسته‌ای مبنی بر نظارت بیشتر فعالیت‌های ایران …

اما تصمیم معتدل ترامپ دلیل دیگری هم دارد و آن اینکه بر سر مسئله ایران با سایر مذاکره کنندگان توافق هسته ای (اعم از چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس) تضاد پیدا نکند. نتیجه همان شد که دیدیم تصمیمی پارادوکسیکال مبنی بر اجازه آمریکا به شرکتهای هسته‌ای برای فعالیت در سایت‌های غنی سازی ایرانی …

ترجمه: زهرا خدایی/ اول آگست ۲۰۱۹

خواندن خبر در سایت منبع

تحریم ظریف؛ جنگ روانی با هدف امتیازگیری

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
تحریم ظریف؛ جنگ روانی با هدف امتیازگیری
تحریم وزیر امورخارجه ایران شامل محدودیت در رفت‌وآمد به آمریکا برای شرکت در جلسات مجمع عمومی و ... و همچنین بلوکه کردن حساب‌های مالی، اموال و دارایی‌هاست.

از طرف سوم هم تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی است که در ارتباط با محمدجواد ظریف هستند. درخصوص تاثیرگذاری این تحریم باید گفت که در حوزه عملی و اجرایی شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود، چون ظریف در آمریکا و دیگر کشورها نه فعالیت اقتصادی دارد و نه بده‌بستان مالی. اما می‌تواند درخصوص شرکت در کنفرانس‌ها و سمینارهایی شامل محدودیت در رفت‌وآمد و تردد شود. اما این اتفاق بیشتر در حوزه جنگ روانی و نرم که آمریکا در ادامه جنگ سخت اقتصادی با تمام قوا کلید زده است، دارای معناست. تحریم ظریف و هر شخص دیگری می‌تواند برای مسوولان ایرانی ایجاد مشغله کند که این اقدام در راستای جنگطراحی شده از سوی آمریکا با هدف امتیازگیری و کشاندن مجدد ایران به پای میز مذاکره صورت می‌گیرد. از آنجا که آمریکا متکی به قدرت است، توانایی این قبیل اقدامات را دارد و طبیعتا فشاری بر دوش آمریکا بر جا نمی‌گذارد، اما برای ایران علاوه بر مشغله فکری و روانی باعث می‌شود تا اقدام ایران برای عمل متقابل مثلا تحریم پمپئو وزیرخارجه آمریکا، در واقعیت امر اثر بیرونی لازم را نداشته باشد. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: تحریم شدن به خاطر این مردم و دفاع از حق آنها افتخار است

مهرخبرگزاری مهر
ظریف: تحریم شدن به خاطر این مردم و دفاع از حق آنها افتخار است
ظریف با بیان اینکه وظیفه ما این است که پشت این مردم و مقاومت آنها پنهان نشویم، گفت: افتخار است که به خاطر این مردم و دفاع از حق آنها تحریم می‌شوم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما؛ محمدجواد ظریف روز جمعه در مراسم حمایت از سیل زدگان لرستان در تالار ایوان شمس گفت: امروز در این مراسم همراهی و همدلی با سیل زدگان مظلوم کشور که حتی نتوانستند از کمک‌های ایرانیان خارج کشور که برای آنها جمع آوری شده بود بهره مند شوند. من همراه همسرم امشب آمده‌ام که ذره کوچکی از دریای محبت، مهر و همدلی شما با هم هموطنان عزیزمان باشم.

وزیرامور خارجه ادامه داد: حتما هر چه داریم از مردم کشورمان داریم. هر افتخاری آفرینی، مقاومتی، پیشرفتی و هر حضور فعال در همه صحنه‌ها از مردم بوده است.

ظریف گفت: ما بودیم که در برابر این مردم کم آورده‌ایم و نتوانستیم آن طور که شایسته این مردم است، آنطور که این مردم به واقع مستحق آن هستند به آنها خدمت کنیم و از آنها در برابر این همه لطف سپاسگزاری کنیم که البته این ضعف ماست.

وزیر امورخارجه کشورمان یادآور شد: نه اینکه تلاش نکردیم، تلاش کردیم، حتما شبها نخوابیدیم، اما آنچه که این مردم کردند در برابر آنچه که ما می‌کنیم یک دریا در برابر یک قطره ناچیز است. این مردم بودند که کشور را نگه داشتن و فشارها را تحمل کردند. این مردم بودند که پشت ما ایستادن که بتوانیم مذاکره کنیم.

