اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 13 مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 13 مردادماه

بانک مسکن به بازار متشکل ارزی خواهد پیوست

ایلناخبرگزاری ایلنا
بانک مسکن به بازار متشکل ارزی خواهد پیوست
رییس اداره کل امور بین‌الملل بانک مسکن با تشریح عملکرد بازار متشکل ارزی، از پیوستن بانک مسکن به این بازار خبر داد.

بانک مسکن به بازار متشکل ارزی خواهد پیوست - 1

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، بانک مرکزی زمان افتتاح بازار متشکل ارزی را عید قربان سال جاری اعلام کرده است. در این بازار علاوه بر حضور بانک مرکزی و صرافی‌ها، بانک‌ها نیز به عنوان یکی از اعضای موثر حضور دارند. قرار است که در این بازار معاملات ارزی نقدی در یک بستر شفاف صورت گیرد.

فیروزه تباری، رییس اداره کل امور بین الملل بانک مسکن با تاکید بر این که بازار متشکل ارز به دنبال ایجاد ساز و کار مبادله ارز، مشابه آن چیزی است که در بورس‌های کالایی رایج است، توضیح داد: در این بازار حجم بالایی از ارز بر اساس نرخ پایه پیشنهادی در سیستم معاملاتی برخط (آنلاین) بازار متشکل عرضه می‌شود. این نرخ پایه می‌تواند بر اساس دستورالعمل نهاد ناظر بازار به صورت نسبتی از نرخ‌های پایانی معاملات روز گذشته تعیین شود.

رییس اداره کل امور بین الملل بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که هدف ایجاد بازار متشکل ارزی چیست، گفت: اهداف متعددی برای ایجاد آن وجود دارد، اما مهمترین اهداف، کشف نرخ واقعی ارز، ایجاد شفافیت در معاملات، تسریع فرآیند نقل و انتقال ریال مربوطه، ایجاد اطمینان در انجام معامله و تسویه عملیات، عمق دادن به بازار با افزایش حجم معاملات و متعدد سازی ابزارهای مالی قابل بسط و اتصال به شبکه خبر در آینده برای اطلاع رسانی و شفاف سازی دقیق حجم و ارزش معاملات به صورت برخط است.

وی درباره چگونگی فعالیت بانک مسکن در بازار متشکل ارزی گفت: با شروع فعالیت بازار متشکل ارزی ابتدا بانک ملی به عنوان بانک پایلوت به همراه یکصد صرافی عضو این بازار اقدام به خرید و فروش ارز می‌کند و بتدریج سایر بانک‌ها از جمله بانک مسکن به جمع آنها خواهند پیوست.

تباری با بیان این که بانک‌ها و صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی باید مبلغی را به عنوان قدرالسهم تاسیس شرکت مدیریت بازار متشکل ارزی پرداخت کنند گفت: بانک مسکن نیز به عنوان یکی از اعضای این بازار، نسبت به پرداخت قدرالسهم خود اقدام کرده است. وی افزود: علاوه بر آن هر یک از اعضا باید مبلغی را به عنوان حق عضویت بصورت سالانه پرداخت نمایند که این مبلغ در حال حاضر ۲۵۰ میلیون ریال می‌باشد که ممکن است در آینده رقم آن تعدیل شود.

رییس اداره کل امور بین الملل بانک مسکن درباره کشف نرخ در بازار متشکل ارزی توضیح داد: نرخ معاملات ارز بر پایه مبادلات عمده ارز تعیین می‌شود، به اصطلاح به آن «کشف نرخ» گفته می‌شود. دولت و بانک مرکزی ایران امیدوارند که با راه‌اندازی این بازار، تهران به مرکز کشف نرخ برابری دلار آمریکا و ریال ایران بدل شود و این نرخ از اولین دقایق شروع روز کاری اقتصاد ایران مشخص باشد و این شفافیت و روانسازی در کار به کاهش نرخ ارز در بازار بیانجامد. وی افزود: البته متولیان این بازار امیدوارند با اعمال دامنه محدود نوسان روزانه نرخ در بازار متشکل، بتوانند از بروز شوک‌های قیمتی در آن جلوگیری کنند.

