جزییات توزیع کارت سوخت + هشدار پلیس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جزییات توزیع کارت سوخت + هشدار پلیس

احیای کارت سوخت در کاهش قاچاق موثر است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
احیای کارت سوخت در کاهش قاچاق موثر است
جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تجربه موفق کاهش قاچاق در سیستان و بلوچستان با استفاده از احیای کارت سوخت گفت:‌ تجربه در سیستان و بلوچستان نشان داد که با فعال کردن کارت سوخت رشد مصرف متوقف و اطلاعات خوبی جمع‌آوری شد.

اعتمادآنلاین| جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره این موضوع افزود: ‌ احیای کارت سوخت بدون اهرم قیمتی اطلاعات راجع به مصرف را جمع‌آوری کرده که می‌تواند برای برنامه‌ریزی‌ها سودمند باشد.

وی افزود: ‌ اینکه در گام بعدی سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین در دستور کار قرار بگیرد همچنان مشخص نیست و اظهار نظر در این زمینه زود است.

به گفته میرزایی در این زمینه باید استفاده از کارت سوخت آغاز شود و بعد از مدتی تصمیمات بعدی را بگیریم.

وی تاکید کرد: ‌ سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به سادگی امکانپذیر نیست و باید اجماعی در سطح سران قوا، ‌دولت و مجلس شکل بگیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی هزینه بالایی دارد، ‌ گفت: ‌ دولت به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌ها را تقبل کند و مجلس نیز این هزینه‌ها را نمی‌پذیرد اما در صورتی که برای اجرای آن اجماع وجود داشته باشد می‌توان با صحبت با مردم و جلب رضایت آنها دست به این اقدام زد.

وی ادامه داد: ‌ البته هنوز تعدادی از مردم کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند اما موضع وزیر نفت در این زمینه شفاف است و کارت سوخت از تاریخ مشخص شده فعال خواهد شد و در زمان اجرا بازخوردهای لازم را از مردم می‌گیرند تا فشاری به مردم نیاید.

بر همین اساس قرار است از روز یکشنبه، ‌۲۰ مرداد فروش بنزین در جایگاه‌های سوخت با کارت سوخت امکانپذیر باشد البته افرادی که هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند در مدتی محدود همچنان می‌توانند از کارت سوخت جایگاهداران برای سوختگیری استفاده کنند. هدف از انجام این کار کنترل و اصلاح مصرف بنزین و همچنین کاهش قاچاق سوخت اعلام شده است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشت کارت سوخت نتیجه بهتری دارد؛ سهمیه‌بندی لازم نیست

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
بازگشت کارت سوخت نتیجه بهتری دارد؛ سهمیه‌بندی لازم نیست
عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص بازگشت کارت سوخت کفت: قطعا این کار نتیجه بهتری نسبت به باطل شدن آن دارد و از این طریق می‌توان مصرف سوخت و میزان قاچاق را رصد کرد.

به گزارش «اخبار خودرو» غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص ما با حذف کارت سوخت از ابتدا مخالف بودیم چرا که یک سامانه کاملا به روز و هزینه شده‌ای داشتیم که می‌توانستیم مصرف سوخت کشور را به صورت لحظه‌ای در اختیار داشته باشیم. این سامانه به تفکیک استان‌ها و حتی نوع بنزین استفاده شده سوپر یا معمولی اطلاعات مختلفی را ارائه می‌داد. برداشتن کارت سوخت و حذف آن از یک اصول منطقی برخوردار نبود و در حال حاضر نیز هر کاری که در جهت فرآیندسازی اطلاعات انجام داده شود تا به یک تحلیل صحیح از مصرف برسیم کار درستی است. به همین روشنی ما کارت سوخت را باید دوباره بازگردانیم و هیچ سختی نیز ندارد و مطمئنا نتیجه آن بهتر از باطل شدن کارت‌ها است.

