آیا روابط عربستان با کشورهای همسایه در شرف تغییر است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

آیا روابط عربستان با کشورهای همسایه در شرف تغییر است؟

مذاکره تهران با ریاض معادلات خاورمیانه را دگرگون می‌کند؛ حتی آمریکا را نیز متاثر می‌کند

انتخابخبرگزاری انتخاب
مذاکره تهران با ریاض معادلات خاورمیانه را دگرگون می‌کند؛ حتی آمریکا را نیز متاثر می‌کند
قهرمان‌پور، در ارتباط با تاثیرات گقت‌وگوهای احتمالی میان عربستان و ایران بر معادلات سیاسی منطقه خاورمیانه تصریح کرد: «گفت‌وگوهای فعلی و مذاکرات احتمالی دو طرف در چند ماه آینده، کاهش تنش در کانون‌های بحران در منطقه خاورمیانه به ویژه یمن، سوریه و لبنان را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. به لحاظ سنتی مناسبات حسنه میان ایران و عربستان، بر کلیت رفتار دیگر بازیگران تاثیر خواهد گذاشت. حتی تنش‌زدایی میان دو کشور، می‌تواند آمریکا را نیز متاثر سازد.»
مذاکره تهران با ریاض معادلات خاورمیانه را دگرگون می‌کند؛ حتی آمریکا را نیز متاثر می‌کند - 0

سرویس سیاسی «انتخاب»: طی یک هفته گذشته بحث تنش‌زدایی و آغاز گفت‌وگوهای میان امارات و عربستان با ایران به شکلی گسترده مطرح شده است. به ویژه انتشار گزارش پایگاه اسرائیلی دبکا، نزدیک به نهادهای اطلاعاتی اسرائیل که به نقل از منابع ویژه خود مدعی شده بود، عربستان و امارات تماس‌هایی مخفیانه در رابطه با امنیت کشتیرانی در خلیج فارس با ایران برقرار کرده‌اند و هیات اماراتی به ایران سفر کرده، موضوع عادی‌سازی مناسبات میان تهران با ریاض و ابوظبی را به شکلی جدی‌تر مطرح کرد.

در همین راستا، به منظور پی‌گیری امکان مذاکرات میان طرفین و عادی‌سازی مناسبات میان ایران و عربستان، «انتخاب» با رحمان قهرمان‌پور، کارشناس ارشد مسائل سیاست خارجی ایران، گفتگو داشته است.

امارات و عربستان در پی تحدید تنش‌ها و کنترل شرایط هستند

قهرمان‌پور درباره امکان مذاکره و تنش‌زدایی میان امارات و عربستان با ایران بر این باور است، در ابتدای امر باید میان دو مفهوم «مذاکره» و «گفت‌وگو» تفکیک قائل شد. بحث مذاکره در فضای کنونی به هیچ عنوان مطرح نیست اما این امکان وجود دارد که در دو یا سه ماه آینده فضای برای ورود به این مرحله مهیا شود. آن‌چه در مناسبات کنونی میان عربستان و امارات با این مطرح است، بیشتر محدود به کاهش تنش و کنترل شرایط است. دو طرف تلاش دارند که سطح بحران‌ها از وضعیت کنونی بیشتر نشود. کشورهای امارات و عربستان، پس از سقوط پهباد آمریکایی و تحولات پس از آن، به نظر می‌رسد به این جمع‌بندی رسیدند که علی‌رغم معاهدات تسلیحاتی و همکاری‌های نظامی خود با آمریکا، نمی‌توانند روی حمایت خود از واشنگتن حساب باز کنند. این رخداد را می‌توان با تغییر نگرش ترکیه نسبت به آمریکا در چند سال گذشته مقایسه کرد. اردوغان نیز متوجه شد که ترامپ، به هیچ عنوان حاضر نیست برای مناسبات دوجانبه و اتحادهای دو طرفه هزینه پرداخت کند. در موقعیت جدید نیز به نظر می‌رسد دولت‌مردان اماراتی و سعودی نیز به این نتیجه رسیده‌‎اند ترامپ، در موقعیت‌های حساس حاضر به حمایت از آن‌ها نخواهد بود. از همین رو، شاهد چرخش در نگرش آن‌ها نسبت به مناسبات با تهران بر مبنای کاهش تنش‌ها هستیم.

