اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 15 مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 15 مردادماه

طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران، کلید ورود به بازار مسکن

ایبناخبرگزاری ایبنا
طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران، کلید ورود به بازار مسکن
با تسهیلات مسکن بانک ملی ایران و بهره‌مندی از مزایای این طرح، می‌توانید صاحب خانه شوید.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، مسکن یکی از اساسی‌ترین نیازهای خانوار در سبد خانواده محسوب می‌شود اما التهاب بازار مسکن طی ماه‌های گذشته موجب شده تا برخی قید صاحب خانه شدن را بزنند.

با این حال تسهیلات بانکی همواره یکی از گزینه‌های مطرح برای خرید مسکن در میان خانوار به ویژه زوج‌های جوان مطرح است و اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا با بهره مندی از این تسهیلات و قرار دادن آن در کنار پس اندازشان بتوانند خانه‌ای را برای خود فراهم کنند.

طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران علاوه بر شکل گیری یک بازار رقابتی در بازار پرداخت تسهیلات مسکن، گزینه‌های متعددتری از روش‌های تامین مالی خرید یا ساخت مسکن را پیش روی متقاضیان بازار قرار داده است تا با برخورداری همزمان از سود سپرده و تسهیلات خرید و ساخت مسکن، کلید خانه آروزهایتان را در دست بگیرید.

متقاضیان می‌توانند با سپرده گذاری هر۱۸۲ میلیون ریال، به ازای هر یک ماه ماندگاری، یک برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دریافت کنند. هر برگ اوراق قابلیت تبدیل شدن به پنج میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد را دارد. در این طرح به مبلغ سپرده مشتریان ۱۰ درصد سود سالانه نیز تعلق می‌گیرد. سقف تسهیلات انفرادی در تهران به ازای هر نفر ۶۰۰ میلیون ریال به همراه ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات جعاله است و زوجین می‌توانند تا سقف یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال از این تسهیلات استفاده کنند.

سقف این تسهیلات در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای زوجین ۸۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری ۶۰۰ میلیون ریال است. همچنین سقف میزان تسهیلات جعاله در این مناطق همچنان ۲۰۰ میلیون ریال است. نماد اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی ایران نیز در بازار فرابورس ایران گشایش یافته است و متقاضیان می‌توانند اوراق مذکور را در این بازار معامله کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

یک مقام مسول: افزایش وام مسکن نتیجه عکس می‌دهد

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
یک مقام مسول: افزایش وام مسکن نتیجه عکس می‌دهد
مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: در سه ماهه نخست امسال دریافت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران کاهش یافته است.

خبرگزاری مهر: مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: در سه ماهه نخست امسال دریافت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران کاهش یافته است.

به گزارش بانک عامل بخش مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی با بیان اینکه مجموع عملکرد بانک در طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حوزه پرداخت تسهیلات مثبت است، اظهار داشت: بر اساس آمار سه ماهه نخست امسال مجموع تسهیلات پرداختی حدود ۸ درصد نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته از رشد مواجه بوده به طوری که بخش قابل توجهی از این تسهیلات در بخش مسکن بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌های این بانک برای احیای قدرت خرید متقاضیان و خانه اولی‌ها در حوزه تسهیلات مسکن گفت: بر اساس آماری که مربوط به سه ماهه نخست امسال می‌شود در حوزه دریافت تسهیلات خرید مسکن از صندوق پس انداز مسکن یکم تغییرات محسوسی مشاهده نمی‌شود و این نشان می‌دهد که تسهیلات این صندوق همچنان مورد استقبال قرار می‌گیرد و جذابیت دارد.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن ادامه داد: البته یک تغییری که در تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم مشاهده می‌کنیم آن است که در سه ماهه نخست امسال دریافت این تسهیلات در تهران اندکی کاهش یافته، اما در مقابل در مراکز استان‌ها، شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر و شهر‌های زیر ۲۰۰ هزار نفر میزان استقبال خانه اولی‌ها از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با افزایش مواجه بوده است.

رحیمی انارکی افزود: با توجه به اینکه بر اساس گزارش تیرماه بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تعداد معاملات مسکن در تهران حدود ۶۵ درصد کاهش پیدا کرده، بنابراین کاهش جزیی استفاده از تسهیلات خرید مسکن در تهران نیز طبیعی به نظر می‌رسد. اما با این حال نشان می‌دهد که صندوق پس انداز مسکن یکم همچنان ابزاری مؤثر در بازار مسکن برای پاسخگویی به نیاز مالی خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان است.

