اخبار روز بازار مسکن - شنبه 12 مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 12 مردادماه

خواب تابستانی بازار مسکن تهران

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
خواب تابستانی بازار مسکن تهران
کسادی بازار به داد قیمت مسکن رسید. طبق آمارها میزان خرید و فروش مسکن ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده و این مسیر به بازار خرید و اجاره کمک کرد تا قیمت به سیر صعودی خود ادامه ندهد و حتی متوقف شود، هر چند که در ۵ منطقه تهران نرخ مسکن کاهشی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک کشور کاهش قیمت اجاره و خرید مسکن را رسانه‌ای کرد. وی با آنکه خبر کاهش قیمت‌ها را داد، می‌گوید: انتظار ما افت بیشتر قیمت‌ها است، نرخ مسکن به یکباره اوج گرفت و قیمت‌های فعلی با نرخ‌هایی که باید باشد فاصله معنا‌داری دارد.

وی برای شفاف شدن کاهش قیمت مسکن به ۵ منطقه تهران اشاره کرد که در مقایسه با سایر مناطق کاهش بیشتری را تجربه کردند. قلی خسروی اینگونه توضیح داد که قیمت مسکن در منطقه ۸ بیش از ۱۵ درصد، منطقه ۳ حدود ۱۰ درصد، منطقه ۲۲ بین ۱۲ تا ۱۸ درصد، منطقه ۱۰ با توجه به محله و کوچه بین ۱۴ تا ۱۸ درصد و منطقه ۲ هم بین ۸ تا ۱۰ درصد ارزان شده است، اما این کاهش‌ها باید ادامه پیدا کند.

کاهش قیمت مسکن در مناطق یاد شده در حالی است که گزارش شش روز پیش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که در تیرماه امسال منطقه ۳، ۲، ۸، ۲۲ و ۱۰ به ترتیب بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند.

رئیس اتحادیه املاک کشور می‌گوید که اجاره از قیمت ملک تبعیت می‌کند یعنی وقتی قیمت هر مترمربع مسکن کاهش پیدا می‌کند، قیمت اجاره و رهن آن هم روند نزولی به خود می‌گیرد، با وجود کاهش‌های نسبی قیمت‌ها برای مستأجران بسیار گران است.

گزارش بانک مرکزی که شش مردادماه منتشر شد، گویای آن است که تعداد معاملات واحدهای مسکونی تیرماه ۹۸ نسبت به خرداد ۹۸ حدود ۲۰ درصد کاهش و در قیاس با سال قبل حدود ۶۵ درصد کاهش داشته است. در این میان اگر بخواهیم در برهه زمانی یاد شده قیمت هر متر مربع مسکن را بررسی کنیم نسبت به ماه گذشته (تیرماه ۹۸ نسبت به خرداد ۹۸) ۰٫۴ درصد رشد و نسبت به سال گذشته رشد ۹۱٫۵ درصدی اتفاق افتاده است.

کاهش ۱۶ درصدی قراردادها

قلی خسروی در پاسخ به این سؤال که کسادی بازار چگونه به قیمت مسکن کمک کرد تا مردم شاهد جهش قیمت‌ها نباشند به آمار خرید و فروش مسکن و اجاره پرداخت و گفت که سال گذشته از تاریخ اول فروردین ۹۷ تا ۵ مرداد ۹۷، ۵۰۰ هزار و ۸۰۱ فقره قرارداد مسکن در کشور منقعد شده بود. از این تعداد ۲۶۶ هزار و ۳۷۷ فقره مبایعه نامه و ۲۲۸ هزار و ۹۳۸ فقره اجاره نامه بوده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال ۹۸ تا ۵ مرداد ماه سال‌جاری، ۴۲۱ هزار و ۸۴۷ فقره معامله مسکن در کشور صورت گرفته که از این رقم سهم مبایعه نامه‌ها ۲۱۰ هزار و ۵۴۱ فقره و اجاره نامه‌ها ۲۰۷ هزار و ۶۴۸ فقره بوده است.

این اعداد نشان می‌دهد که در کل قراردادهای سال گذشته کاهش ۱۶ درصدی، مبایعه نامه‌ها ۲۱ درصد و اجاره نامه‌ها ۹ درصد کاهش داشتیم.

کسادی بازار در ارقام معاملات

حال اگر بخواهیم این آمار را در استان تهران مقایسه کنیم باز هم شاهد رکود و همان کسادی بازار خواهیم بود. آنگونه که رئیس اتحادیه املاک کشور شفاف‌سازی کرده است، از فروردین سال گذشته تا ۵ مردادماه ۹۷،

۱۳۹ هزار و ۲۲۷ فقره قرارداد امضا شده که ۶۹ هزار و ۳۰۴ فقره مبایعه نامه و ۶۸ هزار و ۸۸۳ فقره اجاره بوده است. در سال‌جاری و در مدت مورد اشاره ۹۸ هزار و ۶۷۲ فقره قرارداد منعقد شده که ۳۳ هزار و ۹۵۳ فقره آن در بخش مبایعه نامه و ۵۶ هزار و ۷۷ فقره در بخش اجاره نامه بوده است. آمارهای تعداد معامله، نشان می‌دهد که در سال‌جاری برای کل قراردادها کاهش ۳۵ درصدی، مبایعه نامه‌ها افت ۵۱ درصدی و اجاره نامه تنزل ۱۹ درصدی داشته‌ایم.

