جزییات توزیع کارت سوخت + هشدار پلیس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جزییات توزیع کارت سوخت + هشدار پلیس

احیای کارت سوخت در کاهش قاچاق موثر است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
احیای کارت سوخت در کاهش قاچاق موثر است
جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تجربه موفق کاهش قاچاق در سیستان و بلوچستان با استفاده از احیای کارت سوخت گفت:‌ تجربه در سیستان و بلوچستان نشان داد که با فعال کردن کارت سوخت رشد مصرف متوقف و اطلاعات خوبی جمع‌آوری شد.

اعتمادآنلاین| جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره این موضوع افزود: ‌ احیای کارت سوخت بدون اهرم قیمتی اطلاعات راجع به مصرف را جمع‌آوری کرده که می‌تواند برای برنامه‌ریزی‌ها سودمند باشد.

وی افزود: ‌ اینکه در گام بعدی سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین در دستور کار قرار بگیرد همچنان مشخص نیست و اظهار نظر در این زمینه زود است.

به گفته میرزایی در این زمینه باید استفاده از کارت سوخت آغاز شود و بعد از مدتی تصمیمات بعدی را بگیریم.

وی تاکید کرد: ‌ سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به سادگی امکانپذیر نیست و باید اجماعی در سطح سران قوا، ‌دولت و مجلس شکل بگیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی هزینه بالایی دارد، ‌ گفت: ‌ دولت به تنهایی نمی‌تواند هزینه‌ها را تقبل کند و مجلس نیز این هزینه‌ها را نمی‌پذیرد اما در صورتی که برای اجرای آن اجماع وجود داشته باشد می‌توان با صحبت با مردم و جلب رضایت آنها دست به این اقدام زد.

وی ادامه داد: ‌ البته هنوز تعدادی از مردم کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند اما موضع وزیر نفت در این زمینه شفاف است و کارت سوخت از تاریخ مشخص شده فعال خواهد شد و در زمان اجرا بازخوردهای لازم را از مردم می‌گیرند تا فشاری به مردم نیاید.

بر همین اساس قرار است از روز یکشنبه، ‌۲۰ مرداد فروش بنزین در جایگاه‌های سوخت با کارت سوخت امکانپذیر باشد البته افرادی که هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند در مدتی محدود همچنان می‌توانند از کارت سوخت جایگاهداران برای سوختگیری استفاده کنند. هدف از انجام این کار کنترل و اصلاح مصرف بنزین و همچنین کاهش قاچاق سوخت اعلام شده است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشت کارت سوخت نتیجه بهتری دارد؛ سهمیه‌بندی لازم نیست

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
بازگشت کارت سوخت نتیجه بهتری دارد؛ سهمیه‌بندی لازم نیست
عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص بازگشت کارت سوخت کفت: قطعا این کار نتیجه بهتری نسبت به باطل شدن آن دارد و از این طریق می‌توان مصرف سوخت و میزان قاچاق را رصد کرد.

به گزارش «اخبار خودرو» غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص ما با حذف کارت سوخت از ابتدا مخالف بودیم چرا که یک سامانه کاملا به روز و هزینه شده‌ای داشتیم که می‌توانستیم مصرف سوخت کشور را به صورت لحظه‌ای در اختیار داشته باشیم. این سامانه به تفکیک استان‌ها و حتی نوع بنزین استفاده شده سوپر یا معمولی اطلاعات مختلفی را ارائه می‌داد. برداشتن کارت سوخت و حذف آن از یک اصول منطقی برخوردار نبود و در حال حاضر نیز هر کاری که در جهت فرآیندسازی اطلاعات انجام داده شود تا به یک تحلیل صحیح از مصرف برسیم کار درستی است. به همین روشنی ما کارت سوخت را باید دوباره بازگردانیم و هیچ سختی نیز ندارد و مطمئنا نتیجه آن بهتر از باطل شدن کارت‌ها است.

حدس و گمان‌ها از میزان قاچاق سوخت

وی در مورد قاچاق سوخت اظهار کرد: بعید می‌دانم مجموعه‌ای پیدا شود که آماری در خصوص میزان قاچاق سوخت ارائه دهد. زمانی که گفته می‌شود ۸۰ الی ۹۰ هزار لیتر سوخت عرضه می‌شود و حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار لیتر نیاز است معلوم است که حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار لیتر قاچاق شود که البته این موارد به صورت حدسی است. در صورتی که سامانه مربوط به کارت سوخت را داشته باشیم قطعا مشخص می‌شود که قاچاق چگونه انجام می‌شود. حتما باید نظارت‌هایی نیز در این زمینه صورت پذیرد اما باید از این سامانه استفاده کرد.