سروری‌خواهی عربستان در جهان عرب، مانع اصلی مذاکره تهران با ریاض است

این کارشناس مسائل سیاست خارجی ایران در ارتباط با موانع پیش‌روی تنش‌زدایی ایران با عربستان و امارات تاکید کرد: «مهم‌ترین مساله موجود میان ایران و عربستان، اختلافات عقیدتی و ایدئولوژیکی است که به مدت چند دهه بر مناسبات دو طرف سایه انداخته است. ایران به عنوان نماد اسلام شیعه شناخته می‌شود و عربستان نیز خود را رهبر جهان اهل سنت می‌داند. علاوه بر این، مساله جدیدتری که بعد از تحولات انقلابی موسوم به بهار عربی در سال ۲۰۱۱ پدیدار شده، در ارتباط با تلاش عربستان برای رهبری سیاسی جهان عرب است. در گذشته مصر همواره رهبری سیاسی جهان عرب را عهده‌دار بود و عربستان رهبری مذهبی را بر عهده داشت. بعد از تحولات مصر که منجر به سقوط حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ شد، ریاض با مدیریت طیف جدید رهبران خود، تلاش برای تصدی جایگاه هژمونیک سیاسی قاهره در جهان عرب را آغاز کرد. در نتیجه، زاویه‌ای جدید از رقابت به تنش‌های میان دو طرف بر مبنای «ناسیونالیسم عربی» افزوده شد. بنابراین، می‌توان از تلفیق مذهب و نژاد در اختلافات عربستان با ایران سخن به میان آورد که بر آینده آن رقابت میان دو طرف در سوریه، یمن، لبنان، بحرین، عراق و … بود. همچنین، در چند سال گذشته مسائلی همانند رقابت ایران و عربستان در خلیج فارس، مسائل موجود در ارتباط با صادرات نفت، مناسبات با آمریکا و … عوامل هستند که پیش‌روی مذاکرات دو طرف مانع ایجاد می‌کنند.»

کلید خروج امارات از بحران یمن در دست تهران است

قهرمان‌پور در بخشی دیگر از اظهارات خود معتقد است که موضع امارات نسبت به عربستان در نگاه به ایران بسیار متفاوت است. امارت به لحاظ قدرت ژئوپلیتیکی توان تقابل با ایران را در جریان تحولات انقلابی منطقه خارومیانه و شمال آفریقا در سال‌های بعد از ۲۰۱۱ نداشت و در خطایی استراتژیک ورود ابوظبی به بحران یمن، موجب شکست این کشور شد. اکنون حاکمان شیخ‌نشین‌های امارات به این مساله پی‌برده‌اند که کلید خروج آن‌ها از باتلاق یمن در دستان تهران است؛ بنابراین با وجود تمام موانع گفت‌وگو با ایران را آغاز کرده‌اند.

امارات و عربستان در صدد فرار از بحران یمن هستند

این کارشناس مسائل سیاست خارجی در ارتباط با اهمیت بحث یمن برای عادی‌سازی مناسبات دو کشور بر این باور است که امارات و عربستان بر خلاف ادعاهای اولیه خود به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ یمن به آسانی پایان داده نمی‌شود و نمی‌تواند پیروزی قاطعی را کسب کنند. بنابراین از نظر پرستیژی آن‌ها نمی‌توانند پیروزی خود بر طرفداران در کانون بحران یمن را به عنوان چاشنی ناسیونالیسم عربی مطرح کنند. بنابراین، به نظر می‌رسد یمن از حوزه منافع استراتژیک دو کشور خارج شده و شاهد عقب‌نشینی نیروهای اماراتی از یمن هستیم. از سوی دیگر، آمریکا به هیچ عنوان قصد ورود به بحران یمن را ندارد و منافع استراتژیکی را در این کشور برای خود تعریف نکرده است. اعتراض نهادهای حقوق بشری نیز در محکومیت حملات ریاض و ابوظبی به مردم یمن، موجی از فشار را بر دو کشور وارد کرده است. بنابراین، آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که باید پیرامون بحران یمن با ایران به توافق برسند.