وی با تاکید بر اینکه متوسط قیمت مسکن در تهران به استناد گزارش بانک مرکزی در تیرماه در چند منطقه از تهران کاهش پیدا کرده، گفت: این یک سیگنال مثبت به بازار مسکن است.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن با اشاره به برنامه‌های این بانک برای حمایت از متقاضیان و خانه اولی‌ها گفت: یکی از راه‌ها و روش‌های مدنظر مردم و متقاضیان خرید مسکن برای افزایش قدرت خرید این است که سقف تسهیلات خرید مسکن را افزایش دهیم، اما در بین کارشناسان اقتصادی این حوزه یک نگرانی وجود دارد مبنی بر اینکه افزایش سقف ریالی تسهیلات آثار روانی منفی به همراه داشته باشد و منجر به افزایش قیمت شود و عملا روند کاهشی قیمت را متوقف کند؛ بنابراین برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در این مقطع نمی‌توان افزایش سقف تسهیلات را به عنوان روش مناسبی برای تحول آفرینی مثبت در نظر گرفت چرا که ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

رحیمی انارکی افزود: علاوه بر این همزمان با افزایش سقف تسهیلات مسکن، میزان اقساط نیز افزایش می‌یابد در حالی که رشد میزان اقساط پرداختی برای اقشار میان درآمدی جامعه با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی، سخت و مشکل است.

این مقام ارشد شبکه بانکی تأکید کرد: بانک عامل بخش مسکن در حوزه کاهش قیمت تمام شده مسکن طرح بازار تعهدی مصالح ساختمانی را در دستور کار دارد تا بخشی از قیمت تمام شده ساخت را کاهش دهد. در این میان باید بیشتر از ابزار‌های کاهنده قیمت تمام شده مسکن استفاده کنیم تا از این طریق اثر جهش یک سال گذشته قیمت مسکن را برای تقاضای مصرفی به خصوص خانه اولی‌ها جبران کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

احتمال رشد ۳ درصدی بازار مسکن تا پایان سال

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
احتمال رشد ۳ درصدی بازار مسکن تا پایان سال
ساعت 24- یک کارشناس اقتصاد مسکن، نوسانات قیمتی که چند سال یک بار در بازار مسکن رخ می‌دهد را ناشی از نگاه سطحی سیاست‌گذاران به این حوزه دانست و گفت: اگر قیمت خانه در کوتاه مدت رشد نکرد نباید خوشحال باشیم؛ چرا که تهدیدی با عنوان نیاز انباشته، دیر یا زود خود را نشان می‌دهد.

بیت‌الله ستاریان اظهار کرد: به اعتقاد من، بازار مسکن در کل کشور تا پایان سال رشد ماهیانه دو تا سه درصد را تجربه می‌کند و همانند سال قبل شاهد افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصد ماهیانه نخواهیم بود. اما این‌که تصور کنیم بخش مسکن به طور قطعی وارد رکود شده هنوز چنین پنداشتی نداریم و بسترهای این رکود را نمی‌بینیم؛ مگر این‌که سیاست انقباضی از سوی دولت دنبال شود. به طور مثال تاخیر در تحقق بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومانی وعده داده شده برای بخش عمران می‌تواند این حوزه را در شهریورماه وارد رکود کند.

وی افزود: نگاه سیاست‌گذار به بخش مسکن همواره کوتاه مدت بوده و استراتژی برای این بخش نداشتند. در طول ۴۰ سال گذشته هیچ‌گاه اثر واقعی تسهیلات را در بخش مسکن مشاهده نکردیم؛ زیرا موضوع مسکن آن‌قدر بزرگ است که با حجم وام‌های فعلی هیچ‌گونه تناسبی ندارد. دولت باید همه بانک‌ها را در حوزه تسهیلات مسکن فعال کند و ورود یک یا دو بانک جواب نمی‌دهد. پرداخت ۵۰ هزار فقره تسهیلات به اندازه یک ماه معاملات مسکن هم نیست. در این شرایط دولت چطور می‌خواهد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی تولید کند؛ هرچند معتقدم نیاز کشور بیش از این تعداد است و سالیانه به حدود ۱٫۳ میلیون واحد مسکونی نیاز داریم.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: دولت‌ها یا شرایط بخش مسکن را درک نمی‌کنند یا ترجیح می‌دهند صورت مساله مسکن را کوچک کنند. زمانی که در این بخش با رکود مواجه می‌شویم یک سیاست را دنبال می‌کنند و وقتی به رونق می‌رسیم مباحث دیگری را مدنظر قرار می‌دهند. آرشیو رسانه‌ها را که طی چند سال اخیر دنبال کنیم متوجه نگاه سطحی به حوزه مسکن می‌شویم؛ عمده مباحث درخصوص مافیای مسکن، سوداگری، حباب مسکن، جشن سر به سری مسکن و غیره است. این سناریوها سال‌هاست که دنبال می‌شود اما راهبرد برای این حوزه نداشته‌ایم.

