چه کشورهایی دعوت آمریکا برای ائتلاف در خلیج‌فارس را پذیرفتند؟ + واکنش ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

چه کشورهایی دعوت آمریکا برای ائتلاف در خلیج‌فارس را پذیرفتند؟ + واکنش ایران

هشدار ایران درباره حضور احتمالی رژیم صهیونیستی در ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس

ایلناخبرگزاری ایلنا
هشدار ایران درباره حضور احتمالی رژیم صهیونیستی در ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس
سخنگوی وزارت امور خارجه به انتشار اخباری مبنی بر اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای حضور در ائتلاف نظامی آمریکا به منظور به اصطلاح تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس واکنش نشان داد.

هشدار ایران درباره حضور احتمالی رژیم صهیونیستی در ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس - 1

به گزارش ایلنا، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به انتشار این اخبار گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اصل این ائتلاف تنش زا است و هرگونه حضور احتمالی رژیم اشغالگر قدس در این ائتلاف خودخوانده را، که وجود نامشروعش در خاورمیانه اساس ناامنی و بی‌ثباتی است، تهدیدی آشکار علیه امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی خود و عاملی بحران آفرین و بی ثبات ساز در منطقه خلیج فارس تلقی می‌کند و در چارچوب سیاست بازدارندگی و دفاعی کشور، حق مقابله با این تهدید و دفاع از خود را محفوظ می‌دارد و در عمل به آن در چارچوب سیاست دفاعی کشور، تردیدی ندارد و مسئولیت کلیه عواقب این اقدام خطرناک برعهده رژیم آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی خواهد بود.

موسوی در خصوص تلاش آمریکا برای شکل دهی یک ائتلاف نظامی و یا برگزاری نشست امنیت دریانوردی در آینده به بهانه تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس گفت: ایران بعنوان یکی از کشورهای منطقه خلیج فارس با توجه به داشتن ۱۵۰۰ مایل ساحل در این منطقه و براساس مسئولیت تاریخی، خلیج فارس را ادامه قلمرو سرزمینی خود دانسته و خود را متعهد به تامین امنیت آن و امنیت تردد کشتی‌ها در این منطقه می‌داند و معتقد است حضور نیروهای فرا منطقه‌ای در خلیج فارس تحت هر نام و عنوانی که باشد نه تنها کمکی به تقویت امنیت در این منطقه نمی‌کند، بلکه زمینه تنش و بحران را در منطقه حساس خلیج فارس بیش از پیش فراهم می‌آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افرود: جمهوری اسلامی ایران مخالفت خود را با شکل گیری اینگونه ائتلاف‌ها اعلام و آن را اقدامی تنش آفرین و فریبکارانه می‌داند و برگزارکنندگان، شکل دهندگان و اعضای آن را بعنوان عاملین موثر در ایجاد تنش و بحران احتمالی آتی ناشی از آن در منطقه تلقی خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تحلیل تازه عطوان درباره اهداف آمریکا از تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تحلیل تازه عطوان درباره اهداف آمریکا از تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس
ایرنا نوشت: "عبدالباری عطوان" تحلیل گر مسائل منطقه با برشمردن تحولات احتمالی بعدی پس از تشکیل ائتلاف دریایی آمریکا نوشت: پیوستن رژیم صهیونیستی به این ائتلاف گامی خطرناک در چارچوب عادی سازی روابط امنیتی و نظامی میان تل آویو و بیشتر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به شمار می رود.

عطوان امروز (جمعه) در مطلبی در روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، پیوستن رژیم اشغالگر قدس را به ائتلاف آمریکایی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به بهانه تامین امنیت کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و تنگه هرمز خواستار تشکیل آن شده، گامی خطرناک در چارچوب عادی سازی روابط امنیتی و نظامی میان تلآویو و بیشتر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس توصیف کرد.