تنش‌زدایی احتمالی میان تهران وریاض کلیت منطقه را متاثر می‌سازد

رحمان قهرمان‌پور، در ارتباط با تاثیرات گقت‌وگوهای احتمالی میان عربستان و ایران بر معادلات سیاسی منطقه خاورمیانه تصریح کرد: «گفت‌وگوهای فعلی و مذاکرات احتمالی دو طرف در چند ماه آینده، کاهش تنش در کانون‌های بحران در منطقه خاورمیانه به ویژه یمن، سوریه و لبنان را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. به لحاظ سنتی مناسبات حسنه میان ایران و عربستان، بر کلیت رفتار دیگر بازیگران تاثیر خواهد گذاشت. حتی تنش‌زدایی میان دو کشور، می‌تواند آمریکا را نیز متاثر سازد. بخشی بزرگ از فروش تسلیحات واشنگتن به ریاض در نتیجه تنش میان عربستان با ایران است و در ضورت کاهش تنش‌ها به طور حتم رغبت حاکمان سعودی برای خریدهای هنگفت از آمریکا کاهش پیدا خواهد کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

بهبود روابط ایران و عربستان؛ خبری در راه است؟!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
بهبود روابط ایران و عربستان؛ خبری در راه است؟!
اخباری از جنب و جوش تازه در روابط ایران و عربستان منتشر شده است. استقبال عربستان از زائران ایرانی امسال متفاوت از سال‌های گذشته بود است. مقامات عربستانی از ایرانیان در فرودگاه‌های این کشور به گرمی استقبال کرده‌اند. حاشیه خاصی نیز برای زائران ایرانی ایجاد نشده است. در همین حال خبرگزاری عراقی میدل‌ایست‌نیوز در خبری اختصاصی، از قول منابع آگاه در بعثه حج عراق ادعا کرد، روز جمعه گذشته(دوم آگوست)، مقاماتی از ایران و عربستان سعودی در مکه دیدار غیرعلنی داشته‌‎اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از هفت صبح، این منابع نگفته‌اند مقاماتی که در این دیدار حضور داشتند، دقیقا چه کسانی بودند یا اینکه چه سمتی دارند. اما مدعی شدند که دیدار یادشده «در سطح بالا» صورت گرفته است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در نشستی خبری گفت: «در گفت‌وگو باز است، ما آمادگی داریم. گفت‌وگو به نفع منطقه، عربستان سعودی و همه کشور‌های منطقه است.» ظریف در مورد تماس ولیعهد سعودی هم گفت: «بنده از تماس خبر ندارم. از درون ولیعهد سعودی خبر ندارم. آماده‌ایم وضعیت در منطقه تغییر کند. بمباران مردم یمن متوقف شود.»

صباح زنگنه در این‌باره به فرارو گفت: «ممکن است عربستان به‌دنبال بهبود روابط با ایران باشد، اما انگیزه‌اش برای این کار با امارات متحده عربی متفاوت است.» او افزود: «عربستان سال آینده میزبان نشست کشور‌های گروه بیست است. در این نشست رهبران بیست کشور صنعتی در ریاض دور هم جمع می‌شوند و با یکدیگر برسر مسائل مهم جهانی مذاکره می‌کنند.»

به گفته این تحلیلگر مسائل خاورمیانه «عربستان باید شرایط را برای برگزاری این نشست آماده کند. در حال حاضر این شرایط وجود ندارد. عربستان کشوری است که با همسایه خود در جنگ است. مرزهایش امنیت ندارند و پهپاد‌ها و موشک‌ها به‌راحتی این مرز‌ها را هدف قرار می‌دهند. عربستان متهم به کشتار و پاکسازی است و… موارد دیگر. تاکنون سابقه نداشته است که هیچ کشوری با این خصوصیات میزبان نشست گروه بیست باشد و یا اینکه حداقل در زمان برگزاری نشست این وضعیت را داشته باشد.»

زنگنه ادامه داد: «درنتیجه به نظر می‌رسد عربستان سعودی برای فراهم آوردن شرایط برگزاری نشست مهم گروه بیست ناچار است روابطش را با ایران بهبود بخشد. حتما مشاوران مقامات سعودی به آن‌ها یادآوری کرده‌اند که برای میزبانی نشست بیست باید اشکالات را برطرف کرد.» به گفته این تحلیلگر «تغییر سیاستی عربستان ناشی از اجبار این کشور است و به نظر نمی‌رسد ناشی از تغییر ذهنیت حاکمان آن باشد. عربستان برای برگزاری نشست بیست چاره‌ای ندارد جز اینکه جنگ یمن را متوقف کند.»