ظریف ادامه داد: البته گروهی هم ما را حمایت نکردند که آن هم یک واقعیت است، آن را هم باید بپذیریم، اگر بپذیریم که بتوانیم در برابر همه ناملایمات باهم باشیم باید بپذیریم گروهی هم ممکن است نظر ما را نداشته باشند، اینها را باید با هم بپذیریم. باید قبول کنیم که این شعار نیست که باید اجازه دهیم برای آزاد بودن مخالف حتی خودمان را فدا کنیم که این واقعیت و نیاز کشور ما است.

وی افزود: ما در جایگاهی نیستیم که به این مردم فخر بفروشیم، در جایگاهی نیستیم که برای این مردم تکلیف تعیین کنیم این مردم هستند که برای ما تکلیف تعیین می‌کنند و برای همین افتخار است که به خاطر این مردم و دفاع از حق آنها تحریم می‌شوم. گرچه هنوز هم در برابر این مردم احساس حقارت و دین می‌کنم.

وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه که مردم ما مردم خوب و بزرگی هستند گفت: مردم ما شایسته بهترین‌ها هستند وظیفه ما این است که پشت این مردم و مقاومت آنها پنهان نشویم، اگر قرار است ما پشت مقاومت مردم پنهان شویم پس ما چه کاره‌ایم؟ پس برای چه به ما حقوق می‌دهند.

ظریف افزود: ما طلبکار مردم نیستیم، ما وامدار مردم هستیم. امروز همه ما اینجا جمع شدیم قسمتی از این وام مان را به گروهی از این مردم که به خاطر سیل به مخاطره افتادند ادعا کنیم. سیلی که همه ما از آن بهره مند شدیم چرا که منابع آبی ما به وضع خطرناکی رسیده بود اگر رحمت و نعمت الهی نبود امروز همه ما با کم آبی مواجه می‌شدیم اما گروهی از هموطنان ما در این نعمت که برای کشور آمد نقمت کشیدند، خانه‌ها و عزیزانشان را از دست دادند، لذا ما وامدار آنها هستیم.

وی ادامه داد: اینکه امروز اینجا شما جمع شدید نشانه این همبستگی است، همین همبستگی که این کشور را حتما حفظ خواهد کرد. همین همبستگی که هر چه بشود هر فشاری وارد بشود این کشور پیشرفت خواهد کرد. مردم هستند که باعث پیشرفت کشور می‌شوند.

ظریف در پایان گفت: از برادر خودم پیروز حناچی شهردار تهران و مجموعه شهرداری و هنرمندانی که برنامه اجرا کردن و همه با این هدف آمدیم اینجا که به مردم خدمت کنیم سپاسگزاری می‌کنم.

شهردار تهران نیز گفت: من از ظریف و همکارانشان از طرف خود و به نمایندگی از مردم تشکر می‌کنم که باعث افتخار ما هستند چرا که با زبان تدبیر و تاثیرگذار با دنیا صحبت کنند و به همین خاطر حضور ما را در نیویورک تحمل نکردند. مطمئن هستم که تاثیر زبان وزیر امورخارجه کشورمان در این زمینه بسیار موثر بوده و قدرت تحمل را به حداقل رسانده است.

در مراسم حمایت از سیل زدگان لرستان با حضور حناچی شهردار تهران از ظریف وزیر امورخارجه تقدیر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد

فارسخبرگزاری فارس
نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد
یک رسانه آمریکایی بامداد شنبه ادعا کرد وزیر خارجه ایران حدود ۲۰ روز پیش دعوتی برای دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید دریافت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی بامداد شنبه (به وقت تهران) مدعی شده «رند پال»، سناتور آمریکایی در دیداری که حدود ۲۰ روز پیش با «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران داشته از او دعوت کرده در کاخ سفید با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کند.

وبگاه روزنامه «نیویورکر» نوشته ماه پیش، در بحبوحه شدت گرفتن تنش‌ها میان واشنگتن و تهران ظریف دعوت‌نامه غیرمنتظره‌ای برای دیدار با ترامپ در دفتر کار رئیس‌جمهور آمریکا دریافت کرد.

