اخبار روز بازار خودرو - شنبه 19 مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - شنبه 19 مردادماه

قیمت پرفروش‌ترین خودرو‌ها در ۱۹ مرداد ۹۸ + جدول

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
قیمت پرفروش‌ترین خودرو‌ها در ۱۹ مرداد ۹۸ + جدول
طبق آخرین بروزرسانی قیمت خودرو‌ها در 19 مرداد 98، سایپا 111 با کاهش 200 هزار تومانی نسبت به روز گذشته، در بازار آزاد خودرو به قیمت 48 میلیون و 800 هزار تومان معامله شد.

اعتمادآنلاین| جدیدترین قیمت خودرو‌های پرفروش امروز، شنبه (۱۹ مرداد۹۸) در بازار به شرح زیر است:

قیمت پرفروش‌ترین خودرو‌ها در ۱۹ مرداد ۹۸ + جدول - 2

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

پراید، پر تیراژترین خودرو در مردودی انحراف از فرمان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
پراید، پر تیراژترین خودرو در مردودی انحراف از فرمان
مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: خودرو پراید رتبه نخست را در انحراف فرمان و گازهای آلاینده دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ «سید نواب حسینی‌منش» با بیان این‌که در حال حاضر دو خودرو نیسان و پراید بیشترین آمار مردودی در آزمون‌های مراکز معاینه فنی را از آن خود کرده و رتبه نخست را به دست آورده‌اند، تصریح کرد: خودروی پر تیراژ تولید داخلی، رتبه‌ی نخست را در مردودی از انحراف فرمان که نشان‌دهنده‌ی جلوبندی ضعیف خودرو است به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال گذشته تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو برای دریافت برگه معاینه فنی به مراکز ۱۴گانه شهر تهران مراجعه کرده‌اند اظهار داشت: ۲۷٫۷ درصد مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران، خودروی پراید است.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران گفت: متاسفانه باید بگویم ۹ درصد از خودروهای پراید مراجعه‌کننده بیش از یک ایراد داشته‌اند که بر اساس آمار پس از انحراف فرمان، درصد مردودی پرایدهای مدل ۸۴ به بالا از تست آلایندگی ۱۷ درصد و میزان آلایندگی خودروی پراید مدل ۸۴ به پایین ۴۸ درصد است.

به گفته حسینی‌منش، مردودی پرایدها در تست ناهمراستایی چرخ‌ها ۱۰٫۵ درصد، در تست ترمز ۶ درصد و در تست کمک‌فنر ۵٫۷ درصد است.

وی به اظهارات رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مبنی بر اینکه که از سال ۹۹ شماره‌گذاری خودرو سواری پراید متوقف می‌شود اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی پلیس راهور، ۳۴ درصد از جان‌باختگان و مجروحان حوادث رانندگی سوار بر خودروی پراید بوده‌اند که بیشتر به دلیل نقص انحراف فرمان و ترمز است چرا که در کوچک‌ترین واکنش، فرمان خودرو از دست راننده خارج می‌شود.

حسینی‌منش گفت: اولین پراید در سال ۱۹۸۸ در شرکت فورد آمریکا تولید شد که پس از یک سال به دلیل غیراستاندارد بودن، خط تولید آن به کره فروخته شد، آن‌ها نیز ۲ سال پس از تولید باز هم به دلیل غیراستاندارد بودن این خودرو، خط تولیدش را به ایران فروختند، اما متاسفانه شاهدیم خودرویی که در کشورهای آمریکا و کره تنها ۳ سال تولیدشده، در کشور ما به‌رغم تمام اظهارات کارشناسی در غیراستاندارد بودن این خودرو بیش از ۳۰ سال است که تولید می‌شود و تولیدکننده قصد توقف تولید آن را نیز ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

خودروهای تمام‌برقی در کدام کشورهای اروپایی مشتری دارند؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
خودروهای تمام‌برقی در کدام کشورهای اروپایی مشتری دارند؟
آمارها حاکی از این است که شهروندان در برخی از کشورهای اروپایی همچون نروژ، آلمان، فرانسه و هلند از خریداری و استفاده خودروهای تمام برقی و الکتریکی استقبال بسیار بیشتری نسبت به سایر کشورها نشان داده‌اند.

اعتمادآنلاین| بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند.

بنابراین بسیاری از شرکت‌های خودروسازی در جهان عزم خود را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم کرده و از برنامه‌های خود بدین منظور رونمایی کرده‌اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

خودروهای برقی که شامل خودروهای تمام برقی، هیبریدی و پلاگین هیبریدی می‌شوند، در بازار کشورهای اروپایی از استقبال بی‌نظیری برخوردار شده‌اند و این طور که به نظر می‌رسد، شرکت‌های تولیدکننده خودروهای مذکور می‌توانند چشم امید بیشتری در بازار فروش کشورهای مذکور ببندند.