زنگنه همچنین با اشاره به تحرکات اخیر در روابط ایران و عربستان گفت: «این تحرکات با برگزاری حج در عربستان مرتبط است. ده‌هاهزار حاجی ایرانی در حال حاضر در این کشور حضور دارند و برای خدمات‌دهی به آن‌ها ایران و عربستان باید همکاری کنند. اما ممکن است در خلال بحث‌ حج مسائل دیگر نیز مطرح شود و احیانا پیامی رد و بدل گردد.»

این کارشناس مسائل جهان عرب گفت: «احتمال تلاش عربستان برای بهبود رابطه با ایران وجود دارد، اما باید منتظر شد و دید که اقدامات عربستان چیست و تا چه حد جدی و پایدار است؟ اقدامات عربستان می‌تواند یکبارمصرف و فقط برای اجلاس گروه بیست باشد و از طرف دیگر هم می‌تواند اتفاق مهم تازه‌ای در اصلاح سیاست‌ها و شروع همکاری‌های منطقه‌ای تلقی شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

نقشه وحشتناک عربستان برای اردوغان لو رفت

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
نقشه وحشتناک عربستان برای اردوغان لو رفت
یک رسانه انگلیسی اعلام کرد، به اسنادی از یک هیئت اماراتی دست یافته است که نشان می‌دهند عربستان اجرای یک طرح استراتژیک برای کاهش نفوذ ترکیه در منطقه و سرنگونی دولت کنونی این کشور را آغاز کرده است.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نقل از پایگاه خبری میدل ایست آی؛ یک گزارش محرمانه از مرکز سیاست‌گذاری امارات وابسته به دستگاه اطلاعات ابوظبی حاکی از آن است که ریاض به دنبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی اجرای یک طرح استراتژیک را آغاز کرده و هدف از این طرح براندازی دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه است.

اردوغان در هجمه خود برای بی‌اعتبار کردن عربستان و به ویژه شخص محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در ارتباط با پرونده خاشقجی از حد معقول فراتر رفته است و پس از آنکه اردوغان در سیاسی و بین المللی کردن این پرونده ناکام ماند حالا زمان پاسخ فرا رسیده است.

طبق این گزارش، هدف از این طرح به کارگیری تمامی ابزارهای ممکن برای تحت فشار قرار دادن دولت اردوغان و تضعیف آن است. همچنین عربستان با این طرح به دنبال مشغول کردن دولت اردوغان به بحران‌های داخلی است تا این دولت دچار اشتباه شده و اپوزیسیون این کشور بتواند آن را سرنگون کند.

میدل ایست آی در ادامه آورده است، اولین ادله این طرح عربستان زمانی مشخص شد مقامات ریاض از ورود ۸۰ کامیون ترکیه‌ای حامل پارچه و مواد شیمیایی به داخل عربستان از طریق بندر «ضبا» ممانعت کردند.

این پایگاه در ادامه به نقل از یک منبع ترکیه‌ای تأکید کرد، مقامات عربستان همچنین مانع ورود ۳۰۰ کانتینر حامل سبزیجات و میوه ترکیه به داخل این کشور از طریق بندر جده شدند. علاوه بر این مسأله تعداد توریست‌های سعودی در ترکیه در نیمه اول سال جاری میلادی ۱۵ درصد کاهش یافت.

طبق گزارش مرکز سیاست گذاری امارات، هدف بعدی ریاض کاهش نفوذ منطقه‌ای اردوغان و ترکیه است، اینگونه که عربستان هدف قرار دادن اقتصاد ترکیه و فشار برای پایان تدریجی سرمایه‌گذاری خود در این کشور را آغاز خواهد کرد.

عربستان همچنین برای تحقق این هدف درصدد کاهش گردشگران سعودی در ترکیه، کاهش واردات کالاهای ترکیه‌ای و مهمتر از همه کاهش نقش منطقه‌ای ترکیه در زمینه امور اسلامی منطقه است.

