دفن اخبار تنش‌ها در هند زیر آوار خبرهای روز دنیا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دفن اخبار تنش‌ها در هند زیر آوار خبرهای روز دنیا

نخست‌وزیر پاکستان: سکوت جهانی نسبت به وقایع کشمیر یادآور مماشات با هیتلر است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نخست‌وزیر پاکستان: سکوت جهانی نسبت به وقایع کشمیر یادآور مماشات با هیتلر است
نخست‌وزیر پاکستان: سکوت جهانی نسبت به وقایع کشمیر یادآور مماشات با هیتلر است - 0

نخست‌وزیر پاکستان با تشبیه دولت هند به نازی‌ها هشدار داد که انفعال جهانی نسبت به کشمیر خشنود ساختن هیتلر است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، اظهارات عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های کشمیر هند بار دیگر ممنوعیت‌های آمد و شد در بخش‌هایی از این منطقه پرتنش اعمال کردند.پیش از آن گشایش‌هایی در محدودیت‌های اعمال شده در سرینگر، اصلی‌ترین شهر کشمیر هند انجام شد و مردم توانستند از فروشگاه‌ها خرید کنند و در نماز جمعه حضور به هم رسانند.

تصاویر تلویزیونی نشان می‌دهد عصر یکشنبه خودروهای حامل بلندگو وارد این منطقه شدند و از سکنه خواستند به خانه‌هایشان بازگردند و بازارها تعطیل شوند. تلفن‌های ثابت، تلفن‌های همراه و اینترنت همچنان مسدود هستند و ساکنان اجازه تماس با بستگان و دوستانشان را ندارند.

عمران خان یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: تقلا برای تغییر جمعیت کشمیر با پاکسازی قومی وجود دارد. سوال اینجاست که آیا جهان همانگونه که با هیتلر در مونیخ مماشات کرد، به تماشا می‌نشیند؟

نخست‌وزیر پاکستان تاکید کرد: ایدئولوژی برتری هندوها، مانند برتری آریایی نازی‌ها متوقف نخواهد شد اما به سرکوب مسلمانان در هند منجر خواهد شد و در نهایت به هدف‌گیری پاکستان می‌انجامد.

عمران خان وعده داد با سران کشورها لابی کرده و شکایتش را به سازمان ملل متحد که تاکنون سکوت اختیار کرده است، ببرد.

دولت ملی‌گرای هند اخیرا وضعیت ویژه و امتیازات آن از جمله خودمختاری را برای مسلمان در کشمیر هند لغو کرد که این اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان

ایسناخبرگزاری ایسنا
فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان
علی رغم محدودیت‌های جدید اعمال شده بر سفر به منطقه کشمیر هند و هفتمین روز متوالی از قطعی ارتباطات، صدها تن از مردم در سرینگر، اصلی‌ترین شهر کشمیر راهپیمایی اعتراضی علیه تصمیم هند برای لغو خودمختاری این منطقه برگزار کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این محدودیت‌ها در روز جمعه و شنبه به صورت موقت برداشته شد و به تعدادی از نانوایی‌ها، داروخانه‌ها و میوه فروشی‌ها اجازه داده شد تا در آستانه عید قربان باز شوند اما عصر روز یکشنبه این محدودیت‌ها مجددا در بخش‌های اصلی شهر سرینگر برقرار شدند.

شاهدان اعلام کردند همزمان با اینکه هزاران نیروی پلیس به صورت آماده باش در خیابان‌ها حضور داشتند خودروهای پلیس در برخی خیابان‌ها مشغول گشت زنی بودند و به مردم دستور می‌دادند تا مغازه‌های خود را تعطیل کرده و به خانه‌های خود بروند و اکثر خیابان‌ها در سکوت فرو رفته بودند.

دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند اواخر روز یکشنبه این منطقه را که اکثرا مسلمان‌نشین است محاصره کرده، راه‌های ارتباطی را قطع کرد، بیش از ۳۰۰ فعال و رهبر سیاسی را بازداشت کرد و منع رفت و آمد برقرار کرد به طوریکه در خیابان‌های مختلف ایست و بازرسی به چشم می‌خورد.

به گفته خبرگزاری رویترز، شهروندان خشمگین کشمیر عصر روز یکشنبه در مسجدی در سرینگر برای نماز مغرب و عشا گرد هم آمده و شعارهای ضد هندی سر دادند. معترضان بنر بزرگی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «ماده قانون ۳۵ A را نجات دهید»؛ عبارتی که به بندی از قانون اساسی اشاره دارد که هند هفته گذشته آن را باطل کرد.

معترضان همچنین شعار «ما چه می‌خواهیم؟ آزادی! چه زمانی آن را می‌خواهیم؟ اکنون!» سر دادند.