روزنامه آمریکای به نقل از «منابع ایرانی و آمریکایی و یک دیپلمات کاملا مطلع» که اشاره‌ای به نام هیچ‌یک نشده مدعی شده این پیشنهاد دیپلماتیک را «رند پال» در جریان دیداری که ۱۵ جولای (۲۴ تیرماه) در نیویورک با ظریف داشت مطرح کرد.

نیویورکر نوشته رند پال، با حمایت ترامپ از چند هفته قبل مشغول کار بر روی این پیشنهاد بود و در خصوص آن با کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا مشورت کرده بود. ابتدا سه هفته قبل از عزیمت ظریف به نیویورک فردی به نیابت از رند پال با ایرانی‌ها تماس برقرار کرد.

در حال تکمیل …

خواندن خبر در سایت منبع

پیام‌ مبهم ترامپ به تهران با تحریم ظریف

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
پیام‌ مبهم ترامپ به تهران با تحریم ظریف
ایو بوردیون، ستون نویس روزنامۀ فرانسوی لزاکو، چاپ پاریس، در یادداشتی با عنوان" پیام‌های مبهم ترامپ به تهران" دلایل و پیامد‌های اقدام اخیر آمریکا در تحریم وزیر خارجه ایران را مورد بررسی قرار داده است.

خبرآنلاین: ایو بوردیون، ستون نویس روزنامۀ فرانسوی لزاکو، چاپ پاریس، در یادداشتی با عنوان «پیام‌های مبهم ترامپ به تهران» دلایل و پیامدهای اقدام اخیر آمریکا در تحریم وزیر خارجه ایران را مورد بررسی قرار داده است.

پیام‌ مبهم ترامپ به تهران با تحریم ظریف - 1

بخش‌هایی از این یادداشت را بخوانید:

گیج کننده و در عین حال مبهم و غیر قابل درک. واشنگتن پیام‌های متضادی را به تهران ارسال می‌کند، بر حسب همان شیوۀ مذاکره مختص ترامپ: «عرصه را بر تو تنگ می‌کنم اما می‌شود راهی برای مصالحه پیدا کرد».

ترامپ در تازه‌ترین اقدام ناگهانی، عصر چهارشنبه اعلام کرد که وزیر خارجه ایران را تحریم می‌کند، اما در عوض معافیت تحریم‌ها علیه شرکت‌های هسته‌ای که در ایران فعالیت دارند را تمدید می‌کند. این در حالی است که واشنگتن تمام تلاش خود را می‌کند تا عرصۀ اقتصادی را بر ایران تنگ کند، آنهم به این دلیل که به زعم واشنگتن ایران در حال پنهان سازی پروژه ساخت بمب اتم است!

تحریم ظریف ظاهرا اقدامی سمبلیک است، چرا که وزیر ایرانی حساب بانکی در خارج از کشور ندارد. اما این تصمیم، برخلاف همۀ ابزارها و موازین بین المللی است؛ همانطور که سناتور رند پال، این مسئله را تأئید کرد. وی که به تازگی برای میانجیگری میان تهران و واشنگتن تلاش هایی صورت داده بود، در تازه‌ترین اظهاراتش تأکید کرد: چگونه می‌توانیم اقدام دیپلماتیک داشته داشته باشیم در حالی که دیپلمات‌های آن کشور را تحریم کرده‌ایم. به نظر می‌رسد برای دولت ترامپ کنار گذاشتن جواد ظریف- مذاکره‌کننده اصلی توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ اهمیت چندانی نداشته باشد. ظاهرا هدف ترامپ از چنین تصمیمی القای این مسئله است که او تنها با رهبر ایران مذاکره خواهد کرد.

اما تصمیم ترامپ در تمدید معافیت تحریم‌های هسته‌ای شرکتهایی که در سایت‌های اتمی ایرانی کار می‌کنند، اقدامی به مراتب مبهم‌تر بود. در واقع در این میان، موضوع نوسازی نیروگاه برق بوشهر و همچنین رآکتور آب سنگین اراک- سایت تولیدکننده پلوتونیوم تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است که توسط شرکتهای چینی به منظور ایزوتوپ‌های پزشکی نوسازی مطرح است.