این مرکز اماراتی در ادامه مدعی شده است که ترکیه اطلاعات مشخص و صادقانه‌ای را برای کمک به تحقیق عربستان درباره قتل خاشقجی ارائه نکرده و به جای آن اطلاعات گمراه کننده را به رسانه‌ها رسانده است و هدف از این اقدام بدنام کردن عربستان و تلاش برای از بین بردن اعتبار بن سلمان است.

ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

روزنامه‌نگار سعودی: هیچ دشمنی میان اسرائیل و عربستان وجود ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
روزنامه‌نگار سعودی: هیچ دشمنی میان اسرائیل و عربستان وجود ندارد
صفحه "اسرائیل به عربی صحبت می‌کند" در شبکه‌های مجازی به نقل از نویسنده و روزنامه‌نگار سعودی نوشت: "میان اسرائیل و عربستان هیچ دشمنی وجود ندارد".

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این صفحه که وابسته به وزارت خارجه اسرائیل است به نقل از سکینه المشیخص، نویسنده و روزنامه‌نگار عربستانی در گفت‌وگوی ویژه با شبکه «مکان» اسرائیل نوشت: «هیچ مشکل سیاسی میان ما و اسرائیل وجود ندارد. اسرائیل حتی یک گلوله هم به سمت ما شلیک نکرده است».

این نویسنده سعودی در گفت‌وگوی مذکور مدعی شد: «میان مواضع اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای مقابله با خطر ایران و شاخه‌های آن یعنی حزب‌الله و انصارالله که کاملا خاورمیانه را تهدید می‌کنند یک همخوانی آشکاری وجود دارد».

وی درباره سفر آتی خود به اراضی اشغالی گفت: همکارانی که به این اراضی سفر کردند توانستند آن را از داخل ببینند. من آماده هستم در آینده از این مناطق دیدن کنم.

این نویسنده سعودی در ادامه مدعی شد: «فرصت برقراری صلح با رژیم صهیونیستی به دست آمده است». صلح برای برقراری ثبات، رشد و توسعه، شکوفایی و بسیاری از بازتاب‌های مثبت دیگر ضروری است. به همین دلیل ما در برابر مرحله‌ای از تاریخ هستیم که در آن مطالبه برقراری صلح افزایش می‌یابد و از نظر من «صلح با رژیم صهیونیستی ضرری ندارد بلکه دستاوردی برای همه است». من معتقدم این فرصت به زودی به دست خواهد آمد.

پایگاه خبری «روتانا» عربستان نوشت: سکینه عبدالله علی المشیخص، نویسنده و سردبیر تعدادی از مطبوعات داخلی عربستان و سطح بین‌المللی از جمله مجله الشرق، روزنامه‌های دنیا الشرق، عکاظ، الوطن، ‌ الشرق الاوسط، الیوم، شمس، «العرب» لندن و البلاد است. همچنین وی ناظر بخش فرهنگی روزنامه شمس عربستان بوده و در تعدادی از پایگاه‌های الکترونیکی مانند روزنامه الکترونیکی ایلاف و پایگاه «العربیه» همکاری داشته است. وی در امور رسانه و روابط عمومی متخصص است و مصاحبه‌های بسیاری با نخبگان عربستان و کشورهای عربی در دنیای اندیشه و فرهنگ از جمله ترکی الحمد، عبدالله الغذامی، محمد آل زلفه، عبده خال، قاسم حداد، عبدالله الجفری و دیگر شخصیت‌ها داشته است.

به نوشته روتانا وی تاکنون دو کتاب تحت عنوان «شواهد لا مشاهد.. بعیون أنثی» و کتاب «استقراءات فی المشهد الثقافی السعودی» منتشر کرده است. وی نخستین زن روشنفکر سعودی است که در سال ۲۰۱۱ در باشگاه ادبی جازان پشت تریبون قرار گرفت و در تعدادی از مسائل حقوقی نیز همکاری داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر جدید نیروی دریایی راهبردی با عملیاتی شدن «باور ۳۷۳» / نسل مدرن‌تر ناوهای ایرانی با انبوه موشک‌های کروز می‌آیند +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
از دهه ۸۰ میلادی در شناورهای غربی و شرقی پرتابگرهای عمودی کم کم وارد کار شدند. در دنیا ما با دو نوع پرتابگر رو به رو هستیم که یکی سرد و دیگری گرم هستند و آنچه جمهوری اسلامی ایران با سامانه باور ۳۷۳ بدست آورده پرتابگرهای عمودی از نوع پرتاب گرم است. نکات مثبت درباره پرتابگرهای گرم این است که به دلیل عدم نیاز به تامین کننده هوا برای پرتاب موشک به بیرون حامل نیاز این نوع پرتاب گرها سبک‌تر و ارزان‌تر هستند. در صورتی که نداجا بخواهد از سیلوهای پرتاب عمودی در کلاس موج بهره ببرد به نظر می‌رسد باید به سمت توسعه مدل‌های کوچک‌تر از پرتاب گرهای استفاده شده در سری باور ۳۷۳ برود. در همین روزهای اخیر آمریکا از یک پرتاب مارک ۴۱ نصب شده روی زمین موشکی کروز از مدل تاماهاوک را آزمایش کرد.

