اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۰ مردادماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه ۲۰ مردادماه

آغاز موج مردمی مطالبه تصویب «مالیات بر احتکار مسکن»

فارسخبرگزاری فارس
آغاز موج مردمی مطالبه تصویب «مالیات بر احتکار مسکن»
به همت جمعی از دانشجویان و مجموعه های مردمی، پویش «سرپناه شو» برای مطالبه اقدامات فوری در بخش مسکن به راه افتاد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افزایش قیمت و نوسانات شدید دائمی مسکن، گویای وجود احتکار و سوداگری در این بازار است. کارشناسان با توجه به شرایط و تجربه سایر کشورها، استفاده از ابزار مالیاتی علی الخصوص مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی را مناسب‌ترین ابزار برای مواجهه با این شرایط می‌دانند.

متاسفانه چندین سال است که تصویب و اجرای این قوانین در مسیر بین مجلس و دولت پاسکاری می‌شود و در آخرین اتفاق، دولت پس از ۸ ماه متوقف کردن روند بررسی طرح در مجلس، ارسال لایحه را به پایان سال موکول کرد که به معنای عدم پیشبرد موضوع در طول این مجلس و حتی این دولت است.

در این شرایط جمعی از دانشجویان و مجموعه‌های مردمی، پویش #سرپناه_شو را برای پیگیری انجام اقدامات فوری در بخش مسکن با جمع آوری امضا برای ارسال نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت سرعت بخشیدن به تصویب این طرح و حمایت از طراحان به راه انداخته‌اند.

برای مطالعه متن نامه و پیوستن به پویش، می‌توانید به صفحه SARPANAHSHO. IR و یا شناسه @SARPANAHSHO در شبکه‌های اجتماعی مراجعه نمایید.

خواندن خبر در سایت منبع

برای مقابله با سوداگری مسکن خلاء قانون داریم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
برای مقابله با سوداگری مسکن خلاء قانون داریم
رئیس اتحایه مشاوران املاک تهران گفت: برای مقابله با سوداگری و کاهش التهابات بازار مسکن به مصوبات مجلس برای اجرای کامل قوانین و الزام ثبت کدرهگیری با هدف شفاف شدن معاملات مسکن نیازمندیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «مصطفی قلی خسروی» گفت: نه برنامه تولید مسکن نه سیاست‌گذاری و نه قیمت مصالح هیچ کدام در اختیار مشاوران املاک نیست؛ تلاش ما پایین آوردن و تعدیل قیمت‌ها است اما خلاء قوانین این روند را کند کرده است.

وی اضافه کرد: برای مثال مهمترین اثر ثبت کد رهیگیری در معاملات مسکن جلوگیری از سوداگری و معاملات مکرر مسکن بود؛ اما بسیاری از قراردادهای خرید و فروش و حتی اجاره بدون ثبت کدرهگیری انجام می‌شود.

قلی خسروی ادامه داد: برای مقابله با سوداگری به حمایت‌های قانونی مجلس نیازمندیم؛ لازم است قوه قانونگذاری کد رهگیری را اجباری کند تا در معاملات مسکن به شفافیت برسیم. این کمک در بخش مالیات بر عایدی سرمایه نیز می‌تواند از حضور سفته بازان در این بازار بکاهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه دولت در راستای سیاست کاهش قیمت‌ها برنامه تولید انبوه مسکن را اجرا می‌کند، گفت: تاثیر ۱۰۰درصدی این طرح وقتی نمایان می‌شود که طبق یک اولویت بندی از سوی مجلس شفافیت وارد معاملات مسکن شود.

افزایش تمدید اجاره نامه‌ها

وی در خصوص آخرین وضعیت بازار اجاره نیز گفت: قراردادها بیشتر در تابستان امسال به سمت تمدید اجاره رفته است.

خسروی با بیان اینکه هر ۴ بار اسباب کشی مشابه یک آتش سوزی است، گفت: البته به دلیل افزایش مخارج بازسازی منازل بهتر است مالکان نیز قیمت اجاره را متناسب با وضعیت مستاجر خود افزایش دهند؛ چون هزینه‌های بازسازی و تعمیر خانه برای ورود مستاجر جدید نیز به ضرر مالک است.

به گفته قلی خسروی تمدید اجاره راهکار مناسبی است که هم از هزینه‌های مالک و هم از هزینه‌های مستاجر می‌کاهد.

وی در خصوص اینکه انتظار مستاجران دو ساله شدن قراردادها بود اما این تقاضا نیز در مجلس مصوب نشد، گفت: بیشتر از اجبار مالکان به دوساله کردن قراردادها، بازار مسکن به راه اندازی صنعت اجاره داری، فرهنگ سازی برای اصلاح رابطه مستاجر و موجر و تولید انبوه ساختمان نیازمند است.