وی افزود: رژیم صهیونیستی ناوگان دریایی ندارد و جزو کشورهای همسایه گذرگاه کشتیرانی بین المللی هم نیست و در کنار مشارکت صدها کشتی جنگی و ناو هواپیمابر آمریکایی و انگلیسی کاری برای انجام دادن، ندارد؛ از این رو حضور بیشتر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان، امارات، قطر و عمان در این ائتلاف به معنای کمک به عادی سازی روابط با صهیونیستها است.

«اسرائیل کاتس» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اولین کسی بود که مشارکت تلآویو در این ائتلاف را به طور رسمی اعلام کرد و در مصاحبه با رسانه‌های صهیونیستی پیش‌بینی کرد که گام بعدی اسرائیل امضای توافق عادی‌سازی کامل روابط با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است.

عطوان نوشت: عضویت اسرائیل در این ائتلاف دریایی جدید، مقدمه آن است که واشنگتن، اسرائیل را نماینده خود برای حفاظت از امنیت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از مترسک تهدیدات ایران معرفی کند. این اقدام به معنای جدا کردن این کشورها به طور کامل از محیط عربی و اسلامی آنها و مرتبط کردن آنها با امنیت رژیم اسرائیل در یک سیستم امنیتی و نظامی جدید است.

تحلیل تازه عطوان درباره اهداف آمریکا از تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس - 5

هدف آمریکا مرتبط کردن امنیت اسرائیل به امنیت کشورهای عربی خلیج فارس است

در ادامه این مطلب آمده است:ترامپ از مشغولیت کشورهای عربی مانند عراق، سوریه، مصر و الجزایر به مسائل داخلیشان، استفاده کرده و معتقد است که اکنون مناسب‌ترین زمان برای ایجاد این سیستم جدید به سرکردگی اسرائیل و تحمیل آن بر کشورهای عربی از طریق رعب و وحشت است. به نظر می‌رسد این گام تا حدی موفقیت آمیز بوده چرا که هنوز اعتراضی از سوی مصر و عراق به آن نشده چه برسد به اینکه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بخواهند به آن اعتراض کنند.

طبق این مقاله، صرفنظر از موفقیت آمیز بودن طرح ترامپ در ایجاد این ائتلاف یا شکست آن، چند تحول و اتفاق در این زمینه روی میدهد که به طور خلاصه به این صورت است:

اول آنکه، پیوستن اسرائیل به سیستم جدید ائتلاف دریایی به این معناست که از این به بعد تل آویو در هر جنگی زیر نظر آمریکا علیه ایران به یک شریک مستقیم تبدیل میشود و در تامین امنیت خلیج فارس جایگاه تعیین کننده ای خواهد داشت و همسایه‌ای قدرتمند برای کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار میرود.

دوم آنکه، هرگونه شلیک موشک از سوی ایران یا همپیمانان نظامیاش در منطقه به سمت اسرائیل، در صورت وقوع جنگ، قانونی و در چارچوب سیاست دفاع از خود و حفظ منافع خواهد بود.

سوم آنکه، پیوستن اسرائیل به این سیستم جدید امنیتی، به نفع رهبری ایران خواهد بود، زیرا میتواند از این طریق، مردم ایران را بسیج کند و باعث انزوای حکومت های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شود و نیز آنها را در ردیف دولتهایی قرار دهد که با طرح صهیونیستها برای ایجاد (رویای)"اسرائیل بزرگ" و یهودی سازی مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس اشغالی همدست و همسو  شوند.

چهارم آنکه، بیشک مقامات تل آویو مانند همتایان آمریکایی خود به طور رایگان هیچگونه همکاری امنیتی و نظامی برای حمایت از کشورهای حوزه خلیج فارس انجام نمیدهند و برای این منظور، صورتحسابهای خود را به پایتختهای کشورهای عربی ارسال میکنند تا آن را به صورت نقدی یا از طریق سیاستگذاری به طور مستقیم یا غیرمستقیم پرداخت کنند.