فیروزه تباری در پایان ابراز امیدواری کرد که با تلاش همکاران در بانک مسکن، این بانک در بازار متشکل ارزی حضوری پررنگ خواهد داشت، تا بتواند گامی مفید در جهت بهبود معاملات ارزی در کشور داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد یک کارشناس برای کنترل التهاب مسکن

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
پیشنهاد یک کارشناس برای کنترل التهاب مسکن
علی دینی، کارشناس مسکن در یادداشتی در تسنیم نوشت: یکی از اصلی ترین روشهای کنترل التهاب و هیجان بازار مسکن راه اندازی بازار اجاره داری حرفه ای است؛ چرا که به واسطه آنکه تامین اجاره بها و اجاره نشینی در شرایط فعلی و در نبود بازار اجاره داری حرفه ای به مهم‌ترین دشواری معیشتی خانوارها تبدیل شده است.

بهتر است به جای اجرای سیاست‌های عجولانه در حوزه مسکن راهکارهایی مورد توجه قرار بگیرد که در نهایت منجر به توزیع برابر ثروت و در نتیجه کاستن از بار التهابات قیمتی و هیجانی در بازار مسکن شود. برخی از سیاست هایی که این روزها از سوی مسوولان بخش مسکن مورد تاکید قرار می‌گیرد در گذشته نیز آزمون شده است که نتیجه‌ای جز توزیع ارزشمندترین و کمیاب‌ترین دارایی اجتماعی یعنی زمین تنها در میان برخی از اقشار نداشته است که همین اقدامات در گذشته منجر به بازتوزیع نابرابر ثروت در میان اقشار و گروه‌های مختلف جامعه شد.

هم اکنون برنامه‌های اولویت دار‌تری وجود دارد که می‌توان و باید به آن‌ها پرداخته شود و از موجودی دارایی‌های نقدی وغیرنقدی دولتی برای پیشبرد آن‌ها استفاده شود. در وهله اول تکمیل واحدهای مسکن مهر و ایجاد تمام روبناها و تامین همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای افرادی که اقدام به خرید این واحدها کرده‌اند باید در دستور کار قرار بگیرد. اگرچه انتقاداتی به این طرح وارد است اما این برنامه به اجرا درآمده است و حدود ۲ میلیون خانوار این واحدها را خریداری کرده‌اند بنابراین لازم است ابتدا و قبل از اجرای هر طرحی نسبت به تعیین تکلیف این واحدها و سکونت پذیر کردن آن‌ها به معنای واقعی و متناسب با استانداردهای شهری اقدام شود.

پس از این اقدام دولت باید از ظرفیت‌های اراضی شهری به خصوص در کلانشهرها برای ساخت شهرک‌های چند هزار واحدی مشابه شهرک اکباتان اقدام کند و اولویت واگذاری واحدها را به ساکنان بافت‌های فرسوده قرار دهد؛ از این طریق یکی دیگر از مهمترین اهداف دولت یعنی بازآفرینی شهری و بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده نیز محقق می‌شود.

پیشنهاد یک کارشناس برای کنترل التهاب مسکن - 5

نوسازی بافت‌های فرسوده باید مهم‌ترین اولویت دولت در این زمینه باشد، این شهرک‌ها می‌تواند ویژگی‌های محلات قدیمی را در خود داشته باشد تا ساکنان بافت‌های فرسوده نیز در آن‌ها احساس بهتری داشته باشند. در شرایط کنونی راهکار اساسی این است که به جای آنکه دولت منابع و اراضی خود را صرف فعالیت‌های شتابزده کند در کلانشهرها برای ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده و بهسازی واحدهای قدیمی متمرکز شود؛ در واقع دولت باید با این ذهینت که هم نظام مسکن و شهری سامان پیدا کند و هم در آینده از محل اراضی دولتی تعداد بیشتری واحد مسکونی به بازار عرضه کند وارد عمل شود.