ستاریان با بیان این‌که برای بخش مسکن باید برنامه ۱۰ تا ۲۰ ساله ترسیم شود گفت: دولت باید خود را با تمام ظرفیت‌ها برای تولید سالیانه ۱٫۳ میلیون واحد مسکونی آماده کند که ۹۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی می‌خواهد. بنابراین لازم است همه ابزارهای مالی اعم از تسهیلات، سکوکات، صندوق‌های مسکن، فاینانس خارجی و غیره فعال شوند.

وی با بیان این‌که بخش مسکن در سال ۱۳۹۹ وارد رکود می‌شود اظهار کرد: بخش مسکن دو نوع رشد قیمت دارد؛ یکی در بطن خود و دیگری آن‌چه در بازار مشخص است. اگر قیمت‌ها در کوتاه مدت رشد نکرد نباید خوشحال باشیم؛ زیرا تهدیدی با عنوان انباشت تقاضا ایجاد می‌شود که بعدا خود را نشان می‌دهد. در زمان رکود، تقاضای موثر از بازار خارج می‌شود ولی تقاضای مطلق از بین نمی‌رود. نیاز انباشته با پدیده‌هایی مثل حاشیه‌نشینی و خانه‌های غیراستاندارد خود را نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

تشدید مالیات بر خانه‌های خالی راهکار تنظیم اجاره بهای مسکن

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
تشدید مالیات بر خانه‌های خالی راهکار تنظیم اجاره بهای مسکن

 علاء الدین  خادم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره ارتباط گرانی افسارگسیخته مسکن و تولید آسیب‌های اجتماعی درکشور، گفت: بسیاری از اجاره نشینان در کشور توان خرید مسکن را ندارند و به همین علت تن به زندگی استیجاری می‌دهند بنابراین زمانی که درآمد اقتصادی سرپرست خانواده با نرخ اجاره بهای مسکن همخوانی ندارد، مشخص است که فرد درآینده وارد چالش‌های اجتماعی گسترده خواهد شد.

درآمد اقتصادی اجاره نشینان سنخیتی با نرخ مسکن ندارد

نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درآمد اقتصادی اجاره نشینان سنخیتی با نرخ مسکن ندارد بنابراین مشخص است که با این اوصاف اجاره نشینان در تنگناهای اقتصادی و اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: افزایش بی رویه اجاره بهای مسکن باید هرچه سریعتر متوقف می‌شود، زیرا پدیده مسکن تنها یک پدیده اقتصادی نیست بلکه با گران تمام شدن نرخ و اجاره مسکن بطور حتم شاهد افزایش تولید آسیب‌های اجتماعی در کشور خواهیم بود.

اکثریت درآمد اجاره نشینان صرف اجاره بها می‌شود

خادم افزود: اکثریت درآمد اجاره نشینان در کشور صرفا صرف پرداخت اجاره بها می‌شود واین مسئله موجب می‌شود که اجاره نشینان هبچ گاه نتوانند به سمت پس انداز اقتصادی حرکت کنند تا بتوانند تغییر رفاهی در زندگی شان ایجاد کنند و از همین رو این مسئله مشکلات عدیده اجتماعی واقتصادی برای کشور در بردارد.

نماینده مردم سپیدان در مجلس بابیان اینکه حاشیه نشینی و پارک نشینی در کلان شهرها برای افزایش نرخ اجاره مسکن هیچ نوع توجیه منطقی ندارد تصریح کرد: توسعه فرآیند اجتماعی نیازمند تنظیم درآمد اقتصادی مردم با نیازهای اساسی اولیه معیشتی از جمله مسکن است.