عادی سازی روابط امنیتی و نظامی خطرناکترین نوع عادیسازی است

عطوان در ادامه نوشت: ترامپ بیشتر کشورهای خلیج فارس را به دام عادیسازی امنیتی و نظامی با اسرائیل می‌کشاند و این خطرناکترین نوع عادیسازی است، زیرا هویت ملی عربی و اسلامی آنها را از بین میبرد و این دولتها را وابسته و سرسپرده تل آویو میکند به نحوی که محتاج حمایت اسرائیل باشند و دیکته‌های این رژیم را پیاده کنند.

این تحلیلگر مسائل منطقه تصریح کرد: ما به برادران عرب خود در خلیج فارس یادآوری می‌کنیم که بیشتر سیاست‌های آنها در طول ۲۰ سال گذشته تنها باعث ایجاد فاجعه برای آنها و کشورهایشان شده است. آنها (غرب) علیه عراق توطئه کردند؛ کشوری که هشت سال برای حمایت از آنها در برابر ایران جنگید. هماکنون نیز به شکست خود در یمن اعتراف کردهاند و درصدد آن هستند تا نظامیان خود را پس از پنج سال کشت وکشتار از این کشور خارج‌ کنند و آن را به ائتلاف با اسرائیل که ممکن است سومین مورد باشد، وارد کنند.

عطوان در پایان نوشت: خلاصه آنکه اسرائیل دیگر قادر به حمایت و حفاظت از خود نیست و هماکنون در شرایطی آکنده از نگرانی و ترس از موشک‌های محور مقاومت به سر میبر؛ همچنین معتقدیم که با توجه به تغییر معادلات قدرت و افزایش توانمندیهای محور مقاومت، قادر نخواهد بود در ضمن ائتلاف جدید از دیگران خصوصا در حوزه خلیج فارس، حفاظت و حمایت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

استقبال محتاطانه استرالیا از ائتلاف آمریکا در خلیج فارس

مهرخبرگزاری مهر
استقبال محتاطانه استرالیا از ائتلاف آمریکا در خلیج فارس
استرالیا مهیای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان می‌شود اما مدعی است این اقدام غیر از تامین امنیت کشتیرانی، دلیل دیگری ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس اینسایدر، «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا خبرها مبنی بر رایزنی با سران آمریکا و انگلیس درخصوص پیوستن به گشت دریایی مشترک در دریای عمان و تنگه هرمز را تایید کرد.

وی روز چهارشنبه نیز درباره این موضوع با بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس صحبت کرده بود.

با این حال موریسون تاکید کرد مشارکت احتمالی استرالیا در این عملیات صرفا جنبه تامین حق آزادی کشتیرانی را دارد و به تجربه مشابهی که این کشور در جنگ عراق و افغانستان داشت، منجر نخواهد شد.

گفتنی است ۱۶ سال پیش، استرالیا در همراهی با انگلیس، به ائتلاف جرج دبلیو بوش رئیس‌جمهوری وقت آمریکا برای تجاوز به عراق پیوست.

اکنون، موریسون می‌گوید برای فهم نقش دقیق استرالیا در ائتلاف دریایی که به پیشنهاد واشنگتن تشکیل خواهد شد، با آمریکا و انگلیس در حال تعامل است.

خواندن خبر در سایت منبع

امیر پوردستان: فروپاشی آمریکا را در آینده نزدیک می‌بینیم/ شکست ائتلاف دریایی آمریکا

فارسخبرگزاری فارس
امیر پوردستان: فروپاشی آمریکا را در آینده نزدیک می‌بینیم/ شکست ائتلاف دریایی آمریکا
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: مسیر، مسیرِ اقتدار نظام و عزت جمهوری اسلامی است و زمان افول آمریکاست و در آینده نزدیک فروپاشی آمریکا را خواهیم دید.

به گزارش خبرنگار تشکلهای دانشگاهی خبرگزاری فارس، امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه بیستمین نشست سالیانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه سراسر کشور گفت: تمامی حرکاتی که در زمین، هوا و دریا، چه در مرزها، چه در خارج مرزها و چه در فرامنطقه انجام می‌شود، تحلیل می‌شود و متناسب با آن‌ها ظرفیت‌های دفاعی لازم اتخاذ می‌شود.