گزارش‌های منتشر شده در وب سایت موسسه تحقیقاتی و آماری jato نشان می‌دهد که نروژ، در سال ۲۰۱۸ میلادی برترین و موفقیت‌آمیزترین بازار فروش خودروهای تمام برقی اروپا را تشکیل داده است چراکه در این کشور ۴۶ هزار و ۵۷ دستگاه خودروی الکتریکی به فروش رسیده است که نسبت به سال قبل از آن، ۳۹ درصد رشد و افزایش داشته است.

پیشتر نیز اخبار و گزارش‌های منتشر شده در بلومبرگ نشان می‌داد که بالغ بر ۴۵ درصد یعنی نیمی از مجموع کل خودروهای فروخته شده در بازار خودروی این کشور برقی و الکتریکی بوده است. نروژ به عنوان یک کشور سرسبز و کم جمعیت در شمال قاره اروپا و منطقه اسکاندیناوی یکی از پیشگامان محافظت از محیط زیست و کاهش انتشار میزان آلاینده‌ها به جو زمین است که در راستای این هدف اقدامات بسیاری برای کاهش استقبال از خودروهای آلاینده بنزینی و دیزلی و افزایش محبوبیت استفاده از خودروهای پاک برقی و الکتریکی انجام داده که در نهایت موجب شده خریداری و استفاده از وسایل نقلیه مذکور در این کشور با رشد قابل توجهی مواجه شود که در نوع خود در جهان بی‌سابقه و بی‌نظیر بوده است.

پیشتر شهر اسلو پایتخت نروژ لقب پایتخت خودروهای الکتریکی در جهان را به نام خود ثبت کرده بود.

خودروهای تمام‌برقی در کدام کشورهای اروپایی مشتری دارند؟ - 8

بر اساس جدول فوق، بعد از نروژ، کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، انگلستان و سوئد قرار گرفته‌اند که به ترتیب با فروش ۳۴ هزار و ۵۴۳، ۳۰ هزار و ۹۳۹، ۲۴ هزار و ۲۸۴، ۱۴ هزار و ۵۰۴ و هفت هزار و ۶۹ دستگاه خودروی تمام برقی در جایگاههای دوم تا ششم جدول رده‌بندی برترین بازارهای فروش خودروهای مذکور جای گرفته‌اند.

در این میان، همه بازارهای فروش در کشورهای اروپایی شاهد یک رشد و افزایش قابل ملاحظه بوده‌اند به گونه‌ای که آلمان با ۴۰ درصد رشد، فرانسه با ۲۴ درصد، هلند با ۲۰۲ درصد، انگلستان با هفت درصد و سوئد با ۶۸ درصد رشد و افزایش مواجه بوده است.

بعد از کشورهای مذکور، شهروندان اروپایی در اتریش، اسپانیا، سوئیس، ایتالیا، پرتغال، بلژیک، دانمارک، مجارستان، ایرلند، فنلاند، لهستان، جمهوری چک، رومانی، اسلوونی، اسلوواکی، کرواسی و یونان بیشترین استقبال را از خریداری و استفاده از خودروهای تمام برقی و الکتریکی در این قاره سبز کنشان داده‌اند.

طبق جدول مذکور که در آنها میزان رشد بازار کشورهای اروپایی ذکر شده است، می‌توان دریافت و نتیجه گیری کرد که کشورهایی نظیر کرواسی با ۱۰۷۳ درصد، هلند با ۲۰۲ درصد، رومانی با ۱۶۴ درصد، ایتالیا با ۱۵۷ درصد، پرتغال با ۱۴۹ درصد، اسلوونی با ۱۳۶ درصد، دانمارک با ۱۲۳ درصد، مجارستان با ۱۱۲ درصد بیشترین استقبال از خریداری خودروهای تمام برقی و الکتریکی را در میان کشورهای اروپایی به نام خود به ثبت رسانده‌اند.

همچنین کمترین رشد نیز به بازار کشورهای سوئیس با چهار درصد و انگلستان با هفت درصد تعلق داشته است.

دولت‌های بسیاری همچون انگلستان، فرانسه، نروژ، اسپانیا، یونان، مکزیک، چین و هند از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند به منظور جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، تولید و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی (حدودا دو دهه آینده) ممنوع و متوقف اعلام کنند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

دردسر جدید ایران‌خودرو

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
دردسر جدید ایران‌خودرو
صبح امروز تصویری از نامه بانک مرکزی به تمام بانک‌ها در فضای مجازی منتشر شده که در آن عنوان شده؛ ضروری است تمام حساب‌های هاشم یکه‌زارع را مسدود کنند و هیچ خدمات بانکی به او ندهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، صبح امروز در فضای مجازی نامه‌ای منتشر شده که منتسب به دستورالعمل اداره دعاوی حقوقی بانک مرکزی و حکم قضایی بازپرس شعبه ۱۴ ناحیه ۲۸ دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مورد پرونده مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو است. در این نامه اشاره شده که بانک مرکزی به تمام بانک‌ها نامه زده و دستور داده که تمام حساب‌های هاشم یکه‌زارع (مدیر‌عامل شرکت ایران خودرو) را مسدود کنند و هیچ خدمات بانکی به او ندهند.

