اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 16 مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 16 مردادماه

نماینده رباط‌کریم: مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر چندانی در بازار مسکن نخواهد داشت

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
نماینده رباط‌کریم: مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر چندانی در بازار مسکن نخواهد داشت
حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، گفت: در پرند و رباط‌کریم اجاره‌بها صد درصد افزایش پیدا کرده است و مردم خیلی نگران‌اند. برخی از اجاره‌نشین‌های پرند در فضای مجازی فعالیت دارند و نسبت به افزایش اجاره‌بها بسیار معترض هستند.

اعتمادآنلاین| حسن نوروزی، نماینده رباط‌کریم و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار اعتمادآنلاین، گفت: مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر چندانی نخواهد داشت، چون سازمان مالیات اداری آن‌قدر نیرو ندارد تا بتواند جلوی فرار مالیاتی را بگیرد.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی اعتمادآنلاین با حسن نوروزی را می‌خوانید:

*آقای نوروزی، شما صاحب‌خانه هستید یا مستاجر؟

من هم صاحب‌خانه هستم هم مستاجر. در تهران خانه دارم ولی در رباط‌کریم که حوزه انتخابی‌ام است، مستاجر هستم.

*یعنی ۲ خانه دارید؟

بله. روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه که جلسه علنی داریم با خانواده به تهران می‌آیم و روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه به حوزه انتخابیه‌ام، که رباط‌کریم است، می‌رویم. از زمانی که در رباط‌کریم امام‌جمعه بودم تاکنون در آنجا مستاجر هستم.

*حق مسکنی که از مجلس دریافت می‌کنید چقدر است؟

اصلا نمی‌دانم حق مسکن دریافت می‌کنم یا نه.

*در ابتدا مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان به‌ عنوان حق مسکن و حدود چهار پنج میلیون تومان به‌ صورت ماهانه برای اجاره‌بها می‌دادند.

اطلاعی ندارم. به خاطر مشکلی که برای خرید خانه داشتیم و برای ازدواج پسرم وام گرفتم و بدهکارم. از چیز دیگری خبر ندارم.

حوزه انتخابیه من پرجمعیت است و حدود یک و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و هفت دفتر و ۳۴ کارمند دارم. بنابراین هزینه‌های من زیاد است و تا این مبلغ داده می‌شود ما فورا خرج می‌کنیم.

*به نظر شما اجاره‌بها در یک سال گذشته چقدر افزایش پیدا کرده است؟

از اجاره‌بها در تهران بی‌اطلاعم، اما فکر می‌کنم در پرند و رباط‌کریم اجاره‌بها صد درصد افزایش پیدا کرده و مردم خیلی نگران‌اند. برخی از اجاره‌نشین‌های پرند در فضای مجازی فعالیت دارند و نسبت به افزایش اجاره‌بها بسیار معترض هستند.

*فکر می‌کنید اجاره‌بها بیشتر افزایش پیدا کرده یا قیمت خرید مسکن؟

هر ۲ افزایش‌ یافته است.

*یعنی متناسب با هم؟

تقریبا به همان نسبتی که قیمت مسکن بالا رفت، اجاره‌ها هم بالا رفته است.

*آیا مجلس برای کنترل بازار مسکن و کاهش قیمت‌ها برنامه‌ای دارد؟

ما نمی‌توانیم برنامه‌ای بدهیم. دولت باید به همان روش زمان احمدی‌نژاد پیش رود؛ مثلا در سال، ۵۰۰ هزار مسکن مهر می‌ساخت تا وضعیت مسکن را متعادل نگه دارد. وقتی دولت نسبت به مسکن مهر بی‌مهری کرد و ساخت مسکن را متوقف کرد، این مشکلات رخ داد.

دولت‌های نهم و دهم صد هزار مسکن مهر در پرند ساختند. دولت فعلی شروع به آماده‌سازی ۱۵ هزار واحد کرده که ۱۰ساله تحویل دهد. دولت روحانی نباید مسکن مهر را متوقف می‌کرد، باید همان راه را ادامه می‌داد.