حدس و گمان‌ها از میزان قاچاق سوخت

وی در مورد قاچاق سوخت اظهار کرد: بعید می‌دانم مجموعه‌ای پیدا شود که آماری در خصوص میزان قاچاق سوخت ارائه دهد. زمانی که گفته می‌شود ۸۰ الی ۹۰ هزار لیتر سوخت عرضه می‌شود و حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار لیتر نیاز است معلوم است که حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار لیتر قاچاق شود که البته این موارد به صورت حدسی است. در صورتی که سامانه مربوط به کارت سوخت را داشته باشیم قطعا مشخص می‌شود که قاچاق چگونه انجام می‌شود. حتما باید نظارت‌هایی نیز در این زمینه صورت پذیرد اما باید از این سامانه استفاده کرد.

چقدر احتمال سهمیه‌بندی وجود دارد؟

شرفی در مورد سهمیه‌بندی بنزین و تصمیم‌گیری‌های مجلس گفت: هنوز احتمالی در خصوص سهمیه‌بندی وجود ندارد و مجلس با چندنرخی شدن بنزین مخالفت کرده است. تنها بحث کارت سوخت و استفاده مجدد از آن مطرح است که تمامی این موارد از جمله عدم سهمیه‌بندی تا پایان امسال گفته شده است. اگر شرایط تحریمی پیش رو قابل کنترل باشد و ما بتوانیم مصارف پالایشگاهی را متناسب با مصرف داخلی تنظیم کنیم لزومی برای سهمیه‌بندی وجود ندارد. در بحث افزایش قیمت نیز باید گفت که حقیقتا سوخت ما ارزان است و اگر در جهت قیمت بخواهد تصمیم‌گیری صورت پذیرد در حال حاضر نمی‌توان در مورد آن صحبت کرد.

کاهش مصرف سوخت در کشور

وی در پایان گفت: فرسودگی ناوگان حمل و نقل کشور چه در بخش شخصی و چه عمومی بر میزان مصرف سوخت در کشور تاثیر به‌سزایی دارد. ناوگان حمل و نقل عمومی در کشور فرهنگ جا افتاده‌ای نشده است و مردم اگر سامانه راحت و به‌روزی را در اختیار داشته باشند از آن استفاده می‌کنند. هزینه بالا و سرمایه‌گذاری پایین نیز باعث شده که به سمت خودروهای برقی و هیبریدی حرکت نکنیم. ما اگر سوخت و مصرف آن را می‌توانستیم به وسیله خودروهای برقی، ناوگان حمل و نقل عمومی کاهش دهیم مردم به صورت خود به خود به سمت این موارد حرکت می‌کردند.

منبع: گسترش نیوز

خواندن خبر در سایت منبع

کارت سوخت به‌دست همه متقاضیان می‌رسد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کارت سوخت به‌دست همه متقاضیان می‌رسد؟
سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: افرادی که قبلا در سامانه دولت همراه ثبت‌نام کرده‌اند، نگران دریافت کارت سوخت خود نباشند؛ چراکه تلاش ما این است که نهایتا تا ۲۰ مردادماه کارت این افراد را در اختیارشان قرار دهیم.

فاطمه کاهی با تاکید بر اینکه زمانی اطلاعات در سامانه دولت همراه ثبت می‌شود که شماره موبایل، اطلاعات کارت خودرو و کارت بانکی به نام یک نفر باشد، اظهار کرد: مقرر شده که کارت سوخت به همان آدرسی که برای کارت خودرو ثبت شده ارسال شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا ۲۰ مردادماه کارت سوخت به‌دست تمام متقاضیان می‌رسد، تصریح کرد: قرار نیست که از این تاریخ کارت آزاد جایگاه‌داران حذف شود اما محدودیت‌هایی در این حوزه اعمال خواهد شد و به تدریج طرح استفاده از کارت سوخت شخصی اجرایی می‌شود.

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اظهار داشت: تلاشمان این است که در چهار کلان شهر تهران، کرج، تبریز و اصفهان کارتهای سوخت تا ۲۰ مردادماه ارسال شود.