شاخص‌های بانک مرکزی

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران که اخیرا منتشر شده با این جمع‌بندی به پایان رسیده است که در تیر ماه سال ۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۳۳٫۵ میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۴٫۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب

۲۰ و ۶۴٫۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات در ماه‌های اخیر موجب شده است تا رشد ماهانه قیمت مسکن روند کاهشی به خود گرفته و در تیرماه سال‌جاری به ۰٫۴ درصد تقلیل پیدا کند. این میزان رشد در شرایطی محقق شده است که در این ماه ۱۲ منطقه از مجموع ۲۲ منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قیمت نسبت به ماه قبل مواجه بودند. در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۲۴٫۸ و ۲۲٫۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

کاهش ۶۰ درصدی معاملات

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک در گفت وگوی دیگر که با ایرنا داشته عنوان کرده است که بنگاه‌های املاکی از مناطق مختلف تهران از شکست قیمت‌های رهن و اجاره خبر می‌دهند چرا که اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و هر نوع کاهش یا افزایشی در قیمت پایه، روی نرخ‌های رهن و اجازه تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: برعکس ماه‌های تابستان سال قبل که در مرداد و شهریور با افزایش نرخ‌های اجاره بها مواجه بودیم، کاهش ٦٠ درصدی معاملات مسکن در تیر ماه امسال و بازگشت رکود عمیق منجر به تعدیل نرخ‌ها در بخش اجاره هم شده است.

رئیس اتحادیه املاک گفت: ضمن اینکه مطابق گزارش اخیر وزارت راه و شهرسازی در تیرماه امسال نسبت به خرداد ماه رشد قیمت مسکن کند شده و به مرز توقف رسیده است.

خانه‌‌هایی که بازدید نمی‌شوند

یک واسطه ملکی در منطقه ٥ تهران هم گفته است که اکنون وضعیت معاملات خرید و فروش به طرز چشمگیری کاهش یافته است؛ خانه‌های با متراژ بیشتر از ١٠٠ متر که یا اصلا بازدید نمی‌شود یا به‌دلیل قدرت پایین خریدار پیشنهاد خریداران با چک‌های طولانی مدت است که مورد پسند فروشنده نیست. وی خاطرنشان کرد که در بخش خانه‌های متراژ پایین نیز منطقه ٥ تهران گزینه مناسبی برای مراجعه خریداران است و تعداد فایل خانه‌های کوچک در این منطقه بیشتر است با این حال از اردیبهشت امسال تقاضا در این بخش هم کاهش یافته است چرا که قیمت‌های فعلی در توان خریداران نیست و در این میان تسهیلات اعطایی بانک‌ها به زوج‌های جوان که مشتریان اصلی خانه‌های کوچک متراژ هستند کافی نیست.

کاهش تا ۶۰۰ هزار تومان

این واسطه ملکی در خصوص وضعیت قیمت‌ها در بازار رهن و اجاره یادآور شد که نرخ رهن خانه‌های نوساز در این منطقه بین٣٠٠ تا٦٠٠ هزار تومان کاهش یافته است. موجران نیز نرخ‌های پیشنهادی خود را تعدیل کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکن در کدام مناطق پایتخت در تیرماه کاهش قیمت داشته است؟ +نمودار

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
مسکن در کدام مناطق پایتخت در تیرماه کاهش قیمت داشته است؟ +نمودار
اقتصادنیوز: فاز اصلاح قیمتی در بازار مسکن وارد ایستگاه جدید شد. ماه گذشته در جریان احیای رابطه نسبی قیمت آپارتمان در ۲۲ منطقه پایتخت، «تورم ماهانه» در مناطق شمالی، منفی شد و در مقابل، قیمت‌ها در مناطق جنوبی - هرچند با شیب کند - افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز متوسط قیمت در عمده مناطق بالاشهر، نیم‌ تا سه درصد افت کرد؛ اما در محله‌های پایین بیش‌از سه درصد افزایش یافت. این اختلاف در سرعت و جهت رشد قیمت مسکن بین دو نیمه پایتخت در ابتدای ۹۷، معکوس بود. هم‌اکنون رکود معاملاتی در شمال شهر بیشتر از جنوب است.بازار معاملات مسکن در ادامه حرکت در «فاز اصلاح» رابطه دو گروه از مناطق شهر تهران شامل مناطق واقع در نیمه شمالی و جنوبی پایتخت، با ثبت دو رویداد تازه به ایستگاه جدید رسید. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» با استناد به تحولات قیمت و حجم معاملات خرید مسکن در هر کدام از ۲۲ منطقهشهر تهران در تیرماه امسال نشان می‌دهد فاز اصلاحی بازار مسکن که شروع خفیف آن از اواخر پارسال استارت خورد هم‌اکنون به یک ایستگاه جدید رسیده که در این ایستگاه همزمان با ادامه فرآیند احیای رابطه از دست رفته قیمت مسکن در مناطق، برای دومین ماه پیاپی، بازار با کاهش سراسری حجم معاملات خرید مسکن (در همه ۲۲ منطقه پایتخت) مواجه شده است.