قلی خسروی افزود: تعداد مستاجران در ایران کمتر از سایر کشورها است که البته به این دلیل است که مستاجر بودن در کشورهای اروپایی صرف دارد. در حال حاضر کمتر از ۴۰ درصد اجاره نشین در کشور داریم و برنامه‌های دولت در راستای کاهش این تعداد است.

وی اضافه کرد: طرح مسکن مهر در صورتی که سوداگران وارد این بازار نمی‌شدند. می توانست از جمعیت اجاره نشین بکاهد.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش قیمت بازار مسکن با تولید مسکن کارگری در کشور

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
کاهش قیمت بازار مسکن با تولید مسکن کارگری در کشور

شادمهر کاظم زاده عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به راه کارهای موجود برای کاهش قیمت مسکن در کشور، گفت: یکی از وظایف دولت، تأمین مسکن برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه از جمله مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، قشر کارگران و کارمندان است، اما متأسفانه تاکنون این مسئله به صورت مطلوب محقق نشده است.

قدم‌های مثبت دولت برای تولید مسکن؛ تدوین طرح مسکن کارمندی

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه دولت در یک سال اخیر قدم‌های خوبی را برای تولید مسکن برداشته است، به طوری که طرح تأمین مسکن کارمندان طراحی شده و در آینده‌ای نزدیک عملیاتی می‌شود.

تفاهم وزارتخانه‌های راه و دفاع برای تولید مسکن کارمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح

وی گفت: همچنین وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع، تفاهم نامه‌ای را برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح منعقد کرده‌اند که این مسئله نیز می‌تواند در کاهش مشکلات بازار مسکن و کاهش تقاضا برای خرید مسکن اثرگذار باشد.

کاهش قیمت بازار مسکن با تولید مسکن کارگری در کشور

در شرایط کنونی بخش اعظمی از سرپرستان خانوارها، به شغل کارگری مشغول هستند، بنابر این دولت با برنامه ریزی برای تولید مسکن کارگری می‌تواند از تلاطمات بازار مسکن بکاهد

کاظم زاده با اعلام اینکه تولید مسکن برای کارگران در سطح استان‌ها بسیار ضروری است، گفت: در شرایط کنونی بخش اعظمی از سرپرستان خانوارها، به شغل کارگری مشغول هستند، بنابر این دولت با برنامه ریزی برای تولید مسکن کارگری می‌تواند از تلاطمات بازار مسکن بکاهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: قطعا تولید انبوه مسکن کارگری به دلیل گستردگی جمعیتی می‌تواند قیمت مسکن را به صورت چشمگیر کاهش دهد.

پالس‌های مثبت بازار مسکن به تولید مسکن کارگری

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: قطعا با آغاز تولید مسکن کارگری، بازار به این اقدام دولت واکنش مثبت نشان خواهد داد و قیمت بیش از گذشته در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

دولت مثل مردم فقط تماشاچی اوضاع مسکن بود

مهرخبرگزاری مهر
دولت مثل مردم فقط تماشاچی اوضاع مسکن بود
کارشناسان مسکن اعلام کردند: دولت نباید مثل مردم تماشاچی اوضاع مسکن باشد بلکه باید با اخذ مالیات بازدارنده از خانه های خالی و لوکس، بازار مسکن را از سوداگران پس بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، افشین پروین پور کارشناس مسکن در برنامه تیتر امشب گفت: دولت اصلا سیاستی در حوزه مسکن و اصلا عملکردی نداشته است که بگوییم درست بوده یا نه و دولت هم مثل مردم تماشاچی بوده است و اوج فعالیت وزیر مسکن این بوده که به مردم توصیه کرده که خانه نخرند.

این کارشناس مسکن با اشاره به این که مردم دیگر توان خرید مسکن ندارند افزود: با این قیمت‌ها بسیاری از تقاضاهای مصرفی از بازار مسکن خارج شده و وارد بازار استیجاری شده که فشار مضاعف بر مستاجران و بازار استیجاری وارد کرده است.

پروین پور گفت: الان بازار مسکن زیر چنبره و حاکمیت مطلق سوداگران است و ۷۰ درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می‌کنند و آنها هر جهت که می‌خواهند مسکن را می‌برند.