چقدر احتمال سهمیه‌بندی وجود دارد؟

شرفی در مورد سهمیه‌بندی بنزین و تصمیم‌گیری‌های مجلس گفت: هنوز احتمالی در خصوص سهمیه‌بندی وجود ندارد و مجلس با چندنرخی شدن بنزین مخالفت کرده است. تنها بحث کارت سوخت و استفاده مجدد از آن مطرح است که تمامی این موارد از جمله عدم سهمیه‌بندی تا پایان امسال گفته شده است. اگر شرایط تحریمی پیش رو قابل کنترل باشد و ما بتوانیم مصارف پالایشگاهی را متناسب با مصرف داخلی تنظیم کنیم لزومی برای سهمیه‌بندی وجود ندارد. در بحث افزایش قیمت نیز باید گفت که حقیقتا سوخت ما ارزان است و اگر در جهت قیمت بخواهد تصمیم‌گیری صورت پذیرد در حال حاضر نمی‌توان در مورد آن صحبت کرد.

کاهش مصرف سوخت در کشور

وی در پایان گفت: فرسودگی ناوگان حمل و نقل کشور چه در بخش شخصی و چه عمومی بر میزان مصرف سوخت در کشور تاثیر به‌سزایی دارد. ناوگان حمل و نقل عمومی در کشور فرهنگ جا افتاده‌ای نشده است و مردم اگر سامانه راحت و به‌روزی را در اختیار داشته باشند از آن استفاده می‌کنند. هزینه بالا و سرمایه‌گذاری پایین نیز باعث شده که به سمت خودروهای برقی و هیبریدی حرکت نکنیم. ما اگر سوخت و مصرف آن را می‌توانستیم به وسیله خودروهای برقی، ناوگان حمل و نقل عمومی کاهش دهیم مردم به صورت خود به خود به سمت این موارد حرکت می‌کردند.

منبع: گسترش نیوز

خواندن خبر در سایت منبع

کارت سوخت به‌دست همه متقاضیان می‌رسد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کارت سوخت به‌دست همه متقاضیان می‌رسد؟
سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: افرادی که قبلا در سامانه دولت همراه ثبت‌نام کرده‌اند، نگران دریافت کارت سوخت خود نباشند؛ چراکه تلاش ما این است که نهایتا تا ۲۰ مردادماه کارت این افراد را در اختیارشان قرار دهیم.

فاطمه کاهی با تاکید بر اینکه زمانی اطلاعات در سامانه دولت همراه ثبت می‌شود که شماره موبایل، اطلاعات کارت خودرو و کارت بانکی به نام یک نفر باشد، اظهار کرد: مقرر شده که کارت سوخت به همان آدرسی که برای کارت خودرو ثبت شده ارسال شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا ۲۰ مردادماه کارت سوخت به‌دست تمام متقاضیان می‌رسد، تصریح کرد: قرار نیست که از این تاریخ کارت آزاد جایگاه‌داران حذف شود اما محدودیت‌هایی در این حوزه اعمال خواهد شد و به تدریج طرح استفاده از کارت سوخت شخصی اجرایی می‌شود.

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اظهار داشت: تلاشمان این است که در چهار کلان شهر تهران، کرج، تبریز و اصفهان کارتهای سوخت تا ۲۰ مردادماه ارسال شود.

کاهی همچنین درباره تمدید مهلت اجرای طرح الزام استفاده از کارت سوخت، اظهار کرد: این طرح قرار است به‌طور تدریجی اجرایی شود و اینگونه نیست که اگر فردی در تاریخ مقرر وارد جایگاه شود، نتواند سوخت‌گیری کند.