شواهد آماری حاکی است اولین رویداد جدید در فاز اصلاحی بازار مسکن در تیرماه مربوط به کاهش قابل ملاحظه تورم ماهانه مسکن در اولین ماه از فصل تابستان در مقایسه با میانگین تورم ماهانه مسکن در سه ماه اول سال‌جاری است؛ در سه ماه اول سال ۹۸ تورم ماهانه مسکن به‌طور متوسط بیش از ۵ درصد بود، این در حالی است که این میزان در تیرماه به ۴/ ۱ درصد کاهش یافت؛ این میزان کمترین سطح تورم ماهانه مسکن از فروردین ۹۷ تاکنون است و نشان می‌دهد در تیرماه تورم مسکن در فاصله کوتاهی از تورم صفر درصدی قرار گرفته است. این موضوع نشان‌دهنده حرکت جدی‌تر بازار مسکن در فاز اصلاح قیمتی است. پیش از این تورم ماهانه مسکن- در رکود سال گذشته- به پایین‌ترین سطح یعنی ۵/ ۱ درصد در دی ماه رسید اما بعد از آن رشد تقاضای سرمایه‌ای و حضور نسبی سفته‌بازها در بازار، مجددا شیب تورم مسکن را افزایش داد.

رویداد دوم به حرکت بازار در تیر ماه در مسیر اصلاح رابطه قیمتی بین دو گروه از مناطق شهر تهران یعنی مناطق واقع در نیمه شمالی (مناطق یک تا ۵) و مناطق واقع در نیمه جنوبی (مناطق ۱۰تا۲۰) مربوط می‌شود. در حالی که تیرماه میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر تهران (به استثنای منطقه یک) در مقایسه با میانگین قیمت مسکن در این مناطق در خردادماه کاهش یافت اما میانگین قیمت فروش آپارتمان در همین بازه زمانی، در عمده مناطق واقع در نیمه جنوبی پایتخت روند افزایشی داشته است. این رویداد منجر به کاهش شکافی خواهد شد که طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ بین قیمت مسکن در مناطق شمالی و جنوبی تهران ایجاد شده بود و منجر به از بین رفتن فاصله متعارف قیمتی بین این دو گروه از مناطق شد. هر چند اصلاح رابطه از دست رفته قیمتی بین مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران دست‌کم طی دو فصل گذشته آغاز شده بود اما این موضوع در تیرماه شکل محسوس‌تری به خود گرفت.

آمارهای رسمی از تازه‌ترین تحولات بازار مسکن شهر تهران حاکی است در حالی‌که مناطق واقع در نیمه شمالی شهر تهران که حجم قابل توجهی از معاملات مسکن اعم از معاملات سرمایه‌ای و مصرفی در آن انجام می‌شود (مناطق ۱ تا ۵ شهر تهران) نه‌تنها در دوره رونق اخیر پیشتاز رشد قیمت و افزایش حجم معاملات مسکن بودند، بلکه همزمان با شروع رکود، افت تورم و کاهش حجم معاملات مسکن نیز در ماه‌های اخیر، ابتدا از این مناطق آغاز شد. با این حال، شواهد آماری نشان می‌دهد هم‌اکنون بازار معاملات خرید مسکن در مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر تهران در حال دنباله‌روی از رفتار ماه‌های قبل بازار مسکن مناطق شمالی شهر تهران است؛ در واقع می‌توان گفت بازار مسکن این مناطق هم‌اکنون پا جای پای مناطق نیمه شمالی به لحاظ تغییرات قیمتی و معاملاتی گذاشته‌اند. روندهای گذشته بازار مسکن نشان می‌دهد همواره نوعی فاصله متعارف بین قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر تهران وجود دارد که در دوره‌هایی که رونق بازار از برخی مناطق پایتخت آغاز می‌شود، این فاصله دستخوش تغییر می‌شود.

در ماه‌های گذشته به دنبال قرار گرفتن بازار معاملات مسکن در فاز اصلاح قیمتی، سرعت رشد قیمت مسکن در مناطق نیمه شمالی پایتخت در مقایسه با مناطق نیمه جنوبی تهران کمتر شد، هم‌اکنون نرخ رشد قیمت مسکن در مناطق نیمه شمالی منفی شده است اما همچنان روند رشد قیمت مسکن در عمده مناطق واقع در نیمه جنوبی پایتخت مثبت است. هر چند نرخ مثبت رشد قیمت مسکن در این مناطق که در ماه‌های گذشته قابل توجه بود هم‌اکنون نسبت به وضعیت قبلی این مناطق در ماه‌های قبل، کمتر است. این رویداد منجر به کاهش فاصله‌ای شده است که در سال گذشته به دنبال پیشتازی مناطق واقع در نیمه شمالی شهر تهران در رونق معاملات مسکن به لحاظ سطح قیمت‌ها و میزان رشد تعداد معاملات خرید آپارتمان ایجاد شده بود.