دولت باید در کل ایران در سال، حدود ۵۰۰ هزار واحد می‌ساخت. اینکه مدام از قانون و مجلس و … بگوییم فایده‌ای ندارد. چون دولت مجری است و باید تصمیم بگیرد چه کار کند. ما در زمان احمدی‌نژاد قانونی تصویب نکردیم، او خود اراده کرد بسازد و ساخت.

*آیا دولت برنامه‌ای برای کنترل و کاهش قیمت مسکن و اجاره‌بها دارد؟

دولت متوجه شد اشتباه کرده است. آقای آخوندی در روزهای آخر وزارت‌شان ساخت ۱۵ هزار مسکن مهر را در پرند شروع کردند. اما بسیار پرهزینه شروع کردند، مسکن‌سازی روحیه‌ای انقلابی می‌خواهد به آن سبکی که وزیرش آقای نیکزاد بود. ایشان می‌گفت با پنج میلیون تومان صاحب مسکن‌ شوید. دولت فعلی مسکن‌هایی را که با ۱۰، ۲۰ میلیون تومان واگذار کرده، به بهانه عرصه باز هم ۱۰ میلیون تومان می‌گیرد یا پارکینگ‌های مسکن مهر را می‌فروشد. در حالی‌ که دولت باید انقلابی فکر کند. آقای احمدی‌نژاد می‌گفت با پنج یا ۱۰ میلیون تومان صاحب مسکن شوید، اما این دولت حدود ۳۰، ۴۰ میلیون تومان از مردم پول گرفته و دوباره پولی برای عرصه می‌گیرد، پولی هم برای پارکینگ می‌گیرد؛ مثلا بیابان کنار آپارتمان را به‌ عنوان پارکینگ می‌فروشد.

*فکر می‌کنید مالیات بر خانه‌های خالی چقدر می‌تواند در کاهش نرخ و کنترل نرخ در بازار مسکن تاثیر داشته باشد؟

تاثیر چندانی نخواهد داشت، چون سازمان مالیات اداری آن‌قدر نیرو ندارد تا بتواند جلوی فرار مالیاتی را بگیرد.

*شنیدیم برای تعطیلات تابستانی به نمایندگان حدود ۵۰ میلیون تومان ‌می‌دهند، شما این مبلغ را دریافت کردید؟

به‌ حساب من که نیامده است! حقوق ۳۴ کارمندان و مبالغی به دفاتر می‌دهند که برای آنجا هزینه می‌کنیم و حقوقی هم به خودمان می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش فایل‌های قیمت متعارف در بازار

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
افزایش فایل‌های قیمت متعارف در بازار
ساعت 24-تحقیقات میدانی از مشاهده علائم اولیه بازگشت فایل‌های فروش مسکن با سطح قیمت پیشنهادی متعارف به بازار مسکن خبر می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد درحالی‌که بازار معاملات خرید و فروش مسکن به‌طور کامل در رکود رفته است، اما دیروز تعداد فایل‌های با سطح قیمت پیشنهادی متعارف در مقایسه با هفته‌ها و ماه‌های اخیر به‌طور نسبی بیشتر شده است. این در حالی است که طی چند روز اخیر فایل‌های سبز رنگ نیز به مجموعه فایل‌های پیشنهاد شده برای فروش مسکن در آگهی‌های مجازی بازگشته است؛ در برخی از سامانه‌های مجازی معاملاتمسکن فایل‌های با سطح قیمت متعارف و حتی با قیمت مناسب‌تر از میانگین قیمت مسکن عرف منطقه با رنگ سبز از سایر فایل‌ها متمایز می‌شود تا متقاضیان بتوانند نسبت به انتخاب این فایل‌ها که سطح قیمت مناسب‌تری در مقایسه با عرف قیمتی بازار دارند اقدام کنند.

طی یک‌سال و نیم گذشته به خصوص در یک‌سال ۹۷ تعداد این آگهی‌ها بسیار محدود شده بود و در برخی موارد نشانه‌ای از وجود فایل‌های سبز رنگ عرضه شده به بازار ملک وجود نداشت؛ همزمان با تشدید رکود در بازار مسکن و درحالی‌که از هفته گذشته برخی از فعالان بازار مسکن انتظار افزایش نسبی تعداد فایل فروش آپارتمان در بازار را مطرح می‌کردند طی روزهای اخیر نشانه‌های بازگشت فایل‌های با سطح متعارف قیمت و مناسب‌تر از عرف منطقه در شکل فایل‌های سبز رنگ دیده شد.

