1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

موضع اروپا و کره جنوبی درباره تحریم‌های آمریکا

سفیر فرانسه: اگر ایران از برجام خارج شود، باید چه کنیم؟ افکار عمومی اروپا از تحریم‌های آمریکا خشمگین است

الفخبرگزاری الف
سفیر فرانسه: اگر ایران از برجام خارج شود، باید چه کنیم؟ افکار عمومی اروپا از تحریم‌های آمریکا خشمگین است

به گزارش فارس، «ژرارد آرو» سفیر فرانسه در آمریکا روز دوشنبه در نشستی در واشنگتن بار دیگر از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد و گفت اتحادیه اروپا در مسئله برجام، با آمریکا اختلاف نظر بنیادین دارد.

وی که در اندیشکده «هادسن» در مورد روابط میان اروپا و آمریکا صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره موضع بروکسل در قبال تحریم‌هایی که به زودی علیه ایران اعمال می‌شود، گفت: «ما در مسئله توافق هسته‌ای، با ایالات متحده اختلاف نظر بنیادین سیاسی داریم. این اختلاف بنیادین است. بحث تجارت نیست، بلکه مسئله‌، بحث سیاسی است. باید این موضوع را بپذیریم. از نظر ما، تصمیم ایالات متحده برای خروج از توافق هسته‌ای، یک اشتباه بزرگ بود.»

آرو افزود: «قطعا توافق هسته‌ای با ایران، توافقی کامل نبود، اما ابزارهای متعددی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران در اختیار ما قرار داد. ما به آمریکایی‌ها و به دولت سابق [این کشور] گفته بودیم که فراتر از مسئله هسته‌ای، موضوعات متعدد دیگری هم در ارتباط با سیاست خارجی ایران وجود دارد... مسئله تروریسم، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای. در این مورد، مذاکراتی [میان اروپا و آمریکا] در جریان بود و تصور ما این بود که در مورد ۹۰ درصد مسائل به اتفاق نظر رسیده‌ایم.»

وی در مورد محتوای آن مذاکرات، گفت: «موضع ما روشن بود. ما توافق با ایران را به نحوی قدرتمندانه حفظ و اجرا می‌کنیم و در عین حال کشورهای اروپایی و آمریکایی‌ها، با هم کار می‌کنند تا به مسائل دیگر که قطعا مسائلی واقعی هستند و حتی برای اروپایی‌ها، به واسطه موقعیت جغرافیایی، از اهمیت بیشتری هم برخوردارند، بپردازند. اما این دولت [آمریکا] یک شبه تصمیم گرفت که این توافق را رد کرده و مذاکراتی که در جریان بود را بر هم بزند.»

سفیر فرانسه: اگر ایران از برجام خارج شود، باید چه کنیم؟ افکار عمومی اروپا از تحریم‌های آمریکا خشمگین است - 5

او سپس به هشدار درباره تبعات خروج آمریکا از برجام پرداخت و گفت: «ما همواره این را گفته‌ایم و به آمریکایی‌ها هم عنوان کرده‌ایم که اگر ایرانی‌ها این توافق را ترک کنند، می‌خواهیم چه کار کنیم؟ زمانی که این توافق را امضا کردیم، هدف این بود که با این وضعیت که مجبور باشیم بین بمباران ایران و دستیابی ایران به بمب یکی را انتخاب کنیم، روبرو نشویم. این چیزی بود که می‌خواستیم از آن ممانعت کنیم.»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اردیبهشت ماه امسال این کشور را از توافق هسته‌ای با ایران خارج و فرمان احیای تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای را امضا کرد. دور دوم این تحریم‌ها که صنعت نفت و بانکداری ایران را هدف گرفته، نیمه آبان ماه اعمال می‌شود.

این دیپلمات ارشد فرانسوی در ادامه در مورد واکنش احتمالی ایران به تحریم‌های تازه آمریکا، گفت: «نمی‌دانم وقتی تحریم‌ها بازگردند ایرانی‌ها چه می‌کنند، اما اگر ایرانی‌ها ناگهان تصمیم بگیرند که غنی‌سازی عمده را از سر بگیرند، می‌خواهیم چه کار کنیم؟ این یک مسئله است. فعلا ایرانی‌ها را متقاعد کرده‌ایم و گفت‌وگویی فشرده با آن‌ها داریم.»

او سپس به واکنش منفی افکار عمومی اروپایی به تحریم‌های آمریکا پرداخت و افزود: «آمریکا شرکت‌های اروپایی را که درگیر تجارت کاملا مشروع در ایران هستند، تحریم می‌کند،. شرکت‌هایی که مثلا خودرو می‌فروشند و تجارت عادی دارند. این بر افکار عمومی ما  تبعات سیاسی خواهد داشت و افکار عمومی ما از اینکه ایالات متحده شرکت‌هایی را که در یک کشور خارجی تجارتی مشروع انجام می‌دهند تحریم می‌کند، خشمگین می‌شوند. خاصیت فرامرزی تحریم‌های ایالات متحده هرچه بیشتر و بیشتر از سوی افکار عمومی اروپایی غیرقابل قبول می‌شود و ما هم باید افکار عمومی اروپایی را مد نظر قرار دهیم.»

سفیر فرانسه: اگر ایران از برجام خارج شود، باید چه کنیم؟ افکار عمومی اروپا از تحریم‌های آمریکا خشمگین است - 10

آرو افزود: «ما به آمریکایی‌ها می‌گوییم که خوب در مسئله هسته‌ای اختلاف نظر داریم. حالا ببینیم که آیا می‌شود روی موضوعات دیگر کار کرد؟ ما باید افکار عمومی را مد نظر قرار دهیم و این برای ما دشواری ایجاد می‌کند. این بدان معنی است که ما از دوستان آمریکایی خود انتظار داریم که نشانه‌های [مثبتی] بفرستند. به عنوان نمونه اقلام بشردوستانه. اقلام بشردوستانه قطعا تحریم نیستند، اما بانک‌ها از تحریم هراسان هستند و نمی‌خواهند هیچ مبادله‌ای با ایران داشته باشند، [در نتیجه] این ریسک وجود دارد که اگر این مسئله را حل نکنیم، ظرف چند ماه آینده در ایران کمبود دارو پیش بیاید.»