بحث هایی در داخل دولت ترامپ دربارۀ معافیت‌های تحریم صورت گرفت و آنرا در قالب تنش‌های موجود در خلیج فارس- محل عبور نفتکشها- تحلیل و ارزیابی کردند. جناح بازها امیدوارند که زمان آن فرا رسیده بود که به این تنش‌ها پایان داده شود. ایالات متحده در حال حاضر سیاست «فشار حداکثری» را دنبال می‌کند تا بتواند تهران را برای مذاکره مجدد پای میز مذاکره بیاورد؛ آنهم براساس پذیرش یکی از بندهای توافق نامه هسته‌ای مبنی بر نظارت بیشتر فعالیت‌های ایران …

اما تصمیم معتدل ترامپ دلیل دیگری هم دارد و آن اینکه بر سر مسئله ایران با سایر مذاکره کنندگان توافق هسته ای (اعم از چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس) تضاد پیدا نکند. نتیجه همان شد که دیدیم تصمیمی پارادوکسیکال مبنی بر اجازه آمریکا به شرکتهای هسته‌ای برای فعالیت در سایت‌های غنی سازی ایرانی.

خواندن خبر در سایت منبع

تحریم جوادظریف زیر ذره‌بین

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
تحریم جوادظریف زیر ذره‌بین
اقتصادنیوز: در ادامه راهبرد فشار حداکثری، وزارت‌خزانه‌داری آمریکا محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران را تحریم کرد. پیش‌تر نیز بیت رهبری و برخی از فرماندهان سپاه پاسداران مشمول این تحریم‌ها شده بودند.

به گزارش اقتصادنیوز این اقدام جدید آمریکا با واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شده است. رئیس‌جمهوری ایران این تحریم‌ها را اقدامی کودکانه خوانده است.اتحادیه اروپا نیز با ابراز تاسف از این اقدام گفته است کار با ظریف ادامه پیدا می‌کند. همزمان با این تحول که به زعم تحلیلگران ناشی از اختلاف نظر در دولت ترامپ است، وزارت‌خارجه ایالات‌متحده با صدور بیانیه‌ای رسما تمدید معافیت همکاری هسته‌ای ایران با کشورهای باقی‌مانده در برجام را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد و هدف از آن را ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای تهران دانست. «دنیای اقتصاد» تبعات تازه‌ترین تحریم آمریکا علیه ایران را در گفت وگو با دو حقوقدان بررسی کرده است. در همین ارتباط تحریم ظریف، چهارشنبه ۳۱‌ژوئیه در بیانیه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت‌خزانه‌داری آمریکا (OFAC) اعلام شد. این اقدام ذیل تحریم‌های ثانویه صورت گرفته است در این بیانیه آمده که دلیل اصلی این تصمیم، تبعیت او از رهبری این کشور است. اوفک یک آژانس اجرایی- اطلاعاتی مالی و جزو زیر مجموعه‌های وزارت‌خزانه‌داری آمریکاست که وظیفه‌ طرح و اجرای تحریم‌های اقتصادی و تجاری در حمایت از اهداف امنیت ملی و سیاست خارجیآمریکا را بر عهده دارد.

حدود یک ماه پیش مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که قصد دارند محمدجواد ظریف را تحریم کنند، ولی برخی از رسانه‌های غربی در آن موقع گزارش دادند که آمریکا احتمالا به‌خاطر عواقب این موضوع در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد ولی این اتفاق چهارشنبه به وقت محلی آمریکا صورت گرفت. براساس این گزارش، آمریکایی‌ها همچنین در سفر اخیر ظریف به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل محدودیت‌هایی را برای تردد او وضع کرده بودند. چنان‌که او فقط می‌توانست به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، ساختمان سازمان ملل و همچنین محل اقامت خود در نیویورک‌ تردد داشته باشد. پیش‌تر و در ۳ تیر ۹۸، واشنگتن علیه دفتر مقام معظم رهبری و هشت فرمانده سپاه نیز تحریم‌هایی وضع کرد. تحریم ظریف تازه‌ترین اقدامی است که آمریکا در چارچوب راهبرد فشار حداکثری علیه ایران اعمال می‌کند که با مخالفت‌های گسترده‌ای مواجه شده است.

واکنش ظریف

به‌دنبال تحریم وزیر امورخارجه، محمدجواد ظریف در حساب توییتری خود نوشت: دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم. این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به‌عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می‌کنید.