راهکار دیگر استفاده از اراضی دولتی برای ساخت واحدهای استیجاری است؛ یکی از اصلی‌ترین روشهای کنترل التهاب و هیجان بازار مسکن راه اندازی بازار اجاره داری حرفه‌ای است؛ چرا که به واسطه آنکه تامین اجاره بها و اجاره نشینی در شرایط فعلی و در نبود بازار اجاره داری حرفه‌ای به مهم‌ترین دشواری معیشتی خانوارها تبدیل شده است تقاضا برای خرید مسکن به حالت هیجانی درآمده است و همه خانوارها تلاش می‌کنند به مسکن ملکی دسترسی داشته باشند تا از اجاره نشینی و پرداخت اجاره بهای سنگین رهایی یابند. با راه اندازی بازار اجاره داری حرفه‌ای عطش خرید مسکن نیز کاهش می‌یابد و این موضوع تا حد زیادی به کنترل التهاب در بازار مسکن کمک می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ورود بازار مسکن به رکود چهار ساله

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
ورود بازار مسکن به رکود چهار ساله
ساعت 24-یک کارشناس مسکن گفت: سیگنال‌های بازار مسکن با توجه به سیکل‌های قبلی، نشان‌دهنده ورود به دوره رکود چهار تا پنج ساله است.

مهدی روانشادنیا اظهار کرد: بازار مسکن از نفس افتاده، علتش هم کاهش قدرت خرید مردم است و با قیمت‌های فعلی امکان تامین مسکن برای متقاضیان موثر وجود ندارد. البته بعد از این‌که بازار به ثبات قیمتی می‌رسد طبیعی است که تا چند ماه با تلاطم‌هایی در برخی مناطق مواجه شویم و در تابستان امسال این مساله خود را نشان می‌دهد. ممکن است قیمت‌ها در بعضی مناطق افزایش بیشتری داشته باشد، در مناطقی ثابت بماند یا کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به کاهش قابل توجه معاملات مسکن در منطقه ۱ تهران گفت: سال گذشته معاملات و به تبع آن قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران افزایش یافت اما در تیرماه شاهد بودیم که معاملات منطقه ۱ از برخی مناطق جنوبی نیز کمتر بود. این مساله حاوی این علامت است که تقاضای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کاهش یافته و خرید و فروش‌هایی که صورت می‌گیرد از طرف تقاضای مصرفی است.

این کارشناس اقتصاد مسکن افزود: از طرف دیگر تعداد معاملات شهر تهران به زیر ۵۰۰۰ مورد رسیده که یک رکورد بی‌سابقه در شش سال گذشته بوده است. در شرایط فعلی، بازار مسکن تا پایان تابستان به تعادل قیمتی در مناطق مختلف می‌رسد. اگرچه کاهش محسوس قیمت‌ها در افق بلندمدت، محتمل نیست ولی افزایش قیمت، بسیار بعید است.

روانشادنیا اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود قیمت مسکن در سطح فعلی باقی بماند مگر این‌که در اتفاق خاصی در شرایط کلان اقتصاد بیفتد. اما سیگنال‌های بازار مسکن با توجه به سیکل‌های قبلی رونق و رکود، نشان‌دهنده ورود به یک دوره رکود ۴ تا ۵ ساله است و بعد از مدتی تعداد معاملات، اندکی بالا می‌رود.

وی درباره نقش دولت در زمان رکود مسکن گفت: متاسفانه اتفاق بدی که می‌افتد این است که همزمان با وارد شدن بازار به رکود، سرمایه‌گذاری در تولید مسکن دچار وقفه می‌شود. این مساله به تشدید قیمت‌ها در رونق بعدی می‌انجامد. کاری که دولت در شرایط تحریم‌های فعلی می‌تواند انجام بدهد این است که صنعت ساختمان را با توجه به بومی بودن و پیشتاز بودن آن به حرکت درآورد. اقدامات دولت می‌تواند ارایه تسهیلات ارزان قیمت به حوزه ساخت، تسهیل قوانین یا حتی در اختیار گذاشتن زمین‌های دولتی برای عرضه مسکن باشد.

به گفته روانشادنیا، بخش خصوصی تا پایان سال سرمایه‌اش را از بازار مسکن خارج می‌کند و در نتیجه در سال ۹۹ احتمالا شاهد کاهش تعداد پروانه‌های صادره و رکود بیشتر در تولید و عرضه مسکن خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۸ به میانگین ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل، تنها ۰٫۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد یافت. معاملات نیز ۴۸۰۰ فقره بود که کاهش ۶۵ درصدی را نسبت به تیرماه سال قبل نشان می‌دهد. این حجم از افت فشار ماهیانه قیمت از مردادماه ۱۳۹۴ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت اجاره یک واحد مسکونی در منطقه بلوار کشاورز چقدر است؟ +جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت اجاره یک واحد مسکونی در منطقه بلوار کشاورز چقدر است؟ +جدول
اقتصادنیوز: یک دستگاه واحد مسکونی ۸۵ متری واقع در منطقه بلوار کشاورز، خیابان عبدالله زاده با مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره و ۱۱۰ میلیون تومان ودیعه معامله می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، لیست آپارتمان‌های مسکونی اجاره‌ای در منطقه بلوار کشاورز به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