او افزود: در لیبرال‌ترین کشورها حتی آمریکا، دولت‌ها در بخش مسکن حضور جدی دارند و با ابزار مالیات سنگین مانع فعالیت سوداگرانه مسکن می‌شوند به همین دلیل است که کالای مسکن در این کشورها کاملا مصرفی است، زیرا اجازه نمی‌دهند تقاضاهای سوداگرانه وارد بازار زمین و مسکن شود، ابزار آنها هم مالیات دقیق و آمار دقیق معاملات و مالکان است.

این کارشناس با تاکید بر این که با این شرایط رکود مسکن ادامه خواهد داشت گفت: راه حل وجود دارد و ان اینکه باید دولت کاملا حضور محکم حاکمیتی و منطقی در بازار داشته باشد، بخش خصوصی باید مسکن بسازد اما توزیع عادلانه آن و این که چه نوع مسکنی و برای چه قشری یا دهکی بسازد باید در اختیار دولت باشد.

پروین پور گفت: در کشورهای دیگر ۱۵ تا ۲۰ درصد درآمد سرپرست خانوار هزینه مسکن می‌شود، اما در ایران کل درآمد سرپرست خانوار و حتی بیشتر از آن برای مسکن هزینه می‌شود، مردم دیگر توان خرید و اجاره مسکن ندارند. دولت هیچ آماری از مالکان و مستاجران و بدمسکن‌ها ندارد و هیچ تمایلی هم ندارد که کاری بکند و تا الان هیچ اتفاقی نیفتاده است.

عبداللهی دیگر کارشناس مسکن نیز با تایید سخنان پروین پور گفت: سال قبل تورم رکودی را شاهد بود زیرا تقاضای مصرفی و واقعی در بازار نبود و خود سوداگران و دلالان قیمت‌ها را بالا می‌بردند.

او با بیان این که با افزایش قیمت مسکن فشار تقاضا موجب افزایش اجاره بها می‌شود افزود: سیاستگذاری درستی در بخش مسکن نداشته‌ایم و الان با کاهش تقاضا با رکود کاهشی مواجهیم که سرمایه گذار و تولید کننده را از بازار مسکن خارج می‌کند، بخش مسکن ثبات ندارد و این خوب نیست.

این کارشناس با بیان این که ساخت و افزایش تولید مسکن و افزایش مبلغ تسهیلات اینها راه حل‌های موقت و کوتاه مدت اند افزود: ۷۷ درصد تقاضاهای مسکن سوداگرانه است، ما از سال ۸۵ تا ۹۵؛ ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن تولید و عرضه کرده‌ایم اما فقط ۲ میلیون ۴۰۰ هزار تا از این مسکن‌ها به متقاضیان مصرفی رسیده است و این نشان می‌دهد که تولید تنها کافی نیست، هدف تولید باید اقشار متوسط و پایین باشد و مسکن به دست آنها برسد.

عبداللهی گفت: ۲ میلیون ۵۰۰ هزار مسکن خالی داریم که اگر عرضه شود همین هم از فشار تقاضا کم می‌کند.

او افزود: ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه در همین خانه‌های خالی بلوکه شده که اگر آزاد شود بخش مسکن را احیا می‌کند.

این کارشناس با بیان این که مالیات بر خانه‌های خالی از سوداگران گرفته می‌شود گفت: سوداگران و کسانی که سودشان در این اوضاع و احوال است مردم را از مالیات بر خانه‌های خالی و گران قیمت می‌ترسانند و باید این را هم گفت که نرخ مالیات باید آنقدر گران باشد که هیچ احدی جرات فعالیت سوداگرانه در بخش مسکن نداشته باشد. در انگلستان از خانه‌های گران قیمت مالیات بسیار سنگین می‌گیرند که خودش درآمد هنگفتی برای دولت است.

عبداللهی گفت: متاسفانه هیچ عزمی برای سر و سامان داده اوضاع بازار مسکن و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و بر عایدی سرمایه دیده نمی‌شود.

کیان پور نماینده مجلس نیز گفت: تولید مستمر مسکن می‌تواند باعث کاهش تقاضا و تعادل قیمت‌ها شود.

او گفت: تصمیم دولت برای تکمیل و عرضه ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر و ساخت ۴۰۰ هزار مسکن مشارکتی توانسته تا حدودی قیمت‌ها را کاهش دهد، البته تقویت ریال در برابر ارزهای خارجی هم از علل دیگر روند کاهشی قیمت مسکن است.

کیان پور گفت: بازار مسکن فرابخشی است و باید توسط بخش خصوصی کنترل شود اما دولت نیز باید با سیاستگذاری نظارت کند.

این نماینده مجلس با تمجید از طرح مسکن مهر گفت: اگر مسکن مهر نبود الان حداقل ۲ میلیون تقاضا به تقاضای بازار اضافه می‌شد که خودش موجب فشار بیشتر می‌شد.