واکنش‌های داخلی

حسن روحانی، سپاه پاسداران، سخنگوی وزارت‌خارجه و بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌ها تحریم ظریف را محکوم کردند. رئیس‌جمهور ایران، تصمیم آمریکا را «بچگانه» و ناشی از «ترس» دانسته است. وزارت‌خارجه ایران نیز در بیانیه‌ای این تحریم را محکوم کرد. پیش‌تر سیدعباس موسوی تصمیم واشنگتن مبنی بر تحریم رهبری ایران را باعث «بسته شدن راه دیپلماسی» بین دو کشور توصیف کرده بود. اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، تحریم ظریف را دلیل دیگری بر «ریاکاری و دروغگویی آمریکا» در باب دعوت به مذاکره خوانده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با محکومیت و مضحک خواندن این اقدام غیر قانونی و نابخردانه، آن را در امتداد راهبرد به اصطلاح فشار حداکثری بر ایران عنوان کرد. همچنین ستادکل نیروهای مسلح در واکنش به تحریم رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بیانیه‌ای اقدام از سر ضعف، زبونی و غیرقانونی دولت آمریکا در قرار دادن نام وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در لیست تحریم‌های این کشور را محکوم کرد.

واکنش‌های خارجی

تحریم محمدجواد ظریف همچنین به واکنش‌های گسترده‌ بین‌المللی دامن زده است. اتحادیه اروپا با ابراز تاسف از تصمیم دولت آمریکا برای تحریم وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد به همکاری با ظریف که بالاترین دیپلمات ایرانی است ادامه می‌دهیم و حفظ کانال‌های دیپلماتیک با ایران را بسیار مهم می‌دانیم.» وزارت‌خارجه فرانسه نیز با ابراز نگرانی از اقدام آمریکا مبنی بر تحریم ظریف تاکید کرد که کشورش به همراه انگلیس و آلمان با این اقدام واشنگتن مخالف هستند و تمامی درهای دیپلماسی خصوصا زمانی که تنش‌ها بالا گرفته است، باید باز بمانند. همچنین وزارت‌خارجه آلمان نیز روز پنج‌شنبه با اشاره به اینکه این کار واشنگتن نفی راه حل‌های دیپلماتیک است اعلام کرد: ما این اقدام ایالات‌متحده را نادرست می‌دانیم. سخنگوی وزارت امورخارجه انگلیس نیز گفت دولت لندن از قراردادن رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا حمایت نمی‌کند.

همزمان سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه گفت: تحریم ظریف نشانه بن‌بست در سیاست خارجی آمریکاست. ماریا زاخارووا اعلام کرد: به نظرم تنها چیزی که دیپلماسی آمریکایی بلد هست، اعمال تحریم است. اگر از الفاظ دیپلماتیک استفاده نکنیم، و شرایط را آن‌طور که هست تفسیر کنیم، ایالات‌متحده دارد خود را به بن‌بست می‌کشاند. این دیپلمات ارشد روس ادامه داد: آمریکایی‌هایی خودشان مانع استفاده خودشان از یک خط وسیع منابع و ابزارهای دیپلماتیک برای حل موضوعات و مشکلات مختلف شدند؛ با باقی گذاشتن تنها یک ابزار در قالب تحریم. این ابزار کار نمی‌کند، هیچ‌جا خودش را نشان نداده و همه جا هم خودش را بی‌اعتبار کرده و هم آن کسانی را که به تبعیت آن پرداخته بودند. سوال بزرگ این است که چرا دیپلماسی آمریکایی در این مسیر که کاملا به بن‌بست می‌خورد حرکت می‌کند؟

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل نیز در واکنش به این اقدام گفت: «گاهی فهمیدن اینکه در ذهن آمریکایی‌ها چه می‌گذرد کار بسیار دشواری است.»

هویا چانیینگ، سخنگوی وزارت‌خارجه پکن نیز روز پنج‌شنبه با بیان اینکه آمریکا آتش تنش‌ها را شعله‌ورتر نکند ابراز کرد: چین با تحریم‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده مخالف است. تحریم‌های آنها تاثیر مثبتی ندارند. تنها از طریق مذاکرات می‌توان به راه حلی دست یافت. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به این اقدام خواستار «خویشتنداری حداکثری» همه طرف‌ها شد.