هر چند تعداد این فایل‌ها هنوز محدود است، اما پیش‌بینی فعالان بازار مسکن حاکی از انتظار برای افزایش تعداد این فایل‌ها در ماه‌های پیش‌رو است.

افزایش فایل‌های قیمت متعارف در بازار - 5

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش معاملات مسکن در مناطق شمالی تهران

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
کاهش معاملات مسکن در مناطق شمالی تهران
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اکثر معاملات مسکن مربوط به خرید و فروش مساکن با متراژ زیر ۸۰ متر بوده است، با توجه به افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت املاک، عملا مردم توان مالی برای خرید خانه های با متراژ بالا را ندارند.

به گزارش افکارنیوز،

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به وضعیت بازار مسکن در کشور به ویژه پایتخت، گفت: بازار مسکن امروز دچار رکود تورمی شده و این مسئله موجب شده که بر اساس آمارها، میزان معاملات مسکن حدود ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

کاهش خرید و فروش مسکن در مناطق شمالی تهران

اخبار اقتصادی- در شهری مانند تهران میزان و روند خرید و فروش مسکن کاملا متفاوت است، به طوری مثال رکود مسکن در مناطق شمالی پایتخت بیشتر از مناطق جنوبی است، یعنی آن که بر اساس آمارها، میزان معاملات مسکن در مناطق جنوب و شرق تهران بالاتر از دیگر مناطق است

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی در شهری مانند تهران میزان و روند خرید و فروش مسکن کاملا متفاوت است، به طوری مثال رکود مسکن در مناطق شمالی پایتخت بسیار بیشتر از مناطق جنوبی است، یعنی آن که بر اساس آمارها، میزان معاملات مسکن در مناطق جنوب و شرق تهران بالاتر از دیگر مناطق است.

افزایش خرید و فروش آپارتمان‌های زیر ۸۰ متر؛ کسادی معاملات متراژ بالا

وی تصریح کرد: از طرف دیگر طبق بررسی‌های صورت گرفته، اکثر معاملات مسکن در ماه‌های اخیر مربوط به خرید و فروش مساکن با متراژ زیر ۸۰ متر بوده است، با توجه به افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت املاک، عملا مردم توان مالی برای خرید خانه‌های با متراژ بالا را ندارند، از این رو مجبورند که نسبت به خرید خانه‌های کوچک اقدام کنند.

شکسته شدن حد مقاومت مالکان؛ قیمت‌ها به تدریج کاهش می‌یابد

کیانپور ادامه داد: امروز شرایط رکودی بازار مسکن موجب شده که مالکان مواضع و رفتارهای خود را تغییر دهند، از این رو کسادی بازار زمینه شکسته شدن حد مقاومت مالکان را فراهم کرده است، یعنی آنکه مالکان از قیمت‌ها پیشین خود برای جذب مشتری عقب نشینی کرده‌اند.

افزایش رکود در حوزه ساخت و ساز مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی دیگر از مشکلات حوزه مسکن، افزایش رکود در حوزه ساخت و ساز است، در شرایط کنونی سازندگان توان ریسک برای ساخت مسکن را ندارند، زیرا این احتمال می‌رود که قیمت مسکن در آینده کاهش خواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

تهدیدی در پسارکود مسکن نهفته است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
تهدیدی در پسارکود مسکن نهفته است
یک کارشناس اقتصاد مسکن، نوسانات قیمتی که چند سال یک بار در بازار مسکن رخ می‌دهد را ناشی از نگاه سطحی سیاست‌گذاران به این حوزه دانست و گفت: اگر قیمت خانه در کوتاه مدت رشد نکرد نباید خوشحال باشیم؛ چرا که تهدیدی با عنوان نیاز انباشته، دیر یا زود خود را نشان می‌دهد.