قیمت اجاره یک واحد مسکونی در منطقه بلوار کشاورز چقدر است؟ +جدول - 2

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

چند درصد از مشتریان مسکن، دنبال خانه‌های کلنگی و آپارتمانهای کهنه می‌روند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
چند درصد از مشتریان مسکن، دنبال خانه‌های کلنگی و آپارتمانهای کهنه می‌روند
وزن‌کشی سنی آپارتمان‌های معامله شده در بازار مسکن طی ماه گذشته انجام شد. نتایج این وزن‌کشی نشان می‌دهد وزن هر یک از گروه‌های سنی آپارتمان‌های معامله شده در اولین ماه تابستان با شکل متفاوتی نسبت به ماه‌های پیش از آن تغییر کرده است.

اعتمادآنلاین| در سال ۹۵ و در حالی که بازار مسکن در آرامش و ثبات نسبی به سر می‌برد، سهم آپارتمان‌های ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت که از آنها به‌عنوان «قدیمی‌ساز» یاد می‌شود، عموما تک‌رقمی بود، اما طی یک سال اخیر و در جریان جهش قیمت مسکن، از آنجا که قدرت خرید متقاضیان مصرفی مسکن از بین رفت و در نتیجه فاز رونق بازار معاملات به شکل زودرس پایان یافت، شاهد تغییر وزن تدریجی آپارتمان‌های نوساز و قدیمی‌ساز بودیم که به شکل ریزش آمار معاملات نوسازها و افزایش آمار معاملات قدیمی‌سازها منعکس شد. افزایش شدید سهم معاملات آپارتمان‌های قدیمی‌ساز نشأت گرفته از رفتار جدیدی از سمت متقاضیان مسکن بود که پیش از آن دست‌کم در چند سال اخیر سابقه نداشته است.

منشأ افزایش سهم آپارتمان‌های قدیمی‌ساز از معاملات در یک سال گذشته از یکسو اختلاف قیمتی آنها با املاک نوساز بود؛ قیمت فروش آپارتمان‌های قدیمی‌ساز ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت به‌طور معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر از آپارتمان‌های نوساز است و همین مزیت قیمتی در شرایطی که بهای فروش مسکن با سرعت در حال تغییرات افزایشی بود، گروهی از متقاضیان مسکن را به این سمت و سو سوق داد که سراغ آپارتمان‌های قدیمی‌ساز بروند. از سوی دیگر سقف سنی آپارتمان‌های مشمول تسهیلات ۲۰ سال است و در نتیجه خریداران مسکن به ارزان‌ترین املاک مشمول وام یعنی گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت روی آوردند. نتیجه این وضعیت افزایش سهم آپارتمان‌های قدیمی پایتخت از کل معاملات به بیش از دو برابر (۱۷درصد) و در مقابل ریزش معاملات آپارتمان‌های نوساز و رسیدن سهم آنها از معاملات تیر ماه به ۴۰درصد بوده است.

این تغییرات وزنی ناشی از حرکت سمت عرضه نوسازها و انصراف آنها از فروش واحدهای تکمیل‌شده در ماه‌های گذشته، کمبود طبیعی فایل با توجه به فروش تعداد زیادی از آپارتمان‌های نوساز در ماه‌های رونق در سال ۹۷ و نیز مزیت قیمتی آپارتمان‌های قدیمی‌ساز در برابر املاک نوساز بوده است. اما تازه‌ترین گزارش از وضعیت بازار مسکن که تحولات این بازار را در تیرماه منعکس می‌کند، حاکی از این است که سهم گروه‌های سنی مختلف اعم از املاک نوساز (تا پنج سال ساخت)، میانسال (۶ تا ۱۰ سال ساخت)، سالخورده (۱۱ تا ۱۵ سال ساخت) و قدیمی‌ساز (۱۶ تا ۲۰ سال ساخت) تغییر محسوسی نسبت به خرداد ماه نداشته است اما در مقابل وزن آپارتمان‌های کلنگی در معاملات با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شد.