با توجه به اجرای مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی برای الزامی شدن عرضه بنزین با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی از بیستم مردادماه امسال، لازم است مالکان خودرو و موتورسیکلت که دارای کارت هوشمند سوخت شخصی هستند، به منظور شناسایی مشکلات احتمالی و کسب اطمینان خاطر از صحت عملکرد کارت سوخت، طی روزهای باقی مانده حداقل یک نوبت سوختگیری از طریق کارت‌های سوخت شخصی خود انجام و

طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصی با اولویت کلان شهرهای تهران، کرج، تبریز و اصفهان، اجرایی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار پلیس درباره سایت‌های جعلی کارت سوخت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
هشدار پلیس درباره سایت‌های جعلی کارت سوخت
پلیس فتا درباره استفاده شهروندان از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های جعلی با موضوع دریافت و تمدید کارت سوخت، به شهروندان هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، پلیس فتا اعلام کرد: شهروندان تنها به سامانه‌های اعلام شده از سوی وزارت نفت مراجعه و از اعتماد به سایر سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بی‌نام و نشان خودداری کنند. ثبت کردن اطلاعات در سایت‌های متفرقه می‌تواند زمینه سوء‌استفاده از کاربران را فراهم آورد.

متأسفانه برغم هشدار‌های متعدد از طریق رسانه‌های جمعی برخی از شهروندان هنوز هم در هنگام ثبت نام کارت سوخت وسایل نقلیه خود به نشانی سایت توجه نمی‌کنند و با جستجو از طریق موتور‌های جستجو یا رفتن به پیوند‌هایی که در دیگر سایت‌ها ارائه شده در دام سودجویان سایبری گرفتار می‌شوند و احتمال نفوذ بدافزار‌ها به سیستم‌های شهروندان نیز از طریق این سایت‌ها وجود دارد.

همچنین از آنجا که یکی از روش‌های ثبت نام، استفاده از اپلیکیشن دولت همراه است، این احتمال وجود دارد که مجرمان سایبری با طراحی اپلیکیشن‌هایی مشابه و جعلی، اقدام به سرقت اطلاعات کاربران کنند یا با قرار دادن این اپلیکیشن در سایت‌های آلوده به بدافزار، اطلاعات ذخیره شده در سیستم قربانیان را هدف قرار دهند.

شهروندان برای دریافت نسخه اصلی اپلیکیشن مربوطه باید از سایت‌های معتبر ارائه‌دهنده اپلیکیشن تلفن همراه استفاده و از دانلود و نصب منابع دیگر خودداری کنند.

ثبت نام از طریق سامانه مذکور و همچنین اپلیکیشن دولت همراه، رایگان است و به ارائه اطلاعات بانکی در این مرحله نیازی نیست.