وی با اشاره تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف در خلیج فارس، افزود: آمریکایی‌ها بنا دارند ائتلافی تشکیل دهند ولی وقتی مسئله را مرور می‌کنیم می‌بینیم به جز یکی دو کشور بقیه کشورها جزء این ائتلاف نیستند و این ائتلاف قبل از اینکه تشکیل شود شکست خورده است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: مسیر، مسیر اقتدار نظام است، مسیر، مسیر عزت جمهوری اسلامی است و زمان افول آمریکاست و انشاالله در آینده نزدیک فروپاشی آمریکا را خواهیم دید.

انتهای پیام/

[‌]

خواندن خبر در سایت منبع

نپیوستن آلمان به ائتلاف در خلیج فارس اتحاد غرب را از بین برد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
نپیوستن آلمان به ائتلاف در خلیج فارس اتحاد غرب را از بین برد
آلمان و فرانسه درخواست های دولت ترامپ را برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا رد کرده اند
نپیوستن آلمان به ائتلاف در خلیج فارس اتحاد غرب را از بین برد - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما، بنا بر اعلام مقامات متعدد آمریکایی که با واشنگتن فری بیکن گفتگو کردند، دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی، دولت آلمان را تحت فشار قرار داده‌اند تا تصمیم خود را مبنی بر خودداری از شرکت در ائتلاف تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس تغییر دهند. پایگاه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی به قلم آدام کردو نوشت: با توجه به تشدید تنش‌ها در تنگه هرمز -که مسیر مهم بین المللی کشتیرانی در خلیج فارس است، آلمان و فرانسه درخواست‌های دولت ترامپ را برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا رد کرده‌اند.

ایران نفتکش انگلیسی را همچنان نگه داشته است. دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی به فری بیکن گفتند خودداری آلمان از پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس به تقویت ایران کمک می‌کند و ثابت می‌کند که غرب در مخالفت با ایران متحد نیست. آلمان و فرانسه همچنان دو متحد مهم آمریکا هستند که تلاش کرده‌اند توافق هسته‌ای ایران را حفظ کنند و به این کشور کمک کنند شدیدترین تحریم‌های اقتصادی دولت ترامپ را دور بزند. خودداری این کشورها از پیوستن به ائتلاف آمریکا غیرقابل قبول تلقی می‌شود.

سخنگوی سفارت آمریکا در برلین نیز در گفتگو با این پایگاه اینترنتی تایید کرد که گرنل و دیگر دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی، آلمان را تحت فشار قرار داده‌اند تا به ائتلاف آمریکا ملحق شود، اما این فشارها بی نتیجه بوده است.

مقامات آلمان روزهای اخیر با اشاره به نگرانی‌ها درباره احتمال اینکه در صورت تشدید تنش‌ها، پای آلمان به رویارویی نظامی بزرگتر با ایران کشیده شود، از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با پیوستن به ائتلاف آمریکا دفاع کرده‌اند. دوشنبه به نقل از هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام شد: «در حال حاضر بهتر است انگلیسی‌ها به ماموریت آمریکا ملحق شوند. ما این کار را نمی‌کنیم.» وی افزود آلمان راحت‌تر است که در ماموریتی که اتحادیه اروپا بانی آن باشد، شرکت کند.

یک دیپلمات امریکایی هم گفته "مقامات آلمان همواره به ما می‌گویند طرف ما هستند، اما آنها مجبورند به خاطر توافق هسته‌ای، در خصوص مسائل مرتبط هسته‌ای، طرف ایران را بگیرند.

ایران نیز از تلاش‌های دولت ترامپ به شدت انتقاد کرده و اعلام کرده‌اند این تلاش‌ها ممکن است منجر به جنگ منطقه‌ای گسترده‌تری شود. گفته می‌شود امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران این هفته در تماس تلفنی به همتایان قطری، عمانی و کویتی خود گفت: «ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه حفاظت از امنیت کشتیرانی به دنبال تشکیل آن است، موجب افزایش ناامنی در منطقه خواهد شد.»