آمارها نشان می‌دهد میانگین نرخ رشد قیمت مسکن در مناطق یک تا ۵ شهر تهران در خرداد ماه در مقایسه با اردیبهشت ماه امسال برابر با ۱/ ۶ درصد بود، این در حالی است که این میزان در تیرماه در مقایسه با خرداد ماه به حدود ۲درصد کاهش یافته است؛ با این حال و در حالی که میانگین نرخ رشد قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران (مناطق ۱۰ تا ۲۰) در خردادماه در مقایسه با اردیبهشت ۷/ ۳ درصد بود در تیرماه رشد ماهانه به میزان ۵/ ۳ درصد به ثبت رسید. این موضوع نشان می‌دهد کاهش نرخ تورم ماهانه مسکن در مناطق واقع در نیمه شمالی شهر تهران به مراتب بیش از کاهش شیب تورم ماهانه مسکن در مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر تهران است.

رونق بازار معاملات مسکن به معنای شروع دوره افزایش قیمت و حجم معاملات خرید آپارتمان در شهر تهران در دوره اخیر، ابتدا از بازار معاملات مسکن مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت آغاز شد؛ این تحولات با تاخیر زمانی چند ماهه به بازار معاملات مسکن مناطق مصرفی واقع در نیمه جنوبی شهر تهران نیز سرایت کرد؛ در ادامه و به دنبال بروز تورم شدید در بازار معاملات مسکن بازهم مناطق واقع در نیمه شمالی که رونق معاملاتی و قیمتی مسکن ابتدا از آنها شروع شده بود پیشتاز کاهش سرعت رشد قیمت وافت حجم معاملات خرید آپارتمان شدند؛ شواهد نشان می‌دهد در حالی که هم‌اکنون تعداد معاملات خرید مسکن در «همه مناطق ۲۲گانه» شهر تهران به دنبال پس‌لرزه‌های تورمی در بازار مسکن برای دومین ماه پیاپی کاهش یافته است، اما میزان افت معاملات خرید آپارتمان در مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر تهران کمتر از میزان افت معاملات خرید مسکن در مناطق نیمه شمالی است. بازار معاملات مسکن در مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر هم‌اکنون در وضعیتی قرار دارد که چند ماه قبل در بازار معاملات مسکن مناطق نیمه شمالی شهر تهران تجربه شد.

روند آمار معاملات مسکن شهر تهران همچنین نشان می‌دهد، در ماه‌های گذشته میزان معاملات خرید مسکن در مناطق واقع در نیمه شمالی شهر تهران (مناطق ۱ تا ۵) به دلیل قرار گرفتن بازار معاملات مسکن در مسیر رکود با افت بیشتری در مقایسه با کاهش حجم معاملات خرید آپارتمان در مناطق واقع در نیمه جنوبی پایتخت (مناطق ۱۰ تا ۲۰) همراه شد؛ در تیرماه در حالی که حجم معاملات خرید مسکن در ۵ منطقه اول تهران (مناطق ۱ تا ۵) به‌طور متوسط ۵/ ۲۰ درصد نسبت به خردادماه کاهش یافت اما این میزان کاهش در مناطق واقع در نیمه جنوبی پایتخت (مناطق ۱۰ تا۲۰) به‌طور میانگین حدود ۱۷ درصد بوده است.

در واقع در حالی که بازار معاملات خرید مسکن در مناطق شمالی شهر تهران به حالت نیمه‌تعطیل درآمده و قفل شده است بازار معاملات مسکن در مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر با حجم کم، همچنان فعال است؛ دلیل این موضوع را می‌توان فعال‌تر بودن تقاضای سرمایه‌ای در مناطق جنوبی در مقایسه با مناطق واقع در نیمه شمالی شهر عنوان کرد چراکه حساسیت تقاضای مصرفی به نوسانات قیمتی در مناطق جنوبی شهر به دلیل کمتر بودن سطح درآمد و قدرت خرید افراد، از ساکنان مناطق شمالی تهران به مراتب بیشتر است. به عبارت دیگر قدرت خرید خانه‌اولی‌ها در مناطق جنوبی شهر در نتیجه جهش قیمتی زودتر از قدرت خرید ساکنان و متقاضیان مسکن در نواحی نیمه شمالی پایتخت تحلیل رفت. اما تقاضای سرمایه‌ای بازار مسکن که هدفی جز حفظ ارزش دارایی نقدی و تقویت آن ندارد و برای خرید ملک و حفظ و ارتقای دارایی‌های خود چندان در مورد منطقه سرمایه‌گذاری به لحاظ موقعیت جغرافیایی حساسیت ندارد، هم‌اکنون در مناطق جنوبی حضور فعال‌تری نسبت به بازار مسکن مناطق شمالی دارد.