به گزارش افکارنیوز،

بیت‌الله ستاریان اظهار کرد: به اعتقاد من، بازار مسکن در کل کشور تا پایان سال رشد ماهیانه دو تا سه درصد را تجربه می‌کند و همانند سال قبل شاهد افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصد ماهیانه نخواهیم بود. اما این‌که تصور کنیم بخش مسکن به طور قطعی وارد رکود شده هنوز چنین پنداشتی نداریم و بسترهای این رکود را نمی‌بینیم؛ مگر این‌که سیاست انقباضی از سوی دولت دنبال شود. به طور مثال تاخیر در تحقق بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومانی وعده داده شده برای بخش عمران می‌تواند این حوزه را در شهریورماه وارد رکود کند.

اخبار اقتصادی- وی افزود: نگاه سیاست‌گذار به بخش مسکن همواره کوتاه مدت بوده و استراتژی برای این بخش نداشتند. در طول ۴۰ سال گذشته هیچ‌گاه اثر واقعی تسهیلات را در بخش مسکن مشاهده نکردیم؛ زیرا موضوع مسکن آن‌قدر بزرگ است که با حجم وام‌های فعلی هیچ‌گونه تناسبی ندارد. دولت باید همه بانک‌ها را در حوزه تسهیلات مسکن فعال کند و ورود یک یا دو بانک جواب نمی‌دهد. پرداخت ۵۰ هزار فقره تسهیلات به اندازه یک ماه معاملات مسکن هم نیست. در این شرایط دولت چطور می‌خواهد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی تولید کند؛ هرچند معتقدم نیاز کشور بیش از این تعداد است و سالیانه به حدود ۱٫۳ میلیون واحد مسکونی نیاز داریم.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: دولت‌ها یا شرایط بخش مسکن را درک نمی‌کنند یا ترجیح می‌دهند صورت مساله مسکن را کوچک کنند. زمانی که در این بخش با رکود مواجه می‌شویم یک سیاست را دنبال می‌کنند و وقتی به رونق می‌رسیم مباحث دیگری را مدنظر قرار می‌دهند. آرشیو رسانه‌ها را که طی چند سال اخیر دنبال کنیم متوجه نگاه سطحی به حوزه مسکن می‌شویم؛ عمده مباحث درخصوص مافیای مسکن، سوداگری، حباب مسکن، جشن سر به سری مسکن و غیره است. این سناریوها سال‌هاست که دنبال می‌شود اما راهبرد برای این حوزه نداشته‌ایم.

ستاریان با بیان این‌که برای بخش مسکن باید برنامه ۱۰ تا ۲۰ ساله ترسیم شود گفت: دولت باید خود را با تمام ظرفیت‌ها برای تولید سالیانه ۱٫۳ میلیون واحد مسکونی آماده کند که ۹۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی می‌خواهد. بنابراین لازم است همه ابزارهای مالی اعم از تسهیلات، سکوکات، صندوق‌های مسکن، فاینانس خارجی و غیره فعال شوند.

وی با بیان این‌که بخش مسکن در سال ۱۳۹۹ وارد رکود می‌شود اظهار کرد: بخش مسکن دو نوع رشد قیمت دارد؛ یکی در بطن خود و دیگری آن‌چه در بازار مشخص است. اگر قیمت‌ها در کوتاه مدت رشد نکرد نباید خوشحال باشیم؛ زیرا تهدیدی با عنوان انباشت تقاضا ایجاد می‌شود که بعدا خود را نشان می‌دهد. در زمان رکود، تقاضای موثر از بازار خارج می‌شود ولی تقاضای مطلق از بین نمی‌رود. نیاز انباشته با پدیده‌هایی مثل حاشیه‌نشینی و خانه‌های غیراستاندارد خود را نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به گزارش بانک مرکزی از افزایش ۱۱.۲ درصدی قیمت خانه در منطقه یک تهران گفت: قیمت‌های فعلی به وِیژه در مناطق اعیان نشین شهر تهران به شدت حبابی است و نمایانگر قیمت واقعی این خانه‌ها نیست. ضمن اینکه اگر سرمایه‌های سرگردان به سمت ساخت خانه برای طبقه متوسط هدایت شوند قیمت‌های فعلی دوام نمی‌آورند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، هر چند گزارش اخیر بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در ۱۲ منطقه شهر تهران در تیرماه نسبت به ماه قبل خبر می‌دهد با این‌حال قدرت خرید افزایش نیافته و مردم نمی‌تواند از فرصت کاهش قیمت‌ها به عنوان راهی برای خانه دارشدن استفاده کنند.