دردسر جدید ایران‌خودرو - 3

تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و هنوز ایران‌خودرو واکنشی نسبت به آن نشان نداده است.

هنوز ایران‌خودرو واکنشی به این مساله نشان نداده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش چند میلیون تومانی قیمت برخی خودروها

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
کاهش چند میلیون تومانی قیمت برخی خودروها
امروز در بازار خودرو قیمت خودروهایی نظیر پراید، پژو 206 تیپ 2، پژو 207 اتومات با کاهش مواجه شد.

اعتمادآنلاین| امروز بازار خودرو با کاهش قیمت خودروهایی نظیر پراید، پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو ۲۰۷ اتومات مواجه شده است در ادامه جدول آخرین قیمت خودروها آمده ست.

کاهش چند میلیون تومانی قیمت برخی خودروها - 2

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

سهم ۲۰ درصدی خودروساز‌ها در تولید ناخالص داخلی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سهم ۲۰ درصدی خودروساز‌ها در تولید ناخالص داخلی
کارشناس مسائل اقتصادی سهم خودروسازان در تولید ناخلص داخلی را ۲۰ درصد عنوان کرد.

محسن امینی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به روند خصوصی سازی در کشور، گفت: در واقع از اواخر دهه ۷۰ بحث خصوصی سازی مطرح شد، ولی تا به امروز هیچگونه اتفاقی در این زمینه رخ نداده است، به طوری که مشکل فقط در تعریف است، ولی اجرایی نمی‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: بخش زیادی از بازار ایران در اختیار شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو قرار دارد، اگر قرار است خصوصی سازی شکل بگیرد باید یک تعریف اساسی در این باره شکل بگیرد، یعنی در ابتدای کار باید صورت‌های مالی شرکت‌ها شفاف و قابل بررسی باشند.

به گفته او شرکت‌های مذکور تا حدودی برای خصوصی سازی و همچنین واگذاری قسمتی از سهام این شرکت‌ها مقاومت می‌کنند و تمایلی به این روند ندارند.