وی ادامه داد: تشدید مالیات بر خانه‌های خالی راهکار اساسی برای تنظیم متعارف نرخ و اجاره بهای مسکن است تا بتوان وضعیت مسکن را به نحو مطلوب به سمت ساماندهی سوق داد زیرا با گرانی مسکن بسیاری از خانوادهای تحت تاثیر فشارهای تصاعدی اقتصادی قرار می‌گیرند.

افزایش مالیات بر خانه‌های خالی راهکاری برای شکست اجاره بهای مسکن

عضو فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با بیان اینکه افزایش مالیات بر خانه‌های خالی راهکاری برای شکست اجاره بهای مسکن است یادآورشد: اکثریت درآمد اجاره نشینان در شرایطی تقدیم صاحبخانه می‌شود که مردم در تنگناهای اقتصادی به سر می‌برند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

همکاری وزارت راه و شهرداری‌ها برای ساخت مسکن استیجاری

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
همکاری وزارت راه و شهرداری‌ها برای ساخت مسکن استیجاری
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس تفاهم وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها، قرار است که دولت برای ساخت مسکن استیجاری، زمین رایگان در اختیار شهرداری ها قرار دهد و در این مناطق مسکن برای مستأجران ساخته شود.

به گزارش افکارنیوز،

سیدابوالفضل موسوی بیوکی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن استیجاری، گفت: یکی از برنامه‌های وزارتخانه در راستای طرح ملی مسکن، ساخت مساکن استیجاری در شهرها است، منتهی قرار است که وزارت راه برای اجرای این موضوع، از ظرفیت شهرداری‌ها استفاده کند.

همکاری وزارت راه و شهرداری‌ها برای ساخت مسکن استیجاری

اخبار اقتصادی- بر اساس تفاهم وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها، قرار است که دولت برای ساخت مسکن استیجاری، زمین رایگان در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد و در این مناطق مسکن برای مستأجران ساخته شود

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس تفاهم وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها، قرار است که دولت برای ساخت مسکن استیجاری، زمین رایگان در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد و در این مناطق مسکن برای مستأجران ساخته شود.

وی گفت: ساخت مسکن استیجاری با همکاری شهرداری‌ها، اقدام و برنامه مثبت و قابل قبولی است و امیدوارم این طرح هر چه سریع‌تر اجرایی شود تا در سال‌های آینده مستأجران با مشکلات کمتری برای تأمین مسکن مواجه شوند.

مستأجران برای تأمین مسکن به مناطق پایین شهر هدایت می‌شوند

موسوی بیوکی ادامه داد: در شرایط کنونی اجاره نشینان برای تأمین مسکن مورد نیاز با مشکلات مالی بسیاری روبه رو هستند و عملا گرانی مسکن، موجب شده که خانواده‌ها برای تأمین مسکن به مناطق پایین شهر هدایت شوند.

حدود ۳۱ درصد از خانوارها مستأجر هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: بر اساس آمارها حدود ۳۱ درصد از خانوارها مستأجر هستند و با شرایط کنونی در سال‌های آتی این آمار افزایش می‌یابد.

ساخت مسکن استیجاری تنها راه کار مدیریت بازار اجاره

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: روند افزایش آمار مستأجران نشان می‌دهد که برای مدیریت بازار اجاره راهی جزء ساخت مسکن استیجاری وجود ندارد و وزارت راه و شهرسازی باید در این راستا حرکت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

آنالیز قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آنالیز قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران
خبرگزاری میزان- قیمت مسکن در ماه‌های اخیر با توجه به نوسان قیمت ارز با افزایش روبرو شد تا جایی در برخی از مناطق تهران با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت خرید و فروش و نرخ اجاره بها روبرو بودیم حال با توجه به ثبات بازار‌های پیرامون شاهد کند شدن رشد قمیت‌ها هستیم. تاریخ انتشار: 04:06 - 15 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۹۱۴۰
آنالیز قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران - 0

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران در ماه‌های اخیر با افزایش چشمگیری روبرو شده تا جایی که در برخی از مناطق قیمت‌ها تا ۱۰۰ درصد نیز افزایش داشته است، ولی این روند در تیر ماه سال جاری علی رغم رشد در سه ماه ابتدایی سال کمتر شده تا جایی که براساس گزارش مرکز آمار میانگین رشد قمیت در مجموع تنها یک درصد افزایش داشته است.