او افزود: دولت باید به دنبال تولید مسکن برای ۶ دهک اول باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه‌های معامله مسکن

همشهریخبرگزاری همشهری
نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه‌های معامله مسکن
همشهری آنلاین: نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس بر این موضوع تاکید کرد که حق کمیسیون بنگاه‌ها در معاملات مسکن طبق جدول تعریف شده محاسبه می‌شود و دارای دستور العمل مربوط به خود است.

ایسنا نوشت: سید ابوالفضل موسوی با اشاره به اخبار منتشر شده برای تلاش اتحادیه املاک برای افزایش حق کمیسیون مشاورین املاک در معاملات مسکن از نیم درصد به یک درصد بیان کرد: حق کمیسیون مشاورین املاک در معاملات مسکن دارای یک دستورالعمل خاص است. اینگونه نیست که هر بنگاه بتواند نرخ خود را تعیین کند. مطابق با قیمت ملک و جدول از پیش تعریف شده متناسب با قیمت‌ها بنگاه‌ها حق کمیسیون دریافت می‌کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: میزان قیمت ملک هرچقدر که باشد باید متناسب با درصد تعیین شده در جدول حق کمیسیون اخذ شود.

موسوی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا در کمیسیون عمران طرحی مبنی بر اخذ حق کمیسیون در معاملات مسکن بر اساس متراژ خانه در حال بررسی است، گفت: تاکنون چنین موضوعی در دستور کار کمیسیون عمران قرار نگرفته است. البته امکان دارد چنین طرحی توسط چند نماینده در یکی از کارگروه‌های کمیسیون درحال بررسی باشد اما هنوز چنین طرحی به صحن کمیسیون عمران نیامده است. کد خبر ۴۵۱۲۳۳

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت حذف تقاضاهای سوداگرانه از بازار مسکن

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
ضرورت حذف تقاضاهای سوداگرانه از بازار مسکن
کارشناس مسکن گفت: برای تعادل بازار مسکن باید تقاضا‌های سوداگرانه از بازار حذف و عرصه برای تقاضا‌های مصرفی فراهم شود.

به گزارش افکارنیوز،

پروین پور کارشناس اقتصادی در برنامه تیتر امشب در خصوص وضعیت بازار مسکن و ارزیابی عملکرد دولت در این بخش گفت: دولت در حوزه مسکن اقدام موثری نکرده که بخواهیم ارزیابی کنیم.

اخبار اقتصادی- وی ادامه داد: در کشور‌های پیشرفته، مسکن کالای کاملا مصرفی است و دولت‌ها با استفاده از ابزار مالیات، اجازه ورود تقاضای سوداگرانه و سرمایه‌های سرگردان به این بخش نمی‌دهند.

پروین پور تصریح کرد: در کشور‌های پیشرفته سهم مسکن از درآمد خانوار ۱۵ تا ۲۰ درصد است در حالی که در کشور ما به طور معمول یک حقوق کامل صرف هزینه تامین مسکن می‌شود.

این کارشناس مسکن با اشاره به این که مردم دیگر توان خرید مسکن ندارند افزود: با این قیمت‌ها بسیاری از تقاضا‌های مصرفی از بازار مسکن خارج شده است و وارد بازار استیجاری شده که فشار مضاعف بر مستاجران وارد کرده است.

پروین پور با اشاره به اینکه در این شرایط رکود مسکن ادامه خواهد داشت، گفت: درحال حاضر ۷۰ درصد بازار مسکن را دلالان و سوداگران اداره می‌کنند و آن‌ها مسکن را به هر جهت که می‌خواهند، هدایت می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی درباره راهکار‌های کنترل بازار مسکن گفت: اولین کار باید دولت تهیه ابزار رصد و سامانه اطلاعاتی جامع باشد. در حال حاضردولت اشرافی بر بازار مسکن ندارد و تمایلی هم بر رصد بازار هم دیده نمی‌شود.

وی تاکید کرد: باید شرایط طوری تنظیم شود که تقاضا‌های سوداگرانه از بازار حذف و عرصه برای تقاضا‌های مصرفی فراهم شود.

تولید مستمر مسکن باعث کاهش تقاضا و تعادل قیمت‌ها می‌شود

در ادامه کیانپور نماینده مجلس در ارتباط تلفنی تصریح کرد: مسکن فرابخشی است و مختص به وزارت راه و شهرسازی نیست. دولت باید در این حوزه سیاستگذاری کند و بخش خصوصی هم اجرا کند.