وزن‌کشی گروه‌های سنی از معاملات آپارتمان‌های مسکونی حکایت از آن دارد که سهم آپارتمان‌های کلنگی با سن بنای بیش از ۲۰ سال از کل معاملاتی که در تیر ماه انجام شد، با حدود یک واحد درصد افزایش نسبت به خرداد ماه، به ۱۲ درصد رسید؛ ضمن اینکه کمترین افت به لحاظ حجم معاملات در میان گروه‌های سنی مختلف مربوط به همین آپارتمان‌های کلنگی بوده است؛ طوری که تعداد آپارتمان‌های فروخته شده در این گروه ۵۹ درصد در مقایسه با تیر سال گذشته کاهش یافته است. در مقابل بیشترین افت حجم معاملات نیز متوجه آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت بوده که تغییرات کاهشی آنها نسبت به تیر پارسال ۵/ ۶۷ درصد ثبت شده است.

مقایسه آماری وضعیت بازار مسکن در تیرماه امسال با ماه‌های گذشته حاکی است: در بهار امسال سهم معاملات آپارتمان‌های کلنگی بالای ۲۰ سال از کل معاملات عموما در محدوده ۱۱ درصد بوده است، در حالی که این سهم درزمستان سال ۹۷ زیر ۱۰ درصد، در سه فصل اول سال ۹۷ اغلب تا حدود ۱۰ و ۱۱ درصد اما در سال ۹۵ بین ۷ تا ۸ درصد بوده است. به این ترتیب اکنون وزن این گروه سنی از کل معاملات ثبت شده ماهانه در بازار مسکن طی تیرماه به حدود دو برابر در مقایسه با سال ۹۵ افزایش یافته است. به بیان دیگر سهم ۱۲ درصدی معاملات آپارتمان‌های کهنه‌ساز بالای ۲۰ سال ساخت از کل معاملات در تیر ماه در واقع بالاترین سهم آنها نسبت به سال‌های اخیر بوده است.

ویژگی مشتریان جدید املاک کلنگی

وضعیت جدید بازار مسکن می‌تواند سیگنالی از ورود یک گروه جدید از مشتریان به این بازار باشد که سبب شده تغییرات وزنی گروه‌های سنی املاک نسبت به گذشته، شکل متفاوتی پیدا کند. ماجرا از این قرار است که این مشتریان جدید، گروهی از متقاضیان مسکن هستند که با دو نیت «سکونت کوتاه‌مدت یا میان‌مدت» و «سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا بلندمدت» به سراغ املاک کلنگی آمده‌اند. در ماه‌های اخیر کمترین سهم از معاملات مسکن ناشی از خرید متقاضیان مصرفی بوده است، چراکه جهش قیمت مسکن بدون اینکه بهبودی در وضعیت سقف تسهیلات پرداختی یا وضعیتاقتصاد و معیشت خانوارها رخ دهد، سبب شد قدرت خرید متقاضیان مصرفی مسکن به شدت افت کند، تا جایی که آنها در چند ماه اخیر به کلی بازار مسکن را ترک کرده‌اند.

در عین حال هنوز تعدادی از متقاضیان سرمایه‌ای و نیز سفته‌بازان بازار ملک وجود دارند که بازار را ترک نکرده‌اند و در نتیجه یک کف حداقلی از معاملات هر ماه در بازار مسکن انجام می‌شود. طی یکی، دو ماه اخیر از تعداد سفته‌بازان بازار مسکن نیز که مشغول خرید و فروش هستند کاسته شده است. بررسی‌های میدانی حاکی است اکنون وزن متقاضیان سرمایه‌ای ملک در برخی مناطق از سفته‌بازان بیشتر شده است. در حال حاضر متقاضیان سرمایه‌ای ملک به لحاظ جغرافیای خرید به مناطق جنوبی تهران کوچ کرده‌اند که قیمت مناسب‌تری دارد. آنها همچنین به لحاظ سن خرید به سمت املاک کلنگی متمایل شده‌اند و به این ترتیب کانون معاملات متقاضیان سرمایه‌ای مسکن اکنون آپارتمان‌های کلنگی به ویژه در مناطق نیمه جنوبی شهر است.