بنا بر این گزارش، با اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مالکان خودرو و موتورسیکلت‌های فاقد کارت، تنها با مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه www. mob. ov. ir و اپلیکیشن خدمات دولت همراه می‌توانند برای ثبت نام کارت سوخت اقدام کنند و دیگر شیوه‌ها و سایت‌ها مورد تأیید نیست. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب19 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی گفت: رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: آمارهای رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلند مدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، به طوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی ۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است. در ضمن، به هنگام شوک شدید هزینه‌ای و افزایش اندازه اسمی اقتصاد، تلاش برای کنترل بیشتر رشد کمیت‌های پولی، رکود را تعمیق می‌کرد. علیرغم فشار تحریمی حداکثری، پیش بین‌های بدبینانه از طوفان تورم و رشدافسار گسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است. همزمان با اقدامات انجام گرفته، اجرای عملیات بازار باز و تغییر چارچوب سیاست گذاری پولی به سمت مهار تورم و اصلاح ترازنامه بانکها، در حال انجام است.
ایران‌جیبایران‌جیب21 ساعت قبل
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا که با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، بار دیگر به اتهام زنی علیه ایران پرداخت و … «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا که با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، بار دیگر به اتهام زنی علیه ایران پرداخت و گفت: «ایران از ۴۰ سال پیش و از سال ۱۹۷۹ میلادی به انتشار رفتار بد خود در منطقه و به خصوص برای سال‌ها در لبنان پرداخته و در یمن، در آفریقا و در افغانستان نیز همین اقدامات را انجام داده است.» به نوشته فارس، وی بار دیگر مدعی شد: «آمریکا کمک‌های امنیتی زیادی به لبنان انجام داده و به تعهدات خود به لبنان ادامه خواهد داد، اما باز هم می‌گویم که بزرگترین چالش برای دهه‌های گذشته ایران بوده است.»
ایران‌جیبایران‌جیب22 ساعت قبل
در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که …در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که اقدامات مدیریت سیلاب انجام شده است. معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره باران‌های سیل‌آسا، تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی که در ۴۸ ساعت اخیر و نهایتا سه روز انجام می‌شود، قابل اطمینان است، چراکه پیش‌بینی‌هایی که برای بهمن‌ماه و اسفندماه صورت گرفت، چندان مطابق نبود و استان گیلان را تحت تاثیر قرار داد. این عدد حتی از پارسال نیز که سال‌تری بود، ۵ درصد بیشتر بوده است. ورود سامانه بارشی جدید به کشورطبق اعلام سازمان هواشناسی، امروز، یکشنبه به تدریج سامانه بارشی جدیدی از شمال غرب وارد کشور می‌شود و در دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در غرب و شمال غرب بارش برف و در ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی در جنوب غرب بارش پراکنده را به دنبال دارد. در اواخر وقت روز دوشنبه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی این روز بارش برف در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه و جنوب لرستان شدت بیشتری دارد.
ایران‌جیبایران‌جیب22 ساعت قبل
رئیس سازمان خصوصی‌سازی از واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند خبر داد و گفت آخرین گروه تا پایان اسفندماه …رئیس سازمان خصوصی‌سازی از واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند خبر داد و گفت آخرین گروه تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد. علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد واریز سود سهام عدالت گفت: از سوم اسفند ۹۸ به‌ازای هر سهم یک‌میلیون‌تومانی سهام عدالت، به‌صورت علی‌الحساب ۲۰۵ هزار تومان سود واریز می‌کنیم. وی افزود: هنوز بخشی از سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت دریافت نشده است و این مبلغ را فعلا پرداخت می‌کنیم تا بعدا که سود کامل شرکت‌ها دریافت شد، سود قطعی برای عملکرد سال ۹۷ به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود. رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: واریز سود مرحله سوم سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۷ از سوم اسفندماه انجام می‌شود و آخرین گروه تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد. صالح افزود: سود ۲۰۵هزارتومانی علی‌الحساب برای دارندگان سهام کامل عدالت، یعنی ارزش اسمی یک‌میلیون‌تومانی خواهد بود، اما کسانی که ارزش سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان است، به همان نسبت سود واریزی کم می‌شود.
ایران‌جیبایران‌جیب20 ساعت قبل
اگر می‌خواهید لوازم خانگی بخرید از …بازار لوازم خانگی به سمت بهبود در حال حرکت است و قرار نیست دیگر فروشندگان برای مردم تعیین تکلیف کنند. در این میان بارها گزارش شده است که به غیر از کپی کاری لوازم خانگی معروف خارجی، لوازم خانگی تولید داخل هم کپی می‌شود. شناسه کالا ایجاد می‌شودرئیس اتحادیه لوازم خانگی درباره شناسه کالا و ساماندهی بازار لوازم خانگی به «ایران» گفت: در قالب سه راهکار شناسه کالا، کد رهگیری و سامانه گارانتی می‌خواهیم بازار لوازم خانگی را ساماندهی کنیم. البته از این پس اتحادیه دیگر به هیچ وجه به لوازم خانگی قاچاق مجوز فروش نمی‌دهد و کالاهایی که تأیید نشده طبق قانون، قاچاق محسوب می‌شوند. ثبات قیمت‌هارئیس اتحادیه لوازم خانگی می‌گوید: تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی بر اساس قیمت‌گذاری دولتی فعالیت می‌کنند، از این‌رو به‌نظر می‌رسد که سال آینده شاهد ثبات قیمت لوازم خانگی باشیم.
ایران‌جیبایران‌جیب19 ساعت قبل
بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. سامانه سنا با هدف گردآوری سیستماتیک داده‌های معاملاتی بازار ارز و نقل و انتقالات ارزی در سطح صرافی‌های سراسر کشور طراحی و راه اندازی شده است و کلیه صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، اطلاعات معاملاتی خود اعم از فروش و خرید را در این سامانه به ثبت می‌رسانند که از میانگین این معاملات و نرخ‌های ثبت شده، رقم میانگینی محاسبه و اعلام می‌شود که به آن نرخ سنا اطلاق می‌شود به عبارت دیگر این نرخ‌ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی‌های مجاز کل کشور است.

اخبار بیشتر