در واقع برای متقاضیان سرمایه‌ای بازار مسکن وجود اطمینان از بابت رشد ارزش سرمایه‌گذاری در آینده مهم‌ترین مقوله حائز اهمیت محسوب می‌شود و فرد متقاضی از آنجا که قصد سکونت در واحد خریداری شده را ندارد چندان نسبت به منطقه و موقعیت جغرافیایی ملک حساسیت به خرج نمی‌دهد. بنابراین در حالی که هم‌اکنون حجم عمده تقاضای مصرفی، سفته‌بازی و سرمایه‌ای از بازار معاملات مسکن مناطق یک تا ۵ شهر تهران (کانون معاملات آپارتمان‌های مسکونی نیمه شمالی پایتخت) خارج شده‌اند اما حضور فعال‌تر متقاضیان سرمایه‌ای و محدود تقاضای مصرفی در مناطق نیمه جنوبی تهران، باعث شده است سرعت افت تعداد معاملات خرید مسکن در این مناطق کمتر از سرعت افت تعداد معاملات در مناطق نیمه شمالی تهران باشد. مشابه شرایطی که در خردادماه تجربه شد، در تیرماه نیز حجم معاملات خرید مسکن به قدری کم، محدود و ناچیز است که امکان تجزیه و تحلیل دقیق و کاملا مطمئن درباره شرایط واقعی بازار مسکن در مقطع زمانی فعلی با استناد به داده‌های مربوط به این حجم ناچیز از معاملات انجام شده در اولین ماه از فصل تابستان عملا سلب شده است. در واقع نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد که اطلاعات مربوط به معدود معاملات انجام شده-کمتر از ۴ هزار و ۳۰۰ فقره معامله خرید مسکن در تیرماه-می‌تواند تحولات واقعی بازار مسکن در این ماه را نمایندگی کند.

خرداد ماه نیز همین شرایط در بازار مسکن حاکم بود؛ به این معنا که تعداد معاملات خرید مسکن در خردادماه نیز به قدری کم بود که تحلیل آماری دقیق با استناد به آن درباره شرایط واقعی بازار مسکن امکان‌پذیر نبود. همان‌طور که در پایان بهار به دنبال واکنش متقاضیان بازار مسکن مناطق ۲۲گانه شهر تهران به تورم شدید قیمتی ماه‌های گذشته، در ۵ منطقه از پایتخت شامل مناطق ۹، ۱۶، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ معاملات دچار سکته شد و در هر کدام از این مناطق معامله خرید آپارتمان به کمتر از ۱۰۰ فقره کاهش یافت، در تیرماه نیز این وضعیت در ۶ منطقه از شهر تهران تکرار شد. تعداد معاملات خرید مسکن در هر کدام از مناطق ۹، ۱۶، ۱۹، ۱۷، ۲۱ و ۲۲ در تیرماه امسال کمتر از ۱۰۰ فقره بود.

در تیرماه همچنین در ۴ منطقه شهر تهران کاهش بیش از ۳۰ درصدی حجم معاملات خرید مسکن تجربه شد؛ تعداد معاملات خرید مسکن در مناطق ۳، ۵، ۶ و ۱۳ بیش از ۳۰ درصد در مقایسه با حجم معاملات خرید آپارتمان در این مناطق در خردادماه کاهش یافت؛ این میزان افت در منطقه ۱۳ بیش از سایر مناطق شهر تهران و معادل ۳۵ درصد، در هر یک از مناطق ۵ و ۶ معادل ۳۳ درصد و در منطقه ۳ برابر با ۳۲ درصد به ثبت رسیده است. همچنین تیرماه امسال میانگین قیمت مسکن در ۱۱ منطقه پایتخت در مقایسه با میانگین قیمت مسکن این مناطق در خردادماه کاهشی بوده است؛ مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳، ۱۸ و ۲۲ مناطقی هستند که میانگین قیمت مسکن در آنها در تیرماه در مقایسه با خردادماه کاهش یافته است. بیشترین میزان کاهش قیمت مسکن در میان مناطق شهر تهران در اولین ماه از فصل تابستان در مقایسه با خرداد ماه، مربوط به منطقه ۲۲ شهر تهران با افت ۸ درصدی میانگین قیمت بوده است؛ بعد از منطقه ۲۲ منطقه ۶ تهران با کاهش ۵/ ۵ درصدی و منطقه ۸ با کاهش ۴درصدی بیشترین میزان ریزش قیمت مسکن طی یک ماه را تجربه کردند.