اوایل سال ۹۷ بود که متقاضیان مصرفی مسکن که همچنان در بازار حضور داشته و یکی از عوامل کلیدی موثر در رونق معاملات بودند، تحت تاثیر تغییرات سریع قیمتی به سمت خرید املاک میانسال و سالخورده تغییر جهت دادند و اکنون شاهد شیفت تقاضای سرمایه‌ای از آپارتمان‌های نوساز، میانسال و سالخورده، به سمت املاک کلنگی هستیم.

ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا وزن آپارتمان‌های گروه‌های سنی چهارگانه از نوساز تا ۲۰ سال ساخت تغییرات محسوسی نداشته اما وزن املاک کلنگی در مقایسه با خرداد ماه سنگین‌تر شده و سهم آن از معاملات یک واحد درصد افزایش یافته است؟ ماجرا به این برمی‌گردد که در ماه گذشته حجم کل معاملات مسکن نیز با ۲۰ درصد تغییرات کاهشی نسبت به خرداد ماه روبه‌رو بوده است و با یک ریزنوسان در بقیه سهم‌ها مجموعا یک واحد درصد به سهم معاملات آپارتمان‌های کلنگی افزوده شده است. طی تیر ماه حدود ۱۹۰۰ واحد آپارتمان نوساز تا پنج سال ساخت در تهران معامله شد. همچنین تعداد آپارتمان‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت در این ماه کمتر از ۹۰۰ واحد، تعداد آپارتمان‌های ۱۱ تا ۱۵ ساله حدود ۶۵۰ واحد و تعداد آپارتمان‌های ۱۶ تا ۲۰ ساله کمتر از ۸۰۰واحد بوده است. در عین حال در این ماه ۶۰۰ واحد مسکونی با عمر بنای بیش از ۲۰ سال در تهران فروخته شد.

همان‌طور که اشاره شد حضور یک گروه جدید از مشتریان در بازار معاملات مسکن به این افزایش در سهم معاملات آپارتمان‌های کلنگی منجر شده است. معمولا خریداران آپارتمان‌های بالای ۲۰ سال ساخت دو گروه هستند. این املاک را یا سازنده‌ها با هدف تخریب و نوسازی خریداری می‌کنند یا سرمایه‌گذاران ملکی که قصد مشارکت در ساخت در کوتاه‌مدت را دارند، مشتری آنها هستند. اما عمق رکود ساختمانی اخیر نسبت به ماه گذشته یا ماه‌های قبل تغییری نکرده است که بتوان افزایش سهم معاملات کلنگی‌ها را نشات گرفته از حضور پررنگ‌تر سازنده‌ها در بازار معاملات برای خرید زمین عنوان کرد؛ به ویژه با توجه به اینکه یافته‌های میدانی از بازار مسکن نشان می‌دهد بنیه اغلب سازنده‌ها اکنون در اندازه‌ای نیست که نسبت به خرید زمین برای ساخت و ساز آتی اقدام کنند. از طرفی متقاضیان سرمایه‌ای ملک نیز که همواره در بازار حضور دارند. بنابراین آنچه موجب تقویت سهم معاملات املاک کلنگی شده، حضور گروه سوم مشتریان این املاک در بازار تیر ماه است که با نگاه سکونت کوتاه‌مدت یا میان‌مدت و از طرفی سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا بلندمدت وارد این بازار شده‌اند.

تحقیقات میدانی از بازار مسکن حاکی از این است که گروهی از متقاضیان مصرفی مسکن، به نوعی نگاه «سرمایه‌ای» را نیز در خرید خود دخالت داده‌اند و انتخاب خود را به نحوی انجام داده‌اند که ملک خریداری شده هم برای سکونت آنها برای مدت مشخص قابل استفاده باشد و هم چشم‌انداز ساخت و ساز آن روشن و مشخص باشد تا عایدی و منفعتی از بابت نوسازی ملک نیز نصیب آنها شود.