وی افزود: در ۳ ماه گذشته با کاهش معاملات مسکن مواجه بودیم که در برخی مناطق به ۶۰ درصد هم کاهش یافته است. دلیل عمده این امر تقویت ۲۰ تا ۲۵ درصدی ارزش پول ملی بوده که به ایجاد تعادل در بازار کمک می‌کند.

کیانپور تاکید کرد: تولید مستمر مسکن می‌تواند باعث کاهش تقاضا و تعادل قیمت‌ها شود. باید کمک کنیم متقاضیان واقعی به بازار بیایند و تقاضا‌های سوداگرانه از این بخش تخلیه شود.

این نماینده مجلس درباره سیاستگذاری‌های دولت در حوزه مسکن گفت: تکمیل ۵۰۰ هزار مسکن مهر و ساخت ۴۰۰ هزار مسکن جدید از برنامه‌های دولت است و باید نقائص کار برطرف شود و ساخت مسکن سالانه به یک میلیون واحد برسد.

وی در خصوص مسکن مهر تصریح کرد: اگر این طرح نبود اکنون حداقل ۲ میلیون تقاضا به تقاضای بازار اضافه می‌شد که خود موجب فشار بیشتر و ایجاد التهاب در بازار بود. دولت باید به دنبال تولید مسکن برای ۶ دهک اول باشد.

کیانپور تصریح کرد: باید تلاش شود بازار مسکن به سمت تامین نیاز واقعی پیش رود. شیوه دستورالعمل مسکن مشارکتی بایدبه سمت کاهش قیمت تمام شده باشد چرا این این نوع مسکن، نیاز دهک بین سوم تا ششم را پوشش می‌دهد.

وی درخصوص مالیات بر خانه‌های خالی گفت: اجرای این امر به همکاری وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد، سازمان مالیات و سازمان تعزیرات نیاز دارد. بانک اطلاعاتی خانه‌های خالی باید تکمیل شود که در مجلس پیگیر این موضوع هستیم.

هدف تولید مسکن باید اقشار متوسط و پایین باشد

در ادامه برنامه عبدالهی کارشناس مسکن تصریح کرد: تاکنون سیاستگذاری درستی در بخش مسکن نداشته‌ایم و الان با کاهش تقاضا با رکود کاهشی مواجه هستیم که سرمایه گذار و تولید کننده را از بازار مسکن خارج می‌کند.

وی افزود: افزایش تولید مسکن و افزایش مبلغ تسهیلات راه حل‌های موقت و کوتاه مدت برای بازار مسکن محسوب می‌شوند. ۷۷ درصد تقاضا‌های مسکن سوداگرانه است، از سال ۸۵ تا ۹۵به میزان ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن تولید و عرضه شده، اما فقط ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مسکن‌ به متقاضیان مصرفی رسیده است و این نشان می‌دهد که تولید تنها کافی نیست، هدف تولید مسکن باید اقشار متوسط و پایین باشد.

عبداللهی گفت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن خالی داریم که البته بیشتر آن خانه‌های لوکس است اما اگر همین هم به بازاز عرضه شود از فشار تقاضا کم می‌کند و بازار اجاره را هم سامان می‌دهد.

وی ادامه داد: هزار هزار میلیارد تومان سرمایه در همین خانه‌های خالی بلوکه شده که اگر آزاد شود بخش ساخت خانه‌های متناسب با نیاز جامعه را احیا می‌کند.

این کارشناس مسکن گفت: مردم از اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی می‌ترسند اما این مالیات فقط از سوداگران و احتکارکنندگان مسکن گرفته می‌شود.

وی تاکید کرد: نرخ مالیات باید آنقدر گران باشد که موثر واقع شود و کسی جرات فعالیت سوداگرانه در بخش مسکن نداشته باشد.

عبداللهی گفت: متاسفانه هیچ عزمی برای ساماندهی اوضاع بازار مسکن و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و بر عایدی سرمایه دیده نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بیت کوین رمز ارزی است به عنوان وسیله پرداخت، انتقال وجه و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. پس از قانونی شدن استخراج بیت کوین در کشور تقاضا برای خرید دستگاه ماینر در کشور افزایش یافت. در حال حاضر بخش زیادی از دستگاه‌های ماینر به صورت قاچاق و بخش کمی به صورت قانونی وارد کشور می‌شود. اما واردات قانونی دستگاه ماینر به کشور دارای شرط خاصی است که واردکنندگان باید آن را مدنظر قرار دهند. وی درباره واردات ماینر به عنوان دستگاه‌های آی تی به کشور گفت: تطبیق ثبت سفارش با کالایی که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود بر عهده گمرک است.

اخبار بیشتر