تمدید معافیت‌های همکاری هسته‌ای

از سوی دیگر و همزمان با این تحولات، وزارت‌خارجه ایالات‌متحده با صدور بیانیه‌ای رسما تمدید معافیت همکاری هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای باقیمانده در برجام را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرد و هدف از آن را ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای تهران دانست. در بیانیه‌ای که دفتر مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا صادر کرده، آمده است: «وزیرخارجه پمپئو محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران را ادامه داده است. اقدام امروز به ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران، کاهش خطر گسترش [تسلیحاتی]، محدود کردن توانایی ایران برای کاستن از «زمان گریز» به سوی تولید سلاح هسته‌ای، و ممانعت از احیای مراکز حساس گسترش [تسلیحاتی] توسط رژیم ایران، کمک می‌کند.»

گروکشی در تیم ترامپ

عامل مهمی که می‌تواند موجب تحریم ظریف شده باشد، کشمکش‌ها در داخل تیم امنیتی ترامپ در مورد ادامه تعلیق تحریم برخی پروژه‌های هسته‌ای در ایران است. واشنگتن‌پست دو روز قبل از اختلاف شدید در داخل دولت ترامپ در مورد توقف یا ادامه تعلیق این تحریم‌ها نوشته و خبر داده بود که ترامپ نهایتا طرف وزیرخزانه‌داری را که مخالف توقف تعلیق بوده گرفته و با نظر بولتون و پمپئو که خواستار توقف تعلیق‌ها بودند مخالفت کرده است. به‌نظر می‌رسد موافقت ترامپ با تحریم ظریف ما‌به‌ازایی است که جناح تندرو توانسته در برابر عقب‌نشینی از خواسته‌اش در مورد تعلیق تحریم‌ها به‌دست آورد.امکان توافق در مذاکرات بدون آمریکا

تحریم جوادظریف زیر ذره‌بین - 17

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۵ دی ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلفی همچون نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب سیل در سیستان بلوچستان و جلسه هیئت دولت … پرداخته است. انتهای پیام/

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

افشای دروغگویی صدای آمریکا توسط کارشناس آن +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به تازگی آمریکا ادعای عجیبی درباره هواپیمای اوکراینی کرده که تعجب بسیاری را برانگیخته است. دولت این کشور می‌گوید توانسته است که موشک اصابت شده به این هواپیما را رصد کند. اما این ادعا از سوی بعضی زیرسوال رفته که یکی از آن‌ها کارشناس صدای آمریکا است. ایالات متحده مدعی شده است که این موشک را شناسایی و رصد کرده است و محکم سر حرف خود ایستاده است. این یک افتضاح نظامی برای آمریکا است.» ویدئوی کامل مصاحبه این فرد را در ادامه مشاهده می‌کنید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.

چرا مقام معظم رهبری بعد از ۸ سال به نماز جمعه می‌آید؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سلیمانی اگر نبود تو عروس داعشی‌ها می‌شدی، نه مردمکان سیاست!

سینماپرس1 روز قبل

استفاده از روش جدید پزشکی برای مادرشدن دختر عرب جنجال به پا کرد +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

آغاز یک عملیات جدید بانکی از شنبه/ دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید/ ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند/ ۲۰۰ میلیارد دلاری که چینی‌ها باید از آمریکا خرید کنند، چه کالاهایی است؟

تابناک1 روز قبل

نشستن روی سر دونالد ترامپ! +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

افتادن در اکواریوم ماهی به دلیل صحبت با تلفن همراه +فیلم

رکنا1 روز قبل

لحظه تلخ وداع با خانواده جان‌باخته در پرواز مرگ

برترین‌ها1 روز قبل

شلیک تیرخلاص به برادر در خودروی لوکس! +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

جان باختن هموطنان در حادثه‌ی کرمان ناشی از بی‌تدبیری مسؤولان بود/ مسؤولان با بررسی دلایل سقوط هواپیما، صادقانه به مردم گزارش دهند

ایلنا2 روز قبل

ستاره بایرن مونیخ و همسرش با هم در المپیک شرکت می‌کنند

فوتبالی1 روز قبل

قتل یک پدر و پسر با سلاح سرد در کیاشهر/ قاتلان دستگیر شدند

مهر1 روز قبل