به علاوه نرخ اجاره بها در اکثر مناطق کاهش داشته است که در این میان منطقه ۲ و ۱۰ بیشترین افت در نرخ را به خود اختصاص دادند و در پله‌های بعدی منطقه ۸، ۱۱، ۹، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ قرار دارند.

در این میان برخی از مناطق، چون مناق یک تا ۷ و ۱۶، ۱۰، ۷، هم هستند که از کاهش نرخ اجاره بها و خرید و فروش مستثنی هستند و تغییرات بیشتر در رشد نرخ‌ها در این مناطق رخ داده است.

در این رابطه مصطفی قلی خسروی در گفتگو با خبرگزاری میزان، با اشاره به کاهش نرخ اجاره بها در بخش مسکن بیان کرد: در منطقه ۲ تهران قیمت اجاره ۳ تا ۵ میلیون تومان کاهش یافته است که این افت در منطقه ۴ تهران قیمت‌های اجاره ۱۵ تا ۲۰ درصد و قیمت خرید و فروش ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزان شده است.

وی در ادامه افزود: در منطقه ۱۰ قیمت‌های خرید و فروش ۸ درصد و قیمت‌های اجاره ۱۰ درصد کاهش داشته و در منطقه ۷ هم قیمت اجاره ثابت، اما قیمت‌های خرید و فروش ۱۵ درصد کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در توضیح معاملات منطقه ۸ گفت: در این منطقه ۲۰ تا ۳۰ درصد برای بازار اجاره قیمت‌ها افزایش یافته، اما قیمت‌های خرید و فروش ۱۵ درصد کاهش یافته است.

خسروی با بیان اینکه در منطقه ۱۱ قیمت‌های اجاره افزایش یافته اظهار کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد که قیمت‌های خرید و فروش ۱۵ درصد کاهش یافته است.

وی یادآور شد: در منطقه ۹ تهران قیمت‌ها در حوزه اجاره ثابت بوده، اما در حوزه خرید و فروش ۱۵ درصد کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص معاملات منطقه ۱۲، تصریح کرد: قیمت‌های اجاره در این منطقه ثابت بوده، اما قیمت‌های خرید و فروش ۱۵ درصد کاهش داشته است.

خسروی درباره منطقه ۱۳ و ۱۴ گفت: در منطقه ۱۳ نه تنها قیمت اجاره کاهش داشته است بلکه قیمت‌ها خرید و فروش هم ۲ میلیون تومان ارزان‌تر شده، اما در منطقه ۱۴ قیمت‌های اجاره افزایش داشته، ولی قیمت‌های خرید و فروش یک تا ۲ میلیون تومان ارزان‌تر شده است.

وی با اشاره به اینکه در منطقه ۱۵ قیمت‌های اجاره و قیمت‌ها خرید و فروش ۱۵ درصد کاهش داشته افزود: قیمت‌های اجاره در منطقه ۱۶ ثابت بوده، اما قیمت‌های خرید و فروش ۲۰ درصد کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک توضیح داد: در منطقه ۱۷ قیمت‌ها اجاره ثابت بوده، اما قیمت‌های خرید و فروش ۱۵ درصد افزایش یافته و در منطقه ۱۸ هم قیمت‌های اجاره و خرید و فروش ۱۵ درصد کاهش داشته است.

خسروی با اشاره به افزایش نرخ اجاره بها در منطقه ۱۹ و ۲۲ بیان کرد: در منطقه ۱۹ قیمت‌های اجاره ۲۰ درصد افزایش داشته، اما قیمت‌های خرید و فروش ۱۰ تا ۱۲ درصد کاهش داشته است و در منطقه ۲۲ تهران قیمت‌های اجاره ثابت بوده، ولی قیمت‌های خرید و فروش ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه قیمت ارز بر روند معاملات در بازار مسکن متاثر است، گفت: روند کاهش قیمت به ویژه در بازار خرید و فروش ادامه دارد و تجربه در سال ۹۱ نشان داد زمانی که قیمت ارز افزایش می‌یابد قیمت دیگر کالای سرمایه‌ای از جمله مسکن هم افزایش می‌یابد، اما بعد از گذشت مدت کوتاهی این بازار روند ثبات و کاهش را پیدا می‌کند.