برخی از آنها همچنین بنرهای کاغذی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «مودی، کشمیر اموال پدرت نیست.»

این در حالیست که وزارت کشور هند هنوز در این رابطه هیچ اظهار نظری نکرده است.

فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان - 9فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان - 10فریاد شعارهای ضد هندی در کشمیر در آستانه عید قربان - 11

خواندن خبر در سایت منبع

گاردین: هند در کشمیر دست به یک کودتای تمام‌عیار زده است

الفخبرگزاری الف
گاردین: هند در کشمیر دست به یک کودتای تمام‌عیار زده است
روزنامه انگلیسی گاردین در سرمقاله خود اقدامات اخیر دولت هند را در کشمیر، "کودتای تمام عیار" خوانده و می‌نویسد در دنیایی زندگی می‌کنیم که بی قانونی بر آن حاکم شده و در چنین دنیایی کسانی مانند نخست‌وزیر هند و حزب ضد اسلامی‌‌اش، همکاران بسیار مناسبی برای امثال ترامپ هستند.

به گزارش الف گاردین می‌نویسد این بحران که پس از تصمیم دولت هند برای لغو خودمختاری کشمیر ایجاد شد، بیش از هر چیز به زمانی که در آن به سر می‌بریم و نحوه حکومت بر ما اشاره می‌کند، یعنی شرایطی که در آن آزادی‌های دمکراتیک ناگهان با یک حکم اجرایی لغو می‌شود. این یک کودتای تمام عیار از طرف هند است، اما در قالب مفاهیم جهانی.

گاردین می‌افزاید: این دنیایی است که در آن هدف وسیله را توجیه می‌کند، دنیایی که دونالد ترامپ، شی جین پینگ، ولادیمر پوتین و سایر رهبران «مقتدر» بسیار ملی گرا ساخته‌اند. دنیایی که در آن قانون جایگاهی ندارد، عهدنامه‌ها و پیمان‌ها نادیده گرفته و یا پاره می‌شوند، ملت‌ها کورکورانه منافع شخصی خود را براساس درک خود دنبال میکنند؛ و اقلیت‌ها نادیده گرفته و یا کنارگذاشته می‌شوند. در چنین دنیای زشتی، مودی و حزب ضد اسلامی اش بی جی پی، همکاران بسیار مناسبی هستند.

مشروح سرمقاله گاردین را بخوانید:

«مارندرا مودی نخست وزیر هند و همچنین حزب حاکم بی جی پی، متهم اند که بدون مجوز مناسب حقوقی، بند ۳۷۰ قانون اساسی هند را نقض کرده‌اند، بخشی که به کشمیر وضعیت خاص عطا می‌کند. تصمیم به تقسیم منطقه به دو ایالت هم استدلال حقوقی ندارد؛ مخالفان می‌گویند که مودی «قدرت بی حد و مرز» را به قانون ترجیح داده است.

مودی همچنین قطعنامه‌های سازمان ملل را درباره بحران کشمیر با پاکستان نادیده گرفته است، به ویژه توافق «سیملا» مصوب سال ۱۹۷۲ که تصریح می‌کند تصمیم گیری درباره اوضاع نهایی کشمیر باید با شیوه‌های مسالمت آمیز انجام شود. وی با رهبران سیاسی کشمیر، چه استقلال طلبان و یا طرفداران هند، و حتی مردم کشمیر مشورت نکرد. بلکه برعکس عمل کرد: رهبران سیاسی تحت بازداشت خانگی قرارگرفتند، به مردم کشمیر قانون منع تردد تحمیل شد، تمامی ابزارهای ارتباطی قطع شد، و نیروهای گسترده نظامی در منطقه مستقر شده‌اند تا مجری فرامین خودکامه هند باشند.

مودی با نادیده گرفتن قانون اساسی، و همچنین تعهدات هند درقبال توافق سیلما که روابط با پاکستان را برمبنای منشور سازمان ملل ترسیم کرده، و همچنین سلب حق خودمختاری، خود را در مسیری غلط انداخته است. استدلال او که کشمیر یک موضوع کاملا داخلی است، یعنی نادیده گرفتن بیش از ۷۰ سال تلاش و مبارزه.

واکنش دولت‌های مختلف جهان هم کاملا متعجب کننده است. موضع آمریکا و اتحادیه اروپا در حمایت از هند بوده است که مساله کشمیر را موضوعی دوجانبه و نه بین المللی خوانده‌اند. موضع انگلیس بسیار ضعیف بود. یک کلمه انتقاد از رفتار مودی نشده، به این مساله فکر نشده که قابلیت سازمان ملل، قوانین بین المللی و نظم به اصطلاح جهانی زیر سوال می‌رود. کوچک‌ترین درکی از این مساله صورت نگرفته که اقدام هند در گسترش اشغال نظامی می‌تواند به جنگ مجدد بینجامد.