سفیر فرانسه در نهایت با بیان اینکه پاریس همواره در قبال ایران سیاستی «قاطعانه» را دنبال کرده و اخیرا هم یک ایرانی را به اتهام تلاش ادعایی برای انجام «عملیات تروریستی» از کشور فرانسه اخراج کرده، گفت تصمیم واشنگتن برای خروج از برجام، اقدام فرانسه علیه ایران را با پیچیدگی و دشواری مواجه می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تحریم‌های ایران حاکمیت دلار را به خطر می‌اندازد

مهرخبرگزاری مهر
تحریم‌های ایران حاکمیت دلار را به خطر می‌اندازد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از واشنگتن اگزمینر، دیپلمات‌های اروپایی هشدار می‌دهند که تحریم‌های پیشرفته مالی آمریکا علیه ایران، این ریسک را ایجاد می‌کند که بقیه جهان بخواهند سیستم‌های بانکی جایگزینی ایجاد کنند که این می‌تواند حاکمیت درازمدت دلار را به خطر بیاندازد.

این مساله درحالی شکل گرفته است که دولت ترامپ تحریم‌های خصمانه‌ای را بر ضد ایران، با هدف خارج کردن این کشور از سیستم بانک‌داری بین‌المللی، وضع کرده است. با نزدیک شدن به تحریم صنعت نفت ایران، تمرکزها به سوی سیستم پیام‌رسان بین بانکی، سوئیفت، معطوف شده است. این نهاد با نمایندگانی از بانک‌های ۱۰ اقتصاد بزرگ دنیا اداره می‌شود.

ایالات متحده این گروه را کنترل نمی‌کند اما در صورتی که آنها به ایران در دور زدن تحریم‌ها کمک کنند، ترامپ می‌تواند اعضای آن را به ممنوعیت فعالیت در سیستم مالی آمریکا تهدید کند.

این حرکت می‌تواند جدا به اقتصاد ایران آسیب بزند اما گمانه‌زنی‌هایی را در مورد نحوه واکنش جهانی به این کار به وجود می‌آورد. یکی از دیپلمات‌های غربی گفت که این اقدام می‌تواند برای شتاب دادن به مذاکراتی برای ضرورت ایجاد یک سیستم مالی جایگزین که به دلار آمریکا و سیاست‌گذاری‌های آمریکا وابسته نباشد، کافی باشد. این اقدام در نهایت به ضرر موقعیت جهانی دلار خواهد بود.

این دیپلمات به واشنگتن اگزمینر گفت: درحال حاضر تحریم‌ها به این علت تاثیرگذارند که ارز آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی حکمرانی می‌کند. خارج کردن سوئیفت از ایران می‌تواند چین و روسیه را تشویق کند که سیستم سوئیفت خود را ایجاد کنند، که این به نفع ما نیست.

یک دیپلمات اروپایی دیگر گفت: آن‌چه در مورد سوئیفت اتفاق افتاده است را می‌توان در مورد روسیه و چین هم اجرا کرد و آنگاه چه بلایی بر سر سیستم مالی به طور کلی خواهد آمد؟

علی‌رغم این هشدارها، بسیاری از ایران‌ستیزان در آمریکا موافق فشار آوردن به سوئیفت برای توقف روابط خود با ایران هستند.

نماینده جمهوری‌خواه پیتر روسکام، به واشنگتن اگزمینر گفت: برای عملی شدن تحریم‌های جدید آمریکا، تحریم سوئیفت ضروری است. بدون تحریم سوئیفت ایران خیلی ساده‌تر می‌تواند در برابر تحریم‌ها ایستادگی کرده و یا از آنها جلوگیری کند.

رییس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین هم به این ترس دامن زده است که سخت‌گیری خیلی زیاد در مورد ایران، دلار آمریکا را تضعیف می‌کند.

پوتین در اجلاس دیپلماتیک ماه جولای در آفریقای جنوبی گفت: من معتقدم این تحریم‌های غیرقانونی، یک اشتباه استراتژیک بزرگ است و اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی را از بین خواهد برد.

اما روسکام معتقد است این یک سروصدای سیاسی است که از سوی رهبر یک اقتصاد ضعیف (پوتین) برای این است که ما بترسیم و اقدامی نکنیم.

او معتقد است اقدام تحریم سوئیفت در این مرحله لازم است و ریسک به وجود آمدن یک سیستم مالی رقیب شبکهه مالی آمریکا، بیش از حد جلوه داده شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف14 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
الفالف10 ساعت قبل
آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست. در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی وزیر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛، در جریان سفر استانی معاونت سیاسی به استان سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از برخی مناطق سیل‌زده سیستان از جملهدر نقطه صفر مرزی، از نزدیک در جریان وضعیت این مناطق و هم چنین اقدامات و امدادرسانی‌های تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های شورای مدیریت بحران قرار گرفت. عرف با تمجید از اقدامات انجام شده، ضمن اشاره به ضرورت حضور و فعالیت موثر احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت شرایط و امدادرسانی به مردم، بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید نمود. معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین با حضور در پایانه مرزی میلک، از وضعیت این پایانه بازدید کرد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد ایران⁩ در قاره آسیا را صمیمانه به اعضای این تیم و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.

اخبار بیشتر