آخرین وضعیت دو منطقه خاص

بررسی‌ها با استناد به آمارهای رسمی نشان می‌دهد در منطقه ۲۲ شهر تهران که یکی از مناطق خاص پایتخت به لحاظ وضعیت بازار مسکن محسوب می‌شود در تیرماه میانگین قیمت مسکن در مقایسه با خرداد ۱۵ درصد کاهش یافت که ریزش قابل توجهی محسوب می‌شود؛ این میزان افت قیمت مسکن در این منطقه نیز به موضوع احیای رابطه متعارف قیمت مسکن بین مناطق مختلف شهر تهران مربوط می‌شود؛ منطقه ۲۲ طی ۷ سال اخیر با رشد قابل توجه میزان ساخت و ساز مسکن مواجه شد؛ طوری که در این بازه زمانی حجم زیادی از پروژه‌های جدید ساختمانی در این منطقه شروع و تکمیل شد؛ سال گذشته به دنبال جهش قابل توجه قیمت مسکن بخش زیادی از تقاضای مصرفی مسکن از پرمعامله‌ترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه ۵ که در آن زمان فاصله قیمتی قابل توجهی با منطقه ۲۲ داشت به بازار مسکن این منطقه مهاجرت کرد و همین موضوع منجر به افزایش قابل توجه سطح قیمت‌ها در این منطقه و کاهش فاصله متعارف قیمت مسکن این منطقه با مثلا منطقه مجاور خود یعنی منطقه ۵ به واسطه افزایش تقاضای خرید آپارتمان شد؛ اما هم‌اکنون در ادامه فرآیند اصلاح قیمتی در بازار مسکن، میانگین قیمت مسکن در این منطقه در مقایسه با خرداد ۸ درصد افت کرده است تا رابطه به هم خورده، احیا شود.

منطقه ۲۲ شهر تهران در سال ۹۷ مقام اول بیشترین رشد قیمت آپارتمان به لحاظ میانگین تورم ماهانه را در مقایسه با سایر مناطق تهران به دست آورد.

در این منطقه طی یکسال ۹۷، متوسط قیمت واحدهای مسکونی به طور میانگین معادل ۲/ ۸ درصد در هر ماه افزایش پیدا کرد. این در حالی است که مناطق پررشد همچون منطقه یک و منطقه ۵ در همین فاصله زمانی تورم ماهانه میانگین حدود ۷ درصد را تجربه کردند. اکنون کاهش شدید قیمت مسکن در منطقه ۲۲ نتیجه رشد زیاد گذشته است. در منطقه یک شهر تهران نیز اگر چه در معاملات قطعی، میانگین قیمت فروش آپارتمان‌ها در تیرماه در مقایسه با خردادماه ۱۵ درصد افزایش یافت، اما تحقیقات میدانی نشان داد در روزهای آخر تیرماه بخش قابل توجهی از قیمت‌های پیشنهادی در فایل‌های فروش مسکن با کاهش قیمت همراه شد؛ انتظار می‌رود کاهش قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در منطقه یک تهران که در روزهای آخر تیرماه تجربه شد خود را در شکل کاهش تورم ماهانه مسکن در این منطقه در معاملات مردادماه نشان دهد.

مسکن در کدام مناطق پایتخت در تیرماه کاهش قیمت داشته است؟ +نمودار - 18

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت پیشنهادی املاک تا ۵ سال ساخت

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
قیمت پیشنهادی املاک تا ۵ سال ساخت
دنیای اقتصاد : مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند حجم اندکی از معاملات در حال انعقاد در بنگاه‌های سطح شهر به آپارتمان‌های کمتر از ۵ سال ساخت اختصاص دارد.

به گفته آنها یکی از مهم‌ترین دلایل تمایل کمتر متقاضیان به خرید این گروه از آپارتمان‌های مسکونی قیمت پیشنهادی مالکان است.

آمارهای رسمی از تحولات بازار مسکن نشان می‌دهد سهم این گروه از واحدهای مسکونی از مجموع معاملات منعقد شده نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در یک ماه ابتدایی تابستان امسال حاکی از آن است که از مجموع ۴ هزار و ۷۹۰ واحد مسکونی معامله شده در این یک ماه، واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت، با سهم ۲/ ۴۰ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند، این در حالی است که سهم این گروه از واحدهای مسکونی در مقایسه با تیرماه سال گذشته معادل ۶/ ۳ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است. این گزارش نشان می‌دهد گروه سنی ۶ تا ۱۰ سال ساخت واحدهای مسکونی در سال گذشته ۸/ ۱۶ درصد از مجموع معاملات تیرماه را داشته‌اند اما این سهم در سال جاری در همین بازه زمانی به ۱/ ۱۸ درصد افزایش پیدا کرده است. در عین حال سهم آپارتمان‌های با سن ۱۶ تا ۲۰ سال در سال جاری به ۱۶ درصد از مجموع معاملات انجام شده رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۲ واحد درصد افزایش داشته است. همین‌طور سهم واحدهای مسکونی با سن بیش از ۲۰ سال نیز از مجموع معاملات انجام شده از ۴/ ۱۰ درصد در تیرماه پارسال به ۱۲ درصد در تیرماه سال جاری رسیده است.