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت خانه که از اردیبهشت سال قبل آغاز شد هر ماه فاصله‌ بین مردم و خانه‌دار شدن آنها را بلندمدت‌تر کرده است.

در حالی که میانگین قیمت مسکن در تیر امسال در تهران به اذعان بانک مرکزی به رقم ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر مترمربع رسیده است، تسهیلات بانکی صندوق پس انداز یکم بانک مسکن برای زوجین با رقم ۱۶۰میلیون تومان فقط به ۱۱ متر خرید خانه در شهر تهران کمک می‌کند.

گزارش اخیر بانک مرکزی اذعان دارد که روند کاهشی قیمت مسکن در برخی مناطق تهران به هیج وجه مشاهده نشده است و برای مثال در منطقه یک تهران شاهد ادامه افزایش قیمت‌ها هستیم تا جایی که بهای مسکن در منطقه یک در ماه گذشته ۱۱٫۲ درصد رشد داشته است و اکنون به قیمت هر متر مربع ۲۹ میلیون تومان رسیده است و وام مسکن فعلی در مناطق بالای شهر تهران عملا همان کارآرایی ۱۱ متری خود را هم از دست می‌دهد.

در همین راستا بهمن آرمان کارشناس مسائل اقتصادی وضعیت بازار مسکن را به بیماری که با مسکن‌های موقت در حال درمان است توصیف کرد و گفت: افزایش قدرت خرید مردم با افزایش عرضه مسکن ممکن می‌شود.

وی ادامه داد: هزینه ساخت هر متربع خانه اکنون بیشتر از ۲ میلیون تومان نیست اما آنچه باعث می‌شود قیمت خانه در برخی مناطق تهران به بیشتر از ۲۰ میلیون تومان برسد این است که از طریق انبوه سازی ارزان سازی صورت نمی‌گیرد؛ ضمن اینکه قیمت زمین ۶۰ درصد قیمت تمام شده هر متر مربع ساختمان است.

آرمان اضافه کرد: قبلا این نسبت ۵۰-۵۰ بود اما الان به دلیل افزایش قیمت زمین؛ فقط ۳۰ درصد هزینه ساخت است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در چنین شرایطی و به ویژه اینکه بورس اوراق بهادار دیگر مکان جذابی برای تامین منابع مالی نیست پول‌های سرگردان به سمت سوداگری مسکن هدایت می‌شود و طبیعتا یک مقدار زیادی از قیمت واحدهای مسکونی در ایران متاثر از کاهش شدید عرضه و سرمایه‌های سرگردانی که به سمت مسکن می‌آیند.

وی گفت: اگر این سرمایه‌های اندک بتوانند طبق یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی به سمت تولید و ساخت خانه برای طبقه متوسط هدایت شوند قیمت‌های فعلی دوام نمی‌آورند.

آرمان تصریح‌کرد: قیمت‌های فعلی به ویژه در مناطق اعیان نشین شهر تهران به شدت حبابی است و نمایانگر قیمت واقعی این خانه‌ها نیست.

وی الگوبرداری از مدل‌های جهانی حل بحران مسکن را راهکار مناسبی برای خروج از این وضعیت دانست و گفت: در ترکیه دولت ابتدا زمینه ساخت مسکن را فراهم کرد مثلا اگر به فرودگاه استانبول در بخش شرقی شهر بروید در مساحتی چندین برابر شهراک اکتابان ایران ساختمان‌های زیادی به کمک دولت برای قشرهای کم درآمد ساخته شده است.

به گفته آرمان دولت ترکیه در مدلی که برای ساماندهی وضعیت مسکن استفاده کرده است منابع مالی را با شرایط ویژه‌ای به سمت تولید و بالابردن میزان عرضه هدایت کرده است.