این دنیایی است که در آن هدف وسیله را توجیه می‌کند، دنیایی که دونالد ترامپ، شی جین پینگ، ولادیمر پوتین و سایر رهبران «مقتدر» بسیار ملی گرا ساخته‌اند. دنیایی که در آن قانون جایگاهی ندارد، عهدنامه‌ها و پیمان‌ها نادیده گرفته و یا پاره می‌شوند، ملت‌ها کورکورانه منافع شخصی خود را براساس درک خود دنبال میکنند؛ و اقلیت‌ها نادیده گرفته و یا کنارگذاشته می‌شوند. در چنین دنیای زشتی، مودی و حزب ضد اسلامی اش بی جی پی، همکاران بسیار مناسبی هستند. همان طور که مودی هفته پیش گفت کشمیر دهها سال رنج کشیده و این امر قطعا بیانگر سابقه دولت هند در نقض حقوق بشر در کشمیر بوده و مایه شرمساری است.

مودی با تحمیل خواسته‌های خود مانع پیشرفت کشمیر خواهد شد. این یک راه به سمت جلو نیست، زندگی کشمیری‌ها را بهبود نخواهد داد، موانع امنیتی را در کشمیر کاهش نخواهد داد، و به احتمال قوی به مقاومت گسترده سیاسی، تشدید درگیری‌ها و بهره برداری از تنش‌ها از جانب تندروهای دوطرف منجر می‌شود. مودی مدعی است یک «دوره جدید» شروع شده، اما کشمیری‌ها آن را تنها مصیبتی جدید می‌بینند.

همان طور که پیش بینی می‌شد، واکنش پاکستان خصمانه بوده است. عمران خان نخست وزیر پاکستان زمانی از بهبود روابط با هند سخن می‌گفت. این امیدها اکنون نابود شده‌اند. خان و ژنرال هایش از اقدام نظامی خودداری کرده‌اند و به جای آن به تحریم‌های دیپلماتیک و تجاری روی آورده‌اند. اما این امر احتمالا افکار عمومی را راضی نخواهد کرد. مبارزان مستقر در کشمیر پاکستان بیش از هر زمان دیگر خواستار گسترش جنگ به هند خواهند شد.

خان گزینه‌های محدودی دارد. کشورش بسیار بدهکار است. مودی اقدام هوشمندانه‌ای انجام داد که روابط هند را با کشورهای اسلامی نظیر عربستان – که به صورت سنتی حامی مالی پاکستان بوده- تقویت کرده است. هیچ یک از این کشورها از پاکستان حمایت نکردند. در همین حال روابط با آمریکا هم خدشه دار شده است.

عجیب نیست که پاکستان به حمایت چین چشم دوخته است. چین یکی از چند کشوری بود که کودتای مودی را محکوم کرد. منافع ژئوپولیتیک هند در گرو محدودن کرد نفوذ هند است. ولی عملکرد چین در منطقه مسلمان نشین سین کیان، رویکرد کلی آن به دمکراسی، حق تعیین سرنوشت و حقوق بشر، پکن را به شریکی مشکل آفرین تبدیل کرده است.

در حالی که هند در باتلاق کشمیر بیشتر فرو می‌رود، انگلیس و سایر کشوها باید تلاش کنند پاکستان را در مسیر مناسب و آرامش قرار دهند. مودی هندو آنقدر قابل اتکا نیست تا از اقدامات تحریک آمیز بیشتر خودداری کند. پاکستان هرقدر منزوی‌تر و ضعیف‌تر باشد، خطرات بیشتری وجود خواهد داشت.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جهانگیری: تضعیف نیروهای نظامی در هیچ شرایطی به مصلحت ما نیست (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی تحریم باقیمانده اقتصاد ایران را فراهم کرد. به گزارش فارس؛ حدود ۵ روز پیش منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از قرارگرفتن تعدادی از نظامیان و شرکت‌های بخش فلزات در لیست تحریم اعلام کرد که ترامپ رئیس جمهور این کشور به زودی دستور اجرایی در زمینه تحریم سایر بخش‌های اقتصاد ایران را نیز صادر می‌کند. این دستور اجرایی توسط ترامپ در همان روز صادر شده است و اکنون در سایت وزارت خزانه داری آمریکا قابل رویت است. ترامپ با صدور این دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی قرار گرفتن تمام اقتصاد ایران در لیست تحریم را فراهم کرده است. این دستور اجرایی بدین معناست که تمامی اقتصاد ایران شامل تحریم است و هرکس هر نوع فعالیتی به هر نحوی در اقتصاد ایران داشته باشد باید به طور کامل خود را از نظام مالی آمریکا، سفر به آمریکا و نظام پرداخت دلار جدا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

اخبار بیشتر