در جدول نبض بازار امروز فایل‌های نوساز تا ۵ سال ساخت ارائه شده که ممکن است قیمت پیشنهادی عنوان شده برای برخی از آنها بیش از میانگین قیمت منطقه و همین‌طور قیمت‌های پیشنهادی عنوان شده برای آپارتمان‌های مشابه باشد.

قیمت پیشنهادی املاک تا ۵ سال ساخت - 5

خواندن خبر در سایت منبع

گرانی مسکن در کدام مناطق تهران رخ داده است؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
گرانی مسکن در کدام مناطق تهران رخ داده است؟
براساس آمارهای بانک مرکزی تعداد معاملات در چهار ماهه نخست سال جاری معادل 26 هزار و 327 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش حدود 50 درصدی داشته است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه‌نیوز، براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی منطقه محبوب معامله‌گران مسکن در تیر ماه امسال منطقه پنج است؛ یعنی بیشترین تعداد معامله با ۵۶۵ فقره در منطقه پنج انجام شده، که این تعداد معادل ۱۳٫۲ درصد از کل حجم معاملات انجام شده در تیر ماه امسال است. حجم کل تعداد معاملات معادل چهار هزار و ۲۶۰ فقره است.

این منطقه در آمارهای بانک مرکزی نیز به عنوان اولین منطقه با بیشترین تعداد معامله ذکر شده است اما سهم این منطقه نسبت به دیگر مناطق در این آمارها معادل ۱۲٫۴ درصد است. همچنین در این آمارها ۱۰ منطقه اولی که در نمودار ذکر شده است ۷۱ درصد کل تعداد معاملات تیر ماه را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از منطقه پنج، مناطق دو و چهار به ترتیب با ۴۰۵ و ۴۰۳ فقره معامله انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته است. منطقه ۱۹ با ۳۸ فقره معامله کمترین تعداد معامله را دارد.

براساس آمارهای بانک مرکزی تعداد معاملات در چهار ماهه نخست سال جاری معادل ۲۶ هزار و ۳۲۷ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش حدود ۵۰ درصدی داشته است.

گرانی مسکن در کدام مناطق تهران رخ داده است؟ - 7

متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تیر ماه امسال معادل ۱۶ میلیون و ۶۱۵ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل رشد ۱٫۴ درصدی داشته است؛ اما این رشد نسبت به رشد قیمتی آن در خرداد ماه (نسبت به اردیبهشت ماه) که ۵٫۶ درصد بوده کم شده است.

گران‌ترین خانه نیز همانند چند ماه گذشته در منطقه یک با متوسط قیمت ۳۱ میلیون و ۸۵۸ هزار تومان برای متر مربع معامله شده است. مناطق سه با متوسط قیمت بیش از ۲۳ میلیون تومانی و منطقه دو با متوسط قیمت بیش از ۲۰ میلیون تومانی به ترتیب در رده دوم و سوم قرار گرفته است.

منطقه پنج که بیشترین تعداد معامله را در تیر ماه امسال رقم زده است در رده پنجمین منطقه گران تهران قرار دارد.

براساس گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مربع خانه در تهران در چهار ماهه ابتدایی سال معادل ۱۲ میلیون و ۶۴۸ هزار تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از ۱۰۲ درصدی داشته است.

گرانی مسکن در کدام مناطق تهران رخ داده است؟ - 13

منبع: تجارت نیوزلینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین تحولات بازار مسکن تهران+جدول قیمت

روزنوخبرگزاری روزنو
آخرین تحولات بازار مسکن تهران+جدول قیمت
دنیای اقتصاد نوشت: مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند بازار مسکن در آستانه ورود به یک دوره رکود معاملاتی است. این گفته مشاوران املاک از طریق گزارش‌های رسمی نیز قابل ردیابی است.

به‌طوری که گزارش رسمی بانک مرکزی از آخرین تحولات بازار مسکن در چهار ماه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد: حجم آپارتمان‌های خرید و فروششده در بنگاه‌های املاک مناطق مختلف پایتخت در چهار ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است. بررسی‌های انجام شده از روند تحولات بازار مسکن از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه حاکی از آن است که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران طی این مدت به حدود ۲۶ هزار و ۳۰۰ فقره رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل ۹/ ۴۹ کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت هر مترمربع بنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک در شهر تهران معادل ۱۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۱۰۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. نکته جالب آنکه مطابق بررسی‌های انجام شده توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در تیرماه امسال به گونه‌ای بوده که بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰تا ۶۰مترمربع با سهم ۶/ ۱۴ درصد اختصاص داشته است. همچنین واحدهای با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع و ۷۰ تا ۸۰مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۸/ ۱۳ و ۹/ ۱۱ درصد در رتبه‌های بعدی بیشترین سهم معاملات قرار گرفته‌اند. در جدول نبض بازار امروز نیز تازه‌ترین آپارتمان‌های مسکونی با زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع که به بازار عرضه شده‌اند ارائه شده است.