امینی تاکید کرد: در زمانی که رشد اقتصادی کشور در شرایط مثبتی قرار داشت و تحریم‌ها نیز اعمال نشده بود، حدود ۲۰ درصد تاثیر کل صنعت در تولید ناخالص داخلی کشور به صنعت خودروسازی مربوط بود این امر بیانگر این است که صنعت خودروسازی در میان سایر صنایع در رشد اقتصادی کشور بیشترین تاثیر را داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب20 ساعت قبل
یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: با توجه به از دست رفتن فرصت FATF و همچنین افزایش قیمت دلار قیمت خودرو در هفته‌های پایانی سال …یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: با توجه به از دست رفتن فرصت FATF و همچنین افزایش قیمت دلار قیمت خودرو در هفته‌های پایانی سال ۹۸ احتمالا گران خواهد شد. یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودرو تا پایان هفته گران می‌شود؟ به تجارت‌نیوز گفت: با توجه به از دست رفتن فرصت FATF و همچنین افزایش قیمت دلار قیمت خودرو در هفته‌های پایانی سال ۹۸ احتمالا قیمت خودرو گران خواهد شد؛ چرا که هیچ شاخص مثبتی در کاهش قیمت خودرو دیده نمی‌شود. بهرام شهریاری افزود: اتفاق یا خبر مثبت سیاسی یا اقتصادی در روزهای آینده دیده نمی‌شود، بنابراین به کاهش یا حتی ثبات قیمت خودرو نمی‌توان امیدوار شد. او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا با برداشته شدن ممنوعیت‌های واردات خودرو، قیمت خودرو ارزان خواهد شد؟ اظهار کرد: بنابراین ممنوعیت‌های خودرویی بحث جدی نیست. با توجه به افزایش قیمت سرسام‌آور مواد اولیه و کمبود برخی قطعات قیمت خودرو نه تنها ثابت باقی نمی‌ماند بلکه گران‌تر هم خواهد شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
همچنین مثقال طلای آبشده (۱۸ عیار) در بازار داخلی هم میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قیمت خورد که نسبت به روز دوشنبه ۱۰ هزار ومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. قیمت گرم طلای ۱۸ عیار امروز با بیش از ۲ هزار تومان کاهش به مبلغ ۵۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش یافت. همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد ۱۵۵۰۰ تا ۱۵۶۰۰ تومان و پوند انگلیس نیز بین ۱۷۹۰۰ تا ۱۸۱۰۰ تومان قیمت خورد. همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۰۵۵۰ تومان، دلار استرالیا ۹۲۸۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۳۲۰ تومان، یوان چین ۱۹۸۵ تومان و لیر ترکیه ۲۳۴۰ تومان بوده است. امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون بروزرسانی تا لحظه تنظیم گزارش به شرح زیر اعلام کرد: قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۵۵۰ تومان قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳٫۹۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۴٫۹۵۰ تومان قیمت فروش یورو: ۱۵، ۲۵۰ تومان
ایران‌جیبایران‌جیب21 ساعت قبل
رئیس سازمان خصوصی‌سازی از واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند خبر داد و گفت آخرین گروه تا پایان اسفندماه …رئیس سازمان خصوصی‌سازی از واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند خبر داد و گفت آخرین گروه تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد. علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد واریز سود سهام عدالت گفت: از سوم اسفند ۹۸ به‌ازای هر سهم یک‌میلیون‌تومانی سهام عدالت، به‌صورت علی‌الحساب ۲۰۵ هزار تومان سود واریز می‌کنیم. وی افزود: هنوز بخشی از سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت دریافت نشده است و این مبلغ را فعلا پرداخت می‌کنیم تا بعدا که سود کامل شرکت‌ها دریافت شد، سود قطعی برای عملکرد سال ۹۷ به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود. رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: واریز سود مرحله سوم سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۷ از سوم اسفندماه انجام می‌شود و آخرین گروه تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد. صالح افزود: سود ۲۰۵هزارتومانی علی‌الحساب برای دارندگان سهام کامل عدالت، یعنی ارزش اسمی یک‌میلیون‌تومانی خواهد بود، اما کسانی که ارزش سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان است، به همان نسبت سود واریزی کم می‌شود.
ایران‌جیبایران‌جیب20 ساعت قبل
در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که …در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که اقدامات مدیریت سیلاب انجام شده است. معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره باران‌های سیل‌آسا، تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی که در ۴۸ ساعت اخیر و نهایتا سه روز انجام می‌شود، قابل اطمینان است، چراکه پیش‌بینی‌هایی که برای بهمن‌ماه و اسفندماه صورت گرفت، چندان مطابق نبود و استان گیلان را تحت تاثیر قرار داد. این عدد حتی از پارسال نیز که سال‌تری بود، ۵ درصد بیشتر بوده است. ورود سامانه بارشی جدید به کشورطبق اعلام سازمان هواشناسی، امروز، یکشنبه به تدریج سامانه بارشی جدیدی از شمال غرب وارد کشور می‌شود و در دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در غرب و شمال غرب بارش برف و در ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی در جنوب غرب بارش پراکنده را به دنبال دارد. در اواخر وقت روز دوشنبه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی این روز بارش برف در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه و جنوب لرستان شدت بیشتری دارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
براساس این گزارش، حوثی‌ها پیش‌تر بارها به ریاض و دیگر مناطق و شهرهای سعودی حمله کرده‌اند. نویسنده گزارش تاکید کرده دولت سعودی اهمیت فوق‌العاده‌ای برای برگزاری نشست سران گروه بیست در ریاض قائل است (این نشست قرار است در آبان ماه ۱۳۹۹ برگزار شود.) زیرا پس از ماجرای قتل خاشقجی نیاز مبرمی به کسب اعتبار بین‌المللی با برگزاری این نشست مهم سران جهان احساس می‌کند. او سپس پیشنهادی مطرح می‌کند و می‌نویسد: در ازای معافیت اندک تحریم نفتی ایران به میزان مجاز کردن صادرات ۵۰۰ هزار بشکه در روز، ایالات‌متحده و دولت سعودی از ایران بخواهند حوثی‌های یمن را تا زمان برگزاری نشست سران گروه بیست در نوامبر ۲۰۲۰ به میز گفت‌وگو بیاورد. در سوی دیگر برای حوثی‌ها نیز این دستاورد را خواهد داشت که آنها از سوی دولت سعودی و هم‌پیمانان ریاض به رسمیت شناخته می‌شوند.
ایران‌جیبایران‌جیب18 ساعت قبل
بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. سامانه سنا با هدف گردآوری سیستماتیک داده‌های معاملاتی بازار ارز و نقل و انتقالات ارزی در سطح صرافی‌های سراسر کشور طراحی و راه اندازی شده است و کلیه صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، اطلاعات معاملاتی خود اعم از فروش و خرید را در این سامانه به ثبت می‌رسانند که از میانگین این معاملات و نرخ‌های ثبت شده، رقم میانگینی محاسبه و اعلام می‌شود که به آن نرخ سنا اطلاق می‌شود به عبارت دیگر این نرخ‌ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی‌های مجاز کل کشور است.

اخبار بیشتر