محرک قیمتی معاملات کلنگی

به‌طور کلی در تعداد زیادی از خریدهای آپارتمان‌های بالای ۲۰ سال ساخت، قدرالسهم زمین به‌عنوان مساحت مورد معامله مبنای مذاکره و توافق طرفین قرار می‌گیرد. قدرالسهم زمین نیز عمدتا از مساحت واحد آپارتمانی مورد معامله کمتر است. از سوی دیگر اگرچه قیمت زمین در پایتخت از قیمت مسکن نوساز بالاتر رفته است، اما در مقابل عایدی سرمایه‌ای زمین به مراتب از آپارتمان بیشتر است و این مساله موجب شده متقاضی سرمایه‌ای که قصد دارد برای مدت چند سال از منفعت سکونت در ملک نیز بهره ببرد، در عین حال مقصود تخریب و نوسازی آن را نیز با مشارکت سایر مالکان واحدهای آپارتمانی دیگر و احیانا مشارکت با سازنده در سال‌های آینده دنبال ‌کند. در واقع معامله با قیمت زمین و مساحت قدرالسهم واحد آپارتمانی کلنگی، ممکن است قدری مناسب‌تر یا حتی سر به سر با قیمت معامله با متراژ و ارزش آپارتمان تمام شود. این در حالی است که منفعت ناشی از این معامله در آینده بسیار بیشتر از منفعت ناشی از خرید آپارتمان کم‌سن است.

واسطه‌ها می‌گویند سفته‌بازان عموما به دنبال معامله زمین نیستند چراکه خریداران زمین یک قشر خاص با بنیه مالی خاص هستند و در نتیجه فروش زمین برای آنها سخت‌تر از آپارتمان است، اما گروهی از متقاضیان مصرفی آینده‌نگر هستند که به خرید آپارتمان‌های کلنگی روی آورده‌اند. این گروه اغلب سرپرستان خانواده‌های دارای فرزند هستند که معتقدند چند سال سکونت در یک ملک کلنگی برای آنها به صرفه است، چراکه در آینده با تخریب و نوسازی ملک، عموما بیش از یک واحد مسکونی نصیب آنها می‌شود و به نوعی بخشی از آینده فرزندانشان نیز تامین خواهد شد.

از سوی دیگر موضوع اختلاف قیمت آپارتمان‌های کلنگی با آپارتمان‌های گروه‌های سنی دیگر نیز حائز اهمیت است و در انتخاب نهایی این مشتریان جدید املاک بالای ۲۰سال ساخت دخالت دارد. میانگین قیمت آپارتمان‌های کلنگی بالای ۲۰ سال ساخت در مقایسه با بهای میانگین آپارتمان‌های نوساز معامله شده، ۱۷ درصد پایین‌تر است و این مزیت قیمتی چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن صرف‌نظر کرد. بنابراین محرک قیمتی هم در افزایش رغبت به خرید املاک کلنگی بی‌تاثیر نبوده است. در حال حاضر میانگین قیمت آپارتمان‌های کلنگی معامله شده در پایتخت در مقایسه با میانگین کل آپارتمان‌های فروخته شده در سطح شهر نیز حدود ۳ درصد ارزان‌تر است. همچنین آپارتمان‌های بالای ۲۰ سال ساخت به طور میانگین ۲ درصد ارزان‌تر از املاکی هستند که در گروه سنی ۶ تا ۱۰ سال ساخت معامله شده‌اند.

طبیعی است این مطلوبیت قیمتی گروهی از متقاضیان مصرفی مسکن را ترغیب می‌کند که از مزایای سکونت در آپارتمان نوساز یا میانسال بگذرند و به سکونت در ملک قدیمی بازسازی‌شده‌ای رضایت دهند که قرار است در آینده تخریب و نوسازی شود.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

رکوردشکنی قیمت مسکن در دولت دوازدهم

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
رکوردشکنی قیمت مسکن در دولت دوازدهم
بررسی آمار رسمی حاکی از آن است که قیمت مسکن در دولت دوم روحانی رکورد افزایش قیمت را شکسته است؛‌ طی دو سال اخیر قیمت مسکن در مقایسه با سال 92 بالغ بر226 درصد رشد داشته است.