آخرین تحولات بازار مسکن تهران+جدول قیمت - 3

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی تحریم باقیمانده اقتصاد ایران را فراهم کرد. به گزارش فارس؛ حدود ۵ روز پیش منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از قرارگرفتن تعدادی از نظامیان و شرکت‌های بخش فلزات در لیست تحریم اعلام کرد که ترامپ رئیس جمهور این کشور به زودی دستور اجرایی در زمینه تحریم سایر بخش‌های اقتصاد ایران را نیز صادر می‌کند. این دستور اجرایی توسط ترامپ در همان روز صادر شده است و اکنون در سایت وزارت خزانه داری آمریکا قابل رویت است. ترامپ با صدور این دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی قرار گرفتن تمام اقتصاد ایران در لیست تحریم را فراهم کرده است. این دستور اجرایی بدین معناست که تمامی اقتصاد ایران شامل تحریم است و هرکس هر نوع فعالیتی به هر نحوی در اقتصاد ایران داشته باشد باید به طور کامل خود را از نظام مالی آمریکا، سفر به آمریکا و نظام پرداخت دلار جدا کند.

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲۶ دی ۱۳۹۸، ۱۳:۵۳ ۳۹۸۱۰۲۶۰۴۷به گزاش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه در گزارشی از وضعیت بودجه‌ای این کشور در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که کسری بودجه این کشور به ۱۲۳٫۷ میلیارد لیر (۲۱٫۷۷ میلیارد دلار) رسید. در مقایسه سال قبل، میزان درآمدهای دولت با ۱۵٫۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۸۷۵٫۸ میلیارد دلار و میزان مخارج دولت با ۲۰٫۳ درصد افزایش به ۹۹۹٫۴۹ میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام خزانه‌داری ترکیه، بدون در نظر گرفتن بهره پرداختی وام‌های خارجی، کسری بودجه ترکیه به ۲۳٫۷۵ میلیارد لیر (۴٫۱۸ میلیارد دلار) کاهش پیدا می‌کند که به معنای آن است که این کشور در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۷٫۵ میلیارد دلار بهره پرداختی داشته است. بانک مرکزی ترکیه در گزارشی جداگانه اعلام کرده است که کسری بودجه تعادلی این کشور (تعدیل شده با نرخ رشد اقتصادی) به ۱٫۹ درصد از حجم تولید ناخالص داخلی این کشور رسیده است که همراستا با سقف دو درصدی هدف‌گذاری شده در بودجه بوده است. دولت ترکیه تاکنون دو مرتبه از بانک مرکزی استقراض داخلی کرده است که مجموع رقم استقراض‌شده طی این دو نوبت رقمی در حدود ۷۰ میلیارد لیر ترکیه برآورد می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
فروش بزرگترین سازنده خودروهای برقی در چین برای ششمین ماه متوالی در دسامبر ۲۰۱۹ با کاهش روبرو شد. اما در همین بازه زمانی فروش خودروهای برقی و پلاگین هیبریدی ۷۲ درصد کاهش یافته و به ۱۳ هزار و ۹۹ دستگاه رسیده است. مجموع تحویل و فروش خودروهای این شرکت نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۱۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی، به ۴۶۱ هزار و ۳۹۹ دستگاه رسیده است. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیش‌تر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند. بدین ترتیب شرکت‌های خودروسازی بزرگی تصمیم گرفته‌اند که تغییر رویکرد داده و به ساخت و طراحی خودروهای برقی و الکتریکی و هیبریدی بپردازند تا در سال‌های آینده، مشتریان خودرو بیشتر به خرید این محصولات روی بیاورند.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

میزان ذخائر کالاهای استراتژیک ۲ برابر میزان نیاز کشور است

مهر1 روز قبل

فلسطینی‌های ساکن نابلس به حضور کنسول انگلیس در این شهر اعتراض کردند

ایرنا1 روز قبل

دانشجویان چندین مرکز دولتی لبنان را تعطیل کردند

عصر ایران1 روز قبل

سردار سلیمانی روحیه جوانمردی را در دنیا ارتقا بخشید

مهر1 روز قبل

حزب حاکم روسیه، گزینه پوتین برای نخست‌وزیری را تایید کرد

الف1 روز قبل

توئیت آشنا به یاد استاد

ایرنا1 روز قبل

آغاز یک عملیات جدید بانکی از شنبه/ دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید/ ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند/ ۲۰۰ میلیارد دلاری که چینی‌ها باید از آمریکا خرید کنند، چه کالاهایی است؟

تابناک1 روز قبل

معاوضه متئو پولیتانو با لئوناردو اسپیناتزولا متوقف شده است؛ مذاکره اینتر و رم برای پیدا کردن یک راه‌حل جدید

طرفداری1 روز قبل

آمریکا عملیات‌های نظامی با عراق را از سر گرفت

مهر1 روز قبل

پیروزی ایران در دعوای حقوقی ۶ میلیارد دلاری

جام نیوز1 روز قبل