قلی خسروی خاطر نشان کرد: بازرسان به صورت هفتگی تمامی بازار اجاره و خرید و فروش را رصد می‌کنند و به محض تخلف در مشاور املاک و مالکان، بازرسیان وارد عمل شده و بعد از تذکرات لازم و در صورت رعایت نکردن اقدام به تعطیلی نظام صنفی می‌کنند.

براساس این گزارش پیش بینی می‌شود اگر روند نظرات بر عملکرد مشاوران املاک و ثبات قیمت در بازار‌های موازی به همین منوال ادامه داشته باشد شاهد کاهش یا حداقل ثبات در قیمت خرید و فروش و نرخ اجاره بها باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز پرداخت وام جدید مسکن مهر

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
آغاز پرداخت وام جدید مسکن مهر
یک مقام مسئول در شبکه بانکی از آغاز سقف جدید تسهیلات مسکن مهر خبر داد و گفت: ۴۹ هزار واحد در پردیس مشمول این سقف جدید خواهند شد.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، یک مقام مسئول در شبکه بانکی از آغاز سقف جدید تسهیلات مسکن مهر خبر داد و گفت: ۴۹ هزار واحد در پردیس مشمول این سقف جدید خواهند شد.

پس از آنکه شامگاه ۱۸ تیر ماه، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر برای بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر موافقت کرد، بانک عامل مسکن مهر دو روز پس از آن اعلام کرد این افزایش سقف تسهیلات برای برخی شهرها ۱۰ میلیون و برای برخی دیگر از شهرها ۵ میلیون تومان است.

این در حالی است که تا پیش از این مصوبه، مسکن مهر برای همه متقاضیان در همه شهرها از از ۳۵ به ۴۰ میلیون تومان در سال ۹۵ افزایش یافته بود؛ اما با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، در برخی از شهرها به متقاضیان مسکن مهر که پیشرفت فیزیکی واحدهای آنها بالای ۷۰ درصد است، ۴۵ و به برخی دیگر ۵۰ میلیون تومان (کل تسهیلات مسکن مهر آنها از ابتدا تا کنون) وام داده می‌شود. بر اساس اعلام بانک مذکور، تا کنون به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر از طریق بانک عامل بخش مسکن تسهیلات ساخت داده شده که ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد آن به اتمام رسیده و به متقاضیان تحویل شده است.

مدیرعامل بانک مسکن: تخصیص ۱۲۵۰ میلیارد تومان از محل اقساط برگشتی برای مسکن مهر

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن نیز در همین خصوص هفته گذشته به خبرنگار مهر گفت: افزایش سقف این تسهیلات برای ۲۰۰ هزار واحد به این بانک ابلاغ شده که بیش از ۴۰ هزار واحد آن، به شهر جدید پردیس اختصاص دارد و این واحدها مشمول افزایش ۱۰ میلیونی سقف این تسهیلات تا ۵۰ میلیون تومان خواهند شد. مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن درباره محل تأمین اعتبار افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر تصریح کرد: در این راستا ۱۲۵۰ میلیارد تومان از محل اقساط برگشتی مسکن مهر در نظر گرفته‌ایم.

معاون وزیر راه: نیمی از سقف جدید وام مسکن مهر در شهرهای جدید

همچنین حبیب‌الله طاهرخانی یک مرداد در حاشیه بازدید وزیر راه و شهرسازی و معاون اول رئیس‌جمهور از پروژه قطار برقی گلشهر هشتگرد ‌در پاسخ به این پرسش که آیا لیست واحدهای مسکن مهر که قرار است مشمول افزایش سقف تسهیلات جدید مسکن مهر قرار بگیرند احصا شده است یا خیر؟ گفت: افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر ابلاغ شده و در حال تهیه لیست پروژه‌هایی که مشمول این افزایش سقف خواهند شد هستیم؛ ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر مشمول افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر خواهند شد که سهم شهرهای جدید از این ۲۰۰ هزار واحد مسکونی، ۱۰۰ هزار واحد است.

نادر قاسمی عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن درباره سقف جدید تسهیلات مسکن مهر اظهار داشت: قرار است ۲۰۲ هزار از واحد از واحدهای باقی مانده مسکن مهر که ۴۹ هزار و ۸۰۰ واحد آن در پردیس و حدود ۴۸ هزار واحد در پرند و هشتگرد قرار دارد، مشمول افزایش سقف تسهیلات مسکن قرار گیرد. بیش از ۱۰۴ هزار واحد نیز به سایر شهرهای کشور اختصاص دارد. وی ادامه داد: برای پردیس این افزایش سقف تسهیلات از ۴۰ به ۵۰ و برای سایر شهرهای جدید و دیگر شهرها از ۴۰ به ۴۵ میلیون تومان اعمال می‌شود.