خواندن خبر در سایت منبع

رضایی: ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس شکست می‌خورد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رضایی: ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس شکست می‌خورد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که ائتلاف نظامی آمریکا با ادعای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس بیشتر جنبه روانی دارد گفت: قطعا این ائتلاف همچون سایر اجماع‌ها و ائتلاف‌های تحت امر آمریکا با شکست مواجه شده و راه به جای نمی‌برد.

محمد ابراهیم رضایی در واکنش به تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف نظامی در خلیج فارس با ادعای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس اظهار کرد: در شرایطی که بعد از توقیف نفتکش انگلیسی‌ها آنها حالت استیصال پیدا کردند، آمریکایی‌ها نیز با تهدیدات و تذکرات قاطع نیروهای دفاعی ایران مواجه شدند، موضوعاتی که باعث شد مسوولان دولت‌ها انگلیس و آمریکا نزد مردمان‌شان احساس حقارت کنند و به فکر ایجاد ائتلاف بیفتند.

وی افزود: این ائتلاف بیشتر جنبه روانی دارد تا از ظرفیت برخی کشورها استفاده کنند که به قول خودشان به دنبال دوشیدن منابعشان هستند. قطعا تحت هیچ شرایطی ایران از خود هیچ نرمشی نشان نخواهد داد؛ برای ایران فرق نمی‌کند که آمریکا و انگلیس کنار هم باشند چون آن قدر قدرت دارد که از عهده آنها برمی‌آید.

وی با تاکید بر این که ائتلاف آمریکا همچون سایر ائتلاف‌ها و اجماع‌ها شکست می‌خورد گفت: تجربه نشان داده که اقدامات آنها راه به جای نمی‌برد فقط آنها به دنبال اطمینان بخشی به کشورهای عربی هستند.

رضایی با تاکید بر این که باید امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه تامین شود گفت: این همان پیشنهادی است که جمهوری اسلامی داده است. بهتر است کشورهای منطقه به جای آن که زیر سایه آمریکا باشند، جایگاه خود را پیدا کنند و بدانند آمریکا تنها می‌خواهد به اهداف خود برسد. آمریکا نمی‌تواند امنیت منطقه را ایجاد کند؛ امنیت توسط کشورهای منطقه تامین شدنی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

غول بدون سرنشین روسیه با موفقیت به پرواز درآمد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، روسیه از پرواز آزمایشی موفق هواپیمای پهپاد این کشور، با نام Altius-u با پرواز یک شبانه روز بدون توقف، خبر داد. این پهپاد غول پیکر که ۶ تن وزن دارد، در نخستین پرواز آزمایشی خود، به مدت ۳۲ دقیقه در ارتفاع ۸۰۰ متری، ماموریت‌های محوله را در یکی از فرودگاه‌های مسکو انجام داد. بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، این پهپاد جدید توانست مطابق دستورالعمل‌های ارائه شده، ماموریت شناسایی خود را با موفقیت کامل به پایان برساند. وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد: شکل ظاهری پهپاد Altius-u بر اساس نتایج آزمایش‌های بسیاری بر روی چند نمونه اولیه ساخته شده است. بیشتر بخوانید: مدرن‌ترین پهپاد فوق سنگین روسیه که بدون سرنشین‌های آمریکا را مغلوب می‌کندانتهای پیام/ساخت پهپاد فوق پیشرفته روسی + فیلم

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

واکنش رهبر انقلاب به انتقادات تند جوان نخبه‌ ناامید از وضع کشور + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، فیلم کامل انتقادات تند اخیر جوان نخبه‌ی ناامید از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب را مشاهده می‌کنید. در ادامه صحبت‌های این جوان نخبه، مقام معظم رهبری به سخنان وی پاسخ دادند. بیشتر بخوانید: تبریک عید غدیر توسط رهبر انقلاب به امام خمینی (ره) در حسینیه جماران + فیلمانتهای پیام/دیدار مقام معظم رهبری با مدال‌آوران المپیادهای علمی و اعضای تیم ملی والیبال جوانان + فیلم

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

اخبار بیشتر