اعتمادآنلاین| بازار مسکن به خصوص در دو سال اخیر خاطرات سال‌های ۸۶ و اواخر سال ۹۱ را زنده کرده است. در آن سال‌ها دو جهش قیمتی ناگهانی در این بخش روی داد، مسئله‌ای که علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم به دستمایه‌ای برای کارشناسان و دست‌اندرکاران برای اعلام نظرات آنها تبدیل شده است. گرچه دولت‌های نهم و دهم طرح مسکن مهر را به‌عنوان یکی از برنامه‌های ماندگار در کارنامه کاری خود دارد اما ۲ جهش قیمتی مسکن نیز در دهه ۸۰ و اوایل دهه جاری در این کارنامه خودنمایی می‌کند.

بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی سال ۹۰ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی یک میلیون و ۸۷۷ هزار تومان بود که سال بعد یعنی ۹۱ با رشد ۴۸ درصدی به ۲ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان افزایش یافت. متوسط قیمت هر مترمریع واحد مسکونی در سال اول روی کار آمدن دولت روحانی (۹۲) با رشد ۳۷٫۹ درصدی به ۳ میلیون و ۸۳۳ هزار تومان در هر مترمربع افزایش یافت. طی سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ بازار مسکن روزهای آرامی را پشت سر گذاشت و به ترتیب قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به ۴ میلیون و ۱۲ هزار تومان، ۴ میلیون و ۵۶ هزار تومان و ۴ میلیون و ۳۰۳ هزار تومان بود.

اواخر سال ۹۶، ‌ سال گذشته و اوایل امسال موج گرانی‌ها از بازارهای اقتصادی به سمت بخش مسکن آمد تا به این ترتیب بیشترین افزایش قیمت چند دهه اخیر در دولت دوم روحانی ثبت شود. مطابق آمار رسمی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران با رشد ۱۱٫۹ درصدی به ۴ میلیون و ۸۱۶ هزار تومان افزایش یافت.

سال گذشته افزایش قیمت مسکن مانند گرانی دلار دولت روحانی رکورد زد. در سالی که گذشت متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با رشد ۷۱٫۱ درصد به ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار تومان افزایش یافت. این قیمت نسبت به قیمت‌های سال ۹۲ بالغ بر ۱۱۴٫۹ درصد افزایش یافته بود.

امسال نیز بر اساس آمار طی فصل بهار متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به ۱۲ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان افزایش یافته که در مقایسه با قیمت متوسط سال ۹۲ بالغ بر ۲۲۶٫۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

بررسی بخش مسکن در ماه‌های اخیر حاکی از آن است که این بازار وارد فاز رکود تورمی شده؛ گرچه رشد سریع قیمت‌ها کند شده اما پیش بینی می‌شود روند قیمت با «شیب میلایم» به سمت بالا همچنان ادامه داشته باشد.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ترامپ: هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟

توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانی

الفالف1 روز قبل
توضیحات اژه‌ای درباره فرار سالار آقاخانیگروه اقتصادی الف، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۵ ۳۹۸۰۵۲۶۱۵۲۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه درباره فرار یکی از متهمان و اخلال‌گران ارزی از کشور توضیحاتی ارائه کرد.

نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت دام و طیور در کشور است و این درحالی است که گردش مالی صنعت نفت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. به نظر می‌رسد اگر توجه بیشتری به این صنعت شود گام موثری در کاهش صادرات نفت در کشور است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، محمد کشتی‌آرای در مورد آخرین وضعیت بازار طلا و سکه گفت: با توجه به عدم تغییر قیمت اونس جهانی و ثبات در بازار ارز داخلی، تقاضا برای سکه و طلا در روزهای اخیر کاهش داشته و تعادل نسبی در بازار برقرار است بطوریکه نرخ انواع سکه نسبت به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تغییر قابل محسوسی نداشته است. وی ادامه داد: در حال حاضر حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده است که در سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است. باید توجه داشت که بیشترین سطح حباب در این بازه زمانی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. این کارشناس بازار طلا و سکه در مورد آخرین نرخ اواع سکه گفت: در حال حاضر نرخ هر قطعه سکه تمام با طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، سکه تمام با طرح جدید ۴ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۹۰ میلیون تومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۷۰ هزار تومان است. به گفته وی؛ نرخ هر مثقال طلا یک میلیون و ۸۰۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱۶ هزار تومان است.

جدول تازه‌ترین قیمت تلفن همراه در بازار

7+
الفالف1 روز قبل

اخبار بیشتر