عضو هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن یادآور شد: اقدامات این افزایش سقف وام انجام شده و آخرین جلسه آن نیز با حضور قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر شنبه هفته گذشته برگزار شد و نحوه اطلاع رسانی آن به مشمولان بررسی شد.

وی افزود: بر اساس ابلاغیه اخیر بانک مرکزی، ۲۰۲ هزار و ۷۶۶ واحد مشمول افزایش سقف هستند اما مشروط بر اینکه از سقف کلی خط اعتباری مسکن مهر که ۵۵ هزار میلیارد تومان است، عبور نکند. افزایش سقف فردی اتفاق افتاده اما افزایش سقف کلی و پولی اتفاق نیفتاده است.

قاسمی تصریح کرد: از این رو مقرر شد تا کلیه پروژه هایی که میزان پیشرفت فیزیکی آنها بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد است مورد هدف قرار گیرد. به این دلیل این میزان پیشرفت انتخاب شده که با تزریق این پول، پروژه به فروش اقساطی برسد و سریعتر بتوانیم واحدها را به مردم واگذار کنیم.

وی تأکید کرد: تا پایان امسال به ۱۵۰ هزار واحد مسکن مهر می‌توانیم سقف جدید تسهیلات مسکن مهر را فروش اقساطی کنیم. تخصیص تسهیلات به واحدهای مشمول نیز بر اساس نظر کارشناسی مدیران شرکت‌های عمران شهرهای جدید پردیس، پرند و هشتگرد از میزان پیشرفت فیزیکی پروژه هاست. این مقام مسئول گفت: افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر، هفته گذشته به شعب بانک عامل بخش مسکن ابلاغ شده است.

آخرین خبر

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
مردان گرد آمده دور استاندار آذربایجان غربی با لهجه و گویش خودشان همه با هم سخن می‌گفتند. پاسخ خانم مروستی این بود: اینجا محلی است که بیشتر آنان را رانندگان خودروهای مسافرکش از شهرستان‌های آذربایجان غربی تشکیل می‌دهند. یکی از این ماشین خواب‌ها به خبرنگار ایرنا می‌گوید: هشت سال است که اینجا هستم. یکی دیگر از همین ماشین خواب‌ها که لیسانس حسابداری دارد و ۲۴ ساله است، می‌گوید: اگر هر کدام از ما روزی در حد ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان درآمد در شهر خودمان داشته باشیم، قول می‌دهم ۸۰ درصد این ماشین خواب‌ها به خانه خودشان بر می‌گردند. مروستی: بر اساس بررسی‌ها، تعداد ماشین خواب‌ها ۵۰۰ نفرند که به طور میانگین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند و همه متاهل و صاحب یک تا چهار فرزند هستند.
صدا و سیماصدا و سیما33 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مهدی میراشرفی در نشست خبری این سازمان به مناسبت روز جهانی گمرک افزود: طی ۱۰ ماه گذشته کشور بیش از ۷۲ میلیارد دلار تجارت خارجی داشته که از این عدد ۳۵ و نیم میلیارد دلار آن به وزن ۱۱۵ میلیون تن صادرات و ۳۶ ممیز ۸۱ میلیارد دلار به وزن ۲۸ میلیون تن واردات است.
الفالف22 ساعت قبل
شیوع ویروس کرونا قبل از آغاز سال نوی چینی، اقتصاد این کشور را عمیقا تحت تاثیر قرار داده است. ضمنا، شهرهایی که تحت تاثیر ویروس کرونا قرار دارند، اقدامات خود جهت ممانعت از برگزاری گردهمایی‌های گسترده، با هدف کاهش دادن خطر اپیدمی ویروس کرونا، آغاز کرده‌اند. صنعت ترویسم محلی در چین نیز تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است. *تاثیر مخرب ویروس کرونا بر بازار سهام و کالاشیوع ویروس کرونا در شرایطی اتفاق افتاده که سرمایه گذاران هنوز تحت تاثیر تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا هستند. برخی بر این باورند که هنوز خیلی زود است در مورد اثرات کلان شیوع ویروس کرونا صحبت کنیم.

اخبار بیشتر