کاهی همچنین درباره تمدید مهلت اجرای طرح الزام استفاده از کارت سوخت، اظهار کرد: این طرح قرار است به‌طور تدریجی اجرایی شود و اینگونه نیست که اگر فردی در تاریخ مقرر وارد جایگاه شود، نتواند سوخت‌گیری کند.

با توجه به اجرای مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی برای الزامی شدن عرضه بنزین با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی از بیستم مردادماه امسال، لازم است مالکان خودرو و موتورسیکلت که دارای کارت هوشمند سوخت شخصی هستند، به منظور شناسایی مشکلات احتمالی و کسب اطمینان خاطر از صحت عملکرد کارت سوخت، طی روزهای باقی مانده حداقل یک نوبت سوختگیری از طریق کارت‌های سوخت شخصی خود انجام و

طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصی با اولویت کلان شهرهای تهران، کرج، تبریز و اصفهان، اجرایی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار پلیس درباره سایت‌های جعلی کارت سوخت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
هشدار پلیس درباره سایت‌های جعلی کارت سوخت
پلیس فتا درباره استفاده شهروندان از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های جعلی با موضوع دریافت و تمدید کارت سوخت، به شهروندان هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، پلیس فتا اعلام کرد: شهروندان تنها به سامانه‌های اعلام شده از سوی وزارت نفت مراجعه و از اعتماد به سایر سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بی‌نام و نشان خودداری کنند. ثبت کردن اطلاعات در سایت‌های متفرقه می‌تواند زمینه سوء‌استفاده از کاربران را فراهم آورد.

متأسفانه برغم هشدار‌های متعدد از طریق رسانه‌های جمعی برخی از شهروندان هنوز هم در هنگام ثبت نام کارت سوخت وسایل نقلیه خود به نشانی سایت توجه نمی‌کنند و با جستجو از طریق موتور‌های جستجو یا رفتن به پیوند‌هایی که در دیگر سایت‌ها ارائه شده در دام سودجویان سایبری گرفتار می‌شوند و احتمال نفوذ بدافزار‌ها به سیستم‌های شهروندان نیز از طریق این سایت‌ها وجود دارد.

همچنین از آنجا که یکی از روش‌های ثبت نام، استفاده از اپلیکیشن دولت همراه است، این احتمال وجود دارد که مجرمان سایبری با طراحی اپلیکیشن‌هایی مشابه و جعلی، اقدام به سرقت اطلاعات کاربران کنند یا با قرار دادن این اپلیکیشن در سایت‌های آلوده به بدافزار، اطلاعات ذخیره شده در سیستم قربانیان را هدف قرار دهند.

شهروندان برای دریافت نسخه اصلی اپلیکیشن مربوطه باید از سایت‌های معتبر ارائه‌دهنده اپلیکیشن تلفن همراه استفاده و از دانلود و نصب منابع دیگر خودداری کنند.

ثبت نام از طریق سامانه مذکور و همچنین اپلیکیشن دولت همراه، رایگان است و به ارائه اطلاعات بانکی در این مرحله نیازی نیست.

بنا بر این گزارش، با اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مالکان خودرو و موتورسیکلت‌های فاقد کارت، تنها با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه www. mob. ov. ir و اپلیکیشن خدمات دولت همراه می‌توانند برای ثبت نام کارت سوخت اقدام کنند و دیگر شیوه‌ها و سایت‌ها مورد تأیید نیست. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تفاوت ماهوی بودجه ۹۹ با سال‌های قبل

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمد باقر نوبخت در چهارمین جلسه ستاد بودجه سال ۹۹، افزود: در روند اصلاح ساختار بودجه سال ۹۹ کل کشور، اصل شفافیت و مشخص بودن همه روند‌های ارایه شده را رعایت می‌کنیم؛ و‌ی اضافه کرد: بدون تردید هیچ چیزی از پیش تعیین شده نخواهیم داشت و در همه جلساتی که در سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌کنیم کار جمعی، تیمی و اتکا به خرد جمعی را سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم. آقای نوبخت گفت: از نظر ماهوی و ماهیتی بودجه سال ۹۹، ​ با بودجه سال‌های قبل متفاوت خواهد بود و آن لحاظ کردن اصلاحات ساختاری در بودجه است.