فیلم | پشت پرده نداشتن مترجم و خشم استراماچونی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم | تمرین بوکی دختر ۸ ساله چینی که در شبکه‌ها وایرال شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، حسن سالم نماینده وابسته به جنبش عصائب اهل الحق در پارلمان عراق از بغداد خواست که از نیروهای آمریکایی بخواهد که سریعا عراق را ترک کنند. وی اعلام کرد: پس از بیانیه آیت الله کاظم الحائری و فتوای وی درباره مقاومت در برابر آمریکایی‌ها، ما باید در راستای بیرون کردن نظامیان آمریکایی از عراق حرکت کنیم و دولت عراق باید به نیروهای آمریکایی هشدار دهد که در اسرع وقت به همراه تجهیزات خود از عراق بروند. سالم تاکید کرد: اگر نیروهای آمریکایی خارج نشوند در تیررس سلاح فرزندان مقاومت اسلامی خواهند بود؛ از سفارت و کنسولگری‌های آنها گرفته تا همه مواضعشان. شایان ذکر است که آیت الله سیدکاظم حسینی حائری از مراجع تقلید عراق، ادامه حضور نظامیان آمریکا در خاک این کشور را حرام شرعی اعلام کرده بود. این مرجع تقلید عراق تاکید کرده است که این پدر پیر شما نیز اگر می‌توانست سلاح به دست می‌گرفت و همچون سربازی به صفوف شما نیروهای مسلح عراق می‌پیوست.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، منابع محلی سوری از ورود ۲۰۰ کامیون حامل تجهیزات نظامی و سلاح آمریکایی به شهر قامشلی در شمال شرق سوریه برای نیروهای قسد مورد حایت واشنگتن خبر دادند. این کامیون‌ها طی ساعات گذشته به شهر قامشلی در راستای حمایت از نیروهای قسد مورد حمایت واشنگتن از طریق گذرگاه سیمالکا که -اقلیم کردستان عراق را به الحسکه وصل می‌کند- وارد شده‌اند. این کاروان از محله الهلالیه در غرب شهر قامشلی عبور کرده و در حال حرکت به سوی منطقه راس العین در شمال غرب شهر الحسکه در ۸۵ کیلومتری نزدیک مرزهای ترکیه است. منابع محلی در شهر قامشلی از ورود ۲۰۰ کامیون حامل تجهیزات نظامی و سلاح ارسالی آمریکا برای شبه نظامیان قسد خبر دادند. این منابع اعلام کردند: این کامیون‌ها از طریق گذرگاه «سیمالکا» وارد شده و به سمت منطقه راس العین واقع در ۸۵ کیلومتری شمال غرب شهر حسکه در حال حرکت است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
وی افزود: در این حمله آشیانه‌های هواپیماهای جنگی و سکوی پرواز آنها به دقت هدف قرار گرفت. این مقام یمنی خاطرنشان کرد که این حمله در پاسخ به جنایات ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان و تداوم محاصره ملت یمن انجام شده است. یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بامداد پنجشنبه نیز پایگاه هوایی ملک خالد را با چند فروند پهپاد هدف قرار داد. ائتلاف عربی تحت امر عربستان در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ به منظور حمایت از عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری دولت مستعفی یمن عملیات نظامی را در یمن آغاز کرد. جنگ یمن صدها کشته و زخمی بر جای گذاشته و این کشور را به سمت قحطی و گرسنگی پیش برده است.

اخبار بیشتر