وی اضافه کرد: قیمت تمام شده این خانه‌ها در اندازه قدرت خرید طبقه متوسط است. چرا که طبقه مرفه در کشورهای جهان با استفاده از نقشه‌های موجود سفارش ساخت به انبوه سازان می‌دهند و می‌توانند خانه‌های ویلایی داشته باشند اما برای قشر کم درآمد دولت راهکار در افزایش عرضه دیده شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: میانگبن قیمت مسکن در تهران که اتفاقا در جنوب شهر و بالای شهر تفاوت دارد حاکی از این است که قدرت خرید مردم با استفاده از تسهیلات بانک مسکن به مراتب کمتر از ۱۱ متر است و بنابراین تسهیلات بانکی دیگر اثرگذاری خود را از دست داده است.

وی به طرح اقدام ملی اشاره کرد و گفت: اگر عرضه مسکن در ایران افزایش پیدا کند و دولت زمین‌های در اختیار خود را که در مکان‌های مناسبی قرار دارند در معرض ساخت و ساز قرار دهد مسکن ارزان به دست مردم می‌رسد.

آرمان گفت: خیلی از پادگان‌های ما در مرکز شهر قرار گرفتند و مطابق قانون باید خارج از شهر باشند این زمین‌ها می‌تواند در اختیار مسکن سازان چه تعاونی و چه شرکتی قرار گیرد تا مجموعه‌های مسکن ارزان قیمت از طریق انبوه سازی ایجاد کنند.

وی گفت: در این صورت قیمت مسکن تعدیل شده و جامعه بیشتری از مستاجران در ایران صاحب خانه می‌شوند.

آرمان یکی از دلایل گرانی خانه را عدم انبوه سازی، عوارض شهرداری برای فروش تراکم و هزینه‌های بالای انشعاب برق و آب و گاز دانست و ادامه داد: این درحالی است که طرح‌های دولتی می‌تواند با قسط بندی این هزینه‌ها کاهش قیمت مسکن را رقم بزند.

خواندن خبر در سایت منبع

دریافت تسهیلات مسکن یکم در تهران کاهش یافت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دریافت تسهیلات مسکن یکم در تهران کاهش یافت
خبرگزاری میزان- مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: در سه ماهه نخست امسال دریافت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران کاهش یافته است. تاریخ انتشار: 16:30 - 15 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۳۹۵۲۲
دریافت تسهیلات مسکن یکم در تهران کاهش یافت - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از بانک عامل بخش مسکن، ابوالقاسم رحیمی انارکی با بیان اینکه مجموع عملکرد بانک در طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حوزه پرداخت تسهیلات مثبت است، اظهار کرد: بر اساس آمار سه ماهه نخست امسال مجموع تسهیلات پرداختی حدود ۸ درصد نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته از رشد مواجه بوده به طوری که بخش قابل توجهی از این تسهیلات در بخش مسکن بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌های این بانک برای احیای قدرت خرید متقاضیان و خانه اولی‌ها در حوزه تسهیلات مسکن گفت: بر اساس آماری که مربوط به سه ماهه نخست امسال می‌شود در حوزه دریافت تسهیلات خرید مسکن از صندوق پس انداز مسکن یکم تغییرات محسوسی مشاهده نمی‌شود و این نشان می‌دهد که تسهیلات این صندوق همچنان مورد استقبال قرار می‌گیرد و جذابیت دارد.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن ادامه داد: البته یک تغییری که در تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم مشاهده می‌کنیم آن است که در سه ماهه نخست امسال دریافت این تسهیلات در تهران اندکی کاهش یافته، اما در مقابل در مراکز استان‌ها، شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر و شهر‌های زیر ۲۰۰ هزار نفر میزان استقبال خانه اولی‌ها از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با افزایش مواجه بوده است.

رحیمی انارکی افزود: با توجه به اینکه بر اساس گزارش تیرماه بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تعداد معاملات مسکن در تهران حدود ۶۵ درصد کاهش پیدا کرده، بنابراین کاهش جزیی استفاده از تسهیلات خرید مسکن در تهران نیز طبیعی به نظر می‌رسد. اما با این حال نشان می‌دهد که صندوق پس انداز مسکن یکم همچنان ابزاری مؤثر در بازار مسکن برای پاسخگویی به نیاز مالی خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان است.

وی با تاکید بر اینکه متوسط قیمت مسکن در تهران به استناد گزارش بانک مرکزی در تیرماه در چند منطقه از تهران کاهش پیدا کرده، عنوان کرد: این یک سیگنال مثبت به بازار مسکن است.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن با اشاره به برنامه‌های این بانک برای حمایت از متقاضیان و خانه اولی‌ها گفت: یکی از راه‌ها و روش‌های مدنظر مردم و متقاضیان خرید مسکن برای افزایش قدرت خرید این است که سقف تسهیلات خرید مسکن را افزایش دهیم، اما در بین کارشناسان اقتصادی این حوزه یک نگرانی وجود دارد مبنی بر اینکه افزایش سقف ریالی تسهیلات آثار روانی منفی به همراه داشته باشد و منجر به افزایش قیمت شود و عملا روند کاهشی قیمت را متوقف کند؛ بنابراین برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در این مقطع نمی‌توان افزایش سقف تسهیلات را به عنوان روش مناسبی برای تحول آفرینی مثبت در نظر گرفت چرا که ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

رحیمی انارکی افزود: علاوه بر این همزمان با افزایش سقف تسهیلات مسکن، میزان اقساط نیز افزایش می‌یابد در حالی که رشد میزان اقساط پرداختی برای اقشار میان درآمدی جامعه با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی، سخت و مشکل است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
مردان گرد آمده دور استاندار آذربایجان غربی با لهجه و گویش خودشان همه با هم سخن می‌گفتند. پاسخ خانم مروستی این بود: اینجا محلی است که بیشتر آنان را رانندگان خودروهای مسافرکش از شهرستان‌های آذربایجان غربی تشکیل می‌دهند. یکی از این ماشین خواب‌ها به خبرنگار ایرنا می‌گوید: هشت سال است که اینجا هستم. یکی دیگر از همین ماشین خواب‌ها که لیسانس حسابداری دارد و ۲۴ ساله است، می‌گوید: اگر هر کدام از ما روزی در حد ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان درآمد در شهر خودمان داشته باشیم، قول می‌دهم ۸۰ درصد این ماشین خواب‌ها به خانه خودشان بر می‌گردند. مروستی: بر اساس بررسی‌ها، تعداد ماشین خواب‌ها ۵۰۰ نفرند که به طور میانگین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند و همه متاهل و صاحب یک تا چهار فرزند هستند.
الفالف22 ساعت قبل
شیوع ویروس کرونا قبل از آغاز سال نوی چینی، اقتصاد این کشور را عمیقا تحت تاثیر قرار داده است. ضمنا، شهرهایی که تحت تاثیر ویروس کرونا قرار دارند، اقدامات خود جهت ممانعت از برگزاری گردهمایی‌های گسترده، با هدف کاهش دادن خطر اپیدمی ویروس کرونا، آغاز کرده‌اند. صنعت ترویسم محلی در چین نیز تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است. *تاثیر مخرب ویروس کرونا بر بازار سهام و کالاشیوع ویروس کرونا در شرایطی اتفاق افتاده که سرمایه گذاران هنوز تحت تاثیر تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا هستند. برخی بر این باورند که هنوز خیلی زود است در مورد اثرات کلان شیوع ویروس کرونا صحبت کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: پرواز شماره ٩٧١٦ هواپیمای ایرتور از تهران به استانبول توسط یک فروند ایرباس ٣٠٠-٦٠٠ ساعت ١٩:٥٠ از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام شد، اما دقایقی پس از برخاستن، خلبان با اعلام بروز نقص فنی در هواپیما درخواست بازگشت به فرودگاه را به برج مراقبت پرواز اطلاع داد. کاشانی حیدری بیان داشت: به دنبال این مساله کلیه نیرو‌ها و تجهیزات اداره ایمنی زمینی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به حالت آماده باش صد در صدی درآمده و تمامی تمهیدات لازم برای فرود ایمن این هواپیما در فرودگاه امام (ره) مهیا شد. مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: با وجود آمادگی صد در صدی در فرودگاه امام (ره) خلبان پرواز با بررسی وضعیت هواپیما مسیر خود را به سمت فرودگاه مهرآباد تغییر داد و در ساعت ٢١:٥٦ در این فرودگاه به سلامت به زمین نشست.

اخبار بیشتر