تنوع قیمت اقلام خوراکی از درب کارخانه تا فروشگاه‌ها + دوربین مخفی

الفالف1 روز قبل
بسیاری از کارشناسان و تاجران حوزه مواد خوراکی عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت‌های بی دلیل و همچنین قیمت‌های خارج از عرف بازار را نبود نظارت کافی بر فروشگاه‌ها و خاروبار فروشی‌ها می‌دانند. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که بسیاری از مشکلات فعلی اقتصادی کشور به عدم وجود نظارت بر قیمت اقلام و کیفیت برند‌های شناس و بنام در بازارها باز می‌گردد. متاسفانه در این بین افراد سودجو نظیر دلالان باعث برهم زدن قیمت‌ها در بازار می‌شوند که باید نهاد‌های نظارتی فعالیت‌های بیشتری داشته باشند. شیخی گفت: به عنوان مثال یک عدد قوطی کنسرو در جلو درب کارخانه ۳هزار تومان است، ولی با خرده فروشی و وجود دلالان این رقم به ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، در واقع این قیمت‌های سوری نشان دهنده عدم نظارت دستگاه‌های مربوطه است. او بیان کرد: اگر وزارت مربوطه قیمت نهایی را در بر روی محصولات درج کند دست واسطه‌گر قطع شده و قیمت‌ها نجومی رشد نخواهد کرد.

تولید کیف مدرسه با طرح‌های ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ ماه مهر از راه می‌رسد و خرید وسایل مدرسه، کیف و مداد و دفتر شروع شده است. در بازار کیف مدرسه با گردش مالی ۳۲۰ میلیارد تومانی فقط پنجاه صدم درصد سهم کیف‌های با طرح‌های داخلی و منطبق با فرهنگ کشورمان و باقی سهم طرح‌های خارجی است.
جام نیوزجام نیوز3 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، مصطفی خان کرمی گفت: تمامی اطلاعات مربوط به فرآیند فروش و هر آنچه که لازم باشد در سیستم‌های شرکت موجود است و در‌ صورت نیاز در اختیار مراجع ذی ربط و قوه قضاییه قرار خواهیم داد. وی در خصوص جزییات دستگیری مدیرعامل ایران خودرو و ارتباط آن با حوزه فروش گفت: بعید می‌دانم این دستگیری ارتباطی با حوزه فروش داشته باشد و در‌ مورد افزایش قیمتی هم که چند هفته پیش اعمال شده بود، در سیستم نرخ تمامی خودرو‌ها به قیمت‌های قبلی اصلاح و ما به التفاوت دریافتی از تمامی ۵۸۰ مشتری به حسابشان واریز شد و موضوع به سازمان بازرسی کل کشور نیز اطلاع داده شد. قائم مقام ایران خودرو ادامه داد: قرار بود آقای یکه زارع بعد از مجمع سالیانه کناره‌گیری و مدیرعامل جدیدی معرفی شود، اما این اتفاق نیافتاد. خان کرمی در خصوص برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌ها در مورد تخلفات مختلف شرکت‌های خودروساز گفت: برخی شایعات مانع فعالیت شرکت‌های خودرویی می‌شود و تمرکز مدیران در این شرکت‌ها را بهم زده است. گسترش نیوز۲۰۲۵

فیلم | تمرین بوکی دختر ۸ ساله چینی که در شبکه‌ها وایرال شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشهمزمان با کاهش قیمت ارز در بازار، قیمت طلا و سکه نیز نسبت به روز قبل، کاهش یافته است؛ فعالان بازار می‌گویند حباب قیمت سکه نسبت به روزهای قبل کاهش چشم گیر داشته و تقاضا برای خرید طلا و سکه نیز کم شده